Opheffing staatloosheid door Eerste Kamer aanvaard Nieuwe Russische gezant Japanse kroonprins bleef overal een half uur Weer een gat gestopt Oude tegenstanders ontmoeten elkaar op een Duits vliegveld Kapelaan gaat voetballen in eerste elftal van Enter WOENSDAG 29 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Na een breedvoerige discussie heeft de Eerste Kamer Dinsdagavond met 29 tegen 5 stemmen minister Donkers wetsontwerp ter wegneming van staatloosheid aangenomen. Deze voorziening, waarover ook in de Tweede Kamer veel te doen is geweest, beoogt in niet al te zwa re gevallen het Nederlanderschap te herstellen van landgenoten, die zich in vijandelijke krijgs- en staatsdienst hebben begeven. Het aantal te be oordelen gevallen bedraagt niet min der dan 40.000 en met de gezinsleden mee zijn er ruim 70.000 personen bij betrokken. Wegneming van de staat loosheid dient door de betrokkenen te worden aangevraagd bij het mi nisterie van Justitie. De vijf tegenstemmers na het de bat in de senaat waren prof. dr. I. A. Diepenhorst (A.R.), mr. dr. R. H. baron De Vos van Steenwijk, de heer H. D. Louwes (beide WD) en de communistische fractie. Minister Donker verklaarde ter beantwoording van de verschillende sprekers, die elk hun bezwaren had den geopperd, dat een zekere nuan cering onder de verschillende cate gorieën van staatlozen nodig is en dat deze alleen door individuele be handeling kan worden bereikt. De bewindsman achtte het niet vanzelf sprekend. dat de wapendragers de nationaliteit krijgen van het land, waartegen zij gestreden hebben. De opzet van de nieuwe wet is te werken met de grove zeef. De gren zen worden ruim genomen en er zal niet nodeloos worden gediscrimi neerd. Als de aanmeldingen in gro- Per „Heli" naar Brussel Landing midden in de stad De Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena werkt op het ogen blik met voortvarendheid aan een plan voor een groot landingsterrein voor hefschoefviiegtuigen in Brus sel. De Belgen spreken in dit ver band van een „helihaven". Die haven zal in het centrum van de stad komen te liggen, niet ver van de Grote Markt, de kerk van St. Goedele en het nieuwe Centraal Sta tion. De grote tweemotorige toestellen zullen, zolang het platform niet ge reed is, dalen op de Groendreef, in dezelfde omgeving. Met de aanleg van een landingsplaats op de Groen- dreef zal binnen enkele weken wor den begonnen. Zij zal dan gebruikt worden voor drie achtpersoons toe stellen op de lijnen naar Rotterdam, Parijs en Keulen. Het terras van de Sabena-gebouwen zal dienst' doen als haven voor kleine toestellen, die daar over een landingsterrein van 14 meter breedte zullen beschik ken. Wethouder mag niet in de Raad Ged. Staten van Overijsel hebben beslist, dat de drie Katholieke raads leden, odder wie de heer F. J. Ro- bers, wethouder van Financiën, niet als lid van de gemeenteraad van Hengelo kunnen worden toegelaten. Deze beslissing is gevallen op zui ver formele gronden, n.L omdat de drie Katholieke afgevaardigden had den verzuimd binnen de gestelde ter mijn de officiële stukken over te leg gen. Wethouder Robers wegens uit- stedigheid. Het feit is des te opmerkelijker, omdat de heer Roberts gekozen is met een groot aantal voorkeursstem men!, voor een groot deel afkomstig van niet-Katholieke marktkooplie den. Verwacht wordt dat de raad van Hengelo bij de Kroon in beroep zal te mate blijven geschieden, zal het ambtelijk apparaat ze snel kunnen verwerken. Vijanden van de demo cratie