GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN Eervol emeritaat verleend aan pastoor JLSpeet te Leimuiden De Kerkpleinbrug - driehonderd jaar oud - wordt gerestaureerd Gloriedag voor „Avifauna" R,K, Mulo-examens in Leiden Zes weken regen MAANDAG 20 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT J3BK5TIS BLAD PAGINA 3 Maandag 20 Juli. Nu weten we wel, dat Voorting Za terdag bijna een étappe in de Tour de France gewonnen heeft en dat daardoor de Tour-koorts in Neder land nog hoger geworden' is. Maar daarom was het naar onze (beschei den) mening nog niet nodig, dat de 17-jarige schilder J. G., wonend aan de Herensingel, Zaterdagavond met een vaartj-e van minstens 30 kilo meter over de Apothekersdijk reed. Toch deed hij het en de gevolgen bleven dan ook niet uit, want d e Apothekersdijk is tenslotte geen Col du Tourmalet! Ter hoogte van het Volkshuis raakte de rennende schil der 't achterwiel van een voor hem rijdende fietser, verloor toen de macht over het stuur en botste te gen en lantarnpaal aan. Zó hard, dat de glazen kap en de lampjes van de lantaarn op straat aan diggelen j vielen! De jongeman brak zijn linker been en werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Zijn fiets werd zwaar beschadigd. Er is nog meer schokkend nieuws van het afgelopen weekend. In de nacht van Zaterdag op Zondag is er ingebroken in de Kamer van Koop handel aan de Stationsweg. De da- der(s) vond(en) een damesrijwiel van de concierge en een telmachine van het Rijnlands Borgstellingsfonds als buit. De politie zit er achteraan. Morgen vieren we de verjaardag van kapelaan Thomas. Dies worden alle jongens van de jeugdbeweging in de St. Petrusparochie morgen ochtend om kwart voor zeven in de H. Mis verwacht. „Alle jongens" is eigenlijk overdreven, want dat kan niet. Er is namelijk een horde wel pen ergens in de regen aan het kam peren en er zijn verkenners aan het bollenpellen. Maar de jongens, die wel in de gelegenheid zijn (voor trekkers en leden van de jongens clubs inbegrepen) worden zeker ver wacht. Zonder uitzondering! De Leidse R.K. Reisvereniging „O.N.A." gaat Donderdag 23 Juli a.s. op reis. Zouden de leden zo willen zijn 's morgens om kwart van dit zeer geslaagde optreden sprak de voorzitter over de oprichting in 1941 op initiatief van de heren J. J. Gout en J. H. W. Beumer. Spr. dank te de directies voor hun financiële steun. Om half twaalf keerde het gezelschap in Leiden terug. De serie openlucht-concerten in Leiden wordt a.s Donderdagavond voortgezet met een concert door de muziekvereniging „De Post,, op het Hyacinthenplein. Aanvang 8 uur. In Driebergen slaagde de heer Jac. den Holder uit Leiden voor het I.V. A.-diploma A. (Instituut voor Auto handel). STADSKOK. Dodelijk ongeval Zaterdagmorgen om half elf heeft zich op de Doezastraat een ongeval afgespeeld, dat aan de 79-jarige wiel rijder A. C. K„ wonend in de Gerrit Doustraat, het leven heeft gekost. De heer K. stak zonder op het ver keer te letten de drukke straat over. Hij werd gegrepen door een motorrij wiel en over de straat geslingerd. Met een hersenschudding en enige schaaf wonden werd het slachtoffer in zorg wekkende toestand door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd, waar hij 's middags om kwart voor één overleed. Schrijfmachines in de