Voedsel voor Oostduitse bevolking „Ik ben een dagje ouder geworden en doe het daarom wat kalmer aan Benoeming van gemeente-architect gaf Nieuwkoopse raad onprettig verloop WOENSDAG 22 JULI 1953 SE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Moskou stuurt ook De Oostduitse kranten melden dat de Sovjet-Unie heeft beloofd ter waarde van 231 millioen roebel (dat is officieel zestig millioen dollar) voedsel naar Oost-Duitsland te zen den. Dat is geen schenking, maar het voedsel wordt op crediet geleverd, zoals er nadrukkelijk bij wordt ge zegd. De waarde van het door de Russen aangeboden voedsel is vier maal zo groot als die van hetgeen de Amerikanen hebben aangeboden, maar het Amerikaanse voedsel is een gift. Hoewel de berichten niet spreken over de wijze waarop de Oostduitsers de Sovjet-Unie moeten terugbetalen, neemt men in West-Berlijn algemeen aan dat de Sovjet-Unie zal verzoe ken om grotere leveranties uit Oost- Duitsland. Het Russische aanbod is in elk geval in volkomen tegen spraak met hetgeen de Russen tot dusverre steeds hebben beweerd, na melijk dat er geen sprake is van hon ger in Oost-Duitsland. De Russische zendingen zouden vooral bestaan uit boter, vetten, vlees en kaas. Men heeft ondertussen nog steeds geen oplossing gevonden voor de dis tributie van het Amerikaanse voedsel dat nu op weg is naar West-Duits land. In twee Westberlijnse stadsde len, Kreutzberg en Tiergarten, heeft men de uitreiking van levensmidde- lenbonnen aan Oostduitsers voortge zet. Dat gebeurt met geld dat voor Spionnage in Duitsland Op 9 Juli hebben de Britse auto riteiten zes Duitsers, onder wie twee vrouwen, gearresteerd op beschul diging van spionnage voor de Sov jet-Unie, zo heeft de Britse hoge commissie Dinsdag meegedeeld. Een van de vrouwen werkte tot voor kort als telefoniste bij het Britse leger. Onder de gearresteerde mannen bevindt zich een voorma lige luitenant bij de „Luftwaffe", die gedurende twee jaar lid van de Duitse communistische partij was. Vier van de arrestanten komen uit Erunswijk, de andere twee uit het gebied van de Lünnenburger heide. Zij zullen Vrijdag moeten verschij nen voor een Hof der Westelijke geallieerde commissie te Dussel- ciorp. Voorts heeft het Westduitse mi nisterie van binnenlandse zaken Dinsdag bekend gemaakt, dat op 11 Juli een Tsjecho-Slowaak is gear resteerd, die van spionnage wordt verdacht. Hij zou in de Bondsrepu bliek hebben gewerkt als geheime agent, zich voordoend als employé van het Tsjechoslo waakse staatsbe drijf „Kovo". Westberlijnse firma's ter beschikking is gesteld. Weer zijn duizenden inwo ners van Oost-Berlijni naar het Wes ten getrokken om daarvan te profi teren. „Fascistische provocatie". De Russische hoge commissaris in Duitsland, Semjonof, heeft bij de Amerikaanse autoriteiten geprotes teerd tegen de verkoop van goedkope voédingsmiddelen in West-Berlijn aan Oost-Berlijners. Dit kon niet anders dam als een nieuwe „fascistische pro vocatie" worden beschouwd. Tweede schip op weg. Gisteren is een tweede schip met Amerikaans voedsel voor de Oost duitse bevolking uit New York naar Hamburg vertrokken. Het is het vrachtschip American Victory van 1317 ton, geladen met melkpoeder, bonen en bloem. Volgende week volgt er een derde schip. Hildc houdt schoonmaak Het Westberlijnse sociaal-demo cratische blad „Telegraf" schrijft in zijn editie van Woensdag, dat de Oostduitse minister van justitie, Hilde Benjamin, begonnen is met 'n nieuwe zuivering van