Nederland behield de leiding in het ploegenklassement Een fluitconcert voor overwinnaar Meunier Concours hippique te Stompwijk viel zeer in de smaak Een klap, die een tientje kostte De Vierdaagse telde gisteren 42 uitvallers VRIJDAG 24 JULI 1953 3£ LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 LYON, 23 Juli. Met een half uur voorsprong op het tijdschema ging Georges Meunier van de Franse Noord-Oost centrale ploeg als overwinnaar van de 19e étappe over de eindtreep in het wie- Ierstadion van Lyon, voor zijn ploeg maat Jean Forestier en de Span jaard Langarica met wie hij 20 km. lang had samengereden. En onmid dellijk weergalmde het halfvolle sta dion van het gefluit en gejoel, dat voortduurde tot de gebruikelijke bloemruiker aan Meunier werd overhandigd. De verklaring schuilde heel eenvoudig in het feit, dat Meu nier uit Vierzon stamt, terwijl Fo restier een Lyonees is, te wiens ere overal in de stad spandoeken met huldebetuigingen waren opgehangen. Het publiek verwachtte zijn zege en was bitter teleurgesteld toen een andere renner en nog wel van de zelfde ploeg, de eindsprint won. Later toonde Forestier zich spor tiever dan zijn aanhangers, want hij ging naast Meunier rijden tijdens het ererondje en toen hielden het applaus en het gefluit elkaar zo'n beetje in evenwicht. Overigens had Forestier de nederlaag hoogstwaar schijnlijk aan zichzelf te wijten. Hal verwege de laatste ronde op de natte baan stopte Langarica af en ont stond er bijna een sur-place. Even wijfelden de beid- anderen en toen ging Meunier, die de Spanjaard blijkbaar niet vertrouwde, naar vo ren. Hij demarreerde scherp en met vele lengten werd Forestier toen door de man uit Vierzon geklopt. De Lyonees kreeg de suikerprijs als zoete troost. De eerste saaie étappe. Al met al was het, voor het eerst sinds het vertrek uot Straatsburg n saaie étappe geweest. Gisteravond hadden de Fransen, weer in him nopjes, al met een woordspeling verklaard „Que le Tour etait joué' Men kon het zo opvatten, dat het kunststukje van Louison Bobet, die de etappe had gewonnen en daar mede de eerste plaats in het algemeen klassement had veroverd, gelukt was. Maar volgens een tweede uitleg was de Tour afgelopen. En vandaag ziet het er dan ook inderdaad naar uit, dat Bobet, wanneer hem uitzonder lijke pech oespaard blijft, in de nog resterende twee ritten zijn positie ongetwijfeld zal kunnen handhaven, indien niet verbeteren. Hij heet, in de Franse journalistieke taal van nu af aan de „Toverprins van de Ronde", nadat in het begin Hugo Ko- blet „Charmante pedaleur" was ge doopt. Trots in zijn gele trui, en om ringd door zijn paladijnen van de Franse nationale ploeg, verscheen I het bergklassernent, (aerde catego- hij vanmorgen aan de start, een rie), 90 km. voor de finish, passeer- kwartiertje nadat een Nederlandse den Forestier. Lorono, Langarica en wagen, waarin Adri Voorting zat, dieMeunier in deze volgorde. 30 km. Men weet het: Coppi en Bartali, dat betekent water en vuur. Coppi besloot dan ook, dat wanneer zijn rivaal zou meerijden in de Tour de France, hij zich zou terugtrekken. En zo gebeurde, Coppi nam vacantie, en de oude vechtjas Bartali trok zijn rennersschoentjes weer aan, en treedt op als leider van de Italiaanse ploeg. Op de foto van links naar rechts: Milano, Fausto Coppi en Carrea, ergens in Frankrijk, ziet men aan de kant van de weg staan, terwijl de „tour"-renners aan hen voorbijtrekken. die spoedig gezelschap kreeg van Le Guilly. Want de Fransman had zich bij de bestijging van