Lode wij kskerk te Leiden thans kerk van zelfstandige parochie Bisschoppelijk schrijven over oprichting nieuwe parochie DEKEN M, A. TANSEN TOT PASTOOR BENOEMD Drie kerkmeesters benoemd door Bisschop van Haarlem Deken Jansen vervuld van blijdschap staat voor bergen werk Gebed en offer gevraagd voor oplossing van vele problemen MAANDAG 13 JULI 1953 E>E LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ^|ET INGANG van vandaag heeft Leiden er een vijfde parochie bij gekregen. Gistel-morgen heeft deken M. A. Jansen onder alle H. Missen in de St. Lodewijkskerk een brief I voorgelezen van mgr. J. P. Huibers, j Bisschop van Haarlem, waarin wordt medegedeeld, dat de Lodewijkskerk, ingaande op Maandag 13 Juli 1953, verheven wordt tot zelfstandige pa rochiekerk en dat de zeereerw. heer M. A. Jansen benoemd is tot pastoor. Tevens zijn er drie kerkmeesters be noemd. Zoals men zich zal herinne ren, werd op eerste Paasdag aan prof. Jansen van het Philosophicum te Warmond opdracht verleend de op richting van de St. Lodewijksparo- ehie voor te bereiden. Deze werk zaamheden zijn thans afgesloten door het bisschoppelijk besluit van oprich ting. Zoals bekend, werd de zeer eerw. heer Jansen ondertussen tot deken van Leiden benoemd na het overlijden van deken A. Homulle. De nieuwe parochie bestaat voor het grootste deel uit grondgebied in de binnenstad, dat tot vandaag tot de St. Petrusparochie behoorde. Hiermede wordt voorzien in een reeds lang gevoelde behoefte. Toen de St. Petruskerk aan de Langebrug afbrandde (waar thans de brand weerkazerne staat) en de nieuwe kerk buiten de stadssingels werd ge bouwd, kwamen de nieuwe stadswij ken wel in het bezit van een cen traal gelegen parochiekerk, maar werd de afstand voor de parochianen in de binnenstad naar de nieuwe kerk wel wat te groot, met het ge volg, dat vele St. Petrus-parochianen regelmatig de Hartebrugkerk bezoch ten. Waar een goed parochieleven zich ontwikkelen moet rond de paro chiekerk als centrum, was het duide lijk, dat hierin verandering moest komen. Bovendien breidde de St. Pe trusparochie zich steeds meer naar buiten uit, zodat de parochie te groot werd (meer dan 10.000 zielen) het geen evenmin een goede en intensie ve zielzorg in de hand werkte. Er moest dus een oplossing ge zocht worden. Deze zou te vinden ge weest zijn in de stichting van een nieuwe parochie aan de rand van de stad, maar uiteindelijk werd de voor keur gegeven aan een nieuwe paro chie in de binnenstad, waardoor het werk in de St. Petrusparochie zich geheel op de buitenwijken zou kun nen concentreren. Ongetwijfeld heeft de overweging, dat de oudste katho lieke kerk van Leiden, een monu ment van de eerste orde, verdiende ingeschakeld te worden in het pa rochieleven, hierbij een rol gespeeld. In dergelijke aangelegenheden wordt de Bisschop geadviseerd door de Diocesane Situeringscommissie, welke o.a. bestaat uit prof. Granpé Molière, ir. Jan van der Laani en prof. Zeegers van het Kath. Sociaal Kerkelijk Instituut. Hieruit is een sub-commissie gevormd, onder voor zitterschap van rector H. Sondaal, die zich speciaal bezig hield met de Leid- se parochie-problemen. Ne talrijke besprekingen met de parochie-gees telijken en een contactavond met een aantal toekomstige parochianen van de eventuele nieuwe parochie, werd het plan nader uitgewerkt en verkreeg het de bisschoppelijke goed keuring. Restauratie nodig. Inmiddels is aan het Leidse archi tectenbureau ir. Hugo van Oerle en J. J. Schrama opdracht gegeven een restauratieplan te ontwerpen voor de St. Lodewijkskerk, die weliswaar niet in verval verkeert, maar toch dringend gerestaureerd moet worden, voordat zij als parochiekerk gebruikt kan worden. Om het aantal zitplaat sen uit te breiden is het plan opgevat de kerk eenxkruisvorm te geven door de aanbouw van twee kleine zijsche pen, die echter het karakter van de huidige kerk niet zullen aantasten. Trouwens bij het hele restauratie plan staat voorop, dat het interieur in grote trekken moet blijven zoals het na 1807 werd gebouwd. Bij een kerk behoort een