Raadslid jankte heus niet Soldaat qaf dodelijke steek en werd zelf ernstiq gewond R. K. Federatie van fanfare en harmonie vergaderde in Utrecht HET ZINGENDE Tropcnliefde MAANDAG 13 JULI 1953 SE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Burgemeester Matze vergiste zich Hij sprak! Enige tijd geleden was burge meester Matze, die ook voorz. is van de Renkumse raad, daar getuige van een kibbelpartijtje tussen en kele raadsleden over de voor- of nadelen van woningwetwoningen. Het hoogste woord voerde tijdens deze kibbelarij het P.v.d.A.-lid Mid delhuis, die in de Renkumse raad een opvallend figuur is, omdat hij er al achttien jaar zitting heeft en een liefhebber van de oppositie is. De burgemeester hoorde het een tijdje aan, verloor toen zijn geduld en riep, dat hij genoeg had van het „gejank" van het geachte raadslid Middelhuis. Nu jankte de heer Middelhuis op die bewuste vergadering werkelijk niet; hij praatte alleen een beetje opgewonden en het geluid, dat toen geproduceerd werd, schijnt burge meester Matzer misleid te hebben. Hoe het- zij, toen de vergadering afgelopen was, werd de burgemees ter van bevoegde zijde medegedeeld, dat de heer Middelhuis echt niet ge jankt had en daarom over de uitla ting van de burgemeester erg be droefd was. De burgemeester kon daar in komen: Als je door de mens heid verkeerd begrepen wordt en men denkt, dat je jankt, terwijl je gewoon spreekt, dan is dat iets om moedeloos te worden. Daarom ging de burgemeester naar raadslid Mid delhuis toe, schudde hem krachtig de hand en zei, dat hij heus raadslid Plechtige Omgang door Den Bosch Gisteren Is t© '-a-Hertogenbosch het diocesane Mariacongres onder een massale belangstelling op plech tige wijze besloten. Gistermiddag trok de artistiek geheel veraietrrvde plechtige omgang door Den Bosch. Deze bestond uit drie delen t.w.: een testamentisch, een historisch en een lithurgisch gedeelte. De nieuwe costumes werden ont worpen door de Brabantse kunste naars' Marius de Leeuw en Lucas v. Hoek. Van kerkelijke zijde namen aan deze plechtige omgang deel mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. L. J. Sue- nens, wij-bisschop van Mechelen als vertegenwoordiger van kardinaal Van Roey beschermheer van het diocesane Mariacongres enige missiebisschoppen, abten en prela ten. Bij deze plechtige omgang sloten zich eveneens aan de ministers prof. dr. L. J. M. Beel en mr. J. M. L. Th. Cals, de commissaris van de Konin gin in Noord Brabant prof. dr J. E. de Quay, enkele kamerleden en het gemeentebestuur van 's-Hertogen bosch. Het congres werd besloten met een pontificaal lof op de Parade. Het diocesane Mariacongres, dat een week heeft geduurd, en tijdens welke tienduizenden pelgrims naar 's-Hertogenbosch zijn gekomen, werd belegd ter gelegenheid van het eeuwfeest der terugkeer van het wonderbeeld der Zoete Moeder in de kathedrale basiliek. WATERPROCESSIE OP HET JULIAN AKAN AAL. Op het Julianakanaal is vandaag voor de achtste maal een z.g. water processie gehouden, welke vertrok bij de sluis te Born en daarna door de berghaven te Born en de kolen- en laadhaven te Buchten voer. Aan deze processie nam een twintigtal rijkelijk versierde schepen en schui ten en een gelijk aantal' sleepboten deel. Op de schepen hadden bruidjes, kindergroepen, waaronder deputaties van internaten voor schipperskinde ren, twee maagdenkoren, een jon genskoor en enkele muziekcorpsen plaats genomen. Op het altaarschip vormden