Represailles aangekondigd In Oost-Duitsland „Reactionnaire elementen zullen vernietigd worden Grotewohl spreekt Ulbricht tegen Kard. Stcpinac ernstig ziek Storm en onweer teisterden Europa Roden bereid bestand te ondertekenen NIEUWE OVERSTROMING IN JAPAN MAANDAG 20 JULI 1953 44ste JAARGANG j Zuiveringszout in j Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j ^0St Duitsland j Hoofdredacteur: L, C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 De Europese defensiegemeenschap ÏJET heeft er een ogenblik op ge- leken alsof Nederland en België wedijverden om van de 6 Schuman- landen het eerste te zijn met de be handeling in het eigen parlement van het E.D.G.-verdrag, waartoe deze landen zich op 27 Mei 1952 te Parijs door hun ministers van Bui tenlandse Zaken hebben verbonden. Inmiddels heeft België besloten hier mede te wachten tot na 15 Septem ber en ligt Nederland dus „aan de kop". Op Woensdag en Donderdag van deze week zal onze Tweede Ka mer zich gaan uitspreken over dit verdrag en over de daarbij gevoegde 6 protocollen, waarvan Frankrijk de initiatiefnemer is. Overigens is het niet bepaald het lichtste dessert vóór het parlemen taire diner door het zomerreces wordt besloten: de Memorie van Toelichting, het Voorlopig Verslag en de Memorie van Antwoord op deze goedkeuringswet vormen ieder op zich nog eens een boekdeel. De beginselen van het verdrag zullen zeker geen moeilijkheden bie den. Een Gemeenschap voor 50 jaar aangegaan, met boven-nationaal ka rakter, gemeenschappelijke organen, een gemeenschappelijke strijdmacht en een dito begroting. Uitsluitend defensieve doelstellingen gelegen in de veiligheid van de leden (de grote drie: Frankrijk, Duitsland en Italië en de kleine 3 n.l. de Benelux) door deelname aan de Westerse verdedi ging in het kader van het Noord- Atlantische Verdrag en door inte gratie van de strijdmachten dezer 6 staten. De betrokken staten en de Euro pese strijdkrachten zullen, ingeval van agressie tegen één van hen, met alle middelen waarover zij be schikken, zowel militaire als andere, de aangevallen staat te hulp komen. De aanvankelijke Franse opzet be- perkte# zich tot een Europees leger, een soort vreemdelingenlegioen voor Europa; het huidige verdrag gaat veel verder. Het is een Gemeen schap met eigen begroting en eigen organen of beter instellingen. Een Commissariaat vormt de uitvoeren de macht, een Raad van Ministers ^s het leidende politieke orgaan, een Gemeenschappelijke Vergadering (het parlement) waarborgt de de mocratische controle en tenslotte zal een Gerechtshof beslissen in de geschillen welke bij uitleg en toe passing van het verdrag zullen rij zen. Het Commissariaat bestaat uit 9 door de regeringen benoemde leden; voor elke grote staat 2 leden, voor de Benelux te zamen 3. De Raad der 6 Ministers, bestaande uit leden der nationale re geringen, oefent het hoogste gezag uit en vormt de verbinding tussen de politiek dezer regeringen en het Commissariaat .Voor alle belangrijke beslissingen is eenparigheid van stemmen vereist, zodat in wezenlijke zaken steeds met de nationale wen sen wordt rekening gehouden. De leden van het parlement wor den voorlopig gekozen door de natio nale parlementen. Wanneer men het te zijner tijd over de Europese Po litieke Gemeenschap eens zal zijn geworden, zal het democratischer toegaan en zullen Europese verkie zingen worden gehouden. Het E.D. G.