Voedselvoorziening wordt verlengd Churchill gelooft in zijn idee nog Toelating van vluchtelingen in Amerika Ruim f 1.500.000 van Zuid-Afrika Engelse handel op China Politieke chaos in Italië Ook al op hoog niveau 1 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 30 JULI 1953 44ste JAARGANG No. 12953 Hoog niveau in trek Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs I 0.47 p. w-, f 2.— p. mnd„ I 6— p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1-50 NIJVERHEIDS- ONDÊRWIJS I MEN BEHOEFT SLECHTS twee welsprekende getallen naast elkaar te plaatsen om te kunnen con stateren, dat het Nijverheidsonder wijs in Nederland sedert enige jaren een enorme vlucht genomen heeft. In 1946 bedroeg het aantal leerlingen bij het Nijverheidsonderwijs 42.000; in 1952 was het reeds gestegen tot 59.000. De oorzaak hiervan ligt voor de hand. Na de oorlog heeft ons volk een structuurwijziging ondergaan, die pas gedeeltelijk ten einde is. Wij zijn van een handelsnatie (Indië!) tot een industrialiserend volk géwordén. De regering heeft een sociaal-econo misch plan voor industrialisatie op gesteld, waarbij de ntadruk is gelegd op het fabriceren van kwaliteitspro ducten, die zeer arbeidsintensief zijn en in verhouding weinig materiaal vragen,omdat Nederland zelf weinig grondstoffen bezit en die dus gro tendeels moet importeren. Plannen maken is minder moeilijk dan ze uit te voeren en het zou dan ook overdreven zijn te beweren, dat de industrialisatie reeds een succes geworden is; investeringsmoeilijkhe den spelen hierbij helaas een te grote rol. Maar het begin is er. Wil ons land zich echter opwerpen als industrieland, speciaal wat kwali teitsproducten betreft, dan zal er een groot leger van goed geschoolde vak lieden nodig zijn. Bovenstaande cij fers van het nijverheidsonderwijs to nen aan, dat er ook met de opbouw van dit leger een begin gemaakt is. Een moeilijkheid is echter, dat de leerlingen, die zich aanmelden voor de lagere technische scholen, niet allen geschikt zijn. De vervaardiging van kwaliteitsproducten eist een hooggeschoolde arbeidèrsbevolking, zowel in de industrie als in het a'm- bacht, zodat de eisen die aan de ge schoolde vaklieden gesteld moeten worden slechts vervuld kunnen wor den door hen die intellectueel niét onder de middelmaat blijven. Alge meen hoort men de klacht van lera ren bij het nijverheidsonderwijs, dat vele leerlingen op een te laag intelli gentiepeil staan. De oorzaak daarvan is niet moeilijk te vinden. Want nog steeds heerst er een mentaliteit van: „Die jongèn kan niet leren, dan moet hij maar naar de Ambachtsschool, dan moet hij maar een vak gaan leren", alsof men daar geen hersens voor nodig heeft en als. of vakbekwaamheid zomaar komt aanwaaien, zonder noemenswaardige inspanning. Met deze mentaliteit gai t samen een overwaardering vóór het „witte boordje", alsof een administra tieve functie op kantoor de meest be nijdenswaardige sport op de maat schappelijke ladder is. Hoe vaak hoort men in arbeiderskringén: „Mijn kinderen zullen het beter hebben'", waarmede dan bedoeld wordt, dat zij hun vaders voorbeeld niet zullen vol gen, maar naar Mulo, H.B.S. of Gym nasium moeten om eens te bereiken, dat zij 's morgens met een actetas op de tram stappen, naar kantoor. Nu kan het niet onze bedoeling zijn denigrerend te schrijven over welke vorm van voortgezet onderwijs dan ook. Ons bezwaar geldt slechts de leerlingen, die er qua aanleg niet thuishoren en er dan ook prompt mislukken. Luning Prak geeft als landelijke gemiddelden aan, dat slechts 20 pet. der leerlingen zonder haperingen de Mulo doorlopen; voor H.B.S. en Gymnasium is het 30 pet. Het percentage leerlingen, dat, na eenmaal of vaker zitten blijven, de eindstreep haalt, is zowel voor Mulo als voor H.B.S. en Gymnasium 20 pet., waaruit volgt, dat op de Mulo 60 pet. en op H.B.S. en Gymnasium 50 pet. van. de leerlingen uitvallen. Deze cijfers tonen duidelijk aan, dat velen te hoog grijpen. Hun falen be hoeft overigens niet te