Stompwijk krijgt weer een belangrijk tweedaags paardensportfestijn HET ZINGENDE NIJLPAARD <m In twee uur om de aarde Bouwt Amerika een ruimtestation? Tropenliefde VRIJDAG 17 JULI 1953 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Nog enkele dagen en het tweedaags paardensportfestijn te Stompwijk zal weer duizenden paardensportliefheb bers naar de groene weide achter het bekende „Blesse piaard" tezamen brengen, waar men zal kunnen genie ten van een uitstekende kortebaan- draverij op Woensdagmiddag 22 Juli en van een concours hippique in op tima forma op Donderdagmiddag 23 Juli. -Stompwijk heeft niet ten onrechte de naam van een der beste kortebaan- draverijen te zijn. Stompwijk opent daarmede de lijst van kortebaandra- verijen in ons land en velen zullen met belangstelling naar deze draverij uit zien. De langebaandraverijen hebben eigenlijk reeds teveel aandacht en deelname opgeëist, maar uit de en thousiaste inschrijving van niet min der dan dertig paarden, kan men veilig concluderen, dat men er op ge brand is te Stompwijk weer aan te treden. Het is niet altijd zo gemakkelijk gegaan met de Stompwijkse korte- baandraverijen. Er is een tijd geweest, dat men zich enkele dagen voor de aanvang der draverij wel eens af vroeg wat het zou worden, zo weinig inschrijvingen als men had. Het is wel gebeurd, dat een der bestuursle den van „Nooit Gedacht" drie dagen voor de courses naar Rotterdam trok om dé deelnemers voor de draverij achter het „Blesse Paard" aan te trekken. De tijden zijn wel veranderd, want nu, weken voor de datum, zijn dertig inschrijvingen binnengekomen. Heel wac anders dan de zeven, waarvoor men destijds ter aanvulling naar Rot terdam moest gaan Nu kijkt men alleen naar de hemel, in de hoop, dat het weer zal meewer ken. De rest zal wel gaan, want de inschrijvingen zijn daar borg voor. Verschillende oude bekenden zullen Uitstekende turnsport op de Gymnaestrade Op vier verschillende plaatsen te Rot terdam begon men Donderdagmorgen met de zaaldemonstraties van de Gym- naestrada en Donderdagavond had men van dit gedeelte de eerste zeven voor stellingen achter de rug. Het gebodene is wel zeer in de smaak gevallen en misschien heeft men zoals bijvoorbeeld in de Ahoy-hal nimmer te voren zulk een enthousiast publiek gezien als Don derdagavond, waar de oefeningen op de lange mat door de Zweden en de Noren wel het meest spectaculair waren. De heren elite-ploeg van de Zweedse gym- nastiekbond vooral leverde prestaties, die men zelden ziet, zo perfect werden deze uitgevoerd. Maar reeds thans is gebleken, dat het verloop van de gym- naestrada een lange aaneenschakeling van topprestaties belooft te worden. Want ook Donderdagmorgen kwam de hier te lande reeds bekende groep Zwitserse keurturners met een uitste kende klassikale oefening voor de dag en de Finse jongensgroepen gaven aan rek, brug, ringen en springtuig even eens bewonderenswaardig werk te zien. De roem, die de Duitse dames van de Medan-schule was vooruitgegaan, bleek niet ongegrond. Zij waren een klasse apart met nieuwe en interessante oefen stof. De belangstelling voor dit alles over treft de verwachtingen. En al is het thans nog moeilijk om een volledig overzicht te krijgen, de Nederlandse gymnastiekleraressen en -leraren, die hier aanwezig zijn, zullen ongetwijfeld vele nieuwe ervaringen opdoen. we ;n Stompwijk volgende