zullen evenmin als bij andere naturalisatie-aanvragen tot het Ne derlanderschap worden toegelaten. De heer Diepenhorst achtte het verderfelijk, dat 3 a 4000 Nederlan ders met hun vrouwen en kinderen niet genaturaliseerd kunnen worden, zoals b.v. de oud-Spanjestrijders. Ook de communistische afgevaardig de de heer C. Geugjes ging hier fel tegen te keer. De heer De Vos van Steenwijk (V VD) zag in de nieuwe wet een on aanvaardbare administratieve romp slomp en vreesde voorts een tweede zuivering, „waarover men nu maar beter een spons kan halen". De senatoren van de P.v.d.A. en de K.V.P. hadden tegen het ontwerp geen overwegende bezwaren. Stepan Pavlovich Kirsanov is be noemd tot Russisch ambassadeur in Nederland, zo heeft radio Moskou bekend gemaakt. De tegenwoordige ambassadeur, G. T. Zaitsev, is in verband met zijn overplaatsing naar een andere func tie van zijn taak ontheven. Meer tomaten naar Engeland Het Engelse ministerie van Handel heeft gisteren het contingent voor de invoer van tomaten in de maand Juli verhoogd van 5000 tot 6000 ton Deze maatregel is genomen wegens de marktsituatie in Engeland. Nadat de Japanse kroonprins gis teren als gast van de Koningin op het buitengoed Ter Horst te Voor schoten het noenmaal had ge bruikt, heeft hij in Den Haag het Mauritshuis, het Vredespaleis en de miniatuurstad „Madurodam" be zocht. Na een half uur in het Maurits huis te hebben vertoefd, arriveerde het gezelschap aan het Vredespa leis. Men verbleef enige tijd in de kamer van de bibliothecaris, waar enkele belangrijke werken ter tafel waren gelegd, waaronder het eerste werk van Hugo Grotius. Veel belangstelling had de kroon prins voor een lijvig boekwerk, dat in 1860 door Jacob de Meurs in Amsterdam werd uitgegeven en ge titeld is: „Ambassades memorables de la compagnie des Indes orientales mers les empereurs de Japon". Na tenslotte de zittingszalen te hebben bezocht, heeft het gezelschap nog even verwijld in de Japanse zaal op de eerste verdieping, met de Japanse wandtapijten, indertijd ge schonken door de Japanse regering. Weer een half uur later werd het ge zelschap verwelkomd in de minia tuurstad „Madurodam". Het was daar op deze zonnige middag een drukte van belang. Het gezelschap bewoog zich opgedwon- gen temidden van de honderden be zoekers. De wandelende prins, klein van ge stalte, bleek een dankbaar onder werp voor de vele Japanse persfoto grafen, waarvan er een, al sprin gende, een treinderaillement veroor zaakte. Na ook hier een half uur te heb gisteravond in hotel de Wittebrug een diner aan. Een vijftigtal gasten zaten aan dit diner aan. Onder de gasten waren de minis ter-president, dr. W. Drees, de mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, de minister zonder por tefeuille mr. J. M. J. H. Luns, de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, de directeur-gene raal van de Koningin, vice-admiraal tit. N. A. Rost van Tonningen, de deken van het corps diplomatiqué, de Belgische ambassadeur, de heer E. Graeffe, de directeur van de K.L.M., dr. A. Plesman, de burgemeesters van Amsterdam, Leiden en Wasse naar en hun dames. Het tachtig meter brede gat in de Noordelijke zeedijk van de Vierbannen- polder op het Duivelandse deel van SchouwenDuiveland is gistermiddag om precies negen minuten over halftwee gestopt: een klinkende zege op het water. Door dit ongeveer tien meter diepe gat bij Stevenssluis stroomde per tij ongeveer zes millioen kubieke meter water. De Vierbannenpolder, die het