Rijnland treedt als donor op voor het „bloedziek" Delfland Mn Dn Dolk-gemaal te Leidschendam door minister J* Algera geopend In 't veen ziet men niet op één maar wel op millioenen turfjes HET ZINGENDE NIJLPAARD m Engeland en onze tomaten Tropenliefde VRIJDAG 10 JULI 1953 DE LEIDSfc COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 RIJNLANDS DIJKGRAAF: Gemaal het symbool van vruchtdragende samenwerking Gistermiddag had zich aan de sluizen in Leidschendam een elite gezel schap verzameld dat tegenwoordig wilde zijn bij de officiële ingebruikstel ling van het nieuwe ontziltingsgemaal, dat door het hoogheemraadschap Delfland bij de bruggen alhier is gesticht. Nadat de hoofdingenieur van Delfland ir. A. C. Kolff een korte inleiding had gehouden trad de minister van verkeer en waterstaat mr. J. Algera naar voren om met een kleine handbeweging de pompen in werking te stellen die voortaan aanhoudend water zullen uitpompen uit Rijnlands boezemwater in dat van Delfland. Met een krachtige stroom werd het water vóór de eerste brug uit de Vliet opgepompt om door een enorme lei ding achter de tweede brug weer in de Vliet, maar dan in Delflands water, te worden ingespoten. Het gemaal is voorzien van drie pompen welke ieder 180 kub. meter water per minuut kunnen verplaat sen. Twee pompen zullen aanhou dend in werking zijn zodat per et maal ruim 500.000 kub. meter wa ter uit Rijnland zal worden uitge- pompt om te bewerken dat Delf lands boezemwater zoveel mogelijk van zoet water kan worden voor zien. Nadat de pompen in werking wa ren gesteld vertrok het gehele ge zelschap naar hotel „De Witte Brug" ir. den Haag waar de dijkgraaf mr. M. Dolk allereerst een overzicht gaf van de oorzaken van de verziltmg van Delflands water. Met het nabu rige Rijnland werden besprekingen gevoerd waarbij bleek dat Rijnland de behulpzame hand zou kunnen bieden indien het de eigen water stand zou kunnen versterken. Hoe dit door een samenstel van maatregelen zou kunnen, ontwik kelde Rijnlands ingenieur de heer De Gruyter in zijn rapport van 1949. Van het door ir. De Gruyter ont wikkelde samenstel van maatrege len zijn thans door samenwerking van rijkswaterstaat, de provinciale waterstaten van Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht, de hoog heemraadschappen Rijnland, Delf land, Sehieland en het grootwater schap Woerden een aantal tot uit voering gekomen teneinde Delfland te helpen. Het uiteindelijk resultaat is thans de in werking brenging van het semi-permanent gemaal aan de sluizen te Leidschendam. Spr. dank te allen die hebben samengewerkt om dit resultaat te bereiken. MINISTER ALGERA Minister Algera, vergezeld van de secretaris-generaal van zijn depar tement, de oud-minister dr. D. Spit zen, betoogde op de eerste plaats dat de verzilting van het water niet de schuld is van de regering. Alles stelt de regering in het werk om de strijd tegen de verzilting tot een goed einde te brengen en spr. hoop te dat goede resultaten in 'de kortst mogelijke tijd bereikt mogen worden. Dat het voor het Westland van groot belang is dat voldoende, zoet water voorradig is, bewijzen de cijfers aldus de minister, betreffen de de intensiviteit van het West- land. Delfland alleen beslaat een oppervlakte van 1 van Neder land, de bevolking is even groot als 10 van Nederland terwijl de op brengst van de veilingen ongeveer een vierde bedraagt van de op brengst van de Nederlandse veilin gen te ramen. De dijkgraaf van Rijnland, mr. J. Slagter. noemde het tot stand komen van dit gemaal niet alleen een be langrijke gebeurtenis, maar ook een symbool van de vruchtdragende sa menwerking tussen de belde hoog heemraadschappen. Deze samenwerking begon in 1947 toen ons bestuur, na raadpleging van de Verenigde Vergadering van "Rijn land, aan Delfland vergunde boe zemwater van Rijnland door een noodbemalingsinstallatie