jtomobielmonteur Tweede dag der Vierdaagse Van de buitenlandse steden toont Nice veel interesse voor Avifauna Paarden- en Veulenvlees ZANDVOORT GEBR. VAN ULDEN v. d. Ploeg, Rijpwetering WIJ GEVEN GRATIS DONDERDAG 23 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 De tweede dag van de 37e internatio nale Vierdaagse bracht beter wandel weer dan de eerste dag. De zon bleef schuil achter het wolkendek, wat ener zijds wel prettig was voor de deel nemers, want zonder zon zijn de moei lijkheden van het parcours altijd minder groot, maar wat anderzijds aan deze tweede dag veel van zijn glorie ontnam. Een Vierdaagse-wandeldag zonder zon is een kleurloos evenement. Voor de.bui tenstaanders is het, alsof de prestaties der wandelaars dan minder indrukwek kend zijn. De ontvangst in de Waalstad moge dan even hartelijk zijn als op andere dagen en de belangstelling langs de kant even groot, het feestelijke as pect ontbreekt. Vroeg men echter ronduit aan wan delaars, hoe ze deze dag hadden be leefd. dan luidde als regel het antwoord: het was vandaag lekker rustig wandel weer. Want niet alleen bleef de Dins dag wel wat al te hinderlijke zon (het totale aantal uitvallers van 140 zegt wel iets) schuil achter de wolken, afgezien van een enkel buitje bleef de regen ook achterwege. In de morgenuren was het vrij koud en de massagediensten te Beu- ningen en Druten moesten nogal eens in actie komen voor onwillige spieren, maar later op de dag had men zich aan gepast en het aantal klachten beperkte zich tot enkele. In het land van Maas en Waal was als gewoonlijk de belangstelling weer bui tengewoon groot Overal in de dorpen had men het werk in de steek gelaten om de voorbijtrekkenden gade te slaan. Wychen was deze dag het grote centrum, waar de dertigers en de veertigers zowel als de vijftigers en vijfenvijftigers moes ten passeren. Velen hielden hun rust in de omgeving van het Marktplein, waar de Koninklijke Marinekapel onder lei ding van kapitein Nieuwland concer teerde. In het kasteel-raadhuis was de traditionele ontvangst van het Wychense gemeentebestuur. Deze tweede dag van de internatio nale Vierdaagse was een dag zonder bij zondere gebeurtenissen. De elf Engelsen van het bezettingsleger in West-Duits- land. die Dinsdag op een verlaten par cours een geforceerde mars maakten, om de verloren tijd in te halen, liepen thans normaal mee tussen de wandelaars en hadden een mooie kans op deze kalme dag. te acclimatiseren. 66 Deelnemers moesten de strijd staken. De tweede dag van de Vierdaagse heeft 103 slachtoffers geëist. 66 Wande laars vielen Woensdag uit en hedenmor gen lieten 36 anderen bij de start ver stek gaan. Het aantal deelnemers is hiermeer tot 9339 teruggelopen. In totaal hebben tot nu toe 243 tippelaars opgegeven. POSTDUIVEN. De Witpen (Zoetermeer). Concours vanaf Maastricht met 91 duiven, gelost om 10.15 uur aankomst eerste 12.50.31, snelheid 1015.6 m. p/m. Uitslag: M. C. v. d. Goes; P. C. Heijnen 2, 3, 8, 12; J. Casper 6, 20; T. Pelle 7; A. Brusse 9, 16, 19. 22. - Concours vanuit Bordeaux, afstand km. met 34 duiven, gelost om 1 uur; aankomst eerste 9.31. Uitslag M Ponse 1, 2. 3, 6; P. C. Heijnen 4; Th. Schrader 5; Jac. N. v. d. Sman 7; Th. v. Geijls- wijk 8; J. Casper 9. WIELRENNEN. Nauwelijks 24 uur, nadat zij in Parijs zijn aangekomen, zullen de Nederlandse deelnemers aan de Ronde van Frankrijk ook de uitvallers in het Olympisch stadion te Amsterdam gehuldig wordep. Voorts zullen alle Nederlandse tour- renners starten in een criterium achter handelsmotoren tegen een „Amster damse" ploeg, waarin o.m. uitkomen, Kunst, Wierstra. Lakeman, Faanhof, Stakenburg, de jonge prof Ab Donker en de Utrechter Noppie Koch, de 50 km. kampioen der amateurs, die in deze wed strijden zijn