DUINSTREEK De Leidse Mytylstichting vraagt financiële steun Middenstands examens Mulo-examens De R*K* Vacantiebezigheden beginnen Maandag 27 Juli Pleeggezinnen gevraagd voor een aantal Duitse kinderen Bijna honderd deelnemers aan ziekendag te Oegstgeest WOENSDAG 22 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Zaterdag straatcollecte Op Zaterdag 25 Juli a.s. zal de My tylstichting voor Leiden en Omstre ken een collecte houden om haar kaspositie te versterken. Voor velen is de Mytylstichting geen onbekende. Zij weten, wat deze stichting doet en voor hen is een aparte opwek king, dit werk te steunen, overbo dig. Maar er zullen nog velen zijn, die niet precies weten, welk doel de Mytylstichting nastreeft. Ook hier geldt het spreekwoord: „Onbekend maakte onbemind" en het is voor hen, dat ik een korte uitéénzetting zou willen geven omtrent het doel en het streven van de stichting. In het kort komt het hierop neer: Het behartigen en bevorderen van de belangen van de lichamelijk ge brekkige kinderen; van kinderen dus, die na de geboorte 'n lichaams gebrek blijken te hebben of die uit een ziekte, bijv. kinderverlamming, een gebrek hebben overgehouden. Bij het behartigen van deze be langen denken wij in de eerste plaats aan het onderwijs, dat zo velen van deze kinderen moeten missen en waarop zij toch, evenals hun gezon de vriendjes en vriendinnetjes, recht hebben. Is de handicap niet al te groot, dan kunnen deze .kinderen gelukkig de gewone school bezoeken. Maar het blijkt, dat, wanneer het gebrek ernstiger is, het onmogelijk is, om voor hen een plaats te krijgen bij 't gewone onderwijs. Voor deze kinderen moet een apar te school worden ingericht, waar uitgebreide voorzieningen dienen te worden getroffen om hen het schoolgaan mogelijk maken. Er zul len stoeltjes en tafeltjes geconstru eerd moet en worden, zodat zij de lessen in een gemakkelijke houding kunnen volgen. Het lesmateriaal is in vele opzichten anders dan dat op de gewone school. Het onderwijs moet aangepast zijn aan elk kind afzonderlijk, feitelijk dus individueel onderwijs, dat ech ter in groepsverband wordt gegeven, zodat het kind uit zijn isolement wordt gehaald, hetgeen zeer belang rijk is. Speciale aandacht moet worden besteed aan de heilgymnastiek, voor elk kind afzonderlijk gedoseerd. En zo zou ik hierover nog meer kun nen vertellen, wat echter in dit be stek te ver zou voeren. Ik wil hier alleen aan toevoegen, dat een ge neeskundig team er regelmatig op moet toezien, dat dit alles op medisch verantwoorde wijze geschiedt. In October van het vori» jaar heeft de Mytylstichting te'Leiden ene dergelijke school geopend, zij 't dan op r.og bescheiden schaal. Dit werd ons mogelijk gemaakt mede dank zij de daadwerkelijke steun van het gmeer.tebestuur dat ons Gisteren slaagden voor het Mid denstandsexamen te Leiden: C. A. M. v. Diemen, J. T. v. Diemen, J. P. v. Diemen, te Zoeterwoude, H. M. Doedens, Leiden, B. C. Dogterom, Zoetermeer, M. D. v. Donk, Ter Aar, G. J. Donker, Alphen a. d. Rijn, J. Doornekamp, Zwammerdam, C. J. Verbiest, Leiden, H. v. Driel, J. v. Driel, Alphen a. d. Rijn, J. C. v. d. Drift, Zoeterwoude, J. P. Droogers, Leiden, C. B. H. Duineveld, Lisse, B. den Duik, Katwijk, C. v. Duyn, Katwijk a. Zee, H. v. Duyn, idem, A. W. A. Edelaar, Leiden, C. v. Eg- mond, Katwijk