Derde Laura-ochtend reeds lang verwachte begon met regenbuien Het reglement van orde der Tweede Kamer gewijzigd Vader van dief in hoger beroep tot zwaardere straf veroordeeld TOMATEN, DIE LANGER FRIS BLIJVEN VRIJDAG 10 JULI 1953 JE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 ZESDE ALPHENSE RIJWIELVIERDAAGSE Zal de Laura-week Alphen, Donderdagavond. (Van onze „fietsende redacteur"). EINDELIJK, de Laura-rotten heb ben hun zin gekregen; ze hebben regen gehad en waarschijnlijk meer dan hun lief was! Gisteravond kon den we nog schrijven, dat deze Laura vermoedelijk zonder regen zou ver lopen, maar het is vandaag anders uitgepakt en de rijders, die vanmor gen om zes uur het gordijn van hun slaapkamerraam openschoven, zagen nauwelijks de overkant van de straat. De regen gutste langs de rui ten en met loden schoenen bestegen de deelnemers hun fietsen. De mees ten waren al drijfnat toen zij op het IJsclubterrein arriveerden, waar oml zeven uur het startsein werd gege-' ven terwijl de regen met bakken te gelijk neerviel, 't Was een zielig ge zicht, de poedelnatte rijders op hun fietsen, spetterend door de plassen. Hier en daar worden de gordijnen opzij geschoven en verschenen er al of niet slaperige gezichten achter de ruiten, waarvan de rijders onhoor baar allerlei kreten van medelijden konden aflezen. Zo ging het in de richting Utrecht. Nu en dan hield de regen even op, maar nauwelijks had de wind de kle ren weer een beetje droog geblazen of er plensde een nieuwe bui op de zwoegende rijders, die zo spoedig mo gelijk de eerste stempelpost, theehuis „Rhijnauwen" in De Bunnik, tracht ten te bereiken. Om tien uur kwa men de eersten er aan, na 62 km. te hebben afgelegd. Begrijpelijk, dat er op die manier weinig van het na tuurschoon genoten werd; de meeste Laurianen reden in grote groepen dicht op elkaar en hadden slechts aandacht voor de spetterende achter wielen vóór hen. De anders zo sterk lokkende uithangborden „Halt, hier kersen-eten in de boomgaard" bleken dit jaar niet de minste aantrekkings kracht te bezitten. Zo bleef het de hele morgen, nu weer regen, dan weer opklaringen, jassen aan, jassen uit. Pas in de mid daguren bleef het droog. Maar toen kwam de zon het beulswerk overne men. De rijders hadden intussen de wind tegen gekregen, waardoor hun reeds zo geschroeide huid nog een tikje roder werd. Enthousiaste Engelsman. Dit alles neemt echter niet weg, dat het toch nog -een prettige tocht is geworden. Tussen de buiten door genoten de Laurianen van de prach tige route over Zeist eh Bilthoven naar Utrecht terug, waar in 't Kalfje de tweede stempelpost gevestigd was. Er waren toen 88 van dë 130 km. af gelegd. In Zeist zagen we de heer H. Gastelaars, oprichter van de Laura, met z'ra echtgenote op het trottoir staan om ons toe te wuiven. Het laatste stuk, over Woerden en Bodegraven naar Alphen terug, leid- fle weer door het onvolprezen polder landschap, waarover vooral de enige Engelse deelnemer, mr. Bewick, zo enthousiast is. Hij heeft al vaker de Laura gere den en ieder jaar komt deze telefoon monteur uit Londen naar Alphen, speciaal zoals hij ons vertelde om van het landschapschoon te genie ten. Die prachtige vergezichten over het groene land doorsneden met hel- der-blauwe sloten, statige hofsteden in een krans van hoge bomen, aan de einder een draaiende molen en dit alles overkoepeld door een grijs- grauwe hemel of speelse witte wol kenvelden: