RIJNSTREEK Middenstands examens Mulo-examens Een enkele bui kon feesten in Hazerswoude (R.D.)niet bederven Oude raad van Ter Aar ruimde nog wat kleingoed op DONDERDAG 23 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Donderdag 23 Juli. We durven het nauwelijks te wa gen vandaag weer met Hutspot op de proppen te komen. Er valt dezer dagen in de stad nu werkelijk niets te beleven. De vacanties zijn be gonnen, honderdenLeidenaars zijnde stad uit, honderden vreemdelingen uit binnen- en buitenland zijn ge komen. Alles gaat zo z'n gewone vooral niet al te snelle gangetje en niemand maakt zich buiten het dagelijkse werk bijzonder druk. Het gevolg is, dat de stad geen nieuws oplevert, waaraan wij ons plegen te laven. We zouden haast zeggen: gelukkig gebeurde er gisteravond wèl iets. Dat was op de Hoge Rijndijk, ter hoogte van de P. J. Blokstraat, om kwart voor negen. Een personenauto reed op de Hoge Rijndijk en draaide, zonder voorrang te verlenen aan een naderende motorrijder, de P. J. Blok straat in. Het gevolg was een aan rijding, waarbij de 38-jarige motor rijder T. H. H. van K. uit Den Haag en zijn 30-jarige echtgenote, die op de duo zat, kwamen te vallen. De man werd gewend aan z'n handen en zijn linker bovenbeen schoot uit de kom. De dame liep een linker heupfractuur op. Beiden werden door de E.H.D. naar het Acad. Zieken huis gebracht. De auto en motor lie pen flinke schade op. Voordat we voor vandaag afscheid nemen, willen wij onze lezers er nog even attent op maken, dat Leiden thans vier schilderijen-tentoonstel- PUROL Bij zonnebrand, doorzit- ten, schrijnen, smetten (Advertentie) Gisteren slaagden te Leiden voor het middenstandsdiploma: 1. G. v. Hooidonk, Leiden; 2. T. Hooymans, Sassenheim; 3. G. W. v. d. Horst, Warmond; 4. T. Hou weling, Alphen a. d. Rijn; 5. J. P. van Hove, Leiden; 6. S. A. Huiberts, Nieuw Vennep; 7. A. Hulscher, Alphen a. d. Rijn; 8. P. J. v. d. Hulst, Voorhout; 9. A. Imminkv. d. SLuys, Nieuw Vennep; 10. J. A. M. Janmaat, Zoe- termeer; 11. J. J. B. Jansen, Voor hout; 12. P. F. Jansen, Nieuw Ven nep; 13. G. N. de Jeu, Oude Wete ring; 14. L. J. de Jeu, Oude Wetering; 15. C. J. de Jong, Hazerswoude; 16. J. C. de Jong, Voorhout; 17. P. J. de Jong, Aarlanderveen; 18. J. G. Joos- ten, Katwijk a. Zee; 19. H. Jungerius. Rijnsburg; 20. E. J. KagerRoem, Leiden; 21. B. C. v. d. Kamp, Wasse naar; 22. P. J. KamphuisHess, Lei den; 23. A. J. Kelder, Zevenhoven; 24. W. A. Kemp, Alphen a. d. Rijn; 25. W. G. Kempenaar, Woubrugge; 26. J. B. Kennedie, Wassenaar; 27. A. Kerseboom, Alphen a. d. Rijn; A. Ketel, Alphen a. d. Rijn; 29. H. P. v. d.Klauw, Hoogmade; 30. J. M. Knetsch, Leiden; 31. H. A. B. Knor- ringa, Oegstgeest; 32. C. Th. E. Koe- leman, Ter Aar; 33. G. Koelewijn, Katwijk a. Zee; 34. E. J. Koenraads, Den Haag; 35. J. Koole, Zoetermeer; 36. W. v. d. Kooy, Wassenaar; 37. H. Kooyman, Wassenaar; 38. F. M. J. Kortekaas, Wassenaar; 39. W. J. Kor- tekaas, Voorhout; 40. P. Kraan, Oude Wetering; 41. P. Kranenburg, Lei den; 42. J. Krekelaar, Leiden; 43. A. A. Kroes, Woubrugge; 44. C. T. Krogt, Wassenaar; 45. J. C. Kromhout, Rijnsburg; 46. H. J. Kroon, Hillegom; 47. C. Krumpelman, Alphen a. d. Rijn; 48. H. G. Noorthoorn v. d. Kruijf, Wassenaar; 49. H. v. d. Laan, Woubrugge; 50. J. T. A. Lafeber, Leiden; 51. A. J. Lamboo, Voorscho ten; 52. H. T. van Lammeren, Ter