-parlement kan met 2/3 meerder heid het Commissariaat naar huis zenden. Ook bespreekt het de be groting der Gemeenschap waarbij, ingeval van verwerping, de Raad van Ministers het laatste woord heeft. WAT het militair-technische ge deelte betreft: de Europese De fensiestrijdkrachten zullen bestaan uit de ter oeschikking gestelde na tionale contingenten met eigen ka der met in ons geval dus door de Koningin benoemde officieren. Daarbij is men uitgegaan van basis eenheden in vredestijd van onge veer 13000 man. De integratie de samensmelting van deze nationale eenheden geschiedt eerst op het vlak van het legerkorps, dat dus zal gevormd worden uit 3 of 4 basis eenheden en een eveneens geïnte greerde staf zal bezitten. De bevel hebber van het legerkorps wordt be noemd door het Commissariaat, waarmede de Raad der Ministers eenparig meet instemmen. Kleding, dienstplicht, krijgstucht, opleiding en training zullen uniform zijn. Het mobilisatie-bevel, waar van de plannen worden voorbereid door het Commissariaat, geeft de nationale regering zelf. Het opperbevel en hierbij blijkt weer de nauwe band met het verdedigingsstelsel van het Atlanti sche Verdrag wordt in oorlogs tijd uitgeoefend onder verantwoor delijkheid van de NATO-bevelheb- ber in Europa. Naast deze strijdkrachten mogen de deelnemende staten nationale legers behouden doch uitsluitend voor taken in niet-Europese gebiedsdelen en voor de handhaving der binnen landse orde. Deze laatstè mogen echter niet zó groot zijn, dat daar door de deelneming van enige staat aan de Europese strijdmacht in gevaar wordt gebracht, i In de kosten van de E.D.G. dragen Nu er weer verscheidene Russische tanks in Oost-Duitsland zijn aange komen, voelt de Oost-Duitse regering zich sterk genoeg om een uitgebreide zuivering aan te kondigen. „Er is te veel tijd verspild met discussies over onze fouten", aldus schrijft het partijblad „Neues Deutschland". „Eerst moet de vernietiging plaats hebben van de reactionnaire vijandelijke elementen en de ontmaskering der provocateurs", zo dreigt het blad. Het Oost-Duitse Politburo heeft reeds de partij-secretaris Hengst uitgestoten, „omdat hij de provocateurs van de opstand van 17 Juni heeft gesteund". Weinberger, mi nister van de machinebouw, heeft een scherpe waarschuwing gekregen wegens „het toegeven aan vijandelijke agenten". Verwacht wordt, dat de minister van binnenlandse zaken, Stoph, en zelfs president Wilhelm Pieck zullen verdwijnen. GeneraalMiiller, stafchef van de Oost-Duitse strijdkrach ten, wordt genoemd als opvolger van Pieck. Vice-premier Ulbricht ver klaarde in een fabriek, dat alle stakers en critici de sterke arm zullen voelen. Waarnemers vragen zich echter af of geen uiterste verwarring heerst in de regering van Oost-Duitsland. Want minister-president Grotewohl zei op dezelfde dag, dat zijn regering voortgaat met de „nieuwe koers, die het beginsel van de vrijheid sterker tot ontwikkeling zal brengen". „Elke bur ger", aldus Grotewohl, „moet weten, dat hij zijn mond kan openen, ook al komen er geen prettige klanken uit". VERWARRING EN ONZEKERHEID. Zo verraden legeringsfunctionna- rissen en publicaties in de officiële bladen van Oost-Duitsland de on zekerheid. waarin de Oostduitse re gering zich bevindt ten overstaan van de toenemende vijandige hou ding van de arbeidersbevolking, welke meer voedsel blijft eisen, ho gere lonen en lagere prijzen en vast houdt aan het parool van de op stand: het afteden van de regering, de vereniging van Duitsland en te ruggave van de verloren gebieden in het Oosten. In het begin van deze V/eek komt het Oostduitse Politbu ro bijeen om nieuwe instructies uit Moskou in ontvangst te nemen. Ber lijn wacht in spanning af, wie de juiste toon zal hebben gen: Ulbricht of Grotewohl. De Osservatore Romano bericht dat kardinaal Stepinac ernstig ziek is. Hij lijdt aan nierstoringen, die te wijten zijn aan onvoldoende beweging en tekort aan voedsel. Zuid-Slavische zegslieden in Rome noemen het bericht van het Vati- caan overdreven. Kardinaal Stepinac was enige tijd geleden uit de ge vangenis ontslagen en leeft onder bewaking buiten zijn diocees. Mgr. Kaczynski in de gevangenis vermoord Eerst thans is bekend geworden, dat de vroegere afgevaardigde in de Poolse Landdag (Sejm), Mgr. Sigis- munde Kaczynski, in de gevangenis te Warschau is overleden. Volgens de communistische autoriteiten is Mgr. Kaczynski een natuurlijke dood ge storven, maar sectie op het lichaam van de overleden prelaat, die aan de familieleden was teruggegeven, heeft uitgewezen, dat het hoofd