Holland op z'n mooist! We vroegen mr. Bewick waarom er niet veel meer Engelsen naar de Laura kwamen. Z'n antwoord was kort en krachtig: omdat men de Lau ra niet kent. Er wordt in het buiten land practisch geen propaganda ge maakt, hetgeen begrijpelijk is voor iedereen, die de zorgen kent waar mee de penningmeester P. Groenhart te kampen heeft. De laatste loodjes. In Woerden wachtte de deelnemers een aardige verrassing. Nabij de mu-1 ziektent werd in allerijl een mark-1 tentje opgeslagen en even later I schonken hulpvaardige handen hon derden glaasjes limonade, een atten- j tie van de Woerdense gemeenschap, die zeer op prijs gesteld werd. Want de zon had inmiddels flink doorgézet l maakte de kelen dorstig. Ook vandaag wogen de laatste loodjes het zwaarst en al had de wind nu niet dé kracht van een storm aangenomen, zoals we die Dinsdag en £eil van de velen! Hoewel zich gelukkig nog geen ernstige ongevallen Woensdag hebben meegemaakt, er i hebben voorgedaan, is het aantal pechgevallen vrij groot. Vanzelfsprekend werd toch veel van het uithoudings- moeten er heel wat lekke bandjes geplakt worden, zoals deze deelnemer vermogen der deelnemers gevraagd, I doet, die we ergens langs de weg bezig zagen. meer dan sommigen konden opbren gen. kracht voortbewegen eist, maar het Hoe dichter we Alphen naderden bestuur kneep een oogje dicht en liet hoe meer meisjes we zagen, die geen been meer konden verroeren en door hulpvaardige jongemannen werden voortgeduwd. Eigenlijk wel tegen het reglement in, dat een zich op eigen SPORTIEVE EXTRA'TJES Behalve de Amsterdammer, Y die 's avonds thuis slaapt en a daarom iedere dag tweemaal 40 km. extra rijden moet, zoals wij reeds berichtten, blijken er nog meer krachtfiguren onder de Laurianen te schuilen, die er niet tegen opzien een stukje extra te rijden. Zo is er een jongeman uit Gouda, een der jongste deelne mers, die iedere morgen en avond 20 km. van een naar huis fietst. Het feit, dat hij bij een valpartij z'n pols ernstig bezeer - en daarom z'n linkerhand practisch niet kan gebruiken, maakt deze extra prestatie nog groter. We nemen ook onze pet af voor een jongen, die vanmid dag halverwege Utrecht en Al phen ontdekte, dat hij z'n porte- monnaie in een Utrechts café<£ had laten liggen. Het besluit was gauw genomen en met een vaartje ging het even terug naar de Domstad. Even 50 km. extra. Sportief, dat z'n kameraden hem niet in de steek lieten en weer mee naar Utrecht gingen. Dat is de Laura-vriendcnsfeer! het maar zo. Deze zesde Laura-rit is dan ook wel een van de vermoeiendste, die we hebben meegemaakt. Storm, regen en felle -zonneschijn wisselen elkaar af met het de rijders lastig te maken. Het wordt dan ook steeds rustiger onderweg. De stemming blijft welis waar goed, maar veel lawaai wordt er niet gemaakt en slechts zelden is er iets aardigs te beleven. Men rijdt zo snel als de benen maar enigszins toelaten. Zelfs Poedel van Dam houdt zich kalm en zorgt slechts, dat z'n ploeg op tijd binnenkomt, even als Arie Post, die de leiding heeft over de Kleonploeg. De ploegen be wijzen ook dit jaar weer goede diensten; vooral de politie-ploegen worden door de losse rijders als pri ma trekpaarden gebruikt. (Foto's: „De Leidse Courant"). Het einde in zicht. Nu ook de derde dag er op zit, is het ergste leed geleden. Wie van middag behouden binnenkwam, zal Vrijdagmorgen wis en zeker starten voor de laatste étappe naar Rotter dam («118 km.). Want de medaille is nu in zicht! Straks komt de beloning voor vier dagen zwoegen. Inderdaad zwoegen. Wie louter en alleen om een paar dagen gezellig fietsen naar de Laura gekpmen is, zal teleurgesteld zijn over de zware tochten. Maar wie er ook een sportief element in zien kon, zal er van ge noten hebben. Zoals b.v. „Tante An nie" uit Dedemsvaart, die in de R. V.S.