Leidse Ambachtsschool leverde 267 jeugdige werkkrachten aan industrie en ambacht Het burggrafelijk kasteel van Leiden of de verbeeldingskracht van 'n archivaris Geschiedenis van Breestraat 113 DONDERDAG 16 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD*— PAGINA 2 DIPLOMA'S UITGEREIKT De Leidse Ambachtsschool heeft gistermiddag: wederom 267 jeugdige werkkrachten aan industrie of am bacht afgeleverd. Het waren leerlin gen, die met gunstig gevolg een twee-jarige cursus aan de dagschool hebben gevolgd. Het stemt tot grote voldoening, dat het merendeel van deze jongens, dank zij de bemoeiing van het Gew. Arbeidsbureau, reeds een plaats in het bedrijfsleven heeft gevonden, zodat zij hun theorie di rect aan de practijk kunnen toetsen. Behalve zeer vele ouders woonden ook vertegenwoordigers van aanver wante onderwijsinstellingen, o.a. de Kath. Ambachtsschool, de directeur van het G.A.B., de heer H. Hazelhoff en uiteraard ook de directeur en het lerarencorps van de Ambachtsschool deze uitreiking van eindgetuigschrif- ten b\j. De heer P. Herfst, die namens het bestuur der school een kort verslag •uitbracht van het schoolleven in het afgelopen jaar, memoreerde de mu taties, welke in deze periode in het lerarencorps hadden plaats gevon den. Hulde bracht spreker aan de heer H. Korswagen, die kortgeleden 25 jaar in het bestuur zitting had. De heer A. E. v. d. Voet, die tiental len jaren in het bestuur zitting had, werd opgevolgd door zijn zoon, de heer M. v. d. Voet. Het was spr. een vreugde te kunnen constateren, dat er in het afgelopen jaar door de leer lingen met veel ijver en plichtsbe trachting is gewerkt en dat ook dit jaar bijzonder veel aandacht kon worden besteed aan de uitvoering van productieve werken. Op 1 Aug. 1952 begon de dagcursus met 676 leerlingen, terwijl 150 leerlingen tot de Symbiose-klassen werden toege laten, waarvan het doel is te gera ken tot een betere selectie t.b.v. de beroepskeuze. Na dit inleidend woord ging de heer Herfst over tot het uitreiken van de diploma's aan de volgende leerlingen. Timmerlieden (67): Y. v. Akker, L. P. H. Augustinus, H. J. Baas, P. Balkenende, Th. M. J. Bax, B. M. M. Boers, A. J. Boon, J. P. M. Brouwer, H. Chrispijn, E. Dijkstra, W. G. Grif fioen, A. W. Gijzenij, J. M. Haasnoot, J. C. v. Klink, W. Laman, W. D. v. d. Meer, T. J. de Mooij, J. Panne- koek. B. Regterschot, Th. J. Rooyak- kers, P. A. v. d. Steenoven, J. J. Ver- plancke, P. J. M. Zandvliet, F. Zwaan A. Aldenkamp, A. Arbouw, C. Bak ker, M. K. Binnendijk, H. A. Bonte, Th. Carree, N. v. Duin, J. Filippo, G. Gressie, W. Hofman, A. F. J. Jan sen, J. J. Jansen, W. J. P. de Jong, A. Jonker, J. J. Klein, W. Kramer, P. Krassenburg N. Kromhout, B. Mieloo, J. Nievaart, A. v. d. Putten, M. v. Apeldoorn, R. Gans, W. Kesse- boom, L. S. A. Kooistra, A. M. Pont, P. Ravensbergen, H. Renee, H. M. de Ridder, D. Schoneveld, H. J. Slootbeek, J. v. Staveren, F. Teleng, J. L. v. d. Veer, A. Vermond, S. Ver- steegen, F. Vink, J. Visser. J. Vlas veld, Th. W. Walraven, A. L. A. v. d. Werff, J. de Wit, M. J. Zaalberg. 