RIJNSTREEK Laura-ritl954 een week later Zilveren jubileum van dokter M. Koert te Nieuwkoop Middenstands examens Mulo-examens Eeuwenoud graan verloor niets aan kiemkracht KLEINE HOEDJES BLIJVEN FAVORIET VRIJDAG 24 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN Nauwelijks zijn de juichkreten van de triomfale intocht van de deelnemers aan de 6e Alpnense Rjj- wielervierdaagse, de Laura-rit, ver storven, of het bestuur heeft de voorbereidende werkzaamheden voor de 7e Laura geopend. Daar gebleken is, dat de data, waarop de Rijwielvierdaagse tot dusver werd gehouden, voor velen nog steeds een beletsel vormen om deel te nemen, werd besloten de 7e Laura een week later te houden he volgend jaar en wel in de week van 12 tot 17 Juli. Binnenkort zal worden begonnen met 't uitzetten van het nieuwe par cours, waaraan de wegencommissie weer alle zorg zal besteden. De Alblasserwaard, welke dit jaar voor het eerst in het parcours was opgenomen, vond zoveel waardering bij de deelnemers, dat stellig ook 't volgend jaar de tocht op de laatste dag daarheen zal worden geleid. Overwogen wordt voorts in hoever re het mogelijk zal blijken de mooie plekjes in de naaste omgeving nog meer dan tot dusver in het parcours te betrekken. Soeur Joseph du Sacré Coeur (mej. Cor de Roos) is na een verblijf van 16 jaar in de Missie van Afrika, om gezondheidsredenen in Nederland aangekomen. Zij heeft haar intrek genomen in het Moederhuis t- Boxtel (N.-Br.). Zaterdag 25 Juli brengt zij een driedaags bezoek aan haar ge boorte- en vroegere woonplaats Al phen a. d. Rijn, waar zij zal verblij ven bij haar moeder in de Sint-Joris- straat, nr. 8. Soeur Joseph du Sacre Coeur was de laatste jaren werkzaam in Tunesië, Noord-Afrika. ALKEMADE Geboren: Petronella H. A. Th., d. van J. A. v. d. Haak en J. A. v. d. Broek; Wilhelmus J., z. van W. C. Borst en V. Kuipers; Petrus H., van L. C. Akerboom en C. C. Hoo- genboom; Engelina M. J., d. "van S. H. Bakker en E. M. Vink; Maria M., d. van M. H. Koolloos en C. van den Broek; Theodorus P. G., z. van Th. A. v. d. Meer enij A. M. S. Meijer; Gijsbertus C. M., d. van F. V/. v. d. Berg en G. A. A. v. Rooijen; Leonar- dus J. E., z. van G. W. v. d. Zwet en C. M. Koek; Anthondus, z. van H. Turk en M. de Blanken; Jacobus J., z. van J. M. de Bruijn en J. C. M. Ouwerkerk; Agatha E. M. H., d. van C. P. I. Vesseur en W. C. M. Loos; Manon, d. van J. C. van Ees en M. W. Bianchi; Alida A. M., d. van A. A. v. d. Ing en A. W. v. d. Fits; Theodcrus G. M., z. van J. G. Bakker en H. Hoogenboom. Ondertrouwd: J. Th. Bakker en J. Kouwenhoven; D. J. Nijenhuis en N. Klomp. Overleden: Johannes Vink 81 j. LEIMUIDEN Grote H. Geestpoldcr. De stem gerechtigde ingelanden van de Grote Heilige Geestpolder kwamen in ver gadering bijeen, onder voorzitter schap van de heer A. H. Straathof, die de vergadering opende met een woord van welkom. Op voorstel van de commissie, be last met het nazien van de rekening dienst 1952, werd de rekening vast gesteld met de volgende cijfers: in komsten 52.028.33, uitg. 62.503.98. Nadelig slot 10.435.65. Dit nadelig slot is ontstaan, omdai in 1952 nog niet alle subsidies inzake de molen restauratie binnengekomen zijn en omdat over 1952 nog niet is ontvan