de Lautaret ge blesseerd en kon het tempo in de kop niet bijhouden. Daarmee was de aanval op Nederland al veel minder gevaarlijk geworden. Met dat al stond de zaak zo, dat de ploeg de eerste plaats te Vizille, 96 km. van het beginpunt aan de Franse nationa- le-was kwijt geraakt. Want daar had het grote peloton ruim 12 min. ach terstand op de vier leiders en bijna 10 min. op Couvreur en Le Guilly. De voorsprong was 8 min. op de Frans-nationale in het ploegenklas sement was daar dus veranderd in een achterstand van 2 min. Pellenaars optimistisch. Te Grenoble bij de ravitaillering toonde Pellenaars zich echter opti mistisch. ,.Nu Le Guilly niet meer bij de koplopers zit, komt dit zaakje wel goed", verklaarde hij. En de ge beurtenissen stelden hem in het ge lijk. Want weliswaar liepen Langarica c.s. nog verc er uit op de hoofdmacht dan bijna 13 min., maar het peloton won op Couvreur en Le Guilly. Op de heuvel van Moirans, eigenlijk geen col maar die toch meetelt voor Meunier, Forestier en Langarica, met 2^ min. voorsprong op Loro no, die in de laatste ló km. het con tact tijdens een ware regenbui met zijn makkers had verloren. Vijfde werd de Belg Couvreur met 7 min. achterstand en drie minuten later won Magni de sprint van het peloton van ruim 60 renners, waar bij zich Wagtmans, Nolten, van Est, van Breenen en Gerrit Voorting be vonden. Gauthier en Bulet hadden ruim 17 min. achterstand op de win naar. Nadat de wedstrijdleiding zich had verteld bij de aankomst van het grote peloton, maakte zij toen be kend, dat het klassement compleet was, waarop de chonometreurs hun spullen inpakten. Maar later kwam eerst Suykerbuyk en daarna Rouer nog binnen, binnen de limiet van 10 pet., alhoewel hun tijd niet dadelijk precies kon wor den vastgesteld. Later bleek, dat Suykerbuyk 23 min. na de tijd van de winnaar was binnengekomen. Nederland behield zijn voorsprong op de Frans nationale ploeg, maar de N.O.C.-ploeg, is, dank zij Meu nier en Forestier 20 min. van zijn achterstand op onze jongens ingelo pen. KLASSEMENTEN. De uitslag van de 19e etappe, van Briangon naar Lyon (227 kilometer), luidt: 1. Meunier (N.O.C.) 6.18.15; 2. Fores tier N.O.C.) z.t.; 3. Langarica (Spanje) z.t.; 4. Lerono (Spanje) 6.20.51; 5. Cou vreur (België) 6.25.25; 6. Audaire (W.) 6.28.14; 7. Magni (It.) z.t.; 8. Corrieri (It.) z.t.; 9. Schaer (Zwits.) z.t.; 10. Im- panis (België) zt.; 12. ex aequo het grote peloton waarin Nolten, Van Est, Roks, Van Breenen, Wagtmans. Gerrit Voorting. Verder Bobet, Deledda, Ge- miniani, Lauredi, Remy, Rolland, Teis- seire (Fr.), Bobet (lie de France), As- trua, Baroni, Bartali, Isotti, Rossello (It.), Huber. Metzger, Pianezzi, Schel lenberg (Zwits.), Adriaenssens, Close, Debruyne, Van Geneugden, Van Ge- nechten (Belg.), Gelabert, Massip, Serra, Trobat (Sp.), Anzile, Bauvin, Dacquay, Quennehen, Walkowiak (N.O.C.) en Mallejac (W.); 75. Suykerbuyk 6.41.13. Na de 19e etappe ziet het algemeen klassement er als volgt uit: 1. Bobet (Fr.) 111.29.19; 2. Mallejac (West) 111.37.54 op 8.35; 3. Astrua (It.) 111.39.07 op 9.48; 4. Close (Belg. 111.41.14 op 11.55; 5. Schaer (Zwits.) 