a. Zee, E. v. Egmond, Nieuwveen, L. v. Egmond, N. v. Eg- mond, Rijnsburg, P. v. Egmond, Wassenaar, W. v. Egmond, Katwijk a Zee, W. v. Egmond, Rijnsburg, G. M. M. Elshof, Leiden, J. v. Eyk, Al phen a. d. Rijn, J. G. Eijs, Nieuw koop, W. R. Ie Feber, I. J. v. Ga len, J. A. v. Gastel, Th. J. M. Geer- lings. Leiden, M. M. v. d. Geest, Rijpwetering, J. J. v. Gent, Oegst- geest, L. de Goede, Leiden, C. de Graaf, Leiden, H. Griffioen, Voor schoten, G. C. Grimbergen, Rijns burg, J. Groot, Voorschoten, J. M. de Groot, Oegstgeest, W. Groten dorst, Lëidschendam, J. v. d. Gug- ten, Rijnsburg, G. C. de Wit, Noord- wijk, H. H. de Haas, J. J. M. de Haas, Leiden, J. J. A. de Haas, War mond, C. Haasnoot, Wassenaar, M. C. v. Haaster, Leidschendam, C. A. Heemskerk, Warmond, N. J. Henne- ken, Zoetermeer, C. den Hertog, Zoeterwoude. D. v. Heusden, Al phen a. d. Rijn, H. C. Heyker, Ha- zerswoude, G. M. Hogenboom, Lisse, M. H. Hogenboom, Roelofarendsveen, J. J. Hogervorst, Oegstgeest, R. Hoo- gevfoning, Noord wijk a. Zee, C. M. Hoogenboom, P. H. Hoogenboom, Roelofarendsveen, P. Hoogendijk, Ter Aar, A. C. Hoogervorst, Lan- geraar, Th. F. W. Hoogeveen, Ha- zerswoude, J. Hoogstraten, Leiden. Gisteren slaagden te Leiden voor het Mulo-examen: T. Admiraal en M. C. Barnhoorn te Noord wijk aan Zee; A. E. LeLiveld te Warmond; A. van Lienen, W. J. Meijers en P. H. Mulder te Leiden; M. Nasveld, Voorschoten; H. E. Nieboer en R. van Tonkelaar te te Leiden; J F. Doornbosch, Sassen- heim. J. S. K. Fokkema, Oegstgeest; J. v. d. Vaart, Alphen aan den Rijn; C. P. van Wieiingen, Leimuiden; K. Hijkoop, Alphen aan den Rijn; G. J. v. d. Koogh, Noordwijk; J. F. v. Kam penhout, Leiden; A. W. Griffioen, Voorschoten; A. A. E. Overbeeke, Zierikzee; W. M. Barlo én M. L. Se- gaar, Leiden; A. J. Wassenaar, Noordwijk; F. W. W. Baerveldt, F. Baksteen en H. G. Basie, Alphen aan den Rijn. Afgewezen 4 candidaten. kosteloos ruite afstond in de school aan de Zuidsingel Ook de kostbare inrichting van de schoo1 heeft ons weinig hoofdbrekens gekost door éénmalige financiële schenkingen van enkele verenigingen. Maar wat ons grote zorgen baart zijn de telkens weerken-nde exï.mitatiekosten van onze Mytylschool En hier/an in de eerste piaats de salariëring van onze onderwijzers, heilgymnasfe-masseu- sen helpsters, die momenteel onder betaald worden Dit mag zo niet blijven oer taan, maar het geld, dat wij hiervoor nodig hebben ont breekt ons. Hiervooi zijn wij op Uw liefdadigheid aangewezen Zondor enige schroom doen wij hierop een beroep en wij vragen U ons bij ons werk te helpen door onze collech gedenken. Laat degene, die zich bereid heeft verklaard om in deze vacantietijd voor ons te collecteren, niet onver- richterzake van U weggaan, maar geeft U wat U missen kunt, want 't is voor het gehandicapte kind. Mocht U als collectant Uw mede werking willen verlenen, dan kunt U zich hiervoor opgeven in de Con sistoriekamer van de Pieterskerk te Leiden en wel Donderdagavond 23 Juli a.s. tussen 5 en 8 uur en Zater dagmorgen 25 Juli a.s. na 9 uur. Bij voorbaat onze dank. L. W. van Liebestëin, arts Voorzitter. Dr. A. A. van Rijnbachf Op 74-jarige leeftijd overleed gis teren dr. A. A. van Rijnbach, oud leraar aan het Stedelijk Gymnasium te Leiden en oud-bibliothecaris van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde. Andries Albert van Rijnbach werd op 3 April 1879 te Delft geboren en