Bestand staat De wapenstilstand op komst COUPONS Voedselhulp begint a.s. Maandag Atlantis op de bodem der Noordzee? DE HELICOPTER VAN DE TOEKOMST? a VRIJDAG 24 JULI 1953 J ft| 44ste JAARGANG No. 12948 Directeur: C. M. v. HAMEESVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN *C k°men Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 DE E.D.G. IN DE TWEEDE KAMER iy|ET het zomerreces in zicht heeft de Tweede Kamer onder grote belangstelling eergisteren tot diep in de nacht, en gisteren de Europese Defensie Gemeenschap behandeld. De goedkeuringswet voor dit verdrag is tenslotte aangenomen met 75 tegen 11 stemmen. Eei overgrote meer derheid vóór; de communisten, de Katholieke Nationale Partij (Wei ter), de Staatkundig Gereformeer den (ds. Zandt) en prof. Gerbrandy, als eenling van de A.R., tegen. Ondanks dit resultaat is er tij dens deze behandeling allerminst sprake géweest van een hoera-stem- ming. Wanneer Marga Klompé sprak van „niet zonder bezwaren", de heer Fens van „de onvolkomenheden" en mr. Blaisse van „harde noodzaak" is daarmede getypeerd, dat de voor standers eigenlijk liever een andere oplossing hadden gezien. Deze andere oplossing, die herhaal delijk ter sprake is geweest, om het zelfde doel te bereiken n.l. de inscha keling van West-Duitsland in de Westerse defensie, zou zijn geweest de opneming van West-Duitsland rechtstreeks in de N.A.V.O., de Noord-Atlantische Verdragsorgani satie, waarin Amerika, Canada en West-Europa samenwerken, en waar van de E.D.G. in oorlogstijd het con- tinentale-Europese onderdeel zal vormen. Gezien de concequenties daarvan een nationaal Duits leger met een eigen Generale Staf, was dit evenwel voor Frankrijk onaan vaardbaar en ook Adenauer zefl had hiertegen groot bezwaar. Politieke noodzaak heeft dus gedwongen tot de E.D.G., een schakel in een on vermijdelijke ontwikkeling, zoals de heer Ankersmit (WD) het uit drukte. Aan het Duitse probleem is alle aandacht geschonken, door vóór- en tegenstanders. In zijn indrukwek kende rede wees prof. Gerbrandy zeer terecht op de christelijke cul tuur, die Europa tot eenheid stem pelt. Maar hij zag de Nazi-staat her rijzen bij onze pogingen om de Rus sen terug te dringen, zoals weleer de Russische staat zijn kans heeft gekregen toen men, na Napoleon, Frankrijk wilde intomen. Dé E.D.G. zal er toe meewerken, dat het Duitse volk weer het „breekijzer" in Europa wordt. Mr. van der Goes van Na- ters (P. v. d. A.) zag eveneens risi co's, maar hij achtte deze door sa menwerking in een boven-nationale gemeenschap als de E.D.G. juist zo veel mogelijk beperkt. Wanneer het tenslotte om een strijdmacht gaat mag men het per soneel niet veronachtzamen en zo: kwam o.a. de heer Fens (KVP) voor de rechtspositie der militairen op. Het is van belang, zo zei hij, dat on ze onderofficieren, die door oplei ding en standing boven hun colle ga's uit andere legers uitsteken, er materieel niet op achteruit gaan. Maar, waarschuwde de heer Hof- stra (P. v. d. A.), ons looneven- wicht moet bewaard blijven, dus geen regeling van militaire salaris sen, die dit evenwicht in gevaar brengt. Voor de geestelijke verzor ging, die in Nederland zo uitstekend is, kwam de heer Bruins Slot (AR) in het geweer. De economische en financiële ge volgen van het verdrag -zijn nog moeilijk te overzien en dit was voor de heer Blaisse (KVP) aanleiding waarschuwende woorden te spre ken. Tot 1954 kost ons eigen leger- plan jaarlijks 1500 millioen gulden, maar daarna? Belastingverhoging kan in ieder geval niet geaccepteerd worden. Voor