Leiden en omgeving worden bedreigd door een structurele werkloosheid Van 1947 tot 1970 stijgt de bevolking met 47 a 75 pet. Leidse gemeenteraad maakte excursie naar de Lichtfabrieken Het Leidse Merenplan zal toch volgens plan worden uitgevoerd DINSDAG 14 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Cijfers van het Nationale Plan LJOEVEEL INWONERS zal Lei- *den binnen tien a twintig ja ren hebben? En hoeveel mensen zullen er dan in de omliggende dorpen wonen? Dit zijn vragen waarop uiteraard niemand het absoluut juiste antwoord vermag te geven, maar waarvan de zo goed mogelijke beantwoording niettemin een noodzakelijkheid is voor allen, die tijdig maatrege len moeten treffen om voor al deze toekomstige inwoners van stad of streek het leven mogelijk te maken. En het leven mogelijk wil in dit verband zeggen, dat er zowel voor allen werkgelegen heid moet zijn als woon- en re creatiemogelijkheden. Huizen, maar evenzeer fabrieken dus, en voorts scholen, kerken, ziekenhui zen, parken, sportvelden, enz., enz. moeten tijdig zijn tot stand gebracht, althans moet er tijdig de mogelijkheid, dus de ruimte, voor worden gereserveerd. Wat voor Leiden en omgeving geldt, geldt evenzeer voor de rest van ons land. Sociologen en planologen werken hand in hand om de inder daad zeer grote moeilijkheden op dit gebied het hoofd te kunnen bieden. Thans heeft de Rijksdienst voor het Nationale Plan een omvangrijke studie terzake beëindigd. Neder land is hierbij in honderd en negen regionale mootjes gehakt en voor elk van deze stukjes van ons land is voor het tijdvak tot 1970 de be- volkings-prognose vastgesteld. Lei den vormt te zamen met Leiderdorp, Oegstgeest, Sassenheim, Lisse, Hil- legom, Katwijk, Noordwijk, Noord- wij kerhout, Rijnsburg, Valkenburg, Voorhout en Warmond één district, terwijl de gemeenten Alkemade, Ter Aar. Benthuizen, Hazerswoude, Kou dekerk, Leimuiden Rijnsaterwoude, Woubrugge en Zoeterwoude met el kander een tweede district vormen. „Int 't verleden ligt het heden, in het nu wat komen zal". Gedachtig aan deze dichterlijke ontboezeming heeft men allereerst nagegaan hoe in elk van deze 109 regionale stukjes-1 van-Nederland de bevolkingsgroei is geweest in de zes vijfjarige perioden tussen 1920 en 1950. De laatste twee perioden vormen de oorlogs- en na oorlogse tijd, de eerste vier daaren tegen waren „normalè" tijden, die tweemaal een periode van opgaande conjunctuur brachten, n.l. van 1925 tot '29 en van 1936 tot '40, en twee maal een depressie-periode, nl. van 1920 tot '24 en van 1931 tot '35. Dit laatste is vooral daarom van veel belang omdat de bevolkings groei (óók van een stad maar meer nog van een streek) bovenal wordt beïnvloed door de ontwikkeling van de bestaansmogelijkheden, m.a.w. dat de meerdere of mindere groei, regio naal bezien, voora economische oor zaken heeft. Gebieden met een ach teruitgaande of nauwelijks groeiende bevolking blijken dan ook steeds gebieden te zijn, die door gebrek aan bestaansmogelijkheden bij voortdu ring genoopt zijn hun natuurlijke bevolkings-accres naar elders af te stoten. Bezien wij nu in dit licht hoe in de „normale" jaren tussen 1920 en 1940 de bevolkingsgroei in Leiden en omgeving is geweest, dan blijkt het volgende: de Nederlandse bevol king nam in genoemde jaren toe met 30 pet. evenals de Zuid-Hol landse. Het „district" Leiden steeg met 35 pet., waarbij