Colgate-fabriek Dezer dagen is een contract gete kend tussen de ColgatePalmolive Handelmaatschappij en de Ameri kaanse 'schrijfmachine-ind-ustrie „Royal" welke laatste binnenkort de fabriek van Colgate te Leiden in ge bruik zal nemen. Zoals bekend moest de Colgate verleden jaar de productie in Leiden staken wegens de parfum- geuren, die de fabriek verspreidde, zodat de fabriek, waarin voorheen de Edelachtbaar Sigarenfabriek was ge vestigd, buiten gebruik kwam te staan. Met de inrichting van de fa briek zal nog wel enige tijd gemoeid zijn. De Royal-fabriek wordt een zeer arbeidsintensief bedrijf, waarin voor enige honderden personen werk zal zijn. Ondertussen worden er besprekin gen gevoerd om de Colgate voor Lei den te behouden door de bouw van een nieuwe fabriek op het industrie terrein aan de Trekvlietweg. Burgerlijke Stand Geboren: Catharina Agnes, d. van A. R. P. van Schoonderwoerd den Be- zemer en J. van Tongeren; An ja Ca- tharina d. van G. J. Devilee en C. F. Lut; Max, z. van A. van den Ouwee- len en P. C. de Klerk Wolters; Diri: Jan, z. van J. H. Pleiter en E. J. Lan- daal; Johannes Gerardus Franciscus, z. van J. G. van Velzen en D. Geuke; Huibert Aart., z. van J. van den Brink en J. E. Brummel. Overleden: J. Schneider man 75 j. W. Planje d. 26 jaar en G. W. Hesse- link zoon 3 dagen. Gevestigd in de week van 13 tot en met 18 Juli. A. J. Aarden, verkoper, Haarl.str. 13; H. G. de GrootBecude, Herensingel 50; H. Beukman en fam., directeur Coöp. De Volharding, aan boord „Ter Idzerd", Haarweg bij Wad- dingerbrug; H. G. C Bouckaert en fam., kantoorbed., Boshuizerkade 60; L. A. Brenninkmeijer, Noordeinde 50; J. B. Bussemaker, arts, W. Singel 33; J. C. Esseveld, verpleegster, Boerh.laan 2; F. Guleij, Sophiahofje 3; C. van der Stok Van Haasteren, Stadh.laan 2-2a; W. A. Hendïiks, conducteur NS, Rijnzichtstr. 24; Wed. J. M. WurzerHofman, Noord einde 38; J. J. Hoogervorst en fam., monteur, H. Rijndijk 45; J. W. Janse, tekenaar. Herensingel 32; A. W. de Jong, facturiste, Apoth.dijk 35; E. J. Jongkees, P. de la Courtstr. 101; O. Knabl, mon teur, Schelpenkade 41; E. M, K. van I Lafeber, med. aanwezig te zijn met een goed hu- Landman, Lorentzkade 37; I. Lens, los meur enenfin, dat spreekt van- werkman, Uiterstegracht 41a; H. S. van zelf. der Leun er) fam., kapper, Boerh.laan 23; De heer H. M. Hoeks uit "Leiden I J- J. Bos—Maatman, lerares handteke- slaagde in Scheveningen voor het1 ncr>. Boshuizerkade 49; J. s. M. Mans eindexamen van de Zeevaartschool.y?ldfrs- wllveJ. Beschuitsteeg 1; J F. 5 Montanus, badmeester, Sumatrastr. 21; Zateidag vierde „De Stalen Band j L chauffeur-monteur, Soem- de personeelsvereniging van de Holl.bastraat 63; G. Nasvcld, visser, Waard- Constructiewerkplaatsen en de Elec-j straat 41; M. P. J. Peeters, auto-mon- trolasch Mij. haar 12y,-jarig bestaan teur, Stieltjesstr. 5; P. van der Plas, De met een autotocht, 's Morgens vroeg Sitterlaan 97; J. Pronk, Plantsoen 1; J. vertrokken op de Doezastraat 21J Sehmid, monteiar. Schelpenkade 41; F. autobussen met ruim 900 deelnemers, va"dS' ï™1?, lnstrumflt™- ker, Weidehof 21 A. BronsgeestVan voorafgegaan door de motorpolitie, I der Sluijs> Reineveststeeg 2b; K. Sont, naar Zeist, waar koffie gedronken j adj. ambtenaar A adm., 3 Octoberstraat werd, en vervolgens naar het natuur- 2qa« _t te.