-ploeg rijdt. Maandag fietste zij naar Alphen en Zaterdag gaat ze op de fiets weer naar huis. In plaats van 519 km., de eigenlijke Laura, zal zij dan bijna duizend km. in zes dagen gereden hebben! De zwaarte van deze Laura kan men aflezen aan het aantal rijders, dat zich voor en na de ritten laat masse ren; veel stijve knieën en pijnlijke achillespezen. Het aantal uitvallers is inmiddels tot zes gestegen; evenals Woensdag morgen zijn er ook Donderdagmor gen drie rijders niet meer gestart, blijkbaar te vermoeid of bang van de regen. Daarentegen ziet men ook staaltjes van dapper volhouden en niet versa gen, ondanks alles. Zoals b.v. de Al- phenaar G. Walraven, wiens fiets vanmorgen in Utrecht plotseling fi naal in tweeën brak. Hij gaf niet op, maar haalde er een smid bij, die de stukken weer aan elkaar laste. Na een half uur kon de Lauriaan weer verder. Vanavond heerste er grote drukte op het IJsclubterrein. Duizenden Al- phenaren en Laura-rijders waren ge tuige van de gecostum eerde voetbal wedstrijd tussen het Laura-bestuur en de Berenploeg. De laatste won met 20 deze sensationele wedstrijd, die grote hilariteit teweeg bracht. Het programma werd besloten met clownerie en luchtacrobatiek. Daarna zullen de meeste rijders wel spoedig hun kooi hebben opge zocht, want het is morgen weer vroeg dag en voor de laatste étappe wil iedereen natuurlijk zo fit mogelijk aan de start verschijnen om in goede conditie de feestelijke intocht te kun nen beleven. Heel Alphen zal wel weer op de been zijn, zoals in voor gaande jaren, om de lange stoet, die in Bodegraven wordt samengesteld, te zien binnenkomen, beladen met bloemen en kransen. Een feest om nooit te vergeten! DE VIERDE DAG. (Telefonisch uit Rotterdam). Wie vanmorgen om 7 uur de eerste rijders zag starten, zal het niet aan gezien hebben, dat zij voor de 4e dag vertrokken, met de vermoeidheid van 400 km. in 3 dagen in htm benen. In snelle vaart voeren de rijders over Hazerswoude en Benthuizen naar Rotterdam, waar de eerste groe pen om half tien aankwamen, n<a 46 km. te hebben afgelegd. De haast, die zij maken, wordt grotendeels ver oorzaakt door de vrees voor regen. Weliswaar schijnt de zon, maar de lucht ziet er naar uit, dat we van daag toch nog een nat pak zullen kunnen krijgen, hetgeen straks in de Alblasserwaard geen pretje zal zijn. worden verschoven De heer Verkerk, commandant van de Politieploeg uit Dord recht, die dit jaar voor het eerst de Laura rijdt, toonde zich na de drie dagen bijzonder enthousiast over de Alphense Rijwielvierdaagse. De stemming noemde hij voortreffelijk en het spontane medeleven der Alphe- naren boven verwachting. „We komen volgend jaar vast en ze ker terug", verklaarde hij. „Deze proef is uitstekend geslaagd". De commandant had echter tot z'n schrik vernomen, dat er plannen bestaan de Laura volgend jaar in de tweede helft van Augustus te houden, precies in de Dordtse kermisweek, wanneer er geen agent gemist kan worden. Inder daad denkt het bestuur aan ver plaatsing van de Laura-week naar een