debuut als professional maakt. Er worden twee series van elk 25 km. gereden, gevolgd door èen „kleine" en een „grote" finale, even eens elk over 25 km. Het programma wordt gecompleteerd met wedstrijden voor amateurs en nieuwelingen. WATERPOLO. Op Zaterdag 22 Augustus zal de Ne derlandse Televisiestichting de vacantie beëindigen en de uitzendingenreeks her vatten met een extra reportage, die des middags van half vier tot half zes zal worden gegeven vanuit het Goffer zwemstadion in Nijmegen, waar de laat ste wedstrijden worden gespeeld in het waterpolotournooi om de Trofeo Italia. Voor de achtste maal in successie heeft het dameszevental van de Robben beslag gelegd op het kampioenschap van Nederland. De te Amsterdam gespeelde eerste klasse wedstrijd tegen de Hol landse Dames Zwemclub (A'dam) is in een 110 overwinning vóór de Hilver- sumse dames geëindigd. De Robben zijn dit jaar ongeslagen kampioen. Burgemeester d'Ailly in Karavaandorp Woensdagochtend heeft burgemeester A. J. d'Ailly een bezoek gebracht aan het Caravandorp in de omgeving van de Roeibaan in het Amsterdamse Bos, waar ongeveer 100 caravanbezitters uit Frankrijk, België en Engeland hun rijdende huisjes voor een paar dagen hebben neergezet. Zij zijn op weg naar het grote Internationale Caravancongres, dat te Kopenhagen zal worden gehouden. Burgemeester d'Ailly en zijn collega, Mr. G. P. Haspels uit Nieu wer-Amstel op visite bij Jos. Cluts en zijn echtgenote uit Thienen (België). WAT GAAT ER GEBEUREN? Maar Amsterdams burgemeester d'Ailly kwam ook eens even een kijkje Zal Avifauna's laatste uur inder daad gaan slaan? Dit is de VTaag, welke velen in den lande en wel licht ver daarbuiten is gaan bezig-r houden, nadat vorige week Vrijdag de Amsterdamse Rechtbank, door het uitspreken van het faillissement over dit nationaal en internationaal bekende vogelpark te Alphen aan den Rijn, als het ware het zwaard van Damocles boven het park heeft gehangen. Het werd betreurd, dat de be windvoerders tot het aanvragen van het faillissement zijn overgegaan, midden in het seizoen, en goed be schouwd eigenlijk nog voordat de grote zomer-vacantie goed en wel is aangebroken. In alle soortgelijke amusements bedrijven en recreatieoorden is de publieke belangstelling tot voor kort gerekend ver beneden de verwach tingen gebleven en overal is de hoop gevestigd op de komende maanden, welke een heel seizoen goed, best en zelfs uitstekend kunnen maken. Onjuist Het is onjuist te veronderstellen, dat het grootste deel van Alphens inwoners tegen Avifauna gekant zou zijn. Integendeel! Het meren deel hoopt, dat de donkere wolken van de laatste dagen spoedig zullen optrekken en het faillissement zal worden ingetrokken. In kringen van het gemeentebestuur heeft men de verwachting uitgesproken, dat Avi fauna inderdaad voor Alphen aan den Rijn behouden zal mogen blij ven, al heeft men ons in die krin gen uiteraard niets kunnen mede delen van enige officiële stappen om dit te bereiken. Er moet toch, zo verzekerde men ons, een vorm ge vonden kunnen worden, zonder verkoop van Avifauna naar elders, waarlangs het vogelpark zo geëx ploiteerd kan worden, dat het de vereiste economische resultaten op levert, de crediteuren volkomen schadeloos gesteld kunnen worden en het voortbestaan van Avifauna, nemen daar waar het zich thans bevindt, verzekerd kan zijn. In hoeverre het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn daartoe in meer of mindere mate genegen is bij te dragen, is uiteraard in dit stadium nog niet te zeggen. Het is inderdaad juist, dat de di recteur van Avifauna, de heer G. v. d. Brink, pogingen aanwendt Avi fauna in zijn geheel te verkopen. Hij heeft een biertoe strekkend ver zoek o-m. gericht tot de steden Am sterdam, 