MOSKOU WEIGERT HOOGHARTIG AMERIKA S HULP Beledigend voor de O. Duitsers zegt Molotof De Drie zijn het eens over het gesprek met Moskou Duitse koelwagen ramde Nederlandse touringcar Overeenstemming tussen Robertson en Rhee Koel onvast weer JCowceCtje X""X. m A MAANDAG 13 JULI 1953 JT M J 9 f J A| 44ste JAARGANG No. 12938 1 MOLQTOPS Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j koude aardappelen buurt Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. S S Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert: 15 ct. p. mm Telefoontjes f 1.50 Levensmiddelen waren reeds onderweg Het Amerikaanse aanbod om voor 15 millioen dollar aan voedingsmidde len naar Oost-Duitsland te zenden, is door de Sovjet- en de Oost-Duitse regering afgewezen. Het Russische antwoord werd in een nota van Molotof door de plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Wisjinski, aan de Amerikaanse zaakgelastigde O'Shaughnessy overhandigd. Molotof heeft geantwoord, dat de Amerikaanse regering verkeerd is ingelicht over de toestand in Oost-Duitsland. „Dat is niet verwonderlijk, omdat Amerika zijn inlichtingen krijgt uit bronnen, zoals de Amerikaanse Hoge Commissaris en Adenauer, de kanselier van Bonn, die in hoofdzaak verantwoordelijk waren voor de schending van de openbare orde in het Oostelijke deel van Berlijn", aldus Molotof. RUSLAND ZENDT VOEDSEL GENOEG. Aimerika was, door het aanbod aan de Sovjet-regering te doen zonder Oost-Duitsland daarin te kennen, „op getreden op een wijze, die zelfs de bevolking van een kolonie zou bele- digea, laat staan het Duitse volk en zijn wettige democratische regering". In Molotof's boodschap wordt ten slotte gezegd, dat de Russische rege ring reeds voedsel naar Oost-Duits land heeft gezonden en bereid is nog meer te zenden. De stap van Amerika was „een propaganda-manoeuvre, die niets te maken had met de ware be langen van de Duitse bevolking De Oost-Duitse regiering noemde het aanbod „een nieuwe provocatie «n beledigend voor het Oost-Duitse »ólk". „Als Amerika werkelijk wil hel- pèn, moet het het plan-Schuman an nuleren, de vrije handel tussen Oost en West toestaan, zich niet met de buitenlandse handel van Duitsland bemoeien, het EDG-verdrag en de conventies van Bonn te niet doen en vierlanaenbesprekingen over de een heid van Duitsland organiseren", al dus het communiqué van de Oost- Duitse regering. Verder wordt gezégd, dat Oost- Duitsland geen Amerikaanse hulp nodig heeft, „omdat het tot de de mocratische wereldmarkt behoort en gunstige handelsverdragen heeft met de Sovjet-Unie, China, Polen en de andere communistische landen." Bovendien werden op het ogenblik besprekingen gevoerd over extra-le veranties van de Sovjet-Unie. AANBOD BLIJFT VAN KRACHT. Het Witte Huis heeft gezegd, dat ondanks de weigering van de Sov jet-Unie het aanbod van kracht blijft. President Eisenhower had het aan bod Vrijdag bekend gemaakt. Voof de verscheping van 2000 ton bloem, 1000 ton varkensvet, 1000 ton bonen en 500 ton melkpoeder waren reeds schikkingen getroffen. Het Witte Huis te Washington had een verklaring uitgegeven, waarin andere landen van de vrije wereld werden uitgenodigd zich aan de zijde der V.S. te scharen om de noodtoe stand te helpen bestrijden. In West- Berlijn is men van oordeel, dat de Oost-Duitse huisvrouwén het sinds 1947 niet zo slecht gehad hebben. Wel heeft de Oost-Duitse regering staatspakhuizen geopend na de Juni-opstand, maar men beschouwt die hoeveelheid als een drupped op een gloeiende plaat. Moskou's weigering van president Eisenhowers aanbod van voedselzen- dingen voor Oost-Duitsland en de bewoordingen, waarin deze weigering