Stormwind en zon vermoeien en verbranden vele „Laura-wielrijders" Belg Van Geneugden zorgde voor een eerste Belgische étappe-overwinning Jan Nolten ondervond de terugslag van zijn onbesuisd rijden ZESDE ALPHENSE RIJWIELVIERDAAGSE DONDERDAG 9 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 DE LAURA in de 'radio-krant Op de stempelpost Oud-Valke veen was de N.C.R.V.-reporter Jan de Winter aanwezig om eni ge Laurianen te interviewen. De heer Stouthamer vertelde het een en ander over de organisatie en daarna kwam de heer Van der Kaay aan het woord, die de Laura nu voor de zesde keer (Van onze „fietsende redacteur). ZE WOONDE in Amsterdam en tel de achttien lentes de Laura-scho- ne, die vanmiddag om vier uur op de «laatste stempelpost te Mijdrecht op een stoel neerzeeg en iedereen, die met onverholen belangstelling deze uitstekend gespeelde scène gadesloeg, mededeelde, dat ze het eeuwig ver tikte nog één Laura-meter te fietsen. „Kom, lieveling, moed houden" suste haar al even Amsterdamse vriend. Maar de schone was voor geen rede vatbaar. „Ik ben voor m'n plezier naar de Laura gegaan, niet om afge beuld te worden", mokte ze en het flesje Cola, dat haar verschrikte vriend ijlings aandroeg, vermocht haar niet tot andere gedachten te brengen. „Dat is geen fietsen meer, dat is martelen". En als een volmaak te actrice sloeg zij haar ogen hemel waarts, op een imponerende wijze, die geen echte martelares haar ver beterd zou hebben. Het was een zielig hoopje ellende, daar in die stoel, een naar het leven geschilderd portret van de gemiddelde Laura-rijder aan het einde van de tweede dag. Inderdaad, het was weer meer dan erg en alle Laura-rijders zijn er van overtuigd geschiedenis te maken, Laura-geschiedenis dan. Want wat er in de komende dagen nog gebeu ren moge, reeds nu staat vast, dat de Laura 1953 als de Storm-Laura ge boekstaafd zal worden. Meer dan erg. We rekenen niet de eerste uren over Aarlanderveen, Nieuwkoop, Noorden, Vrouwenak ker en Uithoorn naar 't Kalfje in Am sterdam, die grotendeels met wind meer in snelle vaart werden afge legd. We rekenen eigenlijk ook nog niet het traject AmsterdamNaar- den naar de stempelpost Oud-Valke veen, waar de eerste deelnemers al om half twaalf arriveerden, nadat zij 75 km. hadden afgelegd. Neen, wan neer we „meer dan erg" schrijven, bedoelen we de laatste 60 km., pal tegen steeds feller aanwakkerende storm, die tenslotte een obcessie werd. Vooral het stuk van Hilver sum naar Nieuwveen en tenslotte nog het lieve eindje van 12 km. langs het Aarkanaal naar Alphen terug vroe gen het uiterste van de over het al gemeen zeer vermoeide deelnemers. Prachtige tocht. 't Was overigens weer een prachti ge tocht, 's Morgens ging het langs de Amstel,' die zó bedriegelijk kronkelt, dat men er geen touw meer aan vast kan knopen. Een uur lang hebben we de kerktoren van De Nes gezien, dan links, dan rechts, nu eens vóór en dan weer achter ons. Prachtig was het wijdse uitzicht over de groene polders met hun tussen hoge bomen verscholen boerderijen. Tussen Amsterdam en Naarden was er niet veel te zien, maar de rit door het Gooi vergoedde weer alles: Huizen-, Blaricum, Laren, Hilversum. De stempelpost Oud-Valkeveen gaf aanleiding tot heftige discussies. Een portier wilde voor iedere fiets een dubbeltje stallinggeld vangen, met het gevolg, dat de meeste rijders buiten het hek bleven of na het stempelen direct doorreden. Schitterend was de route van Hil versum langs de Vinkeveense plas sen naar Mijdrecht. Holland op z'n mooist! Kilometers ver keken