later tijdstip om ook middelbare scholieren gelegen heid te geven mee te doen en daardoor het aantal deelnemers te verhogen. Het staat echter nog niet vast welke week de Laura- week 1954 worden zal. V.V.D. - K.N.P. - C.P.N. tegen De Tweede Kamer heeft gisteren de beraadslaging over het voorstel van de heer Van der Goes van« Na- ters c.s. tot wijziging van het regle ment van orde voortgezet. De heer POSTHUMUS (P. v. d. A.) betoogde, dat de werkwijze der Ka mer ouderwets en weinig soepel is. Het gaat met horten en stoten en het geheel werkt weinig inspirerend op het Nederlandse volk. Hij zag als voordeel van de vaste commissies, dat zij een zakelijker optreden van de Kamer ten gevolge zullen hebben. Hij had opgemerkt, dat het zwaartepunt van de critiek ligt op het feit, dat in het voorstel wordt geprobeerd een groter deel van de mede-wetgevende arbeid van de Kamer te verschuiven van de afdelingen naar de vaste com missies. Hij vond de bestaande werk- werd verworpen met 49 tegen 22 stemmen. Alleen de P. v. d. A. stem de vóór het voorstel. Daarna lichtte de heer ROMME zijn amendement nadei toe. Er zou een bijzondere reden moeten zijn om een bepaald wetsvoorstel niet in de afdelingen te brengen. De heer Van der Goes van Naters nam het amen dement over. Vervolgens werd gestemd over het onderdeel tot instelling van vaste commissies voor de zaken van elk departement. Het werd aangenomen met 60 tegen 14 stemmen. Vóór: A.R., C.H.U., K.V.P. en P.v.d.A., tegen V. V.D., C.P.N., S.G. en K.N.P., alsme de de heren Van de Wetering en Krol van de CH.U. Het voorstel 'werd z.h.s. goedge keurd met aantekening, dat V.V. D., C.P.N. en K.N.P. geacht willen wor den te hebben tegengestemd. In de avondvergadering is aan de orde gekomen het wetsontwerp, han delend over de agrarische wederop- wijze hoogst onbevredigend.Hij vroeg i bouw en de herverkaveling van ge- e Berenploeg, waarvan alle leden een klein beertje als mascotte op hun üets of kleding meevoeren, zorgden vanmiddag voor een eerste klas sen satie in Alphen, door met een levensgrote echte beer, die heel parmantig meefietste, aan de finish te verschijnen. Boze tongen beweren, dat er een jongen in die berenhuid zit en dat hij pas bij Gouwsluis in de ploeg komt, inaar dat moet U niet gelovenZ'n begeleider is de bij alle Laurianen bekende Fien, die U naast de beer op de foto ziet bij het oprijden van het IJsclubterrein. Geheel links de heer „melkie-melkie". om een nadere interpretatie van het amendement-Romme. Wanneer het de bedoeling zou zijn alles bij het oude te laten, dan achtte hij dat zeer teleurstellend. De heer VAN DER GOES VAN NATERS (P. v. d. A.) had geconsta teerd dat men het er wel over eens is, dat een efficiënte werkwijze van de Kamer een belangrijk element is voor de verwerkelijking van de Ne derlandse democratie. Hij verklaarde zich tenslotte bereid het amende ment-Romme over te nemen. De heer OUD merkte op, dat door dat het amendement-Romme wordt overgenomen, er eigenlijk niets ver andert. Hij bestreed de opvatting van de heer Posthumus, als zou de werk wijze der Kamer zo slecht zijn. De heer TILANUS (C.H.) verklaar de zeker open te staan voor vernieu wingen als die nodig blijken. De re de van de heer Posthumus echter zou hem er toe kunnen brengen alles af te wijzen. De heer GORTZAK (C.P.N.) was van mening, dat nu het amende ment-Romme wordt overgenomen, er niets verandert. De heer ROOSJEN (A.R.) klaarde