Nederland, België en Britse zone voeren „oorlog" tegen „Fantasia" Belastingvermindering op suiker en schoeisel van weinig betekenis de belastingverlaging is onvoldoende KOLEN raad van vakcentralen is ontstemd de spoorwegen boekten 5V2 millioen winst Twee zwagers vochten in Gelderland om raadszetel Rijwielverkoop sterk gestegen ZATERDAG 25 JULI 1953 T>E LEÏDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Luchtmanoeuvre „Coronet" heden gestart „Westonia", belust op atoomgeheimen, is tot de grote aanval overgegaan Modern sprookje (Van een speciale verslaggever). Nederland is van hedenmorgen al in „oorlog" met „Fantasia" een land, dat volgens de stafkaarten, die bij de oefening „Coronet" gebruikt worden, ergens in Zuid West Duitsland ligt. Nederland heeft niet alléén oor logszuchtige plannen, want ook Be- neluxpartner België trekt mee tem strijde en tenslotte maakt de Britse zóne van Duitsland het drietal vol, dat belust is op de atoomgeheimen van „Fantasia". En zoals dat dan in moderne sprookjes gaat, te zamen be sluiten de drie „Fantasia" aan te vallen om de atoomgeheimen in han den te krijgen. Daarom zitten wij op het vliegveld Bruggen in» West Duitsland, een kilo meter of tien van Roermond, waar in twaalf maanden tijds voor de som van vijftig millioen Duitse marken een enorm vliegveld uit de grond is gestampt, een NAVO-vliegveld, zoals bet laatste jaar zovele in West Euro pa gereed zijn gekomen. Twee start banen van 2500 meter en daarom heen tussen de bossen eenvoudige, comfortabele gebouwen, woonverblij ven van de Britse militairen, die de basis bevolken, kantoren en een start- toren, die echter nog zeer proviso risch moet werken, zoals wij gister middag bij aankomst met onze Da kota gemerkt hebben. Verbeteringen worden beproefd. Negen landen doen aan „Coronet" mee en aan „onze" kant zit de twee de geallieerde tactische luchtmacht, die bestaat uit Nederland, België, de Britse zóne van Duitsland en een toe vallig in de buurt zijnd Australisch squadron van Malta. De oefening is er op gericht de luchtverdediging en de tactische mogelijkheden van „Westonia" te beproeven, als de strijdkrachten van „Fantasia" (Ame rikanen, Italianen, Portugezen en Ca nadezen) terug zullen slaan. Daarbij zal men dan tevens kunnen beproeven of het systeem van radar- beveiliging, dat vorig jaar niet erg succesvol is gebleken, enigszins ver beterd is. Sinds het laatste jaar zijn er inderdaad enige verbeteringen aangebracht, maar we zijn op dit gebied nog steeds achter en dc nood zakelijkheid van een betere radarbe- veiliging dan de huidige is een zeer actueel probleem. De vliegveldverdediging is de laat ste jaren zeer versterkt en de Britse, Nederlandse en Belgische luchtdoel artillerie geeft op vele plaatsen reeds een zeer aanzienlijke bescherming. Een van de voornaamste aspecten zal ook bü deze oefening weer zyn de kracht van de intergeallieerde sa menwerking en het vertrouwen in eikaars werk. Bejaarden en gepensionneerden vragen volledige compensatie De aangekondigde fiscale maatre gelen, o.a. belastingvermindering op suiker, schoeisel en huisbrand, zullen van weinig of geen betekenis zijn voor de bejaarden en. gepensionneer den, omdat deze verlagingen zeer miniem zullen zijn, en omdat de aan gekondigde artikelen, vooral suiker en schoeisel, zeer weinig gebruikt worden door bedoelde categorie. Nieuw schoeisel b.v. kan hoogstens eens in de 2 of 3 jaar door hen wor den gekocht. Aldus luidt een schrij ven, dat de Federatie van Katholieke Bonden van Bejaarden en Gepension neerden aan de Raad van Ministers hebben gericht naar aanleiding van de huurcompensatie voor Ouden van- Dagen. De verhoging van het aftrekvrije bedrag voor de Noodwet Ouder domsvoorziening tot 200.heeft I en de huurverhoging voor hen geen fractieleider tenslotte, of