Hassenforder nieuwe leider van de Tour De Nederlandse ploeg werd naar de tweede plaats verdrongen Hoe de vijfde étappe verliep Alleen op achtervolging van kopgroep was „zelfmoord" RANG WOENSDAG 8 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 De spanning komt er nu eerst goed in CAEN, 7 Juli. Roger Hassen forder, de favoriet van de Franse regionale ploeg noord-oost centraal, is de woelwater van de Tour de France. Meer nog dan Wout Wagt- mans heeft hij in de afgelopen da gen, de etappes geactiveerd duor al of niet geslaagde uitlooppogingen. Steeds als er aan de kop iets te doen viel was deze renner, op wie de Fransen reeds voor de aanvang van de Ronde van Frankrijk hun hoop hadden gesteld, er bij. Enkele malen verwachtte men, dat hij de Suiker prijs, de premie voor de meest strijd lustige renner van 'n etappe, zou ver overen, maar telkenmale werd deze hem juist voor zijn neus weggepikt. En ook in de vijfde etappe was hij weer in de voorste gelederen te vin den. Natuurlijk zat hij in het groep je van acht, dat de beslissende po ging om terrein, veel terrein te win nen, volbracht. En tussen die acht man viel hij nog het meeste op. Hij bleek in grootse vorm te zijn en als het aan hem had gelegen, was het verschil op het peloton niet tien mi nuten geworden, maar tenminste tot een kwartier aangegroeid. Zijn ze ven lotgenoten konden niet harder. En voorts moest Hassenforder ook denken aan zijn teamgenoot Walko- wiak, die meegetrokken moest wor den om er zorg voor te dragen, dat Noord-Oost Centraal Frankrijk niet alleen de landenprijs van de etappe zou veroveren, maar ook Nederland zou voorbijstreven in de algemene landenklassering. Want de regionale ploeg stond dertien minuten op Ne derland achter en Hassenforder en Walkowiak wonnen tezamen bijna twintig minuten op de Nederlanders. Hassenforder werd drager van de gele trui, omdat Schaer en Koblet blijkbaar van mening waren, dat het niet zo'n vaart zou lopen met die uit looppoging van het achttal. En Has senforder won ook de Suikerprijs van deze etappe. De Nederlandse prestaties. Bij het vertrek voor de vijfde etappe was de stemming in de Ne derlandse afdeling van de tourkara vaan opperbest. Hoe kon het ook an ders, na de goede prestaties van gis teren, bekroond door de prachtige zege van Gerrit Voorting (talrijke gelukstelegrammen had Voorting in Dieppe ontvangen) in de eindspurt? En het was niet alleen de oudste der Voortings, die met onderschei ding genoemd moest worden. De he le ploeg had zich duchtig doen gel den en geen enkele uitlooppoging was ondernomen of een Nederlander had er een rol in gespeeld De Fran se pers was vol lof over deze jon gens, die zegt l'Equipe, bewezen heb ben voor wie het nog niet wist. dat Nederland, thans ook wat de weg wedstrijden aangaat, tot de sterkste wielernaties van de wereld is gaan behoren. Laten wij er met gepaste schroom melding van maken, dat in de lof,welke het grootste Franse sportblad Nederland toezwaait, ook de Nederlandse journalisten betrok ken zijn, wier houding in het alge meen, zowel als het voortdurend KLASSEMENTEN. De uitslag van de vijfde etappe Dieppe Caen (200 km.) luidt: 1. Mallejac (West) 5.38.35; 2. Hassen forder (N.O.C.) 5.38.48; 3. De Bruyne (Belg.)4 Diot (lie de France)5. Mor- van (West); 6. Querinel (West); 7. Mo- lineris (Z.O.) allen in dezelfde tijd als Hassenforder: 8. Walkowiak (N O.C.) 5.40.03; 9. Koblet (Zwits.) 