gen de subsidie in de tertiaire we gen. De begroting dienst 1953 wordt daarna artikelsgewijze behandeld en vastgesteld in inkomsten en uitga ven met 32.885.53. De lasten voor 1953 zullen evenals in 1952 weer 22 per H.A. bedragen. De begroting is bovendien niet krap opgezet. In 1953 zal een bliksemafleider op de molen geplaatst worden. Ingelan den prijzen de activiteit van het be stuur en van de secretaris, welke hebben weten te bereiken, dat de mo len grondig gerestaureerd is, zonder dat de lasten omhoog moeten. Op voorstel van het bestuur wordt het bedrag voor kosten Ingelanden vergadering van 15.op 30.— pei jaar gebracht. Ook wordt het be drag voor de kosten der bestuursver gaderingen van 15.op 30.per jaar gebracht. Een kasgeldlening groot 12.000.wordt aangegaan voor de tijd van een jaar tegen een rente van 1 3/8 pet. Tot leden van de Commissie belast met het nazien der rekening 1953 worden benoemd de heren J. Keijzer, J. van Ommering en J. A. Molken- boer en tot plaatsvervangende leden de heren W. Timmers, F. Hulsebosch en N. P. Koot. HAZERSWOUDE Voor het examen lingerienaaien is geslaagd mej. Arina Voets Jd. Het diploma Ned. handelscorresponden tie is behaald door mej. C. Slootweg Nd. De heer J. Dekker jr is te Den Haag geslaagd voor bouwkunde aan de M.T.S. De heren J. de Bremmer, G. de Bremmer en J. Cammeraat, behaal den het middenstandsdiploma. RIJNSATERWOUDE P.T.T.-dienst. Van 27 Juli tot en met 1 Augustus is er in verband met vacantie van de Stationhouder een beperkte openstelling. Voor te lefoon en telegraaf is er deze week geopend zoals voor de postdienst n.l. van Maandag tot Vrijdag van 13 u. 30 tot 15 u. 30 en Zaterdag van 12 13 uur. NIEUWVEEN Biljarten. Aangezien er voor het persoonlijk kampioenschap biljarten der Ver. Dito vier gegadigden waren voor de 3e prijs, werden gisteravond de barrage-partijen gespeeld. Het re sultaat was dat A. J. v. Trigt beslag wist te leggen op de derde plaats. Zoals we reeds eerder melden werd H. Leliveld kampioen en eindigde A. Straathof op de tweede plaats. Na afloop werd besloten om op 5 Augus tus weer te beginnen met de wed strijden om 't persoon-lijk kampioen schap. Evenals vorig jaar zal er ook ditmaal volgens dubbel rooster wor den gespeeld. Wanneer men in deze dagen spreekt van dokter Koert, dan denkt men onmiddellijk aan het feest op 1 Augustus a.s., want op die dag nl. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de dokter zich in Nieuwkoop vestigde als arts en bovendien werd aange steld als gemeentearts. Op 25 October 1890 werd dokter Koert te Utrecht geboren. Na afloop van zijn studie aan de Universiteit te Utrecht, in 1922, werkte hij ge durende 6 jaren als arts te 's Gra venmoer en kwam in 1928 naar Nieuwkoop. De bevolking in zijn geheel is het er spontaan over eens, dat 1 Augus tus a.s. niet zo maar voorbij mag gaan, maar de dokter kan zich niet zo gemakkelijk met die zienswijze verenigen, omdat hij nu eenmaal niets moet hebben van al dat uiter lijk vertoon. We geloven echter, nu ondervonden wordt hoezeer de be volking in de gelegenheid wenst te worden gesteld om dankbaarheid te betuigen, dat de jubilaris de offi ciële ontvangst in het gemeentehuis zal goedkeuren. Ja, dat is nu juist