RIJNSTREEK Nieuw gymnastieklokaal voor de Alphense scholen Sensationele wielerwedstrijden bij Oranjefeesten te Zoeterwoude ADAMSON VRIJDAG 17 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Gelijk wij bij de behandeling van de gemeentebegroting in het kort reeds hebben bericht, de gemeente heeft nl. een bedrag hiervoor op de kapitaaldlenst uitgetrokken, bestaan er te Alphen aan den Rijn ernstige plannen om te komen tot een ge meentelijk gymnastieklokaal. De be hoefte hieraan wordt vooral ook ge voeld door de onderscheiden scho len, waar de sportbeoefening reeds geruime tijd als verplicht leervak op het rooster staat, doch waar hoe genaamd geen geschikte lokaliteit aanwezig is om zich intensief met de practische kant van dit vak bezig te houden. Van de minister van O.K. en W. is bericht ontvangen, dat op de lijst van gymnastieklokalen, die in 1953 ten behoeve van het lager- en het kweekschoolonderwijs kunnen wor den gebouwd, ten behoeve van deze gemeente geen bezwaren hiertegen zijn en dat de bouw van een gym nastieklokaal hier is geplaatst nabij het Sint-Jorisplein. De totale kosten van dit lokaal, zonder de kosten van meubilering, mogen ten hoogste belopen het be drag, dat de Instpecteur van het L.O. in de Inspectie Alphen aan den Rijn in zijn over het bouwplan uit te brengen advies, goedkeurt. Defini tieve gegevens hieromthent zijn nog niet bekend. Naar de mening van B. en W. komt hiervoor het meest in aanmerking 'n gedeelte van 't terrein van de open bare lagere scholen aan de Java- straat. De scholen welke in de onmiddel lijke nabijheid van het St. Jorisplein zijn gelegen, beschikken reeds voor het merendeel over een eigen lokaal. Dit is echter niet het geval met öfe eerstgenoemde school en de bijzon dere scholen aan de Jan Nieuwen- huijzenstraat en de Zaalbergstraat, welke twee laatste scholen hiervan eveneens gebruik kunnen maken. Als een gunstige factor noemen B. en W. o.a. dat indien het gymnas tieklokaal daar wordt gebouwd, het Stamboekkeuringen van paarden Begunstigd door mooi droog weer werden Dondermorgen, op de speel weide achter het raadhuis te Alphen aan den Rijn, de jaarlijkse stam boek- en premiekeuringen van paarden gehouden, uitgaande van de afdeling Zuid-Holand van Vereniging tot bevordering van landbouwtuigpaardfokkerij in Neder land, de V.L.N. De jury voor de stamboekkeuring werd gevormd door de heren J. van Baaien, Asperen, afdelings-inspec- teur van V.L.N., C. Dekker, Baren- drecht en J. P Timmers Poortugaal; voor de premiekeuring de heren J v. Baaien, Asperen, J. Floor, de Bilt en A Punt, Klundert. Voor de stamboekkeuring waren 13 paarden opgenomen, waarvan er 4 van het Groningsvolbloed-stamboek 1 Groningshulpstamboek en 8 van 't Gelders volbloed-stamboek. Hengstveulens: veulen van T. van der Meij, Leiderdorp, 3e. premie. Merrieveulens: Son ja, eig. C. A. Zandbergen, Rijnsburg, le premie; Sidora, fokker-eig. H. Angenent, Woubrugg, veulen van fokker-eig. Gebr. Omtzigt, Leimuiden, 2e. pre mie; veulen van fokker-eig. M. de Hertog, Alphen aan den Rijn; Sonja, fokker-eig. A. F. de Wit, Alphen aan den Rijn, 3e premie. Aaridge collec tie met een mooi gelijnd kop veu len. Eenjarige merries, Gronings-type, Ricola, fokker-eig. A. A. Jongebrueur Nieuwerbrug deze mag naar de Cen trale Keuring te Dordrecht; Rida, 2493 vb., eig. W. Los te Bodegraven, Riefa, 398 vb. fokker-eig. M. Straat hof, Oude Wetering; Ribia 4032 vb. fokker-eig. J. van Leeuwen, Ter Aar; Ria Ilfa 216j vb. eig. W. J. de