5.48.18; 10. Magni (It.); 11. Darrigade (Z.W.); 12. Robic (West)13. ex aequo het grote peloton in dezelfde tijd als Koblet. In deze groep bevonden zich Jansen. Nol ten, Roks, Suykerbuyk, Van Breenen, Van Est, Wagtmans, Adri en Gerrit Voorting. Voorts o.a Geminiani (Fr.), Teisseire (Fr.), Bartali (It.), Schaer (Zwits.), 103. Stevens 5.50.19. Het algemeen klassement luidt: 1. Hassenforder (N.O.C.) 28.41.21; 2. Schaer (Zwits.) 28.42.09; 3. Wagtmans 28.43.11; 4. Renaud (He de France) 28.45.39; 5 Roks 28.46.04; 6. Meunier (N.O.C.) 28.46.52; 7. Van Est 28.47.35; 8. Close (Belg.) 28.47.48; 9. Astrua (It.) 28.48.09; 10. Robic (West) z.t.; 11. Anzile (N.O.C.) z.t.; 12, Ernzer (Lux.) 28.48.14; 13. Gerrit Voorting 28.48.17; 14. Diot (lie de France) 28.49.16; 15. Lauredi (Fr.) 28.49.57; 16 Impanis (Belg.) 28.50.14; 17 Serra (Sp.) 28.50.33; 18. De Bruyne (Belg.) 28.50.42; 19. Bauvin (N.O.C.) 28.51.02; 20. Rolland (Fr.) 28.51.28; 27. Bobet (Fr.) 28.54.45; 28. Magni (It.) z.t.; 29. Koblet (Zwits.) z.t.; 30 Bartali (It.) z.t.; 33. Mallejac (West) 2855.22; 48. Nolten 29.01.19; 51. Janssen 28.02.07; 55. Van Breenen 29.03.47; 65. Adri Voorting 29.08.03; 71. Suykerbuyk 29.11.33; 90. Stevens 29.23.45. Het ploegenklassement van de vijfde etappe luidt: 1. West 16.55.11; 2. N.O.C. 17.06.39; 3. Z.O., België, lie de France en Spanje 17.15.24; Z.W., Luxemburg. Zwitserland, Italië Frankrijk en Nederland in 17.24.54. Het algemeen klassement luidt: 1. N.O.C. 85.57.10; 2. Nederland 86.02.42; 3. West 86.06.03; 4. Ile de France 86.11.47; 5. Frankrijk 86.17.33; 6. België 86.17 49; 7. Italië 86.24.06; 8. Zwit- serlnad 86.29.37; 9. Luxemburg 86.42.33; 10. Z.W. 86.43.53; 11. Spanje 86.54.33; 12. Z.O. 86.56.24. Minardi (Iten Gil (Spanje) hebben de strijd gestaakt. Na de vijfde etappe luidt het jubi leum-klassement: 1. Schear 55 pnt.; 2. Robic 61 pnt.; 3. Van Est 70 pnt.; 4. Rolland 99 pnt.; 5. Koblet 107 pnt.; 6. Geminiani 107'/2 pnt-i 7. Magni 112 pnt.; 8 Gerrit Voorting 5.181 pnt.; 9. Diot 134 pnt.; 10. Astrua ^40 pnt.; 16. Roks 170 pnt. contact, dat zij met de groep ren ners onderhouden, in vriendschap pelijke termen wordt geprezen. In de vijfde etappe hebben met uitzondering van Nolten alle leden van de ploeg tussen de wielen van het peloton gereden. Dat spaarde krachten in verband met de sterke wind, dat spaarde ook energie, waar van men vele volumen was kwijt ge raakt in de zware ritten der vorige dagen. Wim van Est was bij de mas sale sprint op het circuit van Caen tegen de wegkant gedrukt, Henk Stevens maakte een buiteling, toen hij op het circuit met de richel van de weg in onzachte aanraking kwam. Met wat schaafwonden aan het rech terbeen en een verlies van 2 minu ten in tijd kwam hij er af. Het verlies van de eerste plaats in het landenklassement (de Neder landse ploeg staal thans na vijf etap pes tweede in dt algemene landen klassering met 5 Vi minuut achter stand op Noord-Oost Centraal Frankrijk) werd loyaal genomen. „Dat halen wij met de tijdrit weer gemakkelijk in", meende Gerrit Voorting en Kees Pellenaars, die zich lichamelijk vandaag een beetje 7e ETAPPE QJULÏ 