Werkgevers verwerpen geleide loonpolitiek Europese Defensiegemeenschap aanvaard met 75-11 stemmen Kamer krijgt korte vacantie Organisaties zeggen medewerking tegen 1 Januari op De Prinsessen in Amerika VRIJDAG 24 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 TWEEDE KAMER Nadere overeenkomsten moeten aan Staten Generaal voorgelegd (amendement-Klompé) In de Tweede Kamer was aan de orde de voortzetting van de be raadslagingen over de goedkeuring van het EDG-verdrag. De Minister van Buitenlandse Za ken, de heer BEYEN zeide, dat aan Nederland de preponderantie van de militaire integratie in het ontwik kelingsproces der Europese eenwor ding van de aanvang af weinig wel kom was. Nederland zou bij voor keur gezien hebben, dat de als nood zakelijk erkende Duitse bewapening in Atlantisch verband mogelijk was gemaakt on dat de eenwording van Europa in niet-militair en in ruimer verband zou zijn nagestreefd. Omdat de bewapening van Duits land anders dan in verband van een geïntegreerd Europees leger voor Frankrijk onaanvaardbaar bleek, sloot Nederland zich bij de EDG aan. Deze enge kring zal naar onze op vatting echter nimmer moeten lei den tot een separatistisch afgesloten landengroep. Engere samenwerking in kleiner verband is, naar Neder landse opvatting, wenselijk en nut tig, zolang zij minder enge samen werking in ruimer verband niet on mogelijk maakt. Nederland volgt met betrekking tot de integratie van Europa een vaste koers. Het is juist, dat de Ka mer daarvan niet is afgeweken en heeft besloten het offer van een uit stel van het reces te brengen om het verdrag te ratificeren. Dat Neder land in de Verenigde Staten daar mee een goede indruk heeft ge maakt, is niet twijfelachtig. Geen pressie Pressie is op Nederland niet uit geoefend. Dat er voor die behande-1 ling een prijs zou zijn bedongen of toegezegd, is stuiversromantiek. Men dient deze verhalen steeds te beti telen als „De Waarheid" over het EDG-verdrag", waarmee dan ook de vraag van het auteursrecht is opge lost. Spr. acht het een hopeloze taak, om de heer Wagenaar te moeten antwoorden op zijn vraag over de geheime clausules van het EDG- verdrag. Er zijn géén geheime clau sules, maar dat gelooft de heer Wa genaar toch niet. Hoe zal de verhouding worden tussen regering en parlement, als ministers zitting zullen nemen in de Haad der ministers van de EDG? Spreker meent de Kamer in dat op zicht volledig gerust te kunnen stel len. In de Kamercommissie zal vol doende gelegenheid tot overleg zijn. EDG NIET LOS VAN NATO De Minister van Oorlog en Mari ne, de heer STAF zegt, dat de EDG niet los van de NATO is te zien. Er is geen enkele aanwijzing, dat de Amerikaanse of Engelse troepen uit Europa zullen worden teruggetrok ken. Het behoud van Europa wordt van essentieel belang geacht voor de At lantische gemeenschap. Spr. zegt de verwachting te hebben, dat, gezien de belangstelling voor de territoriale verdediging van ons land, verdere wapenleveringen voor de opbouw van deze troepen zullen worden ge daan. Spr. zegt niet te kunnen voorzien, wat zal moeten gebeuren .na afloop van het EDG-verdrag. Vóór alles zal de eed aan de Koningin moeten worden afgelegd bij de aanvang van een officiersloopbaan. Spreker zou het Europese leger de realisatie van de gemeenschap wil len noemen. De Minister van Financiën, de heer VAN DE KIEFT, zegt, dat de regering aandacht heeft voor het gevaar van repercussies, als gevolg van onbehoorlijke salarissen. Er is in een goede financiële controle voorzien. De Minister van Economische Za ken, de heer ZIJLSTRA, zegt, dat de regering haar best zal doen, zich zo strak mogelijk te houden aan de door haar gehuldigde gedragslijn. Spr. acht de