Prachtig slot van een welgeslaagde Kaagweek HET ZINGENDE NIJLPAARD m Onze nP Damrubriek Q1EE5 PANG- IV0R0L: Uw trouwe metgezel op reis! a II g§ S S H J* 9' Tropenliefde WOENSDAG 22 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Friesland won van Holland, de Kaag van Priok en Hofstade De Kaagweek 1953 kunnen we ongetwijfeld wel tot een der best geslaagden in de hele serie van 33 Kaagweken noemen. Na de inzet van drie prachtige dagen met zon en volop wind, viel de vierde dag wel enigszins uit de toon, maar in de middag was het toch uitnemend zeilweer en gisteren, de laatste dag van het festijn, overtrof alle andere door warm zonnig weer met jammer genoeg iets minder wind, maar toch voldoende om voor een succesvol slot te zorgen. Aan dit slot kunnen we zeggen, dat we dit jaar van veel regen verschoond zijn gebleven, doch er daalde ditmaal een andere regen over de Kaagweek 1953 neer en wel in de vorm van protesten, want wel zelden zal de protestcom missie zoveel werk hebben gehad als dit jaar. Dagen met 25 tot 33 protesten bieden van het goede toch wel wat te veel.... Hofland voor de eerste maal Regenboogwinnaar Een grapje van de Regenboogzeilers. En daar gebeurde het op de laatste dag van de Kaagweek 1953, dat in de teamwedstrijd der Regenboogklasse tus sen Holland en Friesland, alle zei lers met een protestvlag in het wand naar de finish kwamenVoor de heer Van Gooi, lid van het wedstrijdcomité en van de protestcommissie, die de wedstrijd op de persboot gevolgd had, was dit een raadsel. Natuurlijk had hij onderweg wel iets gezien, dat nu niet precies door de beugel kon, maar plots al die protestvlaggen! Het raadsel was evenwel spoedig op gelost, want de Regenboogzeilers hadden 's avonds tevoren een afspraakje ge maakt. Men zou in de laatste wedstrijd niet aankomen met protesten, maar te gen het einde van de race zou ieder de protestvlag omgekeerd in het want hangen, hetgeen natuurlijk prompt ge schiedde. Alleen de Friese teamzeiler Alberda was onkundig van de afspraak, maar toen hij tegen de finish een Hol land-zeiler de protestvlag zag hijsen, terwijl hij wist, dat dit niet gebeuren kon wegens een pas plaats gehad heb bende overtreding, hing ook hij de pro testvlag uit om te protesteren tegen het feit, dat de Holland-zeiler te laat zijn vlag zou bevestigd hebben.... Intussen werd de laatste wedstrijd van de HollandFrieslandkamp ten slotte toch nog een overwinning voor het Hollandteam, want de ploeg won met 39 tegen 38.1 pnt. Dat was uiteinde lijk toch nog te danken aan een der Friezen, nl. Priester, die bij de eerste boei op het Zweiland meende een goede slag te maken door te trachten tussen twee Hollanders en de boei door over bakboord binnendoor te gaan om boven te komen liggen, maar hij had daarbij helemaal zijn teamgenoot Hendriks over de kop gezien, die als laatste aankwam. Hendriks, die deze manoeuvre natuur lijk helemaal niet zonder waarschuwing had verwacht, kon niet voldoende meer uitwijken, hield af en kwam onder de boei terecht, zodat hij een slag moest maken, maar Priester voer op de boei en was uit de strijd. Dat kostte de Frie zen een punt én deze laatste race, want Holland won nu met 39 punten tegen Friesland 38.1. Gelukkig voor de Hol landers hadden zij Maandag nog acht punten terug gekregen door protesten, zodat de achterstand niet zo groot was als aanvankelijk leek, nl. 77.270. De eindstand werd aldus: Friesland 115.3, de Kaag 109. Het heeft maar weinig gescheeld, of Tandjong Priok had in de teamwedstrijd