De organisator ging met de winst strijken PM RANG m Onze if Damrubriek Octavia werd eerste op de kortebaandraverij te Voorschoten m m muss i HET ZINGENDE NIJLPAARD m Tropenliefde WOENSDAG 29 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Loterij bracht niet veel op I Wegens valsheid in geschrifte en overtreding van de loterijwst eiste mr. dr. J. C. Maris, de Officier van Justitie bij de Haagse Rechtbank een boete van 2500r subs. 90 dagen, en een voorwaardelijke straf van zes maanden tegen de 55-jarige J. K., organisator van tentoonstellingen en loterijen. Al negenmaal had verd. voor de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart een loterij georganiseerd, waarvan de opbrengst bestemd was voor het Cuchtvaartfonds, het Fokkersfonds en plaatselijke afdelingen der ver eniging. Volgens een overeenkomst met het hoofdbestuur mocht K. 27 pet. van de bruto-opbrengst als honorarium achterhouden. In de jaren 1947 tot en met 1949 waren zijn onkosten echter zó hoog, dat er tenslotte maar 25.4 pet. voor het aangekondigde doel, de fondsen, overbleef. K. wordt er nu van beschudigd in samenwerking met een der be stuurders, die reeds door de politie rechter tot 150 bodete, subs. 50 da gen, werd veroordeeld, in de afre keningen te hebben geknoeid om de hoge kosten te camoufleren. De se cretaris ondertekende deze stukken, ofschoon hü wist, dat ze fictief wa-, ren. Over de periode 1947'49 tou cheerde K. niet minder dan 224.000. Aan de minister werd over die ja ren een totale opbrengst van 406.000 verantwoord, '^rwijl in werkelijkheid slechts 181.000 aan de fondsen is ten goede gekomen. K. heeft van deze misleiding een beroep gemaakt, aldus dr. Maris. Geld, dat voor ideële doeleinden werd geofferd, stak hij voor een groot deel in eigen zak. Ter zitting was noch de verdach te, noch diens raadsman, noch eni ge getuige verschenen. Uitspraak 11 Augustus. ÜC3 Wie van drups of populair gezegd van „zuurtjes" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hl) Rang Cristal fruits proeft Uw winkelier heeft ze in voorraad. Let op de naam RANG op het beschermend om hulsel van leder ..Rangetje" Üe Petsnap&untf. Pan cfemsfezMUf. Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan W. J. v. d. Voort, Rustoordstraat 3, Nieuw Vennep. HAAGSE RECHTBANK. Beschonken motorrijder. Veer tien dagen gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid requireerde de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank, te gen een 29-jarige chemicus uit Lei den. Deze had in de late avond van de 6e Juni j.l. te Den Haag op de Benoordenhoutseweg en de Leidse- straatweg op een motor gereden ter wijl hij onder de invloed van sterke drank verkeerde. Hij gaf toe twee glazen bier en drie a vier borrels te hebben gedronken. Hij had gewei gerd een bloedproef te ondergaan, omdat hij als klinisch analist daar mee onaangename ervaringen had, zo beweerde hij. Verd. ontkende voorts na het stopteken te hebben doorgereden. Hoewel hij z.i. niet be schonken was geweest, vond hij ach teraf toch wel fout zó te hebben ge handeld. Na drukke werkzaamheden was hij er eens een avondje tussen uit gegaan. De jeepagenten, die verd. hadden aangehouden, verklaarden dat verd. zig-zag over de weg reed en ondanks stoptekens