3 Leerlingen kwamen niet voor een eindgetuigschrift in aanmerking. Meubelmakers (9). H. C. v. Andel, A. v. Dam, C. Grootveld, W. L. M. Habraken, N. Huisman, A. K. v. Huizum, C. Kerpershoek, J. H. Steen bergen, J. Wybenga. Schilders (12): J. Bouman, H. M. Duwel, A. v. d. Hak, M. J. v. d. Heu vel, J. H. A. Hoek, K. Jansen P. H. W. v. d. Kerkhof, Th. M. Schmidt, J. Stouten, W. J. Uylenbroek, J. N. M. Wesselman, L. J. Windhorst. Machinebankwerkers (145): H. R. Aalder, G. P. L. Beyé, A. H. Buiten dijk, L. Duyvestein, J. Fakkel, E. W. v. Gerven, F. J. M. v. Giezen, A. den Heijer. A. L. Hoekstra, M. P. C. W. Jongebreur, W. A. Linschoten, R. Majolee, N. v. d. Marei. G. W. Mar tens, H. J. Muusse, W. C. v. d. Niet, Zaligverklaring van Leids hoogleraar? In verband met het proces van zaligverklaring en het onderzoek in de komende herfst van het stoffelijk overschot van de Dienaar Gods Mgr. Niels Steensen, heeft Mgr. Capretti van de St. Laurentiusbasiliek te Flo rence de juiste plaats vastgesteld, waar deze heilige bisschop is begra ven. Mgr. Steensen verwierf zich als geleerde van de Leidse Universiteit een wereldfaam als medicus, natuur kundige en geoloog, bekeerde zich in Florence tot het Katholicisme, werd in 1675 priester gewijd en in 1677 benoemd tot Apostolisch Vica ris van Noord-Duitsland en Scan dinavia. Hij werd in de St. Lauren tiusbasiliek te Florence begraven. De tomber, welke aanvankelijk voor het graf van Mgr. Steensen werd gehou den, bijlkt niet het stoffelijk over schot te bevatten. Het werkelijke graf bevindt zich vlak daarnaast. Bij de opening van het graf vond Mgr. Capretti de zinken plaat, waar op de voornaamste levensbijzonder heden van bisschop Steensen staan vermeld. Deze plaat wordt nu nauw keurig bestudeerd en ontcijferd. Na de officiale herkenning en vaststel ling van het stoffelijk overschot zul len de relieken worden geplaatst in een nieuwe monumentale graftombe van deze basiliek. Bij die gelegen heid wordt een groot aantal Katho lieke en niet-Katholieke pelgrims verwacht, vooral uit de Scandina vische landen, P. Oudshoorn, G. Pulleman, A. Smit, H. Smit, A. v. Ark, K. v. d. Bil, M. Bosch, W. G. Bousie, A. Crama, J. J. Devilee, D. Fuchs, J. den Hollander, W. F. de Koning, P. Kroesemeijer, C. W. F. Onvlee, M. Optendrees M. J. du Prie, H. J. Redel, G. G. J. Riet hoven, A. A. Aldenkamp, P. G. Arts, H. v. d. Berg, P. C. Boekei, H. de Graaf, M. A. J. Huijssoon, H. Jansen, G. Kloos, A. Kroon, I. J. Louwrier, W. v. Os, W. J. den Ouden, J. de Ruiter, G. H. J. M. Ticheloven, L. M. Verhoeks, J. A. F. v. d. Vlugt, J. G. J. Weerst, W. C. v. d. Wilk, B. Bekke ring, B. C. de Groot, H. J. M. de Gunst, W. Heivensteyn, J. v. Iterson, W. de Jong, W. Keijzer, P. H. J. Kruit, F. A. Lassooy, H. C. Lems, F. W. Luitwieler, C. Mark, P. J. Mens, W. P. C. Muilwijk, J. Neuteboom, H. L. G. Overdevest, A. Pell, J. H. Ro- zier, H. J. v. Santen, P. C. Slootweg, C. Batist, E. J. v. d. Brink, R. de Graaf, G. Holswilder, N. de Jong, K. M. -F. Koopman, T. Meyvogel, J. W. Schrijvers, F. R. E. Teljeur, D. v: Tol, H. J. v. Ulden, P. C. Vink, A. J. M. v. d. Werf, J. J. de Winter, A. Ze venhoven, A. Zwaan, F. A. M. Zwar tjes, P. Philippo, M. Pison, G. Regte- ring, C. de la Rie, E. Rietbergen, J. Roeloffs, G. C. Roest, D. de Roode, A. Sandberg, A. Schouten, K. Siere, Th. G. M. v. Steyn, R. Sytsma, J. P. v. Veen, W. Verhoogt, A. J. Ver mond, N. v. d. Vlist, J. N. Vijlbrief, G. G. de Wilde, T. v. Zijp, L. v. Aalst, W. Beintema, E. B. M. v. Bemmelen, F. F. v. d. Berg, J. Beuk, W. P. Broers, J. P. M. Devilee, G. Dubbel- deman, L. van Es, A. J. v. Lienden, G. C. A. Roman, J. D. Schreuder, C. Se- gaar, A. J. Verbrugge, H. J. Ver- woerdt, J. P. Voorzaat, E. v. d. Zeeuw, J. v. d. Zwart, W. J. J. Belt, J. Bervoets, H. A. Buitendijk, P. A. Elstgeest, L. v. d. Heden, A. Kam