der Valkenklasse tegen de Kaag toch nog gewonnen. Zoals wij reeds eerder schreven bedroeg de Kaag-voorsprong slechts 1.2 punt na twee wedstrijden. Door Rolf van de Baumen won het Kaagteam in de laatste wedstrijd op nieuw, zij het dan dat het verschil zo klein mogelijk was, nl. slechts 0.1 punt. De eindstand werd tenslotte: De Kaag 53.3 Tandjong Priok 52 punten. Rolf v. d. Baumen had wel het leeuwenaan deel in deze overwinning, want hij ein digde tweemaal als eerste en eenmaal als tweede. De persoonlijke wedstrijden. Het zou er op gaan lijken, dat er op de Kaag alleen maar teamwedstrijden zijn gezeild, maar niets is minder waar. De plaatsruimte is evenwel oorzaak, dat niet aan alle wedstrijdklassen dagelijks aandacht kan worden besteed. Op de laatste dag evenwel moet ook voor de verrichtingen der deelnemers in de in dividuele wedstrijden wat ruimte be schikbaar zijn en dus zullen we ze hier even nader bekijken. Dat Jac. Kraan tenslotte met de hoofdprijs zou gaan strijken in de 12 M2 klasse, was te voorzien. Elke dag werd hij winnaar, behalve op de laatste dag, toen hij als tweede achter Guldemond arriveerde. Maar de Leidenaar had pech. want een tegen hem ingediend protest werd toegekend en Guldemond werd uitgesloten, zodat Kraan tenslotte toch weer eerste werd. Hij won daarmede met een totaal van 87 punten de hoofdprijs buiten de gewone dagprijzen. Viermaal winnaar werd ook Koos de Jong in de Olympiajollenklasse. zodat we wel kunnen zeggen, dat hij deze klasse nog steeds beheerst. Bob Markus noch Verkuylen had ook maar enige kans tegen hem, hetgeen het punten- verschil van resp. 28 en 50 duidelijk demonstreert. In de Vrijheidsklasse ging de hoofd en wisselprijs naar de Rotterdammer C. A. Vial met 8 punten voorsprong op Schooneveldt en Frohwein, terwijl in de Valkenklasse Kirkenier en v. d. Meer, beiden uit Heiloo de boventoon voerden. Kirkenier eindigde als eerste met 10 punten voorsprong. In de 16 M2 klasse vond de Leidenaar J. P. van Dijk zijn evenknie in de Noorderling F. Jansma uit Grouw. Leze werd tweemaal eerste, eenmaal tweede en eenmaal derde, Van Dijk eenmaal eerste, tweemaal tweede en eenmaal vierde. Ware Van Dijk in de laatste wedstrijd als eerste, aangekomen, de hoofdprijs zou bij hem terecht zijn ge komen. Willem van Staveren werd driemaal winnaar in de Pampusklasse. Zaterdag werd hij derde. Doch de overwinning van gisteren, die hem de hoofdprijs zou bezorgen, had een onaangenaam tintje vanwege de aanvaring met zijn zwaarste concurrent Ouwerkerk. Het protest werd toegewezen en Ouwerkerk kreeg de hoofdprijs. De Drakenklasse moest het deze Kaagweek zonder Van Duyl doen en we hebben hem gemist, want in bijna alle vroegere wedstrijden behoorde hij tot de gegadigden voor een eerste plaats. Intussen heeft Hofkes ditmaal laten zien, dat wij ons in hem niet hebben teleur gesteld, toen wij hem als een ernstig candidaat voor de hoofdprijs in aan merking deden komen. Zijn succes op de wedstrijden van de Braassemermeer was daartoe de gerede aanleiding. Met Van Wijk toonde ook Van der Steen ditmaal, dat hij nog steeds een zeiler is, waarmede rekening dient te worden ge houden. Hofkes won met 8 punten voor sprong op Van Wijk en 9 op Van der Steen. In de Regenboogklasse heeft de over winning van Hofland lang aan een zijden draadje gehangen. Weliswaar was hij winnaar geworden van de laatste wed strijd, waardoor hij Theunissen, die tot de laatste wedstrijd het best geklasseerd stond, voorbij was gestreefd, maar in deze wedstrijd kreeg