de belangen van onze „oorlogs"-industrie, ook van nieuwe fabrieken, zal blijvend gewaakt moeten worden. A ANGEZIEN de meerderheid der Kamer het regeringsbeleid bleek goed te keuren, konden de aanwe zige ministers naast de Minister- President volgden 5 ministers de be raadslagingen volstaan met de beantwoording van vragen, die het hun niet te moeilijk maakten. Voor al Minister Beijen deed dit op een wijze, die ieders instemming had. Slechts de communisten kon hij niet bevredigen Deze „verdedigers van onze Grondwet" toonden zich ont stemd over de „ongepaste" grappen, die de minister zich permitteerde. Over de strijd van het verdrag met de grondwet die thans in art. 63 bepaalt dat er van kan worden afgeweken, indien de ontwikkeling van de internationale rechtsorde dat vordert is ook het een en an der gezegd. Deze kwestie bleek ten slotte echter niet zulke indruk op de Kamer te maken dat zij zich niet kon neerleggen bij de bepaling in de goedkeuringswet, die- goedkeuring met 2/3 meerderheid vordert voor zover er van dergelijke strijdigheid sprake mocht zijn. De regering be hoefde niet over te gaan tot het geven van een opsomming der pun ten, die in feite met de Grondwet in strijd komen. Met 75 voorstan ders was inmiddels de meerderheid van 2/3 ruimschoots aanwezig. Aan het slot ontstónd -nog span ning over het amendèment-Klompé, waarachter zich behalve de KVP. ook AR en WD hadden gesteld. ^Dit amendement wil ons nationale parle- Alles hangt af van de houding van Rhee De berichten, dat de ondertekening van de wapenstilstand in Korea ieder ogenblik verwacht kan worden, houden aan. Zo meldt radio-Pjongjang tNoord-Korea), dat de voorbereidingen voor de ondertekening van de wa penstilstand in Korea bijna voltooid zijn. Donderdag heeft men de bestands lijn vastgesteld en de laatste hand gelegd aan een regeling voor de krijgs gevangenen, aldus de radio. Ook het Chinese persbureau bericht, dat de voorbereidingen te Panmoend jon haar voltooiing naderen. Het voegt daar echter aan toe, dat de onder tekening en de verwezenlijking van een bestand meer dan ooit afhangen van de waarde der Amerikaanse verzekeringen wat betreft de houding van Syngman Rhee. VERKLARING VAN RHEE President Rhee, van Zuid Korea, heeft vandaag verklaard, dat volgens de communisten, de leider van de geallieerde onderhandelaars, gene raal Harrison, beloften heeft gedaan „die enkele van onze belangrijkste overeenkomsten met Robertson on mogelijk maken." Rhee zeide, dat hij met Robertson. Eisenhowers spe ciale afgevaardigde, „uitdrukkelijk had afggesproken", dat geen Indi sche of andere vreemde troepen in Zuid Korea zouden landen om krijgsgevangenen te bewaken. Toch, aldus Rhee, hadden de communisten te Panmoendjon beweerd, dat Harri son er in had toegestaan, dat derge lijke troepen aan land zouden gaan en politiebescherming zouden krij gen. „Het Koreaanse volk zal niet toestaan, dat dit gebeurt" zo, verze kerde Rhee. Naar hij verder verklaarde, wacht hij nog steeds op garanties uit Washington, dat zijn overeenkomst met Robertson „niet is opgeofferd aan de eisen van de communistische vijand." Volgens berichten uit Panmoend jon zouden krijgsgevangenen, die niet meer tot het communisme wil len terugkeren, naar een of ander neutraal land gezonden zullen wor den om niet aan „intimidatie" van de communisten blootgesteld te worden, aldus Rhee, die er aan toevoegde dat hij met Robertson was overeenge komen dat Koreanen in Zuid Korea zouden worden vrijgelaten en Chi nezen naar het land van hun eigen keuze zouden