S)e CöidóeGoti^cmt Een krachtig Chinees offensief in Korea De politiek van Moskou blijft ongewijzigd De spanning rond het Suez-kanaal Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 14 JULI 1953 44ste JAARGANG No. 12939 Chinezen wagen een kansje Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, A bono. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., 2.p. mud., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Vereenvoudiging in belastingen ^p' 6 Juni 1953 zijn bij de Tweede Kamer een viertal wetsontwer pen ingediend, welke wel enige aandacht verdienen. Ze'hebben een coördinatie tot doel tussen bepalin gen van de heffingen van de belas tingen naar het loon en de verschil lende premieheffingen voor de so ciale verzekeringen. Reeds lange tijd bestond er grote behoefte op dit ge bied een zo groot mogelijke vereen voudiging door te voeren. In de voorstellen zijn opgenomen het Be sluit Loonbelasting 1940 en het Be sluit Vereveningsheffing 1941, de Ongevallenwet 1921, de Land en Tuinbouwongevallenwet 1922, de Ziektewet, de Kinderbijslagwet en het Ziekenfondsenbesluit. Historisch zo gegroeid, zijn er tot heden tussen al deze heffingen tal van verschil len, die niet alleen het begrip loon betreffen, doch ook afwijken in de bepalingen betreffende de waarde ring van de verschillende bestand delen van het loon, de inning van de heffingen, de verschillende ter mijnen, de te voeren administratie, begrippen werkgever en werkne mer, enz. Het laat zich begrijpen, dat hierdoor, vooral voor de onder nemers, welhaast een onhoudbare toestand ontstaan is, welke zo niet kan blijven voortduren. Een be hoorlijke nakoming van de nog in omvapg toenemende voorschriften en bepalingen van allerlei aard van al deze sociale- en belastingwetten vraagt nu een zo gecompliceerde en daardoor kostbare loonadministratie, dat zulks niet meer op redelijke gronden te verantwoorden is. Daar bij komt dan nog dat de betrokke ne doorlopend een lawine van in gewikkelde formulieren krijgt in te vullen. Daarom al is het duidelijk, dat een aanpassing over -en weer van alle onderling verschillende voor- schriften moet leiden tot een be hoorlijke besparing van arbeid, kos ten en zorgen. Alhoewel het effect van de gelijkschakeling niet in cij fers is uit te drukken, staat wel vast, dat dit zeer belangrijk is. Hier bij komt dan nog, dat de overheid na de oorlog tal van werkzaamhe den op de schouders van de onder nemers heeft gelegd, terwijl zulks toch eigenlijk een specifieke over heidstaak is. Maar nu zij dit doet, dient ze er ijl de eerste plaats voor zorg te dragen, dat deze last tot het beslist hoogst nodige beperkt word^. Een wijziging van de bestaande toestand en het aanbrengen van een zo groot mogelijke vereenvoudiging op dit terrein, is dan ook een zaak van de eerste urgentie geworden. Indien de verschillende wetsont- werpen worden aangenomen, zal de volgende unificatie zijn verkre gen. 1. De verschillen tussen het loon- begrip, dat als basis voor de ver schillende heffingen dient, zullen zijn opgeheven, behoudens enkele kleinere verschillen voor de loon belasting, welke tijdelijk nog blijven bestaan. 