Gymnaestrada -internationaal feest van verbroedering - gisteren gesloten Nederland sloeg een goed figuur Ned. athletiekkampioenschappen leverden verrassingen op „Dacht je, dat ik geen étappe kon winnen?" Hoe Voorting aan zijn 2e plaats kwam na de sprint MAANDAG 20 JULI 1953 f»— DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 UITSTEKENDE PRESTATIES De Gymnaestrada is teneinde. En zelfs nu is het moeilijk een volledig beeld te geven van al datgene, dat de veertien verschillende landen op trungebied hebben gepresteerd. De meer enthousiaste turnliefhebber en het ijverigste bestuurs- of commis sielid, ook al is hij of zij in deze vijf dagen per auto van de ene zaal naar de andere gesneld, zal onherroepelijk tot de conclusie moeten komen, dat de tijd te kort is geweest om elke groep te hebben kunnen aanschou wen. Het beeld is dus niet volledig, maar groot genoeg voor een algemene in druk. Deze indruk is overweldigend en dit evenement is reeds thans als een mijlpaal in de turngeschiedenis beschouwd door de talrijke in Rot-' terdam aanwezige experts en gede legeerden uit meer dan twintig lan den. Zoals zij ook unaniem van me ning zijn, dat de vorm, waarin deze eerste Gymnaestrada gegoten is, de enig juiste kon zijn om een zo groot succes over alle linies te kunnen waarborgen. Een van die successen en waar schijnlijk vöor dit gelukkige Neder landse initiatief wel het allermooiste en belangrijkste is het volkomen ontbreken van zelfs de geringste ani mositeit tussen de deelnemende lan den en groepen. En het publiek rea geert al niet anders; het is in zijn bewondering even spontaan voor bijv. de Zweden, aan wien men in Nederland niet anders dan met de grootste dankbaarheid kan denken, als voor de Duitsers, voor de Honga ren, zowel als voor de Engelsen. Zon der onderscheid brengt men hun, zo men met applaus niet denkt te kun nen volstaan, zelfs staande ovaties. Het is geen wonder, dat de buiten- lendse afgevaardigden en de organi satoren al deze dagen met glundere gezichten rondlopen en zichzelf fe liciteren met hun in 1950 genomen besluit, om hun bijval te schenken aan het voorstel van de heer J. H. F. Sommer, die namens het K.N.C.V. het idee te berde bracht van hetgeen thans hier geschiedt: massa-demon straties zonder enige puntenwaarde ring, zonder enige wedstrijdelement, want juist hierin zoeken (en vinden) al deze betrokkenen de verklaring voor het feit, dat de Gymnaestrada kon uitgroeien tot een waar verbroe deringsfeest). Uiterst tevreden toonde zich ook mr. C. J. N. van Dongen, voorzitter van he tregelingscomité. „Geen enke le moeilijkheid heeft zich voorge daan. Het enige, dat we niet in de Half lege stadions bij aankomst MARSEILLE, 18 Juli. Meer dan de helft vani de Ronde van Frankrijk ligt achter ons en wij zijn thans in staat ons een beeld te vormen van de publieke belangstelling in het land, waar deze monsterrit met zijn jarenlange traditie en historie wordt georganiseerd. Reeds tijdens de eer ste en tweede étappe, welke na Rijs- sel in Frankrijk werden gereden, kregen wij de indruk, dat de belang stelling van de bevolking langs de weg weliswaar groot was, maar ze ker niet overweldigend, zoals wij dat in de jaren van 1947 tot en met 1951 hadden meegemaakt. Het vorige jaar fluisterde men, dat de belangstelling van de gemiddelde Fransman voor de Tour verflauwde. Onmiddellijk werd er aan toegevoegd, dat de oorzaak duidelijk was: geen sterke Franse renners, die een kans maakten om de Tour te winnen. Coppi, Bartali, Koblet, Kübler, dat waren de namen der buitenlandse renners, die telkens in de kolommen der Franse bladen verschenen en via de radio in de huiskamers klonken. Maar