™ golfslagbad „De Branding" te Dóor- werth, waar geluncht en gezwommen werd. Om drie uur werd de tocht vzrvólgd over Amersfoort naar Am sterdam, waar in hotel Bellevue ge dineerd werd. Hierbij waren o.a. na mens de directie aanwezig ir. E. F. E. Bongaerts en de heer P. Prinsen en namens de bedrijfsleiding de he ren G. H. Nolles en P. S. Stokman, allen met hun dames. Na het diner Vertrokken in de week met 18 Juli. M. L. v Adama van Scheltema, J. v. cioyenu werd een gevarieerd programma ge- 44i Haarlem, Gedempte Oude gracht 29a; J. Spaans en fam., huisschilder, Ververstr. 15; I. A. Verspyck, Nieuw- steeg 31; S. M. MarchandVoskuilen en fam., Boshuizerkade 34; B. de Feij— Wassing, Boshuizerkade 61; W. Wessel- dijk en fam., De Sitterlaan 35; F. J. Wiessing en fam., Roodb.str. 46; J. A. Willemsen en fam., empl. BPM, Const. Huygenslaan 37; F. T Yeh, koopman, Breestraat 177. i 13 lot en der Eist Goyenkade Straks weer stijging I in werkloosheid? Op 11 Juli 1953 stónden bij het Arbeidsbureau Leiden ingeschreven' 856 geheel werklozen, terwijl daar enboven 138 personen te werk ge steld waren op D.U.W.-objecten. Evenals in de vorige periode nam de werkloosheid ook gedurende deze periode af (31). Een vergelijking met de stand op het overeenkomstige tijdstip van het vorige jaar, n.l. 1714 geheel werklozen en 192 bij D.U.W.-objecten geplaatsen, leert, dat de werkgelegenheid zich gedu rende dit jaar wel zeer gunstig heeft ontwikkeld. Naast de grote ac tiviteit in de bouwnijverheid, de verruiming der werkgelegenheid in de textielindustrie en de metaalnij verheid is de daling toe te schrijven aan de ruime plaatsingsmogelijkheid in de seizoenbedrijven. Dit houdt in, dat binnenkort enige stijging van het aanbod door afvloeiing van arbeids krachten b.v. uit de conserverfin dustrieën is te verwachten. Thans evenwel werken de eonservenfabrie- ken nog op volle toeren. Aan alle aanvragen vóór de conserven-indus- trie kon uit het aanbod worden vol daan. Voorts is het belangrijk op te mer ken dat van de ruim 200 scholieren die de Ambachtsschool verlieten vrij wel allen terstond konden wórden geplaatst. Het aantal ingeschreven jeudigen is dan ook gering (13). De vraag is nog altijd vrij aanzienlijk. Het aantal openstaande aanvragen in het algemeen bleef constant en is hoofdzakelijk gericht op vaklieden, Het aantal werkloze vrouwen onder ging een lichte daling en bedroeg op 11 Juli 1953 87, hetgeen hoofdzake lijk is toe te schrijven aan plaatsin gen 'voor gelegenheidswerk. De vraag bleef constant en blijft derhal- j ve nog steeds het aanbod in belang- rijke mate ovetreffen. Meen, Papengracht 25a, Leidschendam, Veursestr.weg 10; J. Middel, Morsstr. :-64, Amsterdam, Papaverweg 31-33; J. Moolhuizen, Sumatrastr. 44a, Onst- wedde, Stadskanaal, Poststr. 40a; C. W. Nederburgh, J. de Wittstr. 54, Amster dam, Minervalaan 21b; M. R. J. Niemer, Roodenb.str. 9, Katwijk, Callaoweg 1; A. Nieuwenhuijzen, Turfmarkt 7a, Utrecht, Oudegracht 77bis; J. van Nieu wenhuijzen, Nwe Rijn 104, Zoeterwoude, H. Rijndijk 21; J. G. Nysingh, Kloksteeg 12, Koestraat 10; M. J. C. Haasnootv. Oudheusden, Koninginnelaan 47. Ren- kum. Noorderlaan 11: J. W. van Ovost, Willemstr. 10, Den Helder, Buitenha ven 5; C. M. Th. Ruigrok, Coornherstr. 