de rij ders uit over water en polder, fel be schenen door een warme zomerzon tussen machtige witte wolkenpar tijen. Het was alsof de hemel alle be schikbare donzen dekens had buiten- gehangen! Maar overigens: die zon, die zon Als roodhuiden kwamen de Laura- rijders in Alphen terug; de een klaagde nog harder dan de ander Links: Onze trouwe Jacqueline, die gesierd met de Laura-wimpel ons kilometer na kilometer door Hollands schoonste dreven draagt. j Rechts: Mej. Fie Verboom uit Al- phen laat de voorbijgangers niet in het onzekere over de naam van de rijwielvierdaagse. In levensgrote Iet-1 ters staat er „L.A.U.R.A." op haari zonnehoed te lezen. Op een stempel- j post zagen we haar een hongerige jongeman yoghurt voeren. Geheel rechts ziet men mej. Gerda Los uit Nieuwe Wetering, die iedere middag na aankomst op het IJsclubgebouw naar De Leidse Courant grijpt om het Laura-nieuws te lezen. (Foto's: „De Leidse Courant"). over verbrande armen en benen, zonneolie en andere beschermende middelen ten spijt! Zon en wind samen zorgden behal ve voor verbrande ook voor vermoei de rijders. Opmerkelijk rustig was het vandaag, zelden hoorde men ge zang opstijgen uit de anders zo uitge laten vrolijke groepen. Het was nu slechts een verbeten zwoegen tegen de felle wind met slechts één doel: zo spoedig mogelijk de ene stempel post na de andere te bereiken. In de speeltuin van de Toerist te Mij drecht, waar honderden rijders zich verleden jaar zo kostelijk vermaak ten, zagen we nu slechts enkelingen, die zich aan de speelwerktuigen ver grepen; de meesten reden zo spoedig mogelijk weer verder. De enige muziek kwam van de ge luidswagen en van- de draagbare ra dio, die een der deelnemers op z'n fiets gemonteerd heeft. We vragen ons overigens af waartoe dat dient; aan het strand, op de Kaag, langs de weg, overal wordt de radio meege sleept als een onmisbare levensbe hoefte. die langzamerhand nog be langrijker gaat worden dan eten en drinken. Fietsend door de mooiste plekjes van Nederland heeft men toch waarlijk geen behoefte aan radio Thans twee uitvallers. Weer was er in de feesttent een sfeer van grote voldoening aan het einde van de tweede tocht, die 6 km. langer was dan gisteren (138 km.) en minstens "éven zwaar. Duidelijk" is echter van veler gezichten de ver moeidheid af te lezen. Het is dan ook de vraag hoeveel deelnemers er Don derdagmorgen niet meer aan de start zullen verschijnen omdat zij de moed hebben opgegeven. De uitvaller die we gisteren meld den, berustte op een administratieve vergissing; de 35 „zesjes" zijn dus nog compleet. Wel kwamen er van morgen twee rijders niet aan de start, zodat zij als uitvallers genoteerd wer den. Hoeveel er vanavond niet bin nenkwamen, bleek het bestuur ons niet te kunnen vertellen. Nog steeds geen regen De Laurarijders hebben onder tussen maling gekregen aan weerberichten. Want weer heeft De Bilt regen voorspeld, maar na twee dagen vertrouwen de Laurianen er op, dat het ook Donderdag wel droog zal blijven. Er worden 's morgens meer zon nebrillen dan regenjassen mee genomen en nu de halve vier daagse volbracht is, rekent men er al zo'n beetje op, dat deze Storm-Laura een droge Laura worden zal. Voor het eerst in de Laura-geschiedenis regende het zelfs Woensdagmorgen op de weg van Amsterdam naar het Gooi niet! Een goed voorteken? Weinig ongevallen. We hebben vanavond de heer Mel- kie-Melkie nog een interview afge nomen. Deze Laura-rijder uit de Be- renploeg zal in de Rotterdamse re_- gisters van de Burgerlijke Stand wel een andere naam