steeg, Th. M. M. Kloek, B. v. d. Knaap, J. Pret, H. P. Redegeld, H. G. C. J. Rol, D. v. Smaalen, N. E. Turk, C. A. v. d. Voort, L. C. J. Wit- teman, L. S. J. v. Zandwijk, L. W. G. v. d. Zon. 12 Leerlingen kwamen niet voor een eindgetuigschrift in aanmerking. Electriciens (6): A. H. Buys, L. M. J. Grimmon, T. Kramer, J. A. ia Lau, G. J. Ligtvoet, J. v. d. Tuijn. Fijnbankwerkers (20): R J. Ake- veld, J. H. Bekkering, G. L. Caste- lein, P. J. v. Diest, H. J. de Haas, J. A. M. Hakkaart, H. C. Jansen, G. Jongeleen, J. M. Kasteelen, B. v. d. Meer, B. v. Meijgaarden, F. J. van Milaan, W. J. Neuteboom, L. J. J. Olivier, H. Teljeur J. Turenhout, P. J. A. Verschragen, W. M. de Vrind, O. Wielinga, D. W. Wijkmans. 1 Leer ling kwam niet voor een eindgetuig schrift in aanmerking. Kopklasse auto- en motorherstel lers (8): J. Beverwijk, C. Bol, J. C. de Koning, P. v. d. Kwaak, J. de Lan ge, H. v. d. Schrier, J. C. Teske, A. J. M. Vlasveld. Leerlingen, die voor een prijs in aanmerking kwamen: 1. A. Alde- kamp, timmerman, ratelbooromslag, 2. P. J. M. Zandvliet, idem, idem, 3. A. v. Dam, meubelmaker, kruishout, 4. M. J. v. d. Heuvel, schilder, boek werk, 5. A. A. Aldekamp, machine bankwerker, micrometer, 6. G. Dub- beldeman, idem, driehoeken en de cimeter, 7. J. Roeloffs, idem, reken- liniaal, 8. H. J. v. Santen, idem, schuifmaat, 9. F. J. v. Milaan, fijn bankwerker, micrometer. Overgangsexamens. Timmerlieden: Bevorderd van de le naar de 2e klasse: F. A. Anker, M. Barkema, C. G. Bartels, D. Bol, P. de Bolster, P. H. Boon, W. F. v. Bostelen, P. Braam, J. H. de Bruin, K. Distelvelt, C. Droog, P. v. Dijk, Th. J. v. Essen, B. A. de Graaff, J. v. d. Gugten, M. P. ter Haar, C Hakemulder, M. v. Hemert, O. v. d. Hoek, P. de Jong, J. B. Knoop, B. Momberg, A. C. Houwer, C. Hulsbos, J. W. de Jong, C. J. Kaak, I. Klinkhamer, J. Kop, J. H. J. Kuyper, A. v. d. Meij, F. J. W Mugge, A. Noort, H. A. Nij en- huis, J. Ouwerkerk, J. N. Ouwer- kerk, N. v. d. Plas, P. F. Rooden- burg, P. Ph. A. Rosdorff, P. A. Rueck, G. P. v. d. Schrier, J. v. Sprang, W. Vonk, A. W. J. v. Zijp, J. Massaar, P. J. Ouwehand, J. A. v. d. Ploeg, H. Schenk, J. Scheur water, E. Sinteur, A. T. Sneeuw, H. Snik, C. J. Staring, M. Staring, W. J. M. Stikkelorum, H. Struik, J. Ta verne, N. v. Tol, A. H. M. IJl jee, P. Verschoor, W. de Vos, J. L. Vossel- man, C. Zaalberg, J. Zeegers. Voorwaardelijk: H. v. d. Kwaak; niet bevorderd: 6 leerlingen. Meubelmakers: bevorderd van de le naar de 2e klasse: M. J. Castelijn, A. Griekspoor, H. J. A. Hoek, N. J. Hoogenboom, J. W. Juffermans, K. J. L. Links, A. J. M. v. d. Meer, A. J. Möhlmann, P. J. M. Schavema ker, C. J. Schraven, M. v. d. Werf. Niet bevorderd: 4 leerlingen. Schilders. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: F. J. D. Aartse, J. de Groot, W. L. v. d. Gugten, Ph. Heynekamp, A. W. J. de Jong, G. J. Juffermans, W. J. H. Koolloos, P. J. Loogman, C. J. Verbiest, J. H. Wes selman. Niet bevorderd; 1 leerling. Machinebankwerkers. Bevor derd van de le naar de 2e klasse: W. D. Arbouw, J. F. Baaten, J. L. Bakker, H. P. W. Bank, P. Beek man, A. Bernard, Chr. Beij, J. W. Blote, K. C. Boeff, J. Boerema, H. E. C. Bontkes, B. Borreman, E. H. v. d. Bosch, M. H. Brandt, P. A. de Bruijn, H. Burggraaf, W. Th. Cam- bier, J. S. Crama, W. v. Dort, W. Dubbelaar, M. J. Durieux, K. J. de Jaeger, J. J. Aben, J. C. Bevelan der, B. A. de Boer, H. G. Brokaar, W. J. Brokaar, J. Buiteman, A. Cor