de opvatting van de dokter: werken en zo min mogelijk op de voorgrond treden, .leven in alle eenvoud en daardoor te zijn een ieders vriend. Deze eigenschappen hebben de dokter bemind gemaakt en daarom juist wil Nieuwkoop, Noorden en de omgeving op de meest hartelijke wij zedankbaarheid tonen Spoedvergadering. De raad komt hedenavond in spoedvergade ring bijeen. Het onderwerp dat ter sprake zal komen, is niet bekend ge maakt, maar men verwacht, dat er een bespreking zal plaats hebben naar aanleiding van de onaange naamheden rond de benoeming van een gemeente-architect. boekbespreking „Biggies in Canada", door Captain W. E. Johns, uitgave Born, N.V., Assen. Biggies, de nieuwe jongensheld, die al in alle delen van de wereld zijn spannende avonturen beleeft, vliegt dit keer naar Canada en ook daar behoeft hij zich niet te ver velen. Terwijl hij voorzichtig in zijn- flat een eitje onthoofdde, kreeg hij Vrijdag 24 Juli. Zondag a.s. om kwart over twaalf zal pastoor Th. Beukers de nieuwe kapeltent, die de verkenners van de St, Lode wij ksgróep (St. Petruspa rochie) hebben aangeschaft, inzege nen. Bij deze plechtigheid worden alle verkenners (in uniform!) ver wacht, terwijl ook verdere belang stellenden van harte welkom zijn. Wie op dat uur verhinderd is, kan deze prachtige aanwinst van het ver kennersmateriaal toch bewonderen, want de kapeltent wordt Zondagmor gen vroeg reeds opgeslagen naast de kerk en zal na afloop van alle H. Missen te bezichtigen zijn. Voor hen, die niet weten wat een kapeltent is: een tent met een eenvoudig draag baar altaar, bestemd voor de aal moezenier om de H. Mis op te dragen wanneer de verkenners er- een brief van een collega, die naar Canada verhuist was en daar in moeilijkheden geraakte. Te zamen met de vertrouwde Algy, Binger en Smyth, vliegt hij vlug naar de ijs velden van Canada, waar zijn vriend een strijd op leven en dood voert te gen een stelletje verdorven bandie ten. Biggies heeft de situatie natuur lijk onmiddellijk volledig door, maar daarmede heeft hij de strijd voor recht en vrede nog lang niet gewon nen. Hij moet nog een vrij spannende tijd doormaken en als hij de dood al op een angstig korte afstand in de ogen gezien heeft, weet hij ten slotte toch de zegepraal van de overwin ning te behalen. Jongens boven de twaalf jaar zullen met Biggies als gids ongetwijfeld een paar spannende uren in Canada beleven. NEDERLAND WORDT STEEDS LANGER 1 1865 1880 1890 Het is een bekend feit, dat de rid ders uit de middeleeuwen een stuk kleiner waren dan thans, getuige de harnassen die de hedendaagse mens niet meer passen. We zouden ook niet willen. Hieraan kunnen wij o.a. zien, dat ons volk steeds langer is gewor den En wij groeien nog steeds maar door. Regelmatig werden wij in de loop der jaren langer, Als dit dan oo-k zo doorgaat, zijn wij over een goede 250 jaar een volk van gemid deld 2 meter lengte! --.