Omgeving Avifauna naar de hoofdstad? Hoe heet het in Nimes was*< £ied van deze tijd SCHOONHEID EN CHARME OP DE GYMNAESTRADA Tropenliefde ZATERDAG 18 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT WEEDE BLAD PAGINA 3 Zaterdag 18 Juli De gymnastieklessen van de R. K. Gym.-ver „Sportief" voor de meisjes van de Maandagmiddagsclubs gaan op Maandag 20 en 27 Juli gewoon door, maar alleen van 4.15 tot 5.15 uur. De meisjes van 5.15 en 6.15 uur worden dus om 4.15 uur vei*wacht. U weet inmiddels reeds, dat op 24, 25 en 26 Augustus de Leidse bedevaart naar Kevelaer gehouden wordt. Wie er meer van weten wil, kan alle gewenste inlichtirigen krij gen bij de broedermeesters. Hoewel het eigenlijk niet op ons terrein hoort, willen we vandaag toch de moeders vragen of zij het rekensommetje van Tante Jo in de Krantentuin van vandaag eens wil len lezen. Maandag hebben we al verteld, dat alle medewerkers aan de P.P.- kermis morgenochtend na de Hoog mis in het clubhuis Garenmarkt 36 LEIDSE DERDE ORDE FEDERATIE Zaterdag 25 Juli om 3 uur vindt de bijeenkomst plaats van de besturen van al de Derde Orde Communitei ten in het gebouw Hooglandse Kerk- gracht 48. Verwacht worden de be sturen van Aarlanderveen, Hoogma- de, Katwijk, Leiden (Haagweg en Hartebrug), Noordwijk, Oegstgeest, Voorhout, Wassenaar, De Zilk en Zoeterwoude. Pater Visitator Cyrilles de Lange O.F.M. is de spreker. Het Katholiek Cultureel Verband van Dansleraren „San Filippi Neri" organiseerde gisteravond voor het 5e jaar de amateur-examens in de moderne dansen in de 3 graden: brons, zilver en goud.. Deze examens vonden plaats in een der zalen van Dansschool Evert Castelein. Het doel van deze examens is het danspeil vooral van de kath. jonge lui te brengen op een hoger peil, zoals de voorzitter van de jury, de heer Anton van Riet uit Utrecht, verklaarde in zijn uiteenzetting aan de jongeren en de talrijke aanwe zige ouders. Alle candidaten slaag den, 13 met lof en 9 met hoogste lof. I Voor het bronzen insigne slaag- j den de dames: G. Kloeg, C. Teeu- wen, Nan de Wit, M. de Vries, A. C. de Vroomen, Lisse, R. Fornara, Noordwijk, E. Stikkelman (met lof), Ria Bazelmans, Oegstgeest (met lof), A. v. d. Klugt (met lof), L. A. Wies- sing (met lof), B. Willems, Oegst geest (met lof), J. H. Bokern (met lof), Willy Genemans (met lof), Th. Rancuret (met lof), B. Reijnders, Eindhoven (met hoogste lof),, J. M. Paddenburg (met hoogste lof), Wil ly Castelein (met hoogste lof). En de heren: R. M. Roos, P. Hage- meyer, J. Streefland, L. Creyghton, Oegstgeest, J. Elshof, J. Kleine, Paul R. Wiessing (met lof), N. v. d. Steen, J J. P. M. de Graai (met lof), P. H. J. Hakkaar (met lof), Fred Wong (met lof). B. C Faddenburg (met hoogste lof), A. J. Duivenvoorden Lisse (met hoogste lof). Voor het zilveren insigne slaag den de dames: Joke van Diest, Zoe terwoude (H-R.) (met hoogste lof), Ineke Hogeboom (met hoogste lof), Willy Castelein (met hoogste lof), en de heer M. Th. van Kins. Voor het gouden insigne slaagde mej. Do v. d. Weijden (met lof). Zonder plaatsnaam allen uit Leiden. Swift-combinatie. W. Vreeswijk, die Dinsdagavond in het Amster dams Stadion de eerste plaats wist te bezetten in de 25 km. zonder klas sement, wist er Vrijdagavond ook de eerste plaats te bereiken in de 10 km. met klassementen en achter hem kwamen Fr. Mank, Jan Bontekoe en Van Rijn. Morgen start hij te Breda 100 km. Dolf Wallet rijdt vanmiddag een 100 km.