St. Wilbert-parochie te Oegstgeest begroette weer een neomist Pater Jac. Berk celebreerde zijn Eerste Plechtige H. Mis Ook Zoeterwoude verwelkomde een jonge priester MAANDAG 20 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De kerk van Sint Wilbert was Za terdagavond op bijzonder luisterrijke wijze versierd voor de ontvangst van Dom Willibrord Maria Schlatmann, O.S.B., de nieuwgewijde priester Gods, zoon van de parochie. Het kerkgebouw was getooid met witte en rose anjers, die op kunstzinnige wijze tegen de pilaren en boven het altaar waren aangebracht. De zachte kleuren van de bloemen, zo mooi harmoniërend met de gele steen, ga ven de kerk een bijzonder feestelijk aanzien. Het was voor het eerst, dat de pa rochie een Benedictijner monnik als neomist ontving, die tot de Oosterse ritus behoorde. De nieuwgewijde priester is namelijk monnik van de „Vita et Pax"-stichting van de Bene dictijner Congregatie S Mariae Monti Oliveti, die ijvert voor de hereniging van de Oosterse Kerk. Er was bo vendien dubbele reden tot vreugde, vooral voor de familie Schlatmann, omdat een tweede zoon uit dit gezin nu zijn priesterroeping bekroond zag. Een derde zoon heeft zijn theolo gische studie nog niet voltooid. Zeer waarschijnlijk heeft de kerk- patroon vanaf zijn stenen voetstuk met zeer veel voldoening neergezien op de „blijde incomste" van deze parochiezoon. Immers hoevele vuren heeft de neomist, vóórdat hij zijn studies aanving, niet doorgebracht aan zijn voeten als assistent bij het Heilig Officie, eerst als misdienaar, later als lid van de Schola Cantorum. Welkomstwoord. Dit werd ook gereleveerd door pastoor Looyaard, nadat Dom Willi brord door vele parochianen in 't kerkgebouw was verwelkomd. Spr. rekende het zich tot een grote vreug de, hier wederom een nieuwe pries ter Gods te mogen begroeten, die steeds weer het kruisoffer van Chris tus op onbloedige wijze zal hernieu wen en tevens geroepen is tot een prachtig apostolaatswerk. Nadat de neomist de aanwezigen zijn priesterlijke zegen had gegeven, werd door hem een plechtig Lof ge celebreerd, waarbij hij geassisteerd werd door zijn broer Dom Michaël Schlatmann O.S.B. en door Dom Pla cide Meylink O.S.B. De klokken riepen Zondagmorgen wederom vele parochianen ter kerke voor de Eerste Plechtige H. Mis van de neomist, die bij het opdragen van het H. Offer werd geassisteerd door Dom Michaël Schlatmann O.S.B. als diaken, Dom Placide Meylink O.S.B. als subdiaken, pastoor J. Looyaard als presbyter-assistens, pater Stefanus Sohlatmann, broer van de neomist, als ceremoniarius. Op het priester koor namen o.a. plaats kapelaan G. Schlatmann uit Hoogkarspel, neef van de celebrant, en rector H. Son- daal. Prachtige zang. De Schola Cantorum had gemeend, voor haar oud-lid iets bijzonders te moeten doen en gaf, daartoe ver- Azerbeidzjan's sterke man gevallen Wederom is een topman van Rus- lands communistische partij ten val gebracht. Bagirof, de eerste secreta ris en „sterke man" van de commu nistische partij van Azerbeidzjan, is wegens zeer ernstig plichtsverzuim ontslagen. Het besluit om Bagirof er uit te zetten werd genomen in Bakoe tij dens een bijeenkomst van het cen trale comité van de communistische partij van Azerbeidzjan en van het stedelijk partijbestuur van Bakoe. Malenkof had voor deze gelegen heid een persoonlijke afgevaardigde naar Bakoe gezonden, die het woord tot de aanwezigen richtte. Hij be tichtte Bagirof er van, „dezelfde grove fouten te hebben begaan als de verrader Beria." Alles wijst er op, dat systematisch alle oude aanhangers van Beria worden verwijderd. Overal worden zij door