het de aandacht verdient dat dit cijfer de resultante is van zeer verschillende plaatse lijke cijfers. De stad Leiden groeide namelijk slechts met 20 pet., evenals Rijnsburg. Daarnaast kwamen Hil- legom met 30 pet., Warmond met 35 pet., Voorhout en Katwijk met ruim 40 pet., Lisse met 46 pet., Valken burg met 56 pet., Noordwijk met ruim 60 pet., Sassenheim met 65 pet.. Leiderdorp en Noordwjjkerhout met pl.m. 70 pet. en Oegstgeest met ruim 122 pet. Het cijfer van Oegstgeest is een typisch voorbeeld, dat plaatse lijke bevolkingsgroei niet steeds ver band houdt met plaatselij) toegeno men werkgelegenheid. Vandaar dan ook dat in het Rapport van Het Na tionale Plan niet wordt uitgegaan van een plaatselijke maar van een regionale indeling. District Alkemade slechts 18 Intussen geeft het „district" Al kemade c.a. geheel andere cijfers te zien. In zijn geheel nam dit district met slechts 18 pet. in bevolkings aantal toe. Koudekerk steeg slechts 3 pet., in Rijnsaterwoude, Wou brugge en Leimuiden bleef de groei tot iets meer dan 10 pet. beperkt; het dorp Alkemade steeg 13 pet., Hazerswoude 17 pet., Ter Aar en Benthuizen pl.m. 20 pet. Alléén Zoe terwoude komt met een groei van 46 pet. boven het streek-, provinciale- en rijksgemiddelde uit. Uit deze gegevens en uit de ana lyse er van, want de „groei" van 'n bevolking resulteert uit geboorte, sterfte, vestiging en vertrek, heb ben de samenstellers van het Rap port de vermoedelijke natuurlijke groei berekend van de mannelijke bevolking in de leeftijdsgroep van 20 tot 65 jaar gedurende de periode van 1947 tot 1970. Met andere woorden: hoeveel van deze vol waardige mannelijke arbeidskrach ten zullen er omstreeks 1970 in beide districten wonen, indien wij vesti ging en/of vertrek buiten beschou wing laten? Men is daarvoor uitge gaan van de feitelijke bevolking in 1950 en heeft met gebruikmaking van de sterftetafels over de jaren 1947/50 berekend hoeveel van de sedert 1906 geboren mannen er hoogstwaarschijnlijk! in 1970 nog in leven zullen zijn. Stellen wij nu de mannelijke 20- tot 65-jarige bevolking in 1947 op 100, dan blijkt het indexcijfer voor deze groep in Nederland als geheel genomen, voor 1970 op 137 te moe ten worden gesteld. Om voor deze vermeerdering voldoende arbeids mogelijkheden te scheppen beoogt het centrale gezag enerzijds indus trialisatie, anderzijds emigratie. Maar in streken waar dit index cijfer voor 1970 belangrijk hoger ligt dan het rijksgemiddelde, zal uiteraard zeer bijzondere waakzaam heid geboden zijn om te voorkomen, dat de bevolkingsgroei oorzaak wordt van het ontstaan ener struc turele werkl lieid. Welnu, dit in dexcijfer blijkt voor het district Lei den 147 te zijn en voor het district Alkemade zelfs 175! Dat wil dus zeggen, dat de natuur lijke groei van het aantal volwaar dige mannelijke arbeidskrachten in beide districten tot krachtige en doelbewuste maatregelen noopt, waaronder enerzijds het aantrekken van nieuwe industrieën en ander zijds de bevordering van de emigra tie niet alleen naar het buiten land, maar ook die naar andere ge deelten van Nederland de meest voor de hand liggende zijn. Ned. studenten naar Amerika Acht Nederlandse studenten, die van de Amerikaanse regering een studiebeurs hebben ontvangen, gaan vandaag met het s.s. Nieuw Amster dam uit Rotterdam naar de Verenig de Staten om daar gedurende een jaar aan verschillende