2. Overeenstemming in de bepa lingen inzake betalingstermijnen, administratie, inning en dergelijke. In de memorie van toelichting •wordt gezegd, dat nog niet tot een volledige gelijkschakeling voor alle heffingen van de begrippen werk gever en werknemer is overgegaan, omdat de uitwerking hiervan nog een geruime tijd van voorbereiding zou vergen. Dit wordt door de re gering niet aanvaardbaar geacht en om deze reden is thans reeds tot de nu voorgestelde gedeeltelijke coör dinatie besloten, zulks te meer nu déze voorstellen voor het bedrijfs leven de belangrijkste zijn. De voor bereiding van de verdere unificatie wordt echter met spoed voortgezet. Wij spreken de hoop uit, dat deze belangrijke wijzigingen spoedig in de Kamers zullen worden behan deld, zulks in het belang van werk gever en werknemer. Het is echter te betreuren, dat de administratieve rechtspraak nog niet in de unifica tie opgenomen is. Uitspraken van ons hoogste rechtscollege kunnen zo weer een ongelijkheid van toe passing doen ontstaan. Een oplos sing had hier wellicht kunnen wor den gevonden door beroep in cas satie bij de Hoge Raad mogelijk te maken voor het gehele complex van de hier aan de orde zijnde wetten en besluiten. F. D. Diepe wiggen in de geallieerde stellingen In de nacht van Maandag op Dinsdag hebben de communisten de zwaarste aanval sedert twee jaar ingezet. Minstens drie Chinese divisies met tezamen 30.000 man vielen een deel van het centrale front aan. De aangevallen sec tor wordt hoofdzakelijk door Zuid-Koreanen verdedigd. Volgens een communiqué van de Verenigde Naties zijn de Chinezen er in geslaagd verscheidene diepe wiggen te vormen, ondanks de krachtige afweer van de strijdkrachten van de Verenigde Naties. indien Rhee opnieuw de oorlog zou beginnen, aldus radio-Peking. Radio-Pongjang heeft gisteren ver klaard, dat de ondertekening van een bestand vertraagd zou kunnen wor den, „als het V.N.-opperbevel geen absoluut bevredigende verzekering geeft, dat president Rhee de uitvoe ring van het bestand niet.zal belem meren." De Eritse regering heeft de Ameri kaanse regering een nieuw rapport gevraagd over de besprekingen Ro bertsonRhee, aldus heeft de plaats vervangend minister van Buitenland se Zaken, Butler, in het Lagerhuis verklaard. Butler voegde hieraan toe, te hopen, dat de situatie er beter zal uitzien dan sommige rapporten doen denken. DOORBRAAK OP VERSCHEIDENE PLAATSEN. De aanval werd ondernomen over een frontbreedte van 30 tot 40 kilo meter, namelijk van een punt ten Noorden van Koemhwa tot juist ten Westen van de rivier de Poekhan. Op een plaats, ten Zuid-Westen van Kimsong, waren de communisten ir. de vroege ochtenduren van Dinsdag drie kilometer in de geallieerde stel lingen doorgedrongen. Volgens van het front ontvangen berichten zouden de communisten op verscheidene plaatsen zijn doorge broken. Een woordvoerder van het achtste leger deelde echter tegen de middag mede, dat de geallieerde linie nog intact was. Een van de uitgangsposities van de communisten was het vorige maand gevormde bruggenhoofd bij de Poek han. Een correspondent te Seoel deelde later mede, dat de communisten met zes divisies aanvallen. RHEE'S BELOFTE NIET VOLDOENDE. Radio-Peking verklaart, dat de „werkelijke betekenis" van de over eenkomst RobertsonRhee is, dat de V.S. Rhee zouden toestaan, een wa penstilstand, negentig dagen nadat hij getekend is, te ondermijnen. Rhee gelooft nl. niet aan de moge lijkheid om met de Chinezen tot be hoorlijke vredesvoorwaarden te ko men, doch hij is bereid om de Ameri kanen drie maanden tijd te geven. Radio-Peking vindt echter Rhee's be lofte, om negentig dagen geen moei lijkheden te veroorzaken, slechts een andere manier om de oorlog opnieuw te beginnen. Het verdrag voor wederzijdse by- stand betekende, dat Zuid-Korea ver zekerd is van militaire, politieke en economische steun van de zijde der V.S. Amerika zou hierdoor weer zijn macht in de strijd kunnen werpen, AANVAL