8e ETAPPE -10 JULI 8£!3 7~^lëmST tPf* Ourtal SScrn^Ló nèche 4Ókro. lngr*ndes118knw^'Srtche& 68 km. ft^lOr^^flngers 87k m 'l2hpnKcenis139kfrv t/N ANTES beter voelde was van oordeel, dat de sp inning door de geslaagde winst poging van Hassenforder nu pas goed voelbaar zou worden. Kopgroep behaalde grote winst op het volgende peloton CAEN, 7 Juli. Voor deze vijfde etappe waren de verwachtingen nog al hoog gespannen en wel omdat Bobet en Koblet te Rijssel en Diep pe eigenlijk voor het eerst meer ge daan hadden dan acte de presence gegeven. Dit scheen te duiden op een tactiek-verandering in sommige grote ploegen, en op het voornemen van de favorieten om voortaan een meer actieve rol te spelen. Het duurde echter bijna 1 y2 uur voor dat er enige tekening in de strijd kwam. Het peloton reed gegroe peerd, de vaart lag omstreeks de 36 km per uur, precies volgens het tijdschema en er zat wel spanning in de atmosfeer, omdat Koblet, Magni, Geminiani, Bobet en Bartali elkaar scherp in de gaten hielden, maar de uitbarsting bleef achterwe ge. Na de ongelukkige afloop van het avontuur, dat Caput, Baffert en Desbats in de vierde etappe hadden ondernomen, voelden de andere kleine luiden blijkbaar weinig voor een aanval kort na de start. Pas een kilometer of zes voor Rouaan, bleek het alsof Schaer in de aanval de beste verdediging van zijn leiders trui zocht. Hij liep uit, samen met Rossello en Rotta, voordat Wagt mans, die even tevoren een lek bandje had gekregen, er erg in had. De Zwitser zette echter niet door en liet zich terugvallen met zijn compagnons, toen het peloton ging jagen. Even voor Roua&n moest Koblet afstap en, ook wegens ban- denpech, maar het euvel was in een ommezien verholpen. De doortocht van Rouaan, waar tienduizenden de stoet toejuichten bracht geen verandering in de si tuatie. Maar op de grote weg naar Les Essarts, een kilometer of 60 van Dieppe, demarreerden Hassenforder en Lauredi. De reactie bleef uit en het tweetal lag spoedig 300 meter voor. Toen reden Walkowiak en Debruyne zich eveneens los en kre gen aansluiting met de eerste twee in de buurt van Orival. Deze uit looppoging was echter pas het voor spel van een kort, doch uitermate heftig duel, waarin Koblet en Bo bet de hoofdrollen zouden vervul len. De Zwitser liet eensklaps zien wat hij in zijn mars heeft, welk een vervaarlijk renner hij is, als hij ver kiest zich geheel te geven. Hij de marreerde zo bliksemsnel, dat alleen Astrua, de man die bij de Italianen tot nu toe het meest op de voor grond is getreden, zijn wiel kon houden. Getweeën joegen zij waarbij Astrua zich tot volgen be paalde achter de kopgroep Has senforder, Lauredi, Debruyne en Walkowiak aan, die bij Elbeuf, 74 kilometer van Dieppe een minuut en 15 sec. voorsprong had op de Zwitser en de Italiaan en 1^ mi nuut op de hoofdgroep. Inmiddels was in de hoofdgroep alles in rep en roer geraakt. Bood schappers zorgden ervoor, dat de Franse nationalen te weten kwa men, hoe hard er door Koblet aan getrokken werd en Louison Bobet, die steeds beter in vorm komt, stel de zich met macht en geweld te weer. Een dolle achtervolging werd ingezet, waarbij niet alleen Bobet met de meeste verwoedheid vocht, maar Robic, Schaer en nog een groepje andere renners, zich even eens