-wedstrijd te IJmuiden. Morgen 100 te Nijmegen. De overige renners rijden morgen: A-klasse 100 km., B-klasse 80 km., C-klasse 40 km. voor de maandcompetitie. Start 9 uur. verwacht worden door een feeste lijke bijeenkomst. Nader vernemen wij nog, dat ook alle medewerkers aan de verjaringsactie van de ver kenners in de St. Petrusparochie hartelijk welkom zijn. Morgen wordt „De Rijnpost", de jaarlijkse uitgave van de Stichting voor Kath. Sociale Jeugdzorg (S.F.L.) te Leiden, verkocht aan de uitgang van enige parochiekerken, namelijk Voorschoten (H. Laurentius-, Wasse naar (St. Jozef en St. Willibrord), Sassenheim en Oegstgeest. Koopt U 'n nummer? Het is de moeite waard! STADSKOK Er doen geruchten de ronde, dat Amsterdam een poging zal doen om „Avifauna" naar de hoofdstad te krijgen, althans om de inventaris en een gedeelte van de levende have over te nemen. AJs eventuele plaatsen van ves tiging worden genoemd het Amster dams Bospark en het Vondelpark. Men overweegt een combinatie te vormen van Amsterdammers, waar bij wordt gehoopt op hulp van het gemeentebestuur. Behalve Amsterdam is ook Den Haag in Avifauna geïnteresseerd. Ook daar heeft men de hoop uitge sproken, een vogelpark te kunnen vestigen met de levende have van Avifauna. Correspondentie over soort gelijke plannen is gevoerd met Brus sel en Nice. De kans is niet groot, dat de beide curatoren mr. C. D. van Vliet en mr. A. Th. E. Kastelein er in zul len slagen om het vogelpark te ver kopen voor het einde van het sei zoen, wanneer Avifauna definitief zal worden gesloten. De eerste hypo theekhouder is daarna verplicht tot verkoop over te gaan. OEGSTGEEST NEOMYST IN PAROCHIE VAN ST. WILLIBRORD. Morgen zal Dom Willibrord Maria (Ruud Schlatmann) monnik van de „Vita et Pax" stichting van de Bene dictijner congregatie S. Mariae Mon tis Oliveti, die op 11 Juli jl. in Bel gië de H. Priesterwijding ontving, in de parochiekerk van St. Willibrord te Oegstgeest om 8.30 zijn eerste Plechtige H. Mis opdragen. In Haarlem behaalde de heer D. Hortensink het diploma M.T.S., ejectrotechniek. De doktersdienst wordt waar genomen door dokter Hugenholtz. VOORSCHOTEN Voor het examen costumière is geslaagd mej. J. J, van der Hoeven, Tulpstraat. De doktersdienst wordt waargeno men door dr. F. J. M. Tonio, Voor straat 24, telefoon 493 en zuster J. J. Minnaar, Papelaan 24. GAARNE RESERVEREN WIJ UW TAFEL - TEL. K 2520-5347 Journalisten werden in boeien geslagen NIMES, 17 Juli. Het is ons op gevallen, dat de organisatie bij aan komstkomst van de twaalfde, der tiende en veertiende etappe niet be paald heeft geklopt. Nu is het ons zeer wel bekend, dat bij zo'n mon ster-organisatie, in het algemeen tot in de kleinste bijzonderheden kloppend, er zonder twijfel ook schoonheidsfouten vallen waar te nemen, waarover men onder elkaar spreekt, maar publicatie achterwege laat. Wellicht is de graad van onze kerheid, welke deze ronde van Frankrijk zo duidelijk kenmerkt, tot een dergelijk hoog peil gestegen, dat ook officials, die doorgaans slechts enkele uren met een behoor lijk verloop van de organisatie te maken hebben, het te kwaad krijgen met hun zenuwen, waardoor de schoonheidsfoutjes uitvloeien tot zwarte vlekken met alle onaangena me gevolgen van dien. Wij bedoelen meer in het algemeen de officials, de politie-autoriteiten en de orde-com missarissen, die verantwoordelijk zijn voor een goed verloop van de KATWIJK AAN DEN RIJN Voor het diploma Mulo A slaag den te den Haag de heren G. de Brui ne en A. Zuyderduyn. WARMOND De heer J. P. Oudshoorn be haalde te Dordrecht het einddiploma MTS afd. chemische techniek. WASSENAAR Aan