Aar; 53. J. W. Lammers, Wassenaar; 54. H. M. Langeveld, Hazerswoude; 55. G. T. W. Langezaal, Leiden; 56. C. J. v. d. Lee, Alphen a. d. Rijn; 57. A. S. M. v. Leeuwen, Zoetermeer; 58. C. v. Leeuwen, Leiden; 59. J. J. A. v. Leeuwen, Oegstgeest; 60. M. v. Leeu wen, Aarlanderveen; 61. T. v. Leeu wen, Aarlanderveen; 62. G. P. v. d. Lely, Zoeterwoude; 63. B. Lina, Lei den; 64. G. S. M. v. d. Linden, Al phen a. d. Rijn; 65. M. J. M. Linden- hof, Leiden; 66. J. F. Lammers, Nw. Vennep; 67. J. N. Los, Kaag; 68. J. E. Los, Woubrugge; 69. C. v. d. Luit, Abbenes. Voor het Mulo-examen slaagden te Leiden: P. Versteeg, Wassenaar; J. H. Wansink, Leiden; G. L. Won- dergem, Leiden; G. H. Baars, Leiden; R. H. Lepelaar, Leiden; J J. v. d. Wijngaard, Leiderdorp; W. F. van Eijk, Ter Aai-; J. Rijswijk, Alphen aan den Rijn; H. T. Grins, Leider dorp; E Wassenaar, Leiden; M. v. Teijlingen, Woubrugge; A. C. Lan- gendijk, Leiden; J. Passchier, Noord- wijk B.; K. Plug, Noordwijk Zee; H. v. d. Haak, Noordwijk B.; M. v. d. Beut, Noordwijk Zee; P. Lardee, Lei den; A. Laterveer, Leiden; F. Baan, Leiden; J. C. Boon, Leiden; M. E. G. Grüter. Voorschoten; H. Visser, Lei den; W. v. Weeghel, Leiden; A. v. Weeghel, Noordwijk B.; J. M. J. Werner, Oegstgeest, l Afgewezen twee candidaten. lingen herbergt. Om te beginnen exposeert Lucia Steinbach in de Boerhaavezaal. Bovendien kan men werk van Jan Rijlaarsdam bewonde ren in de historische kelder van Breestraat 113. Vervolgens hangen de Leidse stadsgezichten van Van Ettinger in de rotonde van de Burcht en tenslotte heeft Bob Brobbel een aantal reisimpressies in een der za len van „In den Vergulden Turk" hangen. Liefhebbers van schilde rijen kunnen dus hun hart ophalen en wie logé's heeft, kan ze laten mee genieten van de kunst die Leiden presenteert. STADSKOK. Burgerlijke Stand Geboren: Ronald, z. van J. Mar ij t en F. W. van Rooijen; Petrus Cathari- nus, z. van P. C. de Bolster en S. M. C. Regeer; Carel, z. van J. H. van Eijgen en A. Vijlbrief; Josepha Ma ria. d, van A. B. de Gunst en M. G. de Groot; Gijsbertus Antonius Ma ria, z. van W. G. van der Steeg en W. Hoppenbrouwer. Gehuwd: J. C. Vint ges en S. Wes- selman; J. P. van der Hulst en M. M. Molenkamp; J. J. Hogenes en C. Thiel; A. G. Ober en F. Bijlsma; F. W. van der Steen en M. E. Lepelaar; J. Gips en E. L. Moll; W. Haverkamp en R. M. Müller. LEGATUM STOLPIANUM. Eerste prijs voor pater Galama. Het Curatorium van het Legatum Stolpianum deelt mede, dat op de in 1951 uitgeschreven prijsvraag één ant woord is binnengekomen, onder het motto „Frisia ratiocinatur". Het Curatorium acht dit antwoord een bekroning waardig. Bij de ope ning van de enveloppe bleek de schrijver te zijn pater Sybrand Ga lama, rector van het gymnasium St. Antonius te Megen. Thans v/ordt naar aanleiding van het tweehonderdjarig bestaan van het Legatum Stolpianum op 13 Oct. 1953, de volgende prijsvraag uitge schreven: „De geschiedenis van het Stolpiaansch legaat in verband met de Nederlandsche geestesgeschiede nis". De omvang van de verhande ling mag ten hoogste dertigduizend woorden bedragen. Antwoorden wor den vóór 1 September 1955 inge wacht bij de voorzitter van het Cura torium, prof. dr. F. L. R. Sassen, Toussaintkade 43, Den Haag. Zij moe ten in het Nederlands, Duits, Engels, Frans of Latijn getikt, met een spreuk getekend en