pastorie en de St. Lodewijkskerk heeft er dan ook een. Men kent het oude gebouw, waarin o.a. de R.K. Bibliotheek ge vestigd is. Restauratie van dit overi gens niet bijzonder practische ge bouw (met een marmeren gang, breed als een autoweg en 32 meter lang!) brengt hoge kosten met zich mee, reden waarom het efficiënter zal zijn een nieuwe pastorie aan de andere kant van de kerk te bouwen, in de tuin, die thans door een blinde muur van de straat gescheiden wordt. Een en ander moet echter nog nader uitgewerkt worden en behoeft nog de toestemming van talrijke instanties. Ook de kerktoren, die, in tegenstel ling tot het gebouw zelf, eigendom van de gemeente is, dient gerestau reerd te worden. Wanneer de kerk volgens boven staand plan gerestaureerd wordt, zul len er 500 plaatsen in zijn, voldoen de om met vier H. Missen per Zon dag alle parochianen gelegenheid te het vaststellen van de nieuwe gren zen, waarbij het aantal parochianen een grote rol speelde, is dankbaar ge bruik gemaakt van de gegevens, die liet Kath. Bevolkingsbureau van Lei den ter beschikking stelde. Een gro te kaart, die in het kerkportaal is op gehangen, geeft een duidelijk beeld van de grenzen der nieuwe parochie en de daarin gelegen straten. Wanneer de restauratie voltooid zal zijn, wordt het altaar officieel gecon sacreerd. De eerste plechtige H. Mis zal worden opgedragen op Zondag 28 Augustus, de eerste Zondag na 25 seven in hun eigen parochiekerk hun j Augustus,' het feest van de H. Lode- Zondagsplichten te vervullen. Bij i wijk, patroon van de parochie. Toespraak tot de parochianen Nog geen normaal parochieleven Na het voorlezen onder alle H. Missen van het bisschoppelijk schrijven heeft deken Jansen zich zich met een kort woord tot zijn nieuwe parochianen gericht, waar van wij de tekst hieronder vol ledig weergeven. DEKEN M. A. JANSEN. minder passend is om waar de Bisschop gesproken heeft als onder daan nog het woord te nemen, toch geloof ik, dat noch de Bisschop noch het me kwalijk zullen nemen, wanneer ik als pas-benoemde Pas toor nog enkele woorden toevoeg aan hetgeen zo juist is voorgelezen. De wezenlijke betekenis van dit i Bisschoppelijk schrijven is deze, dat er thans een nieuw, vijfde paro chie binnen de stad Leiden is opge richt, de parochie van de H. Lode wijk. U begrijpt, dat dit feit aller eerst natuurlijk voor mijn persoon, maar even goed en, wat de gevolgen betreft, eigenlijk nog veel meer voor U een reden tot vreugde is. Zelf ben ik van blijdschap ver vuld, omdat dit Bisschoppelijk stuk het eerste resutlaat betekent van mijn arbeid in Uw midden en de afslui ting vormt van de eerste phase in het volbrengen van mijn opdracht. Maar ook en vooral zelfs voor U is het een vreugdevolle dag. Natuur lijk behoorde U tot nu toe reeds tot een bepaalde parochie, maar voor de meesten Uwer lag de parochiekerk niet zo in Uw nabijheid als met de Lodewijk het geval is. Maar toch is dit niet het enige en ook niet het voornaamste. Tot nu toe behoorde tot een zeer grote parochie. En aan verbonden. Het ligt voor de hand, dat de zielzorg in een derge lijke, zo omvangrijke parochie veel minder intens kan uitgeoefend wor den. En dit is zeker het geval, wan neer de Pastoor van zulk een paro chie tevens de dekenale verplichtin gen heeft te behartigen. Het persoon lijke element raakt dan gemakke lijk op de achtergrond: U voelt zich als eenling en zelfs als gezin min of meer verdronken in de massa. Aan ieder gezin en aan ieder persoon kan niet die aandacht worden ge schonken. welke wel gewenst zou zijn. We denken hier aan het woord van Christus: de herder kent zijn schapen en zijn schapen kennen hem. Maar hoe kan een pastoor, ook met behulp van zijn medewerkers, de kapelaans, dit verwerkelijken, waar het aantal parochianen alleen al het uiterst moeilijk, zo niet onmogelijk maakt? Helaas is het om vele redenen in onze steden momenteel bijna overal onmogelijk om bij het stichten van parochies het aantal parochianen zo danig te beperken, dat de zielzorg zo volledig en intens mogelijk kan worden uitgeoefend. Maar