S)e£cidóe0ouhmuX Bufferzone in Korea wordt ontruimd Kard M,ndszenty vr,i? Amerika wil Mao niet in de UNO DE GASPERI KREEG GEEN STEUN Naumann op vrije voeten gesteld Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 29 JULI 1953 44ste JAARGANG No. 12952 DE GASPERI hijst het niet Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 MAATSCHAP. PELIJK WERK DIJ de behandeling van de begro- ting van maatschappelijk werk in de Eerste Kamer enige weken ge leden is opnieuw de vraag naar vo ren gekomen, v/elke wij reeds vroe ger hier ter sprake brachten, nl. welke taken aan dit departement eigenlijk zouden moeten worden toe bedeeld. Wij hebben er toen de aan dacht op gevestigd dat de visie van dr. Beel bij de laatste kabinetsfor matie er niet alleen een was die diende om toen uit de impasse van die kabinetsformatie te geraken, maar dat de vorming van zulk een departement vooral uit een oog punt van eigen noodzakelijkheid moest worden toegejuicht. Maar wij hebben er toen aan toegevoegd, dat deze visie op jammerlijke wijze door kruist was door de socialistische verlangens om allerlei taken, die eigenlijk onder dit nieuwe departe ment zouden moeten vallen, in eigen hand te houden zoals de volksge zondheid en allerlei andere taken van maatschappelijk werk, die ook thans nog na de totstandkoming van dit kabinet onder het departement van Sociale Zaken zijn blijven res sorteren. In bedoelde begrotingsbehande ling is dit onderwerp nu opnieuw aangesneden en wel door de heer van Lieshout, die de minister toen de positieve vraag heeft voorgelegd of de minister bereid zou zijn met «poed te bevorderen de instelling van een commissie van deskundigen op het terrein van maatschappelijk werk om advies uit te brengen over de taakverdeling van het maat schappelijk werk over de verschil lende departementen. De minister heeft daar toen op ge antwoord, dat hier geen taak lag. voor de minister van Maatschappe lijk Werk alleen, maar voor het ge hele kabinet. FVAT de heer van Lieshout deze po- sitieve vraag stelde was juist ge zien. Er is reeds meer uitgesproken, dat de taakverdeling van maat schappelijk werk, zoals deze bij de jongste kabinetsformatie uit de bus is gekomen, zeer onvoldoende moest worden geacht. De heer van Liès- hout had weer opnieuw in het alge meen hierop kunnen wijzen, maar dat zou opnieuw een slag in de lucht zijn geweest en daarom vroeg hij 'n commissie om nu eens uitgemaakt te zien, wat volgens de mening van des kundigen wel en wat niet onder dit nieuwe ministerie van Maatschap pelijk Werk zou dienen .te ressorte ren. De minister kon moeilijk een an der antwoord geven dan hij gaf, na melijk, dat dit een zaak was van het kabinet. Hij vond immers bij zijn optreden als minister van Maat schappelijk Werk een taakverdeling, zoals die bij de kabinetsformatie was gemaakt en waaraan hij toen niets meer kon veranderen. Men kan zich moeilijk voorstellen, dat hij de taakverdeling, zoals hij die aantrof, er een vond om jui chend naar huis te schrijven, maar daar was op dat ogenblik niets meer aan te doen. Dus zei hij nu: het beste zou zijn, als u dat weer eens opnieuw ter sprake - bracht bij de volgende algemene beschouwin gen over de Rijksbegroting en hij meende, da* hij het anderzijds ook zelf ter sprake zou kunnen brengen in de ministerraad. Ook de instel ling van zulk een commissie zou een zaak zijn van de ministerraad. Maar wat nu, als de ministerraad bij stemming besluit, dat zij zulk een commisie niet gewenst of niet noodzakelijk acht? Zulk een besluit zou mogelijk kur.nei zijn ook om po litieke redenen. Men behoeft er slechts aan te denken, dat de be sluitvorming to deze taakverdeling een politieke zaak is geweest tijdens de kabinetsformatie. Dan zou alleen de Kamer de regering kunnen dwin gen tot de instelling van zulk een commissie en zo heeft men o.i. het antwoord van minister