studeerde Nederlandse letteren aan de Leidse Universiteit. Op 28-jarige leeftijd, in 1907, ving zijn leraars loopbaan aan met een benoeming tot tijdelijk leraar aan de Rijks H.B.S. te Meppel, waarna hij in 1910 tot le raar aan het gymnasium te Alkmaar werd benoemd voor het onderwijs in de geschiedenis en de Nederlandse taal. Deze vakken doceerde hij ook aan het gymnasium te Dordrecht, waar hij in 1918 leraar werd. In 1924 volgde zijn benoeming tot leraar in Nederlands en geschiedenis aan het Stedelijk Gymnasium te Leiden, welke functie hij bekleed heeft tot de pensioengerechtigde laeftijd. Hem werd met ingang van 16 Aug. 1944 eervol ontslag verleend. In 1926 promoveerde hij op een proefschrift over de kliudhten van Bredero tot doctor in de Nederlandse letterkunde. Dr. Van Rijnbach heeft grote be kendheid verworven als Neerlan dicus'. Hij liet talrijke publicaties het licht zien, waarvan de laatste gewijd was aan de liederen van Bredero. Zijn grote verdiensten in de Mij. der Ned. Letterkunde werden in het laatste jaarboek uitvoerig geschetst naar aanleiding van zijn aftreden als bibliothecaris. Wenken voor de ouders Nu de vacantie is begonnen, vra gen verschillende ouders en belang stellenden zich af, wanneer dit jaar de vacantiebezigheden voor de jeugd beginnen. Welnu, deze beginnen a.s. Maandag 27 Juli en eindigen 14 Aug., drie-weken lang van Maandag t/in Vrijdag. Drie keer, op Zaterdag van de voorafgaande week, zal in De Leidse Courant het verkorte programma worden afgedrukt, zodat de ouders en kinderen kunnen zien waar de plaats van samenkomst is, hoe laat ze moeten komen, of ze 's middags thuiskomen (anders staat er brood meenemen bij), of ze de fiets mee moeten nemen, of ze gaan zwemmen in de Zijl enz. Een vriendelijk verzoek aan de ouders: Als 't mogelijk is, stuurt dan de kinderen op tijd. Zegt tegen de kinderen, dat ze gehoorzaam moeten zijn aan de leiders en leidsters (die hun tijd en moeite graag aan de jeugd willen besteden). Geeft uw kinderen geen geld en geen snoep mee (dit is zo erg voor de kinderen, die niets meekrijgen en wier ouders het ook graag zouden willen doen, maar 't niet kunnen). Gaat er onderweg iets stuk, b.v. 'n fiets, dan is de rekening voor de be treffende ouders. Daarom, kijkt van te voren alles goed na. Zolang de R.K. vacantiebezigheden bestaan, hebben er nog geen onge lukken plaats gehad, Als er een zou gebeuren, zijn de onkosten buiten ver-antwoordelijkheid van 't comité. Komen er wijzigingen in het ver korte programma en zijn deze tijdig bekend, dan worden ze geplaatst in „Hutspot". Anders worden ze mondeling aan de kinderen meege deeld. Verschillende nieuwe attracties ko men er dit jaar bij, o.a. korfbaltour- nooi voor alle senioren op het ter rein van „Crescendo", varen naar Katwijk oir. daar in de duinen te spe- Wat lezers schrijven OVERWEG-MISèRE. Leiden,21 Juli. Heden begaf ik mij per fiets naar het station. Juist ging de rech terhelft van de spoorbomen aan de Morsweg omlaag. De linkerbomen waren nog geheel open en de sein- wachter wenkte, dat 'n man vóór mij en ik door mochten. (Blijkbaar een menslievende coulance van een bijna 70-jarige Haagwegbewoner). Die man verdient een ere-saluut. Nog onder de indruk van deze goede Leidenaar werden we plot seling aangehouden door een agent en kregen we beiden een bekeuring. Verschillende meelevende en mee