111.44.16 op 14.57; 6. Rolland (Fr.) 111.45.45 op 16.26; 7. Lauredi (Fr.) 111.46.04 op 16.45; 8. Geminiani (Fr.) 111.46.09 op 16.50; 9. Wagtmansll 1.46.33 op 17.14; 10. Mahé (West) 111.50.43 op 21.24; 11. Bartali (Italië) 111.54.18 op 24.59; 12. Mirando (Z.W.) 111.58.08 op 28.49; 13. Sera (Sp.) 112.00.12 op 30.53; 14. Magni (Italië) 112.03.14 op 34.55; 15. Van Est 112.06.04 op 36.45; 16. G. Voorting 112.06.27 op 37.08; 17. Nolten 112.08.52 op 39.33; 18. Ernzer (Lux.) 112.09.15 op 39.56; 19. Bauvin (N.O.C.) 112.09.29 op 40.10; 20. Lazarides (Z.O.) 112.11.25 op 42.06; 26. Roks 112.31.19 op 1 uur en 2 min.; Suykerbuyk 112.49.20 op 1.20.01; 36. Van Breenen 112.51.53 op 1.22.34. Het ploegenklassement van de 19e etappe luidt: 1. N.O.C. 19.03.14; 2. Spanje 19.07.20; 3. België 19.21.53; 4. Italië 19.24.42; West z.t.; Zwitserland z.t.; Ile de France z.t.; Z.O, z.t.; Nederland z.t.; Frankrijk z.t.; Luxemburg z.t. De Franse Zuid West-ploeg, waarvan slechts twee renners binnen kwamen, werd niet meer in het klassement opgenomen. Het algemeen ploegenklassement luidt: 1. Nederland 333.50.59; 2. Frankrijk 333.59.03; 3 N.O.C. 334.08.31; 4. België 334.33.23; West 334.50.34; 6. Italië 344.55.13; 7. Spanje 335.37.20; 8. He de France 336.07.39; 9. Z.O. 336.09.45; 10. Zwitserland 336.38.18; 11, Luxemburg 338.06.35. Mej. Tack won springconcours M.A. (Advertentie) Dat de Harddraverijvereniging „Nooit Gedacht" gelukkig is geweest met haar tweedaags paardensportfestijn te Stomp wijk, zal iedereen beamen. Schitterend weer luisterde de tweede dag het con cours hippique op. De plensregens in de ochtend hadden het ergste doen vre zen, doch de middag bracht stralend weer, zodat al bij voorbaat gezorgd was voor de prachtige entourage, welke bij een feest als dit eigenlijk onontbeer lijk is. En wat was het weer mooi. Wat is er door jong en oud, maar vooral door oud genoten van al het schoons, dat een dergelijk concours te zien geeft. Die tuigpaarden, één- en tweespannen of tandems, al of niet open klasse.... 't was een lust voor het oog. De telgan gers deden het maar wat fraai. Sierlijk stappend en met opgeheven hoofd gin gen zij voort op de met mensen om zoomde groene weide en het rumoer van het naastliggend feestterrein deerde hen niet. Zwartjes, bruinen en schim mels trokken aan het oog voorbij en men kwam er niet op uitgekeken! De behaalde resultaten in de verschil lende rubrieken zijn: Eénspannen tuigpaarden (limietklasse): paarden, welke 300,of meer hebben gewonnen, zijn uitgesloten: 1. Don Ca- millo, eig. Th. Erberveld, Gouda, ber. eig.; 2. Excellent, eig. P. C. C. v. d. Touw, Den Haag, ber. J. v. d. Touw; 3. Lord, eig. E. de Lang, IJselstein, ber. H. Nederlof; 4. Majoor, eig. Adr. Jon- geneel, Zevenbergsche Hoek,, ber. Adr. Schrauwen; eerv. verm. Boudewijn. eig. G. W. Bulk, Nieuw Vennep, ber. J. D. Bulk G.zn. Eénspannen landbouwpaarden voor concourswagen of rijtuig daartoe die nende: 1, Lord, eig. E. de Lang, IJsel stein, ber. H. Nederlof; 2. Jonker, eig. en ber. Adr. Schrauwen, Zevenbergsche Hoek; 3. Nutama, eig. G. W. Bulk, Nw Vennep, ber. J. D. Bulk Gzn.; 4. Blonde Peter, eig. en ber. P. Koot, Schiebroek; e.v. Johnny, eig. v. d. Haak, Noordwijk aan Zee, ber. Volkers. Concours van éénspannen tuigpaarden (limietklasse)paarden welke 1200, of meer hebben gewonnen, zijn uitge sloten: 1. Melia, eig. gebr. Damen, Lang broek (U.), ber. C. Damen; 2. Petry, eig. ber. Adr. Schrauwen; 3. Ideaal, eig. ber. J. v. d. Touw; 4. Admiraal eig. ber. B. v. d. Touw; e.v. Lord, eig. E. de Lang, IJselstein, ber. H. Nederlof en Barab- bas, eig. ber. Th. Erberveld. Concours van éénspannen tuigpaarden (open klasse): 1. Jancko, eig. P. v. d. Touw, ber. J. v. d. Touw; 2. Fritz, eig. ber. W. K. v. d. Wal, Munnikenburen; 3. Pedro, eig. ber. Th. Erberveld, Gouda; 4. Pandour, eig. gebr. Damen, ber. C. Rivaliteit in de Nederlandse ploeg was de oorzaak door landgenoten naar Lyon zou