Hofland ook een protest tegen zich wegens een aanva ring van een der Friezen, een aanvaring, die niet bewezen behoefde te worden, maar waarvan bewezen moest worden, dat hij dit met schuld had gedaan. Tij dens de behandeling van het protest spraken we Hofland, die er van over tuigd was, dat het protest geen invloed zou hebben op de einduitslag, want dat hij onmogelijk anders had kunnen varen. En zijn zienswijze bleek inderdaad juisthet protest werd afgewezen en Hofland, die reeds zovele successen op zijn naam heeft in persoonlijke en team wedstrijden, werd hiermede eindelijk voor de eerste maal winnaar van t' Zil veren Regenboogjacht, een resultaat, dat men de sympathieke Rotterdammer van harte gunde. Tenslotte had de Sassenheimer A. W. Reyers in de 12 Voetsjollenklasse de hoofdprijs maar voor het grijpen na twee overwinningen en een derde plaats, maar in de laatste wedstrijd gaf hij op, hetgeen Koopmans, die gisteren tweede werd, de hoofdprijs bezorgde. De uitslagen van de laatste dag zijn: Tornadoklasse: 1. M. v. d. Giessen, 2. J. J. van 't Hoogerhuis. 12 M2 Sharpieklasse A: 1. Jac. Kraan, 2. J. C. J. v. Staveren, 3. B. Kraan. Idem B: 1. Jhr. E. R. v. d. Wijck, 2. J. W. van Erven Dorens, 3. R. C. Kor- stanje, 4. A. Lan geveld. Olympiajollenklasse A: 1. J. H. H. J. de Jong, 2. B. Markus, 3. W. Maarse, 4. M. C. v. cL Spek. Idem B: 1. D. M. Stuurman, 2. H. J. de Jong, 3. J. van Eek, 4. D. de Kat, 5. D. 't Hooft. Vrijheidsklasse A: 1. H. H. A. Fro- wein, 2. H. C. Blok, 3. C. A. Vial, 4. L. Amons, 5. J. D. Schooneveldt. Idem B: 1. P. E. Moes, 2. W. J. Klop, 3. J. Kuyt, 4. A. Breedeveld. 16 M2 Eenheidsklasse A: 1. A. A. Ta- selaar, 2. H. Schmitz, 3 F. Jansma, 4. J. P. van Dijk. Idem B: 1. J. E. A. M. Coebergh, 2. W. Spaargaren, 3. Th. Paulsen, 4. F. van Dam. Idem C: 1. J. J. Beijnes, 2. J. Korte- kaas, 3. Mej. C. Smit. Valkenklasse A, groep T: 1. H. Snoeck, 2. N. Both, 3. J. C. Lichtenauer, 4. J. Prins. Idem, groep II: 1. C. W. A.'M. Pier rot, 2. C. Groot, 3. S. M. van der Meer, 4. P. van Buren. Idem B: 1. C. Veldhuizen, 2. J. Saltz- herr, 3. J. van 't Woudt, 4. P. W. J. En gelhard, 5. C. Kabel. Idem C: 1. L. Vrijenhoek, 2. D. J. C. Meijers, 3. D. W. Kapelle. Pampusklasse A: 1. B. Ouwerkerk, 2. A. Volker. Idem B: 1. Mej. G. de Waard, 2. M. P. J. M. Roozenkrans, 3. M. C. F. J. Cosijn. Drakenklasse A: 1 H. v. d. Steen, 2. G. van Wijk, 3, J. C. P. Hofkes, 4. H. Verduyn. Idem B: 1. F. J. Buys, 2. A. J. Duij- kers. Regenboogklasse A: 1. J. Hofland, 2. W. Bergsma, 3. C .van Staveren, 4. J. H. C. Sieverts, 5. J. E. Priester. Idem B: 1 J. van Dijk, 2. A. Gebuis, 3. P. A. Euwen. 12 Voetsjollenklasse A: 1. M. J. van Geijn, 2. L. R Koopmans, 3. M A. Ne- derburgh, 4. G. L-. van Iterson. Jeugdklasse: 1. J. Albers, 2. J. J. Woortman, 3. Gebr. de Jong, 3. G. J. Mulder. De hoofdprijswinnaars. De hoofd- of wisselprijzen werden als volgt gewonnen: 12 M2 klasse: Jac. Kraan 87 pnt, 2. G. Visser 53 p. Vliegende Hollanderklasse: 1. R. Kre- mer 35 p. Olympiajollenklasse A: 1. J. de Jong 101 p., 2. B. Markus 73 p. Vrijheidsklasse A: 1. C. A. Vial 81 p., 2. J. D. Schooneveldt en H. Frowein 73 p. Valkenklasse A: 1. H. C. Kirkenier 94 p., 2. S. M. v. d. Mëer 84 p. 16 M2 Eenheidsklasse: 1. F. Jansma 79 p., 2. J. P. van Dijk 70 p. Pampusklasse A: 1. B. Ouwerkerk. Drakenklasse A: 1. J C. P. Hofkes 60 pnt, 2. G. van Wijk 52 p., 3. H. W. v. d. Steen 51 p. Regenboogklasse A: 1. J. Hofland 84 p., 2 F. Theunissen 78 p. 12 Voetsjollenklasse: 1. L. R. Koop mans. Jeugdklasse: 