's-Gravenhage, Hilversum, Brussel, Nice en Los Angeles. Hij doet dit niet, omdat hij geen heil meer zou zien in de verdere ex ploitatie. Integendeel! Deze stappen moeten ertoe leiden, dat Avifauna met geheel nieuw kapitaal kan wor den voortgeleid en dat de crediteu ren van de oorspronkelijke N.V. volledig schadeloos gesteld kunnen worden. Dat Alphen aan den Rijn in het kader van deze poging tot kapitaal- zuivering van Avifauna niet ge noemd wordt, mag geenszins worden opgevat als een onwil van de direc tie, zo verzekerde de heer van den Brink ons, doch dit moet veeleer worden gezien als een reactie onzer zijds op de passieve houding die dit gemeentebestuur in het verleden reeds herhaaldelijk heeft aangeno men. De heer v. d. Brink ziet het eerder zo, dat het zowel voor de gemeente als voor de gemeentena ren en voor de crediteuren van Avi fauna beter zal zijn als het vogel park blijft waar het is. De heer v. d. Brink, die, evenals de zovelen, zoals gezegd, betreurt dat het faillissement een feit is ge worden, zal zeer beslist opheffing hiervan verzoeken. Het is geenszins uitgesloten, gelijk mr. Kastein, een der curatoren ons verklaarde, dat we de volgende week weer als be windvoerders zullen optreden. Burgemeester d'Ailly op bezoek Gelijk de overige genoemde ge meentebesturen hebben ook Amster dam en 's-Gravenhage de uitnodi ging tot overname van Avifauna met belangstelling ontvangen en zij zullen, naar wij te bevoegder plaat se vernamen, deze aangelegenheid serieus overwegen. De geruchten, welke vanuit Avifauna te Alphen aan den Rijn de ronde doen willen zeggen, dat burgemeester d'Ailly van Amsterdam in de loop van de Dinsdagmorgen een niet officieel bezoek aan dit park heeft gebracht. Besprekingen werden evenwel niet gevoerd. Wat 's-Gravenhage betreft verna men we ten stadhuize aldaar, dat het aanbod van Avifauna in beraad is genomen. In welke richting de besprekingen zich ontwikkelen, kon men ons uiteraard niet aangeven. Daar burgemeester mr. F. M. A. Schokking momenteel met vacantie is en vermoedelijk tot half Augustus ir. Feber als loco-burgemeester de lopende zaken waarneemt, is het niet denkbeeldig, dat de afwikkeling van deze aangelegenheid enige tijd op zich zal laten wachten, al be hoeft het geen verwondering te ba ren, aldus werd ons verzekerd, dat wellicht spoediger dan verwacht wordt, een principebesluit valt. Men zij er overigens aan herin nerd, dat het Dierenpark Wassenaar, dat vrij dicht bij de Residentie is gelegen, eveneens een uitgebreide vogelverzameling bezit. In hoeverre dit het Haagse besluit ten nadele van Avifauna kan beïnvloeden, moet worden afgewacht. Het gemeentebestuur van Nice heeft voor het overplaatsen van Avifauna in zijn huidige vorm alle interesse en het heeft, zoals wij van de heer v. d. Brink vernamen, reeds in principe de nodige terreinen aan gewezen. Het is bereid het grondge bied gratis beschikbaar te stellen. De heer v. d. Brink zal over enkele dagen daar een bezoek brengen om een en ander te oriënteren. Men koestert daar al enige jaren plan nen om een dergelijk park aan te leggen, in hoofdzaak met aquariums, doch men acht het zeer wel moge lijk deze plannen uit te voeren in combinatie met een expositie van exotische vogels als in Avifauna. Met de overige gemeenten heeft tot dusver nog geen enkel officieel contact met betrekking tot de ver- Wilt U iets weten? Vraag: De kortste weg van Utrecht naar Uden. Antwoord: Utrecht, Houten, Schalkwijk, Culemborg, Geldermal- sem, Zaltbommel, Hedel, Den Bosch, Veghel, Uden, 52 km. Vraag: De kortste weg van Leiden naar Uden per fiets, eventuèel de eerste helft per trein. Antwoord: LeidenUtrecht per trein. 