Italiaan Magni won de negende étappe Voortdurend slecht weer in de Pyreneeën lil De formule 1953 een succes Ned. athletiekploeg leed zware nederlaag tegen Zwitserland Interview met Kees Pellenaars MAANDAG 13 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Gerrit Voorting was eerste tot op één wielerbaan-ronde PAU, 12 Juli. Hassenforder is zijn gele trui kwijtgeraakt, hij heeft hem moeten afstaan aan zijn voor ganger Schaer, die nu zowel in het gewone algemeen klassement als in de rangschikking voor de Cinquen- tenaire leidt. Dat is het markante feit van de laatste vlakke etappes. Deze degradatie van de dappere Re gionaal zal niemand verbazen. Hij was zeer vermoeid te Bordeaux aan gekomen en had als een zieke man op de rustdag op zijn bed gelegen. Al vrij spoedig na de start van Zon dagmorgen zakte hij af naar de staart 'van het peloton. Natuurlijk wéren er een paar andere leden van de noord-oost centrale ploeg in zijn nabijheid en ze zorgden er voor, dat hij het contact niet verloor. Maar daarmede was de gele trui niet ge red, en nog herhaaldelijk in de loop van deze negende etappe moesten zijn maats hem te hulp komen. Hij kon het echter niet bolwerken bij het hoge tempo, waarin werd gere den en dat zowel door toedoen van zijn concurrent Schaer als van een aantal andere renners, bij wie ook de Franse Nationalen, vrijwel voort durend werd gehandhaafd. En het ein<j van het lied was, dat Hassen forder met 7 minuten achterstand ever de streep ging, waarmee al zijn illusies om althans tot de voet van de pyreneeën de leiding te be houden, in rook zijn opgegaan. Toch altijd een hoog gemiddelde Had men vrij algemeen verwacht, dat dé renners zonder uitzondering hun krachten zouden sparen voor de beide bergetappes, die thans op het programma staan, en is dit glo baal gesproken ook gebeurd, dit nam niet weg, dat de rit allerminst een wandeling is geworden. Het uurge- middelde steeg weer boven de 36 kilometer, dat er op wijst, dat de karavaan allerminst geluierd heeft. Wanneer men dan ook nog weet, dat het weer ongewoon slecht was voor het zuiden van Frankrijk, dan krijgt een dergelijk hoog moyenne een bijzondere betekenis. Naar de toeschouwers langs de- weg ons mededeelden, had het al ongeveer 14 dagen aan een stuk door geregénd. Blijkbaar is deze dag geen uitzondering op de regel geworden, want toen we uit Bordeaux vertrok ken, motregende het, halverwege het parcours regende het pijpestelen eh aan de finish vielen plasregens neer, die een uurtje later overgingen in stortbuien. Op dat ogenblik gin gen de toppen van de Pyreneeën, gèheel schuil in laaghangende wol ken en waren de valleien als het ware toegedekt met dikke nevels. Het begin van de etappe werd ge kenmerkt door een groot aantal lek ke banden, een eigenaardig feit, want het degdek verkeerde in goe de staat. Door een landschap, dat eigenlijk niets verschilde van dat in Twenthe of op de Veluwe veel dennenbossen, loofhout langs de weg en hier en daar flauwgolvende velden met rijpend graan reed de karavaan in straf tempo in zuid oostelijke richting. Telkens waren er korte, felle demarrages, die het peloton verbrokkelden, in groepjes viel het uiteen, maar steeds weer kwam na korte of lange tijd de fusie tot stand. Hassenforder zat te zwoegen, hij zat af en toe „dood", zoals de term luidt. En weliswaar kreeg hij, zoals gezegd, steun van zijn ploegmaats, maar het feit, dat in de tweede helft van de rit Forestier, ook een man van