een Fran se renner van extra klasse, een cou reur, die het zou kunnen opnemen tegen de Coppi's en de Koblets, neen, daarover beschikte Frankrijk niet. Nu doet het merkwaardige feüt zich voor, dat de publieke belangstel ling niet is gestegen, ondanks het feit, dat Coppi en Koblet niet of niet meer aanwezig zijn, en dat de Fran se renners dus meer kans hebben ge kregen, om de prijzen weg te haleni en de bovenste plaatsen te bezetten in de diverse klassementen. Het viel ons bijvoorbeeld te Be- ziers op, dat de tribunes om de sin- telbaan maar voor de helft waren gevuld. En Zaterdagmiddag, in de millioenenstad Marseille, stonden er van de Col de la Gineste, tot aan de stadrand van Marseille, een afstand van 11 km., wel enthousiaste toe- Echouwers langs de brede, snel afda lende weg, maar de mensen stonden niet rijen dik en hier en daar vielen er zelfs volkomen open plekken waar te nemen. Het prachtige stadion van Marseille, toonde een overdekte tri bune, welke slechts voor de helft was bezet. Aan de overkant, eveneens eerf overdekte tribune, waren de toe schouwers op de vingers van twee handen te tellen. Eéni staan-tribune was geheel leeg, een andere was maar matig bezet. Er was geen sfeer, geen laaiende geestdrift, zoals wij dat uit vroegere jaren zo goed heb ben gekend. En na deze feiten te lebben geconstateerd kunnen wij de 'raag stellen: wat mag de reden zijn, lat in Frankrijk de belangstelling /oor de Tour de Franse klaarblijke- ijk terugloopt? Er was geen official, ;een lid van het organisatie-comité, leen Frans journalist, die op die vraag een afdoend antwoord heeft c unnen geven. hand hebben, is het weer bij de nog te houden openlucht demonstraties", slechts hiervan kan het nog afhan gen, of de putyieke belangstelling, die alle verwachtingen overtreft, minder zal zijn dan die, waarop we inmiddels zijn gaan rekenen". Mr. v. Dongen, die die mededeelde, terwijl de regen op het dak kletterde tijdens ochtenddemonstraties van Zaterdag in de Ahoy-hal, maakte zich onno dige zorgen. Zowel Zaterdag als Zon dag was het weer verder voortreffe lijk en de belangstelling navenant. Zaterdag bezochten ong. 20.000 man het Sparta-stadiora (met als clou een herhaling van het avond-lichtspel) en de demonstraties, de vaandelpara de en de officiële sluiting van de Gymnaestrada in het Feijenoord-sta dion werd door niet minder dan naar schatting 35.00040.000 personen bij gewoond. Aan de bondsvlag van het K.N.C.V. werd door de secretaris van de F.I.C. een herinneringsvaantje gehecht. Da mes van de R.TH., gestoken in lange witte gewaden met groen-wit-groen lint, bevestigden eenzelfde oranje vaantje aan de bondsvlaggen der aan wezige naties, waarmede de plech tigheid van deze dag was afgelopen. Een overzicht van de prestaties in de diverse landen moet. zoals opge merkt, noodzakelijkerwijze onvolle dig blijven. Het best was dit te be oordelen bij de Scandinavische lan den, die de grootste groepen gymnas ten hadden gestuurd: Zweden 800, Noorwegen 350, het kleine Finland zelfs 400. Hier heeft men kunnen zien hoe de allerjongste deelnemers spe lenderwijs ongedachte oefeningen, zonder of met toestellen, kan doen aanleren. Men kon hier bijna de ge hele ontwikkelingsgang meemaken tot aan de top, waaronder stellig de ze Noord-Europeanen te rekenen zijn. Want dit is de verrassende conclusie geweest, waartoe de experts zijn ge komen: de suprematie van de Zwit serse keurturners is vervaagd. Het werk aan de rekstok van o.a. de Fin nen behoort tot het allerbeste, dat ooit is gezien. Eenzelfde ontwikkeling gold ook voor de dames, die, zoals de Zweedse, tot grote verrichtingen kwamen bij rhythmische oefeningen en op de