voelende L-eidenaars verklaarden zich bereid om voor onze goede trouw te getuigen en begrepen, dat het hier niet ging om een moedwillige of kwaadaardige overtreding. Wy liepen er dus (in goed vertrouwen op de seinwachter) vrij plotseling in en stonden totaal in onze wieken ge slagen te kijken omdat we ons van geen kwaad of schuld bewust wa ren. We werden dus beiden onverbid delijk bekeurd voor deze misdaad en alles was al lang afgelopen toen de trein nog niet was gepasseerd. Nu is mijn beleefde vraag, is dit feit strafbaar, ja óf neen? In elk geval geef ik de Leidse burgerij de goede raad om zeer voorzichtig te zijn, want op die ma nier wórdt men onbewust de dupe. W. H. len. (In geen geval wordt toegestaan om in zee te zwemmen). Hebt U, ouders, grote klachten, geeft ze dan dor aan de leider (ster) of aan de hoofdleider(ster) van de parochie. De namen en adressen, van dezen zijn: St. Petrus-parochie: de heer v. d. Meer, Kapteynstraat 21; St. Joseph-paroohie: mevr. v. Dam, Irenestraat 14; Hartebrug-parochie: mevr. Colla, Mare 51; Haagweg-paro- chie: Mevr. Devilée, Da Costastr. 50. Op Donderdag 23 Juli a.s. zal er opnieuw een avondconcert worden gegeven op het carillon van het Stadhuis. De beiaard zal worden be speeld door de bekende beiaardier Sjef van Balkom uit 's-Hertoenbosch van 8 tot 9 uur. Het programma luidt: 1 Preludium in C. Staf Nees; 2 Menuet en Trio, Staf Nees; 3 Vale- riusliederen; 4 Fantasie over „Wilt heden nu treden", Toon v. Balkom; 5 Reeks Oud-Nederlandse liederen; 6 Impromptu (Hommage a Chopin), F. Timmermans; 7 Bewerking „Het wat een maghet suiver en net", A. Peeters; 8 Boerendansen, W. Siep. LEIDSCHENDAM Nationaal zangconcours. Het grote nationale zangconcours, dat de gemengde zangvereniging „Zang- lust" ter gelegenheid van haar 45- jarig bestaan heeft uitgeschreven, is gisteren ingezet met een muziek en zangdemonstratie. De Harmonie „St. Cecilia" heeft de jubilerende zang vereniging in optocht naar het feest terrein achter de Damlaan gebracht, waar St. Cecilia onder leiding van directeur B. van Veen het feest'in zette met de Manoeuvre-mars en vervolgens concerteerde met De Gouden Bruiloft, Roodkapje .en de mars Semper Fidelis. Daarna was de beurt aan „Zang- lust", die alle nummers, welke voor de deelnemende verenigingen ver plicht zijn voorgeschreven, ten ge hore bracht. Tot slot van dit concert hebben „St. Cecilia" en „Zanglust" „Hol lands vlag" van J. P. Wierts ten ge hore gebracht. Het publiek was zo enthousiast, dat het laatste couplet uit volle borst werd meegezongen. Hedenmorgen zijn het ere-comité, de juryleden, de directeuren en voorzitters der deelnemende ver enigingen en de genodigden ten ge meentehuize ontvangen door burge meester H. A. C. Banning die te vens beschermheer is van de jubile rende vereniging. Daarna is te 11 uur het concours geopend eveneens door de burge meester waaraan onmiddellijk de verschillende verenigingen in de beste concoursstemming aansloten. Tot slot van deze dag geeft het Ryswijks Mannenkoor hedenavond een concert. Over de uitslagen van de eerste concoursdag volgen mor gen nadere mededelingen. NOORDWIJK VAN „JULIANA TOT JULIANA". Van 28 Juli tot en met 12 Augus tus zal in de Quarlës v. Uffordstraat de rijdende tentoonstelling „Van Juliana tot Juliana" te bezichtigen zijn. Deze tentoonstelling bevat voor werpen uit het