bleef doorrijden. Hij had daarbij zijn snelheid verhoogd. Later had men hem met de jeep klem-ge reden, maar toen weigerde verd. van de motor af te komen en moest men hem er af sleuren. De officier van Justitie vond het gebeurde van zeer ernstige aard en eiste bovenvermelde straf. De Haag se rechtbank zal 11 Augustus a.s. uit spraak doen. Om de herinnering aan 28 Juli, de dag van het paard, levendig te houden organiseerde het comité „Paardensport" gistermiddag een kortebaandraverij met totalisator. Deze draverijen werden ge houden op de Prins Bernhardlaan tus sen de Elstlaan en de Pr. Irenelaan te Voorschoten. Het was hier dus op een klinkerweg, waarop zand was gestrooid. Kenners delen mede, dat een grasbaan beter is. Honderden mensen hadden zich naar dit terrein begeven, waar om 2 uur de draverijen een aanvang namen. Er verschenen 16 paarden op de course. Na een inleidend woord van de voor zitter van het comité, werd gestart. Bij zo'n course bevindt men zich eigenlijk in een wereldje apart. Het is een en al paard, wat men hoort en ziet, terwijl do toto wel zorgt voor de nodige span ning. De eerste courses waren het minst spannend, maar naarmate het einde in zicht kwam, nam de spanning toe. De Wilt U iets weten? Vraag: De kortste weg van Ter Aar naar Eij gelshoven. Antwoord: Ter Aar, Leiden, Zoe terwoude, Zoetermeer, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Breda, Tilburg, Eindhoven, Valkenswaard, Weert, Roermond, Sittard, Heerlen, Schaes- berg, Eij gelshoven, 248 km. Vraag: De kortste weg van Lei den naar Eksel (België). Antwoord: Zie bovenstaand ant woord tot Valkenswaard. Vervol gens de grens over, Hechtel, Éksel. SPORT De Tourrenners in Utrecht gehuldigd Dinsdagavond is de volledige Tour de France-ploeg in het stampvolle Utrechtse stadion, waar honderden be zoekers genoegen moesten nemen met een plaatsje op het grasveld, gehuldigd door een aantal sprekers uit de Utrecht se burgerij. Namens het gemeentebestuur bood de burgemeester mr. C. J. A. de Ranitz een krans aan, waarna het woord werd gevoerd door vertegenwoordigers van het P.T.T.-personeel en van enkele Utrechtse bladen. De wedstrijd zelf le verde een succes op voor de pas pro fessional geworden Utrechtenaar Nop Koch. Wedstrijd achter handelsmotoren: le manche: 1. W. van Est, 9 min. 1" 2. N. Koch; 3. H Stevens; 4. G. Voor- ting; 5. Th. Roks; 6. J. Suykerbuyk. 2e manche: 1. A. Voorting, 9 min. 53 sec.; 2. W. Wagtmans; 3. H. van Bree- nen; 4. Sj. Jansen; 5. J. Nolten. Beide manches gingen over 10 km (25 ron den). De finale, die over 15 km ging, werd gewonnen door Nop Koch in 13 min. 55 sec.; 2. W. Wagtmans; 3. H. Ste vens; 4. A. Voorting; 5. W. van Est; 6. H. van Breenen. De verliezersfinale, eveneens over 15 km, werd gewonnen door G. Voor ting in 14 min. 49 sec.; 2. Sj. Jansen; 3. Th. Roks; 4. J. Nolten; 5. J. Suyker buyk. DE FRANSE PLOEG VOOR HET WERELDKAMPIOENSCHAP OP DE WEG Marcel Bidot, die belast is met de samenstelling van de Franse ploeg voor het wereldkampioenschap op de weg voor profs, zal 12 renners aanwijzen uit wie de definitieve ploeg van acht zal worden gevormd. Hij heeft reeds zes renners van de selectieploeg van twaalf gekozen. Het zijn Geminiani, Louis Bobet, Mahe, Mallejac, Robic en