evenwichtsbalk. Men heeft hier tenslotte duidelijk gemaakt, dat huisvrouwen veteranen nog jareni lang een uitstekend figuur kunnen slaan. Technisch stond het vertoonde van alle landen op hoog peil, al werd het duidelijk, dat men op sommig terrein in enkele landen nog aan het expe rimenteren is. Maar werk van Hon garen aan brug en op lange mat is af, zoals de heren acrobatische gym nastiek van de Pertugees op zijn beurt de grens van het volmaakte bereikte. Technisch hoogstaand was eveneens alles, wat de Duitse groep heeft vertoond, al is het de vraag of de Nederlandse dames Aspasia mis schien niet nog beter zijn dan die vani onze Oosterburen. Want al heeft elk land dan ook het beste gebracht waarover het beschikte en al blonk soms een land op een bepaald onder deel uit boven het ander, één ding is in de afglopen vijf dagen gebleken, n.l. dat turnend Nederland tussen al deze prominenten een waarlijk goed figuur heeft geslagen en, aange spoord door alles wat het hier heeft gezien en geleerd, zich met zijn pres taties vermoedelijk in stijgende lijn zal blijven voortbewegen. Dit zal dan de winst zijn, die de Gymnaestrada voor het K.N.C.V. zal hebben afgeworpen. Al het overige, het sportieve succes, de internatio-* nale verbroedering, enz. zijn de ba ten voor de Federation Internationale de Gymnastique, die door een Ne derlands initiatief aan zo'n schoon en belangrijke sportgebeurtenis, de Gymnaestrada, is gekomen. Er zijn op de zoals vanouds zeer winderige sintelbaan aan de Laan van Poot te Den Haag tijdens de Nederlandse athletiekkampioen schappen nogal wat verrassingen ge vallen. Voor de grootste daarvan zorgde wel de 21-jarige Aart Harde- veld. Enkele weken geleden bij mi litaire wedstrijden te Nijmegen voor de eerste keer de aandacht op zich vestigend, eiste hij thans te midden van Neerland's sterkste sprinters met veel overtuiging de 200 meter-titel voor zich op. Smil- diger met een eerste plaats op de 400 meter, Fekkes, die de 5000 me ter won, Janus van der Zande met een overwinning op de 10.000 meter, en Visser, die aan zijn verwachte vèrspringkampioenschap dat op het hoogspringen onverwacht toevoegde, namen de overige surprises voor hun rekening. Een en ander maak te deze door het Haagse Vlug en Lenig voortreffelijk georganiseerde wedstrijden voor in- en outsiders wel zo aantrekkelijk. Met die overwinning op de 200 meter nam Hardeveld revanche op zijn clubgenoot Rulander (ook al een nieuweling in het vaderlandse sprin terscorps), die hem op de 100 meter duidelijk achter zich had weten te laten. In 11,4 sec. ging Rulander, die van de start af de leiding had gehad, op de 100 meter als eerste ever de eindstreep. Maar op de 200 meter zag hij, in baan drie vertrok ken, bij het uitkomen van de bocht Hardeveld plotseling naast zich en toen was het voor hem al te laat. Want Hardeveld zette op het rechte stuk nog even flink aan en met het zelfde verschil, waarmee hij op de 100 meter werd geslagen (0,1 sec.) wees hij nu Rulander terug. Jui chend wierp Hardeveld zich over de finish, waarna Theo Saat, die tussen de ruim 3000 toeschouwers op de tribune werkeloos toe moest zien hoe zijn titels verdeeld werden, een van de eersten was, die hem met zijn fraaie succes feliciteerde. Chris Smildiger zal niet minder voldaan het ereschavot na ieder nummer werd een „ceremonie protocolaire" gehouden hebben beklommen. De handicap van de buitenbaan te hebben geloot op de 400 meter zette hij op imponerende wijze in winst om. Uit de derde positie trok hij zich bij het uitkomen van de laatste bocht naast de aan kop gaande titel houder Bart Verwey. En gedragen door de aanmoedigigen van zijn sup porters