haar ministe rie. Volgens de „Telegraf" gelaste Hil de Benjamin de arrestatie van zes hooggeplaatste ambtenaren, die nauw met haar voorganger Fechner hadden samengewerkt. De ambte naren worden beschuldigd van „vij andige activiteit jegens de staat". Ook in Halle zouden vooraan staande rechtelijke ambtenaren zijn ontslagen op beschuldiging van het uitspreken van „onverantwoorde lijke clemente" vonnissen bij de be rechting van personen, die hebben deelgenomen aan de ongeregeldhe den in Juni. Poolse aalmoezenier verdwenen De aalmoezenier van de Poolse kolonie te Bradford in Engeland, Hevry Borynski, is spoorloos ver dwenen. Hij stond bekend als een strijdbaar anti-communist. Maandag jl. werd hij opgebeld door een per soon, die voorgaf te spreken in naam van een vriend, pater Martynellis. Borynski, die de zaak niet helemaal vertrouwde, zocht zijn vriend on middellijk op en ontdekte dat deze niemand had gevraagd voor hem te telefoneren, 's Avonds werd aalmoe zenier Borynski opnieuw opgebeld. Hij verliet zijn huis met jas en hoed, maar liet zijn papieren thuis. Sinds dien heeft rnen niets meer van hem gehoord. Aalmoezenier Borynski was bezig de Polen in Engeland te verenigen in een hechte- anti-communistische groep. Toen de Poolse legatie te Lon den het vorig jaar probeerde enkele Polen onder bedreiging te overreden naar Polen terug te keren was hij het die de zaak aan de grote klok hing. Er werden vragen over zaak in het Lagerhuis gesteld en de regering beloofde aan deze practij- ken een einde te maken. Daarom vreest Scotland Yard, dat aalmoeze nier Borynski in een val is gelopen. Demonstraties te Teheran Ter gelegenheid van het feit, dat dr. Mossadeq een jaar geleden de macht weer overnam, zijn gisteren te Teheran twee grote afzonderlijke demonstraties gehouden, namelijk van de communisten en van rege- ringsgezinden. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. Het was voor het eerst, dat de communisten met toestemming van de overheid een betoging op het plein voor het parlementsgebouw hielden. Er namen naar schatting honderdduizend mensen aan deel. Waarnemers zien hierin een bewijs van de groei van de communistische Toedeh-partij die, hoewel verboden, onder diverse namen blijft function- neren. Opa Thijs Marinus 29 Juli 102 jaar tt Nieuwkoop gaat feest vieren „Nee, meneer", zegt Opa Thijs Ma rinus, terwijl hij bedachtzaam aan zijn stenen pijpje trekt, „de polder en het water wil ik niet meer zien. Daar heb ik m'n hele leven tegenaan gekeken en ik geloof wel, dat ik daar van alles gezien heb, wat een mens er maar van kan afkijken". Opa Thijs zit genoeglijk in zijn rie ten stoel voor het raam van het Nieuwkoopse huisje aan de Noorden- seweg en riep ons al, voor we binnen waren een welkom toe, want zijn ogen zijn nog sterk genoeg om de auto's op de weg en de gasten, die over zijn bruggetje lopen, te onder scheiden). Opa is al een beetje in stemming voor het grote feest van Woensdag 29 Juli, wanneer hij 102 jaar zal worden. „Nu die vrouw van 103 jaar on langs overleden is, geloof ik, dat ik de oudste inwoner van Nederland ben", vertrouwt Opa ons toe en een glunderend lachje toont aan, dat de 102-jarige deze eer op de juiste waar de weet te schatten. „Een beetje rustiger aan". Het duurt niet zo erg lang of Opa duikt in het verleden. Wanneer hij de mensen moet geloven, is -hij in Middelburg geboren. Maar Thijs weet niet beter of hij heeft altijd in Nieuw koop gewoond. Hij kent Nieuwkoop en Noorden op zijn duimpje, maar de laatste tijd dwaalt hij niet veel meer in die plaatsen rond: „Nee, meneer, ik wordt per slot van rekening een dagje ouder en dan moet je het een beetje rustiger aan gaan doen. Ik sta 's morgens om half acht óp, want lang slapen kan ik nu eenmaal niet. Over dag loop ik nog wel eens een beetje langs de weg, maar meestal zit ik Vier raadsleden verlieten de zaal Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 WRO, 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit.k. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 3.15 Gram. 9.00 voor de vrouw. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10S' Morgendienst. KRO: 11.00 voor zieken. 11.45 Gram. 11.50 „Als ziele luistert", caus. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.3012.33 Land en tuinb. mededelingen). 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 voor de Vrouw. 15.15 Gram. 15.25 Pianorecital. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Vocaal ens. en solist. 17.00 voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.4CP Voordracht. 18.00 Harmonie-orkest. 18.30 Gram. 18.35 „Op de stelling". 18.45 Leger des Heils muziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Le vensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio-Vossenjacht, 21.15 „Achter grachten, wallen en kantelen", klankb. 21.45 Mariniers kapel. 22.15 Piano-recital. 22.45 uur Avondoverdenking. 23.00 Nieuws- en SOS-berichten. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Gram. 9.30 voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.50 voor de kleuters. 11.00 Gevr. muziek. 11.45 ,.Zij, die geen vacantie hebben" caus. 12.00 Orgelspel. 12.35 „In het spionnetje". 12.30 Land- en t-uiribouw- mededelingen. 12.33 Gram. 12.50 „Uit het bedrijfsleven", caus. 13.00 Nieuws 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Cabaret. 14.40 Viool en piano. 15.00 voor de zieken. 16.00 Gram. 16.30 Rep. van de Ronde van Frankrijk; 16.40 Gram. 16.45 voor de jeugd. 17.30 Mil. caus. 17.40 Gram. 17.^5 Regeringsuitzending: U. F. M. Dellaert: „Schiphol, wereldluchtha ven", caus. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- problemen. 18.25 Musette-ork. 18.50 Beschouwing over de Ronde van Frankrijk. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 dansmuziek. 19.50 „Van Groenlanders en Eskimo's, caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philh. Ork en solist. 21.10 „Nederland bouwt verderhoorspel. 22.15 Lichte muziek 23.00 Nieuv/s. 23.15 Sportact. 23.3024.00 Amusementsmuziek. Dinsdagavond kwam de Nieuw koopse Raad in een openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester M. P. v. d. Weyden. Medegedeeld werd dat de begro ting van de gemeenschappelijke vleeskeuringsdienst voor 1954 een na delig saldo aanwijst van 6550.De gemeente krijgt hiervan 837.78 voor haar rekening. Over een en ander spreekt de heer Verhaar zijn veront waardiging uit en de heer Klein zegt, dat de exploitatie ook veel te duur is. De voorzitter vraagt dan aan de heren, of ze wellicht een oplossing weten, doch men blijkt te weinig kennis van zaken te hebben, dat men een andere richtlijn kan aan geven. Op verzoek van B. en W. heeft ook de bouwkundig inspecteur van het L.O. een onderzoek ingesteld naar de staat van onderhoud van de Open bare Lagere School. Ofschoon het ge bouw niet aan de gestelde eisen vol. doet, acht de inspecteur de bouw van een nieuwe school niet noodzakelijk; het treffen