danig weerde. Koblet en Astrua kregen aansluiting met de vier man aan kop, maar de groep Bobet, die een hele sliert renners met zich mee trok, kwam onweerstaanbaar opzet ten en tijdens de lange klim bij Saint-Pierre des Fleurs, ongeveer 80 km van Dieppe en 120 km voor de finish smolten alle groepjes en groepen weer ineen. De uitlooppo ging van Koblet, want op hem kwam het eigenlijk alleen aan, was ge fnuikt. Er was zoveel werk verzet, dat het gezelschap een kilometer of 20 niet minder dan 8 minuut en op het laatste stuk kwam er nog bijna V/z minuut bij. Want het peloton reageerde niet, wat vooral van Schaer, die door Hassenforder sterk bedreigd werd op de eerste plaats in het algemeen klassement, ver wondering wekte. Toen kwam Jan Nolten los.... Er was echter een man, die om redenen, welke wij op een andere plaats hebben uiteengezet, niet wer keloos bleef toezien. Dat was Jan Nolten, in wien Jacques Goddet vandaag nog zijn volste vertrouwen had uitgesproken. Nolten spurtte zich los toen er nog ongeveer 70 km moesten worden gereden, samen met Henri Paret van de Franse Zuidwest-ploeg. De kleine donkere Fransman, bleek een dapper kerel tje, volkomen bereid om Nolten de behulpzame hand te bieden. In het begin nam hij vaak genoeg de kop, maar bij Lisieux op het heuvelach tige terrein, ging het de Limburger niet hard genoeg. Hij liet Paret aan zijn lot over en zette alleen de ach tervolging door. Maar hij had niet alleen met. de 8 leiders, maar ook met de hoofdmacht achter zich te maken. Aanvankelijk won hij op de hoofdmacht, maar op een gegeven moment lag hij prachtig rijdend in soepele en toch krachtige stijl bijna 3 minuten voor, maar op de leiders liep hij geen meter meer uit. De Nederlandse liaisonwagen met Joo- sen aan het stuur, bleef voortdu rend vlak achter hem, gereed om bij te springen als Nolten materiële bijstand nodig mocht hebben. Toen er nog 25 kilometer gereden moest worden, werd het de vraag of Nolten zich alleen tegen het thans jagende peloton zou kunnen hand haven. Het verschil was nog slechts twee minuten en het werd elke ki lometer kleiner. Nolten raakte ver moeid, maar hij verdedigde zich tot het uiterste met grote dapperheid, terwijl de volgers, Nederlanders zo wel als Fransen, Italianen en Bel gen bedenkelijk het hoofd schud den. Hij handhaafde zich tot aan Caen en had zelfs nog een kleine voorsprong bij de aankomst op het 2750 meter lange circuit. Toen was zijn rol echter uitgespeeld en gin gen enige tientallen renners hem in de eindspurt voorbij. Inmiddels was de Breton Malle jac al bijna tien minuten over de streep gegaan voor de zeven andere renners van het kopgroepje van acht. Hassenforder werd tweede en verwierf tevens de gel trui, een ver diende beloning voor de kranige prestaties, welke hij heeft geleverd Straatsburg nodig had om uit te blazen. Toen gaf Hassenforder. de man van de ploeg Noord-Oost-Centraal-Frank- rijk, die in elke etappe popelt van strijdlust en ook nu weer aanhou dend loerde op een kans om weg te komen, het begin voor een nieuwe aanval. Zeven renners gingen met hem mee: Querinel, Debruyne, Diot, Walkowiak, Molineris, Mallejac en Morvan. De beide laatstgenoemden zyn Bretons en zij bleven de tradi tie getrouw, die wil, dat de Breton se renners