Kon. Huisarchief, welke verband houden met de pe riode van Juliana v. Stolberg tot en met heden. Wij hebben reeds enige malen aandacht hieraan besteed. De reizende tentoonstelling wordt door een tweetal dames begeleid, die de ganse dag bezig zijn om uitleg te geven, waar dat nog nodig mocht zijn. Bij de tentoonstellingswagens staat de kampeerwagen, waarin dames onderdak vinden. Voor het bezichtigen van de ten- tónstelling wordt een geringe ver goeding gevraagd ten behoeve van liefdadige doelen; voor volwassenen 40 cent, voor kinderen 15 cent. VOORHOUT DE NIEUWE RAAD IS VOLTALLIG. Naar we vernemen, hebben de opvolgers in de nieuwe raad van de heren P. v. d. Nouland en Adr Jansze, die niet tijdig hun geloofs brieven hadden ingeleverd, hun be noeming aangenomen. De heer J. L. Nijssen, die reeds 28 jaren zitting De commissie van het Diocesaan Sociaal Charitatief Centrum tot tij delijke plaatsing van buitenlandse kinderen doet een beroep op de ka tholieke gezinnen voor opname van Duitse kinderen. Het ligt in de be doeling een transport van pl.m. 120 kinderen in Den Haag en omgeving voor twee maanden onder te bren gen. Wie momenteel Duitsland bezoekt, wordt licht bedrogen door de uiter lijke schijn, die een leugen is. De weelde, waarin een geblaseerde élite zich baadt, en de ongerepte luister van het natuurschoon geven een vals beeld van de werkelijkheid. Bloed zou er moeten regenen en de zon zou haar glorie moeten verduisteren om aan dit lachende land zijn ware gezicht te geven. Een gezicht, dat het geschonden gelaat weerspiegelt der millioenen, die schreien en vergaan in de verborgenheid. Verbijsterend zijn de verdorde Burgerlijke Stand Geboren: Dimphine Henriette Ma ria, d. van M. H. van Ruiten en D. H. van Noort; Johannes Gerardus, z. van D. J. Meijers en J. de Graaff; Te San Eduard, z. van C. L. Fu en J. Loots; Susanna Elisabeth Cornelia, d. van P. J. J. Copier en W. J. Langezaal; Theresia Maria Jacoba, d. van W. Pico en J. J. Hengstmengel. Olga Désirée, d. van J. Jonkmans en A. M. O. Beke: Wilhelmus, z. van H. Nonkes en A. C. van Putten; Johannes, z. van P. C. van der Neut en M. J. H. van der Born; Brigitta Anna Maria Elisabeth d. van C. A. Mank en G. A. M. Pie- lanen; Johanna Theresia, d. van A. J. Kok en M. Hartman; Agatha Maria, d. van A. J. Kok en M. Hartman; John, z. van M. Christiaanse en P. C. Po- lane; Johanna Catharina Clasina, d. van D. van Duijn en W. C. Zwetsloot; Jeltje, d. van J. Poots en J. Brouwer; Nicolaas Petrus, z. van P. Duiven voorden en P. Bouthoorn. Overleden: A. C. Kriest, man 79 jaar; G. Verwer, huisvr. van Venetie 75 jaar; R. A. Samson, z. 11 dagen. A. A. van Rijnbach, man 74 jaar; C. van der Keur, huisvr. van Beekman 71 jaar; W. Bink wedn. 73 jaar. heeft gehad als vertegenwoordiger der K.V.P. en die hoewel hij op een verkiesbare plaats stond door de voorkeurstemmen der K.V.P.