invloed van het com missariaat niet zo groot als op het eerste gezicht lijkt. Na de replieken geeft de voorzit ter het woord aan mej. Klompé ter toelichting van haar amendement waarvan de tekst luidt: Na artikel 6 wordt een nieuw artikel ingevoegd, luidende als volgt: Voor zover ter uitvoering van dit verdrag nadere overeen komsten mochten worden geslo ten, zullen deze aan de goedkeu ring van de Staten Generaal wor den onderworpen. Spreekster zegt van mening te zijn, dat door dit amendement geen vertraging hoeft op te treden. In antwoord op opmerkingen zegt spr. dat het nutitg is, als de parlementen de nadere overeenkomsten kunnen controleren, nu nog geen supra-na- tionaal parlement dit kan doen. De Minister-president, de heer DREES, zegt, dat de regering 'zeer ernstige bedenkingen tegen het voorbehoud koestert, omdat het de werking van het verdrag zal belem meren. Spr. vraagt zich af, of de voorbe- houdskwestie nu werkelijk op de weg behoort te liggen van een de fensiegemeenschap, waarin tal van overeenkomsten moeten worden ge sloten. Met aanvaarding van dit voorbehoud zou de Kamer voor een belangrijk deel het werk weer te niet doen. Mej. KLOMPé (K.V.P.) stelt met nadruk vast, dat dit amendement geen motie van wantrouwen bete kent tegen de regering. Deze zaak zou in ons parlement aan de regering geen belemmeringen hoeven op te leveren. Wij kennen immers de procedure der automati sche goedkeuring. De heer VAN DER GOES VAN NATERS (P.v.d.A.) vraagt zich af, waarom mej. Klompé toch met het amendement komt, als ze het zelf hoe langer hoe minder belangrijk maakt. Als de regering iets doms zou doen dan zou de Kamer toch volgens de normale parlementaire werkwijze de regering ter verant woording kunnen roepen. De Minister-president zegt, dat naar zijn vaste overtuiging dit amen dement tot bele-.meringen zal lei den. De heer BLAISSE (K.V.P.) zegt, niet tegen het amendement te zul len stemmen, omdat hij gelooft, dat het wél zin heeft. De heer KORTHALS (V.V.D.) zegt, dat het amendement zaken geldt, die wij nog niet kunnen over zien en die van zeer groot belang kunnen zijn. Daarom zal spreker met zijn fractie voor het amende ment stemmen. Aan de orde is stemming over het amendement-Klompé, dat met 54 tegen 31 stemmen wordt aanvaard. (De P.v.d.A. en C.H. stemmen te- gen). Aan de orde is stemming over het wetsontwerp, dat met 75 tegen 11 stemmen wordt aanvaard. (Tegen stemmen de comm., Staatk. Ger., de Kath. Nat. fractie en prof. Gerbrandy). De vergadering wordt om tien over half zeven gesloten. 8 September weer bijeen Nadat de Tweede Kamer gisterna middag het E.D.G.-verdrag had goed gekeurd heeft de voorzitter, mr. L. G. Kortenhorst, met het oog op het ingaande zomerreces een korte rede uitgesproken. Hij wierp daarin een terugblik op de periode na Kerstmis. In die tijd heeft de Kamer enige honderden wetsontwerpen behandeld. Hij merkte op, dat de vacantie ditmaal niet van lange duur zal zijn. Er moet rekening mede worden gehouden, dat reeds in de week van 8 September de Kamer bijeen zal moeten komen om een of meer van het volgende viertal on derwerpen in openbare behandeling te nemen: de belastingontwerpen én de wijziging van de Huur wet, de Watersnoodschadewet, de wetten inzake de coördinatie van de sociale verzekering en de loonbelas ting,, de derde en vierde reeks vraag punten inzake het nieuwe Burgerlijk Wetboek. Indien gedurende bovenbedoelde week de Kamer bij gebrek aan vol doende stof niet kan bijeenkomen, zal zij in de maand September, na de opening der nieuwe zitting nog slechts enkele dagen beschikbaar hebben voor openbare vergadering de overige tijd zal nodig zijn voor de bestudering -van de begrotings stukken en in