week weer aan de start zien, maar onder de nieu welingen vinden we verschillende langebaan-cracks, hetgeen de hoop wettigt dat men een uitstekende course tegemoet kan zien. We treffen allereerst aan Partout van Joh. Post uit Nootdorp met Nol Heskes als berijder, een bekende lan- gebaandraver, die vorig jaar al op de korte baan van de partij zou geweest zijn indien het paard door ziekte niet ware uitgeschakeld. Na herstel ont popte dit paard zich als een uitste kende kortebaanloper, het startte te Schagen, won de course te Hillegom, doch Lisse was hem te machtig. Thans zijn we benieuwd wat Partout in Stompwijk klaar zal maken. Verder zien we natuurlijk O'Ma- rijke, de winnaar van vorig jaar, on der de deelnemers, berijder A. Knij- nenburg, welk paard dit jaar reeds verschillende successen op de lange- baan te Duindigt boekte. Een ander deelnemer is Oranje J, gefokt uit de stam van Doorloper van Dirk de Vlieger uit de Haarlemmer meer, eigendom van mevr. Jacobs uit Amsterdam. Om -nog een ander te noemen, ook Oosxstar, eveneens een product van de Stal de Vlieger, eigenaar Bende Mulder uit Lisse, zal de paardensport liefhebbers kunnen doen genieten en tenslotte is ook Notre Dame, waarvan we bijgaand een snapschot uit de dra verij van vorig jaar reproduceren, weer present. Alles bijeen een draverij die veelbelovend is, ook al vanwege de hoofdprijs van 1100 met een totaal van 1875 aan prij zen. Het concours hippique. Nadat Donderdagmorgen 23 Juli de traditionele kinderfeesten zullen heb ben plaats gehad, zal des middags het tweedaagse sportfeest worden beslo ten met een groot concours hippique, dat zo langzamerhand ook al naam heeft, gemaakt in Stompwijk. Het is ongetwijfeld een goede ge dachte van het bestuur van „Nooit Gedacht" geweest om ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan enkele jaren nu geleden een concours hip pique te houden. Allerminst zat daar bij de gedachte voor dit jaarlijks te doen, doch als men eenmaal de smaak te pakken heeft Nauwelijks waren de inschrijvingen voor het concours hippique enkele weken geleden opengesteld, of de ke rende post bracht al aanmeldingen binnen. Daar is o.m. bij Frits, vorig jaar Ned. kampioen der tuigpaarden uit Munnikenburen, eigenaar W. K. van der Wal, die in de openklasse zal uitkomen. Van dezelfde eigenaar zal een pony voorgevoerd worden in precies dezelfde kleuren als Frits, maar aangezien er geen klasse voor ponny's bestaat op dit concours zal het bij een demonstratie blijven. Tal van bekende paarden zullen voorts op het concours hippiqué ver schijnen. Zo zal mevr. PasmanVan Riemsdijk vertegenwoordigd zijn door haar paarden Uranie, Ernica en Maai ke. terwijl van de heer D. K. Pasman zullen uitkomen Maaiglocke en Ten- tation, terwijl de heer B. Arts uit Amsterdam met Tatjana en Rosette op het courcours verschijnen zal. Het programma bevat voorts de gebruikelijke nummers van een der gelijk concours, maar inplaats van het jachtspringconcours, dat vorig jaar plaats vond, zal men ditmaal een .springconcours MA te zien krijgen. Alles bijeen genomen, kan men verzekerd zijn van twee mooie paar densportmiddagen. WATERPOLO. SLEUTELSTAD—DE GOUWE 4—1. In deze competitie gaat het er op of er onder, want de kampioen promoveert zonder verder spelen naar de le klasse. Onze Leidse 2e klassers deden het deze avond heel goed. Reeds vrij spoe dig