S)e £eldóe(Soti/ta/ttt RUSSISCHE TANKS RIJDEN IN STRATEN VAN OOST-BERLIJN Robertson over Rhee's standpunt fZ)e „Ctnpite State" te (Zm&tetdam Om dreigende onrust te dempen Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. ZATERDAG 18 JULI 1953 44ste JAARGANG No. 12943 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 UITNODIGING ZO IS DAN TOCH deze week een uitnodiging aan de Sovjet-Uni« in zee gegaan om met de Westerse Grote Drie te beraadslagen over het probleem, dat men tegenwoordig als het kernprobleem van de wereldvre de beschouwt, het herstel van Duits- lands eenheid. De Franse, Britse en Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken, in Washington bijeen, zijn nl. overeen gekomen om het Kremlin uit te no digen tot deelneming aan een confe rentie van de ministers van buiten landse zaken der „Grote Vier" aan het eind van September en hun re geringen hebben Woensdag inder daad aan de respectievelijke Sovjet ambassadeurs gelijkluidende nota's overhandigd, waarin die uitnodiging vervat is. Deze uitnodiging vertoont alle 0 kentekenen van een compro mis. Het door de Britten en Fransen voorgestane idee van Chur chill om met de Russen te gaan pra ten op het allerhoogste niveau (de z.g. Bermuda-conferentie) is nu wel van de baan; de Amerikanen voelden er ten slotte toch weinig voor, on danks de bereidheid van Eisenhower. De Amerikanen voelden eigenlijk voor geen enkele conferentie met de Russen, want zij waren van mening, dat het toch niets uit zou halen, om dat de tijd nog niet rijp was. Er ston den hier twee meningen tegenover elkaar: de Amerikanen wilden af wachten tot er meer klaarheid was gekomen in de „nieuwe koers" van de Russen; de Fransen en de Engel sen meenden, dat het juist nu de beste gelegenheid was om gebruik te maken van de geest van „willigte", welke over het Kremlin vaardig was geworden. Tenslotte heeft men het midden gekozen: wel een conferentie, maar geen conferentie op het aller hoogste niveau. Eisenhower, Chur chill Laniel en Malenkof kunnen voorlopig thuis blijven; men zal eerst eens gaan proberen of Foster Dul les, lord Salisbury en Bidault iets kunnen bereiken met Molotof. Deze conferentie, waarvoor nog geen plaats van samenkomst is bepaald, draagt dus meer het karakter van een proef, een voorzichtig aftasten van de mogelijkheden welke de koerswending na Stalins dood schijnt te hebben geopend. HET ONDERWERP van bespreking zal, zoals gezegd, de hereniging van de twee gescheiden helften van Duitsland zijn. Het is danook niet te verwonderen, dat de Westduitsers er hogelijk mee ingenomen zijn, al zijn de Westduitse socialisten in him wiek geschoten door de tijdsbepa ling (eind Sep tem Der). Zij hadden nl. gehoopt, dat de conferentie nog vóór de verkiezingen (6 Sept.) zou zijn gehouden en hun dan waardevol pro- paganda-materiaal zou hebben opge leverd. Him politiek is nl. gebaseerd op de gedachte, dat aansluiting bij het Westen en hereniging niet samen kunnen gaan. WanneerWest-Duitsland zich aansluit bij de Westerse defen sie en toetreedt tot het Europese le ger, moet het elke hoop laten varen, dat de Russen Oost-Duitsland ooit zullen teruggeven. Adenauers poli tiek is er daarentegen op gericht om een hereniging te bewerken juist door zich aan te sluiten bij het Wes ten, dat er tenslotte toch in slagen zal om de Oostelijke zone vrij te krij gen. Zijn politiek krijgt nu een sti mulans, doordat het Westen zelf het initiatief genomen heeft tot oplos sing van dit brandende probleem. De Oostduitse ministerraad heeft er ook geen gras over laten groeien en zich onmiddellijk bereid verklaard om deel te nemen aan algemene ver kiezingen in geheel Duitsland. Te vens heeft de Oostduitse regering zich bereid verklaard tot een bespre king met Bonn over het probleem der Duitse eenheid en over een vredes verdrag voor geheel Duitsland. De Westduitse regering heeft dit aanbod evenwel afgewezen, zoals zij ook vroegere aanbiedingen in die richting heeft afgeslagen. Met een dergelijke marionetten-regering, die alleen maar kan blijven zitten bi, de gratie der Russische tanks, kan zij zich niet iplaten. Hoe weinig deze lieden het Oostduitse volk vertegenwoordigen, is wel gebleken