de maand October 8 tot tien dagen. In deze betrekkelijk korte tijd zal zij dan bovengenoemde moeilijke en ingewikkelde onderwerpen moeten behandelen. Mogelijk zullen dan ook nog op de agenda moeten verschijnen de vesti gingswet bedrijven, de administratie ve rechtspraak bedrijfsorganisatie en de bedr ij fsver gunningen wet, bene vens het ontwerp-wet op het kijk geld, de wet op de omzetbelasting en de Roode Kruis-verdragen. Boven dien zijn er nog een massa niet zo belangrijke, maar toch tijdrovende wetsontwerpen, die ook voor Kerst mis afgedaan behoren te worden. De minister-president, de heer dr. DE BRAND TE ACHLUM Hoger beroep ingetrokken Zoetermeerse Ouden van Dagen op paleis Soestdijk Een Groninger koopman is ter zake van de hem ten laste gelegde brandstichting in de hem toebeho rende dakpannenfabriek „Achlum" te Achlum, welke brand woedde in de avond van 19 November 1951, indertijd door de Leeuwarder recht bank vrijgesproken, nadat de offi cier van justitie een jaar en 4 maan den gevangenisstraf met aftrek had gevorderd. Van de zijde van het openbaar ministerie is tegen dat vrijsprekend vonnis appel aangete kend. Wij vernemen thans, dat ver dachte van de procureur-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden bericht heeft ontvangen, dat dit ho is ingetrokken. W. Drees, heeft vervolgens namens de regering een woord van dank ge sproken voor de wijze, waarop de Kamer is tegemoet gekomen aan wensen der regering met betrekking tot de behandeling van wetsontwer pen en voorts dankte hij voor de geest, waarin de beraadslagingen kon den worden gehouden. Hij achtte het een verheugend feit, dat, ondanks politieke verschillen, zo vaak over eenstemming is te bereiken. Onvoorzichtige besproeiing brengt gevaar in Friesland Dat de waarschuwing van de rijks- landbouwconsulent in Friesland ten aanzien van het doodsproeien van het aardappelloof, waarvoor dit jaar bij uitzondering toestemming is ver leend om het ziek worden der knol len tegen te gaan, niet zonder reden is gegeven, moge blijken uit het feit, dat uit bijna de gehele Friese bouwhoek berichten binnenkomen over ongevallen, mens en dier over komen, nadat de aardappelvelden waren besproeid met de zo giftige arsenicum bevattende vloeistof. Van dodelijke gevolgen bij ar beiders hebben we gelukkig nog niet gehoord, maar wel hebben velen zich onder behandeling van een arts moeten stellen. Enige dieren hebben echter op zeer ernstige wijze vergiftiging opgelopen. Toch kan het doodsproeien van het loof zonder veel risico en zonder ernstige gevol gen geschieden, indien men maar de nodige voorzichtigheid en omzichtig heid betracht. Maar dan moet men niet handelen zoals bv. iemand in Witmarsum, waar een perceel volks tuinen werd bedorven, doordat de vergiftige vloeistoffen overwaaiden. Prijzencommissies verdwijnen De minister van economische za ken heeft de gemeentebesturen mee gedeeld, dat de financiële Rijksbij dragen voor de plaatselijke prijzen commissies met ingang van 1 Jan. 1954 zullen worden beëindigd en dat het bureau „plaatselijke" prijzen commissies van zijn ministerie zal worden gelikwideerd. De prijzencommissies hebben de eerste jaren na de bevrijding en ook na het begin van de verwikkelingen in Korea veel nuttig werk verricht, Prinses Marijke kreeg van de ouden van dagen uit Zoetermeer, die deel uit maakten van het défilé van ouden van dagen uit Vinkeveen, Rotterdam, Zoetermeer en Oudewater, langs H. M. de Koningin op Paleis Soestdijk, een aardig prentenboekje, waarin zij dadelijk gretig begon te bladeren en te kijken. Klaas van der Velden (82 jaar) en mevrouw de wed. Dorst (89 jaar) uit Zoetermeer, die de Prinses het boekje overhandigden, bleken het