Een nieuwe overwinning Nederlandse étappe- in de Tour de France rasia 18e Et 165 km 22/71 WAAROM WAGTMANS EN NIET BARTALl WON Coppi als toeschouwer en een gelukkige Wagtmans Verloop zeventiende étappe 5>e Vietdaagóetapew attdeuaeg Big Mui&öen WOENSDAG 22 JULI 1953 i.EiD5E Cüurcrtrrr -rWEEDE BLAD PAGINA 1 BRIANCON Hier gaat onze landgenoot glim lachend over de finishlijn. TELEFOTO. GAP, 21 Juli. Stampvoetend van kwaadheid draaide de Italiaanse millionnair Gino Bartali zich bij de finish te Gap om, toen enkele journalisten hem om een verklaring vroegen, een verklaring voor de vraag, waarom niet hij, die ge doodverfd was als winnaar van de eerste Alpen-etappe, zegevierend over de eindstreep te Gap was gegaan, maar de kleine Wout Wagtmans. Kwaad was Bartali, omdat hij gestoord werd in zijn overpeinzingen, want hij had zijn vrouw tijdens de rustdag te Monte Carlo beloofd, dat hij winnaar zou worden van de rit van Monte Carlo naar Gap. Maar zijn kwaadheid had nog een tweede oorzaak. Onderweg, ergens bij de Col de Mauré stond Fausto Coppi langs de kant van de weg, in gezelschap van Milano, Carrea en Guggero. Coppi had naar men weet gewei gerd aan de tour deel te nemen, in dien Bartali in de ploeg zou worden opgenomen. Bartali had in 16 etappes nog niets bijzonders laten zien, was steeds tussen de wielen gebleven, reed zeer regelmatig, maar deed geen grote dingen. In deze etappe moest Bartali laten zien, dat hij nog altijd tot de goede klimmers en grote da lers behoort. En toen hij Coppi daar zag staan beide -rivalen knikten elkaar hoofs toe bij het pas6eren prikkelde hem dat tot een extra krachtsinspanning. Maar die guitige, woelige Wagtmans sprong bij het be klimmen van de laatst Col de la Sen- tineile zo van Bartali weg. Halverwe ge de berg had hij 100 meter. Wout keek stom verbaasd achterom. Ging mijnheer Bartali niet mee? Wist Gino goed wat hij deed? En met een ruk zette Wagtmans op de top het grote mes op, hij voelde dat hij de overwin ning kon grijpen. Hij stortte zich in de niet moeilijke afdaling naar "bene den, liep op Bartali uit, die als een schaduw gevolgd werd door Gerrit Voorting, die niet van het wiel van de Italiaan was los te slaan. Hij won tientallen seconden. Het bord, aange vende met rode letters, dat er nog vijf kilometer waren te rijden, inspi reerde onze landgenoot tot volhouden en doorzetten. Het doek op de lange brede laan van Gap zag hij in de ver te wapperen. Daar was de finish, en glimlachend, met een hand van het stuur, reed Wagtmans over de lijn van aankomst. Hij was 44 seconden uitgelopen op Bartali Grote jubel bij de kleine Neder landse kolonie. Zaterdag een tweede prijs van Adri Voorting in de rit van Marseille, Zondag de eerste plaats van Wim van Est in de zestien de etappe naar Monaco, en na de rustdag werden de Nederlandse suc cessen voortgezet met een zege van Woutje Wagtmans in de zeventiende etappe van Monle Carlo naar Gap. Ook het daglandklassement werd voor de vijfde keer in deze ronde van Frankrijk, door de Nederlandse ploeg gewonnen. Maar noch Gerrit Voorting, noch Wout Wagtmans legde beslag op de „suikerprijs" voor de meest strijdlus tige renner. Deze ging met 6 stemmen naar Bober (6 Franse journalisten KLASSEMENTEN De uitslag van de 17e