betekenen, dat deze leerlingen een tekort aan intelligentie hebben; het kan ook een tekort aan aanleg zijn voor deze vor men van onderwijs, terwijl zij uitste kend in staat zouden zijn het nijver heidsonderwijs te volgen en later als goed vakman een eerlijk stuk brood te verdienen. Helaas ziet men al te vaak, dat dergelijke mislukte leer lingen toch de richting van het „wit te boordje" uitgaan als jongste be diende op kantoor, enz., met het ge volg dat zij meestal niet veel verder komen. De functie, die zij uiteinde lijk bereiken, wordt over het alge meen slechter gehonoreerd dan die van een goed vakman, terwijl de laatste bovendien veel meer vreugde aan zijn scheppende arbeid zal bele ven. Hun afschuw vöor de overall en hun verering van het witte boordje drijven deze jonge mensen aldus in een ongewenste richting. Een hogere en juistere waardering van het nijverheidsonderwijs zal lei den tot een verschuiving van leer lingen. Enerzijds zullen van de am bachtsschool verwijderd blijven de jongens die beslist niet kunnen leren. Anderzijds zullen leerlingen, die de aanleg missen voor Mulo, H.B.S. en Gymanisum, maar wel geschikt zijn voor nijverheidsonderwijs, hun schrik voor de overall moeten overwinnen. Het nijverheidsonderwijs zou er wel bij varen, de Nederlandse industrie eveneens. Rijen hongerigen groeien met de dag Onafzienbare rijen Oost-Duitsers verdringen zich, uur na uur, voor de uitreikposten in West-Berlijn, waar zij gratis voedselpakketten kunnen ver krijgen. Zó onverwacht groot is de stroom hongerige mensen, dat de uitde ling met vier dagen is verlengd, tot 13 Augustus, fin om te voorkomen, dat de voorraden in West-Berlijn uitgeput raken, wordt van qit Hamburg waar inmiddels de eerste scheepslading Amerikaanse levensmiddelen is gelost met vliegtuigen en vrachtauto's een „voedselbrug" op Berlijn ondérhouden. GROTEWOHL FULMINEERT. De Oostduitse premier Grotewohl fulmineerde gisteren heftig tegen de uitreiking, die hij een „pure Ameri kaanse provocatie" noemde. En zijn „Volkspolitie", die weliswaar niets op grote schaal tegen de voedselha- lers onderneemt, heeft toch tal van mensen gearresteerd. Niet voor lang en hun pakketten mochten zij behou den maar hun namen werden ge noteerd en hun identiteitskaarten af genomen. De namen worden nu door de Oostduitse radio afgedreund, en de bladen bevatten eveneens lange reeksen namen. En daarbij wordt in bedekte termen te verstaan gegeven, dat zij wellicht voor het gerecht zul- moeten verschijnen als spion nen Maar zelfs, deze terreuractie weer houdt de Öostduitsers niet van de (soms urenlange) reis naar West- Berlijn. Geduldig wachten zij bij de tientallen uitreikposten voor hun pakket met 5 kg. levensmiddelen, vlees, blikjes melk, erwten en meel. Berlijn wordt een gigantisch knoop punt: uit het Oosten voeren dé Oost duitse treinen steeds meer mannen, vrouwen en kinderen aan uit het Westen brommen de vliegtuigen en vrachtwagens in lange rijen naar de ze benarde stad, een eiland in de Sovjetzóne. „Speldeprikken". Ook de voedselbrengers ondervin den de Oostduitse „speldeprikken". De repatriëring der krijgsgevangenen De eerste groep communistische krijgsgevangenen, die naar huis te rugkeren, is vanmorgen te Intsjon aan land gegaan. Het zijn tenminste 2Ó00 Noord-Koreanen en 600 Chine zen. Zij zijn per schip van kampen bij de Zuidkust van Korea naar het Noorden gebracht. De Chinezen zijn inmiddels per trein naar Moensan, in de buurt van de gedemilitariseerde zóne, vertrokken. De Noórd-Ko- reanen zouden later per trein naar Jongdongpo bij Seoel vertrekken. Naar te Seoel officieel is meege deeld, hebben de Noordelijken er mee ingestemd, dat de verbondenen on middellijk ongewapend personeel bin nen de gedemilitariseerde zone in Korea brengen voor de bouw van kampen voor de krijgsgevangenen, die naar een communistisch land zul len worden gerepatrieerd. Ongeveer vierduizend man Indi sche troepen zullen eind Augustus aan boord van twee Britse schepen naar Korea