kunnen gaan. Rhee vervolgde, dat hij meende te hebben begrepen, dat geen poging 1000EN voor ongekend lage prijzen Natuurlijk bij Haarlemmerstraat 172-174-179 Midzabonnen voor onze cliënten (Advertentie) ment inschakelen voor de goedkeu ring van overeenkomsten tot uit voering van het verdrag. Ondanks het herhaalde verzoek van de Minis ter-President om het terug te nemen het zou de uitvoering van het ver drag bemoeilijken en ophouden en in belangrijke kwesties zou de regering de Kamers stelling tóch kennen en ondanks de bestrijding door mr. van der Goes van Naters werd dit amendement met 54 tegen 31 stem men aangenomen. zou worden gedaan om vrijgelaten krijgsgevangenen opnieuw gevangen nemen. „Maar te Panmoendjon schijnen de V.N. de communistische eis, dat de kwestie van het weer ge vangen nemen van vrijgelaten krijgsgevangenen op de politieke con ferentie behandeld zal worden, niet te hebben afgewezen." Rhee meende ook begrepen te heb ben, dat de V. S. met Zuid Korea een tijdslimiet zouden bepalen voor de politieke conferentie, indien deze onvruchtbaar zou blijken. „Daarna zouden wij volledige vrijheid heb ben om onze pogingen, de indringers van ons grondgebied te verwijderen, voort te zetten." Als er getekend wordt. De hoogste functionarissen der Verenigde Naties zullen Vrijdag op het hoofdkwartier der internationale organisatie, te New York besprekin gen aanvangen over maatregelen, die genomen moeten worden om de Al gemene Vergadering, na het sluiten van een wapenstilstand op Korea, bijeen te roepen. „De ondertekening van een wapen stilstand kan binnen enkele dagen worden verwacht," verklaarde giste ren Lester Pearson, Canadees minis ter van Buitenlandse Zaken en voorzitter der Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Hij voegde hieraan toe: „De onder handelingen voor een definitieve vrede in Korea zullen waarschijnlijk niet gemakkelijker verlopen dan de besprekingen om tot een wapenstil stand te komen." Het gebouw, waar de wapenstil stand moet worden getekend, is Vrijdag door Chinezen en Noord- Koreanen voltooid. Het gebouw is geheel uit hout opgetrokken en heeft een dak. van bamboe. Op de punt- gevel is de witte vredesduif in een blauwe driehoek aangebracht. Ondanks Russisch protest De Amerikaanse autoriteiten ii Duitsland hebben gisteren een Sow' jet-protest tegen het uitdelen van gratis voedsel aan de Oost-Duitsers van de hand gewezen en er haar ver bazing over uitgesproken, dat de Sowjet-autoriteiten de voedselver- strekking hebben gestempeld tot een onwettige daad. De Amerikaanse Ho ge Commissaris Conant schreef zijn Sowjet-collega Semjonow, dat het al leen maar belangrijk is, dat de Oost- Duitsers, die behoefte aan het voed sel hebben, dat ook krijgen. Ik hoop dat u op geen enkele wijze deze voed selhulp van Duitsers aan Duitsers zult hinderen, zo schrijft Conant aan Semjonow, die in een nota aan de Amerikaanse autoriteiten onmiddel lijk staking van de voedseluitdeling had geëist. „Een fascistische uitda ging", luidde zijn oordeel. Westduitse en Westberlijnse auto riteiten hebben alles in gereedheid gebracht voor de uitdeling van bijna 5000 ton levensmiddelen, die Maan dag begint. De verstrekking heeft ten doel een millioen Oost-Duitsers ieder 10 pond te geven. Niet in pakketten, want dat zou het afnemen al te ge makkelijk maken. Ieder die zich uit de Sowj et-zone meldt, kan een bon krijgen, die recht geeft op de levens middelen. Namen en adressen worden genoteerd om bedrog tegen te gaan. De uitdeling begint uit voorraden, die West-Berelijn