twintig man van de Am sterdamse waterpolitie de erewacht. In de berghaven te Born en de laadhaven te Buchten werd tijdens de processie de zegen gegeven. Een slotplechtigheid volgde na afloop in de schipperskerk te Papenhoven Grevenbicht. Voor de processie werd in de openlucht een hoogmis opge- dnigenjxabi^deJje^^ Middelhuis niet verdrietig had wil leb maken. Raadslid Middelhuis greep de hand des burgervaders, drukte die ook, gaf hem daarna weer terug en alles* scheen werke lijk beter dan ooit te voren. De vol gende dag vond de burgemeester bij zijn ontbijtbordje een brief van raadslid Middelhuis. Nieuwsgierig rukte hij het couvert van de brief en toen las hy, dat meneer Middel huis het op prijs zou stellen, wan neer de burgemeester ook nog eens in* een openbare raadszitting zou ver klaren, dat de briefschrijver niet ge jankt had. De burgemeester vond dit overdreven. „Alleen hij had op die bewuste vergadering gedacht dat meneer Middelhuis gejankt had; de overige raadsleden hadden allemaal duidelijk gehoord, dat het spreken was." De burgemeester belde heer Middelhuis op en deelde hem dit mede. De heer Middelhuis kon zich hier niet mee verenigen en het ge volg is, dat thans te Renkum een P. v.d.A.-raadszeteltje onbezet is. ZILVEREN ANJERS UITGEREIKT Z.K.H. Prins Bernhard heeft he den namens het „Prins Bernhard- fonds" zilveren anjers uitgereikt aan de heren I. de Bruyn, dr. B. de Gaay Fortman, L. W. Linssen en A. M. J. Gregoire. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden De data.waar- op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Oranje" (22 juli) Ned. Nw. Guinea: s.s. „Ternate'' (18 Juli) m.s. Oranje" (22 Juli), Ned.- Antillen: s.s. „Baarn" (21 Juli) Suriname: m.s. „Stentor" (21 Juli) Unie van Z. Afrika en Z. W. Afri ka: m.s. „Winchester Castle" (18 Juli). Canada: m.s. „Noorddam" (23 Juli). Zhid Amerika: m.s. „Yapeyul" (18 Juli). Brazilië: m.s. „Eemland" 27 Juli) Australië: via Engeland (18 Juli). Nieuw Zeeland: via Engeland (18 Juli). Nachtelijk drama te Breda Oorzaak vechtpartij een volkomt raadsel De binnenstad van Breda is in de nacht van Zaterdag op Zondag het toneel geweest van een dramatische vechtpartij, waarbij reeds één dode en één zwaar gewonde zijn gevallen en waartoe zover als tot nu toe bekend geen enkele oorzaak aan wezig was. Twee gebroeders begaven zich in het nachtelijk uur naar huis en ont moetten vlak bij hun woning een 22- jarige militair, die in gezelschap was van éen vriend. Deze militair schijnt ruzie gezocht te hebben, welke po ging eindigde met een stomp in het gelaat van een van de broers. Dezen namen verschrikt de vlucht naar hun wcaing en althans zo luidt het verhaal van een van de broers nadat zy. van de schrik bekomen wa ren, besloten ze naar de politie te gaan. Omdat zij met de mogelijkheid rekening hielden dat zij de driftige militair nog teg^n konden komen, wa penden zij zich mat een zzoot In disch kromzwaard. Op weg naar de- politie ontmoetten zij inderdaad de twee andere mannen en blijkbaar moedig geworden door het zwaard, dat zij meedroegen, riep een der broers naar de militair, of hij nu nog zin had om te vechten. De mi litair ging onmiddellijk tot actie over en gaf de spreker met een zwaar, ge opend knipmes zo'n geweldige slag op het hoofd, dat het scherpe mes de schedel spleet. De hevig ontstel de broer voelde zich toen ook» be dreigd en gaf de militair een slag met het zwaard, hetgeen eveneens tot gevolg had, dat