Rolland. ZWEMMEN Waar is Boiteux? Jean Boiteux, de Franse Olympische 400 meter kampioen vrije slag, is sinds enige dagen uit het vaderlijk huis te Parijs verdwenen, met achterlating van een brief, waarin hij mededeling deed van zijn vertrek. In weerwil van alle moeite heeft men hem tot nu toe niet kunnen opsporen. Jean Boiteux lag al geruime tijd met zijn vader. Gaston, overhoop in verband met zijn opvattingen over training. Boiteux sr. had zelfs de Franse Zwem- bond er schriftelijk van verwittigd, dat zijn minderjarige zoon (Jean is even twintig jaar) aan geen enkele wed strijd in het huidig seizoen meer zou deelnemen. Zijn motief was, dat een kampioen zich behoorlijk moet oefenen ter wille van de titel welke op zijn naam staat, en dat zijn zoon in dit op-, zicht te kort schoot. Boiteux jr. van zijn kant had de Bond ervan in kennis gesteld dat hij verstek zou laten gaan voor de Zondag 26 Juli j.l. te Tilburg gehouden ontmoeting Nederland-Frank rijk, waarvoor hij gekozen was. Intussen is Boiteux in het bezit van een paspoort en in zijn omgeving vraagt men zich af of -hij wellicht naar het buitenland vertrokken is, waar hij tal rijke vrienden telt. courses hadden het volgende verloop. Eerste omloop: 1. Partout, rijder N. Hes; 2. Quichotte, rijder J. v. Leeuwen Jr.: 3. O Nelly Zora, rijder J. Wage naar; 4. Laetare, rijder K. Bakker; 5. Ooststar, rijder J. Ham; 6. Miss A, rij der J. van Leeuwen Jr.; 7. Octavia, rijder J. Wagenaar; 8. Louis F. H., rij der J. Hart. Oorspronkelijk werd Lietze Mitzi winnares van de tweede plaats. Daar hier een onregelmatigheid vermoed werd, is voor deze plaats overgereden, waarbij toen Quichotte winnares werd. Tweede omloop: 1. Quichotte, 2. Par- tout, 3. Ooststar. Derde omloop: 1. Partout, 2. Qui chotte, 3. Ooststar, 4. Octavia. Beslissende omloop: 1ste prijs Octa via, eig. Jb. Haan, rijder J. Wagenaar; 2de prijs Partout, eig. stal Artctic, rij der N. Hes; 3de prijs Quichotte, eig. J. Reinstra, rijder J. v. Leeuwen Jr.; 4de prijs Ooststar, eig. B. F. L. M. de Meulder, rijder J. Ham. OLYMPISCHE SPELEN MELBOURNE BOUWT TRIBUNE Arthur Calwell, voorzitter van de Raad van Commissarissen van het cricket-stadion te Melbourne, heeft me degedeeld, dat een nieuwe overdekte tribune zal worden gebouwd voor de Olympische Spelen in 1956. Hierdoor zal het aantal overdekte plaatsen in het stadion worden opgevoerd tot ten minste 119.000. De nieuwe tribune zal 2 y, millioen gulden kosten. TORONTO BOUWT STADION Blijkens een mededeling van Allen Lamport, burgemeester van Toronto, is men bezig met het ontwerpen van plannen voor de bouw van een stadion met 60.000 plaatsen, dat 2 millioen dol lar zal kosten en in de zomer van het volgend jaar klaar moet zijn. Toronto heeft zijn candidatuur ge steld voor de Olympische zomerspelen in 1960 en het nieuwe stadion is be stemd om aan die candidatuur kracht bij te zetten. WATERPOLO Het Nederlands heren-handbalelftal zal op Zondag 20 September a.s. te Salzburg in een officiële landenwed- strijd tegen Oostenrijk uitkomen. Ook de Nederlandse damesploeg treedt, naar in beginsel is besloten, op deze gen Oostenrijk aan, eveneens te Salz burg. De mogelijkheid bestaat echter, dat de dames-ontmoeting naar een an dere datum wordt verschoven. Voorts