hogescholen te gaan studeren. Onder hen bevindt zich mej. Greet- je Klomp, Leiden, die aan de univer siteit van Chicago rechten zal gaan studeren. Voordat zij in September de ge wone colleges gaan lopen zullen de studenten aan een Amerikaans „col lege" of universiteit eerst een voor bereidende cursus van zes weken volgen. Uit de studiebeurzen, die de studenten ontvangen, kunnen de kos ten worden bestreden van de reis heen en terug, van de voorbereiden de cursus, de collegegelden en de be nodigde leermiddelen, terwijl zij een vaste maandelijkse uitkering ontvan gen voor levensonderhoud en bijko mende kosten gedurende het jaar, dat zij in Amerika studeren. Dinsdag 14 Juli. Zaterdag a.s. vertrekken de bede vaartgangers naar Beauraing. Zij worden 's morgens om half zes in de St. Lodewijkskerk verwacht, waar hun geestelijk leider, kapelaan H. Stoel inga, een H. Mis zal opdragen tot intentie van de bedevaartgangers. Direct daarna, ongeveer half zeven, vertrekken zij vanaf de Garen- markt. Door op tijd aanwezig te zijn, kan vertraging in het reisschema voorkomen worden. Donderdagavond om 8 uur zal de accordeonvereniging D.V.V. een openluchtconcert geven in de Van Om zich op de hoogte te stellen van de stand der werkzaamheden betreffende de nieuwbouw en uit breiding van de Stedelijke Lichtfa brieken van Gas en Electriciteit te Leiden, heeft de gemeenteraad gis teravond een excursie gehouden. Twintig gemeenteraadsleden wa ren om acht uur op het terrein aan wezig, waaronder de wethouders D. van der kwaak en A. J. Jongeleen. De burgemeester was wegens ande re werkzaamheden verhinderd aan wezig te zijn. Wethouder Van der Kwaak ver welkomde de bezoekers en gaf een uiteenzetting van de stand der werk zaamheden. Het verheugde spr. te kunnen mededelen, dat de eerste turbine in de nieuwbouw over drie maanden (October) ingeschakeld kan worden in de electriciteits-pro- ductie. De tweede turbine volgt aan het einde van dit jaar. Vervolgens werden de raadsleden rondgeleid door de directeur der Lichtfabrieken, ir. Y. Ykema, die de nieuwbouw liet zien en de werking Samengaan tussen Van Wijk en Van Cranenburgh en Heringa De heer J. W. Heringa tot directeur benoemd In de hedenmorgen in het Gulden Vlies gehouden buitengewone verga dering van aandeelhouders van de Leidse Textielfabrieken Gebrs. van Wijk en Co. werd goedkeuring ver leend aan het voorstel van de direc tie en commissarissen om een over eenkomst tot samenwerking aan te gaan met de N.V. Van Cranenburgh en Heringa's Sajetfabriek te Leiden. Aanwezig waren 16 aandeelhou ders, vertegenwoordigend 1477 stemmen. De president-commissaris, de heer ir. J. S. van Nijmegen Schoneveld, die de vergadering leidde, sprak een woord van dank voor het in commis sarissen en directie gestelde vertrou wen bij hun pogingen om het even- Ook zonder Rijkswaterstaat Naar aanleiding van een bericht in ons blad van Zaterdag 1.1. over het Leidse Merenplan, waarvan de uitvoering op losse schroeven zou komen te staan omdat de Rijkswa terstaat zich blijkens uitlatingen van ir. Ringeling hiervan gedistancieerd heeft, vernamen wij nader, dat Lei den het plan niet opgeeft, maar vastbesloten is toch tot uitvoering over te gaan. Weliswaar zal de Rijkswaterstaat geen deel van het uit het meren plan afkomstige zand gebruiken voor de aanleg van Rijksweg 4 A (AmsterdamRotterdam) omdat zij de beschikking