Malenkof's mensen vervangen. Azerbeidzjan is een der Russische republieken die aan Perzië grenzen. Er wonen circa drie millioen mensen en het land is rijk aan olie. De zaak-Finaly Mevr. Hedwige Rossner, tante van de „ontvoerde" Joodse wezen Robert en Gerald Finaly, heeft haar aan klacht tegen de 23 personen, die in deze zaak waren beschuldigd, inge trokken, aldus is Zondagavond te Parijs gemeld. Vertegenwoordigers van de Katho lieke en Joodse autoriteiten hebben een communiqué uitgegeven, waarin vreugde over het besluit van mevr. Rossner wordt uitgesproken. Van de 23 beschuldigden zijn de meeste Katholieke priesters en kloos terzusters, die zouden hebben gehol pen bij de verdwijning van de jon gens, die onlangs van Spanje naar Frankrijk zijn teruggebracht. Ontslagen ministers weer terug Naar radio-Boedapest meedeelt, zijn vier Hongaarse ministers, die in het begin van de maand werden ontslagen toen Nagy Rakosi opvolg de als minister-president, weer in de regering opgenomen. Vier andere ministers, die een belangrijke rol hebben gespeeld in de regering-Ra- kosi, worden echter niet genoemd. sterkt met enige leden van het zang koor, onder de bezielende leiding van mr. J. van de Poel, een beheerste uitvoering van de driestemmige „Missa Sponsa Christi" van Hendrik Andriessen, daarbij aan het orgel be geleid door de heer H. Goddijn. Na het Offertorium weerklonk een gave vertolking van „O Bone Jesu" van Palestrina. De heer Devilé zong met enkele jongens tijdens de Communie Sacramentshymnen en de heer G. Bots verzorgde op het grote orgel de tussenspelen. Kapelaan G. Schlatmann, die de predikatie hield, had een tekst uit Johs. XVI gekozen: „De woorden, die Ik spreek, zijn geest en leven". Spr. zette uiteen, hoe wij wel belang stelling tonen voor de priester, doch vaak de waarde van het priester schap niet beseffen. De uitverkiezing van de priester is een mysterie, waar op wij ons steeds moeten bezinnen, en ook de priester zelf moet zich daarop steeds bezinnen. De beschou wende monnik doet dat, maar ook deze monnik zal dat moeten doen bij zijn taak in het herenigingswerk. Des middags was er in de pastorie een zeer druk bezochte receptie en bij de vele parochianen die de jonge priester kwamen gelukwensen, schaarde zich ook de Harmopie „Triumph" onder leiding van de heer P. Baart, met een muzikale hul de, waarvoor de neomist hartelijk dankte. Om half vijf celebreerde de neomist een plechtig Lof in de parochiekerk, waarbij hij geassisteerd werd door kap. F. M. v. d. Zon als diaken en kapelaan W. Wüst als subdiaken. Ceremoniarius was de Eerw. Heer F. Schlatmann, neef van de neomist, die theologant is op het Groot Se minarium te Warmond. KATWIJK Geslaagd te Driebergen voor het diploma I. V. A. a. (Instituut voor de Autohandel) de heer C. Pierc. LEEDSCHENDAM Sportdag H. V. L. Om de goede reputatie van de grote parochiële handbalvereniging nog verder uit te dragen heeft het bestuur besloten tot het houden van een sportdag op 30 Augustus a.s. De nummers welke uitgevoerd zul len worden zijn voor de dames pu pillen: 60 h. hardlopen, verspringen, hoogspringen, balwerpen. Dames ju nioren: 80 m. hardlopen, verspringen, hoogspringen, kogelstoten en speer werpen; Heren junioren: 80 meter hardlopen, verspringen, hoogspringen kogelstoten on speerwerken; Dames senioren: 100 m. hardlopen, versprin gen, hoogspringen, kogelstoten, speer- en discuswerpen; Heren senioren: 100 en 1500 m. hardlopen, verspringen, hoogspringen, kogelstoten, discus- en speerwerpen. De jury zal bestaan uit sportfigu- ren van buiten Leidschendam. Voor zitter van het sportcomité is de heer Kees Bontje en secretaris de heer Theo van der Meer, Damlaan 53. VOORHOUT gehouden, een waardige ontvangst worden bereid. Dit congres wordt gehouden bij gelegenheid van het eerst lustrum voor het Werkver band Katholiek Amateurtoneel Deelgenomen wordt door kringen en verenigingen uit Zuid- en Noord- Holland. Zaterdag 15 Aug. 