van belangrijke voorzie ningen vindt hij onder deze omstan digheden niet gewenst. De heer Stop pelenburg staat verbaasd over deze zienswijze, want wordt alzo gehan deld dan gebeurt er niets. De voor zitter licht echter toe, dat bij de zing van dit rapport de klemtoon moet vallen op „belangrijke", waar door dus de mogelijkheid tot noodza kelijke reparaties wordt opengehou den. Overigens vindt de voorzitter, is de Raad gerechtigd met eigen voor stellen tot verbetering van de school te komen. De N.V. Kuyf's Vuil- en Ba|_ bedrijf in liquidatie dagvaart de ge meente tot betaling van ruim 4000, zijnde omzetbelasting over de jaren 1947, 1948 en 1949. De raad gaat er mede accoord, dat de gemeente te gen deze dagvaarding in verweer gaat. Bij raadsbesluit van 29 Mei 1953 werd mej. P. Poelder eervol ontsla gen als onderwijzeres aan,de O. L. School. In de vacature wordt nu voorzien door de benoeming van mej, Tr. Spaargaren uit Overveen met 10 stemmen; 1 stem werd uitgebracht op mej. M. C. Veltkamp uit Soest. Benoeming gemeente-architect. Een zeer belangrijk agendapunt komt nu aan de orde n.l. de benoe ming van een nieuwe gemeente-ar chitect, wegens het feit dat de heer F. Pieterse de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. De voorzitter geeft vooraf een over zicht van de loop der dingen bij het oproepen van sollicitanten. Het is moeilijk een keuze te maken maar het is ook moeilijk een bekwame kracht aan te trekken; dit laatste met het oog op het salaris. Niettemin zijn er verschillende gegadigden gekomen en B. en W. hebben in eerste instan tie een voordracht opgesteld, doch die kwam te vervallen, in verband met het feit, dat nr. 1 zich op het laatste ogenblik terugtrok. Diverse sollicitanten worden besproken en B. en W. waren van mening, dat de heer W. Eikelenboom uit Dalfsen wel het meest in aanmerking voor de be noeming komt. Hierna gaan uit de C.H.- en de Gemeentebelangen-frac tie spontane instemmingen' op en het schijnt, dat de zaak nog al eenvou dig ligt. Maarhet loopt heel an ders. De heer Verhaar probeert dit agendapunt te verdagen tot een vol gende zitting en de heer E. H. van Dam wil maar terstond tot stemming overgaan. Bij de eerste stemming verkrijgt de heer Eikelenboom 5 stemmen en de heer T. J. van Vliet, een candidaat uit Amsterdam, ook 5 stemmen,terwijl een der raadsleden blanco stemt. Uit een en ander blijkt dus dat de niet-katholieke leden de heer Eikelenboom wilden benoemen en de K.V.P.-ers de heer Van Vliet. Alvorens men tot de tweede stem ming over gaat wil de heer Stoppe lenburg er op wijzen, dat men moet stemmen in overeenstemming m,et het openingsgebed, waarin gezegd wordt, dat alle handelingen zullen strekken tot ware belangen van de gemeente. Zijns inziens worden hier echter andere belangen voorop ge zet! De heer Verhaar wil deze spre ker antwoorden, doch de voorzitter wijst er op, dat de stemming aan de orde is en acht enige discussie hier over niet gewenst. De voorzitter meent te mogen aannemen, dat ieder raadslid voor zich naar eer en gewe- tne handelt en alzo het gemeentebe lang dient. De tweede stemming heeft tot re sultaat, dat de heer T. J. van Vliet uit Amsterdam wordt benoemd tof architect van de gemeente en wel met 6 van de 11 stemmen. Onaangenaam verloop. Dan krijgt de raadsvergadering een onaangenaam verloop, want de heer A. van Dam vindt deze handelwijze van de katholieken misselijk en met hem verlieten de heren Bloos (ook C.