net, A. E. v. Dodeweerd, D. G. Dol- derman, C. J. Donker, L. D. v. Duijn, J. v. Eek, A. Fallaux, H. I. Flandrijn, B. H. J. de Geest, P. L. v. d. Geest, A P. v. Ginkel, B. W. Heinen, M. H. Hoogstraten, J. A. Jansen, J. Kan bier, J. Kooien, C. v. d. Linden, F. H. Gaastra, H. Gelderblom, P. Glas bergen, P. W. L. Groenveld, J. A. de Haas, A. H. v. d. Haven, A. Ha venaar, Tj. Hiemstra, J. W. v. d. Hoeven, W. Imthorn, A. Kapaan, J. C. Keemer, R. C. Kramer, A. D. v. Leeuwen, R. Louwrier, W. H. v. d. Luit, W. v. Luijk, E. Mekel, J. C. Meyers, M. te Nijenhuis, J. Over- duin, F. H. de Ruyter, F. Cohen, A. Fuchs, L. J. Hazenoot, H. J. Kerk vliet, L. C. v. Mastrigt, D. A. Meg- chelse, C. G. Moleman, J. Noorduin, A. Oosthoek, W. F. Paalman, J. Pen seel, L. C. Peters, D. v. d. Reijden, G. Severs, F. H. Swaak, J. Tausent, J. Prins, T. Rietveld, J. Roest, P. A. Rolvers, A. A. J. Schüss, J. C. Se- lier, H. H. Vodegel, H. Wassenaar, I. G. v. d. Water, W. v. Weeren, H. E. Wiecherink, J. Kuyt, P. Prins, A. Stoeke, F. Teunissen, W. v. Tol, G. C. Veloo, C. v. Weeren, F. W. v. Weesel, J. Th. Welling, J. v. West- broek, P. G. Westerlaken, A. v. d. Wetering, E. J. de Wilde, J. P. Wij ling, P. J. W. Wijnsouw, T. Zaal, P. F v. d. Zanden, H. J. Zandvliet, P. v. Berkel, C. C. Boogerd, J. H. Dee genaars, J. J. den Dopper, J. Faas, F. H. v. d. Geest, F. v. Ginneken, R. Heesterman, J. A. Houwaart, A. R. Kramer, W. v. d. Meij, J. Petiet, N. A. v. Schie, F. X. Schilthuizen, M. D. Stapper, J. P. Voets, W. M. Walraven, J. G. v. Westbroek. Voorwaardelijk: C. v. As, R. Ba- velaar, G. Beurse, G. Fasseur, M. H. Horstman, C. Klaasen, J. Postma, F. A. Pijnnaken, N. J. v. Royen, J. A. Schrijvers, K. E. Schuchhard, C. R. Snel, J. P. v. Straten, D. de Wagt. Niet bevorderd: 31 leerlingen. Electriciens. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: P. C. Blonk, M. v. Dam, G. A. v. Giezen, C. J. Hof- bezichtigen. man, A. Jumelet, J. L. Neuteboom, J. v. d. Spijk. Niet bevorderd: 1 leerling. Fijnbankwerkers. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: J. Bouwmeester, G. J. W. Brandhorst, W. F. Breddels, J. F. Breedeveld, J. C. Brohm, G. J. Flippo, A. Harf- man, K. A. W. Krom, C. R. v. d. Laan, H. J. Mathlener, Th. Piket, W. L. Planje, Th. J. v. Rooijen, P. Rijnsburger, W. H. v. d. Steen, L. M. v Tienen, J. Vermeer. Niet bevorderd: 1 leerling. Dankwoorden Nadat alle getuigschriften waren uitgereikt, wenste de heer Herfst de gediplomeerden geluk, waarbij hij er o.m. op wees, dat de afgestudeer den nu niet moeten denken, dat zij er zijn. Slechts het eerste fundament is gelegd, waarop thans verder moet worden gebouwd. Ook de directeur, de heer C. Brilman, bracht zijn fe licitaties aan ouders en leerlingen over, welke laatsten hij onder het cog bracht, dat zij niet moeten den ken, dat zij hun vak onder de knie hebben. Er zal nog hard gewerkt en niet mind.r gestudeerd moeten worden. In dit verband wees hij de jongens op de vele mogelijkheden, welke er zijn, zoals de vakavond school en de leerlingen-opleiding in het bedrijf. Dank bracht spr. aan het bestuur en lerarencorps, die het on derwijs aan de school op zo'n uit stekende wijze dienen. De heer J. P. Zwanenburg sprak in zijn kwaliteit als voorzitter van de Vola nog een propagandistisch v/oord om tot deze vereniging van oud-leerlingen toe te treden, waar door de band met de school wordt bestendigd en men zijn technische