Katholieken eisten de oude kerk terug Smokkelaarskoning ontliep zijn lot niet Corrie Verboom is dienstbode aan de pastorie in Nootdorp WOENSDAG 29 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Doodgeschoten in Bolivia Volgens mededelingen van de Oos tenrijkse consul te La Paz in Bolivia heeft de politie aldaar het doorscho ten lichaam gevonden van de Oosten rijker Friedricht Wühl, oud 44 jaar en ongehuwd. De politie ontdekte het stoffelijk overschot in de struiken aan de rand van een uitgestrekt oer woud in de omgeving van La Paz ge legen. Van de dader ontbreekt elk spoor. Wie was deze Wühl?? In Augustus 1947 noemde men in Oostenrijk zijn naam slechts fluisterend. Wühl stond toen reeds bekend als de Weense smokkelkoning. Hij stond aan het hoofd van een. niets en niemand ont ziende bende van smokkelaars. Bij haar smokkeltochten maakte deze bende gebruik van een zwaar gepant serde vijf tons vrachtwagen. Wühl en zijn bendeleden waren met machine pistolen gewapend en zij ontzagen zich niet hier van gebruik te maken en douanebeambten en politieman nen neer te schieten. De bende had haar hoofdkwartier in de Russische zóne van Wenen. Er werd vooral gesmokkeld op Honga rije. De leider werkte in zijn Weense tijd samen met de misdadiger Benno Blum, eveneens een Oostenrijker, de mannen smokkelden voornamelijk Amerikaanse sigaretten. Blum kwam later in dienst der Russen als spion en trad voor hen op als mensenvan ger bij uitnemendheid: zéér veel on- schuldigen verdwenen zodoende in de Russische kerkers. Jarenlang kon deze bende geza menlijk met de bende van Wühl straffeloos in Oostenrijk opereren tot dat de Amerikaanse militaire politie door een einde aan maakte en in greep, een aantal arrestaties ver richtte en de bendeleden voor het gerecht bracht. Benno Blum wist helaas aan de greep der politie te ontkomen en hij dook onder in de Russische zóne van Wenen, waar hy geruime tijd onvind baar bleef. In een monsterproces te Salzburg werden de bendeleden al- leni tot levenslang veroordeeld, na verraden te zijn door Wühl. Wühl wist echter in het midden van het jaar 1950 uit de gevangenis te ontsnappen, en de nasporingen naar zijn persoon bleven vruchteloos. De politie gaf echter de moed niet op. temeer daar zij ook aanwijzingen had ontvangen betreffende de ver blijfplaats van Benno Blum, die zich nu in de Amerikaanse zóne zou op- Hechtenis van Polak verlengd Het „Oberlandesgericht" te Celle heeft Maandag de hechtenis van de uit Breda ontsnapte Nederlandse oorlogsmisdadiger Albertus Polak verlengd. Tegelijkertijd werd be sloten het Bondsgerechtshof te vra gen om een principiële beslissing over de vraag of Polak misschien de Duitse nationaliteit bezit. Polak beweert namelijk, dat hij op grond van zijn dienstneming in de Waffen SS, de Duitse nationaliteit zou bezitten. Ook wil men onderzocht hebben of Nederland in gelijksoortige ge vallen aan een Duitse wens tot uit levering zou voldoen. Mocht komen vast te staan dat Polak inderdaad de Duitse nationaliteit bezit, dan moet het Bondsgerechtshof nog uit maken of artikel 16 par. 2 van de grondwet op hem van toepassing is. Dit artikel bepaalt dat geen Duitser aan het buitenland kan worden uit geleverd en dat politiek-vervolgden asylrecht genieten. De Britse autoriteiten hebben zich bereid verklaard de beslissing van het Bondsgerechtshof af te wachten alvorens zij in de zaak-Polak ver dere stappen zullzn ondernemen. Kinderen-Finaly naar Israël gebracht De kinderen Finaly zijn tegen alle afspraken in door hun Joodse tante, mevrouw Rossner, naar Jeruzalem gebracht en opgesloten in een col lectieve Joodse .kolonie (kibboutz). „Ik wil, dat zij hun avonturen zullen vergeten en normale kinderen wor den net als alle Israëlische kinderen", heeft mevrouw Rossner verklaard. Zij heten voortaan Reuben en Gedaljah. Nadat de kinderen enige tijd gele den uit St. Leonard naar een geheime plaats in de buurt van Parijs ver voerd waren, heeft de familie