- ers niet werd gekozen, zal de plaats van de heer P. v. d. Nouland inne men. Voor de heer Adr. Jansze (A.R.) zal nu zitting nemen de heer M. Los. Deze nog jonge man is een nieuw gezicht in de nieuwe raad. De nieuwe raad zal straks zes nieu we gezichten te zien geven van de elf leden. De gang van zaken is zó, dat er twee nieuwe wethouders ge kozen zullen moeten worden en hieromtrent zeggen de Voorhouters: „Vol verwachting klopt ons hart". NOORD WIJKERHOUT Consultatiebureau zuigelingen. Zaterdag 25 Juli a.s. zal het consul tatiebureau voor zuigelingen geopend zijn om 9 uur v.m. in de kliniek van het Wit Gele Kruis, Heerenweg en om 10 uur in de Voorzienigheid. DE ZILK Verkeersdiploma's. In de school te De Zilk werd aan de volgende leerlingen het verkeersdiploma uit gereikt: WARMOND De heer P. A. Oudshoorn slaagde te Amsterdam voor het di ploma Bakkersbekwaamheid voor Brood-Banketbakkers. Laatste Berichten WIELRENNEN DE RÓNDE VAN FRANKRIJK. Hedenmorgen om 10.35 uur zijn de nog 82 in de wedstrijd zijnde renners vertrokken voor de 18e etappe van de Ronde van Frankrijk van Gap naar Briangon over een afstand van 165 kilometer. Bij de vliegende controle te Bar- celonnette, cp 61 kilometer van de start, kwamen Quennehen, Dacquay en Deledda als eersten door. Zij la gen 27 minuten voor op het tijdsche ma en hadden een voorsprong van 4 min. 38 sec. op een peloton, dat aangevoerd werd door Geminiani en waarin zich voorts de drager van de gele trui, Mallejac bevond. De overige coureurs volgden op 10 mi nuten. NIEUWVEEN BIJTIJDS KWAM DE HULP. In een onbewaakt ogenblik viel gisterochtend het ongeveer twee-jari- ge dochtertje van J. U., wonende aan 't Tolhuis, in een teil met chloor - water, zonder dat dit door iemand werd opgemerkt. Even later vond men 't slachtoffertje in bewusteloze toestand en werd het ergste gevreesd. Door leden van een toevallig juist passerend marinevaartuig werd ge ruime tijd kunstmatige ademhaling toegepast, waarna men er gelukkig in slaagde de levensgeesten weer op te wekken. puin woestijnen, eertijds steden die heilig waren om hun kathedralen, en om de pure schoonheid waardoor zij eens Gods heerlijkheid verkon digden. Verbijsterend de gruwelijke bun kers, zonder zon, zonder lucht en zonder vreugde, waarin velen nu reeds jaren levend begraven liggen. Verbijsterend de barakken, grijs en troosteloos aaneengerijd achter wrakke schuttingen, die beschaamd de millioenen onschuldig-verdoem- den aan het oog onttrekken. En de kinderen, stakkerds zonder schuld, worden naar ziel en lichaam met ondergang bedreigd. Juist nu, op de vooravond van de vacantie, terwijl U plannen maakt voor uw eigen kinderen, willen wij U doen denken aan die andere kin deren, voor wie het leven zoveel mooier wordt als het kind een korte tijd van uw gastvrijheid mag genie ten. Het kan het behoud van het kind betekenen, doch het brengt ook vreugde en nieuwe moed aan de ouders, die moeten leven zonder uit komst, zonder hoop. Over enige dagen wordt ^het eerste transport in Den Haag verwacht. Voor de meeste kinderen werden reeds adressen opgegeven, maar voor tien kinderen is nog- geen tijdelijk tehuis gevonden. Daarom doet de commissie thans een beroep op de katholieken van Leiden en omge ving om gedurende twee maanden een Duits kind in huis te nemen. Wie hiertoe bereid is, gelieve zich met de grootst mogelijke spoed te mel den bij mevr. Van WelyVan Deene, Breestraat 12, Leiden, tel. 20123, of hij het Soc. Char. Centrum (Kath. Soc. Bureau), Plantsoen 25, Leiden, tel. 20503. Dat Kerkwerve ook zijn zieke pa rochianen een goed hart toedraagt, bleek wel uit de perfecte wijze waarop de gisteren gehouden zieken dag was georganiseerd. Toen de bijna 100 zieken in de pa rochiekerk van St. Wilbert bijeen waren, en op het einde van de dag de traditionele bloemruiker aange boden kregen door de kleine, in het