1. J. R. Meyeringh 90 p. Er valt naast de tour-triomfen nog 'n ander Nederlands sportsucces in Frank rijk te melden. De drie Nederlandse zei lers, die tien dagen geleden naar Le Havre en Deauville zijn vertrokken bra er met him jacht, „Joy" deel te nemen aan wedstrijden in de Draken-klasse op de zee langs de Normandische kust, heb ben enkele voortreffelijke overwinnin gen geboekt in een internationaal veld, waarin de sterkste Europese zeilers uit kwamen. In de strijd om de „Coupe Virginie Herriot", die vanuit Le Havre werd gezeild, liep enonze landgenoten in de eerste serie, welke met storm en zware zee werd gehouden, averij op, maar toch wisten zij zich nog vierde te klasseren. Het was de Italiaanse kam pioen Sorrentino, die deze serie en ook uiteindelijk de totaalzege in de wacht wist te slepen met de Duitser Von Boh- len op de tweede plaats. De Nederlan ders, Jack v. d. Berg (stuurman), mr. G. P. Nijbakker en H. J. Scholtz, klas seerden zich vierde, vijfde en vierde. Op de verdere wedstrijden waren de Nederlandse successen belangrijk groter. Zij sleepten door een fraaie zege de „Coupe de la Cöte Normandie" in de wacht in de wedstrijd overzee van Le Havre naar Deauville. In beide wed strijden, waarvoor in Deauville werd ge start, behaalden de Nederlanders even eens de overwinning. Voor deze wed strijd was het veld even sterk als in de eerste dagen, alleen de Italiaan ontbrak op het appeL {S]ND£-R DE in DRUK VUN dit GEHEIMZINNIGE VOOR VUL. GR UN StDON/U, SuSKE EN IV/TKE OU ZOEK NUUR LHM- BIEK. ZE BELUN- DEN B'JDE TEM PEL RUÏNE. JSH JQnze vrienden vinden de restunten vun lumbieks muul...muur hüzelf is ver dwenen en... met hem de Gouden Trompet. Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan W. J. v. d. Voort, Rustoordstraat 3, Nieuw Vennep. LADDER-WEDSTRIJD. Onze problemen. Wederom hebben wij het genoegen onze damspelende lezers een tweetal vraagstukken ter oplossing aan te bie den, welke 't oplossen waard zijn. Onder no. 208 een fraaie bewerking van de heer Scheijen. Het is een belichaming op een motief van W. M. v. d. Velde. De afwikkeling met toepassing van meer- slag en geen verwisselbare zetten is „af", terwijl de laatste schakel in de slag naar veld 1 op geestige wijze wordt aangebracht. Een goed stukje problema tiek van Scheijen. Wedstrijd-probleem no. 208. Pt gp u j QÊ m Éi üf sQi m o W. w. m m J W//. m p m S3 w?> w Stand in cijfers: Zwart 10 schijven op: 5, 7, 9, 12, 14, 20, 24, 26, 34 en 45. Wit 10 schijven op: 22, 23, 25, 28, 31/33, 41. 44 en 50. Het volgende is een product van mij zelf. Dit vraagstuk berust op twee ver schillende slotstanden. Aardig is hier Oiülal fadü Wie van drups of populair gezegd van „zuurtjes" hóudt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hij Rang Crlstal fruits proeft. Uw winkelier heeft ze in voorraad. Let op de naam RANG op het beschermend om hulsel van leder „Rangeqe" tie van b.v. het „weghalen", van de zwarte .koning" op veld 14 waardoor de eind- lag voor wit ontstaat. Hoewel beide vraagstukken voor onze oplossers geen moeilijkheden bij het oplossen zullen opleveren, zullen zij toch de goedkeuring onzer lezers wel wegdragen. Wedstrijd-probleem no. 209. W'' m m j* w m p m mv Wê'"*' '"""m m Stand in cijfers: Zwart 11 schijven op: 5, 12/14, 20, 23, 9, 30, 33, 35 en 36. Voor beide vraagstukken geldt: wit speelt en wint Oplossingen worden gaarne ingewacht tot uiterlijk 11 Aug. a.s., aan bovenstaand adres. Oplossingen pr. nos. 200/1. No. 200. Auteur: B J. Pranger. Wit