kennis kan vermeerderen. Namens de zo juist gediplomeer den voerde F. J. van Milaan het woord, waarin hij bestuur, directeur en leraren dankte voor het ontvan gen onderwijs. Tenslotte richtte één der leerlingen zich tot de aanwezi ge ouders, die het mogelijk hebben gemaakt, dat deze richting van on derwijs indertijd kon worden inge slagen. Na afloop was er gelegenheid om de vervaardigde werkstukken te AANWINSTEN R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Ontwikkelingslectuur. Bellon: Wijsbegeerte der geschiedenis; Beth: Inleiding tot de wijsbegeerte der exacte wetenschappen; Dominicus: Volledige spellinggids; van Doveren: Circusparade; Alg. geschiedenis der Nederlanden, dl. 6; Gilbert en Pous- tochkine: Jazzmuziek; Hunter: Oer woudjager; de Koek: Opvoeders in toog en kap; Kriekemans: Gezins- paedagogiek; Louis: Fale português; de Maar en Pruissen: Technisch En gels; Mooy: Frans in het dagelijks leven; Plato: Bloemlezing uit zijn werken; Rottier en Nuyens: De be ambte in onderneming en maat schappij; Smeelen; Practische vor ming van de persoonlijkheid; Vrieze: Ik schrijf goed Nederlands: Esch: Nieuwe levensvorming in Christus; Eyckeler: Uit het Boek der Boeken, dl. 6; Fiolet: Een kerk in onrust om haar belijdenis; Rombouts: De moe der van Don Bosco; Verheul: De taak van de liturgische beweging in onze tijd; Verhoeven: Gedachten van een monnik. Nederlandse romans. Anders: 't Wissel is om; Berghuis: Pleidooi voor een zondaarj Breedveld: Hex- spoor; van Diemen de Jel: Varrinks Abbe; van Eyk: De jacht op de spie gel; Huizinga: de zevende dag; van Kerkhove: Dies irae; Oosterbroek: Dutchun: Langs een omweg; van Orden: Millionair met verlof; Rut gers van der Loeff-Basenau: Voor een kans op geluk; Walschap: Op roer in Congo. Vertaalde romans. Budd: Sneeuw in April; Hobart: Dokters en mensen; Joye: Het was myn kind niet; Kades: Het dubbele leven van dokter Gterbrand; Koestier: Dieven in de nacht; Misrock: Zeven dagen voor God; Monsarat: Zr. Ms. Marl borough vaart thuis. Engelse romans. Meredith: The egoist; Robertson: Ordinary families. Duitse romans. von Hofmanns- thal: Reitergeschichte; Kafka: Das Urteil und andere Erzahlungen; Werf el: Der veruntreute Himmel. FraUse romans. Alain-Fournier: Le grand meaulnes; Bosco: Un ra- meau de la nuit; de la Brète: Les deux sommets; Rémy: Le messie; Rolland: Les amies. GESLAAGD VOOR EXAMENS COSTUMZERE EN LINGERIE. Aan de V.G.L.O. school „St. Mar tha", v. d. Werfstraat 98100 te Lei den zijn geslaagd voor het diploma costumière: Leiden: Annie Brandsma, Bep van Heuzen, Tiny Juffe'rmans, Annie Kasteel, Clasientje Keyzer, Willy Kershof, Marietje v. d. Kraan, Janny de Laaf, Nelly Lagerberg, Riek v. d. Meel, Ans v. d. Meer, Hanny v. d. Meer, Carla Meershoek, Cisca Men sen, Rie Nooidermeei-, Annie Schou ten, Truus Strijk, Nel Vink, Thea Visser, Annie de Water, Sepke Bein tema. Leiderdorp: Jopie Dorlandt, Annie Stuifzand, Rie Vonk. Zoeterwoude: Joke Omtzigt. Hoogmade: Truus v. d. Pauw- Kraan. Voorschoten: Sari de Graaf. Rijpwetering: Ria van Haastregt, Polly van Kins, Corry v. d. Voort. R'veen: Tiny Huigsloot. Katwijk a. d. Rijn: Annie Ouds hoorn. Warmond: Rie van Schie. Voor diploma lingerie: Leiden: Leny Asperdt, Olga v. d. Berg, Tiny v. d. Berg, Ria Bonneur, Bep de Bruin, Annie Beljaars, Netty Beurze, Annie Biegstraaten, Jopie Cornet, Corry van Dam, Truus van Egmond, Henny Franse, Leny de Heyden, Annie v. d. Hoogen, Gemma v. Ha