-H.), Stoppelenburg en Zwart (de ze twee laatsten van Gem.belang) de raadszaal onder mededeling dat zij niet meer aan de discussie wensen deel te nemen. De raad, zonder de genoemde frac ties zet de vergadering voort en be sluit om de heer F. Pieterse eervol ontslag te verlenen met ingang van de datum van indienstreding van de heer Van Vliet. Medewerking wordt verzocht in verband met de uitbreiding van de R.K. Meisjesschool, de Chr. School en naar aanleiding van de verzak king van de speelplaats, en de schut ting van de Chr. School. De raad be sluit deze medewerking té verlenen. Indertijd werd in de raad voorge steld om in de gemeente op de daar toe geëigende plaatsen enkele ban ken te maken. Men kan het hierover niet erg eens worden en men behan delt dit geval liever op een volgende vergadering. Het weiland gelegen oostelijk van de Ziendevaart met inbegrip van het bijbehorende water in totaal groot 2.44.70 ha., sinds 13 November 1940 verhuurd aan de heer P. Kapteyn Sr., zal met ingang van 1 November 1953 telkens voor 6 jaren wórden ver pacht aan de zoon van P. Kapteyn Jr., die het bedrijf heeft overgeno men. Door de heren E. H. van Dam en Dom. Pieterse worden de geloofsbrie ven van de nieuw benoemde raadsle den onderzocht en ini orde bevon den. hier bij het raam en rook m'n pijpjeaan het foto's kijken bent, dan kun- Bij deze gelegenheid geeft de voor zitter uiting aan zijn dankbaarheid jegens de heer Verhaar (,die zich vrij willig heeft teruggetrokken van het politieke toneel). Spr. prijst de heer Verhaar, die zeer vele jaren zijn taak als raadslid op de juiste wijze heeft opgevat. Nogmaals wijst de burge meester op de sympathie van alle raadsleden, betoond bij de behande ling van de electrificatie van de Achttienkavels. In zijn antwoord is de heer Ver haar op de eerste plaats dankbaar gestemd tegenover God, Die hem steeds gezondheid gaf, zo zelfs, dat de heer Verhaar slechts één keer in de 30 jaren, wegens ziekte een raadsvergadering heeft moeten ver zuimen. Spr. dankt allen, die met hem in die jaren hebben samenge werkt. Voor het laatst vraagt de heer Verhaar aandacht voor het pad tus sen de Nieuweweg en de Achterweg; hij zou gaarne zien dat genoemd pad een openbare weg wordt. Woningbouw te Noorden. De burgemeester geeft, bij de- be handeling van de woningbouw te Noorden een uiteenzetting van de ge hele geschiedenis, verbonden aan dat deel van het uitbreidingsplan. Hij is zeer verheugd te kunnen mededelen, dat te Noorden nu 14 woningen zul len worden gebouwd op het terrein naast de R.K. kerk. Door verschillen de omstandigheden zal de aanbeste ding niet eerder kunnen plaats vin den, dan einde Augustus a.s. De heren Klein en E. H. van Dam dringen wel op spoed aan, opdat er dan voor de winter nog heel wat kan gebeuren. De heer Klein ziet graag dat alvast begonnen wordt met het bouwrijp maken van de grond ter plaatse. De voorzitter zegt, dat reeds in die richting wordt gewerkt. Ver meld zij nog dat van de woningen 5 grote-gezinswcningen en 9 kleinere woningen zullen verrijzen. Bij de rondvraag informeert de heer Klein naar de moeilijkheden, welke blijken op te treden bij het kampeerterrein in het Zuideinde. Hij vraagt, of dat overpad naar het ter rein vrij toegankelijk is voor ieder een. De ingezetene, die naast het overpad woont, heeft al enkele malen sommige leveranciers van de kam peerders op het pad teruggestuurd. Inderdaad zijn aldaar moeilijkhe den, zegt de voorzitter, maar er wordt hard gewerkt, om het over