grootste deel van Duiveland beslaat, heeft nu nog twee gaten in de Zuidelijke zeewering. Bij het dorp Ouwerkerk een gat van 100 en één van 200 meter. Tussen deze gaten is de dijk zwaar aan getast. Als ook deze gaten gedicht zijn, zal de Duivelandse polder droog gelegd kunnen worden. Wegens de diepte van het gat bij de Stevenssluis, heeft men de dijk enigs zins verlegd, waardoor men een klein stukje grond aan het water heeft moeten prijsgeven. SLACHTOFFERS WATERSNOOD. De gisteren door het Informatie bureau van het Nederlandse Roode Kruis verstrekte 96ste lijst van ge borgen en geïdentificeerde slachtof fers „Watersnood" bevat één naam, namelijk: L. AanenStoffels, Petronella Maria, geb. 2.2.1898 te Halsteren, laatste adres: B 313 te Halsteren. C Ad verten tie.) Oefening Coronet Air chief Marshall sir Basil Em bry, de commandant van de geallieer de luchtmacht van Centraal Europa is een gevat man en niet voor een kleintje vervaard. Dat heeft hij in de laatste oorlog bewezen toen hij in 1940 boven de Franse kust werd neergeschoten en door de Duitsers krijgsgevangen werd gemaakt. Hij ontvluchtte drie keer maar werd telkens weer gegrepen, totdat ben vertoefd keerde het gezelschap ^ij tenslotte de vierde keer, na drie terug naar kasteel Oud-Wassenaar. De Japanse ambassadeur bij ons hof, de heer Suemasa Okamoto bood Limburg heeft een vlag De Pr. Staten van Limiburg heb ben in hun gistermiddag gehouden vergadering met algemene stemmen goedgekeurd, een voorstel van Ged. Staten, tot vaststelling van een of ficiële Limburgse vlag. De officiële beschrijving van deze vlag luidt: twee korte banen van gelijke hoogte boven zilver (wit), beneden goud (geel), van elkaar gescheiden door 'n smallere baan van blauw; over alles heen, geplaatst aan de broekzijde (stopzijde) en daarnaar gewend een gekroonde rode leeuw met dubbele itaart. schildwachten gedood te hebben, de finitief zijn vrijheid hernam. Hij fietste en liep 900 km. door Frank rijk, was in Parijs toen Hitier zijn triomfale intocht daar maakte en korte tijd later weer in Engeland, net op tijd om deel te nemen aan de slag om Engeland. De Duitsers hadden een prijs van 70.000 Mark op zijn hoofd gezet, maar die behoefde nooit te wor den uitbetaald. Gisteren was sir Embry in Duits land voor een inspectietocht die voor een deel werd meegemaakt door de chef van de Nederlandse luchtmacht staf luit-generaal vlieger I. A. Aler. Met het aureool van de 70.000 mark nog steeds rond zijn hoofd werd hij gistermiddag op het vlieg veld Brueggen voorgesteld aan een Duitse journalist, oud-lid van de Duitse Luftwaffe. Verrast keek sir Basil op toen hij dit hoorde. „Zo, dus u nam mij ge vangen". Niet minder verrast door Bulldozers aan de schoonmaak in Kruiningen deze begroeting schudde de Duitser ontkennend het hoofd. „Maar later nam ik u gevangen", ging de Britse luchtmaarschalk door. Weer schudde de Duitse journalist van nee. „Dat kan niet, want ik ben geen gevangene geweest". „Waar was u dan toen de vrede werd getekend?" „Op een Duitse onderzeeër, mijn eenheid had in 1945 geen vliegtuigen meer en toen werd ik als radarspecia list omgeschoold voor onderzeeërs". „Ik zou voor geen geld de zee uit een onderzeeër willen bekijken, maar wanneer kwam u eigenlijk bij de Luftwaffe", vroeg de Engelsman snel door, terwijl hij een blik wierp op het vrij jeugdige gelaat van zijn gast. „O, pas kort voor de invasie". „U bedoelt, eh. na onze invasie". „Ja, natuurlijk, toen ik werd opge roepen was ik 17 jaar". Lachend