boekje net zo mooi te vinden als het prinsesje. Naast Prinses Marijke H. M. de Koningin, wuivend naar de defilerende ouden van dagen. De service van 1909 niet vergeten Duizenden onverwachte touristen trekken Veluwse dennenbossen in Zij kamperen in de bomen Sinds enkele dagen reeds worden in de dennenbossen bij Bennekom vooral de Dikkenberg e.o. grote troepen kruisbekken waarge nomen en zoals o.m. in 1909 gespro ken werd van een invasie van deze merkwaardige uitheemse vogels, ne men ornithologen aan, dat de Ve- luwe thans ook weer zo'n massabe- zoek beleeft. De kruisbek, ook wel dennenpa pagaai genoemd, is een fraai ge kleurde vogel, een weinig groter dan een vink. Zijn beide snavelhelf- dat een goede steun vormde voor de toen noodzakelijke prijspolitiek. In dit opzicht hebben zij hun belang thans echter verloren en daarom acht de minister de tijd gekomen, de financiële bijdragen te beëindi gen. ten passen niet precies op elkaar zoals bij de andere vogels: de onder ste helft wijst n.l. links naar boven, de bovensnavel rechts naar bene den. Kruislings komen ze dus over elkaar en daarom gaf men deze zi geuners onder de vogels want het zijn echte zwervers de naam kruisbekken. Zijn bijnaam van dennenpapagaai is ook welgekozen, want op papa gaaienmanier aan één poot han gend, breekt de kruisbek de groene dennenkegels van hun twijgjes, zwaait zich omhoog en gaat op een andere tak de zaadjes tussen de schubben uit halen. De gekruiste snavel blijkt daarvoor uitnemend geschikt. Wie door een dennenbos wandelt, waar deze vogels zich ophouden en bij Bennekom worden groepen van 5060 vogels waargenomen ziet telkens de leeg geplunderde dennenkegels vallen en hoort onop houdelijk het zachte „kiep. .kiep"- geluid, dat de kruisbekken maken. De grote werkgeversorganisaties in Nederland Centraal Sociaal Werk geversverbond, Verbond van Ned. Werkgevers, Verbond van Prot.-Chr. Werkgevers en het Katholiek Verbond van Werkgevers-vakverenigingen hebben in een gemeenschappelijke verklaring bekendgemaakt, dat zij na 1 Januari niet meer aan algemene loonmaatregelen kunnen medewerken, behoudens buitengewone omstandigheden. De werkgeversbonden wensen over te gaan naar een systeem „waarbij de verantwoordelijkheid voor de loonvorming meer dan tot dusver ligt bij het bedrijfstakgewijze overleg, -naar waarbij tevens het georganiseerde bedrijfsleven op centraal niveau een coördinerende taak heeft aan de hand van algemene richtlijnen." danige wijze, dat met behoud van de voordelen, de bestaande bezwaren worden ondervangen. Prinses Beatrix en Prinses Irene op de tennisbaan, behorende bij het zo merhuis van hun gastheer en -vrouw, de heer en mevrouw H. F. Feaver uit Ottawa in Canada. Het zomerhuis ligt in Cape Cod, bij Chatham in Massa- suchetts. „Systeem heeft zijn tijd gehad" De politiek van loonbeheersing, die na de oorlog in Nederland is ge volgd, vindt haar verklaring al dus de besturen der genoemde bon den in de bijzondere omstandig heden, waaronder ons land heeft verkeerd. Dit beleid heeft in belang rijke mate de nationale welvaarts doeleinden gediend. Een der belang rijke voordelen was b.v. de bevorde ring van de arbeidsvrede. Verder wordt genoemd de handhaving van het loonniveau op zodanige hoogte, dat rekening is gehouden met een sociaal verantwoord minimum èn met een hoog peil van werkgelegen heid èn met het evenwicht op de be talingsbalans. Tegenover de voordelen staan in tussen bezwaren, waarvan de bete kenis in toenemende mate wordt ge voeld. Deze zijn volgens de werkge versorganisaties vooral gericht te gen het vergaande overheidsingrij pen, waardoor de verantwoordelijk heid voor de vaststelling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden in overwegende mate berust bij de overheid in plaats van bij het be drijfsleven. Deze situatie kan alleen onder abnormale omstandigheden worden aanvaard. Een bezwaar van practische aard tegen de wijze, waarop de loonpolitiek wordt uitge voerd, is met name, data bij de in komsten der werknemers niet steeds op voldoende wijze rekening kan worden gehouden met de differen tiatie in de economische resultaten in onderneming en bedrijfstak. Andere koers. De omstandigheden, welke aanlei ding hebben gegeven tot de gevolgde politiek van loonbeheersing, hebben zich geleidelijk gewijzigd. Thans achten de vier centrale werkgevers verbonden de ontwikkeling zo ver gevorderd, dat het tot nu toe gevoer de beleid moet worden herzien op zo- Het communiqué vervolgt: „Het loon ligt thans over het al gemeen op een peil, dat in overeen stemming is zowel met het even wicht op de arbeidsmarkt als met het evenwicht in de betalingsbalans. Re. delijkerwijs mag worden verwacht, dat het verleggen van het zwaarte punt van de verantwoordelijkheid voor de loonvorming van de overheid naar het bedrenfsleven hirein geen verstoring zal brengen". Bij de vaststellingvan de richtlij nen voor het loonniveau heeft de Sociaal Economische Raad nar het oordeel van de centrale werkgevers verbonden een wezenlijke functie te vervullen. Wel toezicht. Zij zijn verder van mening, dat het overlaten van de loonvaststelling aan het bedrijfsleven de overheid niet ontslaat van de plicht om een zeker toezicht uit te oefenen op de loonvorming. De vier centrale werkgeversverbon den zijn intussen bereid medewer king te verlenen aan loonmaatrege len van een algemene strekking ter compensatie van de door de regering tegen 1 Januari a.s. aangekondigde huurverhoging, voor zover deze ver- hoging niet door lastenverlagingen wordt opgevangen. Tegenover de vraag of hierbij tevens de nog res terende „verbruiksbeperking", welke voortvloeit uit de in Maart 1951 ge nomen regeringsmaatregelen, per Januari a.s. voor de loon- en salaris- trekkenden zal worden ongedaan gemaakt, staan de centrale werkge versbonden in beginsel niet afwij zend. Deze vraag kan echter naar hun oordeel eerst definitief worden beantwoord nadat de Sociaal Econo mische Raad zich hierover zal hebben uitgesproken, in welk verband met name de omvang van de totale lasten verzwaring voor het bedrijfsleven van grote betekenis zal blijken te zijn. K.A .B.-voorzitter Er klopt iets niet De voorzitter van de K.A.B., de heer Middelhuis, gaf het volgende commentaar: Vergelijkt men de inhoud van de verklaring der werkgeversverbonden met andere uitlatingen van de laatste tijd, dan is het duidelijk, dat er in grote trekken een belangrijke meer derheid aanwezig is voor een vrijere loonpolitiek. Minder duidelijk echter is de si tuatie met betrekking tot de com pensatie van de komende huurverho ging en de opheffing van de con sumptiebeperking. Hierin zijn de werkgeversorganisaties aanmerke lijk vager dan blijkbaar het geval is in het stuk van de gezamenlijke so ciale organisaties. Duidelijk gezegd er klopt iets niet, aldus de heer Middelhuis. Blij kens het stuk van de Katholieke So ciale Organisaties is er aan die kant overeenstemming over volledige com pensatie van de huurverhoging van een algemene loon- en salarisverho ging en is er eveneens overeenstem ming over een algehele opheffing van de consumptiebeperking. Op de tota le hiervoor benodigde loonsverhoging kan in mindering worden gebracht de verlaging van de kosten van levens onderhoud die het gevolg zijn van de verlaging van de suikeraccijns, de verlaging van de personele belasting en de afschaffing van de omzetbelas ting op schoeisel en huisbrand. Dat