DUINSTREEK Een eeuw herstel Provincie Ned. Minderbroeders gevierd Trompettist Eerste dag zangconcours Recreatie-mogelijkheid blijft ondanks afsluiting van Katwijkse Zuidduinen Tropenliefde DONDERDAG 23 JULI 1953 SE lEIDSE COURANT fWEEDE BLAD PAGINA 2 Stijlvol feest te Weert In de kloosterkerk der Paters Min derbroeders op de Biest te Weert heeft gistermorgen de pater-generaal van de Orde der Minderbroeders, Augustinus Sepinski, de solemnele hoogmis van dankbaarheid opgedra gen bij gelegenheid van de plech tige herdenking van het eeuwfeest van het herstel der Nederlandse Minderbroeders Provincie. Hij werd daarbij geassisteerd door de pater provinciaal Castulus van den Eijn- den, als presbyter assistens, door pa ter Mariophilis Celie, gardiaan van het klooster, als diaken en door pa ter Edelbertus Hazebroek custos van de provincie als subdiaken. Door het paterskoor van het klooster werd de vierstemmige Mis „Tota pulchra es" van Claude de Sermisy uitge voerd. Behalve het gemeentebestuur van Weert en kerkbestuur en enige ver tegenwoordigers van godsdienstige verenigingen waren in het koor van de paterskerk aanwezig het eigen provinciebestuur, de oud-provin ciaal, de generale definitor van de Germaanse circumscriptie en de provinciaals van enkele andere pro vincies. In een herdenkingsvergadering in ae aula van het provincialaat werd het woord gevoerd door de pater provinciaal, die in het kort de ge schiedenis van de provincie memo reerde. Verder voerde het woord Oud-Leidenaar benoemd tot dir.-gen. van de arbeid Tot opvolger van ir. Z. Th. Fetter, die met ingang van 1 September a.s. wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd als direc teur-generaal van de arbeid af treedt, zal naar wij vernemen wor den benoemd mr. H. O. Valentgoed, thans hoofdinspecteur-directeur van de arbeid, hoofd van het eerste dis trict van de inspectie van de haven arbeid te Rotterdam. Mr. Valentgoed, geboren te Leiden 8 Maart 1903, was aanvankelijk na de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam te hebben doorlopen, werkzaam als officier ter koopvaar dij bij de stoomvaartmaatschappij Nederland. In 1939 deed hij docto raal examen rechten te Leiden en werd hij adjunct-inspecteur van de havenarbeid te Amsterdajn. Sedert 1 Maart 1946 is hij in zijn .huidige functie werkzaam. De heer Valentgoed heeft ver scheidene malen deelgenomen aan de vergaderingen van de commissie voor binnenlands transport van de internationale arbeidsorganisatie en van de sociale commissie van het vijfmogendihedenverdrag, terwijl hij tevens een werkzaam aandeel had in de voorbereiding van het verdrag inzake de arbeidsvoorwaarden voor Rijnvarenden. Twee Nederlandersin Italië gearresteerd Ned. politie zocht hen De Italiaanse politie heeft in Ge nua twee Nederlanders gearresteerd op het ogenblik, dat zij zich aan boord wilden begeven van een schip om naar Tanger over te steken. Een der aangehoudenen is een 2S-jarige, afkomstig uit Heemstede, wiens aanhouding door de Amster damse politie was verzocht in ver band met een vermoedelijke ver duistering van twee auto's. Volgens een mededeling van de Italiaanse politie is hij aangehouden omdat hij een vervalst paspoort had. De man zou zich in Italië bij een bende hebben bevonden, die zich bezig hield met het vervalsen van paspoorten. Toen hij bemerkte, dat de politie hem op het spoor was, be gaf hij zich aan boord van een schip dat op het punt stond naar Tanger te vertrekken, vanwaar hij hoopte zich naar Zuid-Amerika te kunnen begeven. De naam van de tweede arrestant werd niet genoemd. drs. Matthias Goossens, die sprak over de heroprichting der provincie in 1853. Na een korte historische in leiding behandelde hij uitvoerig de motieven der heroprichting. Als derde spreker trad op dr. Da niël van Wely, die tot thema had „Het Weerter klooster, een eeuw provincialaat". De commissaris