vergezeld zijn van een gezegeld briefje, waarin de schrijver naam en adres opgeeft. De prijs voor een goedkeurend antwoord is een gouden medaille ter innerlijke waarde van vijfhonderd gulden of naar verkiezing dit bedrag in geld. HET ROMEINSE PORTRET. De tentoonstelling „Het Romeinse portret" die van 28 Juni tot 19 Juli in het Rijksmuseum van Oudheden gehouden is, is bezocht door ruim 2750 personen. Zij wordt thans over gebracht naar Zürich, waar zij de ko mende weken in het „Kunsthaus" te bezichtigen zal zijn. Teraardebestelling van G. Th. Kagie Hedenmorgen om half tien vond in de kapel van Huize St. Willibror- dus te Wassenaar de gezongen Uit vaartdienst plaats voor de heer G. Th. Kagie, die Maandag op 86-jarige leeftijd overleed. De H. Mis van Re quiem werd opgedragen door rector Holthuizen met assistentie van pa ter Scheereman Daarna vond teraardbestelilng plaats op het R.K. kerkhof aan de Zijlpoort te Leiden. ZOETERWOUDE Diploma E.H.B.O. Na afloop van de cursus, georganiseerd door de R.K. Vereniging voor E.H.B.O. werd gis teravond het z.g. eenheidsdiploma uitgereikt aan de dames Riet Straat hof, Gré Straathof, Jane Straathof, Lena Droogh, mevr. v. d. Poel-Com mandeur, Truus Straathof Th.d., Toos v. Leeuwen Jd., Lies Straathof A.d., Corrie Oostdam, Bea Beereboom, Martha van Velsen, allen uit Zoeter woude, de dames Toos de Groot en Corrie Koot uit Stomp wijk en de heer Jan van Veen uit Zoeterwoude. Twee cursisten werden afgewezen. Het examen werd afgenomen door dr. Kortmann en Leer.en en de in structeur de heer Verweij. HAAGS GERECHTSHOF. De strijd der „dweilen". Voor de vacantiekamer van het Haags Ge rechtshof stond in hoger beroep te recht een 24-jarige slagersknecht uit Alphen a. d. Rijn, die door de Politie rechter was veroordeeld tot 30. boete of 10 dagen wegens mishande ling. Verd. was in beroep gekomen, omdat er civiele vorderingen waren en hij niet wilde betalen voor het geen hij niet gedaan zou hebben. Het gebeurde had plaats op de rampdag 1 Februari 1953, 's avonds half negen in een café te Alphen a. d. Rijn. Daar was een gezelschap aan de bar bijeen, dat reeds enige glaas jes bier gedronken had. Op een ge geven moment zei de één tot de ander „lange dweil", waarop de lan ge dweil de eerste uitschold voor „rode dweil". De beide „dweilen" raakten handgemeen waarbij de „ro de dweil" zijn enkel brak. Diverse getuigen werden in deze zaak gehoord, waarna de proc.-ge- neraal requisitoir nam. Deze achtte bewezen dat de eerste klap van verd. (de „lange dweil") was uitgegaan. Hij vond het echter jammer dat niet bei de vechtersbazen waren vervolgd. De proc.-generaal memoreerde dat verd. niet gunstig bekend staat en requi- reerde bevestiging van het vonnis. Het Gerechtshof zal 30 Juli uitspraak doen. ALPHEN AAN DEN RIJN HOOFDONDERWIJZER P. SMITS HARTELIJK GEHULDIGD In verband met 25-jarig jubileum Op 1 Augustus a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat tot hoofd van de B. L. School benoemd werd de heer P. Smits. Dit feit, dat juist in de a.s. vacantie valt, mocht niet onge merkt voorbij gaan. Vrolijk wap perden dan Woensdagmorgen de vlaggen fier van de Da Costaschool ten teken, dat er iets bijzonder gaan de was. Reeds des morgens werden de heer en mevr. Smits met hun kinderen feestelijk binnen gehaald. In de hal van de school vond de eer ste begroeting