is uit Duitsland een uitnodi ging binnengekomen om op 6 Septem ber a.s. te Bremen een landenwedstrijd NederlandDuitsland (heren) te spe len. Het bestuur van het Nederlands Handbal Verbond zal binnenkort be slissen, of het deze invitatie al dan niet zal aannemen. POSTDUIVEN „De Reisduif" (Harerswoude). Wedvlucht met jonge duiven vanaf Roermond, afstand 137 km. In concours waren 68 duiven, die werden gelost om 12 uur 45 min. met Z.O. wind. De eer ste prijswinnende duif werd geconsta teerd om 14 uur 32 min. 28 sec. en had een snelheid van 1284 meter per nuut. De laatste prijswinnende duif be reikte zijn hok om 15 uur 10 min. 32 sec. en had een snelheid van 945 meter per minuut. De uitslag was als volgt: W. G. de Jongh 1, 10; W. Lindhout 2, 6. 7, 8, 9, 17, 21; Jac. van Veen 3, 13; A. H. Fase 4, 14, 16; C. Groen 5, 19, 23; P. van der Malen 11, 20; J. Eijk 12, 18; P. J. Fase 15; W. Zintel 22. „De Witpen" (Nleuwveen). Wed vlucht met jonge duiven vanaf Mons (België), afstand 202 km, gelost om 7 uur 20 met Z.W. wind. Aankomst le duif 10.13.47, snelheid 1147 m. per mi nuut. In concours 54 duiven. Uitslag: J. Hoogervorst 1, 4; A. Bijl 2; kam 3, 9; Th. Bader 5, 6; J. C. van Bemmelen 7, 8, .10; F. Vermeulen 11 A. Straathof 12; J. de Groot 13. De verschillende kampioenschappen werden als volgt gewonnen: Vitesse- kampioen: 1. Th. Bader 950 pnt.; 2. G. Oskam 948 pnt.; 3. A. Bijl 944 pnt. Fondkampioen: 1. J. C. van Bemmelen 395 pnt.; 2. P. J. Spring in 't Veld 392 pnt.; 3. G. Oskam 293 pnt. Kampioen oude duiven: 1. J. C. van Bemmelen 1265 pnt.; 2. G. Oskam 1251 pnt.; 3. A. Bijl 1043 pnt. Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan: W. J. v. d. Voort, Rustoordstraat 3, Nieuw-Vennep. LADDER-WED STRIJD Onze problemen Thans volgen hieronder dan de laat ste problemen voor onze sluitingsduur, welke zoals reeds bekend gemaakt is, tot 7 October zal duren. Van verschil lenden heb ik hierover reeds kreten moeten horen, maar ook dat onze dam- spelende lezers er juist mee ingeno men waren, omreden de vacantie voor edele spel een minder gunstige tijd Ook anderen gaven te kennen, dat drukke werktijden juist in deze twee maanden hun parten spelen. Wij kun nen ons met beide kanten van deze kennisgevingen eigenlijk verheugen. Op de eerste „kreet", dat zij deze ru briek zo aantrekkelijk gevoelen, en op de tweede plaats, dat ook de „va voor velen zo genoegelijke tijden bezorgt waar ook vrouw en kinderen hun genot van hebben. Maar ook de „drukke tijden", omdat zij het voor recht van God verkregen hebben om, al valt het soms zwaar, in deze tijd datgene te kunnen bemachtigen, waar aan een gezin behoefte heeft. Vandaar deze prettige mededelingen van de zij de onzer lezers, en vandaar dat wij dan ook overtuigd zijn, dat onze be slissing van de sluitingstijd bij onze lezers in goede aarde gevallen is, hoe wel allen met spanning uitzien naar de rubriek van 7 October. Ook delen wij mede, dat al is onze rubriek gesloten, alle tijde correspondentie treffende het dammen gevoerd kan worden en, indien postzegel bij inge sloten, schriftelijk zal worden beant woord. Allen een prettige vacantie t tot 7 October a.s. De Damredacteur. En nu de problemen van deze week. Voor hetgeen onze vacantiegangers op reis mede