Vink te Bodegraven; Rineke, eigg. T. van der Meij te Leiderdorp; Runia 2488 vb. fokker-eig Gebrs. Noordman te Woubrugge, alle 3e premie. Gelderse-type: Retty, 730 vb, eig. W. J. de Vink, Bodegraven; Rodina 2286 vb, eig. A. A. Jongebreur, Nieu werbrug aan den Rijn; deze beide dieren mogen naar de Centrale keu ring te Dordrecht. Ronni, 2485 vb. fokker-eig. J. van Zijtveld, Alphen aan den Rijn, 3e premie. Grote ma tige collectie, waaronder verschillen de dieren met mooie lijnen, maar afwijkingen in het been werk. Driejarige merries: Gronings-type. Otteline 2033 vb. fokker-eig. Gebrs. van Tilburg, Rijnsburg, 3e premie. Gelders-type: Outy 744 eig. J. M. Op Jt Land, Nieuwerbrug aan den Rijn, Otriuda 2298 vb. eig. D. van Dijk, Valkenburg, beide 3e premie. Zeer kleine, matige collectie. Vier- en vijfjarige merries: Gro nings-type: Nardonna 13233 eig. Ge brs. Noordam, Woubrugge, mag naar Dordrecht. Gelders-type: Ne- lamona 2747 vb fokker-eig. J. en P- Noordam, Waddinxveen, 3e premie. Kleint collectie met mooie gestopte merrie van het Gronings-type. Zes- en zevenjarige merries: Gel ders-type: Lelie 237 vb. eig. W. J. de Vink, Bodegraven, mag naar Dor drecht. Een merrie met rijke lijnen. Stermerries, 47 jaar: Gronings type: Nirria 13234 ster, fokker-eig. Gebrs. Omtzigt, Leimuiden,. mag naar Dordrecht. Gelders-type: Lo- mana 19230 ster eig. C. A. Zandber gen, Rynsburg, mag naar Dordrecht. Beide inzendingen van met zeer goe ie type, jammer dat de Gelderse ster geen betere voeten heeft. gemakkelijk van centrale verwar ming kan worden voorzien door aan sluiting op de installatie van de reeds bestaande openbare school (hoofd cle heer A. v. Driel) en van het badhuis, terwijl ook het toezicht op deze wijze gemakkelijker gecombineerd kan worden. De commissie, voor onderwijsaan- gelegenheden en voor openbare wer ken, verschillen in zoverre van mening, dat de eerstgenoemde com missie adviseert het lokaal aan de westzijde van genoemde o.l. school te bouwen en de andere commissie meent, dat het beter aan de noord zijde kan worden opgetrokken. B. en W. stellen de raad voor te bepalen, dat het nieuwe gymnastiek lokaal gesticht zal worden op het terrein, behorende bij de o.l.-school aan de Javastraat en het badhuis, zijnde de aanduiding in hoofdzaak waartoe het raadsbesluit zich dient te beperken. Huizen in de trechter sneuvelen. Ook de heer C. W. v. d. Helm, brood- en koekbakker in de Pieter Doelmanstraat, zal nu heel spoedig zijn pand nr. 11 moeten verlaten i.v.m. de verbreding van deze smalle trechter in het centrum van Alphen aan den Rijn. Het ligt in de bedoeling van de heer v. d. Helm om een nieuw pand te doen bouwen voor woonhuis, winkel en bakkerij en wel op de hoek van de Karei Doornmanstraat en de Jan Nieuwenhuij zenstraat. B. en W. hebben overeenstemming bereikt met de eigenaresse van de grond, de Nutsstichting tot verbete ring van de volkshuisvesting, om deze aan de gemeente te verkopen. De grond beslaat een oppervlakte van plm. 570 m2 en kost, gelijk an dere percelen in dit complex al heb ben opgebracht, 1.50 per m2. B. en W. stellen de raad voor deze grond voor dit doel te verkopen aan de belanghebbende, tegen de prijs van ƒ15 per m2 bouwrijp hetgeen noch bij het college, noch bij het grondbedrijf bezwaar ontmoet. DE NIEUWE RIJNBRUG. De officiële opleveringsdatum van de nieuwe Rijnbrug, welke zoals be kend de naam- van Koningin Juliana zal dragen, is, voor wat de opritten betreft 21 Augustus en voor wat de brug zelf, dus