van Thiel te verstaan, toen hij de heer Van Lies hout de raad gaf het bij de algemene beschouwingen nog eens te probe ren. INTUSSEN heeft bij voormelde al gemene beschouwingen ook mej. Tjeenk Willink hierover het een en ander gezegd. Zij zeide en hier komt het politieke karakter al heel even om de hoek kijken dat zij geen bezwaar had tegen een com missie, maar da., er dan door een aanvullende commissie zou moeten worden uitgemaakt wat men onder maatschappelijk werk heeft te ver staan. De heer Van Lieshout heeft daar op geantwoord, dat hij aan zulk een aanvullende commisie geen behoefte had. omdat er in Nederland vol doende instanties zijn, die zich met maatschappelijk werk bezig houden en die hierin van voorlichting zou den kunnen dienen. O.i. echter is deze opmerking van mej. Tjeenk Willink niet te verwaarlozen. Daar om niet, omdat deze zaak door de kabinetsformatie nu eenmaal een politiek +intje heeft gekregen. Wil men deze zaak weer doen terug- Uitwisseling krijgsgevangenen begint 5 Augustus De Amerikanen en Chinezen wisselen geschenken De uitwisseling van krijgsgevangenen begint pas 5 Augustus. Dit is gis teren besloten op een bijeenkomst van geallieerde en communistische offi cieren in Panmoendjon. Op het eiland Koje zijn geallieerde officieren reeds begonnen met hef transport per schip van rode krijgsgevangenen naar Poesan. Vandaar zullen zij per trein naar Panmoendjon reizen. De commu nisten zullen de geallieerde krijgsgevangenen met vrachtauto's en ambu- iancewagens vervoeren. Zij zullen hun een nieuwe deken, schoeisel, siga retten en levensmiddelen meegeven. TERUGTOCHT IN VOLLE GANG. Aan het front is de terugtocht uit de vier kilometer brede bufferzone in volle gang. Hier en daar zoeken onge wapende Chinezen in niemandsland naar lijken van pas gesneuvelde ka meraden. De wegen naar het front zijn vol vrachtwagens, die uitrusting, hout en gegolfd plaatijzer naar het Zuiden vervoeren. Op slechts enkele punten aan het front hebben geallieerden en Chine zen elkaar ontmoet en met elkaar ge sproken. Een Amerikaans soldaat werd door een Chinees zelfs bedacht met een lap blauwe zijde, waarop met gouddraad de woorden waren ge borduurd: „Amerikaanse soldaten, wij wensen jullie een voorspoedige thuisreis". De Chinezen waren opge togen over de sigarettenaanstekers die hun door de Yankees werden aangeboden en met kinderlijk genoe gen proefden zij van de Amerikaanse lekkernijen. Beladen met souvenirs en Chinese wijn namen de Amerika nen tenslotte afscheid. BEGINNEN DE BESCHULDIGINGEN WEER? De communisten- in Korea hebben de geallieerden er van beschuldigd acht-maal de order „staakt het vu ren" te hebben geschonden. Deze be schuldiging werd Woensdag bij de militaire bestandscommissie inge diend. De geallieerdén hebben de be schuldiging van de hand gewezen. Verzilting van de Rijn In een bijeenkomst van het Alle- manisc-he Instituut te Freiburg, werd medegedeeld, dat de Rijn een steeds hoger zoutgehalte krijgt. De verzil ting begint reeds boven Bazel en wordt zeer versterkt door de Neckar en andere zijrivieren, die door zout- rijke gebieden stromen. Medegedeeld werd, dat het zoutgehalte reeds zó hoog is, dat men in Keulen zint op middelen om zout uit de Rijn te winnen. AMNESTIE IN NOORD-KOREA. De Noord-Koreaanse regering heeft Dinsdag eeii amnestie in Noord-Ko- rea afgekondigd, zulks ter gelegen heid van het sluiten van het Ko reaanse bestand. Radio-Pjongjang heeft omgeroepen, dat degenen, die tot minder dan drie jaar gevangenisstraf zij;n veroordeeld, op vrije voeten zullen worden ge steld. Personen, die wegens militaire mis drijven zijn veroordeeld, zullen gra tie verkrijgen, tenzij hun dwangar beid is opgelegd. De straffen van degenen, die tot meer dan drie jaar dwangarbeid zijn veroordeeld, worden gehalveerd, dit geldt echter niet voor moordenaars., brandstichters en valse