wint door: 32—27, 40—34, 38—32, 32—28, 16x27, 48—43, 50—44, 45x1. Jam mer dat ook de volgende winstgang mo gelijk is n.l. 32—28, 41—37, 40x29, 48—43, 45x1. No. 201. Auteur: H. v. d. Kamp. Wit wint door: 32—28, 38x27, 20x29, 47x38, 29—24 en 15x13. LIJST-LADDER. (Bijgewerkt t/m pr no. 201). H. v. d. Kamp, Lisse (102); P. v. d. Kwartel, M. J. v. d. Kwartel, S. v. d. Kwartel, G. B. Belt, C. B. Janssens, A. Jansen, A. G. de Jeu, Sr., G. P. de Jeu Jr., L. Groenewegen, S. Cornelissen, allen te Leiden (86); J. G. Reurings, Oud-Ade (82); J. v. Berkum, J. Smeets beiden te Noordwijkerhout (76); J. v. Schooten, Noordwijk (50); J. Peschier, Noordwijk (46)C. Th. Egberts. Ter Aar (68); J. C. Klerks, Leiden (44); C. P. Zuiderduin, Voorschoten, 42); J. W. de Rooij, Warmond (40); J. A. J. Wort- man, Hazerswoude (44)G. Rijsdam, Leiden (32); C. de Jong, Hazerswoude (26); A J. Langealan, Sassenheim (14); M .Olijerhoek, Noordwijk (14); L. W. Turk, Noordwijk (14); M. L. v. d. Pol, Alphen a. d. Rijn (10). Tussen O duidt aan het aantal behaalde punten. De Juni-prijs van onze ladderwed strijd is ten deel gevallen aan de heer H. v. d. Kamp te Lisse met 102 punten. OPLOSSINGEN PRIJS-PROBLEEM. HANDBAL. Hou Vast De enige maanden gele den te Hazerswoude opgerichte hand balclub „Hou Vast" speelde op het ter rein van de heer Stokman aan de Voor weg haar eerste wedstrijd tegen Rouw koop uit Voorschoten. Het was te voor zien, dat „Hou Vast" niet in staat zou zijn haar eerste wedstrijd in een over winning om te zetten. De gastheren begonnen direct een vlot aanvalsspel, wat na enige minuten spelen de stand op 10 bracht. „Hou Vast" stelde daar op alle pogingen in het werk om het spel te verplaatsen, hetgeen niet gelukte. De midvoor van Rouwkoop wist spoedig de stand op 20 te brengen, waarna de rust inging. Na de rust bleek duidelijk, dat „Hou Vast" in snelheid en techniek te kort schoot, zodat de wedstrijd met 90 eindigde. POSTDUIVEN. De Reisduif (Hazerswoude). Wed vlucht met jonge duiven vanaf Weert, afstand 121 km. In concours 68 duiven, gelost om 13.15 met Z.W. wind, mooi weer, aankomst eerste 15.22.12, snelheid 951 m. p/m., laatste 15.49.45, snelheid 785 m. p/m Uitslag: W. G. de Jongh 1, 6. 7; W. Lindhout 2. 5, 8, 11. 16, 23: P. van der Malen 3; Jac. van Veen 4. 21; M. M. van Vliet 9; C. Groen 10, 12, 18, 19, 20. Wedvlucht met oude duiven vanaf Limoges, afstand 737 km. In concours 12 duiven, gelost Vrijdagmorgen 6 u. Aan komst eerste Zaterdagmorgen 8.27.48, laatste 13.24.35. Uitslag: W. Zintel 1; W. G. de Jongh 2, 3. De Zwaluw (Voorschoten). Wed vlucht met oude duiven vanaf Bordeaux. Afstand 891.25 km. Gelost om 1 uur, aankomst eerste 10.08.03. snelheid 1130,94 m. p/m., laatste 13.02.07, snelheid 925.80 m. p/m. Uitslag: J. P. v. d. Assem 1, 2, 5; F. C. v. Heusden 3; A. de Graaf 4; F. Hendriks 6. 9; G. Schrijvers 7; M. Wolleswinkel 8; G Teske 10, 11. Wedvlucht met jonge duiven vanaf Maastricht, afstand 165.37 km. Gelost 10.15 uur met W. wind. Aankomst eerste 13.01.19, snelheid 994.27 m p/m., laatste 13.17.53, snelheid 904.36 m. p/m. Uitslag: K. Waasdorp 1, 2, 3, 9; F N. v. Wissen 4, 10, 11. 13, 17. 17, 18. 23, 25: M. Wolles winkel 5. 8, 29; M. Th. v. Berne 6, 28, 32; A. W. Querreveld 7. De Reisduif (Lelden). Wedvlucht jonge duiven vanaf Maastricht, afstand 167 km., gloest om 10.15 met Z.W. wind. Aankomst 1ste vogel 13.42. Uitslag: I. Haasbeek 1, 9. 