krijgt over het dich terbij gelegen zand, dat uit de Kalk- polder onder Leiderdorp gezogen wordt, maar dit verandert niete aan de uitvoering van het Leidse Meren plan, waarvan de definitieve ver gunning onder inlosbare voorwaar den reeds verkregen is. De gemeente Leiden meent, dat zij gemakkelijk derden kan vinden om het resterende zand, dat oor spronkelijk door de Rijkswaterstaat tegen kostprijs gekocht zou worden, te leveren. Bovendien is Leiden in staat al het zand zelf te gebruiken. De diepte van het zand (11 a 12 meter) waren de gemeente Leiden bekend. De kosten van de zandwin ning zullen ongeveer drie en een hal ve gulden per kub. meter bedragen, aanmerkelijk minder dan het zand, dat de gemeente aangeboden kreeg, omdat de vervoerskosten daarvan onaanvaardbaar hoog waren. Het feit, dat de Rijkswaterstaat zich dis- tancieert, betekent voor Leiden geen financiële strop en is geen aanleiding om van het plan af te zien. Ter voorkoming van misverstand zij er op gewezen, dat wij Zaterdag niet bericht hebben, dat het plan niet doorging. Alleen maar, dat de uitvoering op losse schroeven kwam te staan, m.a.w, niet zeker meer was. Hetgeen door bovenstaande verkla ring weersproken wordt. Zoals bekend omvat het plan 114 h.a. weideland, die voor een deel eigendom van de gemeente Leiden zijn en bestuurlijk onder de gemeen te Warmond behoren, gelegen in de Zwanenburgerpolder en de Broek en Simontjespolder, ter weerszijden van de Grote Sloot tussen Zijl en Leede. Door zuiging van zand ontstaat hier een groot meer, waartegen vooral in Warmond veel bezwaar gemaakt wordt, omdat deze 1400 h.a. grote ge meente reeds voor 500 h.a. uit water bestaat. EINDEXAMEN KWEEKSCHOOL. Voor het eindexamen van de Kweekschool voor Voorbereidend Onderwijs (acte B, hoofd van een kleuterschool) te Leiden zijn ge slaagd: G. Ammerraal. B. M. J. Arent- sen, Naaldwijk, B. G. K. Diederix, Den Haag, P. H. Goetheer, Scheve- ningen, G. S. /an den Hoek Ostende, M. van der Hoeven, Tholen, G. Kemp, Harmeien, H. Knuppel, Voorscho ten, J. H. B. Langevoort, Voorburg, E. Madjid, Den Haag, Th. E. Otto, Bloemendaal, A. M. Ouwerkerk, M. E. Postema, Leeuwarden, C. Pronk, Voorburg, J. Quérido, J. de Reus, Breda, J. C. van Schravendijk, H. J. van der Stam, Leidschendam, D. M. Teljeur, Den Haag, C. J. Tom, Zwolle, P. A. van 't Veer, Den Haag, H. M. Veldman, Wassenaar, M. C. Wassenaar, A G. J. Wendt, A. W. Wessel, Den Haag. Twee candidaten werden afge wezen, 6 kregen een herexamen. Candidaten. wier woonplaats niet werd vermpld, zijn uit Leiden af komstig. wicht bij Gebrs. v. Wijk te her stellen en hij liet ira korte trekken de gevoerde onderhandelingen de revue passeren. In de eerste vergadering van de R. v. Comm. is een verklaring vastge steld, waarin werd vastgesteld, dat commissarissen betreuren, dat zoveel tijd moest verlopen alvorens het col lege zich voor de eerste maal kon presenteren. Het college stond echter volkomen vreemd tegenover de moei lijkheden, waarmede de vennootschap had te kampen en het vorderde veel tijd om zich volledig in te werken. De raad heeft aandacht besteed aan alle factoren, die invloed doen gelden op de resultaten van een onderne ming, zoals de organisatie, de geest en de verhoudingen tussen het perso neel, de begrenzing van de bevoegd heden van de verschillende functio narissen, de opvoering van de pro ductiviteit, de