worden gebracht, uit Briangon was vertrokken. Het pad van Bobet zou over rozen voeren, als hij maar zorgde, in het peloton te blijven en er voor waak te, dat geen van zijn directe concur renten ontsnapten, kon hem niets gebeuren. Het parcours voerde over de Lau taret, een pashoogte van de 2e cate gorie, die echter zijn afschrikwek kendheid goeddeels heeft verloren sinds de weg verbreêd is en van prachtig egaal dek is voorzien. Het is trouwens nooit een berg geweest, die op één lijn gesteld kon worden met de Izoard en de Alios en zelfs niet met de Vars. De klim gaat over 13 km. met een hoogteverschil van 600 meter. Maar de lussen zijn zo wijd en de stijging geschiedt zo geleidelijk, dat er niets sensationeels valt te verwachten. Le Guilly van de Franse nationale ploeg was het eerst boven, met 50 sec. voorsprong op Lorono, 1 min. 20 sec. op Langarica, 1 min. 25 sec. op Meunier en Forestier en 2 min. 45 sec. op Couvreur en de voorste gelederen van het peloton. Wagtmans, die moeilijk klom, had 4 minuten vertraging en Suyker buyk, van Breenen en Roks passeer den zelfs 7 min. na Le Guilly. De reden hiervan was, dat Suykerbuyk zijn stuur had gebroken en dat van Breenen en Roks op hem gewacht hadden. Wagtmans, Suykerbuyk en Roks kregen vrij gauw weer aan sluiting met de hoofdmacht. Van Breenen, die overhoop kwam te lig gen met een defecte pedaal, haalde het peloton precies voor Grenoble, 112 km. van Briangon in. De strijd had, wat de individuele rangschik king betreft, vrijwel geen betekenis. Maar zoveel temeer voor het ploe genklassement. Nederland leidt daar in met ongeveer 8 min. voorsprong op de Franse nationale ploeg en met 39 min. op de ploeg van Noord-Oost centraal Frankrijk De aanwezigheid van de Franse nationale Le Guilly en de N.O.C.-ers Forestier en Meu- nieur aan de kop, duidde dus op een rechtstreekse aanval op Nederland in de ploegenrangschikking. Bij dc afdaling, door de vallei van de Ro- manche, waar het natuurschoon grootser en indrukwekkender is dan in de Pyreneeën, sloten Le Guilly, Meunier, Forestier Langarica en Lo rono zien aaneen tot een kopgroep van vijf man. Ongeveer een minuut achter hen reed de Belg Couvreur, verder namen wij de tijden op en toen bleek de Nederlandse ploeg althans voor Le Guilly, die een zware inzinking had gekregen en terug gezakt was in het grote pe loton, geen gevaar meer had te vrezen. Aan kop ging het viertal op 7 min. volgde de dappere alleen rijdende Couvreur en op 12 min. 30 sec. het peloton. Suykerbuyk, die op bet heuveltje var, Moirans gelost was, kwam veel later door. Daarmee was beslist, dat Neder land de eerste plaats in het ploegen klassement ook na deze étappe zou behouden. Te Lyon arriveerden eerst 21eETAPPE-25 JULI 22eETAPPE-26 JULI ST ETIENNE aan 2ieDappe 210fcm 22eErappe 328km O Ravi fail lering "IE Berg rldulapins640m. -UlPlQ 0W639m A Monbiqut 560rr> LYON, 23 JULI In het beste huishouden komen wel eens moeilijkheden voor. De geest in de Nederlandse ploeg is, van Straatsburg af, altijd buitenge woon goed geweest. Kees Pellenaars waakte er angstwekkend voor, dat de onderlinge verstandhouding pri ma bleef, want hij beschouwde dat als een eerste voorwaarde voor suc ces. Welnu, die successen zijn geko men, in velerlei vorm en vaak voor de buitenstaander op verrassende wijze. Zelfs de directeur van de Tour de France, Jacques Goddet, heeft zijn verbazing geuit over de voor treffelijke resultaten, welke hij toe schreef aan de handige tactiek, de uitstekende ploeggeest en het hoge gemiddelde, waartoe