hebben, maar de Laurianen kennen hem alleen maar als Melkie-Melkie. Hij «vas boos over de verkeerde indruk, die wij van de Berenploeg gegeven hebben, en ver telde dat de ploeg vandaag weer een ongeluk meegemaakt heeft. Weer van een niet-deelnemer. Een jongeman wilde bij Hilversum de Beren pas seren, ondanks de waarschuwingen van Melkie-Melkie. Hij werd gegre pen en tegen de grond gesmakt. Z'n fiets lag in de kreukels en de jonge= man liep enige schaafwonden op. Verdere ongevallen werden er niet gemeld. Wel moesten er vandaag heel wat lekke bandjes geplakt worden, vooral op de Noordense Achterweg, Melkie-Melkie rijdt nu voor de zes de keer mee en hij gaf toe, dat het een van de zwaarste Laura-ritten is die hij meegemaakt heeft. Hartelijk medeleven. Bepaald enthousiast zijn de Lau rianen over de hartelijkheid van de Alphenaren, die beide middagen in dichte rijen langs de straten stonden om hen- juichend te verwelkomen als gold het de laatste inkomst van Vrij dagmiddag, die ieder jaar een feeste lijk besluit is. Ook onderweg worden de rijders herhaaldelijk toegejuicht, vooral als de scholen aan- en uit gaan. De meisjes wuiven vriendelijk naar de mannen op het land, terwijl de mannelijke deelnemers meer be langstelling hebben voor stofdoek- of mattenkloppende dienstmaagden. De politie zorgt overal voor goede verkeersafzettingen en bij de Aardam legden de arbeiders speciale vlonders over het opgebroken wegdek om ons te laten passeren. Zo werkt iedereen mee om deze zesde Laura tot een succes te maken. En dat zal het worden! Het aantal uitvallers is, gezien de hevige storm, nog bijzonder klein en de stemming is hoewel rustig uitstekend. De helft zit er nu op. Nog twee dagen resten ons; nog 249 van de 520 km. Donderdag wordt de zwaarste rit verwacht, weliswaar slechts 130 km., maar de ervaring leeft, dat de ver moeidheid zich de derde dag het meest doet gelden. Niet de vierde dag, want dan lonkt de medaille, dan telt de spierpijn niet meer! DE VIERDE DAG. De laatste rit gaat Vrijdag over Hazerswoude, Benthuizen, Zoeter- meer Berkel naar Rotterdam. meerijdt en het niets bijzonders vindt. Alleen maar een aardige training voor de Nijmeegse Vier daagse, die hij reeds 29 maal meegelopen heeft en met dit aantal het hoogste cijfer van alle Nijmeegse deelnemers heeft. He den avond om acht uur werd de ze reportage in de Radio-krant van de N.C.R.V. uitgezonden. Behalve de radio toont ook de pers grote belangstelling voor de Laura. Bij iedere halte ontmoet men journalisten en fotografen, die in hun bladen de naam van de Alphense Rijwielvierdaagse over het hele land zullen uitdra gen. Daarna over Alblasserdam, Schoon hoven, Haastrecht, Gouda en Reeu- wijk naar Bodegraven, waar de deel nemers op elkaar wachten, om ge zamenlijk een feestelijke intocht in Alphen te maken. Afstand 119 km. DE DERDE DAG. (Telefonisch uit Utrecht). Eindelijk nu vanmorgen eens een LAURA-rit optima forma, compleet met hevige slagregens. Toen om 7 uur in de LAURA-tent het startsein gegeven werd, was aanvankelijk het enthousiasme om te vertrekken niet groot. De regen werd met bakken tegelijk uit de hemel gesmeten. Aar zelend stapten de eerste rijders ten slotte op. Voordat Rotterdam werd bereikt, waren zij al nat tot op hun hemd. Daarna werd het langzaam beter en eenmaal voorbij Gouda kre gen we geen regen meer. Om 10 uur kwamen de eerste rijders door Utrecht, nadat zij een groot stuk met wind mee en een aarzelend door brekend zonnetje hadden gereden. Als eerste arriveerde hier de jong ste deelneemster, Paulien