munters. VOEDSEL VOOR ZUID-KOREANEN Naar de perschef van het Witte Huis meedeelt, is het opperbevel der Verenigde Naties begonnen met het uitdelen van voedsel aan Zuid-Ko- reanen. President Eisenhower heeft Dins dag in een televisieprogram de Ame rikanen verzocht, steun te verlenen aan een hulpactie voor Korea. „De toestand vah de burgerbevolking in Korea is wanhopig er is dringend hulp nodig", aldus de president. Dulles gaat praten met Rhee Amerika zal de hereniging van Korea niet kopen door de prijs van rood-China's toelating tot de UNO. Deze verzekering gaf de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, gisteren op zijn wekelijkse persconferentie en hij bevestigde daarbij voor het eerst officieel, dat Amerika met Zuid Korea's president Rhee heeft ingestemd, de politieke conferentie (die binnen negentig da gen na de bestandsondertekening moet beginnen) te verlaten, indien zou blijken, dat de communisten te kwader trouw zijn. Amerika had zich echter niet tegen over Rhee verplicht automatisch de strijd te hervatten in een dergelijk geval. Dulles legde deze verklaringen af, nadat hij had aangekondigd, Zondag a.s. in gezelschap van een aantal congresleden voor korte tijd (onge veer een week) naar Korea te vlie gen voor een conferentie met Syng- man Rhee. Drie grote kwesties staan daarbij op de agenda: 1. Voorbereidingen voor de poli tieke conferentie en het bepalen van een eensgezind standpunt met Zuid Korea jegens deze conferentie met de communisten. 2. Het economisch herstel van het geschonden Zuid Korea. 3. Onderhandelingen voor een Amerikaans-Zuidkoreaans veilig heidspact. Dulles zei, er op te vertrouwen, dat de V.S. voldoende invloed op de UNO-leden hebben om te voorko men, dat de Assemblée zou stemmen voor toelating van rood-China; of de V. S. desnoods hun veto .zouden uit- Kabinet afgetreden Alcide de Gasperi, premier van Ita lië, is gisteren met zijn regering af getreden. Hij had eerst tien dagen geleden een regering gevormd. De Gasperi werd gedwongen zijn ont slag te nemen, omdat hij er niet in slaagde van het parlement een motie van vertrouwen te krijgen op zijn regeringsprogramma. De stemming was 282 tegen, 263 voor en 37 ont houdingen. Toen die uitslag bekend was ge worden, begaf De Gasperi zich naar I vloeien naar de kanalen, waar zij zakelijk thuis hoort, dan moet zij eerst uit de politieke sfeer worden j gehaaid en daartoe lijkt ons de aan vullende commissie, die mej. Tjeenk I Willink bepleitte een deugdelijk I middel. Doe' men dit niet dan blijft deze zaak slepende, tot nadeel van 't maatschappelijk werk in ons land èn van de goed- oplossing en coördina tie, welke dr. Beel met de formatie van die departement voor ogen heeft de residentie van president Einaudi en bood het ontslag van zijn kabinet aan. Hij had in het parlement wan hopige pogingen gedaan om de steun te winnen van de rechtse monarchis ten en de liberalen, zodat zijn kabi net tijd zou hebben om het regerings programma uit te werken. Een week lang had men over de regeringspoli- tiek gedebatteerd en bij de stemming, die dat debat afsloot, bleken commu nisten, linkse socialisten, neo-fascis- ten en monarchisten zich als één blok tegen de regering te keren. Bij de laatste verkiezingen heeft de katholieke partij De Gasperi, die het land sedert 1945 heeft geregeerd, ge voelige verliezen geleden en zij kon slechts 41 procent van de kiezers achr ter zich krijgen. Daarom vreest men, dat Italië nu een periode ingaat van steeds terugkerende regeringscrises Volgens berichten uit het Vati- caan is de houding van Moskou te genover de Kerk sedert de dood van Stalin ten gunste veranderd. De concessies zijn het meest opvallend in Hongarije. Kardinaal Mindszenty zou volgens deze Vaticaanse krin gen ontslagen zijn uit de gevange nis en verlof hebben gekregen om zijn intrek te nemen in een privé huis. Ook