krijgen, zorgt eerst or vriend v. d. Kwartel. Een stukje met behoorlijke aanvangsstand, alsmede met een fraaie en listige ontleding en met als slot een verrassend slotspeL Wedstrijd-probleem no. 210 Auteur: P. v. d. Kwartel, Leiden, le publicatie Stand in cijfers: Zwart 10 schijven op: 16/19, 21, 23, 26, 30 en 40. Wit 9 schijven op: 29, 31, 32, 37, 39„ 43, 46, 47 en 49. Ook onze vriend Scheijen had nog een lekker dineetje, welke wij gerust bij onze vrienden an kennissen die wij in jonze vacantie ontmoeten, kunnen voorzetten. Ook hier een behoorlijke aanvangsstand met een geestige ontle ding en waarin een nieuw motief ver werkt zit. Wedstryd-probleem no. 211 Auteur: J. H. H. Scheijen, Kerkrade. le publicatie 4 vd m uimtüiüi Stand in cijfers: Zwart 11 schijven op: 3, U/13, 15, 17, 19, 21, 24, 27 en 30. Wit 12 schijven op: 20, 28, 29. 32, 33. 35/37, 40, 44, 45 en 50. Voor beide vraagstukken geldt: wit speelt en wint. Oplossingen worden gaarne ingewacht tot uiterlijk 18 Aug. s., aan bovenstaand adres. Oplossingen wedstrijd-problemen 1 tot en met 8 No. 1. Wit 37—31, 22—17, 48x19. No. 2. Wit 39—34, 23—19, 48x17. Een tweetal fraaie stukjes op een zelfde idee. No. 3. Wit 42—38. 38—32, 33x11, 44—40, 34—29, 43—39 (ad-ab) 49x9, 15x4. 4. Wit 28—22, 29—23, 24—20, 34—29, 29x38. No. 5. Wit 28—23, 46—41, 22—17, 17x30, 48x30 6. Wit 43—39, 26—21, 39—33, 35x24, 24—30, 42—38, 48x28. No. 7. Wit 23—18, 30—24, 31z24. No. 8. Wit 42—37 (19x. 30A), 40—34 (30x50x)37—32, 41x5. A. (31x42) 48x37, 40—34 enz. De 3 uitgeloofde prijsjes zijn gewon nen door de heren: J. Smeets te Noord- wijkerhout, L. Groenewegen en S. v. d Kwartel, beiden te Leiden, welke een dezer dagen zullen worden toegezon den. CORRESPONDENTIE H. v. d. K. te L., problemen in dank ontvangen. J. v. B. te N„ inderdaad was no. 204 correct. A. J. L. te S., zie bespreking. L. W. T. te N., indien ik u niet kan bezoeken, zal ik u schriftelijk ant woorden betreffende uw laatste zen ding. J. A. J. W. te H.. heeft u nog even geduld, zeker wel hè?!, prijs zeker wel ontvangen. J. H H. S. te K., heeft u nog wa 1 ingewikkelds voor mijdank u. DJK I—DE ZIJL I 2—1 Ondanks goede tegenstand heeft de Zijl tegen een technisch betere ploeg verdiend verloren. Zonder midachter Bik, maar met W. Rietbergen als invaller, ging de strijd voor rust aanvankelijk gelijk op, tot dat DJK een strafworp kreeg toege wezen, waaruit de thuisclub de stand op 10 bracht. Ook de tweede helft verdedigde de Zijl zeer goed, maar kon niet verhinderen, dat de thuisclub vrij spoedig de stand tot 20 wist op te voeren. Eindelijk slaagde de Zijl er na een goede combinatie tussen Stok- huyzen en v. d. Kwaak, door laatstge noemde tegen te scoren (21). On danks heftige aanvallen bleef de stand ongewijzigd. De Zijl IV—DVZ IV 6—2; de Zijl m—VZC II 2—1; de Zijl II—Merwede n( 9—2. RPC —SLEUTELSTAD I (dames) 1—1 Voor de promotie naar de le klasse (Kring den Haag) eindigde deze ont moeting gelijk. In de eerste helft ble ven beide ploegen beneden de ver wachting. Ook na rust ging de strijd vrijwel gelijk op, totdat na vele po gingen en het uit 't water zenden van een RPC-dame R. Oostrom er in slaag de 10 te maken. Nadien zette de thuisclub alles op de aanval en uit een verdedigingsfout kwam ten slotte de gelijkmaker 11. A.s. Donderdag worden in „de Zijl" twee promotiewedstrijden gespeeld n.l. Sleutelstad IDVZ I; Sleutelstad I DES I (dames). Winnen de heren deze laatste ont moeting dan heeft Leiden weer een eerste klasser. (Door CHARLES BRUCE) Nadruk verboden. 