zijn ploeg, er even alleen van door ging, zal zijn moreel niet heb ben verbeterd. Een kilometer of ze ventig van de start kwam het tot een valpartij, waarbij zeker dertig renners betrokken waren, nadat een hunner slipte op de tramrails. Het liep allemaal goed af en Nederlan ders werden er gelukkig niet in ge mengd. Zij reden overigens nogal fortuinlijk, alleen Adri Voorting kreeg eenmaal een lek bandje. Uitlooppogingen Toen er ongeveer 130 van de 197 km waren afgelegd, leidde een der talrijke demarrages tot een uitloop^ zien kreeg. Redolfi, Suykerbuyk, Corrieri, Gueguen, Kemp, Darriga- de, en nog onkele anderen liepen 30Ó meter uit. Tóen zette het pelo ton onder leiding van Molineris de achtervolging in en de aanval werd bedwongen. Het was Suykerbuyk die, vyftig kilometer voor de finish, andermaal wegliep en de stoot gaf tot een strijd, die het peloton spoedig in twee gro te groepen splitste. In de eerste za ten behalve Suykerbuyk, Wout Wagtmans, Roks en Voorting en verder alle grote azen, Koblet, Bar- tali, Bobet, Magni, Schaer en de rest, jn totaal een dertig man. In de tweede zagen we Nolten, die zeer op zijn gemak reed, wat ver standig was, van Breenen, Adri Voorting en van Est. De man uit St. Willebrord voelde zich echter in het tweede peloton niet op zijn plaats, en ging eerst alleen weg, kreeg toen gezelschap van een paar Fransen en een Spanjaard, die echter spoe dig terugviel en kon zich na een achtervolging van 5 km, gereden in een tempo dat boven de 40 km lag, bij de kopgroep voegen. De finish naderde, en in grote lij nen bleef de thans verkregen positie dezelfde. Wel probeerde Koblet, een etappe-zege ruikend, er door mid del van een flitsende demarrage tussenuit te trekken en kwam eerst inderdaad even los, maar de Italia nen hadden hem in de gaten en As- trua, Magni en Isotti gingen als ha zewinden achter hem aan en brach ten meester Hugo tot rede. Gerrit Voorting aan de kop. Op het circuit van de ruime Place de Verdun arriveerde, tot grote vreugde van de Nederlandse volgers, Gerrit Voorting, die zich kort voor Pau zeer handig naar voren had ge werkt aan de kop van het eerste peloton, met een meter of twintig voorsprong. Hij ging ook het eerst over de witte streep, maar vergat, dat er nog een ronde gereden moest worden, zodat hij afstapte en on middellijk achter lag op de voorste gelederen van het peloton, dat nu pas de eindspurt inzette. Het was zeer jammer, want al is het twijfel achtig of Gerrit Voorting, zonder die fatale vergissing de etappe had gewonnen, hij zou zich toch. zeer waarschijnlijk bij de eerste vijf of zes hebben geplaatst. Nu werd het voor de zoveelste maal een duel tus sen Koblet en Magni, dat op over tuigende wijze door de Italiaan werd gewonnen. Robic werd derde, Schaer vierde, Bartali vijfde en van Est zesde. Gerrit Voorting moest genoe gen nemen met de twaalfde plaats. In dezelfde tijd klasseerden Wagt mans, Suykerbuyk en Roks zich nè- gentiende, twintigste en vieren twintigste. Van Breenen, die op het circuit dezelfde fout maakte als Ger rit Voorting. werd 36ste op ruim 2 minuten en Nolten en Adri Voor ting zaten in het peloton, waarvoor dezelfde tijd als voor van Breenen werd genoteerd. Met de eerste bergetappe voor de COLMSPIU Q Ste.Marie '«^"SJShGaudens 56km J, j 42 km. A c,9' C.deFtyresourf m d Aspin 1563m boeg is de positie van de vier best geplaatste Nederlanders als volgt: in het algemeen klassement: Wagt mans tweede op 1 min. 2 sec. van