techniek en fabricage, de inkoop van grondstoffen, de ver- kooppolitiek, de risico's tengevolge van de fluctuatie der grondstofprij- zen de risico's op de exportmarkten, de kosten van financiering, de liqui diteit en de budgettering. De Raad heeft het verder nodig geoordeeld zich te laten voorlichten door een efficiëncy- en organisatie expert, wiens rapport deze week kan worden verwacht. De voorlopige ad viezen van deze expert hebben reeds geleid tot appreciabele verbeteringen in de resultaten van het bedrijf. Wegens een verschil van mening tussen de R. v. C. en de heer Heimig met betrekking tot de bedrijfspolitiek heeft de heer Heimig per 1 Sept. a.s. ontslag gevraagd als directeur, welk verzoek door commissarissen werd ingewilligd. Het verheugde spr. te kunnen me dedelen, dat er thans een geest vara eendrachtige samenwerking tussen directie en commissarissen heerst en dat in de vele contacten welke zij de laatste maanden met-de heer He ringa hebben gehad, van eenzelfde stemming is gebleken. De vergadering keurde de voorlo pige overeenkomst tot samenwerking met Heringa's Sajetfabrieken goed, nadat een mogelijkheid, geopperd door de heer mr. L. J. den Hollan der om de aandeelhoudersvergade ring ook te laten beslissen over de definitieve overeenkomst, door de president was ontraden op concur- rentie-gronden. Hierna werd bij acclamatie de heer J. W. Heringa, B.Sc., tot directeur en de heer dr. H. A. Zeven tot com missaris benoemd, die beiden voor hun ben9eming dank zegde. DE STAND VAN ZAKEN. Aan het slot van de vergadering deelde de directeur, de heer J. Gorter het volgende mede over de huidige stand van zaken: In de Buitengewone Algemene Vergadering van Aandeelhouders van 24 December 1952 is mededeling gedaan van het slechte resultaat over het eerste halfjaar van ons boekjaar 1952/1953 en genoemd is toen een verlies van ca. 1 millioen zonder afschrijvingen. In aansluiting hierop en vooruit lopend op de publicatie van ons jaarverslag over 1952/1953, welke publicatie in September a.s. kan worden verwacht, moeten we thans mededelen, dat ook over de laatste 6 maanden van ons boekjaar een exploitatie-verlies is geleden. Het juiste cijfer van het verlies over het gehele boekjaar 1952/1953 kan nog niet ook niet bij benade ring worden genoemd, omdat over de grootte van de afschrijvin gen op gebouwen en machines en van de afschrijvingen en reser veringen op voorraden en debi teuren in het buitenland nog over leg in ons Bestuur en met onze accountant moet plaats vinden. Wel staat vast, dat grote afschrijvingen en reserveringen nodig zijn en het totale verliescijfer over het afgelo pen boekjaar zal dan ook het reeds eerder genoemd verlies van 1 mil lioen over het eerste halfjaar aan merkelijk overtreffen. In de Buitengewone Algemene Vergadering van Aandeelhouders van 24 December 1952 zijn voorts mededelingen gedaan over een nood zakelijke reorganisatie. Wij kunnen thans mededelen, dat in de achter ons liggende maanden belangrijke kostenbesparende maatregelen zijn genomen. Enkele van de belangrijk ste willen wij hier noemen.