de man zwaar ge- Gistermiddag is te Diever door tot nog toe onbekende oorzaak brand ontstaan in het winkelpand annex woonhuis van de groentenhandelaar J. K., wonende in de Kruisstraat te Diever. Omwonenden zagen plotse ling vlammen uit het dak slaan. Door de straffe wind greep het vuur zo snel om zich heen dat er prac- tisch niets meer te redden viel. De bewoners waren op familiebezoek. Slechts een dochter van de heer Kamp bevond zich in de woning. De woning is midden in het dorp gele gen. Zodoende ontstond er groot ge vaar voor uitbreiding van de brand. Dit gevaar werd opgeheven doordat de brandweer ter plaatse verscheen om de belendende percelen nat te houden. De dakgoten van de gere formeerde kerk, die precies tegen over het brandende huis staat had den reeds vlam gevat. Men slaagde erin erger te voorkomen. Wel zijn in de belendende percelen onder meer de gereformeerde pastorie tal van ruiten door de hitte gesprongen. Na een uur was de brandweer de situa tie meester. Omtrent het bedrag der schade is niets bekend. Het pand brandde geheel uit. Verzekering dekt de schade. wond werd. Hij wist echter nog het nabij gelegen politiebureau te berei ken. Beide slachtoffers zijn naar het St. Ignatiusziekenhuis overgebracht, waar de gewonde broer na enkele uren overleed. De militair verkeert nog steeds in levensgevaar. De politie, die in samenwerking met de marechaussee het onderzoek ter hand nam, is er tot nu toe niet in geslaagd ook maar het minste motief voor de vechtpartij te vinden. VREEMDELINGENVERKEER ROND ARNHEM Het dagboek in en om de gewes telijke hoofdstad van Gelderland stijgt volgens het jaarverslag 1952 van de vereniging voor vreemdelin gen-verkeer nog steeds. Het nationale park ,,De Hoge Veluwe" trok 290.000 bezoekers tegen 250.000 in 1951, het Park Rozendaal 145.000 (155.000 iT 1951), het Nederlands Openlucht museum 183.000 (150.000 in 1951), het aquarium en de visvijvers der Heidemaatschappij 12.000 (11.000 in 1951), „Bronbeek 13.200 (14.000 in 1951), Westerbouwing 160.000 (120. 000 in 1951) en „Sonsbeek 1952" 110.000. Wat de toeristische „trekpleisters" betreft, komt men steeds op een totaal van meer dan negenhonderd duizend bezoekers. Wij geloven echter niet, aldus de directeur van V.V.V. Arnhem, de heer, J. Vet, dat deze toename op zichzelf voldoende zal zijn onr het teruglopen van de gemiddelde ver teerkracht van de Nederlandse toe rist te compenseren. Vandaar, dat aan de buitenlandse propaganda door V.V.V. Arnhem zeer veel aan dacht wordt besteed. Overigens kan worden vastgesteld, dat de trek van buitenlanders naar Gelderland bij voortduring toeneemt. Enige achteruitgang moet weliswaar worden geconstateerd van de trek van Scandinavische toeristen, doch deze is ten volle goedgemaakt door de stijging van bezoek uit België en Noord-Frankrijk. Bovendien heeft 't Duitse toerisme een belangrijke om vang aangenomen. Vorig jaar zijn 43613 overnachti- gen geregistreerd in Arnhem in de hotels. Ongeveer dertig procent hier van komt voor rekening van buiten landse loge's. De politie heeft proces-verbaal op gemaakt tegen de piloten van enke le straaljagers, die tijdens een oefen- vlucht slechts op geringe hoogte vlo gen en verontwaardiging wekten bij de burgerij. Deze maatregel is ge nomen, nadat onlangs het Hilversum- se gemeentebestuur bij het ministe rie van Oorlog heeft geklaagd over het euvel van de laag vliegende toe stellen. Men is van mening, dat de straaljagers