is dus ook de mening van de Katholieke Werkgeversvereniging. Indien we echter hiernaast leggen de op deze materie betrekking hebbende passage in de verklaring van de vier werkgeversorganisaties dus met inbegrip van de Katholieke dan zijn de werkgeversverbonden bereid medewerking te verlenen aan loon maatregelen ter compensatie van de huurverhoging, voorzover deze huur verhoging niet door lastenverlaging wordt opgevangen. Tegenover de vraag of de verbruiksbeperking moet worden opgeheven staan de centrale werkgeversverbonden in beginsel niet afwijzend. Doch voor een definitief antwoord op deze vraag is eerst een advies van de Sociaal Economische Raad nodig. Er is nog al verschil, zouden we zeggen, aldus de voorzitter van de K.A.B. Zou misschien het Vele over leg, dat bovendien nog veel kruislings gevoerd moet worden, oorzaak van de duisternis kunnen zijn? Het stand punt van de K.A.B. met betrekking tot de compensatie van de huurver hoging en met betrekking tot de op heffing van de verbruiksbeperking is bekend. Voor het grote goed de arbeids vrede kome er spoedig meer klaar heid, aldus de heer Middelhuis. Het C.N.V.-oordeelt Desgevraagd verklaarde de voorzit ter van het C.N.V. de heer Ruppert ons het volgende: Zoals bekend staat ook de christe lijke vakbeweging een vrijere loon vorming voor, in die zin, dat de ver antwoordelijkheid voor de loonvor ming méér dan tot dusver het geval was, komt te berusten bij het be drijfstakgewijze overleg. Het C.N.V. is echter bovendien van oordeel, dat de nodige coördinatie tussen het over leg in de verschillende bedrijfstakken gehandhaafd moet blijven, teneinde een terugval in de vooroorlogse dis harmonieën in loonpeil te voorkomen. Kan men zich in het algemeen met de werkgeversopvatting t.a.v. een een vrijere loonvorming wel vereni gen, geheel anders staat het met de laatste alinea van de verklaring der werkgeversbonden, waarin gehandeld wordt over de per 1 Januari a.s. te nemen maatregelen. Het C.N.V. is van oordeel, dat de huurverhoging volledig gecompen seerd moet worden en dat de ver bruiksbeperking dient te worden af geschaft. Slechts indien uit een oog punt van het behoud der werkgele genheid bezwaren zouden rijzen te gen een bepaald percentage van loonsverhoging, zou bijvoorbeeld een tijdelijke matiging van deze loonsver hoging verdedigbaar zijn. Het C.N.V. is echter van oordeel, dat in een zo danig geval de lasten door het gehele volk en niet alleen door de loon- en salaristrekkenden dienen te worden gedragen. Overigens was men in C.N.V.-kring nog niet pessimistisch gestemd over de stand van het overleg. Hoewel men de uitlatingen van werkgeverszijde niet in alle opzichten „gelukkig" noemde, achtte men het geenszins uitgesloten, dat met de werkgevers verbonden op behoorlijke basis over eenstemming zou kunnen worden be reikt. MOLENAARS CONTRA VAKGROEP De Nederlandse Katholieke Bonn van molenaars, graan-, meel- en kunstmesthandelaren „Sint Victor" heeft de leden aangeraden voorlo pig geen contributie meer te betalen aan de Vakgroep Maalderij. De re den van deze protestactie is het feit, dat gunstig geadviseerd is op het verzoek een vergunning te verlenen tot het vestigen van een nieuwe maalderij in Handel, terwijl volgens „Sint Victor" de loonmaalderij in dit deel van Oost-Brabant al overbe zet is. Het bestuur van de bond klaagt er over, dat bij het onderzoek, dat aan het advies vooraf is gegaan, geen plaatselijke deskundigen zijn geraadpleegd en men ook verzuimd heeft contact met „Sint Victor" op te nemen. Dit wordt gezien als een gebrek aan medezeggenschap in de vakgroep, waaraan grote bijdragen geleverd moeten worden.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5