■nmn.imu tööcïJT Hoe wij dit zo precies kunnen we- Naast de dokter huldigt de bevol- ,en? De lengte in de loop der laatste na ook ziin eehtüenote. mevr. L. Jaren kan nauwkeurig berekend wor- king ook zijn echtgenote, mevr. L. Koertvan Lohuizen, die eveneens 25 jaren met grote liefde en toewij ding haar man helpt, voornamelijk door het gereed maken van de recepten in de eigen apotheek. Ook op ander gebied heeft mevr. Koert zich bemind weten te maken bij de Nieuwkoopse bevolking. Vijf en twintig jaar heeft de fami lie Koert lief en leed met de inwo ners gedeeld vijf en twintig jaar is de dokter de raadsman' geweest voor een ieder en niet alleen op medisch gebied. Wij sluiten ons gaarne bij de goede wensen van de gehele bevolking aan. ;ji den door de resultaten van de mili taire keuringen te nemen. Van de duizenden en duizenden die daar fion- der de dokter" komen, wordt heel precies de lengte gemeten en geno teerd. Dit doet men al van 1865 af. Wij hebben al deze resultaten eens voor U nagegaan en weten aldus dat wij steeds maar langer worden. Ver geleken bij die oude ridders zijn wij nu al hele pieten, laat staan over een paar honderd jaar. Hoe dit komt? De nuchtere statis ticus zal U vertellen, dat de oorzaken vermoedelijk liggen in de verbeterde hygiënische omstandigheden en so ciale toestanden. Er zijn echter ook weer andere deskundigen die ons ver tellen dat dit komt door "de verhoog de prikkeling van het vegetatieve ze. nuwstelsel door de moderne levens wijze". Het kinkt allemaal heel leerd maar wat moeten wij met al die lengte beginnen? Nog afgezien van het feit dat onze kinds-kindskin- deren ons aardig boven het hoofd groeien. gens kamperen. Een lezer klaagde vanmorgen over gevaarlijke jochies, die op de fiets (vaak nog een vriendje achterop) een hengel vervoeren, soms hengels van 3 a 4 meter lengte, die gevaar opleveren voor het verkeer. Als we onze lezer mogen geloven en waar om zouden we dat niet? 't Is tenslotte een lezer van „De Leidse Courant"! zouden er op die wijze al dik wijls ongelukken gebeurd zijn, com- plaet met uitgestoken ogen enz. Toe vallig zagen we vanmorgen op de Witte Singel twee knapen fietsen met lange hengels. Inderdaad ge vaarlijk. STADSKOK Burgerlijke Stand Geboren: Aart Richard Evert Adrianus z. van A. Stigter en G. H. Kriebel; Agatha Maria d. van J. Matters en J. C. van der Heijden; Albert Willem z. van D. Schoneveld en M. W. Wesselius; Jan z. van A. de Mooij en A. H. Zwaan; Anthonius Jacobus z. van H. H. M. Haverkort en A. E. van der Voort; Johannes Jacobus Cornelis z. van J. van Voort- huijzen en M. J. Schilperoort; Wil- helmina Maria d. van A. J. Luiten en M. H. van der Zwaan; Christiaan z. van J. Chrispijn en C. S. W. Schroder; Maria Selesia Stanislaus d. van G. P. de Graaf en J. J. van Steenbergen; Theodora Maria Aga tha d. van L. G. Koot en Th. L. M. Baijer; Arie Willem z. van W. A. Mol en E. A. Los; Johanna Gesiena d. van J. Tegelaar en J. G. Berle- mann. Ondertrouwd: J. Hakkaart en J. J. Rosenboom; W. J. C. Somerwil en M. J. van den Berg; W. J. J. Keuls en I. J. Reichenfeld; B. van Schoon- derwoerd den Bezemer en A. de Feij; G. G. Gerkens en D. H. Y. Delachaux; M. P. Brittijn en J. M. Stouten; A. W. Cramer on M. A. F. van Eecke; S. Florisson en B. E. Mandemaker; A. B. Hemerik en M. de Boer; A. R. Blok en H. J. P. van Egmond; J. van Gent en J. H. Mink; R. F. C. Romanesko en A. M. van Bemmel; D. G. Bliek en J. M. T. Perquin; A. van Es en G. van den Nieuwendijk; I. du Prie en J. de Lange; M. van Hal en J. C. Mon- tanje. Overleden: D. E. Klem wed. van Schreuder, 78 j.; J. A. Verboog wed. van Helvensteijn, 79 j.; S. H. Kuiters huisvr. van Bijl, 69 j. LEIDSE GEMEENTERAAD Voor de vergadering van de ge meenteraad van Leiden, op Maandag 27 Juli a.s. om twee uur zijn de vol gende punten aan de agenda toe gevoegd: Voorstel inzake het aankopen van enige percelen weiland, gelegen na bij de Kanaalweg en betreffende het inbrengen van deze percelen in het Grondbedrijf, groot 3,6977 h.a. voor ƒ110.931,—. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het aan schaffen en plaatsen van twee nieu we ketels voor de centrale verwar ming c.a. in het gebouw Rodenbur gerstraat no. la. Voorstel om aan de Royal Type writer Company Inc. in beginsel de medewerking der gemeente toe te zeggen voor eventuele uitbreiding van de ïi het fabrieksgebouw Oos terkerkstraat no. 11 te vestigen schrijfmachinefabriek dier maat schappij. Voor het Middenstandsexamen te Leiden slaagden gisteren: Lüschen, Noordwijk a. Zee, H. Maat, Leiderdorp, J. A. C. Maar schalk, Lisse, E. v. d. Marei, Wasse naar, W. J. M. Mathot, Rijnsburg, Arie Mechelse, Voorschoten, C. H. v. d. Meer, Hazerswoude, N. M. C. v. d. Meer, oelofarendsveen, P. A. v. d. Meer, Roelofarendsveen, P. A. v. d. Oegstgeest, F. P. M. Mentink, Leiden, J. M. Meskers, Warmond, C. v. d. Meurs, Valkenburg (Z.H.), W. v. d. Meij, Katwijk a. Zee, H. H. J. C. Meijer, Leiden, C. Meijers, Leiden, J. A. Meijs, Leimuiden, M. A. Meijs, Leimuiden, C. D. Minnee, Katwijk a. Zee, G. J. Minnee, Leiderdorp, H. Möhle, Uithoorn, A. M. v. Moorsel, Warmond, C. J. de Mooij, Rijnsburg, D. de Mooij, Rijnsburg, E. G. P. Mos- tertman, Leiden, H. Muller, Wou- brugge, Jan Muusse, Leiden, N. J. Muusse, Leiden, P. C. Muijzert, Lei den, H. Mijnders, Lisse, J. Nagtegaal, Leiden, W. Nagtegaal, Wassenaar, C. v. d. Nieuwendijk, Leiden, C. C. Nieuwenhuizen, Nieuwkoop, C. A. W. Noordenr.eer, Voorhout, P. M. v. d. Nouland, Sassenheim, C. J. Olden burg, Wassenaar, E. C. C. Oldenhage, Haarlemmermeer, P. Olijerhoek, Roe lofarendsveen, N. v. Oort, Alphen a d. Rijn, A. Oosterlee, Valkenburg, H. Oosterom, Alphen a. d. Rijn, I. v. Oosterom, Zoetermeer, J. A. Otten, Leiden, C. A. Otto, Ter Aar, T. J. Overdevest, Zoeterwoude, W. J. T. Pietersen, E. J. M. Pietersen, C. G. M. Pietersen, Noorden (3 zusters), W. Pet, Leimuiden, C. B. Paddenburg, Leiden, W. Passchier, Noordwijk a. Zee, P. W. Pauëlsen, Nieuwkoop, D. PeetHilgeman Katwijk a. Zee, N. E. Plantfeber, Alphen a. d. Rijn, H. v. d. Plas, Katwijk a. Zee, N. v. d. Plas, Katwijk a. Zee, D. v. d. Ploeg, Sassenheim, L. Plug, Katwijk a. Zee, C. Pluimgraaff, Katwijk a. Zee, J. Pont, Alphen a. d. Rijn, S. Postmus, Leiden, J. W. Pouw, Leiderdorp, A. v. Puffelen, Zoetermeer, C. Th. v. d. Pijl, Aarlanderveen, Th. C. v. d. Pijl, Aarlanderveen, S. E. Raaphorst, Al phen a. d. Rijn, J. P. J. Pramb, Lei den, A. v. Ravenhorst, Woubrugge. Voor het MULO-examen te Lei den slaagden gisteren: N. Dorrepaal, Koudekerk a. d. Rijn, C. Bevaart, Alphen a. d. Rijn, S. Blom, Alphen a. d. Rijn, G Kapaan, Leiden, M. J. A. Benvenuti, Leiden, D. F. Boeff, Leiden, T. J. M. v. Ballegoijen, Voor schoten, J. Boekhoud, Leiden, P. Boon, .Leiden. E. H. v. d. Mooren, Lei den,, H. M. Slappendel, Hazerswou