54 km. Vervolgens zie boven. De Spoorwegen kunnen niet garan deren, dat de fietsen met dezelfde trein meegaan als de reizigers. Men kan de fiets beter een dag eerder wegsturen. Vraag: De kortste weg van Am- stredam naar Tegelen. Antwoord: Amsterdam, Abcoude, Vreeland, Breukelen, Maarssen, Utrecht, Den Bosch, Veghel, Hel mond, Asten, Meyel, Panningen, Maasbree, Tegelen, 176 km. Vraag: De kortste wèg van Alphen naar Uithuizen. Antwoord: Alphen, Leimuiden, Hillegom, Haarlem, Beverwijk, Alk maar, Tuitjehorn, Schagerbrug, Tweewegen, Van Ewijcksluis, Hip- po lytushoef, Den Oever, Afsluitdijk, Harlingen, Leeuwarden, Herdega- rijp, "IVijzel, Buitenpost, Visvliet, Grijpskerk, Kommerzijl, Oldehove, Saaksum, Wehe, Obergum, Baflo, Warffum, Usquert, Uithuizen, 262 km. Vraag: Route LeidenMoordrecht; hoeveel km.? Antwoord: Leideo, Hazerswoude, Boskoop, Waddinxveen, Moordrecht; afstand 30 km. Vraag: Route Leiden's Hertogen boschSchijndel. Antwoord: Leiden, Alphen, Woer den, Utrecht, Houten, Schalkwijk, fulemborg, Geldermalsen, Zalt Bom mel, Hedel, 's Hertogenbosch, St. Mi chielsgestel, Schijndel. Vraag: Route Noordwijkerhout Oosterhout; hoeveel km.? Antwoord: Noordwijkerhout, Voor hout, Oegstgeest, de Vink, Voorscho ten, Leidschendam, Ypenburg, Rot terdam, Dordrecht, Moerdijk, Zeven- bergschen Hok, Wagenberg, Vrag- gelen, Oosterhout; afstand 105 km. Vraag: Route WarmondVlissin- gen. Antwoord: Warmond, Oegstgeest, Haagse Schouw, Voorschoten, Leid schendam, Ypenburg, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Zevenbergen, Oudenbosch, Roosendaal, Bergen op zoom, Nieuw Borgvliet, Krabben- dijke Goes, Middelburg, Vlissingen. koop van Avifauna plaats gevonden en in dit verband sprak de heer v. d. Brink met alle stelligheid de in enkele Belgische bladen gelanceer de berichten tegen, welke beweren, dat Avifauna naar Brussel wordt overgebracht. Het is niet uitgeslo ten, doch zekerheid daaromtrent is er tot nu toe nog in geen geval. Mening van burgemeester Witschey Naar burgemeester Ed. C. Wit schey van Alphen aan den Rijn heeft meegedeeld, betreurt het ge meentebestuur, dat het faillissement van Avifauna werkelijkheid is ge worden. Het is evenzeer te betreu ren, dat de bewindvoerders zich in geen enkel opzicht tevoren met het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn hebben verstaan. Zou hierin de suggestie opgesloten liggen, dat het faillissement in dat geval voorkomen had geworden? Kan daaruit dan worden geconclu deerd dat het gemeentebestuur van Avifauna's vestigingsplaats tot daad werkelijke hulp bereid is? Zoals hiervoren reed: door ons is geconstateerd, merkte ook de heer Witschey op, dat het onjuist is dat het merendeel van de Alphense be volking tegen Avifauna gekant zou zijn en dat het gemeentebestuur zich daarom van Avifauna zou heb ben gedistancieerd. Het merendeel van de gemeenteraad had zich des tijds wel verzet tegen de dansver- gunning aan Avifauna op Zondag, maar dit impliceert niet, dat men daarom ook vierkant tegen Avifauna is als vogelpark. Het tegendeel is waar. Zowel bij de officiële instan ties als bij de gehele bevolking leeft de vurige wens, dat Avifauna voor Alphen aan den Rijn behouden zal blijven, om het aanzien dat het vo gelpark aan de gemeente geeft, de bekendheid die het daardoor geniet alsook om de financiële voordelen die het, bij een economisch verant woorde exploitatie, aan de gemeente en haar inwoners kan bieden. Zo als gezegd domineert bij het Al phens gemeentebestuur de overtui ging^ dat er een dergelijke basis ge vonden moet kunnen worden, wel ke de voortzetting van dit unieke park op zijn oorspronkelijke terrei nen, mogelijk maakt, mede in het belang van de initiatiefnemer, de heer G. van den Brink. Aetherklanken VRIJDAG. Televisie-programma. NCVR: 20.15—21.45: 1. Jóurn. 2. Weerber. 3. Folkloristische progr. uit Suriname en de Antillen. 