plaats. De heer Vis ser sprak namens het personeel de jubilaris toe. Spr. memoreerde het grote aantal kinderen, dat de heer Smits in deze periode op de school heeft zien komen en weer gaan. En kele kinderen boden namens de leerlingen een foto-toestel aan, na een gelukwens op rijm gedecla meerd te hebben. Mej. v. d. Bleij overhandigde njet gelukwensen na mens het personeel een rookstan- daard. Namens het oud-personeel Al was op de tweede en laatste dag van de Oranjefeesten te Hazers woude R.D. het zonnetje niet aanwe zig, toch mag het feest wel geslaagd heten. De morgen was bestemd voor de schooljeugd van de Rijndijk. Om 10 uur waren er drie scholen, de Chr. school en de R.K. Jongensschool en de Meisjesschool aanwezig. De school uit de Groenendijk was ook nu weer niet aanwezig. De morgen werd ge vuld met allerlei kinderspelen, waar bij alles gesplitst was in leeftijdsgroe pen. Hier volgen de prijswonnaars: Jongens, 6 jaar: 1. Martien Men ken, 2. Joop van Nieland, 3. Kees Molema. 7 Jaar: 1. Jan Guldenmond, Bert Zuidwijk, Cok Compier, Teunis van Dorp, 3. Piet Zwartjes, Piet van Harskamp. 8 Jaar: 1. Sjaak Vergeer, 2. Rinie Kampier, 3 Henk van Leeuwen. 9 Jaar: 1. Hage Verburg, 2. Jan Verbree, 3. Henny Volk. 10 Jaar: 1. Kees de Braver, 2. Har ry Koot, 3. N. Kompier. 11 Jaar: 1. Arie van Dorp, 2. Adrie Schellingerhout, 3. Adrie Vergeer. 12 Jaar: 1. Bram Guldenmond, 2. H. Zuidwijk, 3. Jac. Schoonderwoerd. 13 Jaar: 1. Ben van Kempen, 2. Ben de Hollander, 3. Jaap v. d. Laan. Meisjes 7 jaar: 1. W. Guldemond, 2. L. Boer, 3. G. v. Bennekom. 8 Jaar: 1. J. v. 't Vever, 2. R. v. d. Mey, 3. Sj. v. Leeuwen. 9 Jaar: 1. J. Verhagen, 2. D. Nahon, 3. J. v. Bostelen. 10 Jaar: 1. R. Straver, 2. R. v. Kem pen, 3. Tr. Kraan. 11 Jaar: 1. L. Pont, 2. T. Pont, 3. R Bos. 12 Jaar: 1. T. v. Bennekom, 2. M. Horsman, 3. A. v. d. Berg. 13 Jaar: 1. R. Zwartjes, 2. J. Boere, 3. S. Harskamp. 14 Jaar: N. v. Bennekom, R. v. d. Meer, A. Olyerhoek. Tussen deze spelen door werden de kinderen getracteerd op limonade, koek en chocolade. Er was veel be langstelling van de ouders, 's Mid dags hadden de scholen vrij en kon den de kinderen gebruik 'maken van hun vrij kaartje voor de zweefmolen. Volksspelen. Na de middag begonnen ook de spelen voor de ouderen. Er werden natuurlijk de traditionele volksspe len zoals zaklopen, merkkarrenrace, kinderwagenrace gehouden. Bij het boegsprietlopen werden natuurlijk de nodige natte pakken gehaald on der groot gejuich van de toeschou wers. De winnaars voor deze spelen wa ren: Melkkarrenrace: 1. Jac. Heemskerk, 2. A. v. d. Marei, 3. Jo de Brabander. Boegsprietlopen: 1. J. A. Verklei, 2. T. Plateel, 3. J. Corts. Om te gillen: 1. H. Verdegaal en T. L. Verkley, 2. Annie v. Niekerk en Thea de Vogel, 3. Leny Duindam en L. Borst. Zaklopen: 1. Jo de Brabander, 2. K. de Braver, 3. J. Corts. Hierna werden de prijzen verdeeld onder de best versierde fietsen. Er waren enkele zeer mooie versierde fietsen. De prijzen gingen naar: 1. Rinie Kaptein, 2. Agaat de Lange, 3. Nelleke Bijl, 4. Kees de Braver. Daarna werd direct begonnen met het ringrijden per fiets. Hiervoor was enorm veel belangstelling. Jammer was het, dat het nogal waaide en dat daardoor de ringen niet stil hingen. De prijzen werden als volge toege kend: 1. Leny Duindam, 2. Gerda Zwartjes, 3. Helia de Braver. Bij de