's middags 4 uur heeft de officiële ontvangst plaats door het gemeentebestuur. Hierna is er een werkvergadering gevolgd door een inleiding van Lou Hoefnagels, over het toneelmasker en zijn mogelijkheden. Deze bijeen komsten worden gehouden in de gro te toneelzaal van de B.N.S. Zondag 16 Aug. de dag der lustrum viering, vangt aan met een H. Mis in het „Overbos", achter het open luchttheater. Na afloop houdt Joris Diels een actuele inleiding tijdens de jaarvergadering. 's Middags heeft de eerste voorstel ling plaats van het toneelspel „De Heks van de Galgsberg" van B. Eer- feld, geregisseerd door Theo Schicks. De Stichting Openluchttheater „Overbos" wil echter iedereen in de I gelegenheid stellen dit prachtige spel in deze unieke omgeving te zien. Daarom zullen er op 15, 16 en 22 Augustus avondvoorstellingen worden gegeven voor 't publiek en speciaal ook voor de toeristen in de naburige badplaatsen en het water- sportcentrum Warmond. j i-i i r a De heer H. W. Brauw, lid van in gebruikneming lo Augustus' de Vereniging voor Commissionairs en Makelaars in het Bloembollenbe- erkzaamheden aan het open- luchttheater te Voorhout vorderen goed. Men is bezig een grote vijver te graven, welke als afscheiding dient tussen tribunes en podium, Het podium is opgehoogd, voorzien van een nieuwe grasmat, met als décors, de schitterende achtergrond van het prachtige Overbos. In dit theater zal de congressisten van het eerste toeelcongres, dat op 15 en 16 Aug. a.s. te Voorhout wordt Openluchttheater is bijna gereed drijf slaagde voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden als Makelaar in Bloembollen en aanverwanten artikelen. VOORSCHOTEN T. v. d. HOEK BOLLENKENNER BIJ UITNEMENDHEID. Zaterdagochtend om 11 uur was een bollenschuur van de fa. Gebr. Eggink feestelijk versierd en daarin waren alle leden van het personeel van dit bedrijf bijeengekomen om een der hunnen, de heer T. v. d. Hoek, te huldigen. De heer v. d. Hoek was enige tijd geleden al 40 jaren aan deze zaak verbonden, maar door om standigheden kon toen de huldiging niet doorgaan. Zaterdagochtend nu werd de scha de ingehaald en de heer v. d. Hoek kreeg toen ten volle wat hem toe kwam. Toen de jubilaris met vrouw en kinderen per auto aan de zaak gearriveerd was, sprak eerst de heer Chr. Eggink Sr. hem toe. In zijn toe spraak klonken niet de traditionele woorden bij zo'n jubileum, maar de heer Eggink getuigde, dat het de heer v. d. Hoek was, die in dit bedrijf een bijzondere kennis van de bollen en vooral van de tulpen had. De heer v. d. Hoek ziet aan de bol de soort en kleur. Als de partijen nog op het veld -staan weet hij het aantal lever bare bollen daaruit aan te geven, voor het uitzoeken van de bollen en vooral van nieuwe soorten is hij bij uitstek de aangewezen man. Als blijk van waardering overhandigde spr. hem een enveloppe met inhoud. De heer Chr Eggink Jr. verhaalde hoe een millionnair hem eens verteld had, dat hij rijk geworden was, door zich te omringen met mensen, die meer presteerden dan hij. Een derge lijke verhouding zag spr. ook hier. De heer v. d. Hoek is de meerdere in böl'lenkennis van hem. Namens het personeel sprak de heer Krösschell, de meesterknecht, die vooral de onderlinge verstand houding in dit bedrijf roemde. Dit bedrijf is in