bracht Van Zijl de stand op 10 en nadat beide doelen om beurten in ge vaar waren geweest, wist v. Berkel met een fraai achterwaarts schot de stand tot 20 op te voeren. Na spannende kamp werd het door Dool jaog voor rust 3—0. Ook in de tweede helft was de span ning zeer groot. Enkele goede kansen gingen voor de Sl.stad verloren en plots maakte de gevaarlijke Gouwe-midvoor 3—1. Na een tweetal corners wist Dool fei telijk de zege veilig te stellen 41. Tot tweemaal ging een Gouwe-speler naar de kant, maar aangezien Hooidonk van de thuisclub door kramp eveneens het water verliet, deed de thuisclub het rustig aan- en won verdiend. Sleutelstad II verloor met 41 van DVZ II. LZC—ZPB 3—3. Een wedstrijd waarin de thuisclub zeker had moeten winnen. Voor rust was de LZC heer en meester en Brak en Overdijking brachten voor rust de stand op 20. Ook in de tweede helft bleek LZC sterker en nadat Brak de stand tot 30 had opgevoerd, dachten wij reeds aan een grote overwinning. Jammer genoeg geloofde de thuisclub het wel en mede door enkele blunders van de LZC-keeper werd de eindstand toch nog 33. LZC II verloor met 30 van Haar lem III. VOETBAL. RUpwetering. Zaterdag wordt op het Rijpwetering-terrein een aanvang gemaakt met de nederlaag-wedstrijden, waaraan wordt deelgenomen door Docos, DOSR, SVOW en VWS. Zaterdagavond wordt gespeeld: Rijpwetering 1SVOW 1, 6.45 uur. HANDBAL. NIO. Het eerste dameselftal- gaat Zondag naar Katwijk a. d. Rijn om deel te nemen aan het tournooi van de hand balvereniging Rapiditas, aanvang 1 uur, vertrek 11.45 uur. AUTOMOBILISME. RALLTE VAN MONTE CARLO. De Rallye van Monte Carlo zal in 1954 van 18 tot 25 Januari worden gehou den. Athene, Glasgow, Lissabon, Oslo, Palermo, Stockholm en Monte CÖrlo zijn de startplaatsen. POSTDUIVEN. „De Zwaluw" (Voorschoten). Wed vlucht vanaf Corbeil (Frankrijk), afsl 415.99 km. Gelost om 9.15 uur met Z.W. wind. eerst aankomende om 12.56.59, snelheid 1873.90 meter per minuut, laat ste prijswinnende duif 13.24.57, snelheid 1661 meter per minuut. Uitslag: Fr. Hen drik 1; V. L. Pierlot 2; K. I Waasdorp 3, 7, 8, 9, 15; M. Th. van Berne 4, 6, 14; J. P. v. d. Assem 5; C. Zwaan 10; J. Schrijvers 11; A. v. d. Graaf 12; G. Teske 13; L. Hemmes 16. Wedvlucht met jonge duiven vanaf Roermond. Afstand 149.67 km. Gelost om 8 uur met Z.W.-wind. Aankomst eerste duif 9.54.01; snelheid 1312.70 m. per minuut; aankomst laatste prijswin nende duif 10.06.20; snelheid 1181.65 per minuut. Uitslag: M. Wolleswinkel L 4, 16; P. N. van Wissen 2, 5, 7, 8, 20; H. Schoo 3, 39; V. L. Pierlot 6, 15; J. W. v. d. Hulst 9, 32, 37; Fr. Hendriks 10, 33, 35; P. d'Haens 11, 13, 31; F. Zoons 12, 18; J. Kusters 14; J. Verloop 17, 25; C. Zwaan 19, 22, 26; A. W. Querreveld 21, 24; K I. Waasdorp 23, 34; J. P. v. d. Asem 27; F. C. van Heusden 28; A. de Graaf 30 ;M. Th. van Berne 36. „Het Oosten" (Leiden). Wedvlucht vanaf Chateauroux, gelost om 5.50 uur met West tot Noord Westelijke wind. Aankomst eerste 3.57.24 uur, snelheid 10.34.72 m. p/., laatste 6.31.45 uur, snel heid 828.34 m. p/m. Uitslag: Lolkes de Beer 1; J. Boekkooi 2, 4, 9, 28; J. Brax- hoven 3, 10, 18, 21; H. Kettenis 5, 8, 12, 14; J. de Weerd 6, 24; B. Singeling 7. Wedvlucht vanaf Tilburg. In cours 255 duiven, aankomst eerste 2.45.6 uur, snelheid 1093.88 m. p/m., laatste 3.04.02, snelheid 839.38 m. p/m. Uitslag: J. Boekkooi 1, 5, 7, 