kinderwagenrace behaalden de volgende personen prijzen: 1. J. Cok, 2. Lida van Bennekom, 3. Sjaan Pont. In de middaguren veegde één flin ke bui regen in een minimum van tijd het veld schoon. Allen draafden zo hard als ze konden naar een of andere tent. De avond werd ingezet met een ruiterdemonstratie waaraan de volgende leden van het Streekver- band „Rijnmond" hun medewerking verleenden: de Kon. Emma-ruiiters uit Wassenaar, Northgo-ruiters uit Noordwijk, Duinkant-ruiters uit Hil legom, Boekhorst-ruiters uit Noord- wij kerhout, Irene-ruiters uit Katwijk, Palesteyn-ruiters uit Zoetermeer en de Rijn-ruiters uit Koudekerk. Het nummer vrijheidsdressuur wil de niet erg lukken-. Daarna zaklopen; de prijzen: 1. Alie Barnhoorn, 2. mej. W. v. Egmond, 3. mej. Elly Verdoes. Bij deze wedstrijd viel 'n amazone bij een sprong van 't paard, maar ge lukkig liep het goed af. Tijdens het springconcours kon men de spanning onder het publiek goed merken. Dit was wel het inte ressantste nummer. De prijzen wer den als volgt verdeeld: 1. W. v. d. Marei, nul fouten, 20 seconden; 2. J. v. d. Haak, nul fouten, 24 seconden; 3. mej. J. v. d. Stoel, nul fouten, 24>£ seconden; 4. J. v. d. Marei, 5. P. v. Stralen. Aanwezig waren o.a. burgemeester De Herder van Koudekerk en burge meester De Hollander van Hazers woude en zijn echtgenote. Daarna was er 'n poppenrace: le H. v. Duin, 2e A. Doelman, 3e C. Schal- kers. Jammer was het dat er tussen de verschillende nummers zo lang ge wacht werd. Na deze ruitersport was het blaas- trappen. De eerste prijs ging naar Jopie Voskuil, tweede werd Wim Voskuil en derde K. Verdegaal. De Stoelendans kon geen doorgang vinden en daarom werden de prijzen verloot onder de inschrijvers. Om half twaalf werd begonnen aan het prachtige vuurwerk, dat uiteraard zeer veel belangstelling had. sprak de heer Wijbenga. Namens het schoolbestuur werd een rook- stoel aangeboden. Bij K. B. is benoemd tot lector in de faculteit der letteren en wijs begeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in het vulgair en het middeleeuws La tijn, dr. H. L. W. Nelson, thans leraar aan het Chr. Lyceum te Alphen aan den Rijn. Comité opening nieuwe brug. Naar wij vernemen is het comité uit de burgerij voor de feestelijkhe den ter gelegenheid van de officiële opening van de nieuwe Koningin Julianabrug thans definitief als volgt samengesteld: Weth. A. J. Dekker, voorz. c|e plaatselijke industriëlen worden Vertegenwoordigd door mr. Loeff, secr. van de pl. industriële club. De middenstand door de heren C. A. Bos en H. v. Deuren, respec tievelijk voorzitters van de algeme ne en de kath. middenstandsvereni gingen. Voorts is in het comité op genomen de heer P. Groenhart, ar chitect B.N.A. als voorz. van de Ver eniging „Alphens Belang". De heer W. Geerlof vertegenwoordigt de werknemersorganisaties als voorz. van de Raad van Overleg van de samenwerkende vakorganisaties, ter wijl als raadsleden aan dit comité zijn toegevoegd de heren A. Kroon, A. F. Ruyssenaars, G. Nijman en W. Brouwer. Binnenkort vergadert dit comité teneinde nadere plannen uit te wer ken. Het is niet zeker dat de offi ciële opening van deze brug gelijk valt met de termijn waarop het werk opgeleverd zal dienen te wor den. Zoals wij eerder berichtten is deze termijn gesteld op 21 Augustus voor wat de opritten e.d. betreft en op 1 Sept. voor