Schaer, Roks vierde op 3 min. 55 sec., van Est zesde op 5 min. 26 sec. en Gerrit Voorting zevende op 5 min. 45 sec. Dus nog altijd vier van het acht tal bij de eerste tien. vV BORDEAUX, 11 Juli. Nu er acht etappes gereden zijn en de tour voor ruim een derde achter de rug is, wordt het mogelijk zich een oor deel te vormen over de thans gel dende wedstrijdformule, het inge wikkelde en subtiele probleem, dat de organisatoren altijd zoveel hoofd brekens kost. Men weet naar welk doel- gestreefd wordt: een aantrek kelijke, -voortdurende spannende wedstrijd met zo weinig mogelijk dode momenten, en dan niet alleen aantrekkelijk voor de toeschouwers, maar ook voor de renners zelf. Daartoe moesten de overmacht van de enkele super-kampioenen worden beknot en de kansen van de mindere goden vermeerderd,, terwijl de strijd lust van de laatstgeplaatste renners diende te worden geprikkeld. Dit alles trachtte Jacques Goddet te be reiken door middel van zijn wed strijd-formule, waarin enkele nieu- wiegheden werden verwerkt, bij het behoud van andere bepalingen, die in vroeger jaren doeltreffend wa ren gebleken. De voornaamste punten van de formule 1953 zijn: over het alge meen korte etappes de herden- kingsrit over 345 kilometer van Nantes naar Bordeaux was een van de weinige uitzonderingen, verlich ting van de bergetappes opdat de supercracks geen gelegenheid zou den krijgen zich in de vlakten voort durend te sparen om in de bergen de strijd in hun voordeel te beslis sen, uitkering van een dagelijkse premie aan de drager van de gele trui, beschikbaarstelling van een da gelijkse premie voor de renner met de grootste strijdlust de thans al vermaarde „suikerprijs" vaststel ling van het-dégelijks ploegenklasse- ment door optelling van de tijden van de beste drie van elke ploeg in elke rit, en niet meer van de beste drie in de algemene rangschikking, afschaffing van de tijdvergoedingen voor de beste klimmers, alhoewel het bergklassement met de daaraan verbonden premie gehandhaafd bleef, en tenslotte de instelling van de trophee van de Cinquantenaire, waarvan de winnaar een bijzondere vette prijs zal mogen innen. Het klassement voor de Cinquan tenaire, wordt opgemaakt niet aan de hand van de gemaakte tijden, zo als het gewone algemene klassement, maar van de behaalde plaatsen in de etappen. Nummer een van elke etap- krijgt een punt, nummer twee minste punten totaliseert is winnaar, en wie tijdens de wedstrijd de lei ding heeft mag rijden in een groe ne trui. Er zijn dus voortdurend twee leiders, de een in een gele en de an dere in een groene trui. Schaer heeft enige tijd bovenaan gestaan in beide klassementen, hij droeg toen uiteraard alleen de gele trui. Natuurlijk lopen deze twee-klas sementen tot op zekere hoogte paral lel met elkaar.'Het is niet mogelijk dat een iri het gewone algemeeh klassement zeer hooggeplaatste ren-. ner zeer laag staat in de rangschik- omdat een andere uitstekende klim mer, de Breton Robic, slechts een kleine 7 minuten met Hassenforder verschilt. Bovendien heeft Koblet in de afgelopen dagen, teneinde de schade te beperken, herhaaldelijk zelf moeten ingrijpen. De rit van Straatsburg is voor hem geen wan deling geweest, waarbij hij zijn krachten voortdurend kon sparen. Koblet blijft favoriet voor de eer ste plaats. Maar de zege is hem moeilijker gemaakt en de midden standers hebben ook een aardig graantje kunnen meepikken, waar mede de organisatoren een van hun doeleinden