meren, Tiny Kien jet, Coby Kuivers, Adrie Langezaal, Leny Libochant, Jopie v. d. Mey, Tiny v. Oosten, Thea Nijssen, Erna Overdijk, Tiny Planier, Adrie v. Polanen, Gonny van 't Riet, Alie v. d. Rooden, Nel Rijsbergen, Nelly Snoek, Plony Strijk, Tony Strijk, Leny Thijsen, Tiny Verwey, Annie Verhoog, Clasina Straathof, Bep Vis ser, Cecilia Verberg, Willy Wijnands, Cor Wisse, Ria IJzerman. Rijpwetering: Ottie Bakker. Roe lof arendsveen Plony Hoogenboom. Nieuwe Wetering: Annie Bouwmees ter. Zoeterwoude: Ria Moons. Leider dorp: Hanny Maris, Corry Siera. Val kenburg: Nel v. d. Poel. Katwijk a. Zee: Rie Tulen, Willy Topper. Wat zag men zeven eeuwen geleden? (Foto: G. v. d. Mark) w« doen een beroep op de fantasie van onze lezers door het stellen van de vraag: „Hoe heeft in de aller oudste tijden van enze stad onze hoofdstraat, de Breestraat, zich aan de inwoners en vreemdelingen voor gedaan?,, Wat zag toen laten we zeggen 1250 a 1300 het oog, wan neer het zich van de Hogewoerdse- brug bij het Steenschuur in westelijke richting begaf? Dat men een ommuurde stad in wandelde moet wel vast staan, wan neer men weet, dat de Hoi-anse graaf in 1266 Leiden's stadsrechten beves tigde, die zijn voorgangers hadden gegeven in een jaar. dat ons niet meer bekend is. De Middeleeuwse Hogewoerdsepoort moet er dus in min of meer primitieve- vorm heb ben gestaan, aan de dijk langs de Rijn of Hoge Rijndijk, die het water keerde en die we nog verderop naar het Oosten in de richting Koudekerk zo goed kennen. De dijk vinden we naar het Westen in de Breestraat, Noordeinde en Haagwee terug. Over het geheel genomen zullen we het ni veau van de middeleeuwen nog kun nen bepalen door de hoogte, waarop nu nog de Hogewoerd en het Noord einde liggen. Bij het begin van het NoordeindeKort Rapenburg liet de poortwachter de goede lieden de stad weder uit Nog eens de vraag herhaald: Wat gaven de tien minuten lopens van HogewoerdGangetje tot het Noordeinde te aanschouwen? Het staat vast, dat men de huidige rijzing in de Breestraat niet kende. Deze dijkophoging, die haar climax bereikt voor en langs het raadhuis, kende het oudste Leiden niet. Niet in 1250 a 1300, daar we uit de oude stadsarchieven weten, dat de gelei delijke ophoging van de Breestraat eerst enige honderden jaren later heeft plaats gehad. Hij, die circa 1250 a 1300 deze wandeling maakte, aanschouwde aan de Oostelijke kant nog geen stadhius of raadhuis, want daarvan was nog geen steen aanwe zig. Wellicht hebben aan de water zijde van de Breestraat enige een voudige woningen of hofsteden ge staan, waar boeren, riethandelaren en dergelijke nijvere lieden hun be drijf hadden, maar geen stadhuis trok de attentie, zoals dit later zou ge schieden. Het is de vraag of toen Leiden dan in het midden der 13e eeuw stadsrechten kreeg, er reeds behoefte was aan een gebouw voor de stedelijke administratie. yoor de lezer, wiens jeugdjaren op het platteland hebben gelegen, zal de combinatie: een herberg met daarachter of daarboven een raads- zaaltje en een locaal voor de ge meentesecretarie niet vreemd zijn. Misschien zullen we zo het eerste Leidse bestuurscentrum moeten zien. De gedachten van een vorig stads archivaris, mr. Overvoorde, gingen via een soort woning van één verdie ping op palen, waarop in latere tijd een k:ein stenen huis is gevolgd dat aan de voorzijde door bogen toe gang gaf tot een hall, waarboven een grote zaal zou zijn gebouwd voor vergaderingen