$evtcioóe(ixMi/fca/ru i ™ee IS ER REDEN OM OP SPOEDIG BESTAND TE HOPEN? Liet Stalin een „politiek testament" na? Nieuwe onenigheid met Rhee Opperste Sovjet uitgesteld Drie dagen lang op een richel Protest tegen vlootbezoek rn M -WOENSDAG 22 JULI 1953 F m I fJT^\ a Wjm 44ste JAARGANG No. 12946 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN moppert Wier j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w.» f 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Verwachtingen Het bestuur van de Katholieke Volkspartij heeft de Katholieke Nationale Partij en de Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid uitgenodigd tot een sa- menspreking. Aanleiding tot deze uitnodiging en onderwerp van de bespreking is de oproep, welke Kardinaal de Jong twee maanden geleden heeft gericht tot alle Katholieken, de eenheid te bewaren „op elk terrein van het openbaar leven". Deze eenheid achtte de Kardinaal voor ons vaderland „noodzakelijk en onmisbaar", nu het katholieke volk van Nederland op staatkun dig gebied nagenoeg geëmancipeerd nog tot taak heeft zijn maat schappelijke en culturele achter stand in te halen. Het zou prachtig zijn, als alle ka tholieken van Nederland, de oproep van St. Willibrords opvolger ge hoord, zich voornamen alle geschil punten ter zijde te schuiven uit deze, ons inziens, verstandige en verstan delijke overweging, dat niemand beter dan de aartsbisschop van Ne derland in staat is om te beoorde len, wat voor de maatschappelijke en culturele ontwikkeling van het eeuwenlang op dat gebied ten ach ter gehouden en ook soms door eigen laksheid ten achter gebleven volks deel gewenst, „noodzakelijk en on misbaar" is. Deze bevoegdheid tot oordelen ontleent de kardinaal-aartsbisschop niet alleen aan zijn ambt van gees telijke leidsman van alle Nederlan ders die hou en trouw zweren aan het geloof der vaderen, maar hij, de historicus, overziet in het verloop van de geschiedenis der mensheid, hoe altijd weer „in het verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal" en hoe steeds eendracht macht maakt en tweedracht kracht bréékt. Deze geijkte gezegden omsluiten een algemene levenswijsheid en men behoeft geen historicus te zijn, om de juistheid ervan te beamen, doch een persoonlijkheid als de kardi naal, zetelend op zo doorluchtige stoel, door iedereen erkend als een „goed vaderlander" in de hoogste graad der manmoedigheid, is zeker beter dan iemgnd anders in de ge legenheid de waarde van deze le venswijsheid te schatten en met de volle kracht zijner hogè autoriteit aan het hem toevertrouwde volks deel voor te houden. Dat heeft hij twee maanden ge leden te Utrecht gedaan, onomwon den en zonder dat er voor misver stand aanleiding kon zijn. Het zou prachtig zijn, indien aan zijn oproep yan alle zijden gehoor werd gegeven, maar niemand ont veinst zich, dat de verwezenlijking van deze in dubbel opzicht „kardi nale" wens met moeilijkheden ge paard gaat. Aan de goede wil bij alle katholieken zonder onderscheid om tot onderlinge overeenstemming te komen, twijfelen wij niet. Wij ver wachten stellig, dat de voorgenomen bespreking tussen vooraanstaanden in de K.V.P., de K.N.P. en de P. v. d. A. zal plaats hebben, maar min der stellig voorzichtig uitgedrukt is onze verwachting, dat uit deze bespreking een politieke eenheid in de gangbare betekenis van partij- eenheid, zal resulteren. Maar dat sluit niet uit, dat een politieke een heid in wijdere zin er het gelukkige gevolg van zou kunnen zijn. Daarom