in alle stilte het vertrek der kinderen naar Israël voorbereid en hen onder valse naam voor een lijnvliegtuig der El Al M later boeken. Geen journalist heeft in Parijs of in. Rome, nadat op het laatste ogenblik hun vertrek uit gelekt was, kans gezien de kinderen te bereiken. De verzorgers hebben radicaal met het Franse en Katholieke verleden willen breken; zij hebben de kinde ren van khaki-kleding voorzien, him namen- in Hebreeuwse voornamen veranderd en hen ondergebracht in het volslagen Zionistische milieu van een Joods kamp nabij Jeruzalem. Het spreekt vanzelf, dat deze hei melijke maar wettelijk niet aantast bare overbrenging der kinderen, die hun pleegmoeder en al degenen aan wie zij zozeer gehecht geweest zijn, ndet meer hebben mogen begroeten, elom afkeuring heeft gewekt. houden. Begin April 1950 wilde men Blum arresteren. Het kwam tot een vuurgevecht tussen hem en de leden van de militaire politie en Blum liet daarbij het leven. Zijn kameraad Wühl begreep toen wel, dat hem eenzelfde lot te wach ten stond en hij week uit naar Boli via. Vandaar stuurde hij aan de po- litiepresident van Wenen een brief, vermeldende dat hij veilig en wel in Amerika was aangekomen, dat hij het overigens goed maakte en bij deze de hartelijke en beste wensen aan de Weense politie deed toekomen. Volgens mededelingen van de Oos tenrijkse consul te La Paz bleek, dat Wühl daar eveneens een smokke laarsbende had samengesteld. Het vermoeden is gerechtvaardigd, dat hij echter in conflict is gekomen met zijn Boliviaanse bendeleden met het voornoemde gevolg. Chefarine „4" doet wonderen NA -N ENKEL TABLETJE WEER .FIT" (Advertentie) Eerste Kamer steekt in landbouwgronden' Bij de voortgezette behandeling door de Eerste Kamer van het wets ontwerp houdende regeling aan gaande enkele rechtshandelingen met betrekking tot landbouwgronden, heeft minister Mansholt de verle den week in eerste instantie ge maakte opmerkingen beantwoord. Vrije, hoge grondprijzen zjjn naar het oordeel van de minister niet di rect van belang voor de eigenaar; het gaat om het rendement. Ge streefd moet worden naar een grond prijs, welke in overenstemming is met de grondwaarde, de waarde van de opbrengst. De hoofdzaak was, aldus de mi nister, dat er een regeling komt en dat die gaat leven in het rechtsbe wustzijn Indien dit geschiedt dan moet ze voldoen aan twee voor waarden, die ook in het ontwerp tot uiting komen: a. er wordt rekening gehouden met redelijke behande ling van hen, die er bij zijn betrok ken en b. de uitvoering en toepas sing is gelegd in handen van regio nale colleges, die het vartrouwen hebben: de grondkamers. De replieken werden uitgesteld tot Dinsdag 4 Augustus. NED R.K. BOND VAN ZIEKEN- VERPLEGENDEN Gisteren werd in pensionaat Ma- rienbosch bij Nijmegen de jaarver gadering van de Ned. R JC. Bond van Ziekenverplegenden voortgezet. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen zuster G. A. M Vroom uit Utrecht en broeder L. M. Coppens te Noordwijkerhout. Als afgevaardigden in het bestuur van de federatie werden voor het nieuwe verenigingsjaar benoemd de voorzitster zr L. Siebers uit Utrecht en zr. Woltering uit Den Bosch. Op voorstel van het H B. werd, mede op wens van het Ned. Episco paat, besloten tot oprichting van een speciale sector voor verplegers. Een commissie zal deze kwestie na der in studie nemen. Bij de behande ling van de afdelingsvoorstellen werd de wenselijkheid uitgesproken, dat broeders-verplegers geplaatst zouden kunnen worden in de oplei ding voor diploma a op de operatie kamer, poliklinieken enz. Thans wor den de broeders vooral in de Katholieke Ziekenhuizen, meestal ge bruikt voor huishoudelijk werk. ERNSTIGE MISHANDELING IN WEDDE. Slachtoffer meer dood dan levend aangetroffen. In de nacht van Zondag op Maan dag is in Wedde in de provincie Gro ningen,, de 25-jarige bankwerker H. S., wonende aldaar, bij een vecht partij zeer ernstig mishandefld. Na afloop van een danspartij be