zich tegen het betoog v: heer Posthumus, opmerkend, dat het bezoek aan de afdelingsvergaderin gen zeer bevredigend is. De heer VAN DER GOES YAN NATERS zei de indruk te hebben dat sinds de oorlog de afdelingsvergade ringen zijn gaan verlopen. Er is Vol gens hem veel, dat pleit voor, hét functionele stelsel. Daarna werdr gè- stemd. Het onderdeel van het voorstel be ogende de vaste commissie voor bui tenlandse zaken- te doen vervallen bieden in de provinciën Zuid-Hol land, Zeeland en Noord-Brabant met oog op de watersnood in Fe bruari. BOUW VAN EEN KAZERNE TE DE LIER. Tijdens de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering van De Lier is een voorstel aangenomen, tot aankoop van grond en uitbreiding van de riolering, nodig voor de bouw van een kazerne voor 7Ö0 mil- litairen. De bouwwerkzaamheden' zullen volgende maand beginnen en in het voorjaar van-1954 zijn voltooid. Ook zullen er woningen voor be roepsmilitairen komen. Een terrein van ruim zes en een half hectare is voor deze bouw bestemd. Nieuw woningcontingent voor 3 jaar Het woningcontingent zal binnen kort weer voor drie jaar worden vastgesteld. Het accent bij de ko mende verdeling zal nog meer wor den gelegd op de compensatie voor krotwoningen. Voor industrie wonin gen wordt een extra bouwvolume gegeven, voornamelijk in de ontwik kelingsgebieden. Dit deelde de minis ter van Wederopbouw en Volks huisvesting, ir. H. J. Witte, mee bij de opening van een complex bejaar denwoningen in Haren. Er ligt een ontwerpwet klaar, waarin voorzieningen worden getrof fen voor de bouw van kleinere wo ningen voor ouden van dagen, wier inkomen beneden een bepaald mini mum ligt en die uiteraard niet in staat zijn een woning te kopen of zich in te kopen in een bejaarden complex. Toewijzing van industrie woningen aan gemeenten, waar niet bepaald industrieën zijn, doch waar wél de verzorgende industrie mee spreekt, achtte de bewindsman in teressant om te bestuderen. AFGENOMEN FAILLISSEMENTEN IETS In Juni is het aantal faillissemen ten in ons land slechts weinig af genomen, zodat het betrekkelijk hoge niveau van Mei is gehandhaafd. Uitgesproken werden 152 faillisse menten tegen 156 in Mei en 157 in. Juni 1952. In het eerste halfjaar van 1953 zijn minder faillissementen uitge sproken. Het totaal beliep 860 tegen 994 in dezelfde periode van 1952. Volgens een opgave van Van der Graaf Cos Bureaux voor de Han del bedroeg het aantal faillissemen ten in Juni in de provincie Noord— Holland (excl. Amsterdam) 18 (v.m. 24; v.j. 22), Amsterdam 32 (27; 26), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 18 (9; 18), Den Haag 11 (14; 16). Rotterdam 8 (10; 8), Utrecht 8 (10; 10), Gelderland 12 (21; 10), Noord-Brabant 17 (9; 20), Limburg 7 (15; 1), Zeeland 1 3), Groningen 6 (3; 9), Friesland 8 (6; 7). De gestolen tas uit de telefooncel Inplaats van 8 maanden zonder IV2 jaar met aftrek Het hoger beroep, dat de vader van de 20-jarige Amsterdammer, die uit een telefooncel een actetas had verduisterd, aangetekend had, is in zijn nadeel uitgevallen, want het Gerechtshof te Amsterdam veroor deelde hem tot 11/2 jaar met aftrek terwijl voordien de rechtbank hem Geslaagde proeven Twee proeven met het systeem- Dubbelboer-Vos om verse tomaten voor lange tijd houdbaar te maken, zijn vruchtbaar gebleken, aldus ver neemt het A.N.P. Zendingen be handelde tomaten per vliegtuig en schip van en naar de Ver. Staten zijn in redelijke