na het opstijgen van Soesterberg snel genoeg hoogte kun nen winnen om bij hun tocht over Hilversum en andere Gooise ge meenten op aanvaardbare hoogte te vliegen. (Volksk.) Drukke agenda Zaterdagmiddag vergaderde de R.K. Federatie van Muziekbonden in Nederland te Utrecht. De hoofd punten waren wel de behandeling en bespreking van het nieuwe Buma- contract, de behandeling van het voorstel der Reglementscommissie inzake het Federatie-concours of de Kampioenswedstrijden der R.K. Fe deratie. De muziekcommissie en de lijst van juryleden en voorts het maandblad St. Cecilia. Verheugend is vooral de sterke groei van de fe- fcratie vooral in de laatste tijd. In het openingswoord wees de Federatie-voorzitter dr. J. C. M. Sweens op het vele wat gebeurd is sedert de laatste vergadering. De banderi tussen federatie en bonden en met verschillende instanties zijn hechter geworden. Stijgend ledental Verblijdend is vooral de gestage groei van het ledental. Er is een vooruitgang geboekt van ruim 100 aangesloten verenigingen. In totaal waren eind 1952 474 muziekver. in de Federatie verenigd. Een sterke band is nodig om de algemene be langen der R.K. Harmonie en Fan farecorpsen met succes te kunnen behartigen. De heer Lansdaal gaf daarna fi nanciële verslagen over de Federa- tiekas en het maandblad St. Cecilia. Namens de kascontrolecommissie bracht de heer van Osta een gun stig rapport uit. De federatiesecr. de heer van Don gen gaf in het jaarverslag een over zicht van de werkzaamheden van het afgelopen jaar. De deelname aan de Bondsconcoursen in Noord- en Zuid-Holland bleken veel beter te zijn geweest dan in de zuidelijke provincies. Ministeriële waardering De voorz. stelde de vergadering in kennis van een zeer belangrijk schrij ven van de Minister van Onderwijs Kunsten €n Wetenschappen inzake de instelling van een commissie van advies op het gebied van Harmonie en Fanfare. De inhoud van deze brief geeft de overtuiging, dat men ten departemente waardering heeft voor het belangrijke werk, dat door de Harm, en fanfarecorpsen wordt gedaan ter bevordering van de volkscultuur en verantwoorde vrije tijdsbesteding. Mededelingen werden voorts ge daan inzake de verhouding met de internationale federatie en de an dere federaties. De samenwerking met de K.R.O. is uitstekend. Dank zij de goede medewerking van het Auteursrechtenbureau Bu- ma kon een voor iedere bond ge schikt collectief contract worden af gesloten. Den Bosch kampioensstad? Zeer uitgebreide besprekingen werden gevoerd over het voorstel der reglements-commissie betreffen de het federatieconcours of de kam en heeft een volledige bekentenis pioenswedstrijden, maar men kwam nog niet tot algehele overeenstem ming. De besprekingen resulteerden hierin dat men dit jaar kampioens wedstrijden zal trachten te houden te 's-Hertogenbosch voor verenigin gen uit de superieure afdeling, de Ere-afdeling en de afdeling Uitun- tendheid. Hieraan zullen mogen deelnemen verenigingen welke in deze afdelingen op de Bondsconcour: sen een eerste prijs behaalden. Bij te grote aanmelding zullen die ver enigingen in aanmerking komen welke de hoogste aantallen punten behaalden. Wat er ten aanzien van federatiewedstrijden voor de lagere afdelingen dient te geschieden werd een agenda-punt voor de volgende vergadering. De muziek-commissie werd met één lid uitgebreid en zal voortaan bestaan uit de heren Hans M. Schei fes, S. Noom en Jos. de Klerk. Ir principe sprak