van de koningin van de provincie Lim burg, mr. F. Houben, wees op het werk, dat in die eeuw door de Ne derlandse Minderbroeders was tot stand gebracht, zowel in het eigen vaderland als daarbuiten. Hij deed daarna mededeling van de benoeming van de pater-provin- ciaal tot officier in de orde van Oranje Nassau. De burgemeester van Weert, dr. H. van Grunsveen, speldde de provinciaal het officiers kruis op de bruine habijt. Na een opwekkend woord van de pater-ge neraal werd deze herdenking beslo ten met een gemeenschappelijke maaltijd in de refter. Tienjarig jongetje door trein gedood Machinist merkte 't ongeluk nie' De tienjarige F. J. Holleman uit Schiedam is gistermiddag tussen Schiedam en Rotterdam op een on bewaakte overweg door een trein aangereden. De jongen overleed korte tijd later in een Rotterdams ziekenhuis. De bestuurder van de trein, die uit Amsterdam kwam en op weg was naar Rotterdam, heeft niets van het ongeluk gemerkt, doch de be stuurder van een in de andere rich ting gaande trein zag het jongetje liggen. Hij meldde dit onmiddellijk in Schiedam, waarna men op onder zoek is uitgegaan. met hobbies De trompettist van de Ned. Radio Unie, Jan Kelder, die verleden jaar om een weddenschap te winnen in enkele dagen tijds naar München fietste, is hedenmiddag gestart voor een nieuwe avontuurlijke tocht. Het lag aanvankelijk in zijn bedoeling op de bromfiets naar Moskou heen en terug te rijden, maar zijn Rus sisch visum heeft hij nog niet ver kregen. Vandaar, dat hij thans een tocht van drie weken gaat onderne men langs het ijzeren gordijn. Hij vertrekt uitgeleide door col lega's en het orkest De Zaaiers" die hem bij de N.C.R.V.-studio „weg blazen", des middags om half vier per „brommer" in oostelijke rich ting. Zijn reisschema is geheel uit gestippeld en enkele malen, tussen Gravemünde en Passau passeert hij het „gordijn". De bromfiets kreeg hij voor deze onderneming ten ge schenke van een sportieve rijwiel fabrikant uit Weesp, van anderen ontving hij weer een complete kam peeruitrusting. Hij wil namelijk zo veel mogelyk in een tent overnach ten, waarbij hij voornemens is zijn bromfiets te beveilingen met een stevige ketting aan zijn teen te be vestigen. Het wordt een tocht van ruim 4000 kilomter, die hij ditmaal niet om een weddenschap maakt, maar zoals hij zelf zegt: „Ik vind dit nu eenmaal leuk. Misschien ben ik vroeger wel op mijn achterhoofd gevallen!" ZESTIEN-JARIGE VERDRONKEN Een 16-jarige scholier uit 's-Her- togenbosch is bij het zwemmen in de diepe gemeente vijver onder Ort- hen verdronken. Met zijn vader was de jongen naar deze eenzame plek gegaan. Terwijl eerstgenoemde zich nog in het bootje bevond, hoorde hij plotseling het hulpgeroep van zijn zoon, die in de diepte wegzonk. De vader was niet meer bij machte hulp te bieden. Toen het slachtoffer werd bovengehaald, mocht kunst matige ademhaling niet meer baten. HILLEGOM R.K. Sportver. „Concordia". Concordia hield gisteravond haar jaarvergadering in het K.A.J.-ge- bouw aan de Hoofdstraat. Met de voetbalclub is het nu niet zo bijster goed gegaan. Bijzondere lof komt toe aan de Junioren en aan de afd. Handbal. De afd. Gym geeft reden tot tevredenheid. Zaterdag wordt aan de Brouwer- laan een Honkbaldemonstratie ge geven. Het jaarverslag gewaagde van de nieuwe sportvelden. Het ledental beweegt zich gelukkig in stijgende lijn. De penningm. gaf een finan cieel overzicht. Terwijl de begroting ontvangsten was 11350, beliepen deze 13352.68, nog te vorderen 135,59. De uitgaven waren 556,80 groter; het totale nadelig saldo be liep 239.60. Bij punt 6 bestuursverkiezing gaf de voorzitter een zakelijke inleiding. Spr. wees op de moeilijkheden in de diverse afdelingen. De gang van zaken bevredigde niet ten volle, doch we zien nog geen betere op lossing. Het bestuur moet geholpen worden door leden buiten het be stuur. Het