zijn secretaris dr. Zakar werd vrij gelaten. Hij mag zelfs de kardinaal bezoeken. Sommige Hongaarse bisschoppen mogen met hun primaat in verbin ding staan. Gelijksoortige conces sies werden gedaan aan mgr. Crosz, aartsbisschop van Kolosza. Religieu ze artikelen mogen verder in Hon garije weer worden verkocht en ouders mogen hun kinderen weer naar de catechismus sturen. Hoewel al deze verbeteringen door het Va- ticaan in hoofdzaak worden be schouwd als propaganda, worden zij toch van betekenis geacht. Alleen op hoog niveau Het Franse dagblad „1' Aurore" (rechts radicaal) meldt Woensdag uit Moskou, dat de Sovjet-Unie bin nenkort uiting zal geven aan haar bereidheid, deel te nemen aan vier- mogendhedenjbesprekingen, doch slechts op het hoogste plan (dus geen conferentie van de vier minis ters van Buitenlandse Zaken). Het blad vestigt er de aandacht op, dat het telegram van zijn corres pondent te Moskou, Henri Chapiro, waarin dit wordt gemeld, de Sovjet- Russische censuur zonder wijziging is gepasseerd. Volgens het Engelse blad „Daily Sketch" zou premier Malenkof de Prinses Margarets partner spreken was een vraag, waarop Dul- Britse premier, sir Winston Church - les thans nog niet wilde ingaan al was hij in het algemeen tegen het gebruik van het recht van veto in dergelijke kwesties. ill, telegrafisch medegedeeld hebben dat hij het voorstel tot het houden van een conferentie der Grote Vier in de herfst steunt. De „Nau-Nau" De vroegere staatssecretaris van het nazi-ministerie van Propaganda, dr. Werner Naumann, en de voor malige nazi-jeugdleider dr. Borne- mann, zijn gisteren in afwachting van een nader onderzoek op vrije voeten gesteld. Zij werden in Januari met zes andere Duitsers door de Britse autoriteiten in Duitsland gearresteerd op beschuldiging van samenzwering tegen de veiligheid van de Britse be zettingsautoriteiten. Ook werden zij er van verdacht het nationaal-socia- lisme weer nieuw leven te willen inblazen. In April droegen de Britten de zaak aan de Duitse autoriteiten over. Sindsdien zijn alle verdachten in vrij heid gesteld. Het Duitse staatsge- rechtshof is van mening, dat er geen gronden bestaan om Naumann langer in hechtenis te houden. Een Britse woordvoerder heeft verklaard dat het moeilijk te begrijpen is, waarop de rechtbank haar besluit baseert. De arrestatie van- Naumann en zijn vrienden heeft vooral in de Duitse liberale partij, de F.D.P., veel op schudding verwekt en daar een ster ke actie doen ontstaan tegen de na tionalistische vleugel dezer partij, waarin Naumann blijkens het dossier reeds een belangrijke invloed had verkregen. Naumanns opzet was de ze vleugel met zijn vertrouwensman nen allen vroegere functionarissen der N.S.DA.P., te doordringen en dan door middel van een „staats greep" in de partij de F.D.P. te ge bruiken als grondslag voor de stich ting van een nieuwe nationaal socia- bij gebrek aan een partij, die in listische partij. Het ingrijpen van de sterkte met kop en schouders boven de andere uitsteekt. Het is mogelijk, dat president Einaudi iets zeer on gewoons zal doen en De Gasperi op nieuw op zal dragen een regering te vormen, ditmaal bestaande uit de vier partijen van het centrum. De Gasperi is 72 jaar oud en dit is zijn eerste nederlaag. Britse bezetting tegen Naumann en zijn groep, die in de publiciteit wel dra de naam „Nau Nau" verwierven, heeft de liberale partij geplaatst voor een interne crisis. Op de laatste par tijdag in Luebeck hebben de oude liberale elementen de overhand ge kregen over de voorstanders van een nationale massabeweging. BELOFTEN EN DADEN De Oostduitse communistische par tij heeft gisteren hogere lonen, meer voedsel en betere levensvoorwaarden aan de Oostduitse bevolking beloofd. Tevens werd echter verklaard, dat de „algemene lijn van onze partij juist is geweest en zal blijven". De grote fout, welke door