heeft aangelegd met het oog op eventuele „blokka des". West-Duitsland zal die voorra den weer moeten aanvullen, want West-Berlijn is voor zijn voedselvoor ziening grotendeels op import aange wezen. De drie Westelijke comman danten hebben zich gisteren bezon nen op mogelijke consequenties. Hongerdemonstraties. Oostduitse vluchtelingen vertellen in West-Berlijn, dat de voedsel schaarste in de Sowj et-zone niet ver betert, ondanks de beloofde zendin gen uit de Sowj et-Unie. De bevolking is verontwaardigd dat de regering de Amerikaanse voedselhulp heeft afge- hebben duizend huisvrouwen een hongerdemonstratie gehouden voor „lege" staatswinkels, waar schaarse levensmiddelen bonloos, maar duur verkocht worden. De politie ver richtte arrestaties toen de betogers zich naar het stadhuis begaven. In het uraniumgebied van Aue in Sak sen moeten de mijnwerkers in op stand gekomen zijn tegen het voed seltekort en de arrrestatie van mede arbeiders. Niet vrij van propaganda. De Westduitse socialisten hebben verklaard, dat de Amerikaanse voed- selzendingen, die de volgende week zullen aankomen, ongelukkigerwijs niet vrij van propagandasmetten zijn. De persdienst van de partij uit de vrees, dat de kerken aan wie de hulpverlening zou worden opgedra gen, in Oost-Duitslund moeilijkheden zullen krijgen. Samaritanen geven- brood aan de hongerigen, maar wei geren brood te geven, dat met politiek sop is overgoten, aldus de socialisti sche persdienst. Voor de eerste maal sedert 17 Juni, het begin der ongeregeldheden in Oost-Duitsland, zal de „Volkskam- mer" (Tweede Kamer) Woensdag en Donderdag bijeen komen. De Oost duitse regering zal dan een verkla ring afleggen voor de voltallige ver gadering, aldus het Oostduitse pers bureau. Een hele vracht, die prinses Marijke. „Kom Marijke", zei H. M. de Koningin Donderdagmiddag tijdens het défilé van de ouden van dagen op Paleis Soestdijk, „kom eens naast me staan, dan kun je alles veel beter zien". Marijke vond echter, dat ze het défilé bóven op de trap beter kon bekijken dan beneden bij haar moeder, en zij installeerde zich dus daar. Maar dat kon H.M. niet toestaan, en zélf ging zij haar jongste dochter halen. Lijdelijk verzet in O. Duitsland In geheel Oost-Duitsland grijpt het lijdelijke verzet verder om zich heen. Ook blijven er berichten binnenstro men over gevechten tussen partisa- nen, onder wie zich deserteurs zou den bevinden van het Rode leger, en Russische troepen Die gevechten zouden zich afspe len aan de Poolse grens, maar beves tiging van dergelijke berichten is nergens te vekrijgen. Als gevolg van de opdracht van vice-premier Ulbricht om „de fascis tische ondergrondse de kop in te drukken" zijn er in de loop van deze week in Oost-Duitsland enige duizen den arrestaties verricht. In vijftien steden heeft de volks- Ontdekt bij Helgoland De Duitse predikant Juergen Spa nuth heeft te Hamburg verklaard, dat hij de resten der „verzonken stad" uit de oudheid. Atlantis, heeft gevonden en wel op de bodem van de Noordzee, ter hogte van het wezen. In Maagdenburg aan de Elbe eiland Helgoland. Het Engelse Ministerie van Voorzieningen heeft opdracht gegeven tot iet fabriceren en leveren van één Rotodyne de helicoptere van de toekomst, die plaats zal bieden aan 40 tot 5ft personen. Men is van plan proeven met dit helicoptèretype te nemen. Wanneer deze goed uitva llen, zal men in de verre toekomstmisschien be sluiten tot het gebruiken van deze helicoptère bij het helicoptèreverkeer van stad tot stad. De rotor wordt voorbewogèn door straalmotortjes