te pompen in de boezem van Delfland en wel ter wille van Delf land's bestrijding van de verzilting van zijn boezem, Die vergunning werd in 1051 ver vangen door ene voor een semi permanent electrlsch gemaal dat meer water op uw boezem zou kun nen brengen. Wat dit voor Delfland en ook vcor Rijnland betekende kan met een vergelijking worden verduide lijkt. Wat het bloed is voor het mense lijk lichaam is het boezemwater voor een boezembeherend water schap. Zonder bloed van voldoende hoeveelheid en hoedanigheid geen le ven, zonder boezemwater van vol doende hoeveelheid en hoedanigheid geen behoorlijk ooezembeheer. Delf land was de patiënt die leed aan een bloedziekte: zijn boezemwater was ernstig verzilt en belangrijke orga nen van Delfland's organisme wer. den aangetast. Doktoren kwamen aan het ziekbed, onderzochten de pa tiënt en stelden de diagnose. huissluis der provincie Noord- Holland, scheiding van de boe zems van Rijnland en Amstel- land, om door die sluis zo no dig water van Amstelland op Rljnland's boezem te kunnen brengen. Het plan kon met de zeer gewaar deerde medewerking van de Rijkswa terstaat, de provinciën Z.-Holland, Noord-Holland en Utrecht en de be sturen van Delfland, Amstelland en Woerden worden verwezenlijkt. Delfland nam voor zijn rekening de kosten der inmalingsinstallatie te Gouda en een deel der kosten voor de verruiming van de Enkele Wie- rikke en de wijziging der Tolhuis- sluis, en ook Woerden droeg in de kosten van verruiming der Enkele Wierikke bij. Hiermee waren de voorwaarden verwezenlijkt voor het ter beschik king van Delfland stelien van een zekere hoeveelheid boezemwater van Rijnland. En nu kan de donór zijn afgifte beginnen en kan Delfland geiezen. Maar hiermedie houdt vergelijking op. want bloedtransfusie is be perkt, de watertransfusie gaat gere geld door. Een woord van hulde aan ir. de Gruyter die deze plannen ont wierp en tot voltooiing wist te bren gen, aan Rijnlands technische dienst aan welke geen moeite te veel was om de nodige proefnemingen te ver- Maar tevens willen wij hier uiting geven aan onze dankbaarneid aan de Rijkswaterstaat, de provinciale be sturen en provinciale waterstaats diensten van Zuid-HHlar.d, Noord- Holland en Utrecht, en de besturen en technische diensten van Woerden en Amstelland voor hun zo doeltref fende medewerking en tenslotte aan u, bestuur en hoofdingenieur van Delfland voor de bijzondere aange name samenwerking welke tot dit succes leidde. Wü verheugen ons met u op deze dag, wensen u veel geluk met wat hier tot stand werd ge bracht en verenigen ons met u in de gedachte dat ook thans weer een goede buur heter dan een verre vriend is gebleken. EENMAAL IS WELLETJES! De burgemeester van Leidschen dam, de heer H. Banning, sprak zijn vreugde uit dat do werkzaamheden voor het gemaal ten einde zijn ge komen, omdat de bewoners van de Sluiskant zeer veel hinder van deze aanleg hebben gehad. Maar de we- therapie leek eenvoudig al, R.jn- richt is gier" fMls land optreedt als donor kan een ge regelde bloedtransfusie de patiënt redden. Maar toep rees een andere moeilijkheid: de donor beschikte niet over een voldoende hoeveelheid bloed om daarvan geregeld een grote hoeveelheid af te staan en dus moest de donor aan meer bloed worden geholpen. lEen der dioktoren, de specialist ir. de Gruyter, ingenieur van Rijn. land, die wegens verblijf in Irak van daag tot zijn spijt hier riet aanwe zig kan zijn, kwam op een vernuftig denkbeeld: door tal van maatregelen kan de hoeveelheid zoet water waarmede Rijnland's boezem wordt ververst, vermeerderd worden. Tot dusver kon Rijnland zico redden met de van ouds bestaande ontlening van zout water uit de Hollandse IJssel dooi- de inlaatkokers van Rijn land's Dieselgemaal mr, P. A. Pijnacker Hordijk te Gouda, die ech ter wegens de eb- en vjoedbewegmg op dat water