het technische ge deelte betreft 1 September a.s. Hoe wel in den beginne bij de bouw van deze brug zich enige stagnaties heb ben voorgedaan, waardoor de ver wachting kon worden gewettigd, dat de officiële ingebruikname ook later zou moeten plaatsvinden, wijst er nu alles op, dat ze toch op het aanvan kelijk vastgestelde tijdstip klaar zal zijn. Redelijkerwijs kan worden ver wacht, dat de Kon. Julianabrug op 1 of 2 September officieel ingebruik genomen kan worden. Zoals wij eerder berichten ligt het in het voornemen van het gemeente bestuur om deze gebeurtenis met enig officieel vertoon te doen plaats hebben. In hoeverre men tegemoet kan ko men aan de wens van de midden standers, welke in het gedeelte van de gemeente rondom de brug him zaken hebben gevestigd, valt nu nog niet te zeggen. Wij berichtten on langs, dat men zeer content zou zijn indien naast de trap-opritten ook 'n glooiende opgang zou maken, opdat men de zeer lange omweg, vooral aan de lage zijde, zou kunnen vermijden. Maar dit verlangen is momenteel nog in studie. Wellicht kan het grootste bezwaar worden ondervangen als de Ruijsdaelstraat aangesloten wordt aan de oostelijke afrit. Wij vernamen nog, dat een uitno diging is uitgegaan naar H.M. de Koningin om de officiële opening van de brug te verrichten. Zoals de zaken er nu voorstaan is dit grote gebeuren vooralsnog niet te verwachten. Wel zal in elk geval een officiële instan tie aan dit verzoek van het ge meentebestuur gevolg geven. Voor de ruimten welke aanvanke lijk als dag winkels waren bestemd, onder het b.ruggehoofd ende afrit aan de westelijke kant, doch welk plan, wegens te geringe belangstel ling geen doorgang vindt, heeft men een groot oppervlakte grond van mooie tegels voorzien. Wellicht zal dit gedeelte gebruikt kunnen wor den voor de officiële feestelijkheid. De openstelling van de brug vindt vanzelfsprekend aan de oostelijke kant de Hooftstraat plaats, im mers daar bevindt zich de bedie ningskamer. Wy vernemen ook nog, dat de heer Neervoort, de hoofdopzichter van dit bouwwerk, de grootste brug in de streek thans in dienst van De Hasselt en De Koning, met ingang van 1 Augustus overgaat in dienst van de Ned. Dok en Scheepsbouw maatschappij te Amsterdam, waar hij belast wordt met de bouw van Ne derlands grootste dok, een werk van ettelijke honderden millioenen gul dens. ALPHEN AAN DEN RIJN ERNSTIGE VAL De nachtwaker H. Versteeg .is van nacht omstreeks 12 uur met zijn bromfiets gevallen in de Oranje straat. Voorbijgangers vonden hem met wonden aan gelaat en handen. Nadat het slachtoffer naar huis was vervoerd, constateerde de huisarts nog een hersenschudding. De heer H. V. was nog niet in staat een ver klaring over het ongeval te geven. Geslaagde actie van Roode Kruis Het was Donderdag voor de heer G. van Staalduinen, penningmeester van de pl. afd. van het Ned. Roode Kruis, ongetwijfeld een vreugdevolle en „rijke" avond, toen de heer L. Spreij, voorz. van het pl. actie-comité hem in de slotbijeenkomst van de ge voerde actie 1953, welke in Hotel „Centraal" werd gehouden, een chèque overhandigde ten bedrage van ƒ2943.93, zijnde de netto opbrengst van de collecte 1953. Dit is geen slecht resultaat als men weet, dat deze actie het vorig jaar 1625.63 heeft opgebracht en het jaar daarvoor ook beneden die van 1953 was gebleven. De huis-aan-huis-col- lecte heeft nu ruim 900.en de giften van de bedrijven ruim 525. meer opgebracht. De heer Van Staalduinen, die voor dit mooie resultaat uiteraard