- In het vorig jaar was reeds een begin gemaakt met het inkrimpen van onze eigan verkooporganisatie in het buitenland. Met een verdere inkrimping zijn wij dit jaar voort gegaan. Bij de liquidatie van voor raden en de afwikkeling van debi teuren in het buitenland zullen, naar onze verwachting, nog verlie zen worden geleden. In de balans per 30 April 1953 zullen de geleden verliezen worden afgeboekt en zal voor de nog te verwachten verliezen een reserve-afschrijvingspost wor den opgenomen. Als tweede zeer belangrijk voor beeld noemen wij de diverse ingrij pende maatregelen, die in de fabrie ken en op de kantoren zijn genomen en welke geleid hebben tot een ra tioneler bedrijfsvoering. Helaas gin gen deze maatregelen gepaard met ontslag van ca. 80 man fabrieks- en kantoorpersoneel. Een aanvang werd gemaakt met de invoering van een loonregeling, gebaseerd op een we tenschappelijk tarief naar prestatie; hieraan wgrdt thans verdere uitbrei ding gegeven. Het is moeilijk op dit moment reeds een voorspelling te doen aan gaande de vooruitzichten met be trekking tot het per 1 Mei 1.1. aan gevangen boekjaar. Veel hangt af van het toekomstig verloop van de wolprijzen en van de afzet van onze producten, waaromtrent op dit mo ment het verkoopseizoen moet nog beginnen geen definitieve uitspraak valt te doen. In het alge meen kan worden gezegd, dat door de scherpe concurrentie in onze be drijfstak de winstmarges aan de lage kant zijn. Onze binnenlandse afzet laat zich gunstig aanzien, terwijl wij, ondanks de inkrimping van onze verkooporganisatie in het buitenland, ruim van exportorders zijn voorzien. De vele bij onze Vennootschap gedurende de afgelopen maanden genomen maatregelen, thans gevolgd door de samenwerking met de N.V. Van Cranenburgh Heringa's Sa jetfabriek, wettigen de hoop, dat wij door de moeilijkste periode heen zijn en wij menen dan ook de toe komst met meer vertrouwen tege moet te kunnen zien. der ketels, turbines e.d. uiteenzette. Daarna werd ook een bezoek ge bracht aan de kraakgasinstallatie, die reeds drie weken in werking is. De raadsleden werden hier rondge leid door ir. J..de Wilde. In de loop van de avond kwamen de bezoekers zelfs op het hoge dak van de nieuw bouw terecht, waar zij een prachtig uitzicht hadden over de stad in het vallende avondduister. Niemand toonde neiging om de 85 meter hoge schoorsteen te beklimmen VEERTIGJARIG JUBILEUM. Bij de firma W. van Dam en Co., Leidsche Glashandel aan de Oude Singel 174182 hier ter stede, hing gisteren de driekleur aan de gevel, hetgeen betekende, dat er iets bijzon ders aan de hand was. En zo was het inderdaad, want de procuratiehouder, de heer C. M. J. Boomj herdacht zijn veertigjarig jubileum. De jubilaris werd gistermorgen ter gelegenheid van dit feit ten kantore gehuldigd door de heer D. C. de Jong. Aangezien de jubilaris boven de zaak woont, behoefde er geen auto gehaald te worden om hem ter huldiging te brengen, maar toch had het inhalen van de jubilaris met zijn echtgenote, dochter en a.s. schoonzoon, iets plech tigs, omdat dit geschiedde door de echtegenote van de eigenaar, de heer D. C. de Jong. Deze sprak de heer Boom ira har telijke woorden toe en wees erop, dat zij beiden in de afgelopen veer tig jaar heel wat hadden meegemaakt. Hij stelde het evenwel bijzonder op prijs te kunnen verklaren, dat de ju bilaris voor de zaak heeft gewerkt of het zijn eigen bedrijf gold. Spr. zag in de heer Boom ten volle een mede werker, die aan de vormgeving van het bedrijf het zijne had bijgedragen, hetgeen vooral in de na-oorlogse ja ren een hele opgaaf genoemd kon worden. Spr. herinnerde er voorts aan, dat de heer Boom in het bedrijf kwam toen