Het voor en tegen van de Europese Defensiegemeenschap HET 125-JARIG BESTAAN DER K.M.A. Rechtstreekse verlaging van enige belastingen DONDERDAG 23 JULI 1953 OE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I Tweede Kamer vergaderde tot diep in de nacht Grote partijen zullen alle vóór stemmen Amendementen van mej. Klompé De Tweede Kamer heeft gisteren in behandeling genomen het wets ontwerp goedkeuring van het op 27 Mei 1952 te Parijs ontdertekende verdrag tot oprichting van de Euro pese Defensie Gemeenschap en de daarbij behorende protocollen, als mede de overeenkomst rechtspositie Europese Defensiestrijdkrachten en het handelspolitieke en fiscale re giem der EDG, 't verdrag tussen het Ver. Koninkrijk en de E.D.G.-sta- ten en het protocol bij het Noord- atlantisch verdrag over de bijstands verplichtingen van de Nato-landen t.o.v. de E.D.G.-staten. Na een heftige woordenwisseling tussen de communisten en de voor zitter voor spreektijd, was het eerst het woord aan de heer Van der Goes van Naters (P.v.d.A.). Deze bestrijdt de berichten in de sensatiepers, als zou Nederland onder Amerikaanse druk handelen. De E.D.G. moet geen ruilopjeet zijn met de Russen voor de Duitse eenheid. Dit verdrag moet in de eerste pl een sterk defensief verdrag zijn. Blijven de verdragen, die de Bondsrepubliek sloot, geldig na de hereniging met Oost-Duitsland? Men gaat uit van de continuïteit van de Bondsrepubliek, ook in een grotere vorm. Als men dit spelen noemt in de kaart van Adenauer, dan zegt spreker, dat men dit moet aanvaar den, gezien het groter gevaar uit 't Oosten. Door deze sprong naar het boven-nationale zal men het natio nale kunnen behoeden. Mej. Klompé (K.V.P.) ziet geen enkele aanleiding om deze stap naar de eenheid van Europa tegen te gaan zelfs niet als er een vriendschappe lijke verhouding met Rusland zou bestaan. Een neutraal Duitsland zou een levensgevaarlijk machtsvacuüm in Europa scheppen. De beste oplos sing is de inschakeling van een Duits leger op de wijze, als thans is voor gesteld. Wij staan niet zonder bezwaren, maar zijn toch van mening, dat dit verdrag moet worden geaccepteerd. Spr. meent een voorbehoud te moeten maken voor de goedkeu ringswetten ter uitvoering van het verdrag en zal daarover nog- een amendement indienen. Dr Bruins Slot (AR) zegt. dat een E.D.G. het enige middel is, om een sterke defensie op te bouwen en de Duitsers daarbij te betrekken. De nationale realiteiten, waarop Euro pa moet rusten, zullen moeten wor den erkend. Het gestelde doel kan door deze E.D.G. worden bereikt en spreker gelooft, dat het een goed doel is. Europa schuwt de oorlog. Slechts onder de schutse van een voldoende sterke krijgsmacht kan men hier een zekere mate van veiligheid schep- soort Europese superstaat opdoemen en brengen de positie van de Konin gin in het gedrang. Voor spreker is souvereiniteit de som der overheidsbevoegdheden. Het gezag van de overheid en van de Koningin blijven onbeschadigd. Het nationale en het Europese zijn in dit verdrag niet in conflict geraakt, men verlaat ook de Koningin niet door dienst te nemen in het Europese leger. Zegt de heer Korthals (WD) dat van ons gevraagd wordt om afstand te doen van het machtsapparaat. Dat gaat niet zonder dat men' innerlijk iets heeft te overwinnen. Iri 1914 1918 kon men nog spreken van 'n machtsstrijd tussen Europese sta ten; de wereld kent thans ontzag lijke machtsblokken. Spreker ziet de E.D.G. niet als 'n zaak van dromers, maar van realis ten. Spreker is verheugd, dat de E.D.G. is ingebouwd in de Nato. Engeland streeft naar een eigen wereldmacht, naast de Verenigde Staten en de E.D.G.-staten, die dan ook hun eigen gang moeten gaan. Spreker is echter met de regering van oordeel, dat het verdrag tus sen het Verenigd Koninkrijk en de E.D.G.