zeer dankbaar was, dankte het comité, de leden en vooral de burgerij die de oproep van het Ned. Roode Kruis op zulk een royale wijze heeft beant woord. Voor dit financiële deel van de bijeenkomst vond nog een andere ge beurtenis plaats in het kader van de actie 1953. Hieraan was nil. een op stelwedstrijd verbonden en de prijs winnaars kwamen Donderdagavond „voor het voetlicht" om de beloning voor hun werk in ontvangst te ne men. Aan deze wedstrijd werd deel genomen door de leerlingen van de scholen: Chr. M.U.L.O. van de heer P. Stouthamer, de Openbare School van de heer C. H. Knook, Oudshoorn- seweg, en de Chr. Oranjeschool van de heer D. Streefkerk. Ruim 100 op stellen werden ingestuurd. De jury, die het werk op verschillende waar den te beoordelen kreeg, was ge vormd door mevr. C. Winninghoff- Scheerder en de heer H. J. Jansen. Voor elk der deelnemende scholen waren drie prijzen beschikbaar, ver deeld in drie kwaliteiten. Deze wer den op de school van de heer Stout hamer respectievelijk behaald door Annie de Knijff, Coot je Kattee en Rudy Beerens; op de school van de heer Knook door Wil Jasperse, Ilon- ka v. Roosendaal en Jopie v. d. Meer, op de Oranjeschool door Ria de Haan, Jan Zemel en Cor Ooms. Mevr. Winninghoff reikte met een vriende lijk toepasselijk woordje de behaal de prijzen uit. Commissie van bijstand. Wet houder J. van den Berg zal in het vervolg optreden als voorzitter van de commissie van bijstand voor de dienst der gemeentewerken. Dit vloeit voort uit de noodzakelijkheid van taakverdeling in het college van B. en W. Bij spel arm gebroken. De ruim elf-jarige Louise van Beek, wonende in de Van Gen derestraat, kwam Don derdagmiddag op het Schoolplein bij het spelen met haar vriendinnetjes zo ongelukkig te vallen, dat zij daar bij een ernstige gecompliceerde on- derambreuk opliep. Op advies van de behandelende ge neesheer is het slachtoffertje te Lei den in de Annakliniek ter behande ling opgenomen. Voor het v.g.l.o.-school-examen zijn 17 leerlingen geslaagd, 1 afge wezen. De gelukkigen van de R.K. .l.o.- school zijn: Ria Klarenbeek en Nel v. d. Pijl. beiden met lof, de tweede woont te Aarlanderveen, voorts Gré Bos, Ha- zerswoude, Jo van Engelen, Joke v. Leeuwen, Thea de Wit, Annie Wort- man, Annie Beerepoot, Thea Goed- mondt, Gerarda Grobben, Fietje van Niekerk, Jo v. d. Tol, Dinie Hoog kamer, Nel Zirkzee, Anniee v. Vel- zen, Hazerswoude, Corrie Hijman en Redegeld. Waar geen wooplaats is vermeld, wonen de geslaagden te Alphen aan den Rijn. De leerlingen Rinie van Frank- foort, Alie Kasbergen, Clara Goed hart en Betsie de Wit, van de R.K. v.g.l.o.-school te Alphen aan den Rijn zijn geslaagd voor cotumière. AARLANDERVEEN Verzoek ingetrokken. Door het R.K. Schoolbestuur van de parochie van de H. H. Petrus en Paulus (Aar landerveen) is onlangs een verzoek tot het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn gericht om gelden be schikbaar te stellen voor aankoop en aanleg van een centrale verwarming in de bestaande en de nieuw te bouwen lokalen van zijn school voor g.l.o. aan het Noordeinde. Thans ver zoekt dit bestuur die aanvrage als niet te gedaan te beschouwen. BOSKOOP „Excelsior" toonde zich erkente lijk. De Harmonie Excelsior, die aan de heer Bontebal te Reeuwijk veel dank verschuldigd was wegens het bekomen van de nieuwe uni formen, heeft hem als blijk van waardering een serenade gebracht Het behoeft geen betoog dat de be trokkene zeer verrast was met dit hulde-betoon, hetgeen hij