er nog geen telefoon aanwezig was, maar ook op velerlei ander ge bied is er sinds dien nogal wat ver anderd. De heer de Jong sprak even wel de hoop uit, dat het de heer Boom gegeven moge zijr nog ver schillende jaren zijn volle energie aan de zaak te geven en dat hij hem over tien jaar bij zijn gouden jubi leum eveneens weer moge toespre ken. Dank zeggenc aan mevr. Boom voor de steun, welke zij haar 'man al die jaren is geweest, bood spr. haar een kristallen vaas met bloemen aan, terwijl de jubilaris een enveloppe met inhoud in ontvangst mocht ne men. Namens het personeel werd hierna nog het woord gevoerd door de heer W. van den Nieuweradijk, chauffeur der firma en oudste der collega's, die eveneens in hartelijke woorden de dank van het personeel overbracht voor de wijze, waarop de heer Boom al die jaren hun chef i> geweest. Hij bood hem vervolgens een boeken kast aan, terwijl mevr. Boom bloe men in ontvangst mocht nemen. De heer Boom dankte hierna met enkele woorden voor de hem ge brachte hulde en geschenken en zegde ook voor de toekomst, mede oraderleiding van de zoon van de heer de Jong, zijn beste krachten voor het bedrijf toe. Des middags werd in het Gulden Vlies een druk bezochte receptie ge houden, waar tal van zakenrelaties van hun belangstelling tegenover de jubilaris deden blijken. Aan het eind van de middag was er een zee van bloemen en geschenken, die veler sympathie ten opzichte van de heer Boom vertolkten. Na afloop verenigde de familie de Jong zich met die van de jubilaris aan een intiem diner, mede waardoor de herinnering aan dit jubileum nog lang levendig zal blijven. Burgerlijke Stand Geb.: Christina Gertruda Maria, d. v. A. M. Alkemade en C. A. Dijk- zeul; Lena, d. v. B. Jasperse en M. Hoogendoorn; Johanna, d. v. G. J. van Rijssen en D. J. Broer; Joris Paul, z. v. jonkh. J. A. F. Backer en E. Y. E. G. Loeb; Philip, z. v. J van Driesten en G. E. de Vries; Alida, d. v. A. den Os en L. van der Blom; Aria, d. v. J. de Best en C. Kraaijen- oord; Maria Elisabeth, d. v. M. van Steenbergen en A. Smits; Joanna, d. v. K. van der Maan en G. Noorder- meer; Dirk, z. v. L. van der Plas en N. Boezaard. Gehuwd: J. Keijzer en C. Heruer; Baerlestraat. Het publiek harte lijk welkom uiteraard wordt vriendelijk doch dringend verzocht tijdens het concert zich rustig te gedragen. Het programma luidt: 1. Bandsmarsch, Ernst W. P. Gest. 2. Balalaika-souvenir, Joh. B. Kok. o. Leve de Marine, mars, W. Schoo- temeijer. 4. Sympathie, tango, H. Langerak. 5. Accoreon, mars, W. Schootemijer. 6. Maria-Henriëtte, ouverture, L. Montagne. 7. Gymnas tiek, mars, W. Schootemeijer. Pauze. 8. Amour-Frique, Fr. Léhar. 9. Hermandad, mars, W. Schoote meijer. 70. Rust d'amour concert- wals, H. v. Luck. 11. Noches des Estrellas, tango, A- Malando. 12. Dona Carla, Spaanse wals,Joh. B. Kok, 13. Blaze, Away, mars, Abe Holsman. Gistermiddag om kwart voor vier is de 60-jarige voetganger P. R., wonend in het Komkommerhof, bij het oversteken van de Rijnsburger- weg, ter hoogte van de Kagerstraat, gegrepen door een auto. Een eerste auto kon de onoplettende voetganger nog ontwijken, maar een achter op komende auto greep hem. De man werd gewond aan zijn linker been en naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht. De auto's botsten daarna op elkaar, maar de schade was gering. Het viscollege O verrijn heeft zijn eerste wedstrijd