DUURT NOG VOORT Het hoofdkwartier van het achtste leger schat de sterkte van de aan vallende Chinezen op 70.000 man. Volgens militaire waarnemers kan deze aanval worden vergeleken met de grote communistische aanval in het begin van de oorlog. Op het hoofdkwartier van de Zuid Koreaanse Kapitoooldivisie wordt meegedeeld, dat de Chinezen het initiatief nog steeds in handen heb ben. Vanochtend vroeg werd een Ame rikaanse eenheid artillerie tijdelijk door de Chinezen omsingeld. Men bleef echter doorvuren, totdat men door de Zuid Koreanen werd ontzet. Een Amerikaanse adviseur bij de Zuid Koreanen heeft gezien, hoe een geheel Zuid Koreaans regiment door de Noordelijken onder de voet werd gelopen. Nederl* meisje in Amerika vermoord Een Nederlands meisje, dienstbode bij een tandarts in Salt Lake City in de staat Utah, is Zaterdag in de ach tertuin van het huis, waar zij werk zaam was, vermoord. Zij werd met een mes doodgestoken. Hte meisje, mej. Riek Slieren- dregt, is twee en een half jaar gele den met haar ouders uit Nederland in de V.S. aangekomen. De ouders, de heer en mevr. W. SlierendregtAsselman, afkomstig uit Delft, wonen thans in Murray (Utah). Volgens de politie had het meis je de avond bij enkele vriendinnen doorgebracht. Zij was door deze meisjes naar huis gebracht. Dr. Hyrum Bergstrom, bij wie niej. Slierendregt in dienst was, heeft meegedeeld, dat het meisje niet veel uitging. Wanneer ze een avond weg was, kwam ze, volgens hem, altijd prompt om elf uur thuis. De heer Slierendregt was in Ne derland binnenvaartschipper en is 49 jaar oud. Hij behoorde tot de secte der Zevende Dag Adventisten en ver trok op 30 Maart 1951 met vrouw en toen 17-jarige dochter voor eigen rekening per „Veendam" naar Amerika. Daar vestigde hij zich in het Mor- znonencentrum Salt Lake City. Wie doet 't hem na? Twintig dagen geleden ging de 28- jarige circus-artist Etienne Marche- si ergens in een buitenwijk van Dij on op zijn handen staan. Hierna liep hij met de benen om hoog moedig voorwaarts. Zijn doel was Besang, dat 120 kilometer ver der ligt. Thans is hij aangekomen. Hy heeft eelt op de handen. Per dag liep hij gemiddeld 10 ki lometer, en zijn snelheid was 1 km. per uur. Af en toe moest hij een dagje rust nemen om by te komen van de ben zinedampen en de asfaltgeuren, waar men van nabij mee te maken krijgt, als men zich in de wijze van Etienne Marchesi voortbeweegt. De onfortuinlijke val van Koblet Hugo Koblet, een van de „azen" en de hoop van Zwitserland is in een greppel terecht gekomen. Hij brak bij dit ongeval een sleutelbeen, zodat hij van verder rijden in de ronde moest afzien. We zien de onge lukkige Koblet hier op de plaats van het ongeval, terwijl zijn teamgenoot Huber hem bijstaat. TELEFOTO. Na de val van Beria Westberlijns plan voor voedselhulp Burgemeester Reuter van West- Berlijn heeft verklaard, dat het Amerikaanse voedselaanbod, dat door Oost-Duitsland is afgewezen, nog eens door West-Berlijn zal worden gedaan in zodanige vorm, dat het niet kan worden verworpen. Reuter wil de Oost-Berlijners in de gelegenheid stellen in het Weste lijk stadsdeel „de producten te ko pen, die zij al zo lang hebben moe ten ontberen". Een voorstel in deze zin is gedaan aan de West-Duitse Bondsregering die het volgens de burgemeester ze ker zal goedkeuren. Het Witte Huis te Washington heeft Maandag medegedeeld, dat-de V.S. ondanks het afwijzend antwoord van de Sowjet-Unie voedsel ter waarde van vijftien millioen dollar naar de Oost-Duitse grens zenden. De perssecretaris van het Witte