dan ook duidelijk liet blijken. Nu de Harmo nie toch op pad was, besloot zij om meteen het echtpaar Vermey-de Bas, dat 25 jaar getrouwd was, op een paar nummers te vergasten. Ook in dit geval werd deze geste op hoge prijs gesteld, daarvan getuigden de woorden en de verfrissing die de mu zikanten in ontvangst mochten ne men. Ontijdig einde van vacantiereis. De heer H. v. d. Willik, die met zijn echtgenote op een vacantiereis in Oostenrijk was, moest deze uitstap noodgedwongen onderbreken. Toen hij een rit per auto maakte, raakte hij by het afrijden van een helling de macht over het stuur kwijt, waar door hy in een riviertje terecht kwam. De heer en mevr. v. d. W. liepen beiden verwondingen op, ter wijl de auto zwaar werd beschadigd. Ook hun meegevoerde bezittingen en papieren gingen verloren. Zwemwedstrijden. De winnaars van de gehouden schoolzwem-wed- De Oranjefeesten zijn begonnen met de gebrnikelijke sportwedstrij den. De als favoriet gedoodverfde Gijs Belt nam bij de Schenkelloop van meet af aan de kop om deze niet meer af te staan, ondanks de ver woede pogingen van de, als nummer twee binnenkomende, Henk Borst. Hun verschil bedroeg ongeveer 50 meter. Op ongeveer 30 meter volgde Kees Onderwater, Gzn., dit was de eerst geklasseerde van de Noord- buurt-ploeg. In de lagere regionen werd veelal een geduchte strijd ge voerd om de beste plaats. Uitslag: 1. G. Belt, Weipoort; 2. H. Borst, 3. K. Onderwater, Gzn., 4. G. Onderwater, Nzn., 5. A. van Leeuwen, Jzn., 6. W. Post. Omdat de Noordbuurt de plaatsen 3, 4, 6 en 9 bezette, nam zy de wisselbeker over van de winnaar van vorig jaar, de Weipoort. Het was spijtig, dat de wielerwed strijd voor personen boven de 40 jaar veel van zijn attractie verloren had, door de geringe deelname. In een tactische gereden race wist Nic. Looman de finish als eerste te pas seren; 2. J. van Teylingen; 3. C. Janmaat; 4. Kerkvliet; 5. J. v. d. Krogt. De uitslag bij het plankrijden was: 1 Wim van Benten, 2. Kees de Jong, 3. Ben van der Geest. De verschillende kermis-attracties boden aan het ondanks het gure ..zomerweer" goed opgekomen jonge volk tot laat in de avond ver maak en vertier. Gistermorgen brachten de school kinderen weer de gebruikelijke aubade kan de burgemeester. Na dit vrolijke begin werden de feestelijk heden voor de kinderen voortgezet met de spelen, ingedeeld naar klassen van de lagere school en het V.G.L.O. Na deze enerverende kinderspe len werden 's middags op het feest terrein de volksspelen afgewerkt. Vooral de hindernisrace te paard trok veel belangstelling. Uitslagen: le klas meisjes: 1 Borst; 2. J. v. Leeuwen; 3. Rietje van der Krogt. 2e klas meisjes: 1. Nelly Borst; 2. Sj. Pieterse; 3. Kobie van der Helm. 3e klase meisjes: 1. Jos van Ben ten; 2. Jopie van Leeuwen Hd.; 3. Beppie Dompeling. 4e klas meisjes: 1. Toosje Rode- wijk; 2. A. v. Leeuwen; 3. Mien v. d Maat. 5e klas meisjes: 1. Elly Beere- boom; 2. Corry Schrader; 3. Greetje Janmaat. 6e klas meisjes: 1. Cor v. d. Ak ker; 2. Trees v. Leeuwen; 3. Rietje v. d. Krogt. 7e klas meisjes: 1. Riet Pieterse; 2 Joop Overdevest; 3. Jopie Am- merlaan. 8e klas meisjes: 1. Barrie Over devest; 2. Sj. Berk; 3. A. Beere- boom. Jongens: le klas: 1. C. v. Leeu wen; 2. W. Schrader; 3. Tony Zaal. 2e klas: 1. J. Poel Czn.; 2. G. v. d Werff; 3. Cok Turk. 3e klas: 1. Wim Borst; 2. Jan Turk; 3. Aad v. d. Krogt. 4e klas: 1. Cok Maat; 2. Nic. Straat hof; 3. C. de Jong. 5e klas: 1. Ton v. d. Helm; 2. Jan de Prie; 3. Jan Versteegen. 