was vervat, werden door kanselier Adenauer „in hoge mate betreurens waardig" genoemd. De regering van West-Duitsland heeft een beroep op de bevolking gedaan om te trachten hun particuliere voedselpakketten naar Oost-Duitsland te verdubbelen. Pute onzin. -Een woordvoerder van de Ameri kaanse Hoge Commissie verklaarde, dat de weigering dubbel te betreuren De „gemotoriseerde" mens De Oostenrijkse ingenieur Bruno Nagler is de man, die het hierboven afgebeelde eigenaardige werktuig op zijn geweten heeft. Sinds 1928 wijdt deze technicus zich aan het perfec- tionneren van helicopters, thans ech ter heeft hij een „heliglider" ont worpen, die zoals de helicoptère loodrecht stijgt, en daarna lang zaam neerglijdt, zoals de autogiro dat deed. Het eigenaardig uitziende vlieg-werktuig, dat wordt aange gespt als een parachute, een met de hand bestuurbaar roer en een flinke propeller heeft, wordt voortgedre ven door een raket-motor. Hij is op het ogenblik in gebruik op het West- chtster County Vliegveld V. S.)Hier ziet U de journalsite Chris Comninel, die een motorloze heliglider „past". is, omdat reeds veel van de toege zegde - voedingsmiddelen ondefweg was. Ten dele waren deze tér waar de van 15 millioen dollar in Duits land, ten dele in de Veï. Staten bij eengebracht. De bewering, dat het aanbod een propagandamanoeuvre was, werd voldoende weerlegd door de hulp, die Amerika sinds tientallen jaren aan landen, die in nood ver keerden, hebben geboden... En nie mand kon volgens de woordvoerder ontkennen, dat er in Oost-Duitsland honger heerst De bewering dat Ame rika de opstand in Oost-Duitsland zou hebben geprovoceerd, noemde de woordvoerder pure onzin. Misschien zou men het bijeengebrachte voedsel ter beschikking kunnen stellen van de West-Duitse regering, die dan zou moeten trachten het via handelska nalen door te sturen naar Oost- Duitsland. De woordvoerder beschouwde de verwerping van het aanbod door Moskou als een factor, die een even tuele viermogendhedenconferentie nog meer zal vertragen. President Eisenhower had ons in structie gegeven te trachten met de Sovjet-autoriteiten in Duitsland "tot besprekingen te komen over de rege ling van de verscheping en de distri butie van de aangeboden voedings middelen. Als de Russen over een be langrijke kwestie van leven en dood voor de Oost-Duitsers niet met ons willen praten, waarover willen ze dat dan wel? vroeg hij. De burgemeester van West-Berlijn, Ernst Reuter, verklaarde: „De ver werping van het aanbod zal de sym pathie van de OOost-Duitse bevolking voor haar regering niet vergroten." Intussen onderzoeken Amerikaanse en Duitse autoriteiten te Bonn of er wegen bestaan om na Moskou's wei gering op andere wijze voedsel naar Oost-Duitsland te zenden. OM DE SPANNING TE VERMINDEREN Men verwacht te Washington, dat de aldaar vergaderende drie Westerse ministers van Buitenlandse Zaken heden een volkomen overeenstemming zullen bereiken ten aanzien v^n voorstellen betreffende een ontmoeting van president Eisenhower en de eerste ministers van Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie. Berichten, dat een dergelijke overeenkomst gisteren reeds in kannen en kruiken zou zijn gekomen, worden ontkend. Vandaag zullen de ministers het rapport voor zich hebben van twee commissies, die van daag in het bijzonder de Duitse eenwording en de invloed daarvan op de Westerse defensie bestudeerden. Vandaag wordt verwacht, dat de ministers in een communiqué hun eensgezind gevoelen zullen doen blijken. der vier landen te doen bijeenkomen. Ofschoon omtrent tijd en plaats niets genoemd wordt, is het wel duidelijk, dat bedoelde conferentie niet