de partij erkend werd is, dat zij getracht heeft Oost-Duitsland te snel te commu- naliseren en te collectiviseren. Men belooft thans, de, te veel geconfis- keerde boerderijen en industrieën aan de particuliere eigenaars te zul len teruggeven. Bovendien spiegelt men de Oostduitsers thans voor, dat de communistische partij het parti culiere initiatief zal bevorderen. De partij veroordeelde tevens de pa niekachtige capitulatie voor de eisen van de rebellen van de 17e Juni. Vijf leden van het Politburo hebben voor dat vergrijp moeten boeten met hun afzetting. Voedsel, uit Amerika. De Amerikaanse luchtvaartmaat schappij „Pan American World Air ways" begint vandaag met het ver voer naar Berlijn van de levensmid delen, die Amerika ter beschikking heeft gesteld voor de bevolking van Oost-Duitsland. Vandaag wordt ongeveer 2000 kilo gram aan levensmiddelen per vlieg tuig naar Berlijn gevoerd. Indien noodzakelijk zal de maatschappij 'n speciaal vliegtuig ter beschikking stellen voor de voedseltransporten. Maandag en Dinsdag zijn ongeveer 130.000 levensmiddelen-pakketten ter beschikking van Oostduitsers gesteld. Lord James Carnegie zal de partner zijn van Prinses Margaret, tijdens het ver jaarpartijtje ter ere van de Prinses, dat zal worden gehouden in Schotland op 21 Augustus a.s. Lord James Carnegie, wiens naam dik wijls wordt genoemd in verband met Prinses Margaret, is een van haar beste vrienden. De 23-jarige zoon van de Graaf van Southesk is een van de bevoorrechten, die zijn uit genodigd de „house party", waar o.a. de Koningin en andere leden van de Koninklijke familie zullen verschij nen, bij te wonen. Lord Carnegie, die op 23 September zijn 24ste ver jaardag zal vieren, woont in Kin- naird Castle, Brechin, Angus (Schot land).. NEDERLANDSE PADVINDER IN DUITSLAND VERDRONKEN Gisteren is een Nederlandse scho lier, de 13-jarige Bob Veerbeek uit Beverwijk, bij het baden in de Ruhr bij Muelheim vermoedelijk tenge volge van hartverlamming verdron ken. De jongen was met de padvinders- groep Admiraal vin Kinsbergen uit Beverwijk onder leiding van hopman M. van der Windt, op een vacantie- tocht in Duitsland. HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot j Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). J WEINIG VERANDERING IN X TEMPERATUUR. Veranderlijke bewolking met kans op enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. X Zwakke tot matige wind tussen X Zuidwest en West. X De vrede in Korea getekend In de „Vredes Pagode", ge bouwd te Panmoendjon werd de wapenstilstand door beide partijen ondertekend. Links: Lt.-Gen. William K. Harrison, die tekende voor de V.N.; rechts: Generaal Nam II, die de Communisten vertegen woordigde. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM EDINBURGH LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO FRANKFORT WENEN INNSBRUCK ROME licht bew. zwaar béw. regen licht bew. mist zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt mist licht bew. licht bew. regen zwaar bew. onbewolkt 26 30 21 Geringe buienkans Het weer in onze omgeving staat onder invloed van een uitgebreid lage drukgebied,. waarvan het cen trum boven Scandinavië is gelegen. Randstoringen boven Engeland ver oorzaken daar enkele buien, aange zien echter de atmosfeer langzaam stabiliseert, is de kans op regen buien in ons land de eerste paar da gen gering. Dc aanvoer van lucht uit het Wes ten verhindert een belangrijke stij ging van de temperatuur, maar er zal toch in de komende dagen iets meer zon zijn. In het Middellandse Zeegebied en in de Balkan houdt het zeer warme weer aan. In Spanje stijgt het kwik in de middag tot boven 35 graden. In Ierland daarentegen komt op som mige plaatsen de temperatuur over dag niet boven 16 gaden. r Korreltje Niemand kent zichzelve zolang hij niet geléden heeft.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1