uit de onlusten van vorige maand, toen alleen het optre den van de Russische soldaten kon beletten, dat de „regeerders" smade lijk werden weggejaagd. Deze poging om zich nog een houding te geven en een vinger in de pap te houden, is dus tot mislukking gedoemd. Wij zijn benieuwd hoe de Russen op de uitno diging zullen reageren. Minister Luns in Karachi De Nederlandse minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, is gistermiddag in Karachi aangekomen. Bij zijn vertrek uit New-Delhi (In dia) verklaarde hij gisteren, dat hij tijdens zijn driedaags bezoek aan In dia op zijn verzoek van premier Nehroe waardevolle adviezen over enige ingewikkelde problemen heeft gekregen. Minister Luns noemde Nehroe een van de grootste mannen van deze tijd. Hij wilde geen bijzonderheden mededelen over de problemen die hij met Nehroe heeft besproken, maar hij zei dat hij het volledig eens is met Nehroe over de algemene lijnen be treffende Korea. Er zal drastisch gezuiverd moeten worden Als waarschuwing tegen het overslaan van de steeds talrijker wordende stakingen in de Oostzöne naar Oost-Berlijn, dreunden gisteren meer dan 300 Sovjet-tanks door Oost-Berlijn en uit de uitrusting, die de manschappen meevoerden, blijkt, dat zij voorlopig niet zullen vertrekken. En terwijl de fanatieke „kaderleider" van de (communistische) S. E. D., Herman Axen, een streng onderzoek aankondigde naar de wijze, waarop regerings- en partijleden hun taak vervullen „en daaruit zullen harde conclusies getrokken worden" werd in West-Duitse regeringskringen bekend, dat de Oost-Duitse veiligheidspolitie onlangs krachtig heeft toege slagen onder partij- en arbeidersleiders in de industriecentra van Midden- en Zuidelijk Oost-Duitsland. „FASCISTISCHE KERNEN". In zijn toespraak, die in Oostduitse bladen werd geciteerd, richtte Axen zich rechtstreeks tot de ontevreden arbeiders, toen hij zei: „Het heeft geen zin beloften te doen, die niet nagekomen kunnen worden. De productie moet worden verhoogd, voordat de levensstandaard zal kunnen worden verbeterd". Doch deze arbeiders, zo zij al niet geheel en al staken zoals bijv. in de Buna-fabrieken voor synthetische rubber nabij Halle, in Dresden, Erfurt en Dessau doen dan toch, ten ein de de vrijlating van hun op 17 Juni gearresteerde collegia's en het af treden van de regering af te dwin gen, „kalm aan", zoals in het officiële partijblad „Neues Deutschland" wordt toegegeven. Het blad knoopt er dreigende woor den aan vast tegen „fascistische ker nen in de strategische industrieën" en stelt de vraag: „Hoe is het moge lijk, dat fascistische provocateurs kernen hebben gevormd in de Buna- fabrieken?" En tevens wordt een jacht aangekondigd op socialistische arbeidërs, die de rijen van de SED zouden zijn binnengedrongen en daar ondermijnend werken, „zoals bleek uit de opstand van 17 Juni". Geallieerde woordvoerders te Bonn maken uit deze dreigementen dan ook op, dat de Oostduitse regering vastbesloten is de arbeiders te laten zien, dat zij zich geen concessies wil laten afdwingen, maar deze alleen vrijwillig wenst te doen. Andere zegs- Voedsel voor Oost-Duitsers Iedere Oostduitser zal binnen enke le dagen in West-Berlijn, eens per maand, gratis voedsel kunnen krijgen ter waarde van pl.m. 4.50. Dit kondigde West-Berlijns burge meester, prof. Reuter, gisteren door de radio aan', na een spoedconferen- tie met de Westduitse vice-kanselier Blücher en de Amerikaanse Hoge Commissaris, Conant. Er wordt ver wacht, dat ongeveer een millioen hongerige Oostduitsers daarvan ge bruik zullen maken. West-Berlijn spreekt daartoe alvast zijn reserve-voorraden aan opge slagen met het oog op een mogelijke nieuwe Russische blokkade in af wachting van de aankomst van Ame rikaans voedsel. De eerste lading daarvan vertrok gisteren uit New York met de „American Inventor", en de overige verschepingen, in to taal ter waarde van 15 millioen dol lar, zullen kort daarop volgen. Langs de sectorgrens in West-Ber lijn zullen speciale winkels worden ingericht, waar dit voedsel wordt op geslagen. De Oostduitsers krijgen een bon, waarop zij dan voor 5 Mark voedsel kunnen verkrijgen. lieden zien als achtergrond van deze houding