gehou den zal kunnen wofden vóór de ver kiezingen in West-Duitsland in Sep tember a.s. Het schijnt, dat de vraag nog open is gebleven, of een „Bermu da-conferentie" van de drie Westerse staatshoofden aan het overleg met de Sovjets zou moeten voorafgaan. De drie ministers hebben profijt getrokken van de inzichten van de Amerikaanse ambassadeur te Mos kou, Charles Bohlen, die te Washing ton was gearriveerd en ten huize van Dulles de Westerse ministers ont moette. Voorts hebben afzonderlijke be sprekingen plaats gevonden tussen Dulles en Bidault over Indo-China en tussen Dulles en Lord Salisbury over Egypte. De laatste, die ook een bezoek had willen brengen aan mi nister Eden, die herstellende is op Rode Island, moest dit voornemen opgeven vanwege een gevatte koude. TOETSING OPRECHTHEID DER SOVJET. Minister Bidault en Lord Salisbury heoben als argumenten voor het houden van een viermogendhedenbe- spreking genoemd: 1. De wijdverspreide en diepgaande wens onder de .volkeren van West- Europa voor een poging om een ver mindering van spanning in de wereld te bereiken. 2. De betekenis van het beproeven van de oprechtheid van de vredelie- venaheid der Sovjets. 3. De moeilijkheid om een eensge zinde Westerse politiek te formule ren zonder dat klaarheid bestaat omtrent de Sovjet-politiek, inzonder heid na de recente gebeurtenissen in Oost-Europa en de Sovjet-Unie zelf. Naar men meent te weten, heeft Churchill Lord Salisbury opgedragen aan de andere ministers te doen we ten, dat hij nog steeds op hetzelfde standpunt staat wat betreft de wen selijkheid van het houden van een viermogendhedenconferentie. Minister Foster Dulles heeft zich tegen deze wens niet verzet, maar hij heeft er op aangedrongen, dat verdere besprekingen en stappen zullen plaats vinuen, welke aan een conferentie van dusdanig belang moeten vooraf gaan, in het bijzonder met het oog op de formulering van een eensge zinde Westers politiek met betrekking tot Duitsland. Eerst nog „Bermuda?" Het is nog niet duidelijk, of de Westerse ministers de bedoeling heb ben een bespreking met de Sovjets tot Duitsland te beperken. Mogelijk zullen zij ook voorstellen, om eerst de ministers van Buitenlandse Zaken Vliegramp in de Stille Oceaan De Amerikaanse marine heeft be kendgemaakt, dat tussen het eiland Wake en Honoloeloe een transport- Pacific-vliegtuig met 61 personen (53 passagiers, bemanning van 8 le den) aan boord vermist wordt. Het vermiste vliegtuig is een DC 6-machine van de Transocean Airli nes. Het vliegtuig onderhield een niet- geregelde dienst tussen Guam en Oakland (Californië) met tussenlan dingen op het eiland Wake en te Ho noloeloe. Negen Ned. en 2 Duitsers vrij ernstig gewond 29 van de 30 inzittenden van een Nederlandse reisbus, die van Tyrol op weg waren naar Nederland, zijn Zondagochtend min of meer ernstig ge wond," als gevolg van een botsing op een kruispunt in KeulenEhrenfeld. Negen personen moesten voor geneeskundige behandeling in het ziekenhuis ven Keulen achterblijven De overigen verlieten, nadat htm eerste hulp was verleend, het ziekenhuis Geen der Nederlanders verkeert in levensgevaar. De Nederlandse reisbus keerde terug uit Tyrol en verliet juist Keulen op weg naar huis. De reisbus bevond zich op een voorrangsweg en werd van links aangereden door een Duitse koelauto met aanhangwagen, die geladen was met vlees uit het slachthuis. De reisbus sloeg om. Door de botsing werd een mast van de electrische bovenleiding geramd. De aanhangwagen van de koelauto geraakte daardoor in brand. De portieren van de reisbus werden geheel ontzet. De inzittenden van de is konden niet onmiddellijk door het dak de bus