den Blij- ker uit Rotterdam, met een uur snelheid van 25 km.! Van Breenen, Adri Voorting en ook Van Est deden hun best Café 't Kalfje onder Amsterdam was Woensdagmorgen de eerste stempel post. Vele deelnemers namen er even hun gemak van en lieten verfrissingen aanrukken. LE MANS, 8 Juli. In de och tenduren van Woensdag had Kees Pellenaars tegen Jan Nolten gezegd: „Wij hebben allemaal gezien, dat ge kunt rijden, maar vandaag, in de etappe naar Le Mans, blijft ge tussen de wielen zitten, want die rit van 70 km in het laatste gedeelte van de etappe naar Caen was een kracht proef, welke ge niet twee keer ach ter elkaar kunt uithalen". Aan döt consigne van Pellenaars had Nolten zich gaarne willen hou den, maar hij bleek in de etappe naar Le Mans, wederom met een scherpe wind tegen zelfs daartoe niet in staat te zijn. Want onmiddel lijk na het vertrek uit Caen werd een uitlooppoging ondernomen Het veld was nerveus, want de onderlin ge verschillen in het algemeen klas sement waren zo klein geworden, dat de positie van de hoofdgeklas- seerden telkenmale gevaar liep. En ondanks die harde wind tegen, klom het gemiddelde naar de 40 km, een indrukwekkende prestatie na vijf zware dagen. En een bewijs voor de strijdlust, welke nog steeds in het veld der deelnemers heerst. Jan Nol ten zat voorin, maar toen het veld door de aanhoudende demarrages uit elkaar werd getrokken en ér ga ten tussen de groepen vielen, moest hij lossen. Hij kon de benen niet meer rond krijgen, zijn spieren in de dijbenen, vlak boven de knie, deden hem pijn, een gevolg van het gefor ceerde rijden van de vorige dag. Nolten verloor meer terrein. Een der favorieten van de Tour de France, kon het tempo van het pe loton niet houden, dat was het hoog sensationele bericht, dat langs de karavaan werd geseind. Het verschil werd voortdurend groter en na de ravitaillering te Mamers toen wij nog eens het verschil tussen Nolten, die met een klein groepje achterblij vers tezamen reed en de 8 uitlopers, onder wie zich van Breenen bevond, opnamen, bleek Nolten bijna 13 en een halve minuut achterstand te hebben, een verschil, dat aan de fi nish op het circuit van Le Mans tot 20 minuten zou aangroeien. Nolten erkende aan de finish te Le Mans, dat hij in de étappe naar Caen .een verkeerde tactiek had toe gepast en dat hij daarvoor in de rit van Caen naar Le Mans zwaar had moeten boeten. Hij kwam met nog 12 minuten speling voor de sluiting van de officiële controle binnen. Een verlies van 20 minuten op de overi ge favorieten in de Ronde van Frankrijk, zou in de bergen mis schien nog goed worden gemaakt, indien, ja indien. Nolten zijn zelf vertrouwen en zijn rust terug zou krijgen, indien hij zijn onevenwich tigheid zo typerend tijdens de vier de, vijfde en zesde etappe, zou kun nen kwijtraken. Wij vertrouwen, dat de Zuid-Limburger zich nog volko men zal herstellen, maar helemaal gerust zijn wij er niet op. Yan Breenen de beste. De beste man in de Nederlandse ploeg was ditmaal van Breenen. Van Breenen is sterk, heeft een on gelooflijke hoeveelheid energie en voordat hij zijn laatste reserves aan spreekt, moet er heel wat in een etappe zijn gebeurd. Voor deze on vermoeide renner was deze fit met geforceerd tempo tegen de sterke wind in, een kolfje naar zijn hand. In dat groepje van 8 man, bijna 110 km voor de finish ontsnapt, heeft hij een hartig woordje meegespro ken. Geen wonder, dat de jury voor de Suikerprijs de premie voor de meest strijdlustige renner van de etappe, hem nog twee stemmen toe kende, tegen over Caput zes en