slechts gedurende 16 18 uren per etmaa debiet kun nen leveren. Het was dus nodig naar andere middelen om te zien. Het is de verdienste van ir de Gruy. ter dat hij die andere middelen hesft opgespoord. Zeer in 't kort gezegd kwamen die hierep neer- 1. Stichten van een installatie van Rijnland's Dieselgcmaa; te Gou da om IJselwater te kunnen in- malen zolang natuurlijke water- inlating wegens te lage IJsel- stand niet mogelijk is; 2. vergroting van de toevoer van Lekwater op de Gekan. Hol landse IJsel door middel van wijziging van de deuren der Koningihnesluis te Vieeswijk en de Doorslagsluis te Jutfaas, door welke vermeerderde toevoer meer zoet water kan worden af getapt op de Enkele Wierikke die dit water brengt op Woerdens boezem welke door de Bodegraaf- se sluis op Rijnlands boezem loost; 3. verruiming van het profiel van de Enkele Wifrikke teneinde de doorvoeroapaqiteit van dit water te vergroten; 4. voeding van Woerden's boezem uit de Oude Rijn, wat mogelgk werd door het in open gemeen schap brengen van de Oude Ryn met het Amsterdam—Rijnkanaal tussen Woerden's Haanwijker- sluis en dat Kanaal,, en door de profielvernieuwing van dat Rijn- gedeelte; tenel' iotte wijziging van de Tol- Advertentie) tenschap, dat de Leidsendamse tuin ders voordeel zullen trekken van de werking van het nieuwe gemaal stemde tot voldoening. Dit neemt niet weg dat de gemeente nu, na de stichting van dit semi-permanent gemaal, niet gaarne zou zien dat binnen afzienbare tijd tot een per manent gemaal besloten zal wor den. Het woord werd vervolgens nog gevoerd door ir. J. M. Riemens, oud- rij kstuinbouwconsulent, door de heer J. Barendse, oud-voorzitter van de Bond Westland en tot slot door mr. van Hasselt, dijkgraaf van het hoog heemraadschap Sehieland. Mr. dr. Dolk naar wien het nieu we gemaal is vernoemd dankte al le aanwezigen speciaal de minister voor de betoonde belangstelling en het hoogheemraadschap Rijnland voor de zo gewaardeerde samen werking welke de stichting van het overpompgemaal heeft mogelijk ge maakt. Drie maanden zonder visum in Duitsland De Duitse Bondsregering heeft in zake de visumkwestie toch nog een andere regeling getroffen, welke 14 Juli as. zal ingaan. Voor het reizen naar en verblijven in Duitsland zal alleen een geldig paspoort en in principe geen visum nodig zijn. Na de eerste grensoverschrijding zal men vrijelijk drie maanden in Duits land kunnen verblijven of geduren de die drie maanden zonder visum in- en uit kunnen reizen. Na drie maanden evenwel volgt er een tijdsduur van een maand waarin men uitsluitend met een pas poort, voorzien van een maandvisum Duitsland zal kunnen bezoeken. Na die maand geldt weer een tijdsduur van drie maanden, dat men geen vi sum nodig heeft. De Bondsregering wil op deze wij ze voorkomen, dat men zich heime lijk in Duitsland gaat vestigen. Inmiddels zal een Duits-Neder landse commissie binnenkort een aantal gemeenschappelijke eisen bij de desbetreffende regeringen en de verkeersbonden verdedigen. Zo wil men, dat toegangskaarten voor sport en culturele manifestaties in het grensgebied van het buurland ais doorgangsbewijs aan de grens zullen worden erkend. Voorts wil men vragen kleine grensovergangen ook voor voertui gen met meer dan acht personen open te stellen en de wegen daar naar toe aan Duitse zijde te verbe teren. Ook verlangt men tussen 01- denzaal en Bentheim weer een nor maal reizigers-verkeer per trein. Noord. Nederland brandt Brandweerlieden te kort om het vuur te bestrijden De rode haan steekt in de Zuid oosthoek van Drente de kop weer op. Feller dan ooit hebben grote turf- branden in het smeulveen gewoed. De felle Zuidwestenwind heeft het vuur tot over afstanden van soms een kilometer voortgejaagd. Woensdag zijn ten minste twee millioen turven in vlammen opge gaan. Gisteren stonden nog ten min ste een