gaan om toezicht uit te oefenén op de krijgsgevangenen, die verklaard hebben niet naar huis te rug te willen. Op het controlepunt Helmstedt, op de grens van West- en Oost-Duitsland, waar de grote „corridor" naar Ber lijn begint, hield de Oostduitse douane de eerste vrachtwagens met Amerikaanse levensmiddelep aan. Vier uur lang werden de chauffeurs ondervraagd daarna mochten zij doorrijden. Het eerste vliegtuig uit Hamburg bracht 2000 kg. meel en erwten. Alle vliegtuigen, die naar Berlijn gaan, vullen hun vrije laadruimte aan met voedsel, en zo nodig zullen er toestel len worden ingeschakeld, die uitslui tend levensmiddelen overbrengen. Volgens de eerste opzet zou er 5000 ton voedsel nodig zijn Maar de grote toeloop maakt een aanvulling van zeker 4000 ton noodzakelijk. Grotewohl zingt oud liedje „Zo spoedig mogelijk overleg tus sen beide delen van Duitsland, het liefst nog in Augustus", was het pa rool van premier Grotewohl van Oost-Duitsland gisteren in een re geringsverklaring aan de Volkskam- mer van de Sovjetzone gaf Onder herhaling van de oude communisti sche propagandaleus: „Duitsers aan één tafel", stelde hij voor bij een dergelijke bespreking allereerst een nieuwe Duitse kieswet, het ophef fen van de persoonlijke beperkingen in het interzonale verkeer en uit breiding van de interzonale handel op het tapijt te brengen. De onder handelingen tussen beide regeringen zouden een komende conferentie van de „Grote Vier" een tastbaar resultaat als basis moeten kunnen bieden. Hij verwierp het denkbeeld van verkiezingen in geheel Duitsland, „die onder toezicht van de Weste lijke mogendheden gehouden zouden worden". In Westduitse regeringskringen zegt men, dat reeds herhaadelijk van Westduitse zijde is verklaard, dat de Bondsregering niet bereid is onder handelingen te voeren met een re gering, die niet geacht kan worden de Oostduitse bevolking te vertegen woordigen. Tragische taferelen hij voedseluitreiking Bij de uitreiking van de voedselpakketten, beschikDaar gestem tToor tTe 7.S. aan Oost-Duitsers, kwam het soms tot tragische taferelen. Van heinde en verre kwamen de Oost-Duitsers naar West-Berlijn, om een voedselpakket, dat bevatte, reuzel gecondenseerde melk, meel, erwten en bonen, te be machtigen. Vele vrouwen vielen flauw, door de -grote hitte, de honger en het lange staan. Meer dan een kwart millioen mensen passeerde de grens van Oost-Duitsland, om in West-Berlijn een voedselpakket te bemachtgen. De Roode Kruisverplegers hadden handen vol werk met het verzorgen van de flauwgevallen Oost-Duitsers. Met het oog op eventuele repressaillemaat- regelen, heeft men de gezichten van de omstanders onherkenbaar gemaakt. Conferentie op hoogste niveau President Eisenhower is scherp ge kant tegen Churchill'? idee om spoe dig besprekingen op het hoogste ni veau te houden met de Sowjet-Unie over de mogelijkheden om een eind te maken aan de spanningen in de wereld, Deze uitleg geven diplomatie ke kringen te Londen aan een ver klaring die lord Salisbury, de waar nemende Engelse minister van Bui tenlandse Zaken, gisteren in het Ho gerhuis over de conferentie van de „Grote Drie" in Washington heeft af gelegd. Churchill heeft gisteren bij monde van zijn voornaamste waarnemers, lord Salisbury in het Hogerhuis en de waarnemend premier Butler in het Lagerhuis, laten verklaren, dat Enge interpretatie De Amerikaanse Senaat heeft Woensdag met 63 tegen 30 stem men het wetsontwerp aangenomen, waarbij in de volgende drie jaar een aantal vluchtelingen en andere spe ciale immigranten in de Verenigde Staten zullen worden toegelaten. De Senaat gaf zijn goedkeuring voor het toelaten van 209.000 personen. Het door de Senaat goedgekeurde wetsontwerp voorziet in de toelating van 17.500 Nederlandse vluchtelingen i.p.v. het oorspronkelijke gevraagde aantal van 20.000. Volgens de versie van de Senaat moeten de vluchtelin gen van Nederlandse afkomst zijn en in Nederland verblijf houden. On der vluchtelingen worden verstaan zij, die zich