dan komt U, parochianen van de Lode wijk, wel in een zeer benijdenswaar dige positie te verkeren. Om tenmin ste een deel van de grootste paro chies in Leiden op te vangen heefl de Bisschoppelijke Situeringscom missie in de binnenstad een parochie geconcipieerd, die het hari der stad omvat, een parochie, waar de be staande Lodewijkskerk het midden punt van vormt. Aldus is deze. onder vele opzichten ideale parochie ont staan. Ze omvat geen 3000 zielen en voor deze parochie thans gelegd is. Want al is de parochie officieel op gericht en geconstitueerd, toch kan ze als zodanig nog niet werken en U nog niet alles aanbieden, wat U van een parochie verwachten kunt. Daarom hebt U uit het zo juist voor gelezen stuk vernomen, dat U tot nog ander te bepalen datum be schouwd zult worden als te behoren tot de parochie, waartoe U tot nu toe behoord hebt. Bij rouw- trouwplechtigheden kan de kerk U immers momenteel nog niet geven, wat behoorlijk is; kapelaans zijn nog daar waren grote nadelen voor U als na de bouw aan kerk en van pas- niet aan de parochie verbonden en torie de parochie voor goed kan gaan werken, is daar een zielzorg mogelijk, die slechts zeer weinige misschien zelfs geen enkele stads- parochie in ons Bisdom bieden kan en waarvan de Pastoor op gemak kelijker wijze ook een taak als De ken vervullen kan. Daarom is het vandaag ock voor U een dag van geestelijke vreugde, omdat thans de eerste steen gelegd is voor een parochie, die Uw geeste lijke belangen en geestelijke noden zo volledig als menselijkerwijze mo gelijk is, kan opvangen En dan spreek ik nog niet eens van de apar te voordelen, die deze historische en eerbiedwaardige kerk U Lieden Ondanks verbouwing en vergroting Na afloop van een der H. Missen verlaten de nieuwe parochianen die nu St. Lodewijksparochianen gewor den zijn, het kerkgebouw, dat zo spoedig mogelijk gerestaureerd zal worden. De plannen liggen al klaar, maar de uitvoering hiervan zal nog wel even op zich laten wachten, om dat vele instanties hun toestemming nog moeten geven. (Foto: „De Leidse Courant") kan de Bisschop ook nog niet geven en ik-zelf kan onmogelijk reeds thans alle werkzaamheden van de bestaande parochies overnemen. Ik kan niet systematisch huisbezoek doen, alle katechismuslessen geven, geestelijke verenigingen zoals con gregaties oprichten en leiden, alle jeugdwerk organiseren en nog zo vele andere parochiële werkzaamhe den verrichten. Dat is me eenvoudig onmogelijk. De bouw van kerk en pastorie en de dekenale verplichtin gen, waarvoor ik sta, maken dat trouwens al onmogelijk. En boven- zal dit kerkgebouw haar eigen sfeer en stemming behouden. dien, al zal de kerk zo lang mogelijk voor de' gewone diensten geopend blijven, ik voorzien een korte tijd, De eerste steen. dat ook de kerk zal moeten worden gesloten wegens restauratiewerk- U sprak ik van de eerste steen, die j zaamheden. Dat neemt natuurlijk Wijziging parochiegrenzen vandaag ingegaan JOANNES PETRUS HUIBERS DOOR DE GENADE GODS EN DE GUNST VAN DE APOSTOLISCHE STOEL Bisschop van Haarlem Assistent-Bisschop bij de Pauselijke Troon, aan allen dit dit lezen of ho?en lezen ZALIGHEID IN DEN HEER! Aangezien het Ons nuttig en ge wenst voorkomt om in het geestelijk belang der Katholieken, die in de binnenstad van Leiden wonen, een zelfstandige parochie op te richten, zo hebben Wij, nadat belanghebben den door Ons zijn gehoord en met toestemming van het Hoogwaardig Kathedraal Kapittel, besloten, om krachtens door de kerkelijke wetge ving Ons verleende volmacht, vast te stellen bij dezen als volgt: I. Van de parochies: a) Onze Lieve Vrouw Hemelvaart en H. Jo seph en b) H. Petrus scheiden Wij die gedeelten af, welke gelegen zijn bin nen de grenslijnen, zo aanstonds vast te stellen. Bedoelde gedeelten richten Wij op tot een zelfstandige en van de overi ge parochies geheel vrije parochie, onder de titel van de H. Lodewijk te J^eiden in het Dekenaat Leiden. De zogenaamde Lodewijkskerk aan de Steenschuur te Leiden ver heffen Wij tot parochiekerk met alle rechten, voorrechten en