in de tour pas op hun best zijn, als zij hun geboorteland beginnen te naderen. Bij de bevoor rading van Bernay, 121 km van Dieppe hadden deze acht avontu riers 3 Vz minuut voorsprong en dit verschil werd geleidelijk groter. sïrïds dekaravaan Vijftig km voor de finish was het i van start ging. HET RAADSEL JAN NOLTEN CAEN, 7 Juli. Toen de samenstelling van de Neder landse ploeg bekend werd gemaakt, be greep een ieder, dat Wim van Est en Jan Nol ten de sterke troeven zouden moeten vormen voor het algemeen klas sement, dat Wout Wagtmans en Gerrit Voorting als favorieten van de tweede categorie zouden worden beschouwd en dat Thijs Roks, Hein van Breenen, Jefke Jansen en Jos Suykerbuyk als ervaren etappe-rijders het eerder genoemde viertal zouden „beschermen" met twee jeugdige als professionals niet-ervaren wegrenners als sluitstuk, Henk Stevens en Adri Voorting. Na vier etappes hadden Van Est, Wagtmans en Voorting bewezen, dat zij volkomen aan de verwachtingen, welke men bij de verkiezing aan hen had ge steld, beantwoorden, dat Thijs Roks ver rassend goed reed, dat Hein van Bree nen, Jefke Jansen en Jos Suykerbuyk nuttige hulp verleenden aan de kopman nen van de ploeg en dat Stevens en Adri Voorting, de eerste overigens niet zonder moeite, zich goed door de moei lijkheden van het begin hadden door geslagen. Jan Nolten bleef echter het raadsel De stille, lange Limburgse ren ner leek ons nerveus. Wellicht drukten hem nog de successen van de Ronde van Frankrijk van het vorig jaar, toen hij plotseling als grote concurrent van Fausto Coppi naar voren kwam. Repor ters, journalisten uit eigen land en het buitenland, officials en wielerdeskun- digen, zij allen zagen bij voorbaat in hem, naast Hugo Koblet, Gino Bartali, Geminiani, Louison Bobet en enkele anderen, de man, die een goede gooi zou doen naar de eerste plaats in het eindklassement van deze tour. Jan Nol ten wist dat allemaal en die druk is duidelijk te zwaar voor hem geweest. Hij kon zijn houding niet bepalen, wachtte in elke etappe af, als hij beter zou hebben gedaan aan een ontvluch tingspoging mee te doen, ging naar voren op ogenblikken, welke bijzonder slecht waren gekozen. Dat Nolten de vorm te pakken heeft, is zónder meer duidelijk. Dat heeft hij in de etappe van Rijssel naar Dieppe bewezen, al kreeg hfj op het einde een inzinking. Dat be wijs werd wederom geleverd in de vijfde etappe, toen hij 70 km. voor Caen er tussenuit ging, tezamen met de on bekende regionaal Paret. Hij won eerst tientaUen seconden op het peloton, een voorsprong, welke voortdurend aan groeide, maar echter nooit meer is ge weest dan 3 minuten. Op gemakkelijke wijze nam hij de lichte heuvels van Calvados en even buiten Lisieux loste hij Paret. alsof de laatste niet voor hem bestond. Maar wist Nolten niet. dat voor hem acht vluchtelingen lagen, zeven Fransen en een Belg, die op het peloton reeds acht tot negen minuten voor sprong hadden genomen? En dat het in zijn eentje een onmogelijke taak zou zijn om die acht man te achterhalen? Voortreffelijk reed Nolten tot op 20 kilometer voor Caen, van dat punt af verloor hij weer terrein op het peloton. Alleen een krachtmens als Wim van Est zou in staat zijn geweest om tegen de harde Zuidwestenwind in, die de gehele dag