3)e ftridoeSoti/fccmt Opnieuw onrust en botsingen in Oost-Berlijn Overal worden zoete broodjes gebakken DE UITVERKOOP BEGINT. Premier Laniel krijgt z'n volmachten Een compositie, die - nog niet te laat - geld opbracht Noordelijken willen de besprekingen hervatten Jiott eitje Directeur: C. M. v. HAMERSTELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 8 JULI 1953 44ste JAARGANG No. 12934 Met of ZONDER RHEE Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 FRANKRIJKS PORTEMONNAIE r\E FRANSEN ZIJN NOGAL royaal met hun staatsuitgaven, maar als het op belasting betalen aankomt, zijn zij gewoonlijk niet thuis. Van de enige uitweg, die er dan nog zy het tijdelijk overschiet, maken zij een ruim gebruik, n.l. leven van de Banque de France. Maar de Banque de France, die wel goed is maar niet gek, eist tenslotte ook eens terugbe taling van de voorgeschoten milliar- den en stelt zich niet tevreden met beloften van „later wel eens", doch gaat voorwaarden stellen. Vandaar dat elke kabinetsformateur, die het aandurft om Frankrijk te gaan be sturen, met voorstellen aankomt, om de belastingschroef wat aan te draaien en omdat hij de on- 0 gedurigheid van de parlements leden in geldzaken kent te vens om volmachten vraagt om op eigen houtje die maatregelen te tref fen, welke hem noodzakelijk voorko men, teneinde het gammele karretje van de Franse franc met kunst en vliegwerk in het gareel te houden. Menig kabinetsformateur is over die voorstellen reeds gestruikeld en de weg van de jongste kabinetscrisis is bezaaid met politieke „lijken". Ge lukkig is een „politiek lijk" in Frank rijk nogal gauw weer op de been, want bij een volgende crisis komt hij welhaast automatisch weer aan bod. De jongste Franse premier, de voor het buitenland vrij onbekende La- niel, die reeds 'n dag of tien aan het bewind is, is nu ook met de onver mijdelijke belastingvoorstellen geko men en hij is er werkelijk in geslaagd een meerderheid te vinden. Wat hij vroeg is nog niet eens veel, want het is niet meer dan de dek king van 'n milliarden-tekort, veroor zaakt door de leningen van de Ban que de France. De eigenlijke sane ring van de berooide schatkist zal een werkje van langere adem zijn en het is de vraag of de regering-Laniel zo'n lange adem zal hebben. Iru elk geval heeft Laniel nu volmachten, zodat hij alvast een basis heeft om te be ginnen. Dat de Nationale Vergadering thans aan Laniel geld en volmach ten heeft gegeven, welke zij aan de voorafgaande aspirant-premiers heeft geweigerd, is eenvoudig een gevolg van het inzicht dat het werkelijk niet anders kan. En zelfs met deze we tenschap heeft de N. Vergadering nog slechts aarzelend toegestemd in een verhoging van de accijns op benzine en motorolie. Het is duidelijk, dat' de nieuwe heffingen niet meer zijn dan een lap middeltje en dat er nog heel wat in grijpender maatregelen zullen moe ten volgen, wil men de Franse schat kist zodanig in orde krijgen, dat niet elk jaar weer grote tekorten moeten worden weggewerkt. Dat is overigens geen kwestie van financieel beleid alleen, want een groot deel der belastinggelden wordt opgeslokt door uitgaven voor de ver dediging van West-Europa en voor de oorlog in Indo-China en daar ko men ook andere departementen dan dat van financiën bij te pas. Wat Indo-China betreft, schijnt Laniel een meer vrijgevige politiek te gaan voeren. Hij heeft de drie lan den daar reeds onafhankelijkheid toe gezegd en hoopt zó een betere dam tegen het communisme te kunnen op richten dan door het zendeni van dure soldaten. In elk geval schijnt premier Laniei nu voldoende stevig in het zadel te zitten, zodat de internationale be sprekingen ook weer met vrucht kunnen worden hervat. Voorlopig rolt de wagen weer. Communistisch systeem heeft gefaald De West-Duitse radio heeft gisteravond melding gemaakt, van nieuwe botsingen tussen arbeiders en communistische autoriteiten bij het huizen plan in de Stalin-allee in Oost-BerJijn, waar de revolte van de 17e Juni haar oorsprong vond. De radio deelde mee, dat arbeiders van hun plaatselijke partijleiders eis ten, dat hun kameraden die door de Russen en de Duitse politie tijdens de opstand gearresteerd werden, vrijgelaten worden. Zo niet, dan zouden zij opnieuw in staking gaan. De arbeiders hebben ook gedreigd met een nieuwe mars naar het rege ringsgebouw, als aan hun eisen niet voldaan wordt. Soortgelijke incidenten hebben plaats gevonden in vele staatsfabrieken in Lichtenberg en Köpenick, aldus de radio. POLITIE GEALARMEERD. Het gevolg hiervan is, dat grote de len van de communistische politie- eenheden, gestationneerd in de Rus sische sector, gistermiddag gealar meerd werden als voorzorgsmaatre