de Stichting Klinisch Ho ger Onderwijs te Rotterdam slaagde de heer G. Wielinga voor het semi- artsexamen. LEIDERDORP Aanbesteding Aula. De aanbe steding van een aula op de Alge mene begraafplaats had het volgend resultaat: L. de Wit, Leiderdorp 39.779; C. Meerburg, Leiderdorp 39.100; H. J. Strijk, Rijowetering j 37.000; H. D. an Osnabrugge, Lei derdorp 36.950; M. v. d. Velden Leiderdorp 38 448; N. Mol, Leider dorp J 35.203: W. Hennipman. Lei derdorp 34.500; G. S. Nagtegaal, Leiderdorp 34.489. De gunning js aangehouden. ZOETERWOUDE Mej. A. Zaalberg slaagde _te Utrecht voor het examen lichamelij ke oefeningen M. O. De heer P. Westhof slaagde op de lasschool Smit-Bernet te Amster dam voor het NVL-diploma electr. lassen. aankomst bij elke étappe. Het be gon reeds in Albi, na de twaalfde etappe, waar de volgauto's en pers wagens letterlijk en figuurlijk ge perst werden in een nauw weggetje, nog geen 3 meter breed, een weg getje dat eigenlijk meer aanspraak maakte op het begrip „stoppelveld". Niemand begreep, dat bij het zeer bekende auto-circuit van Albi geen behoorlijk parkeerterrein voor de of ficiële volgwagens was beschikbaar gesteld. Na afloop slaagden de kara vaanwagens er slechts met de groot ste moeite in en met grote vertra ging, om heel langzaam rijdend zich een weg te banen, over een smalle uitgangsweg, want deze was over stroomd door tienduizenden toe schouwers. Te Beziers, na de dertiende étappe, was de aankomst vastgesteld op een athletiekbaan, welke bovendien nog in een slechte staat verkeerde. Een sprint behoorde tot de onmogelijk heden, wilden de renners niet het ri sico lopen ten val te komen. En ook te Beziers was geen behoorlijke par keergelegenheid voor de officiële volgauto's, zodat een hopeloze chaos na afloop ontstond. Vrijdagmiddag leek het in Nimes heel wat beter te zullen gaan. Er was midden in het stadje een soort van circuit uitgezet, met een goed- af scheiding, zodat men geen overlast van het publiek meende behoeven te vrezen. Maar de plaatselijke poli- tei kon de vuurproef niet doorstaan. Hoe het gebeurde weet eigennlijk niemand, maar op een gegeven ogen blik waren enkele politiemannen in een formeel gevecht gewikkeld met journalisten en persfotografen. De laatste wilden Bartali, gewond na een valpartij, waarbij ook van Est was betrokken, fotograferen. Toen Jacques Goddet, die dergelijke rel letjes niet gaarne ziet een opvat ting, welke wij volkomen delen, zich met het gevecht wilde bemoeien, liep ook hij enkele klappen op. Twee journalisten een van hen was een Belgische collega werden in de handboeien gedaan, een fototoestel van een Italiaanse fotograaf* werd op de grond vertrapt. Na enkele minu ten slaagde men er in het kluwen te ontwarren. Het metaal werd van de polsen der beide journalisten ge haald, nadat hun namen waren ge noteerd. De thermometer, welke aan de oude fnuur van de Romeinse arena van Nimes, waarin nog geregeld stierengevechten worden geleverd, hing, wees in de schaduw bijna 30 graden Celsius aan. UITVERKOOP Nu 't is bepaald en vastgesteld wanneer de verkoop mag beginnen, wilde ook nu weer iedereen het eerste overal naar binnen. Dus stond men 's morgens op de stoep op een vroeg uur al in een rijtje, begerig naar een overjas of smachtend naar een snoezig zijdje. Er was een pak van zeven cent, dat zou nou mooi voor Jantje wezen; voor Moeder's oog was 't visioen van een compleet servies verrezen. Zus zocht een zijden avondkleed, een allersnoezigst B en A'tje 't was voor één negentig te koop, daar het