het niet goed zal wezen, ook het Rijk te ver- I nieuwe zorgen baart, plichten tot datgene, waartoe pro- 1 vincie en gemeente sinds jaar en dag verplicht zijn, met name in zijn beeld van inkomsten en uitgaven op te nemen wat vorige jaren hebben overgelaten aan voor- en nadelig saldo. Prof. Romme in „De Opmars" De door de regering voorgestelde belastingverlagingen zijn in haar ge heel genomen voor 't middenstands bedrijfsleven onvoldoende en teleur stellend. Men behoeft geen actief- posten te vergeten zoals de in trekking van de extra-inkomsten belasting op de winst en 't indirecte profijt, dat allereerst de midden stand trekt van maatregelen met consumptieverruimende strekking in zijn geheel om toch over het ge heel der maatregelen ontevreden te zijn. gelet op het voorname algeme ne belang, dat bij de ontwikkelings mogelijkheden van 't middenstands- bedrijfsleven betrokken is. Aldus schrijft prof. Romme in het jongste nummer van „De Opmars". De katholieke fractieleider in de Tweede Kamer vervolgt: Over de hoofdvraag, of de regering met be lastingverplichting ter bevordering van de werkgelegenheid op langer termijn ver genoeg is gegaan, kan nog bitter weinig verantwoords wor den gezegd. Het antwoord op de stroom van vragen, welke vanuit de Kamer is losgekomen, naar aanleiding van het eerste regeringscommuniqué is door de regering voor een zeer belangrijk deel, en op verschillende punten, nog niet gegeven. De regering zegt en op zich natuurlijk terecht dat de mogelijkheden tot belasting verlichting beperkt zijn in het bud getair opzicht en dat de financiële consequenties van de watersnood haar invloed op de voorstellen heb ben doen gelden. Maar hoe is de budgetaire toestand voor 1953, en voor 1954 Wie het wete moge de Kamer in ieder geval nog niet, omdat de regering de gegevens, no dig voor een verantwoord inzicnt, nog niet heeft verstrekt. Zo is er meer reden tot bedenking tegenover de plannen, zoals ze op 't ogenblik voor ons liggen. Ik denk, aldus prof. Romme, aan de toch wel zeer sterke wenselijkheid van ophef fing van het restant der consumptie beperking, nu wij gaan terugkomen op de verzwaring der belastingen van 1951; aan de dringende eis, mo gelijke aanvullingen te overwegen voor de onvoldoende compensatie tegenover de huurverhoging, vooral voor de vergeten „groepen"; aan een nieuwe progressieverlichting voor de middengroepen, die in de tijd van ..herstel en vernieuwing" welhaast in de knel moesten geraken, maar tegenover wie de inmiddels verkre gen algemene welvaartsverruiming nu ook verplichtingen schept van denivellering. De behandeling van het hele com plex voorstellen zal wel een breed karakter gaan dragen, aldus prof. Romme. Verder lijkt een nieuwe loonronde, ter wegwerking van het restant der consumptiebeperking en ter conpensatie van de huurverho ging een geijkte gelegenheid, de vraag der vrijere loonvorming in 't debat te betrekken. Daarnaast zal 't goed zijn. om, wanneer wij over be vordering van het vrijere bedrijfs leven spreken, in het bijzonder aan dacht te schenken aan de positie van de besloten naamloze vennootschap die voor een gezonde maatschappij ontwikkeling speciale aandacht ver dient. alleen betekenis voor een aantal per sonen, die uitkering genieten krach tens de Noodwet, zelf nog inkomsten uit anderen hoofde genieten, doch het meerendeel van de Noodwet rentetrekkers heeft geen andere in komsten en mist dus alle voordelen van de voorgestelde verhoging. Van daar dat zij menen, dat deze verho ging geheel los gezien moet worden van de te verwachten huurverho ging. Zij dringen er met klem op aan, maatregelen te nemen, dat de cate gorie Bejaarden en Gepensionneer den van overheidswege volledige compensatie ontvangen door middel van verhoging van de uitkeringen, hun verstrekt krachtens de