Voorschoten er eeft, waarin wel haast de meeste jubilea gevierd worden, hetgeen tekenend is voor de verstandhouding. Spr. bood de jubilaris namens het personeel een geschenk aan, dat aangehoord werd, voordat het gezien kon wor den, nl. een vijftal gramofoonplaten. Een geschenk, dat bij de jubilaris bij zonder in de smaak viel, evenals de wijze van aanbieding. Nadat de heer Eggink Sr. nog eens gewezen had op de goede samenwer king in het bedrijf, dankte de heer v. d. Hoek. Naast de genoemde geschenken kreeg de jubilaris nog een bloemstuk van de eveneens aanwezige expedi teur, de heer A. Kranenburg, met wie de jubilaris uit hoofde van zijn func tie in het bedrijf geregeld in contact komt. ZOETERMEER Geboren: Helena Corn. M., d. v. M. H. Berk en B. E. Enze; Jan, z. van C. Rademaker en A. C. van Veen. Ondertrouwd: G. P. Roos, 28 jaar en A. Vermeer 21 jaar; M. Bos 28 jaar en K. Schouwenaar 29 jaar. Getrouwd: A. A. Brinkers, 29 jaar en F. P. de Krijger 27 jaar. Overleden: A. Rozeniboom 79 jaar. HILLEGOM Zaterdag en Zondag heeft de paro chie van St. Joseph weder een mooi priesterfeest gevierd. Het begon Za terdagavond. Vanaf de Steenfabriek werd de neomyst pater Jac. Berk, A.A. met zijn familie en de paro chiële geestelijkheid, voorafgegaan door de R. K. Harmonie Crescendo, afgehaald. Toen de stoet bij de kerk kwam waren tientallen bruidjes ter begroe ting, elk met een bouquet witte bloe men, aanwezig. Aan beide zijden van het middenschip was er één, op de hoek van' iedere bank, van achter tot aan het hoofdaltaar. Onder het zingen van het St. Josephlied trok men de kerk in. Het comité voor de feestviering zorgde voor een prima gang van zaken. Toen de neomyst voor het altaar geknield lag, besteeg pastoor Thijssen de kansel voor een kort welkomstwoord. Hij wees op de liefde der gelovigen voor de pries ters, op de zegen die de neomyst heeft ontvangen in het H. Priester schap en vroeg voor allen diens eer ste priesterzegen. Daarna werd een plechtig Lof ge celebreerd met assistentie van pastoor C. Glas, sub-diaken en pater Jansen van Mill Hill, zonen der parochie. Ceremoniaris frater Stroombergen. Op het priesterkoor hadden vele geestelijken plaats genomen. Na het Lof werd gezongen: Aan U, o Ko ning der Eeuwen. Langs Leidsestraat, Van Meerbeekstraat en Hofstraat tot Ruslands economische ontwikkeling Voor het instituut voor de interna tionale handel van de universiteit van Illinois heeft de onderminister van buitenlandse zaken der Ver enigde Staten Samuel C. Waugh een rede gehouden, v/aarin hij voorspel de, dat de Sovjet-Unie, wanneer zij zich in dit hoge tempo blijft ont wikkelen, binnen 20 jaar economisch sterker zal zijn dan West-Europa, Hij verklaarde, dat naar schatting de Sowjet-Unie sedert 1940 haar productie heeft verdubbeld. De Rus sische staalproductie is sedert dat jaar bijna twee keer zo groot geworden en omvat thans een hoeveelheid van drievijfden van de West-Europese capaciteit, zo zeide hij. RAZZIA TE NAIROBI Een groot aantal manschappen van leger en politie heeft Zaterdagoch tend te Nairobi een razzia gehou den om de bedrijvers van een tien tal moorden te vatten. Tweedui zend inheemsen werjen voor on dervraging aangehouden; 1800 hunner werden kort daarna weer vrijgela ten. De politie heeft meegedeeld, dat de hand is gelegd op 27 gevaar lijke misdadigers. BOMMENWERPERS IN BOTSING. Op dertig kilometer van de Ame rikaanse luchtbasis Williams (Ari zona) zijn Vrijdag twee bommen werpers van het type B-50 bij helder v/eer in de lucht met elkaar in bot sing gekomen. Het ene toestel stortte neer, waar bij acht inzittenden om het leven