16, 17, 21, 25, 27, 32, 37; J. van Leeuwen 2, 3, 33, 35; Th. Houthof 4, 49; A. Singeling 6, 44, 45; J. v d. Weele 8; J. Uljee 9, 30, 40, 51; J. Smeets 10, 11, 43. EIo... misschien doet dit u aoed!Een bleuw\ oog pesl zon gelgezicht els clel ven u! Er is onlangs weer eens een sluier opgelicht van de geheimzinnigheden, die de bestudering van de ruimtevaart omgeven. En niet alleen de bestu dering maar ook de practische experimenten, want de ruimtevaart is al lang van het vlak van het theoretische en fantastische opgestegen naar werkelijke verwachtingen en grijpbare mogelijkheden, ofschoon dit laatste vooralsnog voorzichtigjes zij opgemerkt. Welnu, een deskundige functionaris van het West-Duitse genootschap voor onderzoek van de ruimtevaart, dr. Meyer Gords, verklaarde op een grootse ruimtevaart-tentoonstelling in Düsseldorf, dat de Amerikanen druk bezig zijn»met een ruimtestation te bouwen voor gebruik in de wereld ruimte. Meyer Cords verklaarde daarbij, dat hij wist, dat duizenden man nen aan dit station werken en dat het bijna zeker is, dat een en ander ge schiedt onder auspiciën en met financiële steun van de Amerikaanse strijd krachten. Alleen dan kunnen de enorme kosten voor de belastingbetaler ge rechtvaardigd worden, voegde Meyer Cords eraan toe. Volgens andere bronnen verluidt, dat één van de mensen, die dit ruim testation componeren, de Duitse raketdeskundige Werner von Braun is. Be doelde aardsatelliet zou, aldus bepaalde berichten, een plaats krijgen op ongeveer zestien tot zeventienhonderd kilometer afstand van de aarde en in twee uur tijds om de aarde heendraaien kundigheid van ruimtevaart geen kwajongens zijn, zal wel niemand willen ontkennen. Zij waren in de jongste oorlog al pienter genoeg om technisch bezien prestaties te le veren, die in verschillend opzicht su perieur waren. Geen wonder, dat Amerika volgaarne die Duitse des kundigen naar zijn laboratoria ziet komen. En helemaal geen openbaring dus, dat dr. Werner von Braun in Amerika ontwerpen voor ruimte stations maakt. Ruimtestations, welke raketten in de gelegenheid moeten stellen om een tussenlanding te maken, want het is nog niet mogelijk een raket te bou wen zo verklaarde onlangs nog dr. Gartmann, de secretaris van het ge nootschap voor interplanetaire stu die waarmee men rechtstreeks naar de maan zou kunnen vliegen. Voor een reis zonder tussenlanding zou een raket nodig zijn met een ge wicht van om en nabij de dertigdui zend ton, dat is zo ongeveer de zwaarte van een fatsoenlijk slagschip. Anders blijft men dus aangewezen op „eenvoudiger" raketten, maar deze zullen dan nieuwe voorraden moeten kunnen opnemen. Even lunchen op aarde. ZIJN AL deze berichten juist en ze kunnen juist zijn dan wor den op dit ogenblik dus flinke stap pen in de richting van de ruimte vaart gezet. De Amerikanen zullen, wanneer zij werkelijk bezig zijn met het bouwen van een ruimtestation en daar wel vertrouwen in hebben, de maan voorlopig echter nog wel bui ten beschouwing laten. Die maan kan in vrediger tijden nog ooit wel eens worden bereisd. Men zal het ruimtestation eerst wel als observatiepost in de koude oorlog willen gebruiken en het zij gezegd, dat een dergelijk militair object van onschatbare waarde zou zijn. Van het station naar de aarde op en neer suizen om even gezellig benéden te lunchen bij voorbeeld zou dan een kwestie van een