de vergadering zich uit voor een beperkte kern van vas te juryleden. St. Cecilia Belangrijk was ook de behande ling ter zake van het maandblad St. Cecilia. Hier is de gang van zaken niet geheel volgens wens. Men acht het van groot belang een goed ge redigeerd maandblad te hebben. Door de beheersraad werd een con creet voorstel gedaan dat in over leg met het dag. bestuur der fede ratie tot stand was gekomen. Dit voorstel waarvan men hoopt dat het zal leiden tot de gewenste resulta ten werd door de vergadering aan vaard. Wegens tijdnood moesten enkele agendapunten w.o. behande ling van het nieuwe huish. regle ment en algemene propaganda, wor den verdaagd tot de eerstvolgende vergadering. Boekhouder leefde op té grote voet Hij verduisterde een half ton Bij de Amsterdamse politie heeft een 44-jarige bankier, tevens direc teur van een kleine verzekerings maatschappij in de hoofdstad, aan gifte gedaan, dat zijn 35-jarige pro curatiehouder in het tijdvak van Ja nuari 1950 tot April 1953 een bedrag van ongeveer 50.000 gulden heeft verduisterd. De procuratiehouder, die tevens boekhouder bij bovengenoemde ban kier was en wiens volle vertrouwen hij genoot, zag door te hoge boe kingen en verkeerde tellingen in de boekhouding kans een halve ton in eigen zak te steken, zonder dat de malversaties werden ontdekt, aldus vernemen wij van de Amsterdamse reoherche. Deze kwamen aan het licht, toen de man voor een ander strafbaar feit in hechtenis werd ge nomen en de boeken gecontroleerd werden. Hij is inmiddels verhoord De procuratiehouder maakte met het geld goede sier. Hij ondernam vier buitenlandse reizen, kocht een televisietoestel en droeg dure kle ren. Hij deed het naar buiten voor komen alsof hij nogal rijk was en zich al deze luxe wel kon permit teren. Teneinde de indruk van „er warmpjes bij te zitten" nog te ver sterken, liet hij bij de firma, waar hij werkzaam was, zijn huis voor 50.000 gulden verzekeren, hoewel hij in werkelijkheid geen eigen huis bezat. Aetherklanken DINSDAG. 7.00—24.00 KRO. HILVERSUM I 402 M. KRO: 700 Nws. 7.10 gram. 7.15 Gym. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 3.15 Gram. 9.00 v. d. huisvrouw. 9.35 Gram. 9.40 „Lichtbaken". 10.00 v. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Cembalo-gezel schap en solist. 11.00 v. d. vrouw. 11.30 Amus. ork. en sol. 12.00 Ange lus. 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land en tuinb.meded.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Act. 13.25 Lunchconc. 14.00 Amus.muz. 14.35 Kamerork. en soliste. 15.30 „Ben je zestig?". (Tussen 16.00 en 17.00 Ronde v. Franrijk). 16.00 v. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 v. d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Rubriek „Nederland en de Wereld", mr. J. Linthorst Homan: Europese Econo mische Integratie. 18.00 Hammond orgel. 13.20 Gram. 18.30 v. d. jeugd 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Gram. 20.15 Holland Festival 1953: sopr. en piano. 21.00 Gram. 21.10 Radio Philh. ork. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Kamer- muz. 23.4524.00 Gram. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 v. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.50 v. d kleuters 11.00 v. d. zieken. 11.30 Bariton en piano. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 v. h. platteland. 12.40 Orgel en piano. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Amerikaanse niuz. ka- leidoscoop. 