hebben verwezenlijkt. De finale 100 meter heren: links boven T. Aret (2e), links onder Wehrli (le); rechts boven Griesser (4e) en rechts onder Rulander (3e). De officiële landenathletiekont- moeting NederlandZwitserland op re Nenijto-sintelbaan te Rotterdam is in een zware nederlaag voor Neder» land (86132 pnt.) geëindigd. Slechts drie van de twintig num mers konden in het voordeel van onze landgenoten worden beslist, de i.verige zeventien gingen niet slechts verloren, doch liepen in vele ge vallen uit op een volkomen échèc. Zo kon Lamoree zich bijvoorbeeld niet eens plaatsen bij het polstok- hcogspringen. Driemaal faalde hij bij de aanvangssprong van 3.40 me ter en hij was daarmee van verdere aeemame uitgesloten, zonder Neder land ook maar 1 punt te hebben be zorgd. Ook H. Hofmeester bracht het niet ver. Zijn 3.50 meter stak schril af tegen de prestaties van Hofsetter er. Balciger, die over veel grotere techniek beschikten en resp. 4 m. en 3.90 m. haalden. Omdat ook het openingsnummer, het kogelslingeren een onderlinge aangelegenheid tussen de Zwitsers Hirsch en Veeser was geworden (50.50 m. en 49.50 m.), stond Neder- lanr al direct ver achter en er is in feite geen moment twijfel geweest over de einduitslag. Want ook op de loopnummers waren de gasten su perieur. Slechts Aret bleek op de Na de overwinning: van Jan Nöiten in de achtste etappê'staan de Nederlandse papieren wederom zeer hóóg- op de in ternationale wielermarkt. Er was even r - .een kleine inzinking geweest na die klllg voor de Cinquantenaire. Maar j eerste eclatante successen, men ver- deze klassementen behoeven elkaarwachtte dat nu eens andere ploegen niet geheel te dekken, en dat van aan de beurt zouden komen en de Ne- de Cinquantenaire kan van de ene J derlanders uit het licht der schijnwer- op de andere dag sterk verschillen. pers zouden verdringen. Dat zal mis- Sommige renners hebben het voor al op laatstgenoemde prijs gemunt, bijvoorbeeld Magni, die nog goed genoeg klimt om in het gewone al gemeen-klassement, althans naar menselijke berekening, boven Koblet te eindigen. Maar voor de Cinquan tenaire heeft hij een prima kans. Het is gemakkelijk te begrijpen, dat de ze prijzen een geheel nieuw element in de strijd hebben gebracht en de aantrekkelijkheid van de ronde zich heeft vergroot. Tot nu toe is de ronde over vlak terrein gegaan. OOk MetzLuik door de Ardennen was nog geen bergetap pe. Men kan zeggen, dat de formule 1Ö53 tot nu toe aan de verwachtin gen van de organisatoren heeft be-" antwoord, want geen enkele etappe is kleurloos geweest, in tegendeel, en de kleine luiden hebben al hun kansen gehad. Verdèr staan de beroemde berg- specialisten Koblet en Bartali om hen alleen te noemen, momenteel bijna IVA minuut achter op de gele trui drager Hassenforder, een ver schil, dat niet weggecijferd kan wor den. Weliswaar heeft Coppi aan de voet van de Pyreneeën nog wel eens^ verder achter gestaan, wat hem niet belette de tour te winnen, maar hy- heeft er toen hard voor moeten vechten. En dat zal ditmaal naar al- krijgt er twee en zo vervolgens. Nogi le waarschijnlijkheid ook Koblët, d£ poging, die een wat ernstiger aan- eens, wie na de laatste etappe de 1 grote favoriet, moeten doen, temeer In de stromende regen arriveerde men te Pau BORDEAUX, 11 Juli. wel, want je weet, wat hij in zijn mars heeft. Suykerbuyk is een moedige jon gen en van goede wil. Hij- komt een beetje macht tekort, dat zal met dé tijd veranderen