de renners om de oren gierde, op het peloton van 90 man winst te boeken. Wat bezielde Nolten om toch weg te lopen? Om stug vol te houden en met kracht en energie te smijten, welke hij daar straks in de bergen zo goed kan gebruiken? Was Nolten alleen maar ontvlucht om te demonstreren, dat hij in vorm was, dat hij ook zijn mannetje stond, evenals Van Est, Wagtmans, Roks en Voorting? Indien de laatste veron derstelling juist zou zijn, is daarmede dan niet bewezen, dat hij mentaal in deze dagen zeer onevenwichtig is en dat hier een taak is weggelegd voor ploeg leider Pellenaars om Nolten de nodige rust en het ontbrekende zelfvertrouwen te geven? In de etappe van Rijssel naar Dieppe heeft Nolten ook een poging onderno men om zich, laten wij maar zeggen, te laten gelden. Toen was Darrigade zijn maat en na aanvankelijk een zeer goede voorsprong te hebben veroverd, eindig de Nolten op de boulevard van Dieppe met slechts luttele seconden voorsprong op het jagende peloton, op de overmacht van de massa. In de vijfde etappe hetzelfde gebeurd, met minder gunstige resultaten voor Nolten. Want toen hij in Lisieux de regionaal Paret loste, moesten er nog 47 km. worden afge legd. En die afstand heeft hij alleen ge reden, tussen de groep der acht vluch telingen in en de massa van het peloton achter hem. Wel kwam hij wederom met kleine voorsprong op het circuit aan, maar dit circuit was aanzienlijk langer dan dat van Dieppe. En zo gebeurde het, dat Nolten voor de ogen van dui zenden en duizenden toeschouwers, vlak voor de eindstreep, door de groep van 90 jagers, die 70 km. jacht hadden ge maakt op een haas, werd gepakt. Jan Nolten heeft zelf antwoord ge geven op de vraag, waarom hij reeds twee dagen deze onbegrijpelijke tactiek toegepast: een uitlooppoging, die ons inziens telkenmale slecht getimed was. Aan de finish vroeg Van Est hem: „Waarom zijt ge alleen weggegaan? Ge zijt zot met zo'n wind op kop". En Jan Nolten, op wiens gelaat dui delijk de sporen waren te vinden van deze uitputtende rit van 70 km., ant woordde fel en afgebeten: „Zot, zegt gij? Je wist toch wel, dat er zes of acht man weg waren en ge wist ook, dat er geen enkele Hollander bij was. En daarom ben ik er tussenuit getrokken". En nog verbeten van woede draaide hij zich om, stapte op de fiets en reed naar het hotel. Van Est trok zijn schouders op, be greep het argument van zijn ploegmaat natuurlijk heel goed, maar was niettemin van oordeel, dat Nolten een dwaasheid had uitgehaald. Jefke Jansen drukte zich nog scherper uit: „Zelfmoord is het, om alleen en op die afstand weg te gaan en bij zo'n wind". m Ouóial *puiU ÜÜC3 m Vraagt eens RANG Cnstal fruits 32 cl per 100 gram. U vindt in RANG Cnstal fruits diverse fijne smaken: citroen, frambozen, sinaasappel enz. Uw winkelier heeft ze. Let op de naam RANG op het beschermfend om-1 hulsel van leder ..Ranger|e~_ *Óe vezsnapvun^ van r\ Unze n Dam rubriek Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan W. J. v. d. Voort, Rustoordstraat 3, Nieuw Vennep. RECTIFICATIE. In pr. no. 5, voor beginners is in de :ijferstand van wit een fout geslopen n.l. schijf 29 behoort 39 te zijn. Oplos singen van pr. 3 t/m 5 kunnen gelijk ingezonden worden met de nummers 6/8. LADDER-WED STRIJD. Onze problemen. Het