de Nederlandse renners komen als men hen beoor deelt op zuiver wielertechnische ca paciteiten. Dezer dagen nog schreef Goddet, dat het langzamerhand tijd werd om een speciale brigade aan de rondekaravaan toe te voegen, die de Nederlandse ploeg zou moeten bewaken teneinde te voorkomen, dat de mannen van Pellenaars niet alle prijzen mee naar huis zouden nemen. Maar als men dieper schouwde bleek er wel degelijk rivaliteit te heersen tussen enkele renners van onze ploeg. Gezonde rivaliteit kan overigens geen kwaad, integendeel, mede daardoor kan elke renner tot betere verrichtingen komen, want zijn geest wordt geprikkeld en zijn lichaam krijgt een extra aanspo ring. Maar niettemin sluimerde er allang een minder gezonde rivaliteit tussen Hein van Breenen enerzijds en Jos Suykerbuyk en Thijs Roks anderzijds. Een Amsterdammer te genover twee Brabanders, zouden wij willen zeggen. Alle drie vol vita liteit, energie en eerzucht, maar toch karakters, welke zeer ver uit een lopen. Alle drie zijn „knechtjes" van Wagtmans, van Est, Nolten en Voorting, een rol, welke goed moet worden vervuld, wil de ploeg kans van slagen hebben bij het winnen van een algemeen landenklassement. Bovendien hebben de knechtjes steun te verlenen, indien één van de vier „kopmannen" pech heeft. Die rol is niet altijd even dank baar, de persoonlijke eerzucht kan niet tot gelding komen en alleen het onloochenfare feit, dat de rollen zo gespeeld moeten worden ten gunste van allen, zeer zeker ook voor hen zelf, houdt de rust, de samenwer king en de eenheid in de ploeg. Alpenetappes zijn zeer vermoeiend geweest. Jos Suykerbuyk heeft voor al in de zware rit tussen Gap en Briangon schitterend gereden. Het doorzetten na zijn val, waarbij hij verwondingen opliep, werd alge meen geprezen. In de rit naar Lyon kwam daar reactie op. Volkomen verklaarbaar overigens, want dergelijke inzinkingen treden bij de meeste renners op na een ge forceerde prestatie. Bovendien had hij pijn, bleek zeer nerveus te zijn omdat hij bevreesd was, dat zijn conditie niet zodanig was dat hij de rit naar Lyon binnen de vastgestelde tijd zou kunnen uitrijden. In de ochtenduren had hij zijn stuur ge broken en toen waren van Breenen en Roks bij hem gebleven. Maar bij het beklimmen van een lastige klei ne col, de Moirans, na 137 km, moest hij lossen. En van Breenen was toen in geen velden of wegen te beken nen. Wat was er inmiddels gebeurd? Het stuur van Suykerbuyk was ge broken bij het beklimmen van de Lautaret. Toen Suykerbuyk, Roks en van Breenen op de top doorkwa men, lagen zij 7 min. op de leiders achter. Het is bekend, dat van Breenen 'n uitstekende daler is. Min der prettige opmerkingen werden tussen het drietal gewisseld, omdat Roks en Suykerbuyk de Amsterdam mer niet konden bijhouden. Toen brak van Breenen een pedaal, maar de beide Brabanders wensten niet op hem te wachten. Op de fiets kwam het tot een woordenwisseling, waarbij van Breenen een klap in 't gezicht van Suykerbuyk gaf, een dwaze fout van de Amsterdammer, omdat de buitenlandse persverte genwoordigers er als de kippen bij waren om te signaleren: er is ruzie in de Nederlandse ploeg, waarin de hangen en draaide uitstekend mee. geest tot dusver altijd zo goed is ge weest. Suykerbuyk moest dus, zoals wij schreven, lossen op de Moirans. En hij heeft veel moeten „afzien" om de finish te Lyon op tijd te halen. Hij kwam met een aanzienlijke achter stand, ruim 20 minuten op de win naar Meunier, de baan te Lyon op. Het eerste wat hij vroeg was: ben