-staten verstrekkende waar borgen biedt. Het beleid van de E.D.G. zal in sterke mate in de sfeer van de nationale parlementen worden ge trokken, hetgeen de snelheid van werken niet zal bevorderen. Spreker juicht de sterke nationale invloeden wel toe. Het gaat bij de kwestie van de eedsaflegging om een uiterst tere kwestie. Van de uitspraak van de regering, dat de officierseed blijft verbonden met de nationale tradities, wordt door spreker en zijn fractie goede nota genomen. Spreker acht ook het voorbehoud, zoals door mej. dr. Klompé is ge steld, gewenst. De heer Wagenaar (C.P.N.) zegt dat de kern van de E.D.G. Duits is, de voornaamste generaals zijn Duits, en de leveranciers zijn Amerikaans en Duits. Duitsland moet een Euro- pees-Korea worden. De bedoeling van het E.D.G.-verdrag is oorlog. De heer Gerbrandy (AR) zegt, als dit verdrag door de parlementen wordt aanvaard, er een supra-natio- naal lichaam komt in plaats van de afzonderlijke staten. Er zal een ge meenschap komen met een strijd macht. Alles wat nog nationaal blijft wordt als uitzondering beschouwd volgens het verdrag. Hét is alles supra-nationaal, wat de klok slaat. Het commissariaat is in wezen een supra-nationaal ministerie van defen sie. Het karakter is duidelijk; het is uit met de nationale legers. Duits land krijgt geen nationaal leger, maar in ruil daarvoor moeten ook wij ons leger afstaan. Spreker zegt er van overtuigd te zijn, dat de Amerianen druk uit oefenen. Dat vindt spreker echter heel normaal. De E.D.G. is nu een maal voor de Amerkanen een test case of Europa zich wil verdedigen of niet. Het gaat er maar om hoe 'n regering of een parlement zich daar onder houden. Men heeft met deze E.D.G. een verkeerde greep gedaan en spreker is er niet gerust op. Hij meent, dat het een breekijzer voor Europa zal betekenen. Duitsland onmisbaar De heer Fens (K.V.P.) vraagt zich af, of het sluiten van dit verdrag een waarborg geeft, die op andere wijze niet kan worden bereikt. West- Duitsland is van grote strategische waarde voor het continent, zo heeft generaal Eisenhower geschreven. Ook generaal Ridgway beschouwt West-Duitsland als onmisbaar bij de verdediging van West-Europa. Als men daarvan overtuigd is, dan luidt de vraag, hoe moet West-Duitsland worden ingeschakeld? Spreker en zijn politieke vrienden zijn van mening, dat Nederland tot deze gemeenschap moet toetreden, óók al zijn de onvolkomenheden op grond van zijn verantwoordelijkheid ring, dat de opneming van West- Duitsland in de E.D.G. zal leiden tot toetreden van West-Duitsland tot de Nato. Het.lijkt spreker noodza kelijk, dat de regering blijft wijzen op het belang van de Amerikaanse en Engelse steun bij de verdediging van Europa. Als men vraagt wat wij nu met dit verdrag moeten doen, dan moet 't antwoord luiden: goedkeuren, omdat de verdediging van Europa dat nodig maakt. Zwakheid leidt tot onder gang. De E.D.G. is een begin van samenwerking, ook met die landen, die wij nodig hebben om Europa tot een burcht van vrije mensen te ma ken. De heer Hofstra (P.v.d.A.) zegt, dat hij met het verdrag ook de per soonlijke en financiële lasten ervan op zich wil nemen, tot de grens van de draagkracht. Die grens is daar, waar de interne stabiliteit door de defensie-inspanningen wordt be dreigd. De heer Blaisse (K.V.P.) betoogt, dat het wegens de harde noodzaak is, dat hij voor het E.D.G.-verdrag zal stemmen, zij het zonder enthou siast te zijn. Natuurlijk zal West- Duitsland lid van de Nato worden, daar is spreker van overtuigd. Op zichzelf, betekent de E.D.G echter geen financiële of econo mische integratie. De aangesloten landen blijven souverein. Het feit dat Nederland in wezen als eerste land het verdrag parlementair onder zocht is van beslissende betekenis voor de toekomst van ons land. Spre ker acht het financiële en econo mische hoofdstuk niet het slechtste deel van het verdrag. Bij het opma ken van de balans slaat de schaal voor de veiligheid van het continent.Vcm öiaat uc B In de Memorie van Antwoord staat, voor spreker door naar aanvaarding dat het recht op handhaving van de integriteit van het eigen grondgebied principieel wordt erkend. Spreker meent, dat de regering er goed aan zou doen nog eens dui delijk te zeggen, waar en wanneer dat recht is erkend. Dat zou van groot belang kunnen zijn voor de openbare mening. De heer Vermeer (P.v.d.A.) is het eens "met de opvatting van de rege- van het verdrag. De heer TILANUS (C.