kwamen. De vier overige inzitten den wisten zich met hun valscherm in veiligheid te brengen. Het andere vliegtuig werd licht beschadigd en slaagde er in op de luchtbasis te landen. voor de woning van de moeder van de neomyst hingen talrijke vlaggen met de Bisschoppelijke wimpel. Vóór het huis was mede een schitterende versiering aangebracht, terwijl ook de kerk stijlvol met bloemen was ge tooid. Eerste Plechtige H. Mis. Zondagmorgen was het hoogtepunt van het feest: de eerste Plechtige H. Mis. De neomyst werd geassisteerd door pastoor Thijssen, presbyter as-e sistens, verder dezelfde assistentie als des Zaterdagsavonds. De feest- predicatie werd gehouden door pas toor Thijssen, die als tekst had ge kozen de psalmwoorden: „Groot zijn de werken des Heren". Spr. ging eerst na de grote werken Gods in de natuurlijke orde en daarna die in de bovennatuurlijke orde. Bijzonder ko mende ze tot uiting in de roeping en uitverkiezing der priesters en in de zee van genaden, welke zij ont vangen. Pastoor verzocht tenslotte alle gelovigen veel te bidden en te blijven bidden, niet alleen voor deze jonge priester, maar voor alle pries ters en bijzonder ook voor die der eigen parochie. Onder leiding van de heer L. de Vreeze en met begeleiding van de heer J. Witteman, voerde het zang koor vooïtreffelijk uit „Missa Re Ro- gamus Domine van D. Thermignon, 3-stemmig gemengd: onder de Com munie Ave Verum van Mozart 4-st. gemengd en na de Mis als nieuwe Priestercantate: Exsultate Deo van H. Strategier, eveneens 4-stemmig ge mengd. Des middags was er gelegenheid ten huize van zijn moeder, Hofstraat 32, de neomyst te feliciteren, waar van een zeer ruim gebruik werd ge maakt. Te 5 uur werd de plechtig heid besloten met een plechtig Lof. De heer Ruigrok slaagde te Amsterdam voor het diploma Alge mene Ontwikkeling bij het gevange niswezen. Voor Machineschrijven slaag den de dames. A. Benkemper, Th. Boon en E. Lipps, alsmede de heer W. v. d. Akker. De heer G, Hijlkema en B. Spierings slaagden aan de MTS van 't Koninklijk Genootschap „Mathe sis Scientiarum Genitrix" te Lei den voor de afd. Werktuigbouwkun- De heer W. B. C. Spierings slaagde te Haarlem aan de MTS voor het eindexamen, Weg- en Wa terbouwkunde. Geb.: z. v. E. v. d. Kolk en A. S. Fijma; z. v. P. J. Rutten en J. E. Noordhoek; z. v. H. v. d. Aar en J. v. d. Berg. Ondertr.: W. C. de Boer en A. C. H. van Abswoude; P. Schalk en J. M. van Zeil. Getr.: A. J. van Leeuwen en J. M. M. Warmerdam; P. C. Hoogka mer en P. J. D. Teeuwen; F. J. Boekman en J. Vastenouw. NOORD WIJK Geboren: Margaretha J., d. van J. Duijndam en P. v. Rijn; Jan, z. van J. Hoek en E. M. Bitter; Christina G. M., d. van A. M. Alkemade en C. Dijkzeul^ Hermanus W., z. van A. Sloof en'W. P. Dokter; Cornelis A. M., z. van P. C. J. Duyndam en A. C. v. Rhijn; Theodorus J., z. van Th. J. v. Hameren en J. P. Vink; Li- dwina A. P., d. van C. J. P. Meijer en A. T. de Groot; Joke, d. van J. R. Malléé en J. P. Siliakus; Willem N. z. vani W. N. v. d. Haak en G. Ho- gewon ing. Ondertrouwd: J. v. Asten en G. Meyers. In deze tijd, waarin we haast allemaal meegesleept worden in de tomeloze bandjir van persoonsverheerlijkingen, dikwijls „adoraties" die gespeend zijn van een juist waardebesef doet het ieder denkend mens goed, dat aan 'n neomyst, zo juist ge wij den gemerkt tot een kléros, een Godsdeel, 'n hulde wordt gebracht die bij zijn staat en functie past. De menselijke geest is bij kans niet bij machte de grootheid van de priesterlijke functie in te zien. Op hem zijn van toepassing de woorden uit Psalm 8: „Gij hebt hem met roem en eer gekroond en hem