zien wij deze bespreking „op passende datum" met belang stelling tegemoet en verheugen we ons er over. Zelfs indien een eerste beraadslaging geen enkel resultaat zou bereiken en in het geheel geen uitzicht mocht bieden op overeen stemming, dan nóg zou het te over wegen zijn een blijvend, regelmatig contact te onderhouden tussen voor aanstaande Katholieke persoonlijk heden van uiteenlopende politieke mening; een regelmatig, vriend schappelijk contact van, zoals Pau- lus het zo huiselijk zegt: „huisge noten des geloofs", die bij ieders verscheidenheid van politiek in zicht, vertrouwen hebben in elkan ders goede trouw. Wie weet, of een dergelijk, uit drukkelijk gevraagd en dan ook uit drukkelijk gehandhaafd, confiden tieel beraad op de duur niet zou leiden tot een politieke eenheid in de gangbare betekenis. Want werkelijk, wat Katholieken, hecht en stevig verbonden in de band des geloofs, ojf ander terrein van elkaar verwijderd houdt, is, wanneer men de oorzaken dier ver wijdering beziet in 't licht der voort schrijdende historie en in het licht der eeuwigheid, van zo onderge schikt belang, dat men het geringe goed van zijn eigen mening, gemak kelijk zou kunnen prijs geven voor het grote goed der eendracht in be ginselen. welke inwendig beleden, zich ook naar buiten manifesteert. DE JAPANSE WATERSNOOD Volgens de jongste verlieslijst, die door de Japanse politie is gepubli ceerd, hebben op het eiland Honsjioe bij de overstromingen 675 mensen de dood gevonden; 4190 personen woMen vermist. Het aantal gèwon- den bedraagt 4.507. Het water zakt nu en net weer ls vandaag beter ge worden. Aan het gebouw vjordt hard gewerkt Van de zijde van de verbondenen is gisteren de gehele dag het stilzwijgen bewaard over de vorderingen die er werden gemaakt bij de laatste voorbe reidselen voor het tekenen van de wapenstilstandsovereenkomst. Radio- Peking daarentegen deelde mee, dat de stafofficieren van beide partijen druk bezig zijn met het regelen van de laatste details. De waarnemende Britse eerste minister, Buttler, heeft Dinsdag in het Lagerhuis verklaard, dat er alle reden bestaat om te hopen, dat er in Korea zonder verder verwijl 'n wapenstilstandsovereenkomst kan worden getekend. John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft zich echter gisteren op zijn wekelijkse persconferentie niet willen wagen aan 'n voorspelling over de afloop der bestandsbesprekingen in Korea. De niet-communistische wereld moest nog niet juichen over de wijze, waarop de besprekingen te Panmoendjon verlopen. Er bleven nog verschei dene punten te regelen en het opperbevel der V. N. had nog geen duidelijk beeld van de gedragslijn van de communisten. generaal Robertson had toegezegd zich ndet tegen een wapenstilstand te zullen verzetten, omdat de Verenig de Staten een bepaalde waarborg hadden verstrekt indien op een poli tieke conferentie na drie maanden nog geen bevredigende regeling was bereikt. „Het is thans duidelijk geworden, dat generaal Harrison tegenover de communistische onderhandelaars heeft verklaard, dat president Rhee er in heeft toegestemd zich voor een periode van onbeperkte duur niét te gen een wapenstilstand te zullen ver zetten. Dit is volkomen onjuist", zei- de hij. De minister voegde hier later nog HET GEBOUW DER ONDERTEKENING. Chinese en Koreaanse arbeiders zijn bezig met het opbouwen van de zaal waarin de ondertekening van de overeenkomst zal plaats hebben. Zij schijnen erg veel haast te heb ben, want het werk wordt 