Hij verdient zijn plaats in de ploeg. Hein van Breenen staat altijd klaar voor ieder en voor alles, net als in de Giro. Hij is onze Hollandse Carrea, als je begrijpt wat ik bedoel. Ik wou er zo best twee of drie in de ploeg heb ben". „En Jan Nolten? Ik ben blij als een kind, dat hij gisteren die vlakke etappe gewonnen heeft, want nu komt er meteen een eind aan dat fabeltje, dat hij alleen maar klimmen kan. In de rit van Bordeaux naar Pau doet hij niets, maar voor de bergen reken ik op hem. Met Nolten kunnen we dit jaar de tour nog niet winnen, maar over twee jaar, dan spreken we elkaar nader". En je totaal-indruk over de ploeg en de prestaties? Pellenaars had zijn antwoord dadelijk klaar. Hij zei: „Als ze me in Straatsburg gezegd hadden: Pel, we rekenen er op, dat je na acht etappes te Bordeaux, twee etappes gewonnen zult hebben en drie maal de Suikerprijs en viermaal het dagelijkse ploegenklassement en dat er vier Nederlanders bij de eerste tien zul len zijn in de algemene rangschikking, als ze dat van me verwacht hadden, nou, dan had ik gezegd: „Jongens, neem als jeblieft het karwei van me over, want ik zie er geen voor!".... schien ook later nog wel gebeuren wellicht al gauw, maar nu is het nog niet zo ver. Nolten heeft aller aandacht tot zich getrokken, zowel van renners als van volgers en meer dan één deskundige betreurt zijn ondoordachte krachtsver spilling in een paar vroegere etappes, waardoor hij zoveel tijd verloor. Het is doodjammer, want als er één in staat moet worden geacht om Koblet te klop pen, dan was hij het, leest men in ver schillende Franse bladen. En tevens wordt nogmaals vastgesteld, dat de Ne derlanders, nu zij numeriek niet meer gehandicapt zijn in de tour, bewezen hebben tot de grote internationale klasse te behoren, ook wat de wegwedstrijden en meer in het bijzonder de etappe-wed strijden aangaat. Geen enkele andere ploeg houdt zo veel dreigingen in, schreef vanmorgen nog een Parijse collega. „Jongens, jongens, is me dat een ver schil met twee jaar geleden", zei Kees Pellenaars, toen we het er met hem over hadden. In 1951 zagen ze me ge woonweg niet, de grote heren van de beroemde ploegen. Ik moest altijd naar ze toe gaan, en dan waren ze wel erg vriendelijk, maar toch steeds zo'n beetje uit de hoogte, weet je wel?.... Wij tel den niet mee, wij waren maar ldeine bij-lopertjes, we mochten blij zijn met een plaatsje beneden aan de tafel. Maar nu komen de heren naar mij toe en moeten weten, wat ik van hun renners denk, en wat wij van plan zijn. We zijn jnet sprongen naar boven gegaan en het js alleen maar oppassen, dat we niet overmoedig worden, want het zwaarste komt nog, weet je wel?...." „Dus je bent tevreden over de jon gens?" „Tevreden? Dat is veel te zacht ge- -zegd. Ze hebben man voor man meer "gedaan, dan ik verwacht had. Wagtmans is nooit zo goed geweest in het begin van een ronde, Gerrit Voorting rijdt in topvorm, en zijn broer Adri wordt een reuze coureurtje. Je begrijpt, dat ik er wel voor oppas, dat hij zich niet dood rijdt. Dat is anders een linke knaap, altijd 's avonds het eerst in het hotel, want dan zit hij ook het eerst in het bad, en wordt hij het eerste gemasseerd. Dat bewijst in elk geval, dat hij aan het eind van de rit niet „dood" heeft geze ten, een jongen met een goede moraal en mijn vondst voor de toekomst. Thys Roks valt alleszins mee, ik ben be nieuwd wat hij nu in de bergen gaan doen. Hij moet op temperatuur komen. Het eerste