snelde hij in een energieke eindsprint de Trekvogel-athleet voor bijen finishte in 50,5 sec. als eerste vóór Verwey, voor wie 50,6 sec. af gedrukt werd. Dat de derde plaats in 51.4 sec. voor de Heerlenaar Smulders was, die daarbij gerenom meerde figuren als Hofmeester en de Kroon sloeg, ontging velen. Tijden zwaar gedrukt door de wind Dat de tijden door de felle zuid wester (scheidsrechter Moerman meette met de spiksplinternieuwe windmeter van de KNAU snelheden van 4y2 tot 8 meter per seconde op), die de lopers op de 100 meter recht in het gezicht blies, zwaar gedrukt werden, is duidelijk. Des te hoger moet de 15 min. 16,6 sec. worden aan geslagen, waarin Fekkes op de 5000 meter naar de zege ging. Een span nend duel was aan deze overwin ning vooraf gegaan. Kort na de start liepen Keesom, Fekkes, Huizinga en Malipaard van het veld weg en de conclusie lag voor de hand, dat de strijd om het kampioenschap tussen deze vier athleten beslist zou wor den. Het kwam iets anders uit, want twee ronden voor het einde had het hoge tempo te veel van Ma lipaard gevergd, hetgeen hem een behoorlijke inzinking en vele meters achterstand opleverde. In de laatste ronde trok Fekkes er met een prach tige eindsprint, die- hij ruim 300 me- ter(!) voor de finish inzette, er tus senuit en voor Keesom en Huizinga was de DOS-man toen niet meer te achterhalen. En even interessant was de 10.000 meter op Zaterdag verlopen. Hier waren de te elfder ure ingeschreven Janus van der Zande, van der Lin den, „still going strong", Slegt en van der Voort de gangmakers. Van der Linden moest op een gegeven ogenblik lossen, maar de overige drie gingen door. De moedige Slegt bleek na verloop van tijd ook niet meer in staat van der Voort en van der Zande te volgen, viel 70 meter terug en kan van daar af zien, hoe VAN EST SPECIALIST IN HET DALEN MONTE CARLO, 19 Juli. Het weekeinde heeft de Nederlandse ploeg bijzonder fraaie successen ge bracht. Werd Adri Voorting Zaterdagmiddag te Marseille tweede, Wim van Est liet in de zestiende etappe van Marseille naar Monte Carlo, welke pnder een verzengende hitte werd gereden, zien, dat hij in staat is een etappe te winnen. Reeds te Bordeaux, tijdens de eerste rustdag, had Kees Bellenaars rustig en zonder enige overmoed tegen de directeur van de Tour de France, Jacques. Goddet, gezegd: „Let u maar eens op, maar die étappe naar Monte Carlo wint Nederland, evenals het vorig jaar". Goddet had gelachen, her innerde zich de zege van Jan Nolten van het vorig jaar en voegde er aan toe: „Wel, monsieur Pellenaars, als dat dit jaar ook gebeurt, dan denk ik er hard over om Monte Carlo in 1954 niet tot etappeplaats te promoveren Toen Wim van Est de sintelbaan van het grote stadion kwam binnen rijden, alleen en met veel machts vertoon, moet Goddet ongetwijfeld aan het gesprek met Pellenaars in Bordeaux hebben gedacht. Maar nog meer indruk heeft gemaakt de wij ze, waarop onze landgenoot, die fel gebrand was op de zege, zich losge- reden heeft van het viertal Mirando, Lorono, van Genechten en Molina- ris. De tweede col van deze étappe, die van de Eze, ruim 500 meter hoog, op 11 km van de finish, werd door het vijftal vlot bestegen. Her haaldelijk vonden er demarrages plaats. De vijf renners raakten uit JOURNALISTEN-LEED MONACO, 19 Juli. —Het pad van de verslaggevers van de Tour gaat ook niet altijd over rozen. Kort ge leden zijn, zoals gemeld, er twee met de handboeien „opgebracht", na een handgemeen met de politie te Be- ziers, waarbij Jacques Goddet ini hoogst eigen persoon betrokken was geweest. Zaterdagavond zagen wij een Italiaanse journalist na een huil bui wegdragen door zijn collega's, een toonbeeld