wit geklede bruidjes, waren zij zichtbaar ontroerd door deze atten tie. Maar ook waren zij innerlijk blij en gelukkig, omdat zij deze hele dag met zijn plechtige H. Mis, zegenin gen en processie hadden mogen mee maken. En zij hadden dit alles in tens en volledig mee-beleefd. Zij waren er geheel in opgegaan en zij waren dankbaar, zeer dankbaar voor alles wat zij op deze dag -een gees telijk- en tijdelijk goed hadden ont vangen. Ziekenwagens, Roode Kruisauto's en particuliere auto's (voor dit doel bereidwillig afgestaan) reden al vroeg in de morgen af en aan om alle deelnemende patiënten op te halen en naar het prachtig versierde Godshuis te brengen, waar de ban ken van het middenschip plaats hadden moeten maken voor een aantal bedden en ruststoelen, die door de goede zorgen van het comité keurig gerangschikt gereed stonden om de deelnemers en deelneemsters te ontvangen. Door een schare ver pleegsters van het Academisch Zie kenhuis en Endegeest werden zij hier met goede zorgen omringd. Toen alle patiënten aanwezig wa ren begon de plechtige Hoogmis, ge celebreerd door de pas gewijde dom. Wiliibrord Schlatmann, O.S.B., met assistentie van pater Lutius, O.Cap. als diaken en kapelaan F. v. d. Zon als subdiaken. Pater Looyaard had op het priesterkoor plaats genomen. Pater Lutius O.Cap. hield de pre- dicatie en wees er op, dat deze dag voor de zieken een dag is van bij zondere genade. Vele zieken zijn niet in de gelegenheid zo'n dag mede te maken. De aanwezigen zijn dus wel bevoorrecht boven vele anderen. De zieken kunnen gerust bidden om ge nezing want ook Christus bad: „Heer laat deze kelk aan Mij voorbijgaan, maar niet Mijn, doch Uw wil ge schiedde." Als het lijden voortduurt, dan moeten wij ons onderwerpen. Het parochiële zangkoor voerde, o.l.v. de heer J. van Schaik, de ge zangen uit. Marktberichten WOERDEN, 22 Juli. Kaas. Aan gevoerd werden 170 partijen. Prijzen eerste soort 2.092.16, 2e soort 1.92.08, en zware tot 2.41 per kg. De handel was matig. ROELOFARENDSVEEN, 21 Juli. Augurken. Augurken C f 37, idem klein D 32—34, idem D 29—32, idem E 1416, idem CD 22 per 100 kg. KATWIJK AAN DEN RIJN 25 JAAR PAROCHIEHUIS Dezer dagen, en wel op 29 Juli, zal het 25 jaar geleden zijn, dat het Parochiehuis is ingewijd, nadat op 26 Maart d.a.v. door drs. J. H. Keij- kers S. J., directeur van het Missie college, de eerste steen was gelegd. De inwijding werd verricht door wijlen pastoor J. Spoorman. Na de inwijding en intronisatie hield pa ter Clene S. J. een toespraak, waar bij hij er o.m. op wees, welk een be hoefte dit gebouw was voor de jeugd. De Maandagavond daarop werd het gebouw officieel door bur gemeester Schokking geopend. Als we de tekening van toen bekijken, is er in de afgelopen 25 jaar wel het een en ander aan het gebouw veran derd, maar voor het jeugdwerk is 't parochiehuis nog altijd een belang rijke vergaderplaats, al wordt het gebouw ook voor andere doeleinden met graagte gebruikt. KATWIJK AAN ZEE Gevaarlijke val De werkman J. Zuyderduyn was met een speciaal daarvoor ingericht toestel, een plankje aan twee tou wen, bezig de buitenmuren van de Oude of St. Andreaskerk te repare ren, toen onverwacht een van de touwen brak en Zuyderduyn naar beneden viel. Ernstig gewond en met inwendige kneuzingen, is hij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Na de H. Mis zorgde een staf van dames en verpleegsters voot verzor ging van de inwendige mens, waar na te 1 uur de handoplegging volg de. Na een uurtje rusten volgde een plechtig Lof dat gecelebreerd werd door Dom. 