millioen turven in brand. Melding na melding komt bij de Em mer brandweer binnen. Materiaalte kort is de oorzaak dat sommige bran den niet bestreden konden worden. Er worden nog meer nieuwe bran den verwacht. Woensdagmiddag om half drie be gon de reeks met een veenbrandje te Smeulveen. Om vijf uur kwamen meldingen binnen van enorme bran den, die zich zeer snel uitbreidden te Smeulveen en te Klazienaveen. Een verstikkende rook heeft de brandweerlieden hier genoodzaakt met achterlating van de slagen te vluchten. Een man ligt met rookver giftiging te bed. In een half uur tijd joeg een felle zuid weten wind het vuur tot over een afstand van een kilometer over de turfbulten, naar de wilde bebossing op het bovenveen. Door een grote omtrekkende bewe ging te maken heeft men het vuur in de bossen tot staan weten te bren gen. De schade bedraagt hier ten minste anderhalf millioen turven. De beroeps- en vrijwillige brandweer komen mannen te kort. De nacht bracht levensgevaar. Tot Woensdagavond laat is men bezig geweest met het blussen van de enorme turfbrand te Smeulveen. De schade bedraagt een millioen tur ven. Kleinere turfbranden woedden te Barger-Compascum. Verschillende branden werden zelfs niet gemeld. Te middernacht staakten de mannen het blussingswerk. Doordat de wind was gaan liggen behoefde niet te worden gevreesd voor verdere uit breiding. Voor de mannen is het des nachts levensgevaarlijk in het don kere veen te verkeren. Drie millioen turven verast. Gistermorgen vroeg zijn de Emmer brandweerploegen weer naar de ver schillende branden, die Woensdag waren ontstaan, vertrokken. Nieuwe meldingen kwamen van Barger-Com pascum. Hier zijn 275.000 turven in vlammen opgegaan. de Emmer hout zijn 760.000 tu verbrand. Doordat het in de loot- /an de mid- Ik kom ie raad ge-Y Nou, dal be ven en helpen een Cy looit me ooedmenj Ie zün.'l—iwat!' Daarin schudt de loven Maar 1 kracht van de trom- J/0(y£ Nooit maar weet udan we/ Xi^mbre. zeker dat u MZJNyïe zult goeae -ik bent ?y>niet dnn\ dag begon te regenen, heeft het vuur zich niet uitgebreid. Laat in de mid dag waren alle brariden geblust. Van de gemelde branden bedraagt de schade volgens een ruwe schatting drie millioen turven. Hierbij zijn dus niet de turven van de niet-gemelde branden begrepen. Een woordvoerder van de Britse regering heeft Donderdagavond in Londen verklaard, dat zendingen Ne derlandse tomaten, die nu niet in En geland aan wal mogen worden ge bracht, moeten zijn verscheept na het van kracht worden van het invoer verbod op Dinsdag te middernacht. Naar aanleiding van berichten, dat 300 ton tomaten ter waarde van 200.000 gulden in schepen in Britse havens liggen te bederven verklaar de de woordvoerder, dat de Neder landse ambassade Dinsdagmiddag om half vijf (plaatselijke tijd) op de hoogte was gebracht van het invoer verbod. Dat is de gebruikelijke ter mijn in dergelijke gevallen. Wij achtten het niet wenselijk eerder te waarschuwen, zo voegde hij hieraan toe. Tomaten die in transito waren voor het verbod van kracht werd zul len worden «toegelaten, zo zei de woordvoerder nog. Hij verklaarde, dat toen verleden jaar dergelijke tijdelijke invoerver boden werden ingevoerd het ministe rie van voedselvoorziening de mid dag te voren om 16.30 (plaatselijke tijd) de Nederlandse autoriteiten in Londen waarschuwde. De Nederlandse Handelsraad in Londen heeft Donderdag op het Brit se ministerie van handel besprekin gen gevoerd over dit tijdelijk verbod van overzeese tomaten, dat is afge kondigd wegens overvoering van de markt met Britse tomaten. Vanmorgen werd uit Den Haag ge meld, dat bij het haventje van Bos ton bij Londen nog steeds enige Ne derlandse coasters met tomaten lig gen, die Woensdagmiddag naar Enge land werden verzonden. De douane weigert op hoog bevel deze tomaten in Engeland binnen te laten. Aan boord van