gaf S. zich naar de woning van de arbeider J. v. H. om daar te wach ten op de thuiskomst van de doch ter des huizes, die eveneens in de dancing was geweest. Na een woor denwisseling kwam het hier tot een vechtpartij tussen S. en een 18-ja rige broer van het meisje. Toen de vader, de 50-jarige J. v. H., dit be merkte, mengde hij zich in het ge vecht. S. bleek tegen beide tegen standers niet opgewassen en liep ver scheiden steken, vooral in 't gezicht op. Ook de echtgenote van v. H., die de twistenden trachtte te scheiden, werd nogal ernstig aan de hand ge wond. Na de vechtpartij slaagde S., die hevig bloedde, er wel in zijn huis nog te bereiken. Meer dood dan le vend trof de Rijkspolitie, die inmid dels gewaarschuwd was v. H. zelf heeft aangifte gedaan het slacht offer aan. Medische hulp kon nog juist bijtijds worden geboden. De 50- jarige J. v. H., die de steken met een scherp voorwerp, vermoedelijk een beitel, heeft toegebracht, is gister middag door de politie gearresteerd. Hij zal worden voorgeleid voor de officier van Justitie te Groningen. Verbitterde kwekers rond de Y-mond De afdeling Beverwijk van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur heeft zich in een brief tot de direc tie der Kon. Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken gewend naar aanleiding van de gasvergifti gingsverschijnselen der gladiolenvel. den rond de IJmond. Een afschrift werd gezonden aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening. In dit schreven wordt ge zegd, dat de beschadiging van de gladiolengewassen onder de kwekers grote verbittering wekt: in enkele dagen kan een cultuur door de scha delijke dampen uit de bedrijven langs het Noordzeekanaal onherstelbare schade oplopen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat de agrarische sector rond Beverwijk de laatste jaren, door de zich uitbreidende woning bouw en de steeds verder groeiende industrie, toch al voor grote moei lijkheden staat en al wil men niet ontkennen, dat er met de industria lisatie van de IJmond enorme be langen gemoeid zijn het is tra gisch, dat hele groepen van kwekers daarvan de dupe worden, aldus het schrijven. Men wil de gerechtelijke weg niet bewandelen, aldus de brief, omdat het verenigingsbestuur de mening toegedaan is, dat een ge zamenlijk en vriendschappelijk over leg meer baat dan een procedure met als inzet een schadevergoeding. „Wij zijn nog gaarne bereid met uw directie van gedachten te wisselen", zo gaat het schrijven verder. ,.Want zoals de toestand nu is gaat het niet langer, daar verschillende kweke,rs brodeloos worden gemaakt en de gla- diolencultuur in onze omgeving met de ondergang bedreigd wordt". Inmiddelr hebben de hoogovens geantwoord, dat zij volledig bereid ziin aan een technische en finan ciële oplossing van het probleem mee te werken, maar voor alles zal moeten worden vastgesteld, waar de oorzaak ligt van de gasschade. JONGEN VERDRONKEN. Het zevenjarig zoontje van de fa milie B. te Roermond is gistermiddag te water geraakt en verdronken. Het ventje speelde tussen een hekwerk en de rand van de Roerkade. Op een gegeven moment terwijl hij een vriendje aan de overkant wenkte heeft hij het evenwicht verloren en is in de Roer gevallen. Tot gister avond laat heeft men gedregd, doch deze poginge" bleven vruchteloos. DELFTSE KINDEREN SNOEPEN TE VEEL In verband met de slechte toe stand der gebitten van Delfse school kinderen is een actie in voorbereiding om het snoepen tegen te gaan. Er is geconstateerd, dat er in Delft door kinderen meer wordt gesnoept dan elders. Slaagt de actie" in Delft, dan wil men de anti-snoep-actie ook in an dere plaatsen gaan voeren. BUSCHAUFFEUR VEROORDEELD. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisterochtend conform de eis het vonnis bevestigd, dat de Utrecht se rechtbank onlangs heeft uitge sproken tegen een 29-jarige chauf feur uit Zeist. t.w. drie weken voor waardelijke gevangenisstraf. De veroordeelde had als chauf feur van een autobus op 15 Decem ber j.l. bij de halte Kloosterpark te De Bildt tegen de voorschriften van zijn maatschappij in, de deuren van de wagen gesloten, juist op het mo ment dat een 76-jarige vrouw de autobus wilde verlaten. Doordat zij bij het uitstappen door de deuren werd belemmerd, raakte zij onder de achterwielen van de inmiddels rijdende autobus. Zij overleed ter De chauffeur had de deuren niet mogen sluiten, dat had de conduc teur moeten doen. GOOCHELEN KWAM ER BIJ TE PAS In een openbare bijeenkomst op het feestterrein van het Valkenburg te Breda is het stichtingsbestuur ,,125 jaar K. M. A." bijeengekomen om in het publiek de vraag te behandelen of de feesten in de stad Breda zou den moeten worden verlengd ja dan nee. Er ontstond een dikwijls zeer geestig gesprek tussen diverse be stuursleden, die het onderling niet eens konden worden of men al of niet tot verlenging moest besluiten. Tenslotte haalde men er de thans in het feestelijk Breda optredende goo chelaar Crochet uit Rotterdam bij en deze toverde voor het verraste pu bliek tenslotte een vel papier, waar in met reuzenletters stond geschre ven „verlenging". Dit wil dus zeggen dat de feesten in verband met het 125-jarig bestaan van de K. M. A. met een week zul len worden verlengd. De oorspronkelijke datum van slui ting was 9 Augustus en deze wordt nu 16 Augustus. N.K.J.B.-sterrit Zoeterwoude Een wit hek was rood geworden Zo was Wassenaar XVII JUIST IN DE DAGEN, DAT DE STATIE WASSENAAR vacant was door de dood van pastoor Le Jeune, beleefde aartspriester ten Hulscher moeilijke dagen. Hij wist niet waar de nuntius, die als vice-su perior de Hollandse Missie bestuurde, was. Want toen de Franse troepen ons land binnen trokken, was deze gevlucht,zonder dat hij nog tijd en kans had gehad zijn geestelijke rechtsmacht over te dragen. Behalve Wassenaar waren er nog een paar staties vacant gekomen en de aartspriester had alleen maar het recht een priester ter benoeming aan de nutius voor te dragen. In Wasse naar kwam daar nog de moeilijke kwestie bij, dat de heer van deze heerlijkheid er iemand tot pastoor benoemd wilde zien, die door de aartspriester als een jonge hekken- springer betiteld werd. Eindelijk kwam hij er achter waar de nutius zich schuil hield en hij schreef hem terstond om hem voor te stellen in de vacante statie Berg- schenhoek tot pastoor te benoemen Engelbertus Pauwels. Gebruik was, dat de door de aartspriester voorge dragen persoon ook door de nuntius benoemd werd. Maar deze keer deed de nutius dat niet en in Bergschen- hoek werd een ander benoemd, tot groot ongenoegen van de aartspries ter, vooral omdat de nutius zich had laten beïnvloeden door een leek, een invloedrijke Hagenaar. Hij voelde zich in zijn gezag als aartspriester aangetast, te meer, om dat Engelbertus Pauwels, die zo ge hoopt had in Bergschenhoek pastoor te worden, zich teleurgesteld voelde en bittere en verwijtende woorden schreef aan ten Hulscher. 750 gulden schuld. Nog in Januari van 1795 kwam Pauwels toen als pastoor naar Was senaar. Hij vyas Rotterdammer, was priester gewijd in 1768 en had als kapelaan gewerkt in Overveen; sinds 1777 was hij pastoor in Monniken dam, waar hij hard en ijverig had ge werkt en vooral goed had gezorgd voor de armen, in het bijzonder voor de weeskinderen. Ook was hij een goed predikant en in Monnikendam een geziene pastoor geweest. In zijn nieuwe statie Wassenaar vond hij, volgens de woorden van het missie- verslag van de aartspriester: „een hegte en schoone kerk met dito pries terwoning", er was 750 gulden schuld; de statie telde 1450 zielen, waarvan 1005 communicanten. De nieuwe pastoor kreeg al spoedig te maken met de kwestie over de eigen dom van de oude kerkelijke goede ren. Het stadhouderlijk bewind was met de vlucht van de laatste stad houder Willem V naar Engeland ver dwenen en de gloednieuwe Bataafse republiek moest een nieuwe grond wet hebben. Er werd een nationale vergadering