een opdracht van de Rus sen de haarden van verzet op de rui men met het oog op eventuele be sprekingen over de Duitse eenheid. Driehonderd tanks. Deze ontwikkeling in de Oostzóne kreeg gisteren precies een maand na de opstand van 17 Juni een ook voor het oog dreigend aspect door de parade van 300 Dussische tanks en verkenningswagens door die delen van Oost-Berlijn, waar op 17 Juni het oproer losbarstte. Het begon nog voor het aanbreken van de dageraad en de gehele dag kwamen nieuwe groepen tanks bin nen. Uit haar aantal kan men opma ken, dat hier sprake is van twee tankdivisies. Na haar „mars door de stad" na men zij stellingen in, waar zij ge reed staan om snel in te grijpen, zo een nieuwe stakingsgolf mocht los breken. Vermoedelijk hebben ook andere Oostduitse steden een soortgelijke tank-invasie ondergaan. En het ziet er naar uit, dat de Russen voorlo pig zullen blijven, want volgens oog getuigen voerden zij zelfs kasten en bureau's met zich mee. Tegen de aanvoerders van de 17 Juni-opstand worden intussen pro cessen voorbereid door de nieuwe, gevreesde minister van Justitie, Frau Hilde Benjamin. De zoon en de schoondochter van haar voorganger, Max Fechner, die tegelijk met deze gearresteerd werden, zouden weer vrijgelaten zijn. Fechner zelf, die gearresteerd is als „vijand van de republiek" is in middels overgedragen aan de Sovjet autoriteiten. Zuid-Koreanen vrezen rode valstrik mensenlevens verloren gegaan ,twee en half millioen mensen zijn ge vlucht. Het aantal behoeftigen be draagt vijf millioen .Er zijn mis- ien 600.000 huizen vernield en door de oorlog aangerichte schade iedraagt bij benadering vier milliard 'den. Ko-ïea dach het ieu-eti q.aat u-eïde>i De Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken, Robertson, die onlangs als speciale afgezant van Eisenhower onderhandelingen met president Rhee van Zuid-Korea heeft gevoerd, heeft Vrijdagavond in een. radiorede verklaard, dat, indien de Noordelijken niet te goedertrouw zullen blijken te zijn op de politieke conferentie na het sluiten van een bestand, het opperbevel der V. N. „zal pogen de conferentie als zijnde een komedie en vijandige kunst greep, te beëindigen". Spreker zeide er van overtuigd te zijn, dat dr. Rhee oprecht was, toen hij de verzekering gaf, dat hij het tot standkomen van een bestand niet zou belemmeren. De Zuid-Koreanen zijn tegen een bestand gekant uit vrees, dat het niets anders is dan een communis tische valstrik en een middel voor de Noordelijken om door onderhan delingen dat te verkrijgen wat zij op het slagveld niet kunnen winnen, Ook waren de Zuid-Koreanen er bevreesd voor, dat de Verenigde Naties genoeg zouden hebben van de strijd en Korea opofferen. De Korea- nen zijn van oordeel, dat zij in het verleden opgeofferd zijn voor de be langen van de grote mogendheden. Een van de grootste zorgen van Rhee was de politieke conferentie, die na het sluiten van de wapen stilstand zou worden gehouden. Hij vreesde, dat deze conferentie zeer lang zou worden gerekt. De onzeker heid zou dan voortduren en zijn volk zou in deze periode zijn blootgesteld aan vijandelijke propaganda. Vervolgens schilderde Robertson I rea, Seoul. Een vrouwelijke politie- de offers, die het Koreaanse volk in agent regelt er het verkeer. Ook daar oorlog heeft m'oeten brengen. Er gaat het leven weer zijn gewone zijn bij benadering 'een millioen gang. De oorlog in Korea, die maar geen einde kan vinden, put het land uit, veroorzaakt chaotische toestanden en eist vele doden. Doch in de plaat sen. die thans buiten de gevechtsli nies liggen, is men weer met de op bouw begonnen; daar wordt het le ven weer in rustiger banen geleid. Vrijdagmorgen arriveerde in de Amsterdamse haven het Amerikaanse opleidingsschip „Empire State" voor een bezoek aan de hoofdstad, dat acht dagen zal duren. De „Empire State" is bemand met 71 officieren en 364 cadetten, en meet 6059 ton. De aankomst van het schip aan de steiger van de Holland-Amerika lijn. Prinses MargaretPeter Townsend In Engeland doen hardnekkige geruchten de ronde betreffende een roman tische verbintenis tussen Prinses Margaret, en kap. Peter Townsend, die ge durende 9 jaar lid van de hofhouding