's nachts bij het licht van schijnwerpers voort gezet. Volgens het Noordkoreaanse radio-station Pjongjang zal het ge bouw te Panmoendjon, waarin de on dertekening zal plaats vinden, wor den opgetrokken in Koreaanse stijl. Het zal een oppervlakte beslaan- van negenhonderd vierkante meter. Radio-Pjongjang beeft meer ver trouwen in de toekomst dan de Chi nese radio. Het Noordkoreaanse sta- tiqn zei dat er een golf van optimis me was ontstaan na de verzekering van de verbondenen dat Zuid-Korea zich aan het bestand zou houden. RHEE IS NOG NIET TEVREDEN. Van welingelichte zijde is te Wash ington vernomen, dat het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken de Zuid-Koreaanse regering een nieu we mededeling heeft doen toekomen, welke vermoedelijk verband houdt met berichten, dat Rhee's kabinet op nieuw ontevreden is over de gang van zaken bij de bestandsbesprekingen. De Zuid-Koreaanse minister van buitenlandse zaken heeft n.l. ver klaard, dat president Syngman Rhee De bijeenkomst van de Opperste Sovjet, het Russische „parlement", welke zou plaats vinden op 28 Juli, is uitgesteld tot 5 Augustus. Het Russische persbureau „Tass", dat dit nieuws wereldkundig maak te, gaf geen verklaring voor het uitstel. Algemeen neemt men aan, dat de Opperste Sovjet is bijeengeroepen cm het ontslag van Beria als „agent van he t internationale imperialis me" te bekrachtigen. aan toe dat, indien de Amerikaanse regering de gewenste opheldering niet zou geven, „Zuid-Korea zich ge dwongen zal zien bekend te maken wat Robertson nu eigenlijk precies beloofd heeft". DE GASPERI VOOR HET PARLEMENT Italië's premier de Gasperi is gis teren voor Kamer en Senaat getre den met zijn regeringsprogram een program dat voorziet in alle mogelijke steun aan de NATO, de Europese verdedigingsorganisatie en alle andere maatregelen, die Euro pa's eenwording beogen. Maar hij verbond daaraan een dringend beroep op de Westelijke geallieerden. Italië te steunen in zijn dispuut met Joegoslavië over Triëst. „Thans is de tijd gekomen om het Italiaanse volk recht te doen weder varen", riep hij uit onder luid ap plaus van de Kamerleden. En hij voegde er aan toe, dat zijn land nim mer deel zou uitmaken van het tus sen Griekenland, Turkije en Joego slavië gesloten Balkan-pact, zolang niet over de toekomst van Tirëst beslist was. Men verwacht, dat het Kamer debat over de Gasperi's program een week zal duren, waarna er over gestemd zal worden. Waarnemers geven de Gasperi een kleine kans, dat hij de zege zal behalen, daarbij dan geholpen door de monarchisten, die zich waarschijnlijk van stemming zouden onthouden. Éénwording van Europa verhinderen In het jongste nummer van het door de Westduitse regering uitgege ven voorlichtingsblad wordt ver klaard, dat de sleutel van de Sowjet- Russische politiek t.a.v. Duitsland te vinden is in de toespraak, welke wij len premier Stalin in October 1952 op het 19e Congres der Russische com munistische partij heeft gehouden. Stalin zou hierin onder meer heb ben verklaard een voorstander te zijn van een laten schieten van Oost- Duitsland, met het doel het streven naar Europese éénwording te dwars bomen. Stalin- voerde aan, dat een sterk en onafhankelijk Duitsland hetzij de zij de der Verenigde Staten, hetzij die der Sovjet-Unie zou kiezen. „In bei de gevallen zal Duitsland in confilct komen met Frankrijk en Groot-Brit- tannië, hetgeen de uitbreiding van het communisme zou bevorderen", zou hij hebben gezegd. Stalin- zou een „politiek testament" hebben nagelaten, dat dezelfde geest ademt als zijn hier aangehaalde ver klaring. Hij zou het Kremlin hierin hebben aanbevolen de grote lijn der sinds 1919 en in eerste aanleg tot 1945 gevoerde politiek, om verdeeldheid te zaaien tussen de Westerse mogend heden, te handhaven. „Het Kremlin is niet bevreesd voor een aanval door strijdkrachten der Europese verdedigingsmacht, daar het weet dat het moeilijk is een in ternationale strijdmacht een oorlog te doen beginnen. Doch het vreest wel dat een éénwording van Europa een hinderpaal zou zijn voor verdere uitbreiding van het communisme. Het geeft, om dit te verhinderen, de voor keur aan een tijdelijk terugtrekken uit Duitsland", aldus het voorlich tingsblad der Westduitse regering. POOLSE PRIESTERS VRIJGELATEN Zéstien R.K. geestelijken en drie nonnen zullen uit gevangenissen in Polen worden vrijgelaten als gevolg van een verzoek, dat gedaan is door Katholieke leiders in Polen. Volgens het Vaticaan bevinden zich in Polen vijf bisschoppen en honderd pries.ters in de gevangenis. 5CCC SUvLacfauü&teti waagden de &p,%ong Fins stoomschip op een mijn gelopen Het 3800 ton metende Finse stoomschip „Aina Nurminen" uit Helsinki, is nabij het lichtschip Kiol op een mijn gelopen. Met een slagzij van 45 graden werd het schip door twee sleepboten nabij de vuurtoren van Friedrichsort aan de grond gezet. Tengevolge van de ontploffing werden enige leden van de bemanning gewond. De foto toont het aan de grond gezette stoomschip, dat gedeeltelijk is gezonken. De dood in de bergen Een jonge Fransman, Barbacki, strompelde gisteren de Mont Blanc af, nadat hij zeventig uur lang op een smalle richel van de Aiguille du Fou had gezeten. Gisteravond werd hij in het ziekenhuis van Chamonix wegens uitputting en bevroren han den opgenomen. Twee dagen en drie nachten had Barbacki, een student van Poolse afkomst, hoog in het gebergte door- gebractft. Een gids had verteld, dat hij al die tijd aan een touw hing, (hetgeen wij gisteren ook hebben gemeld) doch dat is niet waar ge bleken. Barbacki vertelde, dat hij en zijn vriend Chullivat Zaterdag hun toe vlucht op de richel hadden gezocht, nadat zij overvallen waren door een storm. Zij hadden geen dekens en huiverden in de ijskoude lucht, tot dat Chullivat besloot in zijn eentje de afdaling te wagen. Chullivat is daarbij in een 145 meter diepe spleet gevallen. Berg gidsen vonden hem daar dood, met een verbrijzelde schedel. Barbacki wist daar niets van. Hij at wat uit een potje honing, het enige voedsel, dat hij bij zich had en ging slapen. De gidsen vonden hem Maandag, maar hij was te bang om met hen mee naar beneden te gaan. Hij zei, dat hij het nog wel een nacht uit hield. Gistermorgen bij het aanbre ken van de dag ging een volledig uitgeruste reddingsploeg op weg om Barbacki van de gevaarlijke piek te halen. Hij was blauw van de kou en half uitgehongerd, maar overi gens niet ernstig gedeerd. Vandaag zullen reddingsploegen proberen om de nog met het klim- touw met elkaar verbonden lijken van vier Spaanse Alpinisten te ber gen, die zijn aangetroffen onder de Tournette, een rots in dit zelfde ge bied. Enige dagen geleden kwamen drie Britse bergbeklimmers om het le ven door een lawine op de Wengen- alp. In de Italiaanse Alpen zijn de lij ken geborgen van drie Italiaanse Alpinisten, twee mannen en een vrouw, die te pletter gevallen waren nadat de bliksem in een ijsbijl was Deze foto toont enkelen van de 5000 parachutisten, die boven