bergje is voor hem altijd het zwaarst, daarna draait hij even rap als de beste". Pellenaars zoog eens aan zijn Hol landse sigaar en ging door: „Nou, dan Wim van Est. Daar wordt steeds op gelet. In hét peloton komt hij niet weg, want ze zitten dadelijk aan zijn wiel. Maar zijn beurt komt ook nog Een beeld van de finish te Pan, waar de renners in een stromende gietbui arriveerden als eindpunt van de 9e etappe. Van rechts naar links: Mag ni, Koblet, Robic (bijna geheel ver scholen achter Koblet), Schaer, Bar tali en Imparis. Geheel links onze landgenoot Wim van Est. TELEFOTO. KLASSEMENTEN. De uitslag van de negende etappe van Bordeaux naar Pau (197 km.) luidt: 1. Magni (It.) 5 uur 9 min. 58 sec.; 2. Koblet (Zwits.): 3. Robic (West); 4. Schaer (Zwits.); 5. Bartali (It.); 6. Van Est; 7. Impanis (Belg.); 8. Dupont (Z.W.) 9. Geminiani (Fr.)10. Rolland (Fr.); 11. Bauvin (N.O.C.); 12. Gerrit Voorting; 13. Mirando (Z.O.); 14. Audaire West)15. Darrigade (Z.W.) 16. Pontet (West)17. Gauthier (Fr.); 18. Mallejac (West); 19. Wagtmans; 20. Suykerbuyk; 21. Renaud (De de France)22. Bobet (Fr.)23. Astrua (It.); 24. Roks; 25. Lauredi (Fr.) allen zelfde tijd als Magni; 32. een grote groep ex aequo onder leiding van de Italiaan Corrieri, in 5.12.07, in deze groep be vonden zich Van Breenen, Nolten en Adri Voorting. De gele trui-drager Has senforder eindigde op de 89e plaats in een groepje ex aequo in 5.16.51. Het algemeen klassement luidt thans: 1. Schaer (Zwits.) 54.04.04; 2. Wagtmans 54.05.06; 3. Renaud (lie de France) 54.07.34; 4. Roks 54.07.59; 5. Bauvin (N.O.C.) 54.08.44; 6. Van Est 54.09.30; 7. Gerrit Voorting 54.09.49; 8. Mahe (West) 54.09.50; 9. Robic (West) 54.10.04; 10. Astrua (It.) z.t.; 11. Hassenforder (N.O.C.) 54.10.09; M. Meunier (N.O.C.) 54.10.54; 13. Close (België) 54.11.52; 14. Lauredi (Frankrijk) 54.11.54; 15. Impanis (Belg.) 54.12.09; 16. Anzile (N.O.C.) 54.12.13; 17 Èrnzer (Lux.) 54.12.18; 18. Diot Clle de France) 54.13.20; 19. Serra (Sp.) 54.14.05; 20. Caput (lie de France) 54.14.15; 21. Geminiani 54.14.32; 25. Magni (It.) 54.15.41; 26. Koblet (Zwits.) 54.16.11; 29. Bobet (Fr.) 54.16.41; 30. Bartali (It.) z.t.; 46. Van Breenen 54.23.38; 58. Adri Voorting 54.31.56; 63. Suykerbuyk 54.33.28; 64. Nolten 54.34.11. Het ploegenklassement van de negen de etappe luidt: 1. Italië 15.28.54; 2. West, Nederland (Van Est, Gerrit Voor ting, Wagtmans) en Frankrijk 15.29.54; 5. N.O.C. 15.31.28; 6. Zwitserland 15.31,33;. 7. Z.W. 15.32.03; 8. Ile de France, België en Luxemburg 15.34.12; 11 Spanje 15.35.46; 12. Z.O. 15.45.03. Het algemeen ploegenklassement luidt: 1. N.O.C. 161.40.31; 2. Nederland 161.56.43; 3. West 162.01.59; 4, Ile de France 162.08.31; 5. Frankrijk 162.10.59; België 162.17.38; 7. Italië 162.19.45; 100 en 200 m. tegen hen opgewas sen. Op beide nummers leverde hij een fel duel met Wehrli. De 100 meter verloor hij op de streep (beiden 10.9 sec., maar op de 200 meter revan cheerde hij zich. Ook nu was het ver schil echter miniem (beiden 22.1 sec.). De twee overige Nederlandse overwinningen waren bij het ver springen en het speerwerpen te no teren. Fikkert wierp de speer bijna 5 meter verder dan de beste Zwit ser (60.43) en Lutkeveld legde met 58.02 meter royaal beslag op de tweede plaats. Eveneens hielpen Visser en Wessels Nederland aan 8 punten resp. met een fraaie sprong van 7.32 meter en een van 6.84 me ter. Werkelijke spanning boden nog de 110 meter horden en de 800 meter; het