gekozen, die 1 Maart 1796 bijeen kwam. Maar de constitu tie, die zij maakte, het zogenaamde „dikke boek" werd bij een gehouden volksstemming verworpen. Eerst na de staatsgreep in de twee de nationale vergadering, werd het in 1798 bij volksstemming aangeno men. In additionele artikelen werd bepaald, dat „alle kerkgebouwen en pastoryhuysen der voormaals heer- schende kerk, werden overgelaten aan de beschikking van ieder plaat selijk bewind, om deswege tusschen alle kerkgenootschappen eenig ver- gelyk te treffen, en wel binnen de eerstkomende zes maanden". Kerktorens kwamen aan de gemeente. Volgens dit artikel had dus het kerkgenootschap, dat in een stad of dorp het grootst aantal leden telde, de eerste keus om de oude gebouwen te naasten, nadat er te voren een waardebepaling had plaats gehad. Aan de minderheden moest dan een evenredig bedrag worden uitgekeerd. Alleen de kerktorens werden tot eigendom van de burgerlijke ge meenten verklaard. Hoe verliep de zaak nu in Wasse naar? Er waren daar in 1798 350 her vormden tegen 1463 katholieken; vol gens de nieuwe staatsregeling had den de laatsten dus het recht de kerk te naasten. Al direct begonnen de onderhandelingen er met grote moeilijkheden. Want de hervormden beweerden dat de oude kerk hurt par ticulier eigendom was. In 1580 hadden zij die kerk geac cepteerd als een uitgeplunderde romp,een ruïne, meer niet en uit eigen middelen hadden zij van die ruïne de kerk gemaakt, die er stond. Maar de katholieken waren zo vr'r: daartegen op te merken, dat men niet alleen een verwoeste kerk had aan vaard, maar dat die kerk behoorlijk rijk was geweest aan grondbezit, wat men ook aanvaard had. Waartegen de hervormden weer aanvoerden, dat die goederen en be zittingen destijds aan het geestelijk kantoor waren overgegaan, dus door de Staten van Holland genaast wa ren met het doel de opleiding van predikanten daaruit te bekostigen. Zien wjj nu naar de eerste reke ning van dit geestelijk kantoor, dan blijkt inderdaad, dat men 13 morgen land had opgegeven en bovendien ook nog huizen, erfpachten, tienden en een boomgaard. De hervormden hielden vol, dat de bezittingen die hun kerk nu had, gekomen waren van legaten en gif ten, wat de katholieken alleen wilden toegeven, voor zover het betrof de obligaties, ingeschreven bij de comp- Als ware het de finish van de Tour de France zelve, zo druk was het Zondagavond half negen in het Don Boscohuis aan de Zuidbuurtseweg, waar voor het eerst in de geschiede nis de „Garage Heemskerk" wissel beker op dat tijdstip werd uitgereikt. Er kon werkelijk geen mannetje meer bij en dit tekent wel de belang stelling die de pas twee jaar oude „jaarlijkse" N.K.J.B.-Sterrit Zoeter woude heeft gekregen. Tegen het middaguur was er ge start met 120 deelnemers in koppels met telkens een tussenruimte van één minuut. De tocht, die dit jaar ge reden moest worden, bedroeg 75 ki lometer en ging richting Rotterdam. Er stond een flinke bries en dit maakte dat de deelnemers met het toch niet te hoge gemiddelde van 13 a 14 km, waarmee gereden moest worden, nogal moeite hadden. Toch passeerden practisch allen de eerste controlepost nog op tijd, al liepen wel enkelen nu reeds strafpunten op vanwege het onjuist of in het geheel niet uitvoeren T,an opdrachten. Een landweg. Vanaf de Voorweg in Zoetermeer vertrok de stoet via een landweg-weg (was volgens velen een te mooie naam voor deze woestenij van enkel kuilen, zand en grove stenen!) rich ting Nootdorp. Bleek het gemakke lijk daar de controlepost te vinden, moeilijker was het, deze op tijd te passeren. Slechts aan twee deelne mers mocht dit gelukken. In Noot dorp moest worden gezocht naar de naam van de burgemeester en het hoofd van de school ter plaatse, het geen geen onoverkomelijke moeilijk heid was, daar de ganse Nootdorpse bevolking hierbij assisteerde. Moei lijker bleek het vinden van de der de controlepost bij het gemeentelijk sportpark. Het doosje „Zwaluw lu cifers" dat