bestuur werd nu en bloc herkozen en mej. Faneman zal de penningmeester assisteren. De begroting werd vastgesteld op 12.325 ontvangsten en op uitga ven idem. KATWIJK Modernisering. Het gemeente- personeel was tot heden belast met het schoonhouden der kolken, maar op de gebruikelijke ouderwetse wijze. Thans is een auto-kolkenzuiger aan gekocht door het gemeentebestuur. Ko-PIu-Ko. De konijnen en pluimveevereniging vergaderde in de zaal Haasnoot onder leiding van voorzitter N. Sibis. Na de gewone agendapunten werd de dit najaar te houden tentoonstelling uitvoerig be sproken en vervolgens de op 1 Augus tus te houden Tafelkeuring. De voor zitter deelde mede, dat al verschil lende prijzen zijn toegezegd. De keu ring zal beginnen te 2 uur. Keurmees ter zal zijn de heer J. Westhoek. Het inschrijfgeld zal bedragen 0.50 per dier en 1.per nest. - Voor de Hoofdacte slaagde te 's Gravenhage mej. E. A. Meijerink. De heer J. J. Volbeda slaagde voor het examen middelbaar onder wijs lichamelijke oefeningen. LEIDSCHENDAM Het nationaal zangconcours is gis teren ingezet met een plechtige ont vangst door het gemeentebestuur van het ere-comité, de juryleden, de di recteuren en voorzitters der deelne mende verenigingen. Burgemeester Banning, geflankeerd door de wet houders Copray en Groenewegen, verwelkomd eerst de jubilerende zangvereniging „Zanglust", die een vooraanstaande plaats in de gemeente inneemt en wegens haar 45-jarig be staan niet als een eendagsvlieg beti teld kan worden. Het gemeentebe stuur stelt steeds veel belang in de culturele ontwikkeling binnen de ge meente en daarom heeft het het zangconcours met vreugde begroet. Ook de deelnemende verenigingen en de jury heette spr. welkom. Behalve met dit welkomstwoord heeft het gemeentebestuur gemeend haar daarwerkelijke belangstelling te tonen door het aanbieden van een zilveren beker. En daar de burge meester tevens beschermheer is van de vereniging, bood hij ook persoon lijk een grote beker aan. Deze geste werd door alle aanwezigen met vol doening en applaus begroet. Ds. van Leusden dankte voor de vriendelijke woorden en bood aan de jubilerende vereniging namens het ere-comité een prachtig cadeau aan bestaande uit een zilveren standaard. Vervolgens sprak de heer P. Meyer een huldigend woord dat ook verge zeld ging met de aanbieding van twee bekers. Nadat de erewijn was rondgedeeld verzamelde het gehele gezelschap zich voor het raadhuis waar ter herdenking van deze grootse ontvangst een foto werd gemaakt. Volgens het programma traden daarna de zangverenigingen op het podium om met aanwending van hun beste krachten te trachten de hoogste punten te behalen. Het Gaderaks Da meskoor is daarin in de afdeling uit muntendheid geslaagd. Het behaalde Voorlopig een proefneming Het zal velen, die in Katwijk wo nen of daar in deze zomermaanden verpozing zoeken, niet zijn ont gaan, dat men op het ogenblik bezig is de Zuidduinen door een afrastering te omgeven. Ongetwijfeld zullen er zijn, die dit betreuren, omdat hier door, zo menen zij, één van de toch reeds zo weinige nog voor recreatie beschikbare gebieden voor het pu bliek wordt afgesloten, aldus verne men wij van de Leidsche Duinwater- Maatschappij. In een verdere uiteenzetting van deze Mij. lezen we: Deze opvatting berust echter op een misverstand. Het thans nog open liggende duin terrein tussen Katwijk en het Was- senaarse Slag is gedeeltelijk eigen dom van de Staat en gedeeltelijk van de L.D.M. Bovendien zijn er gedeel ten van het Staatseigendom aan de L.D.M. in erfpacht gegeven. Het ge hele complex vormt een belangrijk onderdeel van de waterwinplaats der L.D.M., die er een grote serie ondiepe putten bezit, waarmee het grondwater ter plaatse wordt ge wonnen. Het zal aan een ieder zonder meer duidelijk zijn, dat de belangen van een goede drinkwatervoorziening ten enenmale onverenigbaar zijn met een