getrond was op het naadje. De stad werd een luilekkerland vol jassen, broeken, hoeden, petten, tapijten, lingeries en kant, vol lakens, slopen en servetten. In d' étalages overal daar stonden vreemd en zonder orde de wassen dames met een jurk, die smeekte om gekocht te worden. Het zoete juffertje van was, dat al zovele lange dagen een avondrobe in fluweel van honderd gulden had gedragen, stond nu slechts met een zwarte doek in hare schamelheid omhangen, omdat haar jurkje van een riks een klant deed smachten van verlangen. Straks is dit zoete leven uit, dan gaan de prijzen eensklaps stijgen, dan kan men voor één gulden tien geen jas meer met een bontkraag krijgen. Dan staat die mantel op de straat enzij kijkt in stilzwijgend klagen naar 't juffie, dat in eer hersteld een dure mantel weer mag dragen. TROUBADOUR. GEEF U NU OP: HUIDEKOPERSTRAAT 20 - AMSTERDAM (Advertentie). Al vormt het voor de gymnastiek- enthousiasten een teleurstelling, dat zij op de Gymnaestrada niet alle de monstraties kunnen volgen omdat er soms enkele gelijktijdig worden ge geven, naar welke zaal men ook trekt, overal wordt men gesteld voor voortreffelijke programma's, welke toch wel geschikt blijken om al thans een indruk te krijgen van de opvattingen en de oefenstof, zoals men die in het buitenland er op na houdt. Want deze Gymnaestra is, behalve een fraai kijkspel, tevens belangrijk om van elk tar te leren. Het is dan ook een reeds volkomen vertrouwd beeld, om in elke zaal de filmcame ra's te zien (en te horen) gebruiken door vele experts op gymnastiekge- bied, die hier een ongekende gele genheid vinden om veel en belang rijk studiemateriaal te verzamelen. Hoe uiteenlopend het gebodene evenwel echter is, het is hier vrij duidelijk geworden, dat vele dames- groepen meer en meer worden ge ïnspireerd door het ballet, terwijl vele heren oefeningen voorschotelen, welke meer verwantschap tonen met parterre-acrobatiek dan met turnen. Maar dan ook acrobatiek van de al lerbeste soort, zoals men b.v. zag van de Lisboa, Ginasio Clube uit Portugal. Vrijdag boden de programma's veel schoonheid en charme. Na het fenomenale optreden van de Zweed se en Finse turners de avond te vo ren, waren er nu de meisjes van de Huskvarna Gymnastikclub, die een laaiend enthouiasme verwekten. Vooral met hun werk op de even- wichtbalk en de ongelijke brug. Vooral met het eerste toestel bleek men vertrouwd en met een onwaar schijnlijk grote lichaamscontrole le verden zij prestaties, welke tot dus ver in Nederland met dit nieuwe materiaal nog niet worden bereikt. Ook de grondnummers waren pri ma en getuigden van veel en lange oefening. De Medan Schule verte genwoordigde de moderne vrouwen- gymnastiek, voornamelijk op rhyth- miek afgestemd. De heer Medan bracht zelfs een apart nummer voor discussie, waarin hij een nieuw (uit India afkomstig) rhythmisch instru ment introduceerde. Enige overeen komst met zijn vermaarde opvatting vertoonden de dames van de Suo- men Voimistelulutto, een even gedis ciplineerd geheel ah: de heren- en juniorenafdelingen van deze instel ling, in hun uitvoeringen, welke een meer ingetogen en beheerst karak ter dragen en prachtig werden ge bracht. Ook de dames-elitegroep van het Finnischer Frauen-Gymnastikver- bond kwamen ronder toestellen zeer goed voor de dag. De Scandinavische jeugd heeft eveneens een groot aan deel in het succes van gisteren ge had. waarbij het werk aan de rek stok der Finse en Deense jongens veel indruk maakte. Het is een verheugend verschijn sel te kunnen constateren