sindsdien moest worden opgespoord heeft vele Nootdorpers bij Zoeterwoude onsterfelijk ge maakt om hun vriendelijkheid in de nood, hetgeen bepaald niet gezegc kan worden van een plaatselijk kas telein, wiens fatsoen werkelijk niet in aanmerking komt voor een ere prijs. Via Pijnacker, met een controle post temidden van de tuinderijen met hun typische schuren met rieten matten, moest men „bij een wit hek links".En laat nu dat hek Zater dags rood-wit zijn geschilderd! Gelukkig werd dit alles nog bij tijds goed opgelost en bereikte de ka ravaan, via Berkel en Roderijs, na het tellen van 16 bruggetjes (het blijkt zeer moeilijk tot zestien te kunnen tellen!), het zoeken van een huis dat onbewoonbaar was ver klaard en nog enige opdrachten Overschie, waar een uur rust werd gehouden in café Voets-Vente. Toen de hoofden werden geteld bleek iedereen aanwezig, maar bleek nie mand meer met een blanco strafre gister. Een duidelijk bewijs, dat de tocht, hoe interessant ook, toch moei lijk en daarom goed was! Het begin van het tweede gedeel te was verre van gemakkelijk. Een onbekende, zeer verbaasde, overi gens zeer vriendelijke steenkolen- man, ergens in het Schiedamse, vond tussen drie en vier, gans Zoeter- wouds jeugd aan zijn voeten ge knield om met een ijver als nooit op school vertoond, zijn reclame- toiren van het land. Een hooggeplaatste ambtenaar, Van Hoogstraten geheten, was belast met de zaak Wassenaar; hij moest zijn uiterste best doen de partijen tot elkaar te brengen. Maar de moei lijkheden waren hier zo ingewikkeld, dat hij er al tegen opzag er aan te beginnen. Hij begon met de oude do cumenten en papieren grondig te be studeren en hij kwam tot de conclu sie, dat de Wassenaarse katholieken niet helemaal ongelijk hadden. Het bleek inderdaad waar te zijn, dat landerijen en goederen uit de middeleeuwse tijd voor een bedrag van 1150 gulden aan het rijk waren overgegaan. Maar oude rekeningen uit de jaren 1594 en volgende we zen aan, dat de hervormde kerk toch nog belangrijke inkomsten had geno ten uit grondbezit, dat niet aan het rijk was gekomen. Alleen de pastoriegoederen, die eigendommen dus, waaruit de mid deleeuwse pastoor zijn inkomsten trok, waren genaast; de kerkgoederen waren aan de hervormden overge gaan en Van Hoogstraten concludeer de dat de landerijen geen particulier bezit van de hervormden waren. Ook kwam hij tot de ontdekking, dat de hervormde kerk van Wassenaar in de jaren na 1583 nog voor 18150 gulden aan landerijen had verkocht. De katholieken van Wassenaar hadden in die dagen schuld; op hun kerkje stond een schuld van ruim 700 gulden en het nadelig slot van de laatste rekening was ruim 428 gld., zodat men een totale schuld had van een kleine 1200 gulden. Van Hoog straten wilde nu de statie te gemoet komen, deze schuld gedeeltelijk af lossen en een verlichting vinden in het jaarlijks onderhoud. Daarom was zijn voorstel, dat men de katholieken een woning met land zou afstaan, die jaarlijks 510 gulden vrjj geld zou afwerpeji. Hij deed dit voorstel aan een commissie, bestaande uit de pas toor, twee kerkmeesters en drie le den van de statie. bord aan de deur, met uiterste nauwkeurigheid over te schrijven. Ergens tussen Rotterdam en Delft moest een bordje worden gevonden waarop H. 11001, benevens de naam van de fabriek M. C. Vermeulen (De porceleyne fles). Het regende straf punten, temeer daar op dit traject, de gemiddelde snelheid van de deel nemers (14 km.) door een geheime post werd gecontroleerd. Via Pij nacker, waar het inwonersaantal moest worden genoteerd, ging de tocht terug naar Nootdorp. De dienstbode van de pastorie. Dat de dienstbode van de pastorie aldaar Corrie Verboom heet, weet sinds de sterrit iedere Zoeterwoude- naar! Dwars door de polder achter Nootdorp, over eenweg als een was bord, ging men daarna op huis aan. Op huis aan, d.w.z. via een grote omweg namelijk via Leidsendam, de Vliet (met opdrachten en controle post) Kniplaan, Stompwijk en