Huis, James Hagerty, verklaarde, dat het voedsel naar punten langs de grens met Oost-Berlijn en andere centra in West-Duitsland zal wor den gezonden, maar hij wilde geen verdere bijzonderheden geven. Londense kabinetsbesluiten In Londense politieke kringen meent men te weten, dat het Britse kabinet Maandag de volgende be sluiten heeft genomen met het oog op de toestand in Egypte: 1. Maatregelen zouden worden ge troffen om de kanaalzone, inclu sief Ismailia, geheel te isoleren, 2. Generaal sir Francis Festing, Brits bevelhebber in Egypte, zou opgedragen zijn tegen alle aan vallen van Egyptenaren in de zóne met geweld van wapenen op te treden. 3. De Britse militaire politie zou opdracht hebben gekregen huis zoekingen te verrichten om de vermiste soldaat op te sporen. Britse militaire kringen in Egypte ontkennen, dat er sprake is geweest van een „ultimatum" of dat de thans genomen maatregelen een vergelding zouden zijn voor de ontvoering. Het. zijn slechts voorzorgsmaatregelen met het oog op mogelijke nieuwe ontvoeringen. Maar in Egyptische regeringskrin gen denkt men daar anders over. fZ)e Canfeïentie de„Qteie Que' Helper van Polak veroordeeld Wegens hulpverlening kan de inder tijd uit Breda ontvluchte oorlogs misdadiger Albertus Polak is de voormalige kapitein van de Waffen SS Hans Kettgen uit Gadenstedt door een rechtbank te Hanover tot een geldboete van 200 mark ver oordeeld. Kettgen had Polak na diens vlucht uit Nederland onderdak gegeven en met vervalste papieren een betrek king bezorgd. In Mei jl. werd Polak aangehou den en wegens het legitimeren met de vervalste papieren tot twee maan den gevangenisstraf veroordeeld. Polak zit deze straf thans uit te Han nover. De Westduitse regering heeft nog altijd niet beslist, of Polak na het uitzitten van zijn straf naar Neder land zal worden uitgewezen. Een „snapshot" van de „grote drie" tijdens een vriendschappelijke bijeen komst in Washington bij President Eisenhower. Wij zien hier President Eisenhower, John F. Dulles, de Franse Minister van Buitenlandse Zaken Georges Bidault en de plaatsvervangende Minister van Buitenlandse Zaken van Engeland, Lord Salisbury. Het is vooral de Egyptische minis ter van Voorlichting, majoor Salem, die zich uitermate scherp keert te gen de Britten. Toen gisteren het „ultimatum" afliep en Britse para chutisten begonnen met het opwer pen van versperringen, hield hij een geïmproviseerde radiorede. „Het uur is nog niet gekomen, maar wij zullen de Engelsen verdrijven. Er zullen stromen bloed vloeien. U zult uw orders op het slagveld krijgen, want wij zullen niet achter de bureau's blijven zitten. Reeds acht maanden bereiden wij ons voor". Ook deed hij felle aanvallen op de Britse zaakgelastigde Hankey die vergeefs gepoogd had premier Naguib een bezoek te brengen. Sa lem noemde de zaakgelastigde een „expert in het samenzweren". „Wat er nu in de Kanaalzone gebeurt is een trucje door Hankey uitgehaald om de conferentie in Washington (waar ook Egypte onderwerp van bespreking is) voor een voldongen feit te plaatsen." Geen gratie voor Christie De Britse minister van Binnen landse Zaken, Sir David Maxwell Fyfe, heeft gisteren medegedeeld, dat John Christie, die bekend heeft zeven vrouwen te hebben vermoord (echter veroordeeld alleen wegens moord op zyn vrouw), geen gratie zal worden verleend. Christie zal Woensdag worden op gehangen. De minister maakte deze beslissing bekend, na het rapport van vyf psy chiaters te hebben bestudeerd, die Christie in de gevangenis bezochten. De Kominform heeft in haar we kelijks orgaan verklaard, dat de Rus sische buitenlandse politiek door de val van Beria geen verandering heeft ondergaan. De onmiddellijke doel stellingen van de Sovjet-Unie blij ven: 1. De hereniging van Duitsland. 