de, D. Kuizer Lisse, P. A. Spijker, Bodegraven, C. v. Egmond, Leider dorp, A. Binnendijk, Hazerswoude, M. Hassefras, Hazerswoude, M. van Weeren, Leiden, W. P. de Rooij, Leiden, M. Sommeling, Leiden, A. Verhaar, Oegstgeest, L. E. Zindel, Leiden, G. J. v. d. Vegte, Leiden, R. J. Dregmans, Leiden, N. Qualm, Ha zerswoude, A. S. Slappendeel, Ha zerswoude. Afgewezen 2 cand. Gevonden in graf van Pharao Langs Ruurlo ligt 'n bedje graan, dat zargvuldig met een net is afge schermd. De boekhouder-landbouwer D. ten Arve waakt daarover als een vader over zijn kind, want het graan, dat onder dat net groeit, is van een bijzonder soort. Het is gewonnen uit eenwenoud zaad, dat ongeveer 30 jaar geleden gevonden werd in het graf van een ZOETERMEER Riolering vordert. Het gedeelte van de Dorpsstraat, gelegen tussen de Dorpsbrug en de Wallen is gerio- leerd. Een van de moeilijkste deelten van de Dorpsstraat as hiêr- mede gereed gekomen. Ondanks het vele doorgaande verkeer heeft weggebruiker weinig stagnatie on dervonden. Zodra de verlenging van de Julianalaan en de aanslui ting op de Delftsewallen tot stand gekomen is zal het andere deel van de Dorpsstraat worden gerioieerd. De verkeersproblemen zullen bij de werkzaamheden in dit gedeelte van het dorp veel minder groot zijn dan bij het zo juist gereed gekomen ge deelte. Zowel postkantoor als raad huis zijn weer normaal te bereiken. Personeelsbezetting op gemeente secretarie. Aan de heer L. Hage, adjunct-commies ter secretarie is op zijn verzoek met ingang van 1 Augustus a.s. eervol ontslag ver leend als zodanig. In deze vacature is tijdelijk benoemd d eheer H. Mer-1 len" links liggen. Deze drie dopjes mans te Zevenbergen. i zullen ook de Nederlandse vrouw wel Nog steeds vinden, bij de meest vrou- den, de kleine hoedjes de grootste aftrek. Het gros van hen, zweert bij de dopjes en de kapjes, en laat de chique, doch moeilijk te dragen vooral in een land met een winderig en regenrijk klimaat „wagenwie- goed bevallen. Links: „Cabriolet" een aardig zomer-cocktailhocdje van goudkleurig stro, ontworpen door Achillc (Parijs). Midden: een mo delletje van wit met zwart bedrukt stro, een grote gele „kwast" vastge houden door een lint van dezelfde^ kleur, dient ter versiering. Dit vlotte zomerhoedje werd ontworpen door Svend Parijs. Rechts: Maud et Nano toonde op de laatste show dit geestige dopje, dat de naam droeg „Le Coy du Village", of: „de Haan van het Dorp". Het is uitgevoerd in felrood stro. Een wit haantje met twee trotse staartveren troont eigen wijs bovenop het kapje. Een voile bedekt het gezicht. Egyptische Pharao en. dat ondanks de vele eeuwen die er verlopen zijn tussen de dag dat het geoogst en ge zaaid werd aan kiemkracht niets verloren heeft. Het zaad uit Egypte kwam in Frankrijk terecht en daar werd het voor de eerste maal gezaaid en ge oogst. Graankorrels begonnen toen een tocht over de wereld en één plantje kwam er in Zelhem terecht, bij de heer Ten Arve, die het met zorg opkweekte. De oogst van dat ene plantje werd uitgezaaid en groeit nu voorspoedig onder de schaarse Hollandse zomerzon. Men hoopt op deze wijze steeds meer korrels te krijgen van dit bijzonder ras, dat een gewas geeft2dat in vele opzichten boven