etappe van Mo naco naar Gap (261 km) luidt: 1. Wagt mans 8.18.34; 2. Bartali (It.) 8.19.18; 3. Gerrit Voorting z.t.; 4. Rolland (Fr.) 8.19.29; 5. Meunier (N.O.C.) 8.19.44; 6. Serra (Sp.) 8.19.49; 7. Rossello (It.) 8.20.44; 8. Trobat (Sp.) z.t.; 9. Bober (lied e France) z.t.; 10. Huber (Zw.) 8.22.6; 11. Forestier (N.O.C.) 8.22.25; 12. Massip (Sp.); 13. Coucreur (Belg.); 14.M agni (It.); 17. Van Est; 18. Ge- minani (Fr.); 19. uennehen (N.O.C.): 20. Mallejac (West); 21. ex aequo het grote peloton in dézelfdetijd als Fo rester Hierin bevond zich onze land genoot Nolten; 69. Van Breenen 8.28.57; 71. Roks z.t.; 73. Suykerbuyk z.t.; 74. Adri Voorting 8.33.16. Het algemeen klassement na de zeven tiende etappe luidt: 1. Mallejac (W.) 99.47.35; 2. Astrua' (It.) 99.48.48; 3. Bo- bet (Fr.) 99.50.48; 4. Rolland (Fr.) 99.51.26; 5. Close (Belg.) 99.53.13; 6. Lauredi (Fr.) 99.54.27; 7. Schaer (Zwits.) 99.55,50; 8. Geminiani (Fr.) 99.50.50; 9. Bauvin (N.OC.) 99.57.13; 10. Wagtmans 99.57.14op 9.39; 11. Mahé (W.) 100.00.19; 12. Anzile (N.O.C.) 100.02.22; 13. Miran- do (Z.O.) 100.02.30; 14. Bartali (Italië) 100.04.18; 15. Gerrit Voorting 100.04.27 op 16.52; 16. Van Est 100.06.11 op 18.36; 17. Ernzer (Luxemburg) 100.06.58; 18. Magni (It.) 100.10.43; 19. Serra (Spanje) 100.12.19; 20. Rossello (It.) 100.16.15; 23. Jan Nolten 100.24.28 op 36.53; 26. Thys Roks 100.31.26 op 43.51; 31. Jos Suyker buyk 100.38.40 op 51.05; 36. Hein van Breenen 100.48.08 op 1 uur en 33 sec.; 52. Adri Voorting 101.09.50 op 1.22.15. Na de zeventiende etappe, waarin vier cols waren opgenomen, namelijk de Col du Pilon (3e categorie), des Leques (3e categorie), du Labouret (2e zitten in de jury, 6 buitenlandse jour nalisten en verder nog enkêle ver tegenwoordigers van de wedstrijdlei ding) en drie op Wout Wagtmans, ter wijl Bartali een stem kreeg. Door deze drie stemmen heeft Wout Wagt mans de leiding in het algemeen klas sement voor de Suikerprijs van Nol ten overgenomen. Hij heeft thans 27 punten in totaal, Nolten 25 punten en Mirando als derde 20 punten. Waarom Wagtmans en niet Bartali. In het hotel te Gap legde Wout Wagtmans uit, waarom hij de- categorie) en de la Sentinelle (Se cate gorie), luidt het bergklassement: 1. Lerono (Spanje) 32 pnt.; 2. Mirando (Z.O.) 29 pnt.; 3. Schaer (Zwits.) 22 p.; 4. Bobet (Fr) 20 pnt.; 5. Bauvin (NOC) en Astrua (It.) 19 pnt.; 7 Le Guilly (Fr.) 15 pnt.; 8. Huber (Zwits.) 14 pnt.; 9. Van Genechten (België) 12 pnt.; 10. Serra (Sp.) 8 pnt.; li. De Smet (Belg.) en Gerrit Voorting 7 pnt.; 13. Wagt mans en Bober (lie de France) 6 pnt.; 15. Adri Voorting 5 pnt.; 16. Lauredi (Fr.), Tonello (lie de France) en Van Est 4 pnt. De suikerprijs werd voor deze etappe toegekend aan Bober van lie de France. Het ploegenklassement van de 17e etappe luidt: 1. Nederland (Wagtmans, G. Voorting en Van Est) 24 uur 50 min, 17 sec.; 2. Italië 25.01.57; 3 Spanji 25.02.58; 4. Frankrijk 25.04.19; 5. N.O.C. 25.04.34; 6. Zwitserland 25.07.06; 7. Z.O. 25.07.15 en België z.t.; 9. Ile de France 25.08.06; 10. West 25.09.49; 11. Z.W. 25.17.23; 12. Luxemburg 25.40.20. Het algemeen ploegenklassement: 1. N.O.C. 298.08.38; 2. Nederland 298.19.25; 3. Frankrijk 298.38.41; 4. België 299.00.42; 5. West 299.08.23; 6. Italië 299.22.23; 7. Ile de France 299.50.58; 8 Z.O. 300.19.26; 9. Spanje 300.26.48; 10. Zwitserland 301.02.09; 11. Z W. 301.40.27; 12. Luxem burg 301.46.06. Na de zeventieende etappe liudt het jubileum-klassement: 1. Schaer (Zwits.) 