-H.) be spreekt de jongste grondwetsherzie ning. Bij het onderhavige verdrag staat men naar zijn oordeel niet voor grondwettelijke moeilijkheden, zoals in andere landen het geval is. Spr. heeft geen bezwaar tegen de wijze, waarop de zaak nu geregeld is. Spr. betoogt, dat 't moeilijk te wer- i ken zal zijn als de parlementen te vergaande voorbehouden zouden maken. Hij staat dan ook afwijzend tegenover een door mejuffrouw Klompé ingediend amendement om te bepalen, dat nadere overeenkom sten ten uitvoering van het verdrag aan de goedkeuring der Staten Ge neraal moeten worden onderworpen. De Christelijk Historische fractie -zal- zich tegen goedkeuring van het verdrag niet verzetten. De heer ZANDT (S.G.) verklaart, dat ook hij de vrede gehandhaafd wil zien, maar niet alle middelen, die men daartoe wil aanwenden kunnen zijn instemming hebben-. Hij ontwikkelt vele bezwaren te gen de E.D.G., die z.i. geen ware een heid in zich heeft. Evenals bij de Volkenbond en de V.N. v orden al leen de grote mogendheden gediend. Tenslotte verklaart de heer Zandt tegen het ontwerp te zullen stemmen. De heer DE GROOT (C.P.N.) be toogt, dat de enige oplossing van het Duitse vraagstuk, de hereniging van Duitsland als vredelievende, demo cratische staat, door de E.D.G. wordt verhinderd. De heer WELTER (K.N.P.) is van oordeel, dat niemand weet of waar over gesproken wordt een chimère of een realiteit is. Niemand kan we ten wat het verdrag eigenlijk is. Spr. verklaart het te betreuren, dat Nederland het enige land in West- Europa is, waarvan kan worden ver moed, dat het heeft toegegeven aan een algemeen erkende Amerikaanse druk. De E.D.G. is z.i. een kunstma tige constructie om tegemoet te ko men aan de vrees van Frankrijk voor een Duitse weermacht en een Duitse generale staf. Spr. betoogt, dat men zich met het verdrag op een gevaarlijke weg be geeft. De consequenties zullen niet te overzien zijn. 0.m. merkt hij op, dat het nationaal parlement de con trole mist over het leger en over de financiën, die er voor bestemd zijn. De heer ANKERSMIT (V.V.D.) zegt het verdrag te zien als een derdeel van een onvermijdelijke ont wikkeling. Hij ziet er verschillende voordelen in. Het opnemen van Duitsland in de E.D.G. vindt hij van belang, omdat er een gevaarlijk na tionalisme door kan worden voorko men. De Minister van Buitenlandse Za ken, de heer BEIJEN, maakt een aan vang met zijn antwoordrede. Te kwart over twee wordt de ver gadering gesloten. Ze wordt heden middag te één uur hervat. Het hoogtepunt van de feestelijkheden tér gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de K. M. A. vormde Woens dag het bezoek van H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins inspecteren de op het terrein van de K. M. A. opgestelde cadetten. Koningin Juliana en Prins Bern hard hebben gistermiddag een be zoek gebracht aan de jubilerende K.M.A. Op het terrein werden zij ontvan gen door de gouverneur van de K. M. A., brigade-generaal K. F. Puf- fius, de chef van de generale staf, lt.-gen. B. R. P. F. Hasselman, de chef van de luchtmachtstaf lt.-gen. 1. A. Aler en de chef van het mili taire huis van H. M. de Koningin vice-admiraal M. A. Rost van Ton ningen. Even voordat de gasten op het kasteelplein arriveerden, waren twee compagnieën cadetten in hun nieuwe gala-uniformen, voorafge gaan door de drumband van de K. M. A. en gevolgd door een peloton van de Indonesische opleiding in witte uniformen, het paradeveld op gemarcheerd en stelden zich daar voor de inspectie op. BOSSCHE DIOC. K.A.B. HOUDT SOC. STUDIEDAGEN De Bossche diocesane bond van de Kath. Arbeiders-Beweging belegt dit jaar op het kasteel te Gemert, waar de paters van de H. Geest ge vestigd zijn, wederom zijn studieda gen. Van Vrijdag 7 tot en met Zon dag 9 Augustus zal behandeld wor den het thema „De arbeiders en het internationale vraagstuk". De inlei dingen omvatten: De historische noodzaak van de internationale een heid; de structuur en de betekenis