de heden ten dage bekende soorten uitsteekt. De graansoort, die nu in Zelhem groeit, noemt men Osirius-graan, naar de Egyptische God van het graan, Osirius. De plant eist een bijzondere zorg. De korrels moeten op een af stand van ongeveer 30 centimeter worden uitgezaaid, maar dan groeit het gewas ook zo goed, dat er 200 tot 300 korrels in een aar kunnen ko men en dat, terwijl een plant een groot aantal aren heeft. Het gewas wordt ongeveer twee meter hoog en is bestand tegen vorst en slagregens en in het algemeen tegen schimmel ziekten. De stengels zijn massief, vandaar dat de regen er weinig in vloed op heeft. De molenaar kan van de korrels een uitstekend bakkers meel maken, dat grondstoffen bevat, die in ons tegenwoordig meel weinig naar men zegt te weinig voor komen. Op het ogenblik kan natuurlijk nog niet met stelligheid gezegd wor den, besluit „Trouw" dat al deze goede eigenschappen juist zijn behouden kunnen blijven. Daarvoor zal eerst nog veel geëxperimenteerd moeten worden met dit Egyptische graan, waarvan de kiemkracht lang behouden bleef, terwijl ons graan na twee jaar zijn kracht, verloren heeft Laatste Berichten MIJNWERKER VERONGELUKT. Op de losvloer van de staatsmijn „Maurits" te Geleen raakte Donder dagavond de 44-jarige bedieningsman W. R. Smits uit Geleen bekneld tus sen twee mijnwagens met het gevolg, dat hij op slag werd gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zes kinderen. ZEE EIST SLACHTOFFERS. Gisteren is om 17 uur in de buurt van Kijkduin de 21-jarige Manfred Hill, afkomstig uit Menden, in zee verdronken. De jongeman vertoefde met een groep Duitse kampeerders in Ocken'burg. Bij het zwemmen in zee werd hij door de stroom gegrepen en dreef af. De 16-jarige Jan van der Wal uit Utrecht heeft nog een poging gedaan Hill te redden, maar hij is daar niet in geslaagd. Een uur tevoren werd tussen Kijk duin en Scheveningen uit zee gered de 13-jarige Rupert Reschke uit Ber lijn. De jongen was in levensgevaar komen te verkeren en werd door een agent van politie aan land gebracht. De knaap bekwam enkele verwondin gen. Hij vertoefde in een kampeer- derskamp in Kijkduin. HIJ HOORDE IETS VALLEN Een motorrijder uit Zeeland kwam gisteren met een kalm gangetje de Statentunnel te Rotterdam uitrij den en toen hij de Statenweg op reed, meende hij dat er achter hem iets viel. Hij schonk er eerst geen aandacht aan, omdat hij zijn aan dacht voor de motor nodig had. Een eind verder kwam het voorval weer in zijn gedachten en hij vroeg aan zijn 14-iarig dochtertje, dat op de duo zat: „Zag jij zoeven ook die fiet ser achter is vallen?" Maar al wie antwoordde, zijn doch ter niet. Hij achtte het geraden eens om te kijken en tot zijn ontzetting zag hij, dat zijn dochter spoorloos verdwenen was, terwijl ook de duo en zijn achterspatbord verdwenen waren. Direct hield hij stil en ver telde, een politieman zijn evindin- gen. Samen gingen ze de weg te rug en op de hoek van de Staten weg en de Walenburgerweg stond het meisje te wachten met het duo en het spatbord in de hand. Zij zag weliswaar wat witjes om de neus, doch verder had het avontuur geluk kig geen gevolgen, want ze was on gedeerd gebleven.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3