Noodwet, Invaliditeits- en Pensioenwet. Voor degenen van de categorie Be jaarden en Gepensionneerden, alsme de onder deze categorie vallende kleine zelfstandigen en rentetrekkers, die geen uitkering of pensioen genie ten krachtens een der sociale wet ten, verwachten zij, dat de regering die maatregelen zal treffen', die no dig zijn, opdat de verwachte huur verhoging voor hen geen financiële achteruitgang zal betekenen in him reeds zorgelijk bestaan. De regering dient er naar te streven, dat zij in hun levensavond van al te grote fi- De vraag rijst, aldus de katholieke nanciële zorgen gevrijwaard blijven voor alle doeleinden CREYGHTON Hooiqr.46 Tal. 20114 Werkgeversverklaring „betreurenswaardige afwijking" De Raad van Vakcentralen, waar in het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. samenwerken, heeft zich in zijn heden gehouden vergadering beraden over de publicatie van de vier werkgeversbonden in zake de loonpolitiek. De raad, erkennende ieders vrij heid om uiting te geven aan zijn standpunt, betreurt het in hoge mate, dat genoemde werkgeversver bonden deze verklaring over zulk 'n belangrijke zaak hebben afgegeven zonder daarover enig overleg ge pleegd te hebben met de werkne- mers-vakcentralen. De raad acht dit een betreurenswaardige afwijking xan de sedert de bevrijding gevolge gedragslijn om vraagstukken van deze aard in de daarvoor bestemde instanties namelijk de Stichting Van den Arbeid, te behandelen. De in deze verklaring voorkomen de uitspraak, dat de centrale werk geversverbonden na 1 Januari 1954, behoudens uitzonderlijke omstandig heden, niet meer kunnen medewer ken aan algemene loonmaatregelen, wekt de indruk, dat de werkge versorganisaties zich nu reeds losma ken van de huidige vorm van loonpoli tiek. De raad acht dit in strijd met het advies van de Sociaal Econo mische Raad inzake de in de naaste toekomst te voeren loonpolitiek, het- Res.-officieren korter op herhaling De duur van de herhalingsoefenin gen voor het reserve-personeel bij de strijdkrachten is teruggebracht van 90 tot 60 dagen in elk tijdvak van drie jaren, verdeeld over ten hoog ste drie perioden. Dit stelt de regering voor in een wetsontwerp, dat de rechten en plich ten van het reserve-personeel wil her zien. Het ontwerp houdt wijzigingen in betreffende de bevordering en het ontslag der reserve-officieren. Gedu rende verblijf in werkelijke dienst zal het reservepersoneel dezelfde rechten en plichten hebben als het beroepspersoneel, zo stelt de rege ring voor. Waar mogelijk zal in de nieuwe wet nauwe aansluiting worden ge zocht bij het ontwerp wet bevorde ring en ontslag beroepsofficieren». welk op het desbetreffende punt unaniem was. Voorts heeft de raad met grote ontstemming kennis genomen van de eveneens in deze verklaring voor komende mededeling omtrent het standpunt van de werkgeversver bonden met betrekking tot de per 1 Januari a.s. te nemen loonmaatrege len. Met name ook dit gedeelte van de verklaring acht de raad niet slechts in strijd te zijn met de tot dusver gevolgde methode van overleg, maar bovendien niet in overeenstemming met de feitelijke resultaten, waartoe dit overleg in de Stichting van den Arbeid reeds heeft geleid. VRAGEN OVER HOUDING VAN OUD-CADETTEN Het Tweede Kamerlid de heer Vermeer heeft aan de miyister van Oorlog schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat een aantal oud-cadetten een ac tie heèft gevoerd om de burgelyke plechtigheid, welke ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan der Ko ninklijke Militaire Academie heeft plaats gevonden, niet te bezoeken, omdat de minister-president dr. Drees daarbij een redevoering zou houden?. 