36) „Weet je nog hoe we ons bloed hadden vermengd in 't rijstbier dat we samen dronken en in de sigaret die we samen rookten? Weet je nog, dat je toen gezworen hebt, dat jij en de jouwen altijd zouden helpen, al les zouden doen wat in hun vermo gen lag om mij en het gouvernement te helpen?" Natuurlijk weet ik dat, Toean. Hoe zou ik dat kunnen vergeten? Maar, heb ik dan mijn eed gebro ken, Toean? Heb ik de Toean ooit geweigerd iets te doen, wat binnen mijn vermogen lag?" „Pulangga, je kent de moeilijkhe den waarmee ik de laatste tijd heb te kampen. Je weet wat er voor rrrij en het gouvernement op het spel staat, indien wy ditmaal moeten verliezen. Minandong heeft je alles verteld en Minandong heeft mij het antwoord van mijn broeder gebracht, jlk had zo gehoopt, dat het antwoord „ja" zou zijn geweest, maar het is waar, de tijden zijn veranderd. De harten der jongemannen zijn ver steend en het is werkelijk zeer waar schijnlijk, dat zij zouden schimpen op het horen der wijze raadgevingen van mijn broeder. Zo doen de jonge mannen in hun onbezonnenheid. Maar een nieuwe gedachte is in mijn hoofd opgekomen, een nieuw plan. en nu ben ik zelf gekomen om mijn broeder te vragen, van aangezicht tot aangezicht, om mij te willen hel pen. Ik wens zijn antwoord te horen met mijn eigen oren." Desmond nam weer een ogenblik rust. Hij kende zijn mannen en wist, dat de inlander gaarne tijd neemt om een gesprek rustig te verwerken Zijn stem beefde een weinig van vermoeienis en ontroering, toen hij eindelijk vervolgde: ,.Ik ga je nu zeer sterk op de proef stellen, broeder. Ik ga een proef ne men, ik zal eens zien of ons oloed werkelijk nog vermengd is dan wel of jij in de jaren die sindsdien zijn zijn verstreken, vergeten bent, wat je toen hebt gezworen: „Voor mijn zuster, voor mijn broeders broeder, voor zijn zuster, voor zijn ouders en kinderen en zijn vrouw, zullen ik en de mijnen altijd, overal doen wat in ons vermogen ligt, zelfs tot in de dood, tidapa sampei mati". Weet je dat nog, Pulangga. tidapa sampei mati. Dat waren je eigen woorden. Waren het ijdele, lege woorden, zonder enige betekenis, zonder enige waarde, zoals de padischillen als de ry'st er uit is?" Desmond hield een ogenblik op om zich weer te herstellen. Zijn midde len waren uitgeput Doodop was hij van de vermoeiende tochten gedu rende de laatste weken, maar de fel ste pijn schuilde in zijn hart. Tel kens en telkens had hij zich de lange vorige dag gemarteld met de vraag, wat er gebeuren zou? Wat zou men tot heden van hem denken in ver band met het verschrikkelijke nieuws, dat nu wêlhaast wereldkun dig zou zijn geworden? Een jonge dame, op klaarlichte dag door een bende inlanders uit zijn gewest overvallen en ontvoerd. Dat hij de grote zondebok zou zijn, stond vast. Maar had hij tot heden gefaald? Was er iets, dat hij gedaan of nage laten had, en dat de oorzaak mocht genoemd worden van etf smet die nu ineens op zijn b'eroemd geworden district gevallen was? Zou de schanddaad