6e klas: 1. Dirk Elderhorst; 2. Driek v. Veen; 4. Cor Dompeling. 7e klas: (V.G.L.O.) 1. Kees van Bemmelen; 2. K. v. Leeuwen; 3. Louis Bosman. 8e klas (V.G.L.O.) 1. J. v. Bem melen; 2. Cors v. d. Poel; 3. Aad v. d Poel. Volksspelen: Tobbesteken: 1. Theo Berg; 2. Cok Broxterman; 3. Dirk van der Meer. Hindernisrace te paard: 1. H. Borst; 2. Nic. de'Jong; 3. G. Droogh. Kruiwagenrace: 1. G. Vogelaar; 2. J. Versteegen; 3. F. Hulsbos. strijden zijn als volgt: 4e klas jon gens: 1. Piet van Vliet; 2. Jelle Kok; 3. Dick Mesman: 4e klas meisjes: 1. Joke van Gemerera; 2. Helen Zuider- hoff; 3. Gerda v. d. Sluys; 4. Ria van Els wijk. 5de klas jongêns: 1. Pierre den Ouden; 2. Arie Ramp; Piet Pols. 5e klas meisjes: 1. Ada Koetsier; 2. Nelly Felix; 3. Nanny Burggrave. 6e klas jongens: 1. Eddy Spaargaren; 2. Aart Bakhuizen; 3. Erry Versloot; 4. Wout v. d. Linden. 6ë klas meisjes: 1. Ria Tij sterman; 2. Aty Bouwman; 3. Tineke Flim; 4. Adrie van Bode graven. 7e klas jongens: 1. Haiis Weerheim; 2. Hendrik Haring; 3. Adrie Eegdeman. 7e klas meisjes: 1. Tilly v. d. Stam; 2. Adrie van Dam; 3. Gerina Koetsier. ULO jongens: 1. Adriaan Dekker; 2. Aat Hoogen- doorn; 3. Hans van Eyk. ULO meis jes: 1. Fia Felix; 2. Adrie Sturm; 3. Mariene Grootendorst. Schoolzwem-wedstrijden. On der zeer grote belangstelling werden in het Zuiderbad de finales van de Schoolzwem-wedstrijden verzwom- men. Op de Chr. Nieuwstraatschool, die vorig .jaar de beker had gewon nen, rustte dus de taak deze met in zet van alle krachten te verdedigen. Van deze taak hebben de leerlin gen van de school zich goed gekwe ten. Aangemoedigd door luide toe juichingen wisten zij de uiterst span nende kamp te winnen en daardoor voor de tweede maal beslag op de wisselbeker te leggen. De Openbare school bezette de tweede plaats, de Herv. school aan De Zijde werd no. 3 en de Chr. school aan de Rozen- laan no. 4. Als propaganda voor de polo-sport werd na afloop van de schoolzwem-wedstrijden een polo wedstrijd gehouden tussen de vete ranen van de Boskoopse Polo-club en een Jeugd-zevental van de Bos koopse Polo-club. De „oudjes" bleken de kunst nog lang niet verleerd, zij deden het nog best. In baltechniek waren zij de jongeren de baas, de rust ging met een 20 voorsprong voor de vete ranen in en toen de heer Vermey het eindsignaal liet horen hadden de ve teranen met 31 verdiend gewon nen. Aan de R.K. HBS te Gouda werden onderstaande plaatsgenoten bevorderd. A. Pouw (met lof) en M. Groenendijk van de le naar de 2e klas; J. Sterkenburg, D. D. de Gunst en H. van Ryn van de 3e naar de 4e klas en P. Kortmann van de 4e naar de 5e klas. Voor het examen gymnastiek leraar slaagde onze plaatsgenoot, de heer C. M. Vuyk. Geboren: Eva, d. van J. Rooden- burg en W. de Bruin-; Maria, d. van G. Peeneman en K. van Biemen; José, z. van T. de Wit en G. Platteel; Ruth Nienke, d. van J. van Heijningen en W. J. Deelstra; Hendrika Elisabeth, d. van J. Stapper en W. C. Roden burg. Ondertrouwd: L. A. N. Gordijn 24 j. en G. Bruines 23 j.; J. G. de Bruin en G. H. Oost veen 21 j. Getrouwd: B. J. Aalbers 39 j. en A. M. J. van Engelen 33 j.; C. Slof 31 j. en J. Bauer 22 j.; C. J. Chr. Jansen 43 j. en J. J. M. Verkleij 35 j.; J. A. Streng 30 j. en Cornelia C. van Vliet 24 j.; W. Ranzenbrink 21 j. en M. G. Wortman 22 j.; P. de Vos 23 j. en M. Vonk 20 j.; P. Idenburg 28 j. en W. A. Goebel 43 j.; G. Vroom 26 j. en M. W. Schuurman 24 j. Overleden: M. S. Halffman 78 j., weduwe van M. van Sidderen Maas; C. Hupser 81 