dat het werk der Nederlandse turners en turnsters zeker niet ongunstig af steekt, noch aan de toestellen, noch Op de lange mat. die vrijwel overal een grote populariteit geniet. Dat niet slechts de oefeningen zelf, doch ook in de uitvoering hiervan variatie gebracht kan worden werd 's avonds o a. noa getoond door de heren van de Societa Fedgrale Bel- linzona (Zwitserland), die, gesto ken in zwarte trainingspaakken in een verduisterde zaal, een oefening maakten met rode en groene lan taarns, waarmede een aardig effect werd bereikt. Ook Vrijdag is er door het talrijke publiek dus weer veel te genieten geweest en ziet men met onverflauwde belangstelling de Za terdag weer tegemoet. (Door CHARLES BRUCE) Nadruk verboden. 27) Grote God denk je dat ik ook maar een ogenblik rust zou hebben? Wat schiet er voor mij anders over dan er mee op uit te trekken en de schurken stuk voor stuk de hersens in te slaan En nu wil zij heb ben, dat ik rusteloos op de onderne ming blijft omdat ze bang is. maar ze kan morgen al naar fort Malcolm waarom zou ik hier doelloos rondscharrelen, zonder rust, en uur na uur, dag na dag laten voorbijgaan, in de grootste onzeker heid omtrent Stella en jou. Toe ga naar binnen en probeer haar tot re den te brengen, breng haar aan het verstand, dat er werkelijk niets anders op zit". „Ik wilde je juist over dit punt korr;en spreken, Temple. Ik heb er ook sterk over nagedacht. Ik ben jonger dan jij en ik mag me dus niet te veel met deze zaak bemoeien. Toch geloof ik dat mrs. Temple gelijk heeft. Toen Temple zijn mond al open gooide om tegen te spreken. Nee, wees nu eens 'n ogenblik kalm. Bekijk de zaak eens van een andere kant. Alles konvt op mij neer. Stella is jouw zuster. Dat weet ik ook wel, maar ten slotte is mrs. Temple je moeder, en nu is het jouw taak om alles in het werk te stellen om het goede mens wat tot kalmte te bren gen. Je weet trouwens zeer goed, da je ons maar matig van dienst zou zijn. indien je mee trok. Je zou ons hoogstens tegenwerken. Nee, vlieg niet zo op, als een waakhond. Je bent immers in het geheel niet ge schikt voor een dergelijke tocht. Ik en mijn mannen worden iedere week met dergelijke karweitjes op geknapt. Ik weet wel, dat een plan ter heel hard werkt, en dat hij van tijd tot tijd enkele strooptochten onderneemt als hij eens gaat jagen, maar je hebt geen flauw vermoeden van de vele moeilijkheden en ge varen, waaraan het leven van een districsbestuurder is blootgesteld. Zonder omwegen, kerel, je zult Stel la een grotere dienst bewijzen, door hier te blijven". „Ik zou wel eens willen welen, hoe ik haar kan helpen door hier te blijven? Door van de ene stoel op de andere te schuiven, honderd keer per dag naar buiten te lopen, telkens alle telefoonmunners aan te vragen en de mensen lastig te vallen m'et: Hebt u nog niets gehoord? Me dood vervelen en lanterfanten, terwijl jul lie je in het zweet tobben?" „Wees niet onredelijk, Temple, antwoordde Desmond nu tamelijk scherp. Ik hebt voldoende tijd ge had, om de zaak helder voor ogen te stellen. Afgezien van mrs. Temple zal het in onze koppen draaien van de soesah, daar moet je ook rekening mee houden. Ik weet op geen stuk ken na, hoever dit gevalletje reeds is uitgedijd. Ansokol kan ondertus sen best oproer hebben gepredikt in het binnenland. Ik heb gelast om alle politiemannen, die ze missen kunnen naar ons te zenden. Maar een sterke bewaking moest achter blijven om Tiang in de gaten te hou den. Het is een hachelijke onderne ming om het hoofdkantoor en jouw