van internationale organen; de in ternationale arbeiderssolidariteit, en tot slot de kans van de kerk". De bondsvoorzitter van de K. A. B. de heer P. Vriens zal het openings- en slotwoord spreken. In vier gemeenten in het rampge bied zijn gisteren gemeenteraads verkiezingen gehouden. In Herkin- gen verloor de Chr. Werkmanspartij één zetel en won de S.C.P. er één. In Ooltgensplaat verloor de A.R.P. één zetel, terwijl de C.H.U. er één won. In Den Bommel won de P. v. d. A. één zetel; de A.R. verloor er hier één. In 's-Gravendeel won de P. v. d. A. eveneens één zetel. De gecombineerde fractie van A.R., S.G.P. en Chr. Volkspartij verloor hier één zetel. JONGETJE DOOR TRAM OVERREDEN Gisteravond omstreeks half zes is een vierjarig jongetje, uit Rotter dam in de Oranjeboomstraat door een tram overreden. Het ventje was vrijwel op slag dood. Het ongeval gebeurde bijna voor de ouderlijke woning. Katholieke sociale organisaties vragen Belastingdeskundigen van de zes katholieke standsorganisaties, de werkgevers, boeren en tuinders, de K.A.B., de middenstand, Sint Adel- bert en de Werknemende Midden stand hebben in een adres aan de K.V.P.-fractie van de Tweede Kamer hun eenstemmige verlangens ken baar gemaakt over de voorgenomen belastingverlagingen. Deze belastingverlaging bedoeld om de werkgelegenheid op lange termijn te bevorderen zou waar schijnlijk als aparte prikkel niet no dig zijn, indien een minder zware belastingdruk het mogelijk maakt op ruimer schaal te investeren en te ondernemen. Derhalve wordt aan gedrongen op rechtstreekse verla ging van de inkomstenbelasting, de vennootschapsbelasting en de ver mogensbelasting. Daarnaast wordt herziening van het fiscaal winstbe jag gevraagd. Behalve de reeds door de Regering gewenste verlagingen, worden de volgende punten met volledig be grip voor de politieke verhoudingen, in het bijzonder aanbevolen. Op niet-uitgekeerde en niet-opge- nomen winsten dient de belasting met 20 verlaagd te worden. Dit zou vooral voor de kleinere bedrij ven van groot belang zijn. De inkomstenbelasting moet in verband met de komende verhoging van het loonpeil ook ten aanzien yan de hogere inkomensgroepen ge wijzigd worden, om verdergaande nivellering te voorkomen. De zeer aanzienlijke progressie van de In komstenbelasting heeft tot gevolg, dat de hogere inkomensgroepen een steeds toenemend gedeelte van het hogere inkomen aan belasting moe ten betalen. Voor de lagere groepen is wel een correctie voorgesteld, maar niet voor de hogere, voor wie dit een daling van het levensniveau zou betekenen. Verder stellen de katholieke be lastingdeskundigen voor: afschaffing vean de 10.000 gulden-drempel bij de investeringsaftrek, afschaffing van de zogenaamde temporisering bij de vervroegde afschrijving, in voering van 't principe „carryback" voor een of twee jaren bij verlies compensatie. Verder vragen zij te ruggave van de vereveningsheffing en volledfge omzetbelasting bij ex port en aftrek van de vermogensbe lasting bij inkomstenbelasting. Geen „personele" Om de zorgen van personen en ge zinnen te verlichten wordt voorge steld de personele belasting geheel af te schaffen, omdat deze niet meer past in het geheel van de nieuwe belastingwetgeving. Daarnaast wordt berekening van de buitengewone lasten over het netto-inkomen ge vraagd en niet over het bruto-inko- men, waarbij de studiekosten van kinderen tot de buitengewone las ten moeten worden gerekend. Aan het einde van hun schrijven becritiseren de belastingdeskundi gen de opvattingen van de Regering over de middelen, waarmee de ver lagingen gedekt moeten worden. De offers zullen volgens de opvatting van de katholieke deskundigen auto matisch worden gedekt door een stijging van minstens een percent van de waarde van het nationale product nadat een aantal maatrege len zijn genomen. EINDHOVEN KRIJGT KATH. MIL. TEHUIS Binnen enige weken zal met de bouw van een Katholiek Militair Tehuis te Eindhoven worden begon nen. Het gebouw komt te liggen te genover het Beatrix-kamp en zal rumte bieden aan enige honderden militairen. Nationaal Katholiek Thuisfront voorziet in de middelen van deze bouw door 45.000 be schikking te stellen. GESNEUVELD OP KOREA De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens actie in Ko rea gesneuveld zijn: le. Op 14 Juli j.l. de soldaat A. H. van den Hoorn, legerno. 