verplichtin gen, welke aan parochiekerken ver bonden zijn. De pastoor, die over deze parochie als herder wordt aangesteld, zal, naar het goedvinden van Ons en Onze opvolgers ten alle tijde kunnen wor den ontslagen of verplaatst naar een andere parochie. Het grondgebied van deze nieuwe parochie is als volgt vastgesteld: De grenslijn neemt een aan vang in het water van de Witte Singel tegenover de Doelensteeg, gaat vandaar achtereenvolgens in Zuidelijke, Oostelijke en Noorde lijke richting door het midden van de Witte Singel en de Zoe- terwoudsesingel tot in de Nieuwe Rijn, buigt daar naar het Westen en loopt door het midden van de Nieuwe Rijn tot de Herengracht en door het midden van deze gracht in Noordelijke richting tot de 3e Groenesteeg en vandaar door het midden van de 3e, 2e en le Groenesteeg, steeds in Weste lijke richting, tot aan de Hooi gracht. Vandaar loopt de grens door het midden van de Hooigracht in Zuidelijke richting tot de Hoog landse Kerkkoorsteeg. Daar buigt zij naar het Westen en gaat door het midden van de Hooglandse Kerkkoorsteeg en vervolgens door het midden van de Moriaan- steeg tot de Hooglandse Kerk- gracht. Deze volgt zij door het midden om de Hooglandse Kerk heen in Zuidelijke richting tot aan de Nieuwstraat. Vandaar loopt de grens in N.- Westelijke richting midden door de Nieuwstraat tot de Burch- steeg en midden door de Burch- steeg in Zuid-Westelijke richting tot in de Nieuwe Rijn, door het midden van welk water zij in Noord-Westelijke richting voort gaat'tot tegenover de Manden- makerssteeg. Vervolgens loopt de grens door het midden van deze steeg in Zuid-Westelijke richting tot in de Breestraat en in Noord-Wes telijke richting door het midden van de Breestraat tot het Rapen burg en vandaar door het mid den van het Rapenburg in Zui delijke richting tot de Doelen steeg. Vervolgens loopt de grens door het midden van de Doelen steeg en in rechte lijn verder tot het water van de Witte Singel, vanwaar zij is uitgegaan. I. In verband met de oprichting van de parochie can- de H. Lodewijk Deze wijziging gaat in op Maandag 13 Juli 1953. b) van het territorium van de paro chie Onze Lieve Vrouw Hemelvaart en H. Joseph wordt ten gunste van de parochie van Onze Lieve Vrouw On bevlekt Ontvangen afgescheiden het als volgt omschreven gedeelte: De grenslijn begint in het mid den van de Oude Rijn, waar deze de Hooigracht ontmoet en loopt vervolgens midden door de Hooi gracht in Zuidelijke richting tot de Hooglandse Kerkkoorsteeg. Dan buigt zij naar het Westen en gaat door het midden van de Hooglandse Kerkkoorsteeg tot op de Middelweg en in Noord-Ooste lijke richting door het midden Parochianen blijven voorlopig j I tot hun oude parochie behoren achten Wij het gewenst enige wijzi gingen te brengen in de grenzen van de bestaande parochies: a) van het tentorium van de paro chie van de H. Petrus wordt ten gun ste van de parochie van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen afgescheiden het als volgt omschreven gedeelte: De grenslijn begint in de Nieu we Rijn tegenover de Mandenma- kerssteeg, gaat in Zuid-Westelijke richting midden door de Manden- makerssteeg tot in de Breestraat, midden door deze Noord-West- waarts tot aan de Vrouwensteeg en van daaruit naar het Noord- Oosten midden door deze steeg tot in het water van de Rijn. Zij volgt daarna het midden van de Rijn in Zuid-Oostelijke richting tot het punt van uitgang. van deze weg tot bij de Moriaan- steeg en midden door de Moriaan- steeg tot in de Hooglandse Kerk- gracht. Vervolgens wendt de grenslijn zich Noordwarts en gaat door het midden van de Hooglandse Kerk- gracht en de Hooglands Kerk steeg tot in de Haarlemmerstraat, welke zij in Oostelijke richting door het midden volgt tot zij aan de Legewerfsteeg komt. Vandaar loopt zij Noordwaarts door het midden van de Lege werfsteeg en Westwaarts door het midden van de van der Werff- straat tot in het midden van de Pelikaanstraat en daarna door het midden van de Pelikaanstraat in Zuidelijke richting tot het punt van uitgang. Deze wijziging gaat