deze kustvaartuigen is on geveer 150 ton tomaten. Een partij van 150 ton, die Woensdag met de Engelse dagboot naar het Britse eiland is verzonden, is toegelaten. Dit is dus de helft vani de 300 ton, die viel onder de plotselinge sluiting van de Engelse markt voor Nederlandse tomaten. Er zijn nog onderhandelin gen gaande om ook de resterende 150 ton in Engeland toegelaten te krijgen. NIEUW RECORD VAN PRODUCTIE De gemiddelde dagproductie van de Nederlandse industrie blijkt in de maand Mei een nieuw na-oorlogs hoogte-record te hebben gevestigd. De productie steeg tot 167, hetgeen betekent, dat de dagproductie 67 pet. hoger was, dan de gemiddelde pro ductie van de Nederlandse industrie in het jaar 1938. Aangezien de maand Mei slechts 21 1/2 werkdag telde, is de algeme ne productie niet zo hoog opgelopen. Deze bedroeg 153. In de maand Mei van het vorig jaar bedroeg zowel de algemene als de gemiddelde productie 142 pet. van IN SEPTEMBER HANDEL IN BROODGRAAN VRIJ? Het ligt in de lijn der verwachtin gen ,dat in September de handel in alle granen vrij zal komen, aldus verneemt het A.N.P. Dit na 14 jaar handelsbeperkingen door de overheid. Reeds werd officieel bekend ge- maakt, dat invoer van- en handel in voedergranen per September zal worden vrijgelaten. Hoewel, in ver band met de internationale tarwe- overeenkomst, nog enige administra tieve vraagstukken op te lossen zijn, zal het er wel van komen, dat de Ne derlandse graanimporteurs in of kort na September weer vrijelijk in de ge legenheid zullen zijn broodgranen van elke gewenste leverancier te gaani betrekken. (Door CHARLES BRUCE) Nadruk verboden. 20) Stella was ineens teneergeslagen ,.Mr. Carruthers! Ik ben..wij zul len dat natuurlijk vreselijk naar vinden. En vanmorgen vertelde Jim me nog, dat hij het zo heerlijk vond om met u samen uit te komen op de wedstrijden op Nieuwjaaradag." „Ik weet het, en er is geen Nieuw jaar voorbijgegaan of ik verscheen op het tapijt. Maar dit zaakje moet nu eenmaal stevig worden aange pakt. Hoe eerder ik er mee klaar kom, des te eerder kan ik ook weer terug zijn." „Er is toch geen gevaar aan ver bonden, niet waar?" .,Ik geloof er op het ogenblik geen seconde aan, dat ze het in hun hoofd halen, om tegen ons op te staan, maar je kunt natuurlijk nooit weten. Het zijn rare snaken, die zich maar moeilijk laten temmen." ,,Oh, mr. Carruthers, ga er dan niet heem Het klinkt allemaal zo verschrikkelijk. En dat, terwijl ze op het Fort dag en nacht pret m'aken. Het binnenland, de jungle., ik vind het verschrikkelijk griezelig." De trein ratelde ondertussen langs de groene rijstvelden en de noot- bruine huizen der dorpen. Mrs. Temple en Jim zaten over de laatst® geïllustreerde bladen te soezen, ter wijl Desmond naar buiten staarde door de open ramen en niet goed wist, hoe hij het had. HOOFDSTUK V Elf dagen later stapte Desmond in zijp door het zweet zwart gewor den khakipak het kantorencomplex van Bunan Station binnen. Hij leun de vermoeid op zijn speer en wachtte daar op de aankomst van een troepje, dat langzaam het steile pad van de rivier opklom. Een grote, knappe inlander, getooid ir#et de len dedoek van de Borneose hooglander ging voorop. Zijn handen lagen op zijn rug. alsof het klimpartijtje voor hen? niets te beduiden had. Het feit, dat hij even struikelde, toen hij de trappen opkwam, die naar de poort leidden, bewees, dat hij met zijn gedachten heel ergens anders was en nu eerst zag men, dat zijn handen op zijn rug waren samenge bonden en hij door een stevig koord door een korporaal, die vlak achter hem liep, werd vastgehouden. Drie andere gevangenen, op dezelfde wij ze geboeid en gebonden, volgden hun opperhoofd. „Ah, ben je daar al, Kandang? Kijk, daar koirrt Tiang. Het heeft me wat moeite gekost hem te pak ken te krijgen en zorg er nu vooral voor, dat hij ons niet ontsnapt. Ik