raket- pendeldienstje zijn ZO IS dus de ruimtevaart weer eens uit het vergeetboekje gehaald, althans uit' het openbare, publieke lijke vergeetboekje. In het geheim achter gesloten deuren heeft de be studering en hebben de experimen ten beslist niet stil gestaan. Wanneer de mens een nieuwe technische mo gelijkheid in zijn achterhoofd heeft voelen kriebelen, dan is er tenslotte geen houden meer aan vooraleer een uiteindelijk effect is bereikt. Terwijl dus de vliegende schotels en sigaren de laatste tijd blijkbaar niet voornemens zijn om de een of andere ondermaanse wandelaar met stomheid te slaan, zijn de mannen met witt jassen en zwaaromranae brillen in hun laboratoria en biblio theken gestadig voortgegaan met hun onderzoekingen en met het vorsen in de zware folianten van allerhande top-secrët-rapporten. En in de nog meer practische bedrijven wordt met raketten geëxperimenteerd, steekt men proefkonijnen in macabere kle dingstukken, voorzien van kunsthan den, waarmee raketpistolen kunnen worden afgeschoten of is men met man en macht tot geheimhouding be ëdigd, bezig een waarachtige vlie gende schotel te fabriceren. Toen Montgomery niet lang gele leden in Canada was, waar de scho tel wordt gemaakt, werd hem het ge vaarte getoond, althans voor zover men daarvan iets kwijt wilde De Russen ook? UIT DE schaarse berichten die van achter het IJzeren Gordijn deze kant komen aanwaaien, heeft men kunnen vaststellen, dat de Russen net zo goed met beide benen op de grond staan en diesook in de ruimte zijn gaan koekeloeren. Dit feit heeft prompt ook de Duit se geleerden op dit stuk gemobili seerd en dat de Duitsers in de des- Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 v. d. huis vrouw. 9.35 Amus. muz. 10.00 v. d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 v. d. zie ken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Musette-ork. en sol. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Amus. ork. en solist. 14.00 Boekbespr. 14.10 Pianospel. 14.20 Gram. 14.40 Gemengd koor. 15.00 Kron. v. letteren en kunsten. 15.40 Harmonie-ork. (Tussen 16.00' en 17.45 Ronde van Frankrijk). 16.00 Gram. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 v. d. jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Amus. muz. 18.45 Buitenl. correspondenties. 19.00 Nws. 19.10 Lichte muz. 19.20 Pari. overz. 19.30 Gram. 20.30 „Lichtbaken". 20.50 Ronde v. Frankrijk. 21.00 Amus. muz. 21.35 Act. 21.45 Holland Festi val 1953: Koorconc. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nws. 23.15 Nws in Esperanto. 23.2224.00 Radio- philh. ork. HILVERSUM II. 298 M. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 v. d. vrouw; 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterst.) VPRO: „Tijde lijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 v. d. arb. in de continubedrijven. 11.30 Zuid- Am. pianomuz. 12.00 Gram. 12.33 Or- gelsp. 13.00 Nws. 13.15 Promenade ork. 13.50 Weelijourn. 14.20 Gevar. muz. 14.45 Muz. caus. 15.05 Sallands prog. 15.30 „Van de wieg tot het graf", caus. 15.45 Holand Festival; Residentie ork. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Gevar. muz. 17.30 v. d. jeugd. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Mannen koor. 18.40 Mil. rep. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepar tout", caus. 19.40 „Het Oude Testa ment in deze tijd", caus. 19.55 „De ze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 „De gouden graan korrel", sprookje met muz. 21.15 Soc. comm. 21.30 Dansmuz. 22.00 „Dodenhuis", hoorsp. 22.30 Weense muz. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Beweegbare brug (Door CHARLES BRUCE) Nadruk verboden. 26) „Zend alle wagens en alle paar den, die je hebt onmiddellijk naar Bunan. Ik zal op je kantoor Kandang opbellen en hem waarschuwen, dat hij alle manschappen, die hij maar te pakken kan krijgen geheel reis vaardig moet maken voor een grote tocht. Dan kunnen ze binnen een uur hier zijn. Dat spaart hen een tocht van vier mijlen uit. Verder Temple zou jij je ondertussen kunnen belasten om het verschrikkelijke nieuws aan je moeder te brengen een lastig karwei, dat geef ik toe, maar ook dat moet gebeuren. Zeg, dat ze alvast een kleine reiszak ge reed maakt voor miss Temple. Ze zal natuurlijk andere kleren moeten heb ben indien we er in slagen haar te verlossen. Een eenvoudige reiszak denk er om, we mogen geen kilo te veel mee nemen, want ik zal er een stevige gang inhouden". Temple's gezicht was vaal en strak geworden van woede. Toen hij Des- mond in de richting van het kantoor zag rijden, riep hij hem na: „Carruthers, ik moet met je mee om die beesten hum hersens in te slaan. Cromley moet hier dan zolang maar toezicht houden. Ik zal hem belasten om moeder te vergezellen naar Fort Malcolm, waar ze zo lang bij mrs. Fairfax kan blijven. Arme stakkerd. Wat ?al die het kwaad krij gen, als ze 't verschrikkelijke nieuws hoort. Ik vrees voor een beroerte. Wacht eens, Carruthers, ik zal de oude Minandong er op uit sturen om al mijn jagers bij elkaar te tromme len. Dat zijn allemaal perfekte kerels, die de hele omtrek op hun duimpje kennen. Ik zou Zafar Khan ook wel mee nemen, maar die wordt werke lijk te oud voor dergelijke karweit jes. Je zult hem wel op het kantoor vinden. Zeg hem, dat hij elke jager twintig patronen, ammunitie en hoe veel denk je? laat ons zeggen zeven dagen proviand meegeeft". Hij zette het op een drafje naar zijn eigen huis, terwijl Desmond zich naar het kantoor haastte. Hij gaf de teugels over aan een Indiër, die daar op de w^acht stond en vloog naar het toestel op het bureau van de directeur. „Hallo, hallo! hallo Buanan hallo! Siapa sana? Roep de sergeant! Vlug tvat!" Hij trappelde van ongeduld en de enkele seconden schenen uren. „Hallo Kandang ben jij het? Luister eens en sta daar niet te suffen. Hoe veel mannen zijn er op het ogenblik thuis buiten de wacht? Twaalf? Prachtig? Geef ieder dertig patronen. Zeg dat ze voor zeven dagen provi and mee kunnen nemen. Alleen maar rijst, versta je me. Denk er om, dat we geen dragers kunnen gebruiken. Ieder moet het zelf op zijn rug mee sjouwen. Per man een deken en een sarong. Anders niets, begrepen, geef antwoord knul, neen zwijg maar, jul lie kletsen altijd, als het niet nodig is. Alles moet binnen tien minuten aantreden, ja, voor jou natuurlijk, stommeling, wou jij ze naar bier laten vliegen? Wat er ook gebeuren moge, zorg dat Tiang er niet tusséh uit knijpt of ontvoerd wordt. Ik breek je benen Stuur hem morgen ochtend met de trein naar Fort Mal colm, onder zwaar geleide, maar schreeuw niet zo hard je bevelen, dat al die zwijnen ei' lucht van. krij gen, Zeg tegen Joseph, dat hij naar de Superintendant van de gevange nis moet schrijven, dat ik