is geweest. Peter Töwnsend, sinds enige tijd een gescheiden man, is thans werkzaam als luchtvaartattaché bij de Britse Ambassade te Brussel. Deze archieffoto toont Prinses Margaret en Peter Townsend, tijdens de Koninklijke Reis door Zuid-Afrika, bij de diamantmijnen in Kimberley. Nieuw rood offensief in Korea? Geallieerde officieren hebben Za terdag te Seoel verklaard, dat groot scheepse proefaanvallen aan het Oostelijke front in Korea er op wij zen, dat de communisten een ander groot offensief voorbereiden. Volgens de officieren zijn Noord- Koreaanse bataljons reeds 24 uur lang bezig met aanvallen en ver kenningsoperaties aan het Ooste lijke uiteinde van het front. Ook voor hun Maandagavond be gonnen offensief ondernamen de communisten proefaanvallen om zwakke plaatsen in de verdedi gingslinie te ontdekken. Het achtste leger heeft Zaterdag ochtend officieel bekend gemaakt, dat de hoofdverdedigingslinie aan het centrale front steeds verder naar voren wordt verlegd. Een transportvliegtuig van de Amerikaanse marine is vanochtend kort na het opstijgen van een vlieg veld in de buurt van Milton in Flo rida-neergestort. Er waren 44 man aan boord. Volgens de eerstè be- Weersverbetering Gedurende de laatste paar dagen stond het weer in ons land onder in vloed van een depressie, die' van Ierland naar het Noordelijk deel van de Noordzee trok en nu snel in betekenis afneemt. In verband met de vrij grote afstand, waarop de de pressie voorbijtrok, was de buiïg- heid over het algemeen niet groot: plaatselijk kwamen echter, vooral 's avonds zware buien voor, die van onweer vergezeld gingen. Hoewel door Zuidelijke winden iets warme re lucht werd aangevoerd, steeg de temperatuur in ons land nergens boven de 25 graden. In Zuid- en Midden-Europa daarentegen werd het veel warmer en steeg het kwik in de middag op vele plaatsen tot meer dan 30 graden. Daarbij kwam ook in Frankrijk en Zuidwest-Duits- land op grote schaal onweer voor. Voor het verdere weersverloop in ons land moeten we echter het oog gericht houden op de Atlantische Oceaan. Ten Westen van Ierland be vindt zich namelijk een rug van hoge luchtdruk, die langzaam in Oostelijke richting trekt, gevolgd door een nieuwe actieve depressie. Het zijn deze weerssystemen, die gedurende de komende dagen het weer in ons land zullen bepalen. De nadering van de genoemde rug van hoge luchtdruk betekent, dat het weer aanvankelijk eén geleide lijke verbetering zal ondergaan, maar of deze weeïsverbetering :van lange duur zal zijn, is op het ogen blik nog niet te zeggen. Voor mor gen mogen we echter vooral aan zee zonnig weer verwachten, maar in het binnenland kan plaatselijk nog wel een enkele bui tot ontwikke ling komen. Calcutta nog onrustig De ongeregeldheden, die twee we ken geleden in Calcutta begonnen naar aanleiding van een verhoging der tramtarieven, duren voort. Gis teren kwam een man om het leven, toen de politie vuurde op een menig te, die een overvalwagen wilde be stormen. De communistten in het In dische parlement hebben premier Nehroe' gevraagd naar Calcutta te gaan en in te grijpen in de „snel slechter wordende toestand daar". I (Geldig van Zaterdagavond J tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). MEER ZON Aanvankelijk nog vrij veel bewolking met plaatselijk enkele X regen- of onweersbuiien, maar X morgen overdag over het alge- X meen vrij zonnig weer met al- J X leen in het binnenland kans op X f enkele bui. Zwakke tot ma- t X tige Westelijke wind. Weinig X 1 verandering in temperatuur. X Het weer in Europa weer temp. HELSINKI licht bew. 23 C. STOCKHOLM zwaar bew. 22 OSLO zwaar bew. 21 KOPENHAGEN zwaar bew. 19 AMSTERDAM zwaar bew. 22 EDINBURGH zwaar bew. 17 LONDEN onbewolkt 21 PARIJS zwaar bew. 21 BORDEAUX zwaar bew. 24 GRENOBLE - half bew. 29 NICE zwaar bew. 28 GENèVE zwaar bew. 30 ZüRICH mist 28 LOCARNO regen 24 BERLIJN nevel 27 FRANKFORT regen 26 MüNCHEN nevel 30 WENEN onbewolkt 31 INNSBRUCK onbewolkt 31 ROME onbewolkt 34 Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag 22 Juli a.s. geen audiëntie verlenen. Korreltje Waar woorden schaars zijn, wor den zij zelden verkwist.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1