30.01.26.084, geboren 26 October 1930. De soldaat Van den Hoorn was gehuwd en af komstig uit Soesterberg. Hij be hoorde tot het Rgt. van Heutz. 2e. Op 20 Juli j.l. de soldaat H. Roetert, legerno. 28.07.04.091, gebo ren 4 Juli 1928. De soldaat Roetert was gehuwd en afkomstig uit Dor drecht. Hij behoorde tot het Rgt.I van Heutz. 3e. Eveneens op 20 Juli j.l. de soldaat C. Jongenelen, legernummer 27.10.06.196, geboren 6 October 1927. De soldaat Jongenelen was gehuwd en afkomstig uit Goes. Hij behoor de oorspronkelijk tot het Rgt. Ge nietroepen. ZILVEREN FEEST PROF. DR. F. G. L. v. d. MEER Prof. dr. F. G. L van der Meer, buitengewoon hoogleraar te Nijme gen in de Christelijke Archeologie en Liturgie met leeropdracht voor oud-christelijke kunst en de kunst der middeleeuwen, heeft gisteren zijn zilveren priesterfeest gevierd. Prof. dr. Van der Meer, die ook rector van het Sint Josephhuis te Lent bij Nijmegen is, heeft zich aan alle huldebetoon onttrokken en had reeds gisterochtend om zeven uur zijn woning verlaten met onbeken de bestemming. Uit het bevolkingsoverzicht 1952 der provincie Noord-Brabant blijkt dat het gewest per 31 December 1952 totaal 1309597 inwoners telde, of 660311 mannen en 649286 vrouwen. Op 31 December 1951 bedroeg het aantal Brabanders 1289536, (650249 mannen en 639287 vrouwen). De bevolkingsaanwas over 1952 was der halve 20.061 personen. Op 1 Januari 1903 telde Brabant 574.457 inwoners. Wageningse boeren moeten grond afstaan voor de wetenschap H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins nemen op het terrein van de K.M.A. het défilé van de cadetten af. Gedupeerden naar N.O.-polder Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot onteigening van gronden in de gemeente Wage- ningen ten behoeve van het weten schappelijk onderzoek op agrarisch gebied. De landbouwhogeschool en de ia Wageningen gevestigde instituten, die zich bezig houden niet toegepast wetenschappelijk onderzoek op land en tuinbouwgebied hebben reeds lang te kampen met een ernstig te kort aan bouw- en proef terreinen. Reeds zijn verscheidene proefterrei- ondergebracht op particuliere terreinen, doch, de genegenheid van de landbouwers in de omtrek van Wageningen, aldus de Memorie van Antwoord, om van hun veelal kleine bedrijven tijdelijk terreinen af te staan, is niet bijzonder groot. In de Memorie van Antwoord worden de uitbreidingen van de in stituten voorgesteld, waarbij gezegd wordt, dat bij de keuze van de gron den zoveel mogelijk rekening is ge houden met de belangen van de Wa geningse landbouwers. De totale voorgestelde uitbreiding bedraagt ongeveer 185 ha. Een ge deelte hiervan is reeds in de minne aangekocht, doch de eigenaren van de overige gronden tot een totale oppervlakte van 142 ha, werden nog niet bereid gevonden tot verkoop over te gaan, zodat deze onontbeer lijke terreinen voor het onderwijs en onderzoek op agrarisch gebied slechts verworven kunnen worden door toepassing van de Onteigenings wet, aldus de Merworie. Er werd in samenwerking met de Stichting voor de Landbouw met kracht naar gestreefd een aantal daarvoor in aanmerking komendë eigenaars gebruikers en pachters van te onteigenen percelen compen satie in grond te verschaffen. De mogelijkheid daartoe wordt gescha pen door de verplaatsing naar de Noord-Oostpolder van door de ont eigening gedupeerden en van elders in de provincie Gelderland wonende grondgebruikers, die daartoe bereid gevonden worden, te bevorderen. De verplaatsing van twee gedupeerden naar de Noord-Oostpolder is reeds geregeld. Vele anderen hebben reeds andere regelingen kunnen treffen. Reeds thans kan gezegd worden, dat voor de daarvoor in aanmerking komende gedupeerden voldoende grond beschikbaar zal zijn.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5