ongecontroleerd en in wezen ook oncontroleerbaar betreden van het duingebied, waaraan het water wordt onttrokken. Hoe licht immers kan door verontreiniging van de bo dem het grondwater worden be smet, met alle ernstige gevolgen van dien voor de volksgezond. Is dit gevaar reeds aanwezig in elke duin- waterwinplaats, voor het onderha vige gebied geldt dit in nog belang rijk sterkere mate wegens de bijzon dere geologische gesteldheid. In af wijking van hetgeen elders het ge val is, bevindt zich n.l. hier op slechts geringe diepte een kleilaag, welke het naar beneden zakkende regenwater tegenhoudt, waardoor dit zich veel meer dan in andere duin gebieden aan de oppervlakte blijft ophouden. Men loopt in de Zuiddui nen ali.w. vlak boven het voor men selijke consumptie bestemde grond water. Naast dit ernstige bezwaar van besmetting, bestaat voorts bij onge controleerd betreden der terreinen groot gevaar voor beschadiging van de installaties der waterleiding en van de aanwezige beplanting. Dat dit gevaar genszins denkbeeldig is, is in de achter ons liggende jaren helaas maar al te duidelijk geble ken. Ondanks alle pogingen om dit door toezicht te beletten, hebben herhaaldelijk ernstige vernielingen, ergerlijke baldadigheden en zelfs diefstallen van eigendommen plaats gevonden. Vooral in de na-oorlogse jaren heeft dit alles door de toege nomen losbandigheid van de jeugd, gepaard gaande aan een steeds druk ker wordend bezoek, onaanvaard bare vormen aangenomen. Op sluiting aangedrongen. Gezien deze situatie, welke op wa terleidinggebied voor Nederland ge rust uniek genoemd kan worden, valt het niet te verwonderen, dat door de verantwoordelijke instanties bij herhaling op volledige afsluiting der terreinen en wering van het publiek is aangedrongen. Met het plaatsen van de afraste ringen wordt thans ten dele aan deze alleszins gerechtvaardigde wens tegemoetgekomen Ten dele, omdat in overleg tussen de Volksgezond heid, het Staatsbosbeheer, de Do meinen en de L.DJVI. enerzijds en het Gemeentebestuur van Katwijk en de plaatselijke V.V.V. anderzijds beslo ten is het gebied, na het aanbrengen van de afzetting, toch nog voor alle goedwillende recreatiezoekenden toe gankelijk te stellen. Deze zullen zich dan tegen een gering bedrag, ter gedeeltelijke te gemoetkoming in de kosten van toe zicht en onderhoud, van een toegangs kaart kunnen voorzien en zich ove rigens zoals wel vanzelf spreekt stipt moeten houden aan de voor schriften, welke ter beveiliging van de waterwinning en ter bescher ming van de plantengroei zullen worden gegeven. Hier is derhalve gezocht naar een, gelijk gehoopt wordt, verantwoord compromis tussen de belangen van de drinkwatervoorziening .en die der recreatie, een compromis, dat het zij ter loops opgemerkt alleen mo- Wij hebben vacantie VAN 27 JULI TOT I AUCUSTUS Fa. C. DE JONG ZN. Imtallateurs, KATWIJK - Tal. 2133 (Advertentie) 352 punten, waarvoor het in deze af deling de eerste prijs behaalde n.l. de door het gemeentebestuur uitge loofde beker. Op slechts enkele uitzonderingen na behaalde gisteren alle verenigin gen meer dan 299 punten waardoor zij voor hun afdeling een eerste prijs kregen toegewezen. Slechts 6 clubs behaalden dit aantal niet, maar bleven toch boven de 259 punten waardoor zij voor een tweede prijs in aanmer king kwamen. De eerste concoursdag werd beslo ten met een ere-wedstrijd-avondcon cert waarbij behalve de koren van de ere-afdeling ook optrad het Rijs- wjjkse Mannenkoor, bestaande uit ruim 100 zangers. De belangstelling voor deze avonduitvoeringen was buitengewoon groot en „Zanglust" mag zich gelukkig prijzen dat zij van alle kanten zoveel blijken van sym pathie onitvangt. Aan de techn. hogeschool te Delft slaagde voor h<?t ingenieursexa men voor vliegtuigbouwkundig 'in genieur de heer W. K. Vermet. SASSENHEIM Speeltuinver. D.V.V. De speel tuin is reeds