van de jammerlijkste mi sère. Hij had tijdens de wedstrijd een kleine aanrijding gehad en als ge volg een lichte nerveuse schok. En toen hij 's avonds in de rede- en ra deloze verwarring op het telefoon kantoor van de millioenenstad Mar seille, waar meer dan honderd opge wonden journalisten, de twee bekla genswaardige dametjes aan haar ouderwets centraletje vrijwel dol maakten met hu naansporingen en verwijten, ook nog zijn verbinding miste, was dit meer dan hij kon dra gen en stortte hij ineen. Overigens is er in de wijze, waarop de Franse P.T.T.-dienst ons ont vangt al evenveel variatie als in de ritten van de Tour. Het gebeurt, dat wij werken kunnen in grote, van een geluiddempende wand- en plafondbe kleding voorziene zalen, waar de gla zen met „schuimwyn" klaar staan. Soms wordeni we naar de zolder van het een of ander regeringsgebouw verwezen, waar nog pas de ratten verblijf hebben gehouden, en dat wij slechts konden bereiken na een door tocht door een labyrinth van gangen en trappen. Soms is werken bijna onmogelijk, omdat het materiaal oud is, het personeel te gering in aantal en de accoustiek zodanig, dat men zijn eigen woorden niet verstaat van wege het schreeuwen van collega's om zich heen. Als dan de verbindin gen ook nog over tijd komen, is dat de laatste strohalm, die des kemels rug doet breken. Onze Italiaanse vriend is er door van zijn stokje ge gaan. elkaar, toen Lorono alleen loste, maar van Est haalde hem terug. Een kilometer voor de top lagen de vijf renners weer tezamen. In de sprint voor de bergprijs won Mirando, maar leeggereden door de extra in spanning om het eerste de pashoog te te bereiken, moesten de vier con currenten van Wim van Est onmid dellijk lossen, toen de laatste weg sprong, aldus tien, twintig, dertig meter voorsprong en winst nam. En toen begon die daling, een daling van 11 kilometer, over een smalle weg met korte haarspeldbochten, steil naar beneden. Wim van Est kwam midden tussen de volgauto's, die niet zo snel konden dalen als hij, terecht. Twee maal schoot hij met 70 km snelheid bijna uit een haar speldbocht, maar met grote durf en handigheid, met verbazingwekkende koelbloedigheid en energie stortte van Est zich, één met zijn fiets, de remmen knarsend en rokend in de bochten, naar beneden. En de grote verrassing voor ons en de buiten landers was, dat van Est zich plot seling ontpopte als een specialist in het dalen. Zo had men hem nog nimmer naar beneden zien gaan Dolle rit door Monaco Het werd een dolle rit door de straten van Monaco. Via de boule vards ging hij naar het stadion, toe- gejuich door tienduizenden Mono- gasken en tienduizenden buiten landse gasten, onder wie zich talrij ke Nederlanders bevonden. De Nederlandse overwinning van het vorig jaar werd dus geprolon geerd. En met de rustdag voor de boeg, de laatste van deze tour, kan de Nederlandse ploeg meer dan te vreden zijn over de balans: drie étappes van de 16 gewonnen, drie keer tweede in een étappe, driemaal de overwinning behaald voor de sui kerprijs, vier maal het dag-ploegen- klassement gewonnen, tweede in de algemene ploegenklassering met slechts 16 minuten achterstand op Noord-Oost Centraal Frankrijk en om slechts één voorbeeld te noemen: precies een vol uur voorsprong op Italië, dat in dit klassement de zes de plaats inneemt, en tenslotte voor treffelijke klasseringen in de per soonlijke rangschikking van de tour. Het heeft Wim van Est gestoken, dat hij geen étappe op zijn naam in deze tour zou kunnen brengen. Te Marseille heeft hij daar nog eens rustig over nagedacht en hij wes tot de conclusie gekomen: Zondag moest het maar eens gebeuren. Hij had uit Nederland enkele