is warm op het moment, dat ik met mijn praatje begin. En om deze warmte te trotseren en de animo niet te doen verflauwen, heb ik een tweetal problemen uitgezocht, welke desnoods een zweetdroppel waard zijn. Onder no. 204 een vraagstuk van de heer P v. d. Kwartel. Ook gaf de heer d. Kwartel te kennen, dat hij voor de goede oplossers een klein damwerkje wil beschikbaar stellen. Een geste, welke wij zeer bijzonder op prijs stellen en waarvoor onze dank. Ook verzocht de auteur mij, dit probleem ter oplossing op te dragen aan onze Nederlandse kampioen, de heer Wim Huisman. On getwijfeld zal deze vereerde opdracht door onze kampioen worden aanvaard. Hoewel dit vraagstuk een klein zwart plekje draagt, is de afwikkeling alsmede de slotstand, even prachtig. Het is ech ter niet iedere problemist gegeven, om hetgeen hierin verborgen ligt te voor schijn te roepen. Echt iets la van der Kwartel". Wedstrijd-probleem no. 204. Auteur: P. v. d. Kwartel, Leiden. Ie publicatie. (Opgedragen aan W. Huisman, kampioen van Nederland)). Extra prijs-probleem. stane stand kan wit a.v. een schijf win nen: 35—30, 33—29, 28—22, 32x25 en bij de volgende volgt nu 4440 enz.: wint een schijf. CORRESPONDENTIE. L. W. T. te N., problemen in dank ont vangen, zal ze nazien, en indien geschikt, aan uw wens voldoen, doch u zult wel wat geduld moeten hebben wegens af wezigheid. WATERPOLO. DAW—DE ZIJL 3—3. g§ g§ W\ n m m m ftJÉ n m, m jr; m m' m m 'b' "*fp M mmm m sb H m m m m m üjü Zwart 12 schijven op:» 7, 9, 12, 17/19, 23, 26, 28, 29, 35 en 36. Wit 13 schijven op: 15, 16, 21, 27, 30, 37, 38, 40 en 42/46. Vervolgens komt de heer J. A. Pen- nings, bij onze lezers zeker geen onbe kende, onze lezers vergasten met een heel mooi probleem, hetwelk gebaseerd is op een nog steeds verrassend blijvende eindstand. Ook hier maakt de verdien stelijke afwikkeling het product tot een fraai geheel. Beide vraagstukken zijn speciaal voor deze rubriek samengesteld. Nu de taak aan onze oplossers de schit terende oplossingen te zoeken. Wedstrijd-probleem no. 205. Auteur: J. A. Pennings, 's Bosch. Ie publicatie. Zwart 12 schijven op: 8, 10, 13, 18, 22. 26/30. 34 en 45. Wit 11 schijven op: 19, 25, 31, 36/41, 43 en 50. Voor beide vraagstukken geldt; speelt en wint. Oplossingen worden gaarne ingewacht tot uiterlijk 28 Juli a.s., aan bovenstaand adres. Oplossingen pr. 196/97. No. 196. Auteur: J. H. H. Scheljen. Wit wint door: 4035, 35x44, 4439, 49x7, 32—28, 27x38 (5x) 7—2 en 2—31. No. 197. Auteur: J. Groeneveld. Wit wint door: 42—38, 38—32, 33x11, 44—40, 34—29, 43—39, 50x9, 15x4, waar na, evenals no. 196, een schitterend slotspel is ontstaan. Beide vraagstukken waren het oplossen dubbel waard. OPENINGZETJES! Hieronder volgt, meer bestemd voor minder sterke spelers, een veel voor komende schijfwinst in het openings- spel. Men zette alle schijven op 't bord en speelt a.v, 33—28, 18—23; 35—30, 12—18, 30—25, 7—12; 40—35, 1—7; 34— 30, 20—24; 39—33, 14—20; 25x14, 9x20; 3025, 49; 25x14, 9x20. In de nu ont- Ook in deze moeilijke uitwedstrijd is het De Zijl gelukt een kostbaar puntje mee naar Leiden te nemen. Nadat beide doelen om beurten in gevaar zijn ge weest kon v. d. Kwaak met een goed schot de score openen (01). De vreug de bleek echter van korte