de vlakte van Langson uit de Franse vliegtuigen sprongen. Deze Franse parachutisten vernietigden onge veer 5000 ton vijandig materaal, ongeveer 5 mijl van de Chinese grens, in Indo-China. De Sovjet-Unie heeft bij Turkije geprotesteerd tegen een voorgeno men Amerikaans en Brits vlootbe zoek aan Turkse Zwarte-Zeehavens - een bezoek dat Moskou omschreef als „een soort van militaire demon stratie". Het vlootbezoek betreft tien Ame rikaanse oorlogsschepen, die tussen 22 en 27 Juli naar Istanboel zullen komen, en 22 Britse oorlogschepen, die van 27 Juli tot 3 Augustus even eens deze stad zouden aandoen. Volgens de Sovjet-Unie zou het bezoek der oorlogsschepen in strijd zijn met het verdrag van Montreux (1936), dat Turkije de controle over de doorvaart door de Dardanellen verschaft. En verder wordt er in be paald, dat mogendheden, die niet aan de Zwarte Zee grenzen, niet meer oorlogsbodems dan met een gezamenlijke tonnage van 45.000 ton mogen samentrekken. In Londense diplomatieke krin gen acht men het Russische protest „absurd" en de Amerikaanse mi nister Dulles legde er de nadruk op, dat het vlootbezoek niet bedoeld is als een vijandige demonstratie je gens Rusland. Het bezoek noemde hy „volkomen normaal", omdat Tur kije immers lid van de NATO is. geslagen, waardoor hun touw was doorgebrand. Het aantal slachtoffers in de Dolomieten is daarmee bin nen anderhalve week gestegen tot acht. weer; i (Geldig van Woensdagavond t tot Donderdagavond. Opgemaakt i te 10 uur). VRIJ KOEL X Veranderlijke bewolking met X enkele regenbuien, hier en daar f 1 vergezeld door onweer. Matige, J I nu en dan vrij krachtige wind J X tussen Zuid en West. Vrij koel. X 23 Juli: zon op 4.48, onder 20.44; maan op 18.51 en onder 0.48 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van het K. N. M. I. van Woensdagochtend 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI mist 20 C. STOCKHOLM zwaar bew. 21 OSLO geheel bew. 18 KOPENHAGEN zwaar bew. 23 AMSTERDAM geheel bew. 27 EDINBURGH zwaar bew. 19 LONDEN zwaar bew. 23 LUXEMBURG zwaar bew. 27 PARIJS zwaar bew. 31 BORDEAUX zwaar bew. 31 GRENOBLE licht bew. 30 NICE onbewolkt 26 GENèVE licht bew. 30 ZURICH licht bew. 31 BERLIJN zwaar bew. 27 FRANKFORT half bew. 30 MüNCHEN onbewolkt 27*,, WENEN onbewolkt 29 INNSBRUCK onbewolkt 29 ROME onbewolkt 30 Onvast weer Het K.N.M.I. deelt mede: Subtropische lucht, die Maandag ons land was binnengedrongen, heeft gisteren voor één van de warmste dagen gezorgd, die deze zomer tot dusverre heeft opgeleverd. In Brabant bereikte het kwik op sommige plaatsen 30 graden, in Woensdrecht werd zelfs een maxi mum van 31 graden waargenomen. Dit stralende zomerweer heeft zich niet lang kunnen handhaven. Het hogedrukgebied, dat ons één dag zijn gunsten toonde, heeft zich ver plaatst naar Zuidoost-Europa, waar nu volop zon is en heeft West-Euro pa prijsgegeven aan de invloeden van een Oceaandepressie, die met haar fronten gisteren in Engeland en vandaag ook in ons land voor minder aangnaam weer gezorgd heeft. Het centrum van deze depressie bevond zich vanochtend bij Schot land, het beweegt langzaam in on geveer Noordoostelijke richting, en zal nog enige tijd zijn stempel op het weer in ons land blijven drukken. We verwachten dan ook onvast weer met buien, afgewisseld door opklaringen en geen hoge tempera turen. Korreltje De omstandigheden maken ons niet zwak of sterk; zij openbaren slechts of wy zwak of sterk zyn.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1