op geweld dadige wijze van het lichaam ge scheiden was. Mgr. Kaczynski, die in 1894 in Po len werd geboren, is in '50 gedurende een geruchtmakend proces schuldig verklaard aan staatsgevaarlijke acti viteiten en tot twaalf jaar gevange nisstraf veroordeeld. Voor de Katholieke journalistiek in Polen heeft Mgr. Kaczynski grote verdiensten gehad. Hij was oprichter en eerste directèur van het Katho lieke Poolse Persbureau (K.A.P.) te Warschau en werd in 1945 benoemd tot directeur-hoofdredacteur van het kerkblad „Tygodnik Warszawski". De overleden prelaat gold als een zeer goed kenner van het Russische volk en speelde na de eerste wereld oorlog een grote rol in de reorgani satie van de Poolse Katholieke par tijen. Meerdere malen werd hij als afgevaardigde in het Poolse parle ment gekozen. de leden-staten een aandeel bij en men rekent daarnaast op hulp van buitenaf. Het Nederlandse aandeel zal in ons defensie-budget van 1500 millioen gulden per jaar moeten worden gevonden en de grootte daar van, die uiteraard nog niet bekend is, is daarom niet onbelangrijk. Tenslotte regelt en beperkt het verdrag behalve de mankracht ook de productie ei de leveranties van oorlogsmateriaal in elk der betrok ken landen. De grote nationale .be langen, die hiermede samenhangen maken deze economische paragraaf stellig tot een der gewichtigste on derdelen van het verdrag. Het be stek van dit artikel belet ons even wel er dieper op in te gaan. Met het bovenstaande is de hoofdinhoud vqn het E.D.G.-verdrag in het kort aan geduid; in een volgend artikel ho pen wij nader in te gaan op zijn be tekenis, zowel internationaal als van Nederlands standpunt bezien. De hoop van de regering, dat zij de arbeiders zou kunnen paaien met het toestaan van „vrije en openlijke dis cussies" is vervlogen, nu Ulbricht in de cokesfabriek Lauchhammer bij Cottbus, v/aar zulk een vrije dis cussie zou v/orden gehouden, op grote afstand bleef, alleen per luid spreker te verstaan was en slechts dreigende woorden uitte. Hij ver klaarde, dat allen, die deel hadden aan de stakingen of die critiek had den uitgeoefend op de regering en allen, die de bevrijding eisten van de gearresteerden of voorstanders wa ren van niet-communistische vak bonden, de sterke anr zullen voe len. Ulbricht waarschuwde dat een verhoging van de levensstandaard enkel mogelijk was, indien de ar beiders hun productienormen be reikten en dat zonder meer pres tatie geen hoger loon kon worden gegeven Ulbricht erkende, dat „vele men sen" om amnes+ie gevraagd hadden voor de Oostduitsers, die zich we gens politieke er economische ver grijpen in arrest bevinden. Hij zei echter: „Wii zullen nimmer verge ten dat de opstand van 17 Juni be gon met aanvallen op gevangenissen, waar SS-mannen, oorlogsmisdadi gers en vijandelijke agenten hun straf uitzaten." De nieuwe minister van Justitie, Frau Hilda Benjamin, is de nieuwe politiek van de harde hand reeds be gonnen. Zij verwierp een beroep van een man, die wegens medeplich tigheid aan de Juni-opstand ver oordeeld werd tot levenslange dwang arbeid. Dominee Adgar Mitzenheim werd in Erfurt veroordeeld tot 6 ja ren dwangarbeid wegens „provoca tie tegen de regering". Een andere dominee kreeg een jaar gevangenis straf. Uit de beschudigingen tegen Hengst en Weinberger blijkt, dat de Juni- opstand zelfs in de hoogste gelede ren van de partij gewoed heeft. Hengst en Weinberger waren naar de Oostzeehaven Roctock gezonden om daar de opstand te helpen onder drukken. Hengst wordt er nu van beschuldigd in plaats daarvan „voor de provocateurss gezwicht te zijn en hen zelfs gesteund te hebben". Wein berger werd er van beschuldigd „ge zwicht te zijn voor vijandelijke op hitsers tot opstanden". Bijzonderhe den werden niet verstrekt. Weinberger is het tweede lid van het kabinet, dat sinds de opstand in ongenade gevallen is. De minister van justitie Fechner v/as het eerste. Neues Deutschland schreef in haar aankondiging van de nieuwe zuive ring, dat „de