gesteld over het werk van Uw handen, o Heer". Zo bezien is een volk dat zijn priesters eert nog een volk, dat onderscheid v/eet te maken tussen wat belangrijk is en wat-op de-tweede-plaats-komt. Het volk van Zoeterwoude heeft in het eeuwenlang bestaan van de parochie altijd een grote eerbied voor de priesters gehad. Het kreeg ook door het grote aantal roepingen volop de gelegenheid van die eerbied getuigenis af te leggen. Want een priesterfeest is een prachtige gelegenheid om de aan hankelijkheid aan de priesterlijke stand te demonstreren. hoogaltaar terwijl het koor zong „Laudate Dominum". Tenslotte cele breerde de neomyst een kort Lof met assistentie van zijn broer Han Vaneman en kapelaan Nieuwenhui- zen. By het verlaten van de kerk speelde de organist J. Dobbe een improvisatie op „Töchter aus Sion" van G. H. Handel. Feestelijke intocht van father A. VANEMAN Zo is ook het feest van de eerste plechtige H. Mis van father A. Va neman een doorlopende getuigenis geweest van dit respect. De intocht Dit feest begon al dagen tevoren toen de buurtgenoten het woonhuis van de familie Vaneman aan Zuidbuurt versierden en vóó: brug een keurige ereboog opstelden. Toen de neomyst Zaterdagavond om half zeven in Zoeterwoude arriveer de had het dorp door de vele vlag gen een feestelijk aanzien gekregen. Aan de Lammebrug werd de jonge priester verwelkomd door de voor zitter van de propagandaclub „Sint Paulus", de heer J. Paardekooper. Na deze hartelijke ontvangst nam de neomyst plaats in de calèche, waar in eveneens zijn vader en moeder en zijn broer, father Han Vaneman hadden plaats genomen. En toen ging de stoet in de richting van het dorp. Voorop twee herauten te paard, dan ruiters van de rijvereni- ging, kabouters, welpen, gidsen, sportlieden van S.J.Z., kajotters en een deputatie van de missienaai- krans „St. Rosa". De St. Jansfan fare zorgde voor pittige marsen. In de volgwagens hadden o.m. plaats genomen deken Bont, pastoor Klaverweyden en kapelaan Nieu- wenhuizen. De door veel vlaggen en versierde fietsen kleurige stoet werd gesloten met weer acht ruiters. Verwelkoming door burgemeester Voor het raadhuis wachtte burge meester H. J. J. M. Smeets al, om de neomyst namens het gemeente bestuur een welkom toe te roepon en geluk te wensen met zijn uitverkie zing. De burgemeester benadrukte de zorg, die de burgerlijke overheid heeft voor de godsdienstige verzor ging van de bevolking en de erken telijkheid van de overheid voor het prachtige werk dat de geestelijkheid verricht in de wijngaard des Heren. Ook richtte spr. zich tot de ouders van de jonge priester, die in deze dagen hun ideaal zagen verwezen lijkt. De lange stoet zette zich weer in beweging en ging onder grote be langstelling naar de St. Janskerk. Verwelkoming door deken Bont Bij het naderen van de stoet be gonnen de machtige klokken te lui den en op het kerkplein stonden, onder leiding van de Zusters Fran ciscanessen vele bruidjes gereed om de neomyst in de kerk te leiden. Be geleid door de fanfare werd een welkomstlied gezongen. Alvorens de kerk werd betreden nam deken Bont het woord en begroette op har telijke wijze father Vaneman, die na de wijding in, de Olympiahall in Londen, toch ongetwijfeld de mooi ste herinneringen, wat de reis be treft, zal bewaren aan de laatste etappe, de tocht door het dorp. Tij dens die tocht zijt gij ook langs uw ouderlijk huis, het heim waar gij op gegroeid zijt, gegaan, aldus de de ken. „Gij gaat eerst naar het altaar Gods in uw parochiekerk, waar gij zoveel genadegaven ontvangen hebt. Waar ook de grondslag voor uw roeping gelegd is. Gij hebt het