onderneming ook maar een dag zon der bewaking achter te laten maar we moeten hier eens kans wagen. Ik heb al mijn kaarten uitgespeeld, ik weet het, het wordt hoog spel, maar daarom des te interessanter. Als de zaken een slechten keer nemen, voor dat ze me versterking hebben ge zonden, zal het een geduchte les voor me worden. Maar het zou er nog slimmer uit zien, indien de mannen van Ansokol er in slaagden om ons doel te bestormen en Tiang wisten te bevrijden. Denk er om, dat hij onze enige hoop is, om je zuster vei- ligt terug te krijgen. Je zult me dus bijzonder van dienst kunnen zijn door hier te blijven, je voortdurend in verbinding te stellen met Kan- dang en een waakzaam oog te hou den op je koelies. Iedere verdachte beweging straf je onmiddellijk met de kogel. Ik heb Kandang aan het verstand gebracht, dat hij, als ze er met hun apenstreken in slagen zou den om die Tiang anders dan dood in hun macht te krijgen, niet levend onder mijn vingers vandaan komt". „Klinkt heel goed, maar toch zie ik de zaak anders. Kandang is een beste kerel, maar 'n oud wijf. Daarom lijkt het me heel geschikt dat je er zelf op uitgaat en die Tiang aan de scherpste bewaking onderwerpt, tot je hem veilig en wel in de trein hebt gezet. Bulder hem maar toe. dat er voor mij slechts wee mogelijkheden bestaan: Tiang naar fort Malcolm, of Tiang dood. Elke andere uitslag van zijn bewakingsdienst zal resulteren in Kandang dood Schreeuw al de angsten voor hemel en hel in zijn melkwitte bloed. Ik zal je nog een briefje meegeven, dat je alle vrijheid hebt om in mijn naam te handelen, en daar nog even bijzet ten, dat ik maar één wachtwoord ken: Tiang niet ontsnappen". „Goed, dat kon ik wel waarnemen, gaf Temple eindelijk schoorvoetend toe. En dan?" „Dan heb ik je hier nodig. Het zal voor mij een hele geruststelling zijn, dat ik weet, dat er iemand achter gebleven is, die bij een ernstige wen ding zijn maatregelen weet te ne men. Ze zullen ons natuurlijk van Malcolm onmiddellijk opschepen met een ambtenaar, die van de praktijk geen snar verstand heeft. Tem jij dat heerschap een beetje in zijn auto cratische neigingen en zie, dat hij geen flaters begaat. Dat wil dus zeggen, voorkom tegen elke prijs, hij iets doet. Kerel, hier ben je je gewicht in goud waard Temple keek hem enige ogenblik ken heel strak aan en ging toen zwijgend heen. Hij voerde een felle tweestrijd maar zijn verstand kreeg overwicht op zijn ongestemde impul sen en hij zag tenslotte in, dat Des- mond gelijk had. „Heel eerlijk gesproken, kun je me ginds dus missen?" „En hier gebruiken?" „Ja." „Of is dat maar een smoesje?" „Nee, Temple, je hebt toch niet met een kind te doen. Zeur niet langer". „Gaat Baby Bill soms mee?" Toen trad Desmond op zijn oudere vriend toe: „Geloof me nu kerel, ik begdijp, dat het je veel moeite kost, om er te berusten. Maar het zal een pak van mijn hart zijn, als ik weet dat jij hier bent. We n oeten er immers allemaal op uit om die snuiters te pakken te krijgen. Het is een ver vloekt lastige streek waar we door moeten ,het wordt een tocht vol lis ten en voortdurende gevaren. Hier zal het ook spoedig genoeg broeien. Elke misstap, elke onvoorzichtigheid, ginds of hier kan roet in het eten gooien". „Nou, ik zal maar denken dat je gelijk hebt. Als ik me op jouw stand punt plaats is er niet veel tegen in te brengen. Maar je zult het me in ieder geval gemakkelijker maken om me naar je wenken te voegen, als je me zoveel mogelijk te doen geeft. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7