14.30 „Een oud geslacht", hoorspel. 15.50 Gram. 16.30 v. d. jeugd. 17.30 Licht muz. 17.50 Mil. caus. 18.00 Nws. 18.15 Pianosp. 18.30 R.V.U.: Dr. C. A. van Paursen: „De philosophie van de cultuur" (derde lezing). 19.00 Koorconc. 19.25 „Paris vous parle". 19.35 Gram. 19.50 „Van Groenlanders en Eskimo's. 20.00 Nws. 20.05 Weense muz. 20.45 „Moet je horen!" 21.00 Hammondiorgelsp. 21.20 Discogram. 21.40 Gevar. muz. 22.15 Buitenl. overz. 22.30 Viool, altviool, cello en fluit. 23.00 Nws. 23.15 New York Caliing. 23.20 Lichte muz. 23.4524.00 Gram. B'j fiïhh j iarnf.' Die Mkot zie daar goed verschans/! (ik loof een flinke I j. {beloning ui/ aan de fy v, geen. die mi/de Gou- \den Trompet brengh B'jfi/Zah van de baard!' Die irompei ga ik zeiha/en en de baf- ionkop van die irom- oeiZer lever ik er gra PffTZELFDE OGENBLIK komt TffNCE Sip ON/ff NffffR BUITEN EN STOMWEG LOOPT ZE VLffK VOORDE ff ff TELENDE M/'rPff/LLEUR.. (Door CHARLES BRUCE) Nadruk verboden. 22) „Mr. Carruthers, ik zei toch: Asje blief.." „Dat weet ik. miss Temple." „Welnu dan." Desmond aarzelde een ogenblik en Stella ging verder. ,,Ik zal werkelijk wanhopig zijn indien u niet komt. Ik wil horen, wat u al die dagen hebt meege maakt. want ik wil daar de vol gende week mee voor de dag komen op Fort Malcolm." „Dan kan ik niet langer weer stand bieden. Die reden is waarlijk dringend. Ik word wellicht opge hangen of gefusileerd wegens plichtsverzuim, dat zullen we er maar op wagen. Ik zal zorgen, dat ik morgen om 8 uur bij u ben." „Prachtig. Nou bent u weer een man. Au revoir dus, tot morgen." ,.Wel te rusten." Desmond hing de haak weer op en mompelde in zichzelf, terwijl hij 'n krant openvouwde: „Desmond, jongen, je bent een dwaas. Je weet toch, dat het niet goed voor je is.Nou ja, misschien is het ook wel zo, maar wat kan mij het tenslotte schelen." HOOFDSTUK VI „Hallo! Hallo! Hallo! Dus je bent toch gekomen, ouwe jongen!" Temple's stem klonk hem welkom tegemoet, toen het kleine rijtuigje voor de bungalow stil hield. Des- mond klom met moeite naar bene den. want hij was nog stijf van zijn lange tocht door de jungle. De pon- ny aan de sait overlatend, ging hij zijn gastheer tegemoet. „Goedendag, Temple, hoe staat het er mee?" „Zo gezond als een vis, als steeds, hè! Kom binnen. Wat zou je denken van sling of een fles bier? Moeder zal zich voorlopig nog niet laten zien, ze kan ons dus geen standje schoppen. Ben je Stella niet tegen gekomen? Ze is een morgenritje maken." Temple ging hem voor naar het centrale deel van een blok huizen van twee verdiepingen, die met lan ge arkaden met elkaar verbonden waren. De bungalow was gebouwd naar het Hollandse systeem. Een centrale afdeling met de woonka mers, waar omheen de kleinere pa viljoenen, die elk een stel suites, ve randah en badkamers bevatten. Ze lagen als een stralenbundel onr de kern. Ze maakten het zich gemakke lijk in een lange, rieten stoel en dronken dorstig van het schuimende bier uit de hoge, ijsgekoelde tum blers. „Tussen twee haakjes, Temple," zei Desmond na een poosje, „hebben jullie vandaag vryaf op de plantage. Ik ben geen levende ziel tegengeko men. Heel de weg was er geen ster veling te bekennen." „Ja, het is vandaag betaaldag. Je schijnt de tel kwijt te zijn, senor. Maar waarom?" „Och, och, ik geloof niet zo vlug aan een paniek, maar ik geloof, dat ik de zaken een beetje op de spits gedreven heb door die Tiang te laten opsluiten. Zijn mannen schijnen er erg mee in