bevolen heb hem onder scherpe bewaking te plaatsen. Dat hij geen ogenblik uit het oog mag worden verloren. Tiang, natuurlijk, uilskuiken. Kun je dat allemaal in je hersens houden. Her haal!" „Toean, klonk het in een langge rekte bevestiging aan het andere einde van de draad. Toen ratelde Kandang heel de ceel Wfeer terug. „Best. Bel nu op naar mijn huis, en laat mijn jongen zorgen, dat hij bij de politietroepen is met mijn lichte kampuitrusting. Een stel onder goed en een deken en mijn slaapzak, meer niet. De rest zal ik hier wel zien te krijgen. Wat zei je? Sigaret ten! Prachtig Kandang, laat hem een paar dozen sigaretten meebrengen en neem jij er een handjevol uit, omdat je op dat schitterend idee bent gekomen. De Toean Besar heeft al wagens naar jullie gezonden om de politietroepen op te halen. Maar daarom behoeven die slampampers niet te wachten. Laat ze onmiddellijk vertrekken. Begrepen? Nu de tele grafist. Zorg jij alvast dat mijn be- vele prompt worden opgevolgd". „Ben jij dat, Patel, voegde hij er na een korte pauze aan toe. Ja. Ja, goede morgen. Klets niet luister. Zend onmiddellijk volgende tele grammen weg: Resident Malit stop Miss Temple door inlanders ontvoerd stop Ben vertrokken om hen te achtervolgen stop Carruthers stop". „Wat? Of het waar is? Nee, dat stuur ik zo maar voor mijn genoe gen weg, omdat ik 'n even groot uils kuiken bij als jij. Herhaal hetzelfde voor de districtsbestuurder te Pelang en voeg er aan toe: Waarschuw plaatselijke magistraten stop zend patrouilles uit om hen op te sporen stop". Desmond wachtte niet op de las tige vragen van de verbaasde tele grafist. Hij bracht de oude hoofdop zichter Temple's bevelen over en verliet onmiddellijk het kantoor. Toen reed hij langzaam terug naar het huis van de directeur. Voorlopig was alle actie gedaan en hij had de tijd om na te denken. Hoe laat zou het zijn? Nog geen tien uur! Het scheen al maanden en jaren geleden, sinds hij met Temple en diens moeder aan tafel was ge gaan om rustig te ontbijten. Hij bracht zijn horloge aan zijn oor, om zich te vergewissen dat het werkelijk tikte. Ja, er viel niet aan te twijfelen. Twee uur geleden. Toen telde ik de minuten, dat Stella zou komen en nu grote God! De gedachte alleen, dat ze in handen is gevallen van die zwijnen, op ge nade en ongenade aan hun wraak en wreedheid is overgeleverd. Donr de jungle gesleurd en gesleept, betast door hun vuile handen, zonder dat ze een woord verstaat van hun brab beltaaltje en waarom? Wat heb ben ze met haar voor? Wat voor zin heeft het juist haar gevangen te nemen? Natuurlijk zullen ze van avond een groot feest houden, ze zul len het arme kind waarschijnlijk aan een paal binden en hun woeste dan sen om haar uitvoeren, ze zullen drinken en schreeuwen en stampen en zij zal daar water en bloed zwe ten, in brandende onzekerheid om trent haar lot. De gedachte alleen maakte hem reeds krankzinnig. Alleen uit be hoefte om toch maar iets te doen zette hij zijn paard tot een razenden galop aan. Temple kwam hem op het terras tegemoet en toen Desmond van zijn paard sprong, greep hij hem bij zijn arm en voegde hem half huilend toe: „Ga in 's hemelsnaam naar moe der, Carruthers, en probeer haar een beetje te kalmeren. Ik kan niets met haar beginnen. Zij wil niet eens hebben, dat ik met jullie mee ga. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7