2. Is het waar, dat kapitein Wol fram van de Koninklijke Militaire Academie op een bijeenkomst met journalisten te Breda in verband met deze actie ongevraagd heeft verklaard, dat de militairen met het burgerfeest niets te maken hadden en dus ook niet met de opening van dit feest, en, zo ja, acht de minister het juist, dat een actief dienend of ficier deze verklaring aflegt? 3. kan de minister mededelen, of onder de oud-cadetten, die de in vraag 1. bedoelde actie voerden, ook actief dienende officieren zijn? 4. Indien vraag 3 bevestigend moet worden beantwoord, welke maatre gelen zijn of worden dan tegen dit gezag ondermijnende optreden ge nomen? KOOLHOVEN GAAT WEER VLIEGTUIGEN BOUWEN Een dochtermaatschappij van de N. V. Koolhoven Vliegtuigen heeft de licentierechten verworven voor de bouw van een Frans type straal vliegtuig. De dochtermaatschappij van Koolhoven, de N. V. Machine fabriek en Herstelplaats voor Werk tuigen v. h. Van Driel en Van Om meren is nu reeds op kleine schaal bezig met de vervaardiging van vliegtuigen en wel in hoofdzaak van zweeftoestellen van het type T 10, een ontwerp van de Nederlanders Akerboom en Smit. Dit geschiedt in het bedrijf aan het Charloisse hoofd. „Geen verschil" tussen verklaringen Van de zijde der Katholieke werk gevers werd aan „De Tijd" desge vraagd naar aanleiding van de ver klaring van de heer Middelhuis me degedeeld, dat men niet goed kan zien, waar het verschil zou liggen tussen het standpunt, ingenomen door de vier werkgeversbonden en dat van de zes katholieke sociale or- De katholieke organisaties hebben een accoord bereikt over compensa tie yan de huurverhoging met alge mene loonsverhoging en een accoord over de opheffing van de consump tie-beperking, waarbij dan in aftrek komen de verlagingen van de kos ten van levensonderhoud. In de ver klaring van de werkgeversorganisa ties vindt men eveneens het accoord over de compensatie van de huur verhoging minus de verlaging van de kosten van levensonderhoud en een accoord over opheffing van de con sumptiebeperking. Hier ligt alleen 'n verschil in redactie: a b x en a x b zijn gelijk. Men kan nog verder redeneren. De werkgevers staan in principe niet afwijzend tegenóver opheffing van de consumptiebeperking, maar ma ken hun definitief standpunt afhan kelijk van een uitspraak van de SER. De katholieke sociale organisa ties verklaren het eens te zijn over opheffing van de consumptiebeper king, doch de lastenverzwaring voor het bedrijfsleven dient gecompen seerd te worden. Ligt hier geen ver schil, de tekst bij de katholieke so ciale organisaties blijft positiever. Hierbij moet echter gewezen worden op een essentieel punt in de verkla ring der katholieke organisaties, na melijk, dat de verschillende maatre gelen als een onverbrekelijk geheel moeten worden bezien in die zin, dat, wanneer er een zou uitvallen, een geheel nieuwe situatie zou ont staan, die nieuw overleg nodig zou maken. Deze reserve betekent dezelfde beperking als die, welke ook in de werkgeversverklaring besloten ligt. Modernisering wordt voortgezet Uit het jaarverslag over 1952 der N.V. Nederlandsche Spoorwegen blijkt, dat de behaalde winst ƒ5.475.430 bedroeg tegen ƒ99.696 in 1951. De totale ontvangsten bedroe gen in het verslagjaar 354 millioen, tegen 331,9 millioen in 1951, of 22,1 millioen meer dan vorig jaar. Deze gunstige ontwikkeling is mede te danken aan de op 1 Februari inge voerde verhoging van de reizigers- en wagenladingtarieven. De totale kosten stegen met f 16,7 millioen tot ƒ348,5 millioen (1951: ƒ331,8 millioen). De nog steeds aan houdende prijsstijgingen van electri- sche energie en steenkool vervullen de directie van N.S. met zorg. Als zeer grote verbruiker van deze pro ducten ondervindt N.S. zelfs van een kleine prijsverhoging een sterke weerslag op de exploitatiekosten. In haar jaarverslag deelt de direc tie van N.S. mede, dat ter voltooiing van het herstel en van de moderni sering in