4. Fragm. uit „Boefje". 5. Dagsluiting. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.18 Gewijde muz. 8.45 Gram. 9.00 v. d. -zieken. 9.30 v. d. vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sopr. en piano. 11.30 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Banjo-ork. 13.45 Gram. 13.55 Idem. 15.15 van Oude en Nieuwe schrij vers. 15.35 Gevar. muz. 16.00 „Een paar mooie zomerbloeiende hees ters", caus. 16.15 Gram. 16.35 Idem. 17.05 Koorzang. 17.30 Mil, rep. 17.40 Gram. Fries progr. 18.00 Cello en piano. 18.30 Promenade ork. 19.00 Nws. en weerber 18.10 Regerings- uitz.: „Verklaring en toelichting". 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kerkconc. 21.00 „Het kistje met de Rode Camelia's", hoorsp. 21.40 Viool en piano. 21.55 Gram. 22.00 Radio Philh. ork. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Evan- gelisatie-uitz. in de Duitse taal. 23.30 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA. 22.40 VPRO, 23.000—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram 8.45 v. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9 35 Waterst. 9.40 v. d. kleuters. VPRO: 10.00 „Kinderen en Men sen", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.50 Voordr. 11.10 Gram. 11.40 Pianoduo. AVRO:- 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prog nose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 14.00 v. d. huisvr. 14.20 Strijkkw. 14.50 Voordr. 15.10 Orgelconc. 15.30 Gram. 15.50 Sport. VARA: Tussen 16.00 en 18.00 Rep. v. d. Ronde van Frankrijk. 16.00 Orgelspel. 16.30 Mu zikale caus. 17.10 v. d. jeugd. 17.40 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Felici taties. 18.45 „Het N.V.V. en de T.B. C.-bestryding", caus. 19.00 Vrou wenkoor. 19.15 Pianospel. VPRO: 19.30 „Op huisbezoek: Er zijn zo veel geloven", caus. 19.45 „Op bezoek bij anderen", caus. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Kamerkoor. 20.30 „De Verenigde Naties", caus. 20.40 „Aanpassing", caus. VARA: 21.00 „Uitlopers van de Parnassus", klankb. 21.30 „Het leven betrapt", klankb. 21.50 Beschouwing over de Ronde v. Frankrijk. 22.00 Intr. kwart. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 2i».lR—24.00 Kamerork. HET ALLERBESTE VERKOOPT P K. KOORSTEEG 21 Extra Vrijdag en Zaterdag RECLAME 500 gr. prima Rookworst voor 50 et Ook volgende week is onze zaak geopend gevraagd. VERDAMSTRAAT 6 LEIDEN Wegens vacantie gesloten van 38 Augustus Bromfietsenverhuur: Kaptijn, Mobylette (model Mei 1953) G. M. F. de nieuwste Solex. Voor Zon dag Zaterdagavond halen. Halte Tram en Stadsbus (Prof.wijk). T. v. d. Sluis, Zeemanlaan 39, TeL 26281. Verloren zwarte regen broek, zeer vermoedelijk te Rijpwetering: Woens dagmiddag (22/7) pl.m. 3 uur Tegen beloning terug bezorgen A. C. van Berk. Veelantstraat 27c, Schie dam. 8102 R. K. meisje zoekt leu ke vriendin. Liefst in bezit van fiets. Br. onder no. 8103 bureau van dit blad. 2* Pieterse. Ze rollen nog steeds de deur uit onze thee-, eet- en ontbijtservie zen voor 12 pers. vanaf 31.20 tot f 125.mosa porselein crème met goud bloem van 175.voor 129.50. Watertje Telef. 290, Zoeterwoude. 8194 bij aankoop Kinderwagen tijdens de maand Juli 1 Kinderwagenbedje met kussen en geheel extra 1 prachtig geborduurd Lakentje en Sloopje. Franco thuisbezorging op dag van koop ook buiten Leiden. LANGEZAAL 2* „Rosine" geeft de hoog ste prijs voor goud, zilver en juwelen. Grote keuze in verlovingsringen, gou den, zilveren en verzilver de artikelen. Het adres voor alle reparaties en uur werken. Steenstraat no. 16, Tel. 26854. 2* Bromfiets. Aangeboden 1 cyclestar bromfiets in zeer goede staat. Molen straat 20, Tel. 2927, Noord- wijk-Binnen. 5410

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8