geruime tijd voor de schoolgaande jeugd geopend, echter alleen op de vrije middagen en na half vier. Nu echter de volgende week de grote vacantie begint, zal de speel tuin geopend zijn van 9-11.30 uur en van 1.30—5.30 uur en van 78.30 uur, zodat de kinderen weer een prettige vacantie tegemoet gaan. Ook de ouders zijn hiermede zeer ge baat en zullen het in de vacantie heel wat gemakkelijker hebben dan wanneer de kinderen de gehele dag him vermaak in en om 't huis moe ten zoeken. De attracties zyn weer uitgebreid, zodat er volop speelge- legenheid is voor de 400 kinderen. De zandbak kan 150 kinderen ber gen. Er zijn 20 schommels en 7 wip pen voor groot en klein, een draai molen voor 24 kinderen, rekstokken en ringen, slingerzweef voor 6 kin deren enz. Ook niet-leden kunnen hiervan gebruik maken. Dagkaarten a 10 ct. p.p., weekkaarten a 40 ct. p.p. of donateurs voor 10per seizoen, waarbij dan alle kinderen beneden 16 jaar toegang hebben. Voor donateur geve men zich op bij de secr. M. C. Braam, Berkenlaan 28, voor dag- of weekkaarten aan het loket bij de portier in de speeltuin. De leden zorgen natuurlijk, dat hun kinderen het plaatje bij zich hebben want dat is hun toegangsbewijs. Er wordt toezicht gehouden door dames, zodat de kinderen goed verzorgd zijn. WARMOND DIEFSTAL OPGEHELDERD. Op verzoek van de plaatselijke po litie werd te Haarlem een 'zekere R. aangehouden, verdacht van diefstal van ƒ75.ten nadele van de heer v. d. B. alhier. Bij verhoor bekende verdachte de diefstal te hebben ge pleegd. Van het ontvreemde geld was nog ruim 69.over. De dames M. Uit den Boogaard en C. Heemskerk, alsmede de heren J. v. Beek en C. Uit den Boogaard behaalden het middenstandsdiploma. Mej. W. de Greef slaagde voor het ULO-examen. gelijk is doordat de L.D.M. zich daarvoor aanzienlijke financiële of fers getroost. W, 1 Verfraaien. - Het ligt in het voornemen het duingebied, dat thans, mede door het optreden der bezetters en de bo venbedoelde vernielingen na de oorlog, in een verre van ideale staat verkeert, geleidelijk door opruimin gen, herstellingen en het aanbren gen van doelmatige beplantingen te verfraaien. Met deze werkzaamhe den, die in onderlinge samenwer king tussen het Staatsbosbeheer, de Domeinen en de L.D.M. zullen wor den uitgevoerd, zal echter pas een begin kunnen worden gemaakt als door de volledige afzetting een juis te controle op het betreden der ter reinen en op de gedragingen van de bezoekers mogelijk zal zijn. Doordat het terrein voldoende groot is enkele honderden hecta ren zal de afrastering de bezoe kers geen hinderlijk gevoel van „op gesloten zijn" behoeven te geven, te minder waar zij op den duur door de beplanting zoveel mogelijk aan het oog zal worden onttrokken. Vanzelfsprekend blijft ook na het in werking treden van de nieuwe regeling op 1 Januari a.s., ondanks het in te stellen toezicht, enig gevaar voor verontreinigingen en vernie lingen bestaan In zekere zin kan dan ook gesproken worden van een proefneming, welke uiteraard .alleen zal kunnen slagen, indien de bezoe kers hun volle medewerking verle nen. Mocht onverhoopt blijken, dat de ze medewerking niet wordt ver leend, dan zou de L.D.M. zich hoezeer haar dat ook zou spijten genoodzaakt zien het publiek geheel uit haar duinterreinen te weren. Door de thans te treffen maatre gelen zal derhalve geen recreatie gebied voor het publiek verloren gaan, doch zal, door verbetering van het gehele gebied, in het dichtsbe- voïkte deel van ons land een groot duinterrein voor rustige wandeling beschikbaar blijven. Elders ook mogelijk. Daarbij staat voor ogen het voor beeld van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf van Noord-Holland, dat reeds tal van jaren grote, uiteraard ook omrasterde, gedeelten van haar duinwaterwinplaats op kaarten voor het publiek toegankelijk stelt en daar in de loop der jaren een bui