uit naar het eerste Leidse stadhuis, dat waarschijnlijk nog slechts een zeer bescheiden om vang zou hebben gehad. Doch, wij blijven meer geporteerd voor de ver onderstelling, dat de eerste Leidse adnrmstratie in een particulier Ge- bóuiv, een herberg, als men wil, was ondergebracht. Maar toen Leiden eens een plaats werd met relief ten opzichte van het omringende land, een kleine stad, zal de „porthalle" zijn .verrezen, waarvan eerst in 1350 voor het allereerst sprake is. Dan eerst is er „der stedehuus" waarbij in 1388, ter vergroting, een particulier huis werd betrokken. „Dit is nu mede der stedehuus", verluidt het dan. Zo werd er verder aangelapt. In elk geval werd het uitzicht naar het Oosten op het punt. waar nu het massale raadhuis zidi verheft, niet gestoord en keek men de landouwen in en op de toen reeds en nog be staande Burcht uit. Wat zag men aan de linkerzijde van de Breestraat, wanneer men halverwege was gekomen' Het is deze vraag, thans actueel d<--or de plaats gevonden hebbende restaura tie van een middeleeuwse kelder verdieping onder het perceel Bree straat 113, nu de kunsthandel Ge rard van Spaandonk. Dit herstel betrof enige vroeg middeleeuwse zuilen en dito gewel ven, van een massale constructie als wij die elders in onze goede stad niet kennen. Na het beleg van 1574 met zijn onvolprezen ontzet viel in Leiden natuurlijk heel wat te regelen en de bekende secretaris der stad Jan van Hout stelde voor om voor de boek houding van de grondbelasting een nieuw register in te voeren. Dit ge schiedde en wjj zijn gelukkig, dat dit bewaard is gebleven en wij ver geven de voortreffelijke Jan van Hout gaarne, dat hij de vroegere stukken, die toen geen waarde meer hadden, heeft vernietigd. Op dit nieuwe register van Van Hout zijn in zyn dagen weder andere regis ters van dezelfde aard gevolgd en toen noemde hij zijn eerste regis ter „het oude" of in het latijn: Ve- tus. In dit register en de andere was voor ieder stadserf, om het even of het gelegen was aan de Breestraat vf j a.?n Koppenhincksteeg, een bladzijde of een deel ervan inge ruimd. De huurwaarde werd er ach ter getaxeerd, nadat die officieel was vastgesteld en dan konden de goede Leidenaren betalen op het hun thuisbezorgde belastingbiljet. Pre cies als nu. 1*°en de noodzaak zich kort gele den voordeed de in deze regis ters behandelde Breestraatpercelen tegenover het Raadhnis eens nauw gezet te bezien, viel er de aandacht op, dat niet alleen onder no. 113 kelders werden vermeld, doch te vens onder het Westelijk aangren zende huis (no. Hl, nu Meeuws), dat daarmede eens één geheel heeft uitgemaakt. De laatste eigenaar, die deze beide huizen samen als één woonhuis bewoonde was zekere jon ker Steven van Blitterswijk, tussen 1582 en 1608, voorzover hij in Lei den vertoefde. Na zijn dood werd het huis gesplitst; de koper van het stuk nu 111 brak zijn deel af, ver wijderde de kelders en bouwde een geheel nieuw huis. Onder dit huis nu van Van Blitterswyck waren drie van de Breestraat af bereikbare kelders, die alle werden verhuurd. Hiervan is nu nog slechts een deel van één van de drie over. Men moet aannemen, dat de afgebroken kel ders van dezelfde constructie zijn geweest, als gediend hebbende in de middeleeuwen voor hetzelfde ge bouw. Dit is redelijk. En thans de vraag: van wanneer dateerde deze kelderbouw? Deskun digen hebben uitgemaakt, dat wat nog te zien valt, van c. 1220 dateert. Voorts dient