48, Amsterdam. Admiralengracht 195hs; I. C. FrosSchophuizen, Wasstraat 44, Wassenaar, Schouwweg 52; M. C. van StuijvesantMeijen, W. Rozenstraat 2a, Utrecht, Emmalaan 4b; C. A. Troost, W. Singel 7, Bloemendaal, Westerduin weg 2; C. P. Vioen, Apoth.dijk 31, Noordwijk, Schafferstr. 16; C. G. Vonk, Hoogl, Kerkgracht 37, 'Rotterdam, Hoe kersingel 22; H. W. Vos, Zoeterw.sing?l 95, Rotterdam, Rochussenstr. 369a;- 'M. H. de Vos, v. Slingelandflaan 10, Geer vliet., Oude Singel 126a; P. C. Walraven, Lusthoflaan 36. Nijmegen, Berg en Dalseweg 287; M. van de Water en fam., Brederodestr. 23, Nederlandse Antillen; R. van Well Groeneveld. Cronestein- kade 4. Nieuwer Amstel, Emmakade 10; A. M Winkelmolen, Stadhouderslaan 30, Nederlands Nieuw Guinea; G. C. J. M. de Wit. Lammensweg 73, Steenbergen, ca., Kladschendijk 3; A. A. Wobbe. J. v. Goyenkade 44, Heerlen, Molenbergln 17. Z. H. Exc. de Bisschop Van Haar lem heeft heden aan Pastoor J. L. Speet te Leimuiden eervol emeritaat verleend. Pastoor J. L. Speet werd op 22 April 1883 te Leiden geboren. De lagere en hogere studies maakte hij te Voorhout en Warmond. Op 15 Augustus 1909 ontving hij de H. Priesterwijding in de Kathedrale kerk te Haarlem uit handen van mgr. Callier. In October van dat jaar volg de zijn benoeming als kapelaan in de Bavoparochie te Heemstede. In April 1915 werd kapelaan Speet overge plaatst naar de Lidwinaparochie te 's-Gravenhage waar hij slechts twee jaar verbleef. Van December 1917 tot April '20 was hij kapelaan te Bloemendaal, hoofdzakelijk voor de zielzorg van het Provinciaal Zieken huis (Meerenberg). Hierna volgde de benoeming aan de Rozenkranskerk te Amsterdam en vervolgens (1929) tot pastoor te Houtrakpolder. Op 11 Januari 1935 kwam Pastoor Speet naar Leimuiden en Rijnsaterwoude, bij het vertrek van pastoor J. J. Aaken naar Sloten (N.-H.). Vori ge maand heeft pastoor Speet zijn emeritaat aangevraagd. Dus heeft hij 18 jaren vol ijver zijn beste krachten gewijd aan de parochie van St. Jan de Doper. Dat zijn arbeid door de parochianen wordt gewaar deerd is in 1949 gebleken, toen de parochieherder bij gelegenheid van zijn 40-jarig Priesterfeest van alle zijden werd gehuldigd. 'Pastoor Speet was zijn parochianen steeds een voorbeeld in het gebed, en zijn bezorgdheid over het gods dienstig leven van zijn onderdanen was groot. In zijn zorg voor zieken en ouden van dagen is hij een on misbare steun geweest. Niet zonder moeite, maar met taaie volharding heeft de pastoor de volkszang inge voerd, omdat dit de wens was van Z. H. de Paus en de Bisschoppen. Meestal kon men 's morgens vroeg de pastoor 't eerst in de kerk vinden om nog vóór de eerste H. Mis gelegenheid te ge ven tot het ontvangen van de H. Sa cramenten. Bij dit alles zocht de pastoor niet de gunst der mensen. Iedereen was voor hem gelijk, en hij had een afschuw van alle dank- en eerbetuigingen wanneer deze aan hem gericht waren. Pastoor Speet is het toonbeeld van eenvoud, maar wan neer het de viering van een kerke- Voor het eindexamen yan de opti cien-afdeling van de Leidse Instru- mentmakerschool slaagden de vol gende leerlingen: R. de Boer, IJmui- den (met lof), Mej. G. D. Israel, Zutfen; G. Koopman, Purmerend; J. A. Smit, Den Haag; B. Verboom, Rotterdam; Mej. G. van Viegen, Per nis (met lof)C. P. A. Visser Lei den; L. Th. van Wely, Roosendaal. Van de 1ste naar de 2e klasse be vorderd: P. A. Beek, Amsterdam; A. Bouman, Voorburg; F. Heusdens, Rotterdam; D. M. Hoek, Rotterdam; T. Jongsma, Zaandam; P. T. J. Kok, Hilversum; H. N. Kunze, Gronin gen; H. J. de Lange, Amsterdam; Liem Ping An, Djakarta; L. Michael, Rijswijk; M. de Rooy, Leiden; G. Schoonenberg, Rotterdam. presenteerd onder leiding van de|j w. Affourtit, Steenstr. 