zou hem n?aar aan het blok slaan en voortdurend een wacht bij hem neerzetten Als hij maar één kans ziet, smeert hij hem-" „Baik, Toean''. ..Breng hem morgen voor me. dan zal ik een bevel tot inhechtenisne ming gereed maken. Overmorgen moet hü nraar ineens naar Fort Mal colm worden gebracht. Daar zullen we hem wel zo lang vasthouden, totdat er voldoende getuigen zijn gevonden om' hem met succes .te ver oordelen." .,Heb je nog nieuws?" voegde hij er aan toe. Niets, Toean, alles is in orde." Best. Zodra de koelies met de barang komen, stuur je ze onmiddel lijk naar boven- Tpt vanavond hoef je me niet meer lastig te vallen. Ik ben doodop." „Toean." Desmond sleepte het ene been achter het andere en kwam zo ten slotte in zjjn eigen bungalow. Negen lange, hete degen had hjj met zijn kleine troepje politiemannen over het ruwe, gebroken land gezworven, dat de waterscheiding vormde tussen de rivieren van het Oosten en het Westen. Van het ene blokhuis naar het andere waren ze getrokken, heu vel op, heuvel af. Hun pad leidde vaak door de donker© lanen van het echte oerwoud, door de verwarde, hakende en scheurende overblijfsels van oude rijstvelden, waar het on kruid welig wag opgeschoten en elke stap tot een kwelling maakte. Woeste bergstromen waren ze dik wijls met levensgevaar overgesto ken. Als ze dan eindelijk aan het doel van hun nieuwe dag waren ge komen, druipnat van de felle slag regens, die de onvermijdelijke voor boden van een stralende zonsonder gang zijn in het bergland vgn Bor neo. stelden ze met even grote zeker heid ais neerslachtigheid vast, dat hun werk die dag weer nutteloos was geweest. Gedurende de lange uren rond het kampvuur was het ©en vrolijk ge snap, een schitterend duel van gees tigheden. Een grote mate van ver trouwelijkheid bond de chef aan zijn minderen. Maar 's avonds in de dor pen was men danig op zijn hoede. Het was een tasten met listen naar de listen van de ander, het leggen van hinderlagen en het ontwijken van valstrikken. Het was een tijd van gespannen omzichtigheid. Des- mond had onder het masker van een hoffelijke begroeting in ieder dorp een geest van wantrouwen en lijde lijk verzet ontdekt. Bijna antipatie zou men het kunnen noemen. Wel werd hij steeds me* luide kreten ont vangen, maar hij proefde de terug houding, die even ongewone als on natuurlijke achterdocht. Een vaag besef van schuld en vrees hing in al die ogen. Iedereen wist maar al te goed, dat Tiang een openlijk protest gericht had tegen het Gouvernement en in hun harten brachten ze hem lof en dank. Wat haalde die blanke ook in zijn hoofd om zijn onverbid delijk veto uit te spreken tegen het traditionele koppensnellen? Hun va ders hadden de koppen gesneld en hadden grote feesten gehouden rond de binnen gehaalde buit. Hij, Tiang, speelde nu hetzelfde spel. Het stond aan de blanke om die schimp te beantwoorden, Indien hij daartoe de macht bezat. Zij zou den heus geen hand uitsteken om hem daarbij behulpzaam te zijn. Daar school dan ook het gevaar: niet dat een moordenaar zich voor het gerecht had verborgen, maar de luid uitgekreten, de snoeverige breuk met de wet en de orde, de open aan klacht voor de kleine, bruine wereld van het district. Indien de blanke er in slagen kon met de lange arm van zijn gerecht de deliquent te grijpen en aan een strenge straf te onder werpen. was alles in orde. Maar als Tiang, trots op zijn verzet zou be staan om zich in het binnenland te verbergen, waar niemand hem ooit zou kunnen vinden, zouden de an deren hem te spoedig volgen in de muiterij en stond een algehele op stand voor de deur.. Een valse zet, een ongelukkig gewaagde kans zou voor goed beslissen tussen vrede en oorlog, tussen rechtvaardigheid te genover de moordenaar en een bloedbad van een openlijk en een al gemeen verzet. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7