pad te doen verleggen, via een an der erf, daar in het Zuideinde, waar zeer zeker die bezwaren niet aan wezig zullen zijn. Op de vraag van de heer E. H. van Dam antwoordt de voorzitter dat de mogelijkheid zal overwogen worden, om alsnog dakramen te doen aan brengen in de laatst gereed gekomen huizen aan de achterweg. Dezelfde vragensteller wijst er op, dat de dorpstoren gevaar oplevert voor de schooljeugd; er zijn stukken steen, die ieder ogenblik naar beneden kun nen komen. De Voorzitter zegt toe, dat met de meeste spoed zal worden nagegaan, in hoeverre er werkelijk gevaar bestaat. Hierna ging de raad in geheime zitting tér behandeling van een ons onbekend onderwerp. 's Avonds om tien uur, als de nieuws berichten geweest zijn, ga ik naar bed". Nee, de krant kan Opa niet meer lezen en dat vindt hij wel jammer. Een paar jaar geleden ging dat nog best, maar zijn ogen gaan de laatste tijd een beetje dienst weigeren. Vroe ger vormde de komst van de krant iedere iedere dag een groot ogenblik in het Nieuwkoopse huisje, want Opa kon lezen en spelde hem trouw aan zijn „broertje", die pas 89 jaar is, helemaal uit. De jongste buurvrouw. Dit „broertje" komt even later het kamertje binnen in gezelschap van z'n jongste buurvrouw, de 17 maan den oude Hilly Immerzeel. Achter het tweetal komt Hilly's moeder met een dampende pot thee, die Opa genie tend met de kopjes doet rinkeden. Dan herinnert Thijs zich plotseling de uitgaansdag van de Nieuwkoopse Ouden van Dagen. Tjonge, tjonge, wat is dat een dag geweest. Ze wa ren helemaal naar Zeist gegaan en daar werd Opa in een speeltuin door twee Utrechtse onderwijzeresjes „ontdekt". Even later stond hij in een kring van tientallen kleine meis jes, die „Lang zal hij leven" zongen en met vlaggetjes zwaaiden. Opa als filmster. Opa heeft er foto's van ook en deze worden rap voor den dag ge haald. En als je nu eenmaal toch nen er best een paar meer bij. We zien Opa zijn zeis slijpen en op het land werken; we zien hem tussen het hooi en bij het vee; we zien hem voor zijn huisje zitten en achter in zijn tuintje werken. „Ja, ja", grinnikt Thijs, „ze hebben me al zo dikwijls op de kiek gezet, ze schijnen me be paald te moeten hebben". Wanneer hij met kennelijk genoe gen de foto's nog eens bekijkt, ver belt hij, dat de jongelui van tegen woordig het maar gemakkelijk opne men. Thijs heeft tot zijn grijze ouder dom gewerkt, maar veel bazen heeft hij niet gehad. Hij hield het gemakke lijk 25 jaren en langer bij dezelfde baas uit en als hij wegging wilden ze altijd graag, dat hij bleef. Nee, de manier, waarop de jonglui varu tegen woordig met hun werkgevers boompje verwisselen kan Opa maar zeer matig waarderen. Het tweede kopje thee is allang leeg en Hilly heeft tussen de bedrij ven door een kleine Vierdaagse dag mars rond de tafel gedrenteld. Paasbest. Mevr. Immerzeel zet de kopjes in elkaar en kijkt keurend naar Opa's broek ,die best een sopje kan gebrui ken; ook de gordijnen zullen nog even kennis met het water moeten maken. Want de volgende week Woens dag, wanneer de burgemeester en an dere hoge bezoekers Opa komen fe liciteren, kan hij toch moeilijk met een vlek op zijn broek achter geel gerookte gordijntjes zitten. ALPHEN AAN DEN RIJN „AVIFAUNA" EN ARNHEM. In de jaarlijkse vergadering van de Arnhemse V.V.V. is de mogelijk heid besproken om het vogelpark „Avifauna" naar Arnhem te krijgen. De directeur van de V.V.V. de heer J. Vet, gaf als zijn persoonlijke me ning te