brieven gekregen van supporters, waarvan de inhoud hem had geprikkeld. Men trachtte in die brieven Wagtmans en Wim van Est tegen elkaar uit te spelen. Maar van Est verzekerde met de grootste nadruk, dat er tussen Woutje en hem niets was, integen deel, ze waren de beste vrienden. Maar dat behoefde nog geen reden te zijn om niet eens een keer te gaan „vlammen", zodat de andere bij wijze van spreken stilstonden. „Ze dachten thuis zeker, dat ik geen étappe kon winnen. Welnu, ze zullen er nu wel anders over den- ken", vertelde Wim van Est ons in hotel Splendid te Monte Carlo, het zelfde hotel met de vriendelijke eige naar, waar de Nederlandse ploeg het vorig jaar ook heeft gelogeerd. „Mi rando en de anderen hebben zich inderdaad leeg gesprint op de Eze", peinsde Wim van Est hardop. „En daar profiteerde ik van. Ik zette het grote mes en toen ging het naar beneden. Maar wat een bochten! Ik' moet er niet meer aan denken. Ik stond een keer bijna stil, want pre cies in een bocht zaten twee volg auto's op elkaar. Ik was blij, toen ik beneden was en het stadion binnen kwam". Schertsen voegde Kees Pellenaars, die veel pijn had in de lenden in verband met een lichte val van de hoteltrap voor het vertrek te Mar seille, er aan toe: „Je hebt nu ten minste je boterham verdiend in deze tour". En het grapje werd loyaal door van Est geïncasseerd. MARSEILLE, 18 Juli. Twee colletjes in het einde van het parcoui-s en.de verwachte hitte in de Crau, die dorre en vrijwel boom loze steenwoestijn tussen Arles en de binnenzee van Berre, vormden de voornaamste moeilijkheden van de vijftiende etappe. Overigens viel de hitte nog al mee, dank zij een sterke bries en bovendien had men niet het langste traject door de gevreesde Crau gekozen. Het was bekend, dat de grote heren het elkaar niet lastig zouden maken, men sprak zelfs van een wapenstil stand tot aan de Alpen. Het was ook bekend, dat alleen uitlooppogingen van renners met meer dan een half uur achterstand in de rangschikking zouden worden gedoogd. Toen Van Est wegging, kort na de start te Ni- mes, en later gezelschap kreeg van Meunier, Impanis en Deibruyne wer den deze vier renners dan ook spoedig tot reden gebracht: Van Est viel na melijk binnen de limiet van een half uur Nog in de Crau, waar het nog be- hobrlijk heet was, al kon men dit maal niet van een Sahara-tempera- tuur spreken, werd een aanval opge zet, die lange tijd geen enkele reac tie uitlokte. Vitetta nam er het initia tief toe en hij kreeg hulp van Schel lenberg, Quentin, Forestier, Serra, Molineris, Remy en Baroni. Deze kopgroep van acht man liep geleide lik uit en had na 80 km ruim 4 mi nuten voorsprong op de hoofdmacht, waarin zich intussen de Spanjaard Iturbat en Adrie Voorting, een zeer kwieke en strijdlustige Adrie Voor ting, hadden' afgescheiden. Adri en de Spanjaard konden zich nog voor de bevoorrading van Aix, op 106 km van de start, bij de leiders voegen. Zij hadden elkaar braaf afgelost tij dens de jacht en hun voorraad drank broederlijk gedeeld. Te Aix was het verschil tussen de nu uit tien man bestaande hoofdgroep en het grote neloton bijna tien minuten geworden. En nu werden ekele heren, die tot de favorieten gerekend worden, toch ern stig ongerust. Drie Franse nationalen: Bobet, Gauthier en Geminiani be gonnen een woedende tegenaanval waarbij ze werden geholpen door de groene truidrager Schaer, de Smet, Diot en de drager van de gele trui Mallejac, die zich voor alle zekerheid door zijn ploegmaat Audaire liet ver gezellen. Alles raakte in opschudding, het peleton viel in vele moten uiteen. Nolten kreeg een inzinking en werd regelmatig gelost, samen met Van Breenen en Roks en