tot goede toestand over gekomen. De eerste proef betrof een zending Amerikaanse tomaten, die in verse toestand van Florida naar Nederland werd gestuurd. De uitvinders van het conserveringssysteem, de heren B. Dubbelboer uit Westerbork en E. J. Vos uit Exloërmond. behandelden 1 deze zending, die bij aankomst in niet al te beste staat was. Na terug zending per vliegtuig naar Florida bleek, dat de kwaliteit van de toma ten niet verder achteruit gegaan was. De krachtproef kwam, toen op 11 Juli geplukte en behandelde tomaten met de Veendam naar New York werden gezonden. De tomaten maak ten de terugreis met hetzelfde schip onder ongunstige weersomstandig heden als b.v. een hittegolf. tot een straf van 8 maanden zonder aftrek had veroordeeld. Zoals men zich zal herinneren liet een kantoorbediende uit Hillegom enige maanden geleden in een Am sterdamse telefooncel een actetas met een grote som gelds liggen. Toen hij zich de tas herinnerde en naar de cel terugkeerde, was tas en geld verdwenen. De politie werd enige tijd later opmerkzaam gemaakt op het feit, dat een Amsterdamse los-werkman op merkelijk veel geld uitgaf. Na een onderzoek en enige arrestaties met verhoren bleek de 20-jarige zoon van de los-werkman de actetas te hebben verduisterd. De vader beweerde, niets van de diefstal af te weten en de hoge uitgaven te bestrijden met opgespaard geld. De zoon werd enige weken gele den door de rechtbank veroordeeld tot 10 maanden, waarvan 5 voor waardelijk De vader nam met de hem toegewezen 8 maanden zonder aftrek geen genoegen en tekende hoger beroep aan. Het Gerechtshof besliste gisteren, dat de man wel de gelijk van het gestolen geld van zijn zoon geprofiteerd had en veroor deelde hem deswege tot de boven genoemde straf. Na aankomst is de verzegelde ver zending in het Instituut voor Bewa ring en Verwerking van Tuinbouw producten te Wageningen door de rijkstuinbouwconsulent ir F. van Hiele geopend en beoordeeld. Hem bleek, dat de met het systeem Dub belboer-Vos behandelde vruchten nog in goede staat waren. De gunstige uitslag van deze proef is in kringen van kwekers en han delaren met grote belangstelling en voldoening ontvangen. Het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen heeft er grote belangstelling voor, omdat het nu waarschijnlijk moge lijk zal zijn in de zomer overvloe dig gekweekte tomaten van zeer goede kwaliteit na bewerking op te slaan en te bewaren om ze in maan den van schaarste in verse toestand op de binnenlandse en wellicht ook buitenlandse markten te plaatsen. Over de methode Dubbelboer-Vos, noch over de kosten van bewerking zijn op het ogenblik voldoende ge- ken van Philip de Monte. Zijn com- gevens beschikbaar om de mogelijk- positie „Haec Dies" wordt nog veel heden ervan te kunnen overzien. In vuldig gezongen. In April van dit kringen van kwekers en handelaren jaar heeft de heer Vranken te Am- is men er echter over het algemeen sterdam zijn 50-jarig jubileum als thans optimistisch over gestemd. toonkunstenaar gevierd. ALPHONS VRANKEN OVERLEDEN Gisterochtend is te 's-Gravenhage op 74-jarige leeftijd overleden de heer Alphons Vranken. De overledene was o.a. dirigent van het Capella-koor Bel Canto en van verscheidene Rooms Katholieke kerkkoren. Hij verwierf voorname lijk bekendheid door het introduce ren van koorwerken van Alphons Diepenbrock, Palestrina en van wer-

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5