j., weduwe van J. P. Leene; G. Groene weg 68 j., echtge note van T. Huisman. Grote wielerrace. Na deze zeer geanimeerde wed strijden traden om half acht precies de junioren wielrenners aan de start om elkaar het juniorenkampioen- schap van Zoeterwoude te bekam pen. De route was als volgt: start in de Dorpsstraat, vervolgens via de Ver- laatweg en de Krepelsteeg, terug langs de Dr. Kortmannstraat en over de Schenkelweg naar de Nieuweweg, waar aan het einde gedraaid moest worden om langs dezelfde weg aan de finish o ple Schenkelweg uit te komen. Bij de junioren wisten Jan v. d. Geest en Jan Slingerland zich op de Nieuwe weg „los" te rijden van de rest. De regen had even te voren het wegdek wat glad gemaakt, waardoor Slingerland bij het omke ren aan het einde van de Nieuwe weg uitgleed. Door een sportief ge baar gaf Jan v. d. Geest zijn tegen stander toch nog een kans om bij te komen. Ondanks dit lukte het de winnaar van vorig jaar niet om v. d. Geest te passeren. Uitslag: 1. J. v. de Geest, 2. J. Slingerland, 3. P. Bos. De senioren moesten ditzelfde tra ject tweemaal afleggen. Vandaar dat er kalm vertrokken werd. Na één ronde lag Kees van der Poel op kop maar door zijn grote snelheid reed hij in de bocht Krepelsteeg Schenkenweg tegen een paal, waar na hij, op een geleende fiets, met veel achterstand de strijd voort zette. Toen de renners in de tweede en laatste ronde weer terug kwa men van de Weipoor, was de situatie zó, dat de kansen van Ben van der Geest, Aad Bos en Wim Belt onge veer even goed waren. De „hair pin" Nieuwe wegZuidbuurtseweg werd Ben van der Geest echter noodlottig. Of het kwam doordat Ben van der Geest opzettelijk geduwd werd door Aad Bos, of doordat hij op een plaats „buitenom" wilde ren en uitlopen waar dat heus niet kon, in ieder geval verloor van der Geest in die scherpe bocht na het ra ken van een zijner rivalen de ba lans en „maakte een val". Geluk kig bleven de verwondingen be perkt tot schrammen en bulten. On dertussen verdeelde de „rest" ech ter de buit. In een lange sprint wist Wim Belt zich als eerste te plaat sen met één langte voorsprong op Aad Bos. Nummer drie werd Henk Borst. Onmiddellijk na de binnenkomst van Ben van der Geest werd er ge appelleerd bij de jury, die na het ho ren van de betreffende renners èn na rijp beraad geen grond aanwezig achtte om één of meer renners te disqualificeren. Zo werd pas om half tien de uitslag bekend van de ronde waarin twee kanspaarden door val partijen naast de veelbegeerde beker grepen. Ondanks deze gelukspost voor de winaar waren de deelne mers het er over eens, dat Wim Belt een tactische course gereden had en verdiend de trophee mee naar huis kon nemen. PRIESTERWIJDING FATHER VANEMAN Zondag was in de hal van het ten toonstellingsgebouw „Olympia" in Londen, een voor die plaats onge wone gebeurtenis te beleven. Als apothese van een grote missieten toonstelling heeft kardinaal Griffin, aartsbisschop van Westminster, aan 30 paters van de Congregatie van St. Joseph (Mill Hill), tijdens de plech tige Hoogmis, de priesterwijding toe gediend. Onder de namen van d( wijdelingen, die na de graduale af geroepen werden, kon men ook ho ren: Antoon Vaneman. Dit is de 3e priesterzoon uit een Zoeterwouds gezin. Hoewel de tamelijk profane Olym- pia-hal zich niet zo goed leent voor plechtigheid als de Westminster kathedraal, waar de priesterwijding anders altijd plaats vindt, zal father Vaneman toch altijd met ontroering terugdenken aan de met dertien dui zend