schudde sir Basil de Duit ser de hand. „Ik ben blij dat ik u niet heb neergeschoten", zei hij en klopte de journalist ten afscheid bemoedi gend op de schouder. Over de oefe ning sprak de commandant van de Centrale Europese Luchtmacht niet. zlJn gebleken. „Veel te vroeg om nu al conclusies te trekken", zo was zijn mening., „maar oefeningen als deze zijn al tijd belangrijk". „Toen ik nog commandant van het Engelse jachtcommanda was oefen den we elke dag. Men kan in de luchtmacht niet genoeg trainen en raakt er nooit uitgeleerd." REIZIGERS TREINDIENST NAAR ZEELAND WORDT 3 AUG STUS HERVAT. De Nederlandse Spoorwegen heb ben van de rijkswaterstaat bericht ontvangen, dat onvoorziene omstan digheden voorbehouden, de reizi gerstreindienst door de Kruininger polder op Maandag 3 Augustus mag worden hervat. Dat betekent, dat de treinen NijmegenRoosendaal- Zeeland weer geheel tot Vlissingen zullen doorrijden. Deze treindienst zal echter nog enkele regering af wijkingen vertonen van de dienst regeling, zoals die in het spoorboek je staat. Aan alle stations zullen tij dig gratig strooibiljetten verkrijg baar worden gesteld, waarin deze af wijkingen zijn vermeld. De eerste dagen na 2 Augustus zullen boven dien naast de treinen bussen blijven rijden tussen Krabbendijke en Goes. EFFICIENCY-TENTOONSTEUNG Hoe het gebruik van een ander soort „nietje" een bepaald bedrijf 15 pet. tijd en ƒ16.000 's jaars be spaart, kunt ge leren op de reizende tentoonstelling, welke tot en met 31 Juli wordt gehouden in het Apollo- paviljoen te Amsterdam. Een ten toonstelling, welke is georganiseerd door het „Nederlands Instituut voor Efficiency in Den Haag en die wil bijdragen tot de verhoging van pro ductiviteit in ons land. Modellen en foto's tonen aan, wel ke technische verbeteringen men in het bedrijf in de loop der jaren kon aanbrengen, alleen omdat het perso neel deze zelf uitdacht en naar voren bracht. Werkmethodeverbeteringen, die besparingen opleverden aan ma chines, materiaal en man-uren. Door middel van deze tentoonstel ling aldus het U. v. d. D. wil het NIVE bereiken dat personeel van de diverse bedrijven, die het tot haar leden mag rekenen, geïnspireerd zul len worden-. „Leren zien, leren na denken over mogelijke verbeteringen in het eigen bedrijf of beroep", dat is het motto van deze tentoonstelling. Katholiek „gesprek" Naar wij vernemen hebben zowel de Katholieke werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid als de Katho lieke Nationale Partij de uitnodiging van de Katholieke Volkspartij tot een open gesprek over het vraag stuk van de eenheid der Katholieken ten aanzien van de politiek aanvaard, ste Groenedijk te Emmererfscheidêr- MADURODAMBRUG OVERGEDRAGEN. Als een van de grootste technische attracties in de Haagse miniatuur stad Madurodam geldt voor jong en oud wel het spoorwegbedrijf, dat daar gebouwd wordt door de Ne derlandse Spoorwegen, uiteraard op verkleinde schaal, doch tot in details een volkomen weergave van het werkelijke bedrijf. Alleen de meeste spoorbruggen zijn nog provisorisch gemaakt, in afwach ting van later te plaatsen echte spoorbruggen, die zoveel mogelijk verschillende typen» (hefbrug, boog brug, vakwerkbrug, volle wandbrug enz.) zullen vertegenwoordigen. Op verzoek van de Nederlandse Spoor wegen heeft de firma Begemann te Helmond ten behoeve van de Madu- rodam-spoorweg een brug gebouwd naar het model van de in 1941 door deze firma gebouwde en in techni sche kringen veel besproken ravijn- brug