het overige werk. BODEGRAVEN De „Hanze". In Hotel van Haaf- ten kwamen de leden van de Hanze in vergadering bijeen. De opkomst was matig. Het voornaamste punt van de agenda was de bespreking van de z.g. koopavond, d.w.z. een avond, waarop de winkels tot 10 uur geopend zullen blijven. Met a"^_ mene stemmen verklaarde men zich hiervoor. Voor de doorvoering is het wachten op het besluit van de twee andere plaatselijke midden standsverenigingen. Hierna sprak de geest, adv., kap. J. Voortwist, een kort woord. Vanuit de vergadering werd het voorstel naar voren gebracht meer acht te geven op de naleving van de middagen der winkelsluiting, daar niet iedereen zich hieraan schijnt te houden. Bij de rondvraag kwam o.m. sprake de meer geopperde braderie, die op 8 Sept. a.s. in het Juliana- plantsoen zou gehouden worden. Er bleek geen belangstelling voor te bestaan. Laatste Berichten DE RONDE VAN FRANKRIJK. Langarica kwam bij de vliegende controle te Bourd' Oisans (64 km.) het eerste door met 30 sec. voor sprong op Le Guilly en Close. Drie minuten later arriveerde het grote peloton, waarin Bobet nog steeds de leiding had. 32 kilometer verder Vizille, waren Le Guilly, Couvreur en Meunier 16 minuten uitgelopen op het grote peloton. Te Voreppe (op 127 km.) was het Lerono, die 20 minuten voorsprong had genomen op het grote beloton, dat aangevoerd werd door Bobet. In diplomatieke kringen te Lon den is Donderdag vernomen, dat men na bestudering van een artikel in de „Prawda" van oordeel was, dat de Sowjet-Unie de Westelijke voor waarden voor het houden van een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de vier gro te mogendheden verwerpt. In het artikel wordt de voorge stelde bijeenkomst aan de kaak ge steld als „een poging om de schep ping van het Europese leger te be spoedigen." In genoemde kringen werd veel betekenis gehecht aan de passage, waarin wordt gezegd, dat één van de eerste taken voor de vier mogend heden het opstellen van een Duits vredesverdrag is. Dit was een herhaling van een reeds eerder door het Westen ver worpen Russisch standpunt, vol gens hetwelk het vredesverdrag vooraf moet gaan aan de verkiezing van een regering voor geheel Duits land. De proefmobilisatie van de derde divisie in de eerste helf van Augus tus leidt er in sommige gevallen toe, dat een werknemer zal moeten opko men in de bedrijfsvacantie. De Stich ting van de Arbeid wil met het oog hierop de betrokken werkgevers in overweging geven, hun voor de vo renbedoelde proefmobilisatie opge roepen personeel in de gelegenheid te stellen in een ander tijdvak zijn vacantie op te nemen. JONGETJE VERDRONKEN Gisteren kwam te Schiedam een 6-jarig jongetje thuis en vertelde na een half uur aan zijn moeder, dat hij was wezen spelen met een even oud vriendje, Cornelis Meyer, uit de Ridderkerksestraat. Ze waren op 'n boot gesprongen in de Voorhaven en toen zij er weer af sprongen was C. M. in het water gevallen en niet meer boven gekomen. Men heeft het lijkje na enkele uren dreggen ge vonden. Voor de laatste maai in deze zit tingsperiode kwam de raad van Ter Aar gisteravond bijeen in een vol tallige zitting, onder voorzitterschap van burgemeester B. J. Hogenboom. Het was in hoofdzaak een verga dering, waarin de oude raad nog was kleingoed opruimde. De geloofsbrieven der nieuw ge kozen raadsleden werden