nog een aantal andere reelnemers. Een zwerm Ita lianen: Magni, Astura en Bartali, bij zich nog Gerrit Voorting, Close en Van Est voegden, stormde achter de groep Bobet aan. De jacht op de koplopers was ontketend en de voor sprong slonk, alhiewel er hard aan werd getrokken, ook op de beide cols van de Bedoule en de Gineste, deze laatste van de derde categorie. Bij Aubagne had Serra een lekke band gekregen en was teruggevallen uit de kopgroep, evenals zijn landgenoot Iturbat, die op hem bleef wachten. Er bleven dus acht leiders over, maar bij de klim naar de 327 meter hoge vol van de Gineste, splitste het groep je zich. Forestier, Adri Voorting en Quentin, die in deze volgorde over het hoogste punt gingen, en daarvoor respectievelijk 3, 2 en 1 punt kregen, namen enkele tientallen seconden voorsprong op Baroni, Schellenberg, Remy, Moleneris en Vitetta en kon den die ook tijdens de afdaling naar Marseille handhaven. Wederom hing een Nederlandse zege in de lucht, maar ze ontglipte ons, op het nipper tje, omdat Adri in de eindsprint met eenkwart wiel door Quentin werd geklopt. Met 23 seconden verschil ging het groepje Baroni over de eindstreep, daarna kwamen eerst Serra en toen Iturbat binnen. Op de laatste col wa ren Wagtmans, Rolland en De Smet, die zich bij de groep Magni, Bartali, Bobet, Voortmg, Van Est, hadden kunnen voegen, onweerstaanbaar uit gelopen. Met zijn drieën arriveerden zij op de wielerbaan, 5 minuten na de winnaar, en Wagtmans klopte de Fransman en de Belf, in de eindsprint Met 7 minuten achterstand kwam Magni binnen aan het hoofd van een grote groep, waarbij zich Geminiani, Mallejac, Bobet, Bartali, Voorting en Van Est bevonden. Schaer, die op de col van de Gineste een lekke band' had gekregen, verscheeen 1% minuut later. Wat de andere Nederlanders betreft, werd voor Suykerbuyk een tijd van 4 uur 23 min. 65 sec. geno teerd, wat zeggen wil, dat hij tien minuten achterstand noteerde op de winnaar. Van Breenen, Roks en Nol ten kwamen samen met 13 andere renners binnen in 4 uur en 46 min. Adri Voorting is dus vandaag de uitblinker geweest van onze ploeg. Ook Wagtmans die in het begin van de etappe een wiel stuk had ge reden en zich met behulp van Van Breenen, Adrie Voorting en Suyker buyk weer bij het peloton had kun nen voegen leverde een goede prestatie. er aan de kop „geknokt" werd om de leiding. Van der Voort trachtte met tussensprintjes zijn concurrent te lossen, maar deze tactiek kwam hem tenslotte duur te staan. Want die demarrages hadden zijn krachten gesloopt en toen van der Zande 800 meter voor het einde de grote aan val inzette stuitte hij op geen weer stand meer. Dertig meter bedroeg de winst toen van der Zande in 33 min. 9 sec. als eerste aan het eind punt arriveerde. Slijkhuis had het gemakkelijk Slijkhuis had .heel wat minder energie te verbruiken om de 1500 meter te winnen. Rovers en Govers boden hem bovendien de behulpza me hand, door (weinig verstandig) in de eerste twee ronden te gaan duelleren om de leiding, waarmee zij voor Slijkhuis als uitstekende windvangers fungeerden. Zich lang niet ten volle gevend kon deze in de laatste ronde er rustig van door gaan en in 4 min. 00,2 sec. als eer ste aankomen. Henk Visser wenste zich dit keer niet met één titel tevreden te stel len. Dat hij vèrspringen zou winnen stond bij voorbaat vast, maar dat hij ook bij het hoogspringen met de eer zou gaan schuiven, was een regel rechte verrassing, dank zijn minder foutsprongen dan zijn tegenstan ders de eerste vier geplaatsten hadden allen 1,77 meter werd hij eerste en bij het vèrspringen had hij aan 7,28 J4 meter genoeg voor de zege. Mooy haalde 7,32 meter, maar die sprong