Ma- he vier. Voor zijn vijfde plaats in de etappe verdient van Breenen al le lof. Nieüw succesje van Adri Voorting. Adri Voorting heeft thans ook een succesje kunnen boeken. Toen het peloton het circuit van Le Mans op kwam, waarop nog elf kilometer moest worden gereden, zaten Koblet, Bartali, van Est, Magni en Schaer natuurlijk voor in. Maar dat was niet naar de zin van de andere Neder landse renners, die telkenmale in de sprint door Koblet en de Italianen klopt. En op 2 km voor de eind streep, demarreerde eerst Jefke Jan sen, die door Koblet werd bijgehaald. Onmiddellijk sprong Gerrit Voorting weg en opnieuw moest de Zwitser alles geven om de tweede Nederlan der te halen. Goed getimed sprong Adri Voorting uit 't peloton. Koblet schudde het hoofd, voor deze geor ganiseerde aanval moest hij buigen. En Adri Voorting kwam als negen de binnen met enkele seconden voor sprong op het peloton. Gerrit Voor ting glimlachte, toen hij van de fiets stapte. Dat hebben wij toch handig gedaan, moet hij hebben gedacht. En als Van Geneugden, niet de sprint zou hebben gewonnen, waarvoor hij een minuut bonificatie kreeg, dan zou Nederland met van Breenen, Adri Voorting en Wim van Est, die in het peloton binnenkwam, weer eens de daglandenprijs hebben ge wonnen. Jos Suykerbuyk heeft een prachtig staaltje van zijn wielerkunnen laten zien. Bij de ravitaillering te Mamers smakte hij met het voorwiel tegen het achterwiel van een der andere renners. Dat voorwiel werd krom getrokken en voordat Suykerbuyk weer op de fiets zat had hij VA mi nuut op het peloton, dat na de ravi taillering uit de aard der zaak lang gerekt was, verloren. Maar Suyker buyk zette de tanden op elkaar, en met een verbeten gezicht zette hij de achtervolging in en na vijf kilo meter het uiterste te hebben gege ven had hij de staart van het pelo ton weer te pakken. Het was overi gens een teleuarstellende rit voor Suykerbuyk geweest. Pellenaars had hem voor het vertrek schertsend toegevoegd: denk er om, als gij van daag niets doet, krijgt ge vanavond geen eten. En de altijd opgewekte Suykerbuyk had deze woorden goed in zijn oren geknoopt. Maar hij heeft in de zesde etappe geen kans gekre gen. Thys Roks reed in 't peloton weer opperbest. Maar aan de finish schud de de man uit Sprundel het hoofd. Waar moet dat naar toe, als dat zo doorgaat? Als er in elke etappe zo hard wordt gevochten komt de heer Goddet maar met 60 man in Parijs. Inderdaad, in de zesde etappe vie- den er opnieuw uitvallers te noteren. De jongste deelnemer van de tour, de 19-jarige Luxemburger Gaul gaf de strijd op en reed in de bezemwa gen de etappe uit. Stevens en de Hertog kwamen na sluiting van de controle binnen en reglementair la gen zij dus uit de strijd. Maar Des bats en Baffert betaalden ook hun tol aan de krachtprestatie, welke zij in de afgelopen dagen hebben ver richt. Zij kwamen nog wel op het circuit aan, maar reden de laatste tien kilometer niet meer uit, zodat ook zij van de lijst der deelnemers konden worden geschrapt. Honderd vier renners zullen Donderdag star ten voor de zevende etappe, van Le Mans naar Nantes. Interview met Voorting in de afgelopen dagen werden ge- wijl Cottaar de microfoon vasthoudt. Natdat hij de vierde etappe van de Tour de France had gewonnen, werd Gerrit Voorting, door de bekende „Tour"-verslaggever Jan Cottaar geïnter viewd, zodat zijn bewonderaars in Nederland konden horen, wat hijzelf dacht van de overwinning. De trotse Voorting zegt er het zijne van, ter-

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5