wegens vervolging, uil angst voor vervolging, wegens na tuurrampen of militaire operaties niet meer in hun woonplaatsen be vinden, er niet terug kunnen keren en nog niet ergens anders een vaste woonplaats hebben gevonden. In Nederlandse kringen te Washi ngton wordt betreurd, dat de defi nitie van vluchteling in de lezing van de Senaat in het geheel geen reke ning houdt met het vraagstuk van de overbevolking in Nederland, een factor. waaraan oorspronkelijk Amerikaanse regering ,wel gedacht had. In genoemde kringen wordt zeer betwijfeld of er, indien de interpre tatie van de Senaat gehandhaafd blijft, wel 17.500 Nederlanders voor toelating in aanmerking komen. Voor het Rampenfonds Gistermiddag heeft- Z.K.H. prins Bernhard als voorzitter van het Rampenfonds een cheque van 1.665.164,72 in ontvangst genomen, welk bedrag de ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika hem namens het Zuid-Afrikaanse volk en de re gering aanbood. Er waren enkele bedragen in deze som van ruim anderhalf millioen, waaraan de gevers graag een bepaal de bestemming hadden willen ge ven. Zo schonk de gemeente Middel burg in Zuid-Afrika pdst. 557.4.10 aan de gemeente van dezelfde naam in Zeeland. De Geref. Kerk schonk pdst. 3566.13.9 aan het bureau van deze kerk in Utrecht. De Langenho- venskool in Pretoria gaf ,aan de Ver eniging voor Uitgebreid Chr. Onder wijs te Zwolle 178 pond. Dordrecht krijgt van de gemeente met dezelf de naam in Z.-Afrika pdst. 300. In het midden op de foto zien we .generaal b.d. P. Alens, directeur van het - Nationaal Rampenfonds. Groot-Brittannië nog steeds aan stuurt op een conferentie van de „Grote Vier" op het hoogste niveau. Butler zeide, dat de uitnodiging aan de Sowjet-Unie voor een confe rentie op ministerieel niveau de in stemming nad van alle NAVO-landen en West-Duitsland. Een bespreking op het hoogste niveau was even wei geenszins uitgesloten. Lord Salisbury verklaarde onomwonden dat hij daar ir.< Washington op had aangedrongen. Churchill was evenwel niet teleurge steld over de gang van zaken tot dus ver. Hij was van oordeel, dat de omstandigheden in aanmerking ge nomen, de test mogelijke resul taten bereikt waren. Lord Salisbury verklaarde verder dat de EDG een beveiliging te meer voor de Sow jet tJ.nie zou betekenen. Het voorstel van Adenauer om de F,DG de kern te ma ken van een veiligheidsstelsel, met inbegrip van de Sowjet-Unie, strook te geheel met Churchill's plannen voor een ontwapeningsaccoord in Europa. Engeland heeft de onmiddellijke uitvoer toegestaan van niet-strategi- sche goederen ter waarde van onge veer 40 millioen, die besteld wa ren voor communistisch China, aldus werd meegedeeld door een onofficiële handelsdelegatie voor de handel tus sen Oost en West. Een groep Britse zakenlieden heeft schikkingen getroffen voor 'n bijeen komst deze week met de minister van handel, Peter Thorneycroft, om te trachtten verlof te krijgen voorde uitvoer van f 40 millioen aan goe deren voor China. Deze goederen behoren tot de categorie, die ligt op de grens van wat Engeland defini eert als strategisch en niet-strate- gisch. Er bestaan grote vooruitzichten voor de handel met China indien de beperkingen op de uitvoer uit Enge land verzacht worden nu de gevech ten op Korea afgelopen zijn. Russische opruiming In Italië dreigt een politieke chaos te ontstaan tengevolge van de val van het achtste kabinet-de Gasperi. In hoge politieke kringen is men zelfs in twijfel over wat de toekomst brengen zal. Enkele politici toonden zich zelfs openlijk pessimistisch. De regerlng-de Gasperi is Dins dag door een gezamenlijke actie van de linkse en uiterst rechtse partijen ten val gebracht. De Gasperi heeft onmiddellijk daarna aan president Einaudi zijn ontslag aangeboden, maar heeft er in toegestemd, dat zijn kabinet voorlopig aan zal blij ven. De 79-jarige president is begon nen te zoetcen naar een nieuwe for mateur. Hij ontving daartoe de se nator Enrico de Nicola. Vandaag en volgende dagen zal Einaudi