duur en nog voor rust maakte de thuisclub gelijk (1—1). Na rust moest Bik het water verlaten en uit de strafworp nam de thuisclub de leiding (21) om deze zeer vlug tot 31 te vergroten. Toen zag het er voor onze stadgenoten donker uit, maar na dat Prevoo tegen de lat had geschoten DAW een overtreding beging, werd het uit de strafworp 32. Nog voor het einde zag Prevoo kans de stand op 33 te brengen. Wedstrijden in De Zijl. In de zweminrichting „De Zijl" wer den Dinsdagavond niet minder dan vier wedstrijden gespeeld en eerlijk gezegd begrijpen wij niet goed de indeling of van 't bestuur of van de Zwembond om deze wedstrijden te organiseren. De Zijl v. veel sterker, kwam tegen een ploeg uit die er feitelijk niets van terecht bracht en De Zijl 3, o.i. veel minder dan De Zijl 4, verloor met even grote cijfers van een sterkere tegenstander. Zo werd het in de wedstrijd De Zijl 4SNA 3 80 overwinning voor de thuisclub. De Zijl 3 verloor met 92 van DZV 2, de Zijl-dames wonnen met 42 van de Zwip-dames en 't dames-reserve- zeven tal moest tegen CWP 2 met 20 het on derspit delven. ROEIEN. Voor de Nederlandse roeikampioen- schappen, die op 19 Juli a.s. op de Bos baan worden gehouden, zijn de volgende ploegen ingeschreven: Heren: Vier met Stuurman: Willem III, Njord en Nereus. Twee zonder Stuurman: Het Spaarne, Triton en De Hoop. Skif: Neumeijer (Willem III), Van Mesdag (Cornelis Tromp) en Draayer (Nautilus) Twee met Stuurman: De Laak, Aegir, Het Spaarne en Minerva (combinatie De Hoop/Nereus, bestaande uit Dutry van Haaften en Fontani). Vier zonder Stuurman: Willem III, Njord en Het Spaarne. Dubbel Twee: combinatie Willem III/ Het Spaarne. Acht: Njord. Voor de Dubbel Twee en de Acht blijft de inschrijving tot volgende week open. Mochten er geen ploegen bijko men, dan zullen de combinatie en Njord elk een race moeten roeien om nog eens door de technisch commissie beoordeeld te worden. Dames: Dubbel Vier: Nereus, De Vliet en DDS. Skif: Mej. Reuter (Nautilus) en Mej. Veenstra (De Hunze). Vier met Stuurvrouw: De Hunze, Het Spaarne, Die Leythe en Nereus. Dubbel Twee: Willem III en De Hunze. Acht: Willem III en De Vliet. VOETBAL. 20.000 MAN OP EEN VALS KAARTJE. 20.000 Toeschouwers hebben Zondag in het River Plate stadion te Buenos Aires op vervalste toegangsbewijzen de voetbalwedstrijd ArgentiniëSpanje bij gewoond. Naar de Argentijnse voetbal bond meedeelde, hebben degenen, die deze kaarten van de hand hebben ge daan, hiermee 300.000 pesos verdiend. TAFELTENNIS. RKLTV „De Sleutels". Hoewel het oorspronkelijk plan was in de maanden Juli en Augustus de training geheel stop te zetten en in plaats hiervan met een Leidse hockey-club de volleysport te beoefenen, wijst het bestuur de leden tot zijn spijt er op, dat dit plan geen doorgang zal vinden. Om onverklaarbare redenen werd van de hockeyclub niets meer vernomen. Zo doende zal de training op Donderdag avond voor senioren en junioren voor lopig normaal doorgang vinden (7.30— 10.30 uur). Eind Augustus zal wederom een Leidse ploeg kunnen deelnemen aan de Oxford-trip/Sleutels-leden. Wie alsnog aan deze ontmoeting wensen deel te nemen, dienen zich zo spoedig mogelijk met de heer SImonis in verbinding te ■stellen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7