45, Bloemen heer J. J. Gout met o.a. de D.S.B. daal, Kennemerweg 24; J. M. Aniba en fam., Nachtegaallaan 12, Rijswijk ZH, Cora. Suijslaan 38; H. J. Beerhorst, J. de Wittstr. 44, Sassenheim, Hoofdstr. 64; D. H. Bel. Rijnsb.weg 10, Canada; B. A. van der Bent, Mezenstr 2, Hilversum, Eikenlaan 15; J. W. Bergink, Lijsterstr. 14, Enschede, Hengelosestr. 235; K. A. P. van Berküm, Lange Mare 71a, Verenig de Staten van Noord Amerika; F. Th. Bik, Pieterskerkhof 12, Alphen aan den Rijn, Pr. Hendrikstr. 69; G. Björnewall, Dahliastr. 22a, Zweden; E. W. Boot, Kaarsenm.str. 7, Gouda, F. W.Reitz- straat 48; A. M. Bos, Driftstr. 33a, Bus- sum, Landstr. 85; A. J. D. Bouts en fam., Van 't Hoffsir 48b, 's Gravenhage, Moer- weg 165; A. M. van WijkCossee, 3 Oc toberstraat 52, 's Gravenhage, Huygens- straat 20; M. F. Op de Coul, Sumatra- straat 36a, 's Gravenhage, Vierhouten straat 5; A. W. Cramer, Herengracht 14, Voorschoten, Rijndijk 213; J. F. Doll en fam., J. W. Frisostr. 8, Delft, Ger de Haenstr. 66; S. NoestFaas en fam.. Le vendaal 166a, Assen. Jhr. Mr. A. F. de Sav. Lohmanstr. 14; J. M. Gauke en fam., Rapenburg 60, Rotterdam, Dortse- straatweg 902; F. J. Hanrath, Breestr. 137, Voorburg, Park Leeuwensteijn 26; L, M. van Heusden, Herengracht 78a, Alphen a. d. Rijn, Wilhelminalaan 29; P. How, Morsstr. 21. 's Gravenhage, Beeklaan 305; C. Jansen, de M. van Streefkerkstr. 57, Duitsland: H. Klein, A. Paulownastr 12a. Den Helder, Bui tenhaven 5; J. H. Koeleman, Pieters kerkgracht 3a, Zwolle, Koestr. 10; M. van Leeuwen, A. Paulownastr. 7, Rot terdam. Mathenesserlaan 491; M. J. Louwrier, IJsselkadc 10, Amsterdam, Amsteldijk 18; G. C. Machielse. Hoge- woerd 57, Leidschendam, Venestr, 70; H. E. Mc Gregor, J, v. Goyenkade 6, Groot Brittannië; A. J. Maciejewski, a.b. ligg. Schelpenkade, Verenigde Sta ten van Noord Amerika; H. Metzier, J. v. Goyenkade 13, Indonesië; A. van der lijke plechtigheid betrof moest deze zo luisterrijk mogelijk zijn. Tij dens het verblijf van pastoor Speet in d-eze parochie zijn verschillende verbeteringen tot stand gekomen. Zo werd in de eerste jaren het kerkhof geheel veranderd, met aanplanting van bomen en struiken. Later werd de rouw in de kerk vernieuwd en in overeenstemming gebracht met de tegenwoordige eisen. Na de oorlog werd de toren vernieuwd en de weggevoerde klok werd vervangen door drie mooie luiklokken met electrische bediening. Ook werd in die tijd een nieuw orgel aangeschaft, waarvoor vooraf ijverig gespaard was in „Het Klokken- en Orgel fonds". Ini 1949 werd een nieuwe Jon- gensschool gebouwd nadat de meisjes en jongensschool daarvoor reeds was gesplitst. De altaarvloer is hersteld en verfraaid, en alle paramenten en kerksieraden zijn in keurige conditie gebracht. Tenslotte werd nog geen jaar geleden een lang gekoesterde wens van de pastoor vervuld door de verbouwing van de oude jongens school tot een mooi parochiehuis. Helaas kon hij wegens