tengewoon fraai en algemeen ge waardeerd recreatieoord van heeft weten te maken. Wat daar mogelijk is, moet hier ook kunnen, zij het dan dat in Kat wijk extra voorzichtigheid geboden is, omdat de L.D.M. in het betreffen de gebied uitsluitend „bovenwater" wint, terwyl het Noord-Hollandse bedrijf vrijwel alleen „diep duin water" aantrekt, hetgeen de kans op besmetting natuurlijk aanmerkelijk kleiner doet zijn. Tenslotte nog iets over de toe gangskaarten. Een nieuwe maatregel is dit niet, aangezien ook thans een dergelijke kaart vereist is, al wordt daar op het ogenblik door slechts weinige bezoekers aan voldaan. Na 1 Januari a.s. zal echter het betre den der terreinen zonder kaart be slist niet meer worden toegestaan. De prijzen der nieuwe kaarten zijn, zoals reeds werd opgemerkt, laag gesteld, zodat zij voor niemand een onoverkomenlijk financieel bezwaar vormen. In grote trekken komen zij overeen met de prijzen, welke het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland berekent voor som mige categorieën zijn ze zelfs iets lager. De prijzen der kaarten zijn als volgt vastgesteld: Dagkaarten voor personen van 16 jaar en ouder Maandkaarten voor idem Dagkaarten voor personen beneden 16 jaar Maandkaarten voor idem Gezinskaarten, voor ten hcogste 5 personen 0.25 1.— 0.10 0.50 3.— (Door CHARLES BRUCE) Nadruk verboden. 51) Onder het wachten had Desmond een briefje voor Temple gereed ge maakt. Hij riep de eigenaar van een der boten bij zich, verzocht hem zo snel mogelijk stroomafwaarts te gaan en de boodschap aan Temple, de directeur der onderneming, af te geven. „De Toean zal je een dollar belo ning geven, als je vlug opschiet en goed doorpeddelt", zei hij. Toen keerde hij naar zijn mannen terug, die ondertussen het spoor hadden teruggevonden en het reeds een eindweegs waren gevolgd. Het voerde hen eerst door een echte wil dernis. Het smalle pad, dat men volgde, werd alleen door inboorlin gen gebruikt en voerde naar de heuvel. Zich zenuwachtig wendend en kerend, droeg 't de Ideine groep op zijn gladde rug door de zwijgzame gebieden van de jungle. ..Waar voert dit heen?" vroeg r -mond. „Het schijnt tegenwoordig ni't meer gebruikt te worden." „Toch wel, Toean," antwoordde Ampau, „maar het is erg begroeid. Vroeger was het de gewone weg van Antak's dorp naar dat van Pulanga, maar het schijnt, dat men er de laat ste maanden geen gebruik van heeft gemaakt. Daar moet Ansokol heel slim rekening mee gehouden heb ben." Desmond sjouwde verder, buk kend, uitglijdend, zoveel mogelijk trachtend om de opdringerige plan tengroei van deze haast onbetreden streken te ontwijken. Het zweet droop vanonder zijn vilthoed en nog vuilere plekken kwamen op zijn hemd. Een verkreukeld blad aan de oever van een bergstroompje, een paar strengen inlandse tabak, en 'n plek modder, die intussen op de rots weer half was opgedroogd,, bleken de eerste tekenen van leven van de vijand te zijn. Hier had men blijk baar even halt gehouden. Baji scheen een ogenblik te twijfelen wat hem te doen stond. Toen sprong bij over het kiezelpad van het riviertje naar de overkant, de jugle. Plotse ling stond hij stil. Hij snuffelde aan de grond onder zijn voeten, liep en kele passen voor en achteruit en mompelde voortdurend in zichzelf. Met enkele korte woorden in zijn dialect riep hij een der jagers bij zich. „Wat is er aan de hand, Baji?" liet Desmond zich ontvallen. „Waar om wacht je? Vooruit, voorwaarts! Het spoor is toch duidelijk genoeg, zou ik zeggen, zelfs voor mijn ogen. De indruk van de laarzen ontgaan mij zelfs niet." „Maar kijk eens goed, Toean. De indrukken van de missy's laarzen vertonen telkens maar één voet en op zeer ongelijke afstanden. Kijk, het is telkens de rechter voet, bijna anderhalve meter van de andere verwijderd. Er is geen linkervoet te bekennen." „Wat bedoel je? Zij kan die af stand toch niet gesprongen