werden beide Zwitserse over winningen, maar voor Rem was een beter resultaat mogelijk geweest dan de tweede plaats. Te laat zette hij zijn aanval in op Wallkamm, die van start af de kop had genomen en een tiental meters winst had ver overd. Eerst na 3O0 meter kwam Rem snel naar voren, doch hij was te laat en verloor met nog geen meter verschil. Met gemak wonnen de Zwitsers voorts de lange aflstandsnummers. Doordat Slijkhuis Op medisch advies voor de 1500 meter verstek had laten gaan was dit nummer bij voorbaat reeds voor de Zwitsers. En even ge makkelijk kwam het op de 5000 me ster tot een Zwitserse zege. Tot 2000 -meter lagen de lopers bijeen, doch.- -daarna zakten van den Veerdonk en Maliepaard terug Page nam de lei ding om-die niet meer af te staan. Met nog groter machtsvertoon won Schiidel de 10 kilometer. Adriaanse had zich hier moeten laten vervan gen door onze marathonskampioen Van der Zande, maar deze kon al spoedig het tempo niet volgens en zo.u ten slotte met ruim anderhalve baan achterstand als vierde en laatste eindigen. Hier bleek ook. hoe weinig interessant deze loopnummers over een zo grote afstand met zo'n gering aantal deeiaemers (van elk land op ieder nummer twee) kunnen zijn. Immers, toen Scnudel, Van der Lin den en Wyss in de eerste 3 kilometer elkander nog wat gezelschap hadden gehouden, liet de eerste zijn beide concurrenten met een lange sprint plotseling „staan" en ondervond hij van hen geen enkele bedreiging meer. Want van der Linden kon geen kracht voor een tegenaanval vinden en Wyss had hier kennelijk weinig zin in. Na 5 A km-, toen Schu. del de overwinning al in zij-n zak had, kreeg de Nederlander boven dien een inzinking, waarvan hij zich een kilometer verder herstelde, juist op het moment, dat" Wijss een zwak moment had en zich liet passeren. Toen kreeg men het niet alledaags schouwspel te zirn, dat een athleet het verkiest om barravoets óver de .sintels te gaan. Wijss wierp n.l. zijn spikes in het gras en won hierna v/eer geleidelijk terreii. op Van der Linden, die hij inderdaad te pak ken kreeg, maar toch in de laatste kilometer v/eer moest laten gaan. En dit duel speelde zich af ver ach ter Schudel, die er in fraaie stijl nog een snelle laatste ronde uit gooide en precies op de eindstreep zijn landgenoot nog een ,lap" be zorgde. Tenslotte gingen ook de beide es tafette-nummers en de 3000 meter steeple-chase voor de Oranje-plóeg verloren. Op dit laatste nummer kwam slechts Fekkes voor Nederland aan de start, daar Jonkers Vrijdag j.l. was geblesseerd en men geen plaatsvervanger had kunnen vin den. Thoet en Staubli vochten dit nummer samen voor Zwitserland uit, welke strijd door Thoet in 9 min. 55 sec. werd gewonnen. De 4 x 100 meter ging tot op de helft precies geliik op dank zij Van der Meulen en Holst, maar de wis sel tussen deze laatste en Aret mis lukte volkomen en voor Rulander was er tóen geen redden meer aan. 8. Zwitserland 162.36.33; 9. Luxemburg 162.47.28; 10. Z.W. 162.51.47; 11. ZO. 163.04.59; 12. Spanje 163.05.38. Het jubileumklassement luidt: 1. Schaer (Zw.) 99 pnt.; 2. Robic (W.) 101 pnt.: 3. Magni (It.) 107 pnt; 4. Koblet (Zw) 145 pnt.; 5. Van Est 153 pnt.; 6. Geminiani (Fr. Nat.) 160'pnt.; 7. Gerrit Voorting 195 pnt.; 8. Rolland 230 pnt.; 9. Astrua (It.) 246 pnt.; 10. Bartali (It) 247 pnt. De prijs voor de strijdlustigste ren ner ,werd ditmaal toegekend aan Dar- rigade (Z.W.).

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5