226 pnt.; 2. Magni (It.) 246 pnt.; Geminiani (Frankr.) 282.5 pnt.; 4. Van Est 334 pnt.; 5. Rolland (Fr.) 338 pnt.; 6. G. Voorting 384 pnt.; 7. Astrua (It.) 418 pnt.; 8. Bobet (Fr.) 458 pnt.; 9. Lauredi (Fr.) 467 ynt.; 10. Bauvin (N. O.C.) 499 pnt.; 11. Bartali (It.) pnt.; 12. Impanis (België) 529 pnt.; 17. Nolten 603 pnt.; 19. Wagtmans 622 pnt.; 22. Van Breenen 684 pnt. ze etappe had gewonnen en niet Bartali. „Ik kan toch niet tweemaal twee de worden en geen enkele maal een etapper overwinning be halen",. vertelde Wagtmans, die een uur na aankomst weer zo fris als een hoentje was en beloof de er een van de volgende dagen op nieuw tussen uit te zullen springen. Gerrit Voorting, geslagen in de sprint door Bartali, bezette de derde plaats. „Zij zijn nog niet met me klaar", ver klaarde onze lan'dgenoot openhartig „Ik heb altijd gehoopt, dat ik een Nolten had tweemaal een gebroken wiel GAP 21 JULI Baker d'Isy, vooraanstaand Frans sportjournalist, heeft in één van zijn voorbeschouwingen voorspeld, dat de Tour in 1953 een ronde voor de Nederlanders zou worden, waarmee hij bedoelde, dat Nederland er een grote rol in zou spelen. Hij heeft tot nu toe aardig gelijk gekregen en kon zich Dinsdagavond te Gap in de handen wrijven omdat wederom 'n Nederlander een etappe had gewon nen, tot groter verbazing van alle Fransen, Belgen, Italianen, Zwitsers en Luxemburgers, die, hoe goed zij ons ook gezind zijn, vinden, dat Ne derland begint te overdrijven Deze etappe, leidend door de Zee- Alpen, telde vier cols voor het berg klassement, drie van de derde en één van de tweede categorie. Het was wederom snik heet. en het pelo ton reed vele tientallen kilometers lang in zo'n rustig tempo, dat de journalisten alle tijd hadden onder weg bouquetj es lavendel te plukken, die op de hellingen van de col de Pilon, de eerste grote hindernis, weelderig groeit. Af en toe wierpen zij een blik in de diepte en dan zagen ze, vele ver diepingen lager, de renners in geslo ten gelederen op hun gemak voort kruipen over de bochtige zonnige wegen in de uitlopers van de Alpen. Vlak voor het hoogtepunt van deze col demarreerde Mirando, met Lo- rono en le Guilly aan het wiel en in deze volgorde gingen zij ook over de streep voor het bergklassement. Er was nauwelijks van strijd sprake geweest. Zwakke strijd duurt voort Tot aan de bevoorrading van Castellane, 120 km van de start ge legen, viel er alleen te melden, dat Mirando, Gerrit Voorting en Bober een kleine voorsprong namen en 3/4 minuut voor het peloton de klim naar de Col van de Leques begon nen. Ze bleven samen tot aan de pasovergang, waar Mirando weder om het eerste doorkwam, vóór Ger rit Voorting en Bober. Het peloton volgde op 1 min. 10 sec. Onmiddel lijk daarna liet Mirando de twee anderen gaan en viel terug in de voorste rangen van het peloton, waarin zich nog geen enkel symptoom had voorgedaan, dat wees op het verwachte grote duel tussen Astrua en Bobet, noch op een aanstaande aanval van Bratali, die immers in de Alpen, naar hij een paar dagen eerder