in dit seizoen gehou den in Sassenheim. De vangst was slecht. Eerste werd J. Veeflcind (twee extra bekers van de directie Overrijn). De andeer winnaars waren J Veldthuijzen, H. W Schuchard Jr., J Selier, E. Mark, D. van Duuren, W. v. d. Berg, P. Baars, J. Kanbier. STADSKOK. J. J. Zijl en R. Bake; D. Bergman en J. Matters; H. Lepelaar en C. Matters. Overleden: M. Thiessen, huisvr. van Groenendijk, 38 j.; M. Meel, wed van Witte, 87 j.; J. van der Lin den, wed. van Gans, 84 j.; P. Schip per, zoon, 2 j.; A. Leune, zoon, 2 maanden; R. Poldervaart, zoon, 1 d.; J. H. Kuipers, huisvr. van Van der Meij, 76 j.; G. Groeneweg, huisvr. van Huisman, 68 j. LEIDERDORP DE DRINKWATERVOORZIENING AAN DE ZIJLDIJK De tijd schijnt nabij, dat een lang gekoesterde wens in vervulling gaat en aan een voor deze tijd niet meer aanvaardbare toestand een einde komt, nl. de drinkwatervoorziening aan de Zijldijk. Reeds jaren lang ia door de betrokkenen op de toestand gewezen drang uitgeoefend op het gemeentebestuur om aan deze on houdbare toestand een einde te ma ken. Er is veel gepraat en het heeft heel wat moeite gekost en„ was men niet begonnen met de reconstructie van de Van Valk-Bouwman weg, dan hadden de bewoners van de Zijldijk waarschijnlijk nog langer moeten wachten op het zozeer begeerde water. Het desbetreffende voorsteü voor doortrekking der leiding zal a.s. Vrijdag in de gemeenteraad be tenen de onrendabele onkosten mede handeld worden. Dat ev. aangeslo- moeten dragen zullen velen niet be paald prettig vinden en vermoede lijk zal daar nog wel een woordje over gesproken worden, hoewel er 'n vrij soepele regeling kan worden ge troffen. Gelijktijdig met het Zijl kwartier zal ook de leiding in de Munnikenweg een eind worden door getrokken. Laatste Berichten WIELRENNEN DE RONDE VAN FRANKRIJK. Toestand Koblet en Buchaille zeer bevredigend. CAUTERETS, Dinsdagavond: De toestand van Hugo Koblet en Guy Buchaille, de twee renners die Maandag in de tiende etappe van de Ronde van Frankrijk ten val kwa men, was hedenochtend zeer bevre digend. Hugo Koblet, die enkele lichte kneuzingen, een gat in zijn achterhoofd en een bloeduitstorting in zijn linkerdij been heeft opgelo pen. houdt op zijn kamer in hotel d'Angletterre rustig het bed in af wachting van de komst van zijn par ticuliere arts. Deze is nl. uit Zürich onderweg ^m Koblet af te komen halen. Woensdag zullen zij geza menlijk de terugrei.-; naar Zwitser land ondernemen. En ook met Guy Buchaille is het allemaal ten slotte nog heel goed af gelopen. Nadat hij na zijn val tij dens de afdaling van de Aubisque naar Lourdes was vervoerd, is hij Maandagavond te Cauterets gearri veerd, waar hij de voor hem bestem de kamer in hotel Regina heeft op gezocht. Hij kon zich vervolgens met een gerust gemoed aan de maal tijd zetten, want de in het zieken huis van de bedevaart-plaats ge maakte foto's hadden uitgewezen, dat de Fransman niets bijzonders mankeerde. Vandaag zou hij per auto naar Parijs vertrekken. De Belg van der Stockt tenslotte heeft van zijn valpartij een nogal pijnlijke rechterarn overgehouden. Waarschijnlijk zou hij voor de He etappe niet starten. Zoals gemeld kwam Van der Stockt gisteren na het sluiten van de controle binnen, maar gezien de omstandigheden hadden de wedstrijdcommissarissen hem in de wedstrijd gehandhaafd.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2