in op Maandag 13 Juli 1953 Ter behartiging van de tijdelijke en stoffelijke belangen dezer nieuwe parochie van de H. Lodewijk richten Wij een Kerkbestuur op, bestaande uit de tijdelijke Pastoor als Voorzit ter en verder drie Kerkmeesters. Tot Pastoor benoemen Wij de Zeer- Eerwaarde Heer M. A. Jansen en tot Kerkmeester, deze eerste keer recht- sareeks en in alfabetische volgorde de Heren: Adrianus Wilhelmus Joseph v. d. Heyden; Fredericus Carolus de Hos- son; Cornelis Joannes Martinus Stol wijk. Omdat de gelovigen de grote wel daad der nieuwe parochie niet vol ledig kunnen genieten voordat aldaar de kerk gerestaureerd en verbouwd zal zijn, bepalen Wij, dat de bewo ners van de nieuwe parochie tot een door Ons nader te bepalen datum zullen blijven beschouwd worden als behorend tot hun tegenwoordige pa rochie, zodat tot dat tijdstip hunne rechten en verplichtingen tegenover hun tegenwoordige parocniekerk blij ven voortbestaan. Al het bovenstaande verordenen Wij en stellen Wij vast, bevelende, dat het door allen, wien het aangaat, zal geëerbiedigd en onderhouden wor den. En zal dit Ons Besluit op de eerste Zondag na ontvangst dezer op de ge bruikelijke wijze in de parochieker ken van Onze Lieve Vrouw Hemel vaart en H. Joseph, de H. Petrus en Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ont vangen en in de kerk van de H. Lodewijk worden afgekondigd. Gegeven te Haarlem. 7 Juli 1953. t JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem. Op last van Z. H. Excellentie, J. SOLLEVELD, secretaris. niet weg, dat ik toch doen zal wat ik kan om intussen het contact met U te leggen en dat ik proberen zal U te leren kennen zowel in als bui ten de kerk.. Behalve het aangeven van de gren zen van de nieuwe Lodewijks-paro- chile bevat dit Bisschoppelijk schrij ven ook enkele wijzigingen tussen de reeds bestaande parochies. Deze wijzigingen komen hierop neer, dat ten behoeve van de Hartebrug-paro- chie een klein gedeelte zowel van de Petrus-parochie als van de parochie O. L. Vr. Hemelvaart wordt afge staan. En deze wijzigingen gaan de finitief reeds morgen, de 13e Juli in. Zo gaarne zou ik deze dag op een. enigszins grootse wijze hebben wil len vieren, maar de outillage van de kerk en ook van de parochie laten, dit thans nog niet toe. Voor het op dragen van een plechtige H. Mis zou ik paramenten hebben moeten lenen en zelfs ook een kerkkoor. Juist op de dag. dat de parochie als zelfstandig wordt opgericht leek mij dit echter niet zo passend. Deze toe stand zal echter nu niet lang meer duren. Vieren we deze dag in stil te om des te grootser de consecratie- dag te vieren van de gerestaureerde en verbouwde kerk, tevens de eer ste dag, dat de parochie volledig kan gaan werken. Voor de opbouw dezer kerk en pa rochie 'zijn er nog vele problemen op te lossen. Daar zijn problemen bij, waarin U mij niet* anders kunt helpen dan door Uw gebed en daar om ben ik gisteren begonnen met een Zaterdags Maria-Lof om Maria's ze gen over de parochie af te roepen. Mag ik U dringend verzoeken om zo veel mogelijk allen en in iedef geval met minstens één lid uit ieder gezin daarbij geregeld tegenwoordig te zijn? Er is echter ook één probleem, waartoe U Uw medewerking tot op lossing wel kunt geven, ik behoef U niet te zeggen, dat restauratie en verbouwing van de kerk en de bouw van de pastorie zeer grote sommen gelds zullen vergen en soms beangstigt mij de vraag, hoe ik daar aan het hoofd zal kunnen bieden. Maar twee dingen zijn een grote steun voor mij en dat zijn: allereerst het optimisme van de Bisschop en vervolgens de zekerheid, dat ik hier niet alleen voor sta, maar dat ik re kenen kan op Uw aller medewer king. Ook voor de organisatie van deze steun zullen er plannen worden uitgewerkt en binnenkort U ook worden voorgelegd. Met Gods zegen, met Maria's hulp en ook met Uw steun zal de Lode wijk een prachtige parochie worden, een parochie, die geestelijk en ma terieel bloeien zal tot heil van alle parochianen. H. Lodewijk, bid voor ons. Amen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2