verpleging in het ziekenhuis de plechtige inzege ning niet bijwonen. Het is niet het verlangen yan deze eenvoudige pries ter, dat zijn werkzaamheden wor- dex. geroemd, maar wij vermelden deze om de parochianen nog eens aan te tonen hoeveel dank zij aan hun pastoor verschuldigd zijn. De laatste jaren was de gezondheid var. de parochieherder minder goed, en enkele malen werd hem volkomen rust voorgeschreven. Sinds Pasen van dit jaar bestuurt de pastoor zijn pa rochie zelf wel weer, maar zijn ge neesheren achten een rustiger leven toch noodzakelijk. Pastoor Speet gaat zich vestigen in het St. Jozefpension te Alphen Pastoor H. D. Hofstede benoemd tot opvolger De plaats van pastoor J. L. Speet te Leimuiden zal worden ingenomen door pastoor J. H. D. Hofstede her,- der van de parochie H. Maria Hemel vaart te Oude Tonge. De nieuwe pastoor werd geboren op 30 November 1893 te Leeuwarden maar studeerde aan de seminaria van het Haarlemse diocees. In 1924 werd hij priester gewijd en was daarna kapelaan te Boskoop, Roelof- arendsveen en Hillegersberg. In No vember 1946 werd de pastoor be noemd in Oude Tonge, welke plaats zich in die tijd herstelde van de ge volgen der inundatie door de Duit sers. De naam van pastoor Hofstede zullen velen zich herinneren uit de krantenberichten tijdens de waters nood, toen de herder van het zwaar getroffen dorp dag en nacht in touw was, om geestelijke bijstand te ver lenen. Pastoor Hofstede verliet zijn parochie pas, toen de evacuatie vol tooid was en zijn plaatsvervanger, kapelaan Van Ingen uit Leiden, was gearriveerd. Na een korte rust keer de pastoor Hofstede naar Oude Tonge terug, waar hij vernam, dat 130 pa rochianen bij de overstroming het lever verloren. De pastorie en kerk hebben veel van het water geleden en de pastoor verloor practisch al zijn bezittingen. Na zijn terugkeer in Oude Tonge werd begonnen met de herstelwerk zaamheden aan kerk en pastorie. De opvolger van pastoor Hofstede komt op een moment dat het herstel reeds ver gevorderd is. In September zul len kerk en pastorie van Oude Tonge in oude luister zijn hersteld. ALPHEN AAN DEN RIJN Het afgelopen week-einde hebben weer als in de eerste jaren van haar bestaan duizenden een bezoek ge bracht aan Avifauna. Vooral Zondag was het grote parkeerterrein naast het park de gehele dag geheel ge vuld met luxe auto's, terwijl op het parkeerterrein voor autobussen des middags bijna geen autobus meer ge plaatst kon worden. Velen stelden zich bij het zien van zo grote belangstelling toch de vraag of dit nu een onderneming is die fail liet verklaard had moeten worden. Wij kunnen ons dan ook zeer goed de opmerking van een der gasten be grijpen: nu nog zo'n uitspraak van de rechter in Amsterdam en Avifau na is er weer boven op. De heer v. d. Brink sprak dan ook tegenover ons de hoop uit, dat gezien dit duidelijk antwoord van zowel het binnenlandse als het buitenlandse publiek het faillissement niet zal worden uitgesproken en hem de ge legenheid gebodeni zal worden het bedrijf te blijven voeren. Zaterdag- en Zondagavond werd er in de grote bovenzaal van het pa viljoen, onder leiding vfcn Willy Mager, een z.g. Rijnlandse avond ge geven, waarbij de Manner Gesang Verein. „Harmonie 1859" uit Krefeld optrad met het Belgische orkest „Jer ry Eve". De Duitse zangers