verteld had, gemakkelijk zijn 20 minuten achterstand op de lei der Mallejac zou kunnen inhalen. Gerrit Voorting en Bober zetten de rit samen voort. Ze waren pre cies op de helft van de etappe ge komen, wat zeggen wilde dat ze nog 130 km moesten rijden. De afstand bleek te groot om de ontvluchting door te zetten, tenzij zij hulp kre gen uit de hoofdmacht.. Voorting, die een iets hogere versnelling jreed dan de Parij zenaar, volgens de Fran se deskundigen is het verzet van onze landgenoot bijna voortdurend te groot, wat Pellenaars evenwel met klem ontkent lag deson danks het meest aan kop. Telkens keken de twee om, hetzij een jacht van het peloton, hetzij bijstand van andere vluchtelingen verwachtend. En zowaar kwamen in de buurt van Digne, een kilometer of 40 voorbij de Col des Leques, drie renners op dagen, die zich bij kilometerpaal 177 bij de twee koplopers voegden. Het waren Serra, Meunier en Adri Voor ting, zodat men voor het-eerst in de ronde van Frankrijk de gebroeders Voorting samen in de kopgroep zag bij een serieuze uitlooppoging. Overi gens viel het te begrijpen, dat Adri niets gedaan had om Meunier en Serra bij de koplopers te brengen. Hij was alleen maar meegegaan om een oog in 't zeil te houden toen de twee anderen zich uit de hoofd groep loswerkten. De vijf koplopers kregen na Digne al spoedig de derde hindernis van deze etappe te nemen, de Col van de Labouret, die 1274 meter hoog is. De eigenlijke klim begint bij la Javié en gaat over 11 km, met ëen niveau verschil van 350 meter. Adri Voor ting kreeg een inzinking en raakte ver achter, de vier anderen zwoe- den verder en bereikten samen met geringe onderlinge verschillen het hoogste punt. Serra was hier eerste voor Bober, Gerrit Voorting en Meu nier. Daarna passeerden Adri Voor ting op 1 min! 50 sec. Het grote peloton, dat toen bijna 6 minuten achterstand had, begon in te lopen. En bij de tweede bevoor- radingspost van Seyne-Les-Alpes, 216 km van Monaco en 45 km voor de finisch te Gap, zag de positie er als volgt uit: aan kop Gerrit Voor ting, Meunier, Serra en Bober, op 3.10 Adri Voorting, op 4.50 de voor ste gelederen van 't peloton. Nolten had tijdens de bestijging een wiel stuk gereden. Dat was hem kort na de start ook al overkomen, maar toen was de jeep in de buurt en bleef het oponthoud tot een mini mum beperkt. De tweede keer kreeg hij een wiel van Hein van Breenen en verloor hij twee minuten. Na een lange jacht, waarbij hij nog even met Goldsmidt en de Bruyne reed. kon hij zich weer bij het peloton voegen. Thijs Roks bleef op van Breenen wachten, conform de gegeven or ders, doch kreeg weer vertraging doordat de ketting van zijn wiel liep. Zij haalden later Darrigade, Suyker buyk en Vietta in en zouden met 10 minuten achterstand op de winnaar het einddoel halen. Nu ging het gebeuren Door een woest berglandschap, met hoog oprijzende bergwanden en diepe ravijnen, daalde de weg snel naar Remollon. In het grote peloton waren de Italianen gaan jagen, -evenals de Frans-nationalen, de dra ger van de gele trui, Mallejac, en de groene trui-drager Schaer. En voorin het peloton zat ook Wagt mans, op wie de groten niet zo zeer letten, maar die zelf Bartali en Mag ni voortdurend in de gaten hield. „Ik wist, dat die twee