2. Terugtrekking van de Ame rikaanse troepen uit Japan. 3. De toelating van communis tisch China tot dt U.N.O. COLLECTIEF LEIDERSCHAP. De „Prawda", het officiële blod van de Russische communistische partij, heefe op haar beurt in bijna dezelfde bewoordingen als vlak na de dood van Stalin aangedrongen op een collectief leiderschap en critiek geleverd op die partijleiders, die de problemen „op hun eigen houtje" willen oplossen. Het vermoeden, dat de zuivering van Beria weinig of geen verande ring zou brengen in de Russische politiek, is thans door deze twee ar tikelen versterkt Het artikel in het orgaan van de Kominform zou, volgens diplomatieke kringen, te Wenen na de val van Beria zijn geschreven en dus wel de goedkeuring van het Kremlin hebben. Dat het vredesoffensief nog steeds voortduurt menen die kringen te mogen opmaken uit de opdracht aan de communistische partijen in het buitenland een propagandacampag ne te lanceren, „om de mensen er van te overtuigen, dat de Sovjet- Unie een consequente vredespolitiek voert". De „Parwda" geeft in haar artikel drie partij-secretarissen een beris ping, omdat zij „maar niet kunnen begrijpen, dat niemand in de partij boven critiek is verheven." Het voornaamste principe van de partij aldus de „Prawda", is dat van het collectieve leiderschap. Besluiten, die door één man wor den genomen, zijn altijd eenzijdig, terwijl de partij juist leert, dat alleen de gemeenschappelijke wijsheid van het centrale comité, die gebaseerd is op de Marxistisch-Leninistische theorie,, juiste beslissingen garan deert. De „Prawda" leverde voorts nog critiek op het .feit, dat er weinig par tijbijeenkomsten worden gehouden bijeenkomsten, die bovendien nog slecht zijn georganiseerd en waar op het vereiste aantal leden veelal niet aanwezig is. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot X X Woensdagvond. Opgemaakt te 10 uur). t l AANHOUDEND KOEL. I Wisselend bewolkt met enkele t buien. Matige, tijdelijk vrij f X krachtige, Zuid-Westelijke wind. Aanhoudend koel. X 15 Juli: zon op 4.37, onder 20.54; maan op 9.29 en onder 22.21 uur. Het weer in Europa HELSINKI onbewolkt 23 C. STOCKHOLM half bew. 24 OSLO zwaar bew. 21 KOPENHAGEN zw. bew. 21 AMSTERDAM zw. bew. 18 EDINBURGH regen 18 LONDEN zwaar bew. 18 LUXEMBURG regenbui 17 PARIJS licht bew. 21 BORDEAUX zwaar bew. 21 GRENOBLE onbewolkt 23 NICE onbewolkt 29 GENèVE half bew. 21 ZURICH zwaar bew. 19 LOCARNO onbewolkt 25 BERLIJN zwaar bew. 23 FRANKFORT zw. bew. 21 MüNCHEN zwaar bew. 20 V/ENEN onbewolkt 26 INNSBRUCK licht bew. 21 ROME onbewolkt 26 NIEUWE KOERS TE LEIPZIG De najaarsbeurs te Leipzig, die van 30 Augustus tot 9 September zal worden gehouden, zal geheel in het teken van de „nieuwe koers" in Sowjetzöne van Duitsland staan, zo deelt het Oostduitse persbureau A.D.N. mede. De beurs moet bijdra gen tot een snelle verhoging van de levensstandaard van het volk. Vol gens een verklaring van de leider van het bureau van de beurs Schu bert, moet de beurs voorts een mani festatie zijn van de eenheid der Duitse economie. Tot dusverre zijn uit 24 landen aanmeldingen van exposanten ont vangen, o.m. uit de Sowjet-Unie, de Oost-Europese landen, Zwitserland, Noorwegen, Frankrijk en Nederland. JCavteEtje Gekwetste y delheid heeft een sterk geheugen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1