brachten op beide avonden het talrijke publiek met hun prachtige zang in vervoe ring. Ook de zangeres in het Belgisch orkest oogstte veel succes. Ongetwij feld was ook deze avond weer een hoogtepunt in het bestaan van het park, dat reeds vele van dergelijke avonden heeft beleefd. SPORT Wie de jnetselaars van gemeente werken bezig ziet aan de restauratie van de Kerkpleinbrug over de He rengracht krijgt respect voor de so- liede opvattingen, die men drie eeuwen geleden reeds van bruggen bouw had! Deze brug is een schep ping van de stadsbouwmeester Wil lem van der Helm, wiens nagedachte nis verleden jaar met een tentoon stelling in „De Lakenhal" werd ge- De laatste geslaagden van het R.K. Mulo-examen, dat vorige week in Lei den werd gehouden zijn de dames: C. v. d. Pijl, C. Rooijmans, H. Wol vers, F. Wesseling, M. Weijers, B. de Wolff, A. Zandvliet, B. v. Kester M. Lagerweij, M. Reule, C. Vasbinder, M. Veerkamp, W. Weerdenburg, M. Zwueste; de heren: C. Bos, J. v. Koert, H. v. d. Laan (B); J. v. Leeu wen, J. Wolken, W. Rijsbergen,A. Prins, A. Kortekaas, J. Rijsbergen, P. Scheeren, J. v. Bilsen, A. Verberg, J. Boskamp, J. ten Have, S. v. d. Hulst, J. Kaizer (B), J. Kemperman, J. Arendsen, J. de Graaf (B), W. Jeu- rissen, J. Laken, M. v. d. Kwartel, D. Franken, F. v. d..Drift J. Ouwer- kerk, G. Rijsbergen, N. v. Vliet, W. Opdam. eerd. De beide stenen bogen hebben muren van een meter dikte en pas na driehonderd jaar, nu al tientallen ja ren het zwaarste verkeer over de brug gaat, vielen er stenen uit het gewelf in het water. Dus moest er gerestaureerd wórden. De boog aan de zijde .van het Kerkplein werd bijna geheel afge broken en in, dezelfde vorm weer op gebouwd, waarbij men gebruik maakt van hetzelfde materiaal. Over zes we ken hoopt men met het werk klaar te zijn. Vermoedelijk komt volgend jaar de boog aan de andere kant aan de beurt. Deze brug heeft een typi sche vorm. In het midden bevindt zich namelijk geen stenen boog, zoals in de andere brug over de He rengracht, maar een ijzeren over spanning, die er op wijst, dat het oorspronkelijk een klapbrug is ge weest, welke later tot vaste brug is omgebouwd. (Foto: „De Leidse Courant"). Laatste Berichten NEDERLANDSE VLIEGER IN CANADA VERONGELUKT Donderdag 16 Juli j.l. is in Canada bij een vliegongeval met zijn in structeur om het leven gekomen derde sergeant-vlieger A. J. H. van der Haar. Tijdens een duik hij een bombardementsoefening is het toe stel neergestort nabij het vliegveld Mac Donald van de Royal Canadian Airforce, gelegen in Manitoba. Ser- gean Van der Haar was 22 jaar en ongehuwd. „Regent het op de feestdag van Sint Margriet, dan regent het zes we ken aan één stuk; is het op die dag droog, dan blijft het 30 dagen droog" zo luidt de weervoorspelling, die ont stond in het volksgeloof. Vandaag is het 20 Juli en, hoewel we de vacantiegangers niet willen ontmoedigen, dan betekent dat het de feestdag is van Margaretha van Antio chië, beter bekend als Sint Margriet. Volgens de legende zou Margaretha dopr haar heidense vader verstoten zijn, omdat zij het huwelijksaanzoek van Olybrius had afgewezen. Tijdens de vervolging van Diocletianus werd zij door haar voormalige minnaar ge marteld en onthoofd. SUCCESSEN VAN DE LEIDSE GOLFBREKERS Bij de kringwedstrijden in het Zui- derparkbad in Den Haag behaalden de Leidse Golfbrekers verschillende successen. Op de 200 m schoolslag heren senioren werd H. Oostrom Kringkampioen in 3.01.8. Truusje Walenkamp behaalde een eerste plaats op de 100 m. schoolslag in 1.38.1. 