12; G. v. Stein 2; P. Koe nen 3, 8; F. Filarski 4; J. Ligtvoet 5, 16, 17; J. v. Alphen 6, 7, 11; W. Kapaan 10. De Duinklievers (N'houl). Wed vlucht met jonge duiven vanaf Maas tricht, afstand 177 km. In concours 114 duiven. Gelost te 10.30 uur met W. wind. Aankomst le duif 13.18.4 3uur, snelheid 1053.41 m. p/m. Uitslag: P. Duivenvoorde A.zn. 1, 14, 26, 36; C. P. v. d. Berg 2, 4. 13, 18; G. Kruse 3; B. Ooms 5, 9, 11; C. Broekhof 6; C. de Kan 7, 32, 33; R. Traas 8, 12, 19, 24; Pav. Sint Pieter 10, 16, 21, 25. Wedvlucht met oude duiven vanaf Bordeaux op Zaterdag. Afstand 909 km. In concours 26 duiven. Gelost te 13 uur met W. wind. Aankomst le duif Zondag 9.44.06 uur, snelheid 1028.42 m. p/m. Uitslag J. Duijndam 1, 2, 5, 9; C. P. v. d. Berg 3, 7, 8; Pav. Sint Jan 4, 6. (Door CHARLES BRUCE) Nadruk verboden. 30) Breng boten mee, de grootste die je krijgen kunt. Daal zo snel mogelijk de rivier af en we zullen langs de kant op je wadhten. Ingerukt en looppas!" Nog een kleine halve mijl en, niu zelfs voor Desmond heel goed te on derkennen, bogen de aanwijzingen naar links. Een platgetrapt stuk gras en onduidelijke voetsporen wezen op een nieuwe strijd. Stella had zich blijkbaar hevig verzet tegen een ver andering van koers. Hoewel ze een oningewijde in de trucs der inboor lingen genoemd kon worden, scheen het ook haar duidelijk geweest te zijn, dat deze list elke poging om haar te hulp te komen ging verijde len. Desmond kneep de vuisten sa men, toen hij maar al te duidelijk in de tekens 't verschrikkelijke verhaal las, waarvan zij allen slechts enkele hoofdstukken vermoedden. Gebroken takken en omgebogen slingers toon den duidelijk, dat men hier een weg had gebaand. In het half duister van het woud waren ze toch voldoende gids, totdat het troepje plotseling het licht zag doorbreken en even later vielen aan weerszijden de bomen weg en stonden ze voor het zwij gende zwarte water van de Pama- tang, die traag en als olie tussen zijn steile rotsachtige oevers stroomde. Vlak tegenover hen was de jungle van de andere oever duidelijk zicht baar. Het scheen hun een zware muur toe, ondoordringbaar, hoog en recht. Met ongeduld rekten ze hun halzen en zagen ze uit naar de ver wachte boten. „Nog niets te zien, Toean, we moeten wachten," sprak Baji, kalm. „Kunnen we niet zwemmen? Zover lij'kt het me niet. Ik kan niet wachten." „Het heeft geen nut, Toean. Ze zijn niet regelrecht overgestoken. Ik zie geen enkel teken van een landing aan de andere kant. We moeten hun spoor weer opnieuw gaan opzoe ken." Met een nijdig gebaar wees hij naar een bambo estrik aan een der bomen. „Het lot is tegen ons, Toean. Er lagen hier vlotten op hen te wachten. Kijk, daar hebben ze vast gelegen. Ze hebben zich niet eens de tijd gegund om de knopen los te maken, maar alles stuk gesneden. Het zijn dus dezelfde vlotten, waar mee ze van de heuvels zijn gekomen om u te achtervolgen, Toean. Ze hebben die hier achtergelaten om er weer gebruik van te maken, zodra zij ze nodig mochten hebben. Dat is een heel verstandige zet geweest, Toean, al raken wij er lelijk door van de wijs. Ze hebben nu een grote voorsprong, Toean." Desmond liet zich op een mosibank neervallen en gromde enkele ver wensingen. Niets dan wachten, uit stel, nodeloos tijd vermorsen vond hij en elke seconde werd Stella ver der en verder van hem weggesleurd. In zijn verbeelding zag hij haar tril lend van vrees en schaamte, be smeurd door stof en zweet en het bloed van de venijnige dorens, die ook hem niet hadden gespaard, strui kelend over de verraderlijke lianen der tropische wouden en elk ogen blik verwachtend die ene grote