ouderlijk huis gepasseerd en hebt onverdeeld gekozen voor het altaar waar gij morgen uw eerste plechtige H. Mis zult opdragen. Tenslotte vroeg de deken aan allen de pries terlijke zegen te willen geven. De neomyst schreed tussen de dubbele ry bruidjes door naar het Eerste plechtige H. Mis De volgende dag werd te kwart voor acht de neomyst door de koor knapen en de assisterende priesters naar het hoogaltaar geleid. Deken Bont was presbyter assistens, fa ther Han Vaneman diaken en kape laan Nieuwenhuizen sub-diaken. Joop Vaneman, een jongere broer van de neomyst, was ceremoniarius en de verdere acolyth en-dien sten werden vervuld door de op vacantie zijnde priester-studenten. De kerk was fraai en kwistig met bloemen versierd door N. Vink. De versiering was aangeboden door de propagandaclub. Aan de kolommen hingen bloemstukken en de muur vlakken onder de spitsbogen rond het hoofdaltaar waren met mooie witte bloemen bedekt. De zilveren sieraden, de grote kandelaars met de vele kaarsen schitterden. Door de zeer goed opgestelde schijnwerpers kwam de mooie expressieve beelden groep goed tot uiting, ondanks de verkeerde natuurlijke verlichting. Van achteren valt immers het dag licht, terwijl juist aan de voorkant het meeste licht nodig is! Dat meng sel van kunst- en zonlicht is overi gens niet ideaal om de levendige groep te bezichtigen. Typerend is dat juist de innigheid in de figuur van St. Jan onder het Kruis zo aan spreekt omdat de goed belichte, mooie contour van het hoofd zo ex pressief werkt. In het priesterkoor hadden plaats genomen pastoor Klaverweyden en pater S. van Beurden O.S.C. Verder waren o.a. aanwezig burgemeester H. J. J. M. Smeets en dokter W. Kortmann. De kerk was vol en het koor zong onder leiding van de heer J. Schou ten de Missa in honorem Sanctae Theresiae a Jesu infante van J. Nieland, met het knapenkoor. Father H. Vaneman, de missiona ris die over enkele weken weer naar de Soedan vertrekt, hield tegelijk de feest- en afscheidspreek, naar aan leiding van de tekst: „Niet gij hebt Mij verkoren, maar Ik heb u ver koren" (Johannes 15:16). De roe ping tot het priesterschap is een mysterie; wy weten niet hoe het komt dat in de ene parochie geen, in de andere veel roepingen voor komen; dat uit het ene gezin drie priesters en dat er uit het andere geen voortkomen. God kiest de mens om een andere Christus te worden. De priester wordt geroepen tot bemiddeling tussen God en het volk. Om deze hoge plaats naar behoren in te kunnen nemeni is nodig een persoonlijke heiligheid. In de ceremonie van de priesterwijding komt telkens weer voor de aanma ning tot persoonlijke heiliging om de zware taak naar behoren te kunnen vervullen. De persoonlijke heiligheid is de maatstaf waaraan men de pries ter meet. De priester hoeft geen or ganisator te zijn, geen genie. Zijn heiligheid is de volheid van zijn priesterschap. Dit is het doel van de priester wat hij iedere dag voor ogen moet houden. Maar zijr persoonlijke heiligheid zal ook een middel zijn bij het volbrengen» van zijn priesterlijke zielzorg-taak. Zijn heiigheid werkt stimulerend op de gelovigen. Omge keerd is het echter ook zo, dat de priester gesticht kan worden door de rouwmoedige zondaar, door de vaders 1 en moeders die hij iedere dag een verheven ideaal na ziet streven, dus door de gelovigen. Dit is de wissel werking tussen priester en volk. Dat de gelovigen immer hun macht in zien om heilige priesters te vormen. Het gebed is hierbij onmisbaar. Na deze ontroerende smeking om het gebed voor de priesters droeg de neomyst het offer verder op. Weer de aangrijpende momenten, zo ontroe rend en treffend als de priester de woorden van de consecratie uitspreekt en als hij de H. Communie uitreikt aan zijn vader, zijn moeder, familie leden en gelovigen. Na de H. Mis zong het koor de cantate: „Priesterglorie" van L. Dob belsteen. 