kennen, dat een vogelpark alléén te weinig spreekt tot de fan tasie. Slechts ten koste van tonnen met als basis dure orkesten en arties ten zou er misschiqen nog iets mee te beginnen zijn, hoewel spreker ook dat betwijfelt, gezien de situatie waarin „Avifauna" na een dergelijke royale exploitatie thans verkeert. Burgemeester Matser was ook van mening, dat een vogelpark alleen niet kan bestaan doch hoogstens ge koppeld dient te worden aan een bestaand evenement. Daarvoor zag ook de burgemeester echter geen mo gelijkheid in de Gelderse hoofdstad. Niettemin werd besloten contact op te nemen met de curatoren in het faillissement van „Avifauna". VACANTIE REGELING BAKKERS PATROONS THANS EEN FEIT Niemand zal willen beweren, dat de bakkerspatroons geen recht heb ben op een volle week vacantie met behoud van hun inkomen. In de Dinsdagavond in hotel Toor gehouden vergadering van de bak kerspatroons met de afgevaardig den van de drie plaatselijke bestu renbonden, de bakkersgezellen en de heer A. J. van 't Veer voor de Arbeidsinspectie, bleek eerst duide lijk, met welke oezwaren men vaak te maken heeft Het gemeentebe stuur heeft naar aanleiding van de ze nog al uiteenlopende bezwaren voorlopig maar van een wettelijke regeling afgezien. Des te verheugen der is het, dat onder leiding van de heer J. Zaal gisterenavond een rege ling tot stand is gekomen, die een vlotte broodvoorziening in de vacan- tieperiode waarborgt. Jammer was, aldus de heef de Graaf, dat een drietal bakkers aan deze regeling niet wensen deel nemen. De heer v. 't Veer zegde der- der Heijden. gelijke maatregelen toe, waardoor het uitgesloten te achten is, dat deze drie bakkers voordelen zullen ont vangen of winst zullen grijpen uit de vacantieregeling van de overige 26 bakkerspatronen. Ook de heren Ruijssenaar, v. 't Hart en v. d. Akker zegden na mens hun besturenbonden medewer king toe en zullen hun leden advi seren aan de getroffen regeling mede te werken. Deze medewerking kan hierin bestaan om gedurende de periode 27 Juli tot en met 8 Aug. a.s geen brood te kopen bij andere dan bij de daarvoor aangewezen winkels. Dus slechts bij die bakkers die aan de regeling deel nemen. De eerste helft zal de week gaan van 27 tot en met 2 Aug. en de tweede helft zal gaan in de week van 3 tot en met 8 Aug. Slechts in de buitenwij ken zal het brood bezorgd worden. Men mag dan om 8 uur reeds be ginnen. De drie niet mede-erkende bakkers zullen pas om 10 uur mo gen gaan venten. Hierop zal streng worden toegezien in genoemde periode. BOSKOOP GlasgerinkelN politiebureau. Enige jongemannen hadden wat te diep in het glaasje gekeken, toen zij weer een café binnengingen, om hun nog steeds durende dorst te lessen. Het reeds ingenomen spraakwater deed zijn werk echter, met het gevolg dat er grote en minder fraaie woor den werden gesproken. Hier bleef het echter niet bij. De heren wilden blijkbaar scherven zien, want zij be gonnen met bierglazen te gooien. Dit kan de caféhouder allerminst waar deren. Hij riep „de sterke arm" te hulp, die een einde maakte aan dit „vrolijke keuken"-gedoe en de heren gratis logies aanbood in het politie bureau. Te zijner tijd zullen de uit- bundigen zich wel hebben te verant woorden wegens ordeverstoring en vernieling. HAZERSWOUDE Geboren: Ermelinda Carmela Maria d. van Franciscus de Boer en Agata Maria Koot. Overleden: Johannes Groen 78 j., echtg. van Maria Pieternella van

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2