hebben? De mannen die haar gevolgd zijn, hebben natuurlijk telkens de andere sporen met hun voeten uitgewist." „De missiy is nooit hier langs ge komen." „Doe niet zo dwaas, hoe kan dat nou? Er was toch niemand, die laar zen droegen onder haar ontvoer ders." „Tean, het zijn de sporen van de laarzen van de missy, daar heeft u gelijk in, maar het was de missy niet die ze gemaakt heeft. Er stak zelfs geen been in de laars, toen die in drukken zijn gemaakt. Tot nu toe waren haar sporen telkens bescha-" digd en soms uitgewist door de voe ten van de kerels die haar volgden. Nu laten de "laarzen een heldere en onbesmette indruk in de modder achter. Toean, dit is een list, een heel prachtig opgezette list en als Ampau er niet geweest was, of Baji. zou de Toean -met zijn mannen dit vals spoor zijn gervolgd en nooit de missy hebben gevonden. Zij hebben haar een laars uitgetrokken en een der mannen heeft toen deze sporen gemaakt. De missy zelf is hier nooit langs gekomen." Even later ging hij verder: „Trouwens, Toean, er zijn ook niet meer zoveel voetsporen der overige mannen op dit pad. Zij heb ben zich gesplitst om ons te mislei" den. We moeten terug, Toean!" „Met uw verlof, Toean," viel Am pau hem in de rede. „Het is zeker. Ze hebben ons een poets gebakken. Ik denk dat de missy bij hen geble ven is tot aan het laatste stroompje dat wij zijn overgetrokken. We moe ten tot zover terug en opnieuw zoe ken." Er zat niets anders op en in alle haast trokken ze terug naar het kleine riviertje. Een vluchtig onder zoek langs het bed, dat met zware keien bezaaid was, leverde goede resultaten op. Een der jagers vond heel duidelijk een paar afgetrokken doornige rottingtakken, die laag over water hingen. Enkele draden goud en blauw toonden duidelijk de plaats waar de pagri van Stella's zonne hoed even gehaakt had aan de over hangende takken en toen ze zich had losgerukt, had ze ongewild dit bijna onzichtbare herkenningsteken ach ter gelaten. „Kijk, Toean," fluisterde Baji triomfantelijk, ze hebben haar hier langs gevoerd. Ze zijn dus dwars door het land getrokken om Tiangs dorp van stroomopwaarts te berei ken." Een klauterpartij van een minuut of tien tegen de stroom in en toen leidde het spoor hen links door een maagdelijke jugle langs de kant van de berg. Telkens steiler en steiler voerde hen het pad. Desmond's hart werd ais vaneen gereten van toorn en medelijden, toen hij veel later in een poel boven op de steile berg- glooiing de indruk herkende van -een samengetrokken Europese voet, die gewoon was in laarzen te zitten Het verschil met de bredere sporen der ongeschoeide voeten was duidelijk te herkennen. „Denk eens aan. Ze sleepten het kind dus met haar blote voeten door die wildernis. Master Ansokol, daar zul je voor boeten." Hij keek op zijn horloge. „Drie uur al. Baji, hoeveel hebben we nu op hen ingehaald, vermoed je?" „Zowat een uur, Toean, in ieder geval niet meer. Het water in de sporen is nog troebel en kijk eens, dit bloed is nauwelijks geronnen." „Djalan, djalan, we mogen niet treu zelen," schreeuwde Desmond, toen hij weer opstond, stijf, maar toch be reid weer verder te trekken. Weer begonnen ze de moeizame tocht te gen de steile bergwand. In de be klemmende hitte van de jungle brak hem het zweet van alle kanten uit en bij elke stap dacht hij, dat zijn longen zouden bersten. Het was een opeenstapeling van kwellingen. Toen hij zuchtend en steunend verder strompelde naar de onbereikbare pas kende Desmond maar één gedachte; het meisje te redden, dat nog geen uur geleden, temidden van een groep grijnzende inboorlingen, dezelfde ontberingen had moeten doorstaan. Dat gaf hem weer nieuwe moed. Die gedachte, en het feit, dat dit meisje al die moeilijkheden had weten te overwinnen, verhoogde zijn doorzet tingsvermogen tot het ongelooflijke. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6