ik te laat? Pellenaars kon hem een geruststellend antwoord geven, stuur de Suykerbuyk naar het hotel en verliet met een somber gezicht baan. Hij had de taak om van Bree nen tot de orde te roepen na dit in cident, wat op zichzelf niet zo bijzon der belangrijk was, maar onmiddel lijk moest worden opgelost, een taak, welke Pellenaars zeer zeker was vertrouwd. En een uur na de aankomst zaten van Breenen Suykerbuyk tegenover elkaar aan tafel. De wedstrijdleiding had zich inmiddels met het incident bemoeid. Beide renners kregen 500 franc boe te wegens wangedrag tijdens de wedstrijd. „Bloedig" avontuur Wout Wagtmans bracht er bij de beklimming van de toch heus niet moeilijke Lautaret weinig van te recht. Het gevolg was, dat hij met 4 min. achterstand op de leiders over de top kwam. Wat er precies met hem aan de hand was, wist hijzelf niet, maar op een gegeven ogenblik kreeg hij een zeer zware bloedneus. En toen het bedwongen was, ging het opeens veel beter. Het was net, zo vertelde hij, alsof hij van een zware last was bevrijd. In het ver dere gedeelte van de rit bleef hij tussen de wielen van het peloton Damen; e.v. Artist, eig. P. C. C, v. d. Touw, ber. B. v. d. Touw. Concours van éénspannen tuigpaarden, gereden door dames zonder assistentie van heer: 1. Romeo, eig. Th. Erberveld, ber. mevr. A. ErberveldVerwey (pleet groenteschaal van Brinkers Zoetermeer) 2. Fritz, eig. W. K. v. d. Wal, ber. mej. G. v. d. Wal (pleet broodmand van het gemeentebestuur van Leidschendam) 3. Artist, eig. P. C. C. v. d. Touw, ber. mevr. M. v. Deldenv. d. Touw( pleet roomstel); 4. Nutama, eig. G. W. Bulk, ber. mevr. GeertsemaBulk (pleet peper- en zoutstel)5. Clarette, eig. M. Vrij, Nootdorp, ber. mevr. VrijRoo- denburg (Amstelbeker)e.v. Excellent, eig. P. C. C. v. d. Touw, ber. mevr. v. d. Baarsv. d. Touw. Concours van tweespannen tuigpaar den (limietklasse); paarden, welke in 't span 800,of meer hebben gewonnen, zijn uitgesloten: 1. Petry en Paulie, eig. ber. Adr. Schrauwen; 2. Barabbas en Don Camillo, eig. ber. Th. Erberveld; 3. Ideaal en Excellent, eig. P. C. C. v. d. Touw, ber. J. v. d. Touw. Concours voor tweespannen tuigpaar den (open klasse): 1. Romeo en Pedro, eig. ber. Th. Erberveld: 2. Jancko en Artist, eig. P. C. C. v. d. Touw, ber. J. d. Touw; 3. Petry en Paulie, eig ber. Adr. Schrauwen. Concours voor tandems tuigpaarden, aangespannen voor 2-wielig rijtuig: 1. Jancko en Artist, eig. P. C. C. v. d. Touw, ber. J. v. d. Touw; 2. Romeo en Pedro, eig. ber. Th. Erberveld. Fritz en Ponnle Jopie. De heer W. K. v. d. Wal uit Munni kenburen, die met zijn zwartbonte ruin reeds zoveel succes had geboekt in de klasse tuigpaarden, kwam daarna nog met dit paard en met ponnie Jopie, ge reden door zijn dochter, mej. G. v. d. Wal, in een apart nummer uit. Het was inderdaad een symphonie in zwart en wit. Beide paarden zijn ongeveer het zelfde getekend, de ponnie aan de voor kant nog iets mooier. En dat geheel, die uitrusting, alles in zwart en wit. De wa gens, de kleding der berijders, de dekens der berijders, de staljongen, de zweep zelfs, alles in zwart en wit. Was het won der, dat dit nummer ter opluistering 'n uitbundig succes oogstte? Het springconcours M.A. Twaalf paarden verschenen aan de start voor het springconcours MA, dat tussen de verschillende tuignummers door in drie gedeelten werd verwerkt. De dertien hindemissen waren 1.20 m. hoog. Reeds de derde ruiter, J. J. Arts uit Amsterdam, slaagde er in zijn paard Rocket foutloos over de hindernissen te brengen, in de