Sovjetzöne de gevol gen zal moeten dragen van het ver raad van Beria en van de maatrege len, welke hij tegen de Sovjet-Unie had genomen. Ieder lid van de partij, ongeacht zijn positie, zal aan tand worden gevoeld". Noodweer bracht grote schade Londen is Zaterdag getroffen door een ontzettend onweer dat volko men onverwachts en bij een even tevoren nog heldere blauwe lucht uit brak. In minder dan geen tijd ston den de kelders van vele huizen on der water. De bliksem maakte vele schoorstenen tot slachtoffer en dui zenden dakpannen kwamen naar be neden. De B.B.C. moest zijn uitzendingen staken en het gehele Londense sportprogramma geraakte in de war. Burlington House, een gebouw in Picadilly, waar een tentoonstelling van schilderijen werd gehouden, werd door de bliksem getroffen en een deel van de gevel kwam naar beneden. Tonnen metselwerk stort ten op straat maar er werd niemand gewond, omdat er niemand met het noodweer op straat was. In Ken sington Gardens werd een man door de bliksem getroffen en gedood. In het afgelopen weekeinde heb ben hevige stormen boven Oostenrijk en Duitsland gewoed. In Oostenrijk is voor meer dan een millioen gulden schade aangericht. Een vijftig ton v/egende hijskraan werd van zijn stalen basis losge rukt en door de wind omver ge worpen. Verschillende hoofdwegen en een spoorlijn zijn geblokkeerd door de duizenden ontwortélde bo men. In Beieren is de te velde staande oogst over een oppervlakte van 780 vierkante kilometer beschadigd. De aangerichte schade loopt in de mil- lioenen Marken. In Frankrijk werden beren door het slechte weer uit hun schuilplaat sen in het Franse gedeelte der Py reneeën gedreven De beren maak ten negen geiten en drie vaarzen buit. In Noord-Italië is in het week einde door hevige stormen voor naar schatting ruim een millioen gulden schade aangericht. Twee personen kwamen om het leven. In Zuid- en Midden-Italië heerste een hittegolf. Prins Bernhard, gezeten naast H. M. de Koningin, filmt de overvliegende vliegtuigen tijdens het N. A. T. O.-vliegfeest te Soesterberg. V.N. verzekeren, dat Z. Korea niet zal tegenwerken De communisten hebben Zondag op de bestandsbesprekingen te Pan- moendjon medegedeeld, dat zij bereid zijn onmiddellijke onderhandelingen ie beginnen over het texenen van een bestand. In een door de Verenigde Naties vrijgegeven verklaring van de communisten wordt gezegd, dat indien de Verenigde Naties de uitgebroken gevangenen niet in krijgsgevangen schap kunnen terugvoeren, de communisten zich het recht voorbehouden om deze kwestie op de na het ondertekenen van een bestand te houden politieke conferentie te berde te brengen. De verklaring voegde er aan toe, dat beide partijen het Zuid-Koreaanse verzet tegen toelating van Indische troepen moeten wegnemen. GERUSTSTELLENDE VERKLARINGEN De voornaamste onderhandelaar van de Verenigde Naties, generaal Harrison, had de communisten ver zekerd, dat de strijdkrachten van de Verenigde Naties het Zuid-Koreaan se leger niet zouden steunen, indien het zou overgaan tot een militaire actie. Aanvankelijk vroegen de commu nisten of een bestand de Zuid-Ko reaanse regering zou omvatten. Har rison had geantwoord, dat het op perbevel van de Verenigde Naties, met inbegrip van Zuid-Korea, bereid is de voorwaarden van een bestands overeenkomst uit te voeren. De Ver enigde Naties hadden, aldus Harri son op de besprekingen, de noodza kelijke waarborgen gekregen, dat de Zuid-Koreaanse regering de uit voering van de ontworpen bestands- cvereenkomst niet zal saboteren. Harrison verzekerde de commu nisten eveneens, dat de Zuid-Korea- nen zich binnen twaalf uur na het tekenen van een bestand uit de buf ferzone zullen terugtrekken en het vuren zullen staken. Harrison deelde de communisten mede, dat in geval van schending van de bestandsovereenkomst door de Zuid-Koreanen, de Verenigde Na ties de Zuid-Koreanen geen „mili taire steun, uitrusting of voorraden" zouden verschaffen. De communisten vroegen of de Zuid-Koreanen zich alleen hadden verbonden de wapenstilstand niet Reeds 600 doden Opnieuw is Japan geteisterd door een enorme overstroming, die tot dusver reeds 600 mensen het leven heeft gekost. Ongeveer 5000 mensen worden vermist. De overstroming trof ditmaal de Zuidoostelijke punt van het grootste Zondagochtend om 4.20 uur' is pp het goederen-emplacement Rotter damIJsselmonde een buurtgoede- rentrein van Dordrecht naar Rotter dam bij goede stand van de wissel en seinen, ontspoord. De locomotief is gekanteld, evenals drie wagens, ter wijl twee wagons ontspoord zijn. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Deze foto geeft een beeld van de ra vage: de locomotief ligt gekanteld naast het spoor van de vier Japanse eilanden, Hons- joe. De onophoudelijke regenval had het water in drie rivieren ten Zui den van de grote havenstad Osaka, aanzienlijk doen stijgen en vannacht braken plotseling op een groot aan tal plaatsen de dijken door. Grote delen van het district Wa- kayama zijn onder water komen te staan, terwijl verscheidene dorpen aan de mondingen van de rivieren, eenvoudig werden weggevaagd. Het vissersdorp Gobo, aan de monding van de rivier de Hidaka, schijnt er het ergst aan toe te zijn. Volgens de politie zouden er alleen hier reeds 500 mensen om het leven zijn geko men. Circa 12.000 Japanners zijn door deze nieuwe ramp dakloos gewor den. Subtropische lucht Gedurende het weekeinde is de luchtdruk in onze omgeving flink gestegen, hetgeen in verband stond met de nadering van een rug van hoge druk, die ons via de Britse •eilanden bereikte en die Zondag voor opklaringen zorgde De rug werd op zijn beurt gevolgd door een warm-tefront, dat de voorste begren zing vormt van een Zuidwestelijke stroming die warme en vochtige sub tropische lucht, afkomstig uit het zeegebied rondom de Azoren in de richting van West-Europa transpor teert. Bij de nadering van dit warmte front viel vanmorgen, voornamelijk in het Noorden en het Westen van het land enige regen. Morgen ligt ons land geheel in de warme Zuidwestelijke luchtstroom. Het wordt dan warmer en het weer krijgt een enigszins drukkend ka rakter. te saboteren voor een bepaalde pe riode. Harrison antwoordde, dat het opperbevel van de Verenigde Naties zou vasthouden aan de bestands overeenkomst zo lang deze van kracht zal zijn. De opperbevelhebber der V. N., generaal Mark Clark, noemde de jongste ontwikkelingen „zeer be moedigend". „Hoewel er nog enige punten moeten worden geregeld, moet de bijeenkomst van Zondag wel leiden tot een spoedig onderte kenen van een wapenstilstand", al dus de generaal. Churchill maakt het goed Winston Churchill maakt het zeer goed. Drie weken geleden kreeg hij van zijn dokters te horen dat hij ten minste 4 weken volkomen rust zou moeten houden. Over enige dagen zal de beslissing vallen over het einde van die periode. Het is waarschijnlijk, dat men de premier weer aan het werk zal laten tl. Op het ogenblik bemoeit Churchill weer volop met de staats zaken, zij het alleen per telefoon. Hij pleagt zijn ministers telefonisch in structies te geven. weer; (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond (cpgemaakt te 10 uur). VRIJ WARM. Droog''weer met. veranderlijke bewolking. Matige, nu en dan krachtige wind tuissen Zuid- West en Zuid. Vrij warm. 20 Juli: zon op 4.44, onder 20.48; maar op 15.23 en onder 23.36 uur. Het weer in Europa HELSINKI zwaar bew. 19 c. STOCKHOLM zwaar bew. 23 OSLO licht bew. 21 KOPENHAGEN zwaar bew. 20 AMSTERDAM regen 19 LONDEN regen. 21 LUXEMBURG zwaar bew. 18 PARIJS licht bew. 23 BORDEAUX onbewolkt 23 GRENOBLE onbewolkt 23 NICE onbewolkt 27 GENEVE onbewolkt 24 ZURICH mist 22 LOCARNO onbewolkt 27 BERLIJN half bewolkt 21 FRANKFORT geheel bew. 23 MUNCHEN onbewolkt. 17 WENEN onbewolkt 17 INNSBRUCK geheel bew. 17 ROME onbewolkt 33 LUXEMBURG zwaar bew. 18 1 Korreltje De wereld is een bank: ge krijgt 1 terug wat ge stort, met rente.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1