de komende jaren nog een aantal werken zal worden uitgevoerd en materieel zal worden aangeschaft. De directie gaat er van uit, dat een en ander 1958 zyn beslag zal hebben gekregen. In deze periode zal de mo dernisering van de tractie voorlopig niet geschied» door de electrificatie, doch door de dieseltractie. De ver houding tussen d# kosten van elec- trische en diesedelectrische tractie heeft zich in de laatste jaren ten gunste van laatstgenoemde tractie- vorm ontwikkeld, voornamelijk ten gevolge van de voortdurende stijging van de prijs van electrische energie. Electrificatie acht de directie, nog nodig van de belangrijkste verbindin gen tussen Nederland en België, te weten de lijnen RoosendaalAntwer pen en MaastrichtLuik. Daartoe pleegt zij overleg met de Belgische Spoorwegen. Indien de besprekingen tot een gunstig resultaat leiden, zal de electrificatie van het N.S.-net nog uitgebreid worden met de baanvak ken Roosendaal-grens en Maastricht- grens. Voor de genoemde overgang op diesels zijn 122 dieselelectrische rij tuigen besteld, welke in de jaren 1953 en 1954 zullen worden afgeleverd. Het in dienst stellen van modern materieel op lijnen met gering ver voer geschiedt bij wijze van proef. De directie vertrouwt, dat het reizi- gersvervoer dientengevolge zodanig zal toenemen, dat de handhaving van de exploitatie verantwoord kan wor den geacht. Ter modernisering van de goederendiensten zijn 156 diesel electrische locomotieven en 90 diesel electrische rangeerlocomotievèn be steld. £ied aan deze fyd Twee ogen zo blauw Een professor heeft aan de hand van statis tieken uitgemaakt, dat 83 van veroordeel de misdadigers blauw ogen had, evenals 90 van de mannen, die trouweloos de huiselijke haard verlieten. Nu, meisjes, ziet je jongen aan en kijkt eens naar zijn ogen, want zjjn die ogen blauw dan is hij hoogstwaarschijnlijk slecht; dan wordt gij na een korte poos wellicht door hem bedrogen, wanneer g' U onnadenkend laat verbinden in de echt. Ik druk U daarom op het hart zijn ogen te aanschouwen, voordat gij U met ene man in 't huwelijk begeeft, want zoudt ge werkelijk met een man met blauwe ogen trouwen, dan maakt g' een goede kans, dat gij veel narigheid beleeft. Ook gij moet zeer voorzichtig zijn, gij, ongetrouwde mannen; wanneer ge soms een meisje mint, zie haar dan eerct goed aan en als zij blauwe ogen heeft zult g* uit uw hart haar bannen, want doet ge 't niet, dan komt U dit waarschijnlijk duur te staan. Cleopatra en Raspoetin die hadden blauwe ogen en zie dat waren er toch twee van zeer gevaarlijk soort; die hebben in de liefde meen'ge man en vrouw bedrogen en zijn 't klassieke voorbeeld hoe een huwelijk ontspoort. Een man met blauwe ogen, dat betekent trouweloosheid, dat is het spoedig einde van de echtelijke trouw, maar ik vermoed toch feit'lyk, dat dit monster in de boosheid X pas echte blauwe ogen krijgt x bij t'rugkomst bij zijn vrouw. TROUBADOUR. Verkiezingsstrijd nog steeds niet gestreden Teleurgestelde tevergeefs in beroep bij G.S. In een in Gelderland gelegen ge meente heeft zich het geval voor gedaan, dat bij de laatste gemeen teraadsverkiezingen twee zwagers in de tweede graad gekozen zijn. Door het centraal stembureau zijn beide gekozenen op dezelfde dag benoemd verklaard. Daar echter art. 23 van de ge meentewet zwagerschap in de twee de graad o.m. tussen raadsleden on derling verbiedt, is met toepassing van art. 24 van deze wet door loting beslist, wie van genoemde personen als raadslid kan zitting nemen. Na deze loting is de man, voor wien het lot ongunstig was en die dus bij raadsbesluit niet toegelaten werd als lid van de raad, tegen dit besluit bü Ged. Staten in beroep gekomen. Zijns inziens heeft in dit geval ten onrechte loting plaats gehad, omdat hij reeds geruime tyd in de betrok ken gemeenteraad