door een commisie bestaande uit de heren Joh. v. Eijk, P. C. v. Rijn en C. v. Vliet onderzocht en in orde bevonden. Er was van het R.K. schoolbestuur te Langeraar eer verzoek binnen gekomen om medewerking voof het aanschaffen van drie stel nieuwe schoolborden voor de 4e, 5e en 6e leerjaren. De kosten resp. ƒ654,— en 5 D85,De raad stemde toe. Subsidies. Vervolgens kwamen enige subsidie aanvragen in behandeling. De Coöp. Bloemistenvereniging te Ter Aar zal ook dit jaar weer deelnemen aan het bloemencorso Aalsmeer, dat wordt gehouden onder het motto: „Juliana Regina" B. en W. stelden voor evenals vo rig jaar 150,beschikbaar te stel len. De heer J. Egberts pleitte er voor om de subsidie te verhogen. B. en W. bleken geen bezwaar te hebben. Dit corso zal uitbeelden wat het Neder landse volk onder Koningin Juliana presteert. Spontaan besloot de raad 200,subsidie te verlenen. Aan het Comité Bloemencorso te Aalsmeer werd f 25,ter beschik king gesteld voor een pr(js. Het Chr. Lyceum te Alphen aan den Rijn kreeg Overeenkomstig haar verzoek f 228,toegewezen. De bond van Mobilisatie Invaliden kreeg geen subsidie. Punt 5 was een voorstel tot vast stelling ener verordening als be doeld in artikel 11 le lid der Win kelsluitingswet. Het betrof het lan ger open blijven van winkels op 21 en 22 en 24 en 25 Augustus a.s. Hierom was verzocht door de R.K. Middenstandsver., omdat zij zich voorstelt op deze data 'n Midden- standsbeurs te houden. Dit ver zoek was voor B en W. aanleiding geweest om hierbij ook in te lassen 14 en 15 Augustus als de voetbalver. T.A.V.V. sportfessten zal organise ren, en vervolgens op de dagen dat de Julianaver. en de Wilhelminaver. haar Oranjefeesten organiseert. De voorz. wees er nog op, dat de sportfeesten van T.A.V.V. komen in de plaats van de feesten der Wil helminaver., die dit jaar dan niet zullen plaats vinden. De heer v. Rijn wees er op, dat 15 Aug. voor de ka- 'iken een Zondag is en zou lie ver die feesten met kermisvermake lijkheden niet op dergelijke dagen zien gehouden. Weth. Hollander was bang, dat men met deze veror dening iets doet, dat de middenstand liever niet heeft, maar weth. Vol- gering was er van overtuigd, dat er verschillende mensen zijn, die wel gaarne hun zaken open zullen heb ben, b.v. de bakkers. De verordening werd met alge mene stemmen goedgekeurd echter met de beperking, dat de vergun ning tot langer open zijn op de da gen de Oranjefeesten zal gelden al leen voor die delen der gemeente, waar de feestelijkheden worden ge houden. De huren van twee woningen in Langeraar worden overeenkomstig het voorstel vastgesteld op resp. /II,en ƒ9.50 per week. Gemeente-rekening. Hierna is aan de orde vaststelling gemeente-rekening, en rekening ge meentelijk grondbedrijf over het dienstjaar 1951. De rekeningen wer den nagezien door de heren Bos, Ver sluis en van Rijn.. De rapporteur was de heer Bos, die verklaarde dat er geen aanleiding v/as tot bemer kingen. De gemeente-rekening werd vast- gesteld als volgt: gewone dienst: in komsten 366 479.53. Uitgaven: ƒ356.108.84. Batig slot 10.370 69. Kapitaaldienst: ink.: 404.601.34. Uitgaven ƒ671.836.56. Nadelig slot ƒ26.235.19. Dit nadelig slot heeft verband met de financieringen uit eigen middelen. Rekening grondbe drijf. Gewone dienst. Baten en las ten ƒ2211.82. Kapitaaldienst. Ont vangsten en uitgaven