wat in hun schild voerden en ik dacht nog goed van de partij te zijn", vertelde Wagt mans later. Toen Bartali dan ook op een gegeven moment hard aanzette, zat Wagtmans onmiddellijk aan zijn wiel en trok Rolland, ook een slim me jongen, met zich mee. Het groep je Gerrit Voorting werd ingelopen zodat er even een leidend pelqton van 7 man was ontstaan. In de eerste lussen van de Col de etappe zou winnen. Ik heb de gehele dag geloerd op een kans. Bobet zat voortdurend achterin, maar Magni en Bartali waren gewoonlijk vooraan in het peloton te vinden. En toen Battalf wegsprong, begreep ik, dat ik on middellijk moest volgen. En Rolland ging achter mij aan. Ik had het goed gezien. Toen wij met ons drieën bij de vier vluchtelingen waren geko men, waar Gerrit Voorting bij zat, heb ik even zitten uitblazen. Maar halverwege de Sentinelle demarreer de ik, ik zag, dat Bartali niet volgde en toen was het bekeken". De Nederlandse renners hebben in deze etappe met pech te kampen ge had. Wim van Est, die in het peloton binnenkwam, reed de laatste kilome ter- met een gebroken pedaal. Nolten brak in de ochtenduren een wiel en des middags nog een. Pellenaar kon er niet onmiddellijk bij komen met de jeep, omdat zijn wagen door de hitte last had van „vapourlock". Van Breenen offerde zich kranig op en gaf aan Nolten zijn wiel. Adri Voor ting, die zo dapper heeft gereden wat heeft die jongen 'n moed kwam in de laatste 20 km. zo „dood" te zit ten, dat hij, die zovele tientallen kilo meters te zamen met zijn broer aan kop had gelegen, met een stevige ach terstand te Gap binnenkwam. Hij. klaagde over zijn dijbeenspieren en oveï pijn in de voeten. la Sentinelle, de laatste berg van deze geaccidenteerde etappe, ver raste Wagtmans zijn metgezellen, ook Bartali, die even zat uit te bla zen. Hij demarreerde met de groot ste felheid, zette door zonder te verslappen en hield zich de furieuze Bartali, die zijn tegenaanval te laat inzette, verder van het lijf. Op het hoogste punt was de voorsprong van Wagtmans 35 sec. op Serra, Gerrit Voorting, Bartali, Rolland en Meu nier in deze volgorde, 1.45 op Tro bat en Resello en 1.50 op Bober. Huber, Schaer, Astrua en het pelo ton volgden op 3 min. 15 sec. Tijdens de afdaling kon Wagtmans het verschil zelfs nog iets vergro ten, een bijzondere prestatie, want een woedende Bartali stormde als een dolleman omlaag, waarbij hij nog even loskwam van Gerrit Voor ting, die alles op alles zette, het wiel van de Italiaan weer te pakken, doch in de eindspurt te Gap werd verslagen en dus derde werd maar reeds 44 sec. eerder was de glim lachende Wagtmans als eerste over de streep gegaan. DEMONSTRATIE VAN VOETBAL PROFS OP DUINDIGT? Hoewel de ELNVB in een persoon lijk schrijven aan alle betrokken professionals heeft geadviseerd geen medewerking te verlenen aan de sportavond, welke Zondag 26 Juli op het sportpark Duinhorst te Was senaar wordt gehouden, ziet het er naar uit, dat de voetbalenthousias ten, die de nu ingetreden compe titie-rust niet kunnen verwerken, de gelegenheid krijgen de Neder landse beroepsspelers aan het werk te zien. Op initatief van de heer Jochems, eigenaar van het sportpark Duin horst, zullen de met vacantie in het vaderland vertoevende profs, o.a. Wilkes, De