zitting heeft en dus niet is gekozen, maar herkozen. Daarom is art. 24 van de gemeen tewet, naar zijn mening, hier niet van toepassing, nog daargelaten, dat reclamant by de verkiezing veel meer stemmen heeft verkregen dan de man, die thans benoemd is en aan wie maar een restzetel werd toegewezen. Dit beroep hebben Ged. Staten nu verworpen. Aan de hand van het voorschrift in art. C 3 van de kies wet huldigen Ged. Staten n.l. de op- Naar kamers gezocht; brandkist gevonden Brutale inbraak in Den Bosch Toen de eigenaresse van een café te 's-Hertogenboscli gistermorgen na een paar boodschappen thuis kwam, ontmoette zij op de trap van haar woning een onbekende man. Dit gaf natuurlyk de nodige sen satie, maar de man beweerde, dat hij een pension zocht en meende, dat hy boven het café wel kamers zou vin den. Het klonk niet zo heel erg over tuigend en daarom besloot de ver raste dame eens vlug naar boven te gaan om een onderzoek in te stellen. Nu, dit vergde een minimum aan tyd om vast te stellen, dat de man meer gezocht had, dan alleen maar een pension., hij had de brandkast gezocht en wat erger was.... hy had hem gevonden ook. Alarm was in een ommezien ge maakt, maar de zoeker was verdwe nen. De politie zette haar besté been tje voor en trof de man een paar uur later in de buitenwyken van Den Bosch. Bij zijn arrestatie had hy een in kranten verpakt pakje on der zijn arm.... daar zat bet geld kistje in. vatting dat in elk tydsverloop van vier jaren een geheel op zich zelf staande verkiezing van de gemeen teraadsleden wordt gehouden en dat daarom de omstandigheid, dat iemand van de zittende raad deel uitmaakt, by de bepaling van het tydstip van verkiezing geen ge wicht in de schaal legt. De beide heren moeten derhalve geacht wor den gelijktydig te zyn gekozen, zo dat de loting in dit geval terecht is geschied. Ook het verschil in ver worven stemmental kan hierin geen verandering brengen, volgens Ged. Staten. De detailhandel in fietsen heeft dit jaar in de „seizoentijd" een goe de slag geslagen. In het voorjaar en in de voorzomer zijn beduidend meer fietsen verkocht dan vorige jaren. Zelfs langs de wegen is dit merk baar: het lijkt wel of er alleen nog maar nieuwe fietsen rijden. Ook de rijwielindustrie heeft deze fietsen-koopwoede van het Neder landse publiek duidelijk kunnen merken. Over de hele linie hebben de fabrieken haar productie moeten verhogen en een Amsterdamse fa brikant, die zich speciaal toelegt op de fabricatie van sport(toer)-fietsen, vertelde aan de „Tel.", dat hij zijn productie met 60 tot 70 zag stij gen en dat hy zelfs genoodzaakt was een drastische personeelsuitbrei ding te bewerken. Deze zeer sterk gestegen omz~ van fietsen is bereikt ongeacht de concurrentie van de bromfietsen, die eveneens in groten getale werd ver kocht. Al zijn in Amsterdam vele duizenden brommers van allerlei typen grif van de hand gegaan, toch blyft de verkoop van gewone fiet sen die van brommers verre de baas. Tot deze record-verkoop, aldus vertelden ons de insiders, hebben in de eerste plaats by gedragen de tariefsverhogingen van de openbare vervoermiddelen, trams, bussen en spoorwegen, en in de tweede plaats is de in het voorjaar gehouden RAI- tentoonstelling van fietsen en brom mers hieraan niet vreemd. Van de verkochte fietsen is de sportfiets van het z.g. Engelse model met on geveer 75 van de totale verkoop sterk in de meerderheid. Bovendien werden zo zeggen ons de handela ren, de fietsen in kleur veel meer afgenomen. NEDERLANDSE EMIGRANTEN NAAR CANADA Gistermiddag omstreeks vyf uur vertrok van de Wilhelminakade te Rotterdam het emigrantenschip „Waterman" met aan boord een klei ne achthonderd Nederlandse emi granten. Het schip wordt op 31 Juli a.s. te Halifax verwacht.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6