over de kali Progo op Java. Deze laatste is een smalspoor- en te. vens een enkelspoorbrug. De Madu- rodambrug moest echter een dubbel spoor normaal spoorbrug worden, waardoor het ranke karakter, dat zo karakteristiek is voor de Javaanse brug, verloren dreigde te gaan. Men heeft dit op verzoek van de Neder landse Spoorwegen ondervangen door in de breedte en de hoogte op de juiste schaal te bouwen, doch in leng terichting de brug te vergroten. De brug is geheel gebouwd uit door de Nederlandse Spoorwegen ter beschikking gestelde profielstaven van aluminium en voorzien van bo venleiding voor electrisch treinver keer. Er zijn duizenden klinknagel tjes in verwerkt. Verkeerde muziek Een Nederlands harmoniekorps zou dezer dagen volgens het pro gramma op een ontvangst in het raadhuis van Aarhus het Deense volkslied spelen. Maar dit werd op het laatste ogenblik afgelast omdat de muzikanten de verkeerde muziek voor zich bleken te hebben. De dirigent van het harmoniekorps Utrecht, de heer H. v. d. Laan, had tevoren naar Denemarken geschre ven en om de muziek gevraagd, zo dat zijn muzikanten Jt volkslied kon den instuderen. De muziek werd uit een liederenboek gescheurd en naar Utrecht gestuurd. Maar het muziek korps had de verkeerde kant van de pagina, waarop de muziek stond van een populair zoet wijsje, ingestu deerd. Weer millioen turven verbrand De 20 mannen van de rijkspolitie, die in de veengebieden van Z.O. Drente worden gestationnerd in ver band met de talrijke veenbranden, die zeer de achterdocht van de auto riteiten hebben gewekt, zijn op hun posten gearriveerd. Gistermorgen werd de eerste turf- brand door de post Barger-Oosterveld van de rijkspolitie aan de Emmer brandweer gemeld op een veenplaat van de vervener E. Haak aan de eer- Dat de operatie „Klapdeur" van jL Vrijdag succes heeft gehad is reeds heden te bemerken; het zo zwaar geteis terde dorp Ernintngen is weer droog. Onmiddellijk zijn maatregelen genomen de schade zo spoedig mogelijk ongedaan te maften, waarbij het verwijderen van de alles bedekkende modderlaag, die in dikte varieert van gp tot 70 cm, ff"rol speelt. De foto zeeft een beeld van de opruimingswerkzaamheden; Meteors 8 te langzaam Het is thans wel duidelijk, dat de Meteors 8, die Nederland in ge bruik heeft, in een luchtoorlog wei nig kans meer maken. De moderne jagers zijn alle snel ler en oök de moderne straalbommen- werpers zijn voor een Meteor prac- tisch4 onbereikbaar geworden. In de afgelopen nacht zijn twee strijdmachten van 30 Canberra's of Lincolns het gebied van Westonia binnengedrongen van Essex (Enge land) uit. De eerste aanval ging over het IJsselmeer en boog toen Zui delijk af naar België om terug te keren via Hoek van Holland. De tweede raid was gericht op Keulen en kwam over Nederland. Meteors in Nederland en België zijn opge stegen om de raids te onderschep pen doch zij hebben weinig succes gehad. Het bleek duidelijk, dat de Canberra's te hoog en te snel waren om zich ook maar ie^ aan te trekken van de onder hen cirkelende Meteors, die wanhopige pogingen deden de tweemotorige, straalbommenwer- pers te bereiken. Reeds eerder in deze oefening is gebleken, dat bijvoor beeld de Venoms en de Sabres wel opgewassen zijn tegen de Canberra's eri de' Hawker-Hunter, die Neder land als jager is toegewezen. Het duurt echter nog wel even voor de eerste Hunter voor Nederland van de band komt. Tot die tijd zal men goed doen niet al te optimistisch te zijn over de luchtverdediging van