2de werd Tiny Verwer in 1.38.2. Bij de 200 m vrije slag dames seniores werd Loesje Zandvliet der de in 2.56.1. Vorige week Zondag behaalden de jongens van de Golfbrekers in het zelfde bad een mooi succes door een derde prijs te behalen op de Natio nale Jeugdwedstrijden van Vitesse. ZWEMWEDSTRIJDEN POELMEER. Waren het twee weken geleden -de scholieren die elkaar in het zilte nat bevochten, Zaterdagmiddag werden' de individuele zwemwedstrijden in. Poelmeer gehouden. Er waren veel deelnemers en een grote belangstelling van de zijde der ouders waarvoor de heer R. Hil- brancLs, die deze wedstrijden als waarnemend voorzitter opende, z\jn erkentelijkheid uitsprak. Onder luide aanmoedigingen van de vele vriendjes en vriendinnetjes gingen daarna de jongelui hun zwem- krachten meten. De uitslagen hiervan zijn: 25 m. schoolslag meisjes 813 jaar: 1. Suusje v. cl. Hoonaard in 27.8 sec., 2. Vera Willems 28.4, 3, Charlotte Booland 29.4; meisjes 1316 jaar: 1. Leny Wijntjes 24.Cobi v. d. Hoonaard 24.4, 3. Rita Keunen 25.9; jongens 813 jaar: 1. Erik Köper, 2. Hans de Winter 24.5, 3. Peter Smit 28.jongens 1316 jaar: 1. Rien Mazurel 22.1, 2. Juuk van Dijk 23.7, 3. Dick Timmermans 23.8. 25 m. rugslag, meisjes tot 16 jaar: 1. Francis Kaizer 25.2. Leny Wijn tjes 27.5, 3. Vera Willems 28.jon gens tot 16 jaar: 1. Dick Timmermans 18.7, 2. Erik Köper 18.8, 3. Chris Braun 20.2. 25 m. vrije slag, meisjes tot 16 jaar: 1. Francis Kaiser 22.9, 2. Rita Keu nen 23.1, 3 en 4 Tonny Smeets en Leny Wijntjes beiden in 24. 50 m. vrije slag, jongens tot 16 jaar: 1. Dick Timmermans 33.2. Chris Braun 35.7, 3. Rien Masurel 34.2. Onder water zwemmen meisjes tot 16 jaar: 1. Francis Kaiser, 2. Rita Keunen en 3. Dita Uiterwijk Winkel; iedem jongens: 1. Chris Braun, 2. Jan v. d. Kurk en 3. Berry Uiterwijk Winkel. Tot groot vermaak van jong en oud werd ook een z.g. voddenwedstrijd gehouden met hindernissen. Uitslag meisjes: 1. Cobi v. d. Hoonaard 32.9, •2. Dita Uiterwijk Winkel ook 32.9 en 3. Thea Koop 40.8; idem jongens: 1. Peter Smit 35.6, 2. Dirk Ketting 38.6 en 3. Berry Uiterwijk Winkel 40.5. Uiteraard ontbrak deze middag ook het komische nummer niet. De chef- badimeester J. Leget en badmeester Boekkooi wekten in de creatie van Charlie en clown de lachlust danig op, dat nog verhoogd werd toen de politie, in de gedaante van wachtm. Schellingerhoufdéze knapen ach terna ging en daarbij niet naliet hen. door het bassin tq achtervolgen. De heer Hilbrands heeft met een. enkel woord de prijzen uitgereikt, waarbij hij Dick Timmermans geluk wenste met het driemaal winnen er» behouden van de wisselprijs. Marktberichten ROTTERDAM, 20 Juli. Vee. Aan gevoerd 1780 stuks, waarvan 1128 vette koeien en 652 varkens. Prijzen: vette koeien t 2.76—2.80, 2.60—2.70, 2.302.44, varkens 1.95, 1.93 en 1.89 per kg. Vette koeien aanvoer iets meer, handel zeer traag, met te ruglopende prijs enkele prima's boven notering, varkens aanvoer ruimer, handel kalm, gemiddeld als vorige week enige prima exemplaren boven notering.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3