tijd van 68 sec., maar hij werd onmiddellijk gevolgd door een concurrent, B. Uytendaal met Ernica van mevr. A. PasmanVan Riemsdijk uit Aerdenhout, die eveneens foutloos rondkwam in de tyd van 77 sec. Reeds nu bleek dus, dat barrage noodzakelijk was, maar er zouden zich nog twee con currenten bij hen voegen, nl. mej. E. S. Tack uit Den Haag, die met Bryan fout loos reed, eveneens in 77 sec. en J. E. A. van Vilsteren uit Wassenaar met Wodan, die 71,' sec. noteerde. Na afloop van het concours werd door deze vier ruiters barrage gereden met het volgend resultaat: 1. Bryan, ber. mej. E. S. Tack, 4 ft. in 414/5 sec., 2. Wodan, ber. J. E. A. v. Vilsteren, 8 ft. '5 sec., 3. Rocket, ber. J. J. Arts, 12 ft. 35 sec., 4. Ernica, ber. P. Uyten daal, 12 ft. in 40 4/5 sec. Voor deze bar rage moesten de hindemissen van 713, die op 1.40 m. hoogte waren gebracht, worden gereden. De vier genoemden werden dus prijswinnaars, waarbij zich nog als vijfde voegde: Maiglocke van D. H. Pasman uit Aerdenhout, ber. even eens P Uytendaal, 4 ft. in 73 sec., terwijl een eerv. vermelding verwierf Radja van H. J. van Wingerden uit Schevenin- gen, die eveneens berijder was, 4 ft. in 71 2/5 sec. De derde dag van de internationale Vierdaagse te Nijmegen bracht voor de wandelaars afwisselend droog en voch tig weer. Over het algemeen was het bewolkt, goed wandelweer voor de ge- trainden, maar soms was er voor de variatie een regenbuitje en in de mid daguren kwam de zon zich ook weer eens met de marsen bemoeien. Voor de minder goed getrainden gaf deze va riatie moeilijkheden. De vochtigheid in de atmosfeer was bevorderlijk voor de blaarvorming. En de masseurs hadden langs de weg tal van spierpijnproble men op te lossen. Het parcours leidde op deze Donder dag door het Rijk van Nijmegen met zijn zeven heuvelen. Groesbeek was thans het knooppunt van de wandel wegen: hier kwamen de wandelaars van alle afstanden, de 55-ers na een lange omweg over Nederasselt, samen om daarna broederlijk bijeen via Berg en Dal naar Nijmegen terug te keren. 42 Uitvallers vielen er op de derde dag te noteren. In Groesbeek was de stemming als vorige jaren feestelijk. Aan de Zeven heuvelenweg concerteerde de lucht machtkapel en nam generaal-majoor Óp- zoomer een défilé af van de militaire detachementen. De leider der marsen, majoor b/d J. N. Breunese, heeft te Nijmegen aan het traditionele diner met de vertegenwoor digers van de pers enige woorden gewijd aan de stemming tijdens deze marsen. „Alles is opgewekt, alles helpt, alles wandelt. Alle zes bonden, die aan wan delsport doen zyn vertegenwoordigd, maar aan hun houding en aan hun wan delen is niet te zien, tot welke groep zij behoren". „Zijn wij mis?" vroeg de heer Breunese zich af, herinnerend aan de felle artikelen van nog niet zo lang geleden. „Is het wel waar, bestaan er wel tegenstellingen?" vroeg de leider der afstandmarsen verder. „Hier aan spek zittend, moet men zeggen: neen. De conflicten hebben geen fond, ze zijn op geblazen, dat heeft de wandelaar ons deze dagen geleerd en we schamen ons wel een beetje. Wij zijn hier allen één. Hoe is het mogelijk, dat er zoveel herrie is gemaakt?" Sherpa Tensing op vacantie Sherpa Tensing, de gids, die te sa men met de Nieuw-Zeelander Ed mund Hillary de top van de Mount Everest bereikte, neemt op het ogen blik in Zwitserland vacantie van het klimmen, waarin hij ,„en passant" enige bergen „neemt". Hier riet U hem, in Zwitserland, op een moei lijke helling.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7