katholieken gevulde overvolle hall, ufaar de kardinaal hem de han den oplegde. Het gemak waarmede de processie, toen de kardinaal binnenkwam, zich een weg wist te banen door die massa van staande mensen, zonder dat dit gedrang of onrust tengevolge had, was een typische demonstratie van Engelse beleefdheid en zin voor orde en rust. Overigens is het jam mer, dat het nodig was, zo'n tentoon stelling in te richten. Door middel van deze „show" hoopt men namelijk de vorming van roepingen te bevor deren; roepingen waaraan, evenals elders, ook in Engeland een onrust barend tekort is. Hoewel nu van het resultaat nog niets te beoordelen valt, kan in ieder geval wel gecon stateerd worden, dat de belangstel ling overweldigend is geweest. Gistermorgen droeg de neomist een H. Mis op in de kloosterkerk van de paters Kruisheren, speciaal voor zijn moeder, omdat zij om gezond heidsrédenen de wijding in Londen niet kon meemaken. Zondag a.s. draagt de neomist in de parochiekerk aan de Zuidbuurt de eerste plechtige H. Mis op. De feestelijke intocht van de neo- myst Zaterdagavond om half zeven vanaf de Lammenbrug naar de St. Janskerk. HAZERSWOUDE Uitbreiding van De Jong Machinefabr. De directie van de Jong's Machi nefabriek heeft alle terreinen, ge bouwen en loodsen van de N.V. Aerobeton aan de Rijndijk onder Zoeterwoude aangekocht. Een en ander wordt thans geschikt gemaakt voor het eigen bedrijf, dat hierdoor dus belangrijk wordt uitgebreid. De twee terreinen liggen naast elkaar. Verkeersdiploma's uitgereikt. Gisteren vond op de scholen, die deelnamen aan het verkeersexamen, de uitreiking van de diploma's plaats door de burgemeester. De bur gemeester maande de kinderen, aan om toch maar steeds goed de rege len van het verkeer in acht te blij ven nemen. De hierna volgende leerlingen van de onderscheidene scholen ontvingen het diploma: Joop Huisman, Bas Slappendel, Jaap van de Bosch, Anton Bochmer. Piet Kaashoek, Ton Hoogendoorn, Marie Endeveld, Joke van Aalst, Lena Slappendel, Lena Noordam, Riet Vente, Beppie Zwetsloot, Corrie Loomans, Adrie de Jong, Alie Ver- degaal, Jan van Vliet, Wim van Luik Leida Voskuilen, Leiia. Kerkvliet, Clara Zaad, Leni ten Brink, Riet van de Velde, Mareike van Amster dam, Rina Zuidwijk, Jo van Rijn, Willie van Kempen, Dina de Rooy, Ria Broekhuizen, Nanda van Benne- kom, Mien Broekhuizen, Jopie Broekhuizen, Annie van der Mey, Willie de Hey, Riet van der Meer, Nellie Menken, Rini Pennings, Jo pie van 't Hart, Jopie Wansinck. An nie Oliehoek, Jannie van der Voort, Gesina van Harskamp, Arie Cok, Herman Groen, Elsje Reineveld, Jan de Lange, Dirk Jansen, Mariene Roelof s, Maart je Horsman, Anna v. Borselen, Herman Guldemond, Frans van der Berg, Piet Meyer, Joop Wijf je, Anton van Nuland, Nico Zwartjes, Gerapd Pont, Wim Vergeer, Piet van Ark, Wim Straver, Ben van der Haan, Ben Hoppenbrouwer, Arnold Oostdam, Adriaan van Nuland, Ja cob van Amsterdam, Gerard van der Werf, Gerard Zandvliet, Huib Ver- degaal, Kees de Groot, Jan Schoon- derwoerd, Joop van der Hey de, Kees van Rijt, Gijs van Goosen. Gerard Ammerlaan, Alida Verdegaal, Theo dora van Mil, Helena de Groot, Pe- tronella de Groot, Magdalena de Groot, Margaretha Pennings, Corne lia Scholtes, Antonia Borst, Joke Groen, Maria Heymans, Anna Groen. LEIDERDORP De heer O. de Jong behaalde een tweede prijs in de afdeling kunst- en siersmeedwerk op de ju bileumtentoonstelling van de B. S. C. M. te Utrecht.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 9