schreeuw te rrrogen geven in bijna ontstellend herkennen van een le vensteken van haar bevrijders. Hij moest iets doen. Hij sprong op, bezield door die ra zende gedachte, woedend om zijn ge dwongen werkloosheid en smeekte Ampau en zijn mannen om alvast maar met het bouwen van een vlot te beginnen. „Er is hier bamboe genoeg, en in minder dan tien minuten hebben we een vlot geslagen. Dan kunnen we proberen uit te vinden, waar ze tenminste oversteken. We kunnen weer aan land z(jn gegaan. We doen tenminste iets, da^ niets doen, dat stilzitten, nraakt me krankzinnig." „Zoals de Toean wenst, maar de boten kunnen niet lang meer weg blijven, Het duurt beslist niet lan ger dan een kwartier. Een voordeel is nog, dat ze van hun eigen vlotten gebruik gemaakt hebben. Want nu hebben we de zekerheid, dat onze drie boden hun handen niet op een lege plaats zullen slaan." „Het kan me niets schelen. We zullen in ieder geval proberen of we geen tijd kunnen winnen. Elke minuut is kostbaar." Het volgend ogenblik werd de len testilte van de kloof verbroken. De grote messen vielen op de stammen, gekraak volgde op gekraak, toen de grote stammen languit neervielen. In de rivier waren de ouderen, tot hun middel in het water staande, bezig, de haastig van alle takken ontdane stammen door rotting te verbinden, totdat na 'n laatste „Sudah! Klaar!" het ruwe vlot langs de oever lag te dobberen. „Ampau, jij blijft achter en wacht op de boten. Siau en Baji gaan met mij mee. Ik zal de geweren wel vast houden, terwijl jullie bomen." Voorzichtig stuurden de twee in boorlingen het tamelijk wrakke vaartuig over een draaikolk, bij een grote zandbank, totdat bij een rots, waar de stromen doodliepen in een brede rivier, het vlot rustig verder dreef. Eerst toen waagden ze het, over te steken naar de andere over. Alle drie zochten ze nu naar het be geerde spoor. Zo ver ze konden zien stond de muur van groen recht en ongebroken langs het water. „Ze zullen zich wel niet lang in de rivier hebben gewaagd", dacht Desmond hardop. „Het is te open en ze konden gemakkelijk worden ge zien. Zouden ze stroomopwaarts zijn gegaan? Als dat het geval is, zullen onze boten het spoedig genoeg in de gaten hebben Een plotselinge kreet van Ampau, die vooraan de vierkante prauw had gestaan, beduidde hem, dat het doel van .de tocht was bereikt. Een plat getrapte modderbank bij een woest zij stroompje gaf antwoord op die vraag. Pas afgesneden bladeren en takken wezen de weg door het riet, dat langs het water groeide en de indruk van een hak, diep en reeds half gevuld met water, was de ze kerste aanwijzing, dat Stella hier langs gekomen was. Met veel moeite wist Desmond zijn eerste opwelling te bedwingen, om onmiddellijk verder te trekken, zon der op de anderen te wachten. Maar ze waren nu immers twee uur achter en het zou dwaasheid zijn om zoveel te wagen en wellicht vijf minuten te winnen. Het kostte hem verschrik kelijke strijd om de teleurstelling van het wachten niet op zijn metge zellen te wreken. Elke seconde scheen hem een eeuwigheid toe. Tenslotte kregen zij vanuit hun hoge uitkijkpost de twee boten in zicht. Tot aan de gangboorden waren ze geladen met de politiemannen en de jagers. Ze vlogen als het ware stroomafwaarts. Een wilde sorak, de oorlogskreet van die streek, weer klonk, toen ze het vlot langs de kant gemeerd zagen. Een paar rukken aan het roer en de boten zwaaiden naar de baai en lagen weldra in hun eigen kringen te dobberen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6