Nederland wat betreft het onder scheppen van jacht- of bombarde- mentsaanvallen.. De werkgemeenschap wijst er op, dat zij voor zulk een gesprek steeds open heeft gestaan en stelt voor, dat de voorzitters van de deelnemende groepen contact met elkaar opnemen voor een nadere regeling van datum en procedure van het gesprek. De K. N- P. verwijst in haar be reidverklaring tevens naar het arti kel „De verklaring van de Kardi naal" in haar partij orgaan,, Onze Ac tie" van 17 Juli, waaruit ook reeds de bereidheid tot bedoeld contact kan Spelend kind stootte kostbaar beeld om Op de tentoonstelling „Het dier in de beeldende kunst", die te Bols- ward wordt gehouden, heeft een spe lend kind een kostbaar beeldhouw werk omver gestoten. Het kunstwerk werd totaal verbrijzeld. Het betrof een uit beton gegoten vogel-figuur van de in 1920 geboren beeldhouwer Rudi Rooijackers. Het ongeluk gebeurde tijdens afwe zigheid van de dienstdoende sup poost. De ouders van het kind zijn na bezichtiging van de expositie met stille trom vertrokken. Het beeldhouwwerk was in bruik leen afgestaan uit de particuliere collectie van mr. T. Sanders te Schie dam. Het werk was verzekerd. veen, waar Zondag j.l. ook 150.000 turven zijn verbrand. De brandweer kon de plaats van de brand moeilijk bereiken en moest met een praam bijna 2 km. varen voordat zij met blussen kon beginnen. Er gingen ver scheidene duizenden turven verlo ren. In de Barger Compascuum ver- verbrandden gisteren op een veen- plaat van de vervener H. Springer ruim 200.000 stuks. De Emmer brand weer is 20 uur in touw geweest om de grote turfbranden op de veen- plaat van J. Knegt te bedwingen te Barger Compascuum. Op deze veen- plaat zijn circa 1 millioen turven ver loren gegaan. WISSELTRUC MET WASMACHINE Uit de Javastraat te Amsterdam is de ontvreemding gemeld van een wasmachine die volgens gewoonte voor wasdag" in huur was besteld. Zodra het apparaat was afgeleverd en de bezorger vertrokken meldde zich aan hetzelfde adres iemand om te vragen of het die dag iets vroeger dan gebruikelijk mocht worden te ruggehaald. Te half twee kwam een onbekende de machine inderdaad weghalen zodat de wettige verhuur der kort daarna niet anders kon doen dan zich tot de politie wenden. Deze verdenkt een circa 35-jarigf man, lang plm. 1.78, slank en bleek. MIDVOOR MET GOED SCHOT LIET MAG WEL ALS EEN BIJZONDERHEID VERMELD WORDEN dat 'n kapelaan opgenomen is in 't eerste elftal van „Enter" een club uit de vierde klasse in district Oost van de K.N.V.B. Het betreft hier de weleerw. heer A. P. van Diemen, uit de H. Antonius abt-parochie te Ester. Alras bleek, dat hij de sport een bijzonder warm hart toedroeg. Hij woonde vrijwel alle competitiewedstrijden te Enter bij en stond op de beste voet met dc spelers. Zelf trapte hij ook graag een balletje Zijn eerwaarde, die over een goed schot be schikt en technisch aardig is onderlegd, heeft enige weken getraind onder leiding van de oefenmeester van „Enter". Iedere Woensdag avond kon men hem in sportkleding aan het werk zien met de andere spelers van het eerste elftal. De elftalcommissie heeft thans eenpa rig besloten zijn eerwaarde een kans te geven en heeft hem opgesteld als midvoor in de Zondag 2 Augustus a.s. te Enter te spelen vriend schappelijke wedstrijd EnterV. D. O. (Uithoorn). Aan belangstel ling zal het bij die gelegenheid niet ontbreken. uxocodtcx cccccccccax axxxxttc&>3cx£:oyxx>xyyyy2y>yyyy>xccocao<xc'j..

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6