van de vorige dag ooit verhinderd hebben kunnen worden, of liever, kon zoiets niet elke dag zijn andere collega's overkomen? Waarom moest hem dit juist gebeu ren, nu hij zulke goede kansen op promotie maakte door de schitteren de kwaliteiten, die hij gedurende zijn diensttijd aan de dag had gelegd. Had hij niet al zijn geest en werk kracht aan de inlanders van dit dis trict gegeven? Moesten zij hem nu op deze wijze belonen? Juist het feit dat de mannen, voor wie nooit iets teveel was geweest, waarvoor hij 'n stuk van zijn jeugdige leven had ge offerd, hem op die schandelijke ma nier moesten beroven van eer en het meisje, dat zijn hart had weten te winnen, stak hem diep in het hart. „Welnu, Pulangga, wat heb je daar op te zeggen? Wat is mijn broeders antwoord?" „Waarom zou ik woorden gezegd hebben, die leeg waren, Toean? Dat lag niet op mijn weg, dat lag nim mer op de weg van mijn voorvade ren. Misschien dat de mannen van heden geen schaamte meer kennen, maar ik, Pulangga, zoon van An tak, zoon van Pamiang, heb nooit mijn eed verbroken. Kinaringan, de God der Salongs weet maar al te zeer, dat ik een trouw dienaar ben van 't gouvernement, een trouw en dienst vaardig broeder van de Toean. Ik ben oud, Toean. Ik heb mijn tijd ge had. Indien een woord van mij die schaamteloze honden zou kunnen temmen, zou ik het met mijn laatste ademtocht uitspreken. Er is een tijd geweest, dat mün naam groot was, toen mijn mannen fluisterend van mij spraken, maar nu schimpen de jonge mannen onder elkander: „Wie is die oude Pulangga? Hebben we onze eigen dorpshoofden niet gekre gen? Laten we doen wat we zelf het best achten Hij is geen Salong meer, maar een vriend van de blan ke" Dat zouden ze mij antwoorden, indien ik hun raad wilde geven Toe an". Langzaam, rustig, wel overwogen nam Desmond de vingerwijzing, die het oude opperhoofd hem had gege ven. „Dat is allemaal waar Pulangga. Dat zouden ze zeker kunnen ant woorden, maar wat, indien Pulangga niet langer het trouwe opperhoofd, de wakkere vriend van het gouver nement was? Wat, indien Pulangga, belust op een oude rooftocht, zich bij de dapperen van Ansokol ging aansluiten? Wat zou er dan gebeu ren, denk je? Zouden ze je dan nog beschimpen, zouden ze dan naar je willen luisteren?" De oude nran liet van verbazing zijn mond half open staan. De woor den die hij had willen uitspreken kwamen niet over zijn lippen. Des- mond keek hem strak aan, doch sprak niet verder. Van dit grote ogenblik hing zoveel af. dat hij het niet waagde de beslissing door een slecht geplaatst woord ongunstig te beïnvloeden. „Wat zegt de Toean, daar?" vroeg de oude man ten slotte met van ont roering bevende stem? „Ik zou me hij hen moesten voegen? Ik zou moe ten vechten tegen de blanke man? Wat wil de Toean daarmee zeggen?" „Luister. Ik vrees het ergste van die heetgebakerde jongemannen. Het ontbreekt hun zowel aan kennis als aan gezond verstand en in een ogen blik van overmoed zouden ze tot een onbezonnen daad kunnen overgaan, die nooit meer ongedaan zou kunnen worden gemaakt. We moeten tijd zien te winnen om een behoorlijk plan uit te werken, maar ieder ogen blik, ieder uur dat de missy in hun handen is, is een gevaar. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5