de vraag bij ieder op te komen: Voor wie kan in 1220 zo'n uitgebreid zuilencomplex met gewelfbouw hebben gediend? Het antwoord moet zijn: niet voor een Leids ingezetene, een timmerman of rietkoper, of dergelijke ambachts man, maar voor een edelman waar schijnlijk. Merkwaardig is nog te vermelden, dat op een vogelvlucht tekening van Pieter Bast van 1600 het huis van Blitterswijck voorkomt, Nu de historische kelder onder het pand Breestraat 113 geres- taureerd is en opengesteld wordt, hebben wij mr. R. van Royen, l gemeente-archivaris van Leiden, bereid gevonden een artikel te schrijven over de geschiedenis van deze kelder, althans wat daarvan bekend is. als een bijzondere stadswoning met twee torentjes. Dit geeft te denken. Mogelijk dus de stadswoning van een groot heer eenmaals. Wederom komen wij op het regis ter Vetus en de latere registers van Van Hout terug. Aandachtige bestu dering van deze huizen bracht naar voren, dat hieruit een rente ging, die jaarlijks betaald werd aan de kerk van Wassenaar. Deze bijzon derheid voerde de gedachten naar de burggraven van Leiden, gespro ten uit het huis van Wassenaar; al leen deze kunnen redenen gehad hebben de kerk van hun stamdorp met een jaarlijks terugkerend ver mogensvoordeel te begiftigen. De redenen ervan kunnen vele geweest zijn; om dierbare herinneringen b.v. voor het onderhoud van graven of het verrichten van kerkelijke dien sten. Het antwoord blijven wij gaar ne schuldig. heren van Wassenaar zijn in het midden der 14e eeuw de oude grafelijke castelani of burggra ven van Leiden opgevolgd; de oud ste, die reeds c. 1200 voorkomen, wa ren, naar men aanneemt, uit het geslacht Cuyck gesproten. Via een enig kind of erfdochter ging het burggraafschap van Lei den c. 1330 in het geslacht van Was senaar over. We zullen dus kunnen aannemen, dat de Wassenaars mede het burggrafelijke bezit te Leiden overkregen, dat c. 1220 moet zijn verrezen aan de Hoge Rijndijk, vlak to- nnvi Ho R„r i- hohoorcvi Met de Burcht de waterverbinding en met hun huis of kasteel de heer weg of Hoge Rijndijk, de enige ver keersweg .toenmaals van de kust streken met Utrecht, Gelderland naar Duitsland. Wij weten dat in de strijd tussen de graaf van Holland en de Wasse naars kort voor 1400 alle Wasse- naarse bezittingen werden ver woest. Bij de restauratie van de be wuste kelders werden onmiskenba re sporen aangetroffen van geweld dadige vernietiging van het burg grafelijk huis door ingestorte kel ders, brandresten enz. Wanneer men zich vertrouwd heeft gemaakt met een burggrafe lijk kasteel ter plaatse, is het duide lijk, waarom men steeds te vergeefs bij de Burcht naar sporen van een woonhuis of kasteel heeft gezocht. Men moet het kasteel aan de later Breestraat geheten weg zich dus in denken zonder Raadhuis daartegen over, met een veel lager gelegen wegniveau. Dit laatste kunnen wij thans zeker bepalen door het niveau van de kelders, waar men bij de bouw natuurlijk zonder meer in is kunnen rijden, als thans nog in vele Zuidelijkere steden wordt gezien. Van de omvang van het burggra felijk terrein kunnen we dit met zekerheid zeggen, dat het strekte van voren tot achter aan de Volders gracht (nu Langebrug) en van Hos- man (Breestraat 115) tot één huis voorbij het Penshalpoortje (halver wege Hunkemöller Lexis), want ook uit het oude Penshalterrein ging de rente aan Wassenaars oude kerk. VAN ROIJEN.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2