Geer (rechterzijde!). Enthousiaste Zuidbuurtbewoners reikten de eerst aangekomenen bloe men aan, terwijl bij het Don Bosco huis de 120 dapperen door vele dorp bewoners hartelijk werden begroet. Inderdaad de tijd van het laatste traject was abusievelijk rijkelijk krap genomen, met als gevolg, dat de snelheid van Wim van Est en Bo- bet in de befaamde tijdrit van enke le dagen geleden, eenvoudig niets was vergeleken bij wat sommige deelnemers van de sterrit op de Schenkelweg en het Watertje wis ten op te brengen! Toen 's avonds, een tikkelje moe, maar uiterst voldaan allen weer bij eenwaren in het Don Boscohuis, vanwege de prijsuitdeling, bleek de eerste prijs te gaan naar twee Leide- naars Brussche en Hakkaart. Mevr. Heemskerk, die de prach tige beker cadeau deed, waarvoor zij een hartelijk applaus ontving, reikte zelf de beker aan de twee gelukkige winnaars uit. De tweede prijs, een beker even eens door de garage Heemskerk be schikbaar gesteld (dat volgend jaar anderen dit goede voorbeeld vol gen!!!) was voor Aat Berg en Jo Hulst. Slechts op het nippertje wa ren zij geklopt. Zij hadden vijf, de eersten drie strafpunten. Met zes strafpunten werden Jan en Trees v. Leeuwen derde. Een bijzondere pres tatie voor deze laatste, omdat zij met haar dertien jaren het jongste deelneemstertje was! Miep van Cas- sel en Th. Zandbergen werden vier de, Jan van Cassel en Wim van de Hoeven vijfde. Tot slot werd aan al le deelnemers een herinneringslin tje aangeboden. HAZERSWOUDE De heer J. Wieringa is te Den Haag geslaagd voor het examen mo derne bedrijfsorganisatie. De heer F. de Gelder is te Leiden geslaagd voor het diploma practijk-boekhouden. Geboren: Agatha, d. van M. J. den Hollander en van N. de Jeu; Erik Peter, z. van A. Hoek en van M. Blonk. Ondertrouwd: W. van Veen 28 jaar en J. van Staveren 24 jaar. Getrouwd: C. van Veen 37 jaar en Cok Jannetje 28 jaar; G. J. Hoogen- boom 26 jaar en S. C. M. Straathof, 20 jaar. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 KKRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit.k. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvr. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gewijde muz. 10.30 Mor gendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken). 11.45 Gram. (12.30—12.33 Land- en tuinb.meded.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Gram. NCRV14.00 Gram. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Cello en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gram. 17.00 „O ja, dat ook nog", klankb. v. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Voordr. 18.00 Gram. 18.15 Pianosp. 18.35 „Op de stelling". 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Levensvragen van al lerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio-Vossenjacht. 21.15 „Achter grachten, wallen en kantelen", klankb. 21.05 Metropole ork. en koor. 22.15 Viool, cello en piano. 22.35 Gram. 22.'45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPR OO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijd. 9.15 Koorzang. 9.30 V. d. huisvr. 9.35 Wa- terst. 9.40 Gram. 10.50 V. d. kleu ters. 11.00 Gram. 11.05 Lichte muz. 12.00 Orgelspel. 12.25 „In 't spionne tje". 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 „Uit het Bedrijfs leven", caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. 13.20 Promenade Ork. 14.00 Gevar. progr. 14.30 Messo-sopr. en piano. 15.00 V. d. zieken. 16.00 Gevar. progr. 16.45 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Regeringsuitz.: J. A. van Beuge: „De tweede Zuid-Pacific-Conferentie". 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen*. 19.25 Gram. 18.35 Rep. 19.00 Gespro ken brief uit Londen. 19.05 Lichte muz. 19.30 Marinekapel. 20.00 Nws. 20.05 Holland Festival 1953: Residen- tie-ork. en sol. I. d. pauze: Vraag- gespr. 22.05 Instr. trio. 22.30 Dansmvz. 23.00 Nws. 23.15 Sportact. 23.30—24.00 Gram.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2