's Middags celebreerde de neomyst een plechtig danklof waaronder het „Te Deum" werd gezongen. De neo myst werd geassisteerd door father H. "Vaneman' en pater S. v. Beurden O.S.C. Na het lof recipieerde de neomyst met de familie in het Graalhuis. Heel veel mensen bezochten de re ceptie en zagen meteen de geëxpo seerde cadeaux. Van de missiènaai- krans een zeer uitgebreide uitzet, met o.a. een prachtige koorkap, en ver der cadeaux van familie, kennissen en bewoners van de Zuidbuurt. Ook bij de receptie was de propaganda club „St. Paulus" aanwezig en zorg de ook daar voor een ordelijk ver loop van het geheel. Het feest werd hierna in de intieme familiekring voortgezet. Zoeterwoude kan terug zien op een waardig gevierd pries terfeest, wat vooral ook te danken is aan de heren van „St. Paulus". Misdienaarsreisje. Het was Za terdag de tweede keer dat de mis dienaars van de parochie „H. Kruis verheffing" hun jaarlijks uitstapje beleefden. Was vorig jaar het bezoek aan de Efteling in Kaatsheuvel reus achtig, deze keer overtrof het toch alles. Na om 6.30 uur naar de H. Mis te zijn geweest reed om 8 uur de bus weg. om via Hilversum, langs de ra diostudio's te gaan naar de nationale vliegfeesten in Soesterberg. Dit be zoek is een groot succes geweest en al vlogen soms de straaljagers schrik wekkend laag over de mensenmassa, of maakte Devil Duke erg veel lawaai bij het passeren van de sound barreer, niets heeft de vreugde kunnen ont stemmen. Voor deze dag is dan ook heel veel dank verschuldigd, voor eerst aan de pater die de leiding had en de dag georganiseerd had, maar ook aan de parochianen die door hun steun veel tot het welslagen van deze dag hebben bijgedragen. En dan niet te vergeten de chauffeur, die even eens alles gedaan heeft om deze dag onvergetelijk te maken. GESLAAGD VOOR HET DIPLOMA COSTUMIèRE. Bij het te "s-Gravenhage gehouden examen door de Bond van Leraressen bij het Modevak-onderwijs slaagden voor het diploma costumière de da mes: Christina Juffermans, Petronella van Mil, leerlingen, van de Modevak school aan de Korevaarstraat 47a, te Leiden. Voorts slaagden de dames Catharina Buschman en Elisabeth Bosman uit Roelofarendsveen, Nelie Knijff uit Nieuwe Wetering, Martina Sassen en Anna Lieverse uit Ter Aar en Theresia Disseldorp uit Hoogmade. ZOETERWOUDE (H. R.) Viswedstrijd voor bejaarden-uit stapje. De door het Oranje-Comité georganiseerde viswedstrijd in de Oude Rijn tussen Doesbrug en Lei- derdorpsebrug is Zaterdagmiddag 1.1. succesvol verlopen. Een zestigtal vis sers had aan de oproep van het Co mité gevolg gegeven en bond om kwart voor 5 de strijd aan. Geduren de twee uren werd met grote geest drift gehengeld. Na de wedstrijd wer den in „Het Wapen van Leiderdorp de prijzen uitgereikt. De uitslag was de volgende: 1. B. Hoogervorst (Lei derdorp); 2. W. v. d. Linden (Alphen) 3. W. v. d. Linden (Leiden); 4. J. de Lange (Leiderdorp). 5. J. P. Boom (Leiden); 6. J. Went (Leiden); 7. W. van Huis (Leiden); 8. J. Middelham (Leiden); 9. A. de Vreede (Zoeter woude); .10. L. de Vogel (Leiden); 11. W. Lenting (Alphen. De gevangen vis werd by opbod verkocht en ook dit bracht nog wat in het laadje, zodat, alles bij elkaar genomen, het Oranje-Comité tevre den mag zijn, daar door deze wed- ctrijd de kasmiddelen enigszins ver sterkt konden worden.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2