aan de uiteinden van de wieken, een systeem dat werd gepatenteerd voor de Fairy Luchtvaart Fabrieken, waar de Rotodyne werd ontworpen en zal worden gemaakt. Er zullen twee Napier Eland propeflorturbines in worden aangebacht; de snelheid van het toestel zal groter zijn dan van enige andere helicoptere, die tot nu toe wordt gebruikt. Grote laaddeuren aan de staart maken het mogelijk, dat de Rotodyne ook zal worden gebruikt voor vrachtvervoer. Op de foto: het ontwerp voor de Rotodyne. Ds, Spanuth was in. het afgelopen weekeinde, aan het hoofd van een ex peditie van zeven man en in twee boten, uitgerust met luisterappara ten, naar het zeegebied, waaronder zich volgens hem de resten van At lantis bevinden, vertrokken. De bo ten waren hem ter beschikking ge steld door het Westduitse instituut voor hydrografisch onderzoek. Volgens ds. Spanuth heeft men, met behulp van luisterapparaten, de aanwezigheid op de zeebodem van een (stads) muur en een trog, beiden van steen, vastgesteld. Hij was van mening, dat de meter lang en dertig meter dik is. Hij verwacht resten van het vroe gere koninklijke paleis van Atlantis en van een tempel te zullen aan treffen. Ds. Spanuth hoopt dat het, met behulp van de luisterapparaten, binnen de komende dagen mogelijk zal zijn de juiste plaats der bouw vallen vast te stellen. De expeditie heeft een spits toe lopende steen uit het doorzochte zeegebied opgehaald. Volgens ds. Spanuth is deze steen afkomsti, politie razzia's uitgevoerd. Ondanks de terreur duren stakingen en daden van sabotage voort. Op grond van be richten in communistische bladen zegt men in West-Berlijn dat er gis teren in 97 genationaliseerde fabrie ken in de Russische zone lijdelijk verzet werd gepleegd. Bij die 97 bedrijven, waaronder zich de grootste industrieën bevinden van Oost-Duitsland, werken in totaal 300.000 mannen en vrouwen. HOE wordt het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot X Zaterdagavond. Opgemaakt te X 10 uur). TOENEMENDE BEWOLKING. X Toenemende bewolking met X morgen enkele -buien. Matige, later tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. On- veer dezelfde temperaturen. 25 Juli: zon op 4.51, onder 20.41; maan op 20.16 en onder 3.02 uur. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM EDINBURGH LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE ZüRICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN WENEN uit een met keien bestrate weg van I INNSBRUCK het oude Atlantis. De predikant is van mening, dat het eiland Helgoland in lang ver vlogen tijden een voorgebergte van het verzonken land Atlantis is ge weest, dat in het meest Westelijke gedeelte des lands lag. De toestand in Polen Het Westberlijnse sociaal-democra tische blad „Der Telegraf" schrijft in zyn editie van Vrijdag, dat Russische gepantserde eenheden en infanterie- eenheden Poolse verzetsstrijders heb ben omsingeld in een nog steeds aan houdende veldslag in de tot Polen behorende landstreek Silezië. In totaal 10.000 anti-communisti sche partijgangers, onder wie Duit sers, zouden de steden Bunzlau, Lau- ban, Schweidnitz en Hirschberg heb ben bezet. weer temp. zwaar bew. 22 C. geheel bew. 25 zwaar bew. 17 onbewolkt 23 onbewolkt 19 regen 19 licht bew. 20 onbewolkt 20 onbewolkt 23 onbewolkt 24 zwaar bew. 26 onbewolkt 27 mist 22 mist 21 onbewolkt 26 zwaar bew. 24 onbewolkt 23 licht bew. 26 zwaar bew. 31 zwaar bew. 30 Korreltje Een kus is niet zo hard als een kanonschot, maar zijn echo duurt langer. O. W. Holmes.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1