te zitten. Vanmorgen hoorde ik, dat een man of twintig me.ge volgd zijn naar Temoni en dat ze het plan hebben opgevat om hem te bevrijden en ons in een hinderlaag te lokken. Enfin, in ieder geval iets van die aard. Die vervloekte Ansokol, je weet wel, de zoon van die Tiang, schijnt nog een groter woelwater te zijn dan zijn vader Die had de leiding op zich genomen. Het is een verduvelde rakker en tot alles in staat, dat kan ik je op een briefje geven. Alsof het zo moest zijn hadden wij het laatste gedeel te per boot afgelegd, zodat ze ons misliepen. Het lijkt me in ieder ge val niet kwaad, als je de assistenten van een en ander op de hoogte brengt. Ik zou zelf ook maar op mijn hoede zijn, want je weet, als er iets broeit slaat het vuur op de meest onverwachte plaatsen uit. Die kerels konden het wel in hun hoofd halen om je nog een paar koelies te ontfutselen. Ik zou je aanraden een oppas weg te zenden met een briefje zodat ze allemaal weten waar ze aan toe zijn." „In orde, ouwe jongen. We zullen onze maatregelen nemen. Maar ik geloof, dat ze ondertussen voor het ontbijt gezorgd hebben. Laten we dus naar binnen gaan. Je bagage komt met de wagen mee. Was die netjes op tijd?" „Zeker. Dank je voor de attentie. Baji komt ook mee. Ik had hem lie ver bij me, omdat Ah Boon altijd probeert mijn reiszak zo licht moge lijk te maken. Baji heeft meer ver stand van wachten en kan hier ge rust een handje meehelpen, maar Dajaks en Chinezen hebben daar over het algemeen niet van terug. „Goed. Allemaal best, Jongen, zeg tegen mevrouw dat het eten gereed is. Is de missey al terug?" „Nog niet, Toean." „Goedenmorgen, mr. Carruthers, zei mrs Temple met een zachte en kalme stem. „Wat is dat al weer lapg geleden sinds wij u gezien heb ben. Stella vroeg telkens of u nog niet terug was. Goede morgen, Jim. Wat heb je toch voor leven gemaakt, lieveling?" „Ik heb onze voorname gast wel kom geheten, moeder, 'volgens de ge woonte van het land, hoe hoger graad, hoe meer lawaai. Maar laat ons aan tafel gaan, het eten is opge diend en Desmond zal wel honger hebben na zijn tocht." „Is Stella nog niet terug, Jim?" „Nog niet, maar we kunnen niet op haar wachten. Ze krijgt haar portie wel als ze terugkomt." „Als er maar niets met haar ge beurd is. Ik heb niet graag, dat ze er alleen op uit trekt." „Och moeder, niet zo zwaargeestig in de vroege morgen. Het kind is hier zo veilig als de koning in Buc kingham Palace en het is pas acht uur." Toen tegen Desmond: „Moeder tobt altijd over Stella, als een ouwe hen over d'r laatste kuikens. Ik tel niet mee." „Maar Jim, hoe kun je toch zulke leugens verzinnen?" lachte mrs. Temple. „U moet er maar niets van geloven, mr. Carruthers. Hij is nog nooit zo vertroeteld als deze twee weken.' „Asjeblief. Niet roken, niet drin ken, loop niet zo hard, sla dat boek toch wat zachter dicht Jim, Jim laat jij altijd je kranten achter je aan slingeren? Jim, je komt vanmiddag toch weer niet met die dronken assi stent afzetten, en zo gaat het de hele dag maar door. Maar vooruit, laat ons aan de slag gaan. Ik ben je toch altijd te slim af, niet waar moeder tje?" In de anti-chambre van de eetzaal klonk ineens een verward stemmen- rumoer. De Chinese jongen stak zijn kop door het gordijn en met onver stoorbaar gezicht en stem zei hij te gen Temple: ,,De sait wenst ute spreken, Toean Besar. Het paard van de missy is daareven teruggekomen." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7