andere politieke leiders uitnodigen om over de crisis te spreken. Het is niet uitgesloten dat Einaudi tenslotte de Gasperi opnieuw zal vragen een regering te vormen, on danks het feit, dat de premier de vorige maal slechts aarzelend heeft aanvaard. Generaal Naguib, de Egyptische president heeft verklaard; dat hij be reid is met de Britse premier, sir Winston Churchill, besprekingen te voeren over het geschil tussen En geland en Egypte over de Suez-ka- naalzöne. Generaal Naguib zeide tot "verslaggevers: „Het doet er niet toe waar de bijeenkomst wordt gehou den in Londen of ergens anders als wij maar tot een oplossing komen, die te verenigen is met de souvereini- teit van Egypte". Generaal Naguib legde zijn ver klaring af naar aanleiding van bui tenlandse persberichten, volgens wel ke hij wellicht binnenkort met sir Winston zou samenkomen op Cyprus of Rhodos om het vraagstuk van de Suez-kanaalzóne te bespreken. i een schilderijenmuseum te Rennes is een gravure ontdekt, die de opwekking van Lazarus voor stelt. Vermoed wordt, dat het een werk van Rembrandt is. Het stuk is voor een luttel bedrag aangekocht. SOWJET-UNIE BETAALT BEZETTING. Het Oostenrijkse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Donderdag medegedeeld, dat de Sowjet-Unie van Augustus af alle bezettingskos- ten in Oostenrijk zal overnemen en deze in het vervolg zelf zal betalen. weer (Geldig van Donderdagavond X tot Vrijdagavond. Opgemaakt X te 19 uur(. AFNEMEND BUTiG. X Wisselend bewolkt met aan- J vankelij k nog enkele buien en kans op onweer. Iets hogere tem. peraturen. Zwakke tot matige wind tussen Noordwest en Zuid- X west. Bang voor de bui Zestien van de twintig oppositie - afgevaardigden in het Perzische par lement hebben te Teheran asyl ge zocht in het gebouw van de Kamer. Zij vrezen waarschijnlijk wegens anti-regeringsactiviteit te zullen wor den vervolgd, als zij hun parlemen taire onschendbaarheid verliezen ten gevolge van de ontbinding der Ka mer. Er worden voorbereidingen getrof fen voor een nationaal referendum over de vraag, of het parlement moet worden ontbonden of niet. Waarne. mers twijfelen er niet aan, of de volksuitspraak zal ten gunste van ontbinding zijn. Zoals bekend, heeft premier Mossadeq herhaalde malen op ontbinding aangedrongen. Volgens A.F.P. zal het referendum Maandag a.s. worden gehouden. Het te Minsk verschijnde blad „Sovietskaya Byelorussia" heeft gis- J gen 7 uur luiden: teren meegedeeld, dat Aleksei Klest- sjef ontheven is van zijn functie van premier van Wit-Rusland. De opper ste Sovjet van Wit-Rusland heeft Kiril Mazoerof tot zijn opvolger be noemd. Mazoerof was tot dusverre eerste secretaris van de afdeling Minsk van de communistische partij; Klestsjef is premier geweest sinds 1948. 39 Juli: zon op 4.58, onder 20.34; maan op 21.50 en onder 10.25 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- HET BEZOEK VAN DE JAPANSE KROONPRINS De Japanse kroonprins is vanmor gen om 10 uur met zijn gevolg ver trokken naar Delft, voor een bezoek aan het Waterloopkundig Laborato rium. Om half twaalf begaf het gezel schap zich naar Rotterdam, waar de dag verder wordt doorgebracht. Gisteravond na terugkeer uit Amsterdambood de regering ter gelegenheid van zijn bezoek een di ner aan in het Kurhaus. Als tafel president fungeerde de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns. O.m. zaten aan prof. Duyven- dak uit Leiden. gisteren HELSINKI licht bew. 19 C. STOCKHOLM zwaar bew. 11 OSLO licht bew. 15 KOPENHAGEN zw. bew. 20 AMSTERDAM regenbui 20 EDINBURGH zwaar bew. 18 LONDEN zwaar bew. 20 LUXEMBURG zwaar bew. 19 PARIJS zwaar bew. 20 BORDEAUX regenbui 24 GRENOBLE geheel bew. 29 NICE zwaar bew. 27 GENèVE gehel bew. 28 ZURICH regenbui 26 LOCARNO zwaar bew. 26 BERLIJN zwaar bew. 22 FRANKFORT regen 23 MUNCHEN zwaar bew. 25 WENEN licht bew. 27 INNSBRUCK geheel bew. 26 ROME onbewolkt 32 Korreltje Wie de mensen leert sterven, leert hun tevens te leven.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1