ƒ99.059.26. Besloten werd verder om de over eenkomst met de Gebrs. De Brave betreffende het ophalen van huisvuil te verlengen tot 31 Dec. 1953 tegen een vergoeding overeenkomstig een bedrag gelijk aan /55,per week. Dit bedrag is 20 gld. per week hoger dan in de tot 31 Juli geldende over eenkomst. Bij de rondvraag informeerde de heer C. v. Vliet, hoe het staat met de afbouw der nieuwe woningen aan de Bloemenstraat en de heer Sassen vroeg met klem aan te drin gen op spoed. De voorz. antwoordde, dat de aannemer deze huizen op de gestelde afleveringstermijn inderdaad ook zal opleveren. Dit zal zijn onge veer eind Augustus. In 't vervolg zal de ambtenaar van de Burg. Stand bij het sluiten van huwelijken gekleed zijn in toga. Dit was voor de heer Joh. v. Eijk aan leiding om voor te stellen de entree van het gemeentehuis ook wat op te sieren door aanschaffing van palmen in tonnetjes. Een wat fleuriger in komst zal passen bij de toga vond de heer v. Eijk. De voorz. vond het idee wel interessant en zal het in de ver gadering van B. en W. nader bezien. De heer Versluis informeerde naar het waarom van het feit, dat de losse arbeiders in gemeentedienst vroeger wel en nu geen vacantiebonnen ont vangen. De voorz. kon hierop niet antwoorden en zal een onderzoek in stellen. De raad stond vervolgens gelden toe om de kosten te bestrijden van een commissie van drie personen, die de raad zal adviseren omtrent vergoedingen, die dienen te worden uitgekeerd bij overname door de ge meente van objecten in het uitbrei dingsplan. Omdat dit de laatste zitting zal zijn geweest van deze raad bracht de voorz. dank aan de wethouders en leden van de raad. In de nieuwe raad zullen niet terugkeeren de he ren J. Egberts, H. Bos en W. Lange- laar. Met enkele hartelijke woorden nam de voorzitter afscheid van deze leden. Marktberichten GOUDA, 23 Juli. Kaas. Aange voerd 289 partijen. Prijzen: 1ste soort 2.10—2.18, 2de soort 2.00—2.09, extra kwaliteit tot 2.44 per kg. le vend gewicht. Handel kalm. VEUR, 21 Juli. Groente. Sla 4 7.60, spinazie 2529 cente andijvie 6—8.08, tomaten 5—6.70, snijbo nen 8588 cent, stambonen 4348 cent, bloemkool 2039 cent,, zwarte sessen 7585 cent, kroten 88.60, aardappelen 812.50, komkommers A 1723 cent, idem B 1416 cent, idem C 913 cept, idem krom 16 21 cent. TER AAR.- 22 Juli. Groente. snijbonen 5—7.90, idem stek 1.90 3.70, stamprinsessebonen 3.50 4.80, idem B 33.10, stokprincesse- bonen 5 105.60, stamsnijbonen 2.20, spekbonen 4.60, witte pron kers 3 603.90, tuinbonen 1131 cent alles per 10 kg., tomaten A 52 62 cent, idem B 5260 cent, idem C 4il57 cent, idem CC 2028 cent, rabarber 410 cent, v/aspeen 812 cent, dem B 6 cent, uien 12 cent, postelein 28 cent, andijvie 720 cent, zilveruien 2251 cente aardappelen 812 cent, idem kriel 6 cent, kroten 53 cent, alles per kg., stoofsla 60 cent per kist sla 510 cent, bloem kool 1 376*8 cent, idem II 1835 cent, idem ni 1017 cent, komkom mers 1521 cent, idem stek 8 cent al les per stuk, bospeen 821 cent, bos uien 28 cent, boskroten 4 cent alles per bos, Augurken: fijn 80 cent,, fijn- basterd 6465 cent, basterd 38 cent, grof A 36 cent, grof I 33 cent, CD 25 27 cent, E 13—15 cent, E geel 9 cent alles per kg, zwarte bessen 3853 ct., per half kg. Appelen: Yellow Trans parant 40—42 cent per kg.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2