'Wiliibrord Schlatmann, met assistentie van de kapelaans F. v. d. Zon en W. Wiert. Pater Lutius hield wederom de predikatie, waarbij hij zeide, dat er bij de zieken ongetwijfeld een grote dankbaarheid heerst nu zij in Gods nabijheid hun lijden hebben kunnen opdragen. Nog meermalen zal zeker oveï deze dag worden gesproken en gedacht. Men zal dan moeten constateren en vaststellen dat alléén God troost en opbeuring kan geven. Vervolgens wekte de predikant op tot groot Gods vertrouwen. Daarna volgde de plechtige pro cessie met het Allerheiligste en kreeg iedere zieke de zegen. Pastoor Looijaard bad met alle aanwezigen de smeekbeden en aanroepingen. Dit waren wel de meest indrukwekken de ogenblikken van deze dag. En toen na deze schone plechtigheid de bruidjes alle zieken een ruiker anjers kwamen aanbieden, konden velen hun tranen niet bedwingen. Hiermede was ook deze ziekendag weer ten einde. VOORSCHOTEN Ernstige aanrijding Dinsdagmiddag had een ernstige aanrijdinj plaats, waarvan de 5-ja- rige B. H. K. het slachtoffer werd. Het jongetje reed op een stoep aan de linker kant van de Papelaan en stak plotseling de rijweg over. Een juist naderende auto kon een aan rijding niet meer voorkomen. Het ventje werd met ernstige verwondin gen aan armen, benen en gezicht naar het ziekenhuis overgebracht. INBREKERS OP PAD Gisteravond is een brutale in braak gepleegd in de winkel van de heer L. C. O. aan de Schoolstraat. Terwijl de familie boven was werd beneden de winkellade gelicht; een bedrag van 300 werd ontvreemd. De heer O., die later op de avond de winkellade wilde ledigen, vond niets meer om mee te nemen. In de veronderstelling, dat een van de fa milieleden zich reeds met deze zorg had belast, wachtte hij tot de vol gende morgen met informeren, toen bleek er ingebroken te zijn. De in breker had zich toegang verschaft door het uitsnijden van een ruitje. Vorige week is ook- ingebroken bjj een bewoner van de Kon. Julia- nalaan. De inbraak gebeurde waar schijnlijk op klaarlichte dag toen de familie uit was en eveneens door het uitsnijden van een ruitje. Een bedrag van f 800, een fototoestel en enkele kleinigheden werden ont vreemd. Aanbesteding. Gistermorgen is ten gemeentehuize de openbare aan besteding gehouden van de grond- riolering- en bestratingswerkzaam heden in het plan complex Oranje polder. Er waren-12 inschrijvingen. 1 A. Th. Stuifzand, Leiden f 86.990, 2 J. Stam, Voorschoten 87.750, 3 Fa. J. G. Nelis Haarlem 88.000, 4 W. Hennepman Leiderdorp 90.000, 5 P. R. Ori Wassenaar 96.800, 6 W. Splinetr Voorschoten 97.00, 7 W. H. J. Hoonhout Haarlem 98.700, 8 N. V. Splinders Aanne- -npr~ Maatschappij Ridderkerk 108.600, 9 H. Riemstra Rotterdam 109.500; 10 F. P. de Geus Leidschen dam 112.945, 11 Bron en Visser Voorburg 114.000, 12 Gebrs. Schoulf Leiderdorp 121.825. De gunning is nog aangehouden. Gouden echtpaar. Op 30 Juli a.s. hoopt het echtpaar P. Dijkman en T. Dijkman-Verhoog, Bij dorp straat 37, de dag te herdenken, dat zij voor vijftig jaar in't huwelijk tra den. De heer P. Dijkman is 56 jaar in dienst geweest bij de N.V. Zil- 1 verfabriek te Voorschoten

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3