verlaten, daar zich de draden van de electrische bovenleiding over de bus bevpnden. Naar de Ned. Reisvereniging ons nog mededeelt, is het te danken aan de oplettend heid van de busbestuurder, dat de botsing niet tot nog ernstiger gevolgen heeft geleid. De Duitse bestuurder van de koelauto werd zeer ernstig gewond. Volgens de laatste berichten waren de doktoren er nog niet zeker van, dat hij het ongeluk zal overleven. Een naast hem zittende Duitser werd eveneens gewond. De passagiers, aan wie eerste hulp werd verleend, alsmede de personen, die geen letsel opliepen, zullen met een andere bus de terugreis naar Ne derland voortzetten. In de Keulse ziekenhuizen zullen moeten achterblij ven mevrouw KloetDoorbos uit Hoorn, die een hersenschudding opliep, mej. De Reus uit Capelle aan de IJssel (gebroken sleutelbeen), mevrouw MullerGroenevelt uit Amsterdam (gebroken sleutelbeen), de chauffeur H. Verhesen uit Roermond, mevrouw Paesi uit Amsterdam (bekkenfrac tuur), mej. Burgmans uit Arnhem (bekkenfractuur), de heer J. P. Heins uit Amsterdam (bekkenfractuur), mej. Ploeger uit Amsterdam (bekken fractuur), mej. Vink Hit Den Haag en mej. Alink uit Delft. Onder de te rugkerende reizigers zijn er enkelen met een fractuur die eerste hulp hébben ontvangen. GENERAAL VON FALKENHORST VRIJGELATEN. De vroegere Duitse opperbevel hebber in Noorwegen, generaal- overste Nikolaus von Falkenhorst, is Maandagochtend door de Britse au toriteiten uit de gevangenis van Werl ontslagen. Hij is 68 jaar. De clementie is verleend omdat de generaal lijdt aan een ernstige hart kwaal. Falkenhorst werd 2 Augustus 1946 ter dood veroordeeld, maar de straf werd gewijzigd in 20 jaar. Noordelingen vertrouwen het nog niet President Syngman Rhee van Zuid- Korea en de speciale vertegenwoor diger van president Eisenhower. Walter Robertson, hebben Zondag een communiqué over him besprekin- ken uitgegeven. Zij zeggen daarin, dat zij de afge lopen twee weken veel voortgang hebben gemaakt naar overeenstem ming over vraagstukken in verband met een wapenstilstand, de uitwisse ling van krijgsgevangenen en de politieke conferentie na een bestand. Beide regeringen zijn vastbeslo ten, zo wordt gezegd, sam'en te wer ken om zo spoedig mogelijk het ge meenschappelijke doel, een vrij on^ afhankelijk en verenigd Korea, te bereiken. Zij kwamen voorts over een, een verdrag voor wederzijdse verdediging te sluiten, waarover al onderhandelingen gaande zijn. Het communiqué besluit: „Wij heb ben ook gesproken over de samen werking op politiek en economisch gebied en op het terrein der defen- sie en bij onze gesprekken bleek grote mate van overeenstemming over deze aangelegenheid". In welingelichte ambtelijke krin gen te Washington voorspelt men, dat er binnen een week een staking van het vuren in Korea zal zijn als de communisten daartoe willen me dewerken. Men is van mening, dat de overeenstemming tussen Rhee en Robertson de weg heeft vrijgemaakt voor het ondertekenen van een be stand, althans wat de geallieerden betreft. Het staat echter nog te be zien, of de communisten genoegen met de regering zullen nemen. Zij hebben namelijk een krachtige garan tie geëist, dat Zuid-Korea het be stand niet zou schenden. Een hoge Zuid-Koreaanse zegsman heeft verklaard, dat Robertson aan Rhee de volgende drie beloften heeft 1. Amerika zal Zuid-Korea tegen agressie beschermen. 2. Amerika zal op grote schaal mili taire en economische hulp aan Zuid-Korea blijven geven. 