Harder, Timmermans, De Kubber, De Munck Appel, Van der Hart en Schaap, Zondagavond tij dens een sportavond, waarbij ook wielrennen op het programma staat, optreden. Waaruit het „nummer" zal bestaan is niet bekend; waar schijnlijk zullen enige trainingsoefe ningen worden gedemonstreerd en een „partijtje" worden gespeeld. Ds K.N.V.B., met welke instantie geen enkel overleg is gepleegd, heeft alle spelers geadviseerd geen mede werking aan deze avond te verlenen. Naar de secretaris-penningmeester van de KNVB, de heer L. Brunt, mededeelde, is dit gedaan in het persoonlijk belang van de Neder landse professionals, aangezien de ervaring (destijds met Rijvers) heeft geleerd, dat de Franse voetbalbond dergelijke demonstraties niet gedoogt en met zware boetes bestraft. Het is de KNVB niet mogelijk een en an der te verbieden, aangezien het ter rein geen eigendom is van een bij de bond aangesloten vereniging. Daar de betrokken spelers het schrijven van de KNVB pas kort in hun bezit hebben, staat nog niet vast hoe de reactie van de professionals is; doch het ziet er aldus de orga nisatoren, naar uit, dat het advies van de KNVB in de wind geslagen zal worden. De eerste dag van de Vierdaagse, waarop de route door de Betuwe leid de was een stralende dag. Het som bere wolkendek van Maandag was verdwenen en de zon en de blauwe hemel gaven kleur en glans aan het landschap, waardoor zich de bonte stoet burgers en militairen langs boomgaarden en weiden slingerde. Eist was het centrum waar de wan delaars voor alle routes bij elkaar kwamen. Het was in dit anders zo rustige dorp een onbekende drukte, die zich concentreerde rond het raadhuis, waar de stafmuziek van de Limburgse Jagers opgewekte marsen liet horen. In het raadhuis vond de officiële ontvangst plaats. De loco-burgemeester wethouder H. J. Jonker en de heer J. N. Breune- se leider van de Vierdaagse, her dachten de onlangs overleden heer K Boesenkool, groot steunpilaar van de N.V.B.L.O., die de gehele ontwikkeling van de Vierdaagse heeft meegemaakt. Ook in de andere Betuwse dor pen Valburg, Oosterhout, Lent en ini gelse militairen uit de Britse bezet tingszone van Duitsland, die eerst 's middags om twee uur gestart wa ren, omdat ze zich in de datum ver gist hadden en pas op de morgen van de eerste vierdaagse-dag na een reis met weinig slaap waren aange komen. de ochtenduren te Bemmel en Hui- sen gaven de inwoners blijk van hartelijk medeleven met de wande laars. Hier en daar waren teilen en emmers water langs de weg ge plaatst. Van deze gelegenheid tot verfrissing werd een druk gebruik gemaakt. Met dé behoefte aan wa ter steeg de vraag naar zwachtels en jodium. De gevolgen van de lan ge mars deden zich bij velen op pijn lijke wijze gelden. Overigens is het aantal uitvallers meegevallen. Van de 9582 deelnemers, die 's morgens op mars waren gegaan, waren slechts 50 voor de volgende dag uitgescha keld. De intocht van het grote leger gaf 's middags bij de Waalbrug te Nijme gen het vertrouwde beeld van tal rijke toeschouwers en lange files wachtende auto's, die voor deze dag hun plaats op de rijweg met de wandelaars moesten delen. De laatsten die binnen kwamen, waren de leden van een groep En-

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5