was ongeldig, en nu eindigde hij met 7,18 meter als derde achter Wessels, die met 7,20 meter opnieuw liet zien, dat hij de laatste tijd zeer constant is. Puck Brouwer heeft voor de eer ste maal een Nederlands kampioen schap veroverd. Of liever gezegd twee kampioenschappen, want de 100 en 200 meter waren in resp. 12.7 en 26.2 sec. voor het Celebes-meisje. Fanny BlankersKoen, die zij tot nu toe altijd voor had moeten laten gaan. beperkte zich dit keer slechts tot de 80 meter horden. Het werd een onbedreigde overwinning in 11,8 sec., welke tijd voor Willy Lust (12,6) en Loes van der Meyden (12,8) veel te snel was. Deze twee laatsten, tezamen met het nieuwe sterretje Mieke Schenk, maakten van het vèrspringen overigens het hoogtepunt van de damesnummers. Zaterdag met minder sterke wind dan Zondag in de rug haalde Wil ly Lust 5.91 meter. Loes van der Meyden 5,74 meter en Moeke Schenk 5.65 meter. Alle drie nieuwe per soonlijke records en alle drie spron gen van formaat. TWEE NIEUWE WERELDRECORDS VOOR RUSSISCHE DAMES Te Moskou zijn Russische dames- ploegen er in geslaagd twee wereld records te verbeteren. Op de 4 x 200 meter bleven de Russinnen met 1 minuut, 39 seconden, 0,7 seconde on der het oude record en op de 3 X 800 meter haalden zij met 6 minuten 35,6 seconden 2,8 seconde van het oude record af. Rusland en een Britse districts- ploeg waren gezamenlijk houder van het 4 X 200 ir/eter record met 1 min. 39,7 sec. Een Oostduitse ploeg heeft intussen reeds 1 min. 39,5 sec. ge maakt, welke tijd nog niet is erkend. En het record op de 3 X 800 meter was met 6 min. 38,4 sec. reeds in het bezit van Rusland. Druk programma voor de Tour-renners in eigen land De successen van de Nederlandse ploeg in de Ronde van- Frankrijk vin den reeds hun weerklank in het pro gramma, dat voor de Nederlanders na afloop van de ronde in eigen land wordt samengesteld. Op Maandag 27 Juli daags na de aankomst in Parijs dus wacht hun 'n grootse huldiging in het olym pisch stadion te Amsterdam. De vol gende dag 28 Juli rijden zij op de Utrechtse wielerbaan, op 29 Juli komt Geleen, waar op de sintelbaan gereden zal worden, aan de beurt. Waarschijnlijk komt de ploeg op 30 Juli aan de start op de Apeldoornse wielerbaan, maar zeker zal zij op 31 Juli op de wielerbaan van Kerkrade uitkomen. Op 2 Augustus volgt in Maastricht een bijzonder evenement. Hier wordt een wegwedstrijd over 100 of 120 km. gereden ten bate van de Stichting 1940'45. Behalve de Nederlandse toerrenners zullen hier o.m. aan de start verschijnen Gerrit Schulte, een aantal Belgen, de Engelsen Jackson en Ricketts, de Oostenrijkse kam pioen Kurt Schneider en de Italiaan Passinetti. De volgende plaats, die gelegenheid krijgt de Nederlanders te huldigen is Chaam in dc „Acht van Chaam" op 5 Augustus. Den Bosch is op 9 Augus tus gastvrouwe in een nationale weg wedstrijd. Op 23 Augustus dus vlak voor de wereldkampioenschap pen op de weg valt Steenbergen de eer te beurt de beroemde land genoten te mogen ontvangen. Hier wordt een internationale wegwed strijd gereden, waaraan ook een tien tal Belgen zal deelnemen. Voorts worden data gezocht voor het Goffertstadion te Nijmegen, Rot terdam, Oss en natuurlijk St. Wille- brord. De Bollenstreek. De Ren- en Toervereniging „De Bollenstreek" hield haar 2de competitiewedstrijd .afstand (B-klas) 62 km. De win naars waren: B-klas: 1. A. v. Wet ten, 2. R. Alen'burg, 3. S. v. d. Pol, 4. E. Pompe, 5. H. Hogeveen. C- klas: 1. R. v. d. Pol, 2. de Raad. Volgende week Zondag laatste wedstrijd voor de Juli-competitie. Verkeersregels zijn goud waard, Want uw leven is goud waard!

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6