3. Zuid-Korea krijgt een stem in de politieke conferentie na een be stand. Gedurende het weekeinde heeft de algemene luchtdrukverdeling boven de Atlantische Oceaan en het aan grenzende deel van West-Europa zich opnieuw in zodanige richting ontwikkeld, dat een nieuwe periode met koel en onvast weer te ver wachten is. Het K.N.M.I. Heelt mede: Vrijdag begon zich ten Westen van de Britse eilanden een nieuw lage drukgebied te vormen, dat de laatste paar dagen voortdurend in omvang en betekenis toenam. Een met dit de- pressiegebied samenhangend fron tensysteem drong, vergezeld van langdurige en overvloedige regenval, West-Europa binnen. De frontpassage bracht in Engeland en West-Frank rijk op vele stations meer dan 30 mil limeter regen. In Nederland passeer de het front in de nacht van Zondag op Maandag, waarbij de meeste re gen in het uiterste Noorden van het land viel. Terschelling meldde 14 mil limeter. De hoofdkern van de depressie ver plaatst zich langzaam naar het Noor delijk deel van de Noordzee, maar strekt zich nog tot ver Westelijk op de Oceaan uit. Daar tevens een enor me hogedrukgebied zich handhaaft van Portugal via de Azoren tot over de Oostkust van Amerika, staan thans over de hele Oceaan van West- Europa tot bij Canada Westelijke winden, welke koele enigszins on stabiele lucht aanvoeren, waarin nu en dan buien voorkomen. Kleine on regelmatigheden in het isobarenveld veroorzaken daarbij afwisselend toe nemen en afnemen van de buiigheid. De lucht heeft voorts een zodanige opbouw, dat de buiigheid in het bin nenland groter zal zijn dan aan de kust. Tengevolge van de dagelijkse gang in de temperatuurverloop zal de buiigheid in het binnenland in de na middag het grootste zijn. De nu in getreden toestand kan verscheidene dagen aanhouden. Deze Telefoto geeft een overzicht van de ravage na de botsing. Rakosi mag nog wat zeggen Matyas Rakosi, die vorige maand als premier van Hongarije vervan gen is, heeft Zaterdag in een radio rede gezegd, dat de partij ernstige fouten heeft gemaakt. Vooral het voorrang geven van de zware indus trie ten koste van de lichte industrie en de productie van voedingsmidde len, was een grote fout geweest, waardoor de levensstandaard was gedaald. Dit was een flagrante schending van de socialistische prin cipes. Alles moest worden gedaan om de arbeidsdiscipline te verbete ren. Traagheid en absenteïsme, kon den niet worden geduld. Velen wa ren ten onrechte van mening, dat men thans niet meer kon worden gestraft als het arbeidsquotum niet werd vervuld. Het program van de nieuwe premier, Imre Nagy, werd door velen verkeerd begrepen. Vele arbeiders geloofden dat zij nu kon den doen wat zij wilden, omdat de boeten waren afgeschaft. Er zouden bepaalde verminderin gen op de van de coöperaties geëiste leveranties worden bekend gemaakt. Opzegging van het lidmaatschap van collectieve boerderijen kon thans geschieden. Deze maatregel had ech ter ten doel deze coöperaties te ver sterken en niet te verzwakken. HOE wordt weer: 4 (Geldig van- Maandagavond tot t t Dinsdagavond. Opgemaakt te 1 10 uur). I KOEL WEER. t Wisselende bewolking met en- kele buien. Matige, tijdelijk - krachtige wind tussen Zuidwest J en West. Koel weer. 14 Juli: zon op 4.36, onder 20.55. maan op 8.19 en onder 22.10 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM onbewolkt 21 C. OSLO zwaar bew. 21 KOPENHAGEN geheel bew. 19 AMSTERDAM regenbui 21 EDINBURGH zwaar bew. 19 LONDEN regen 18 LUXEMBURG zwaar bew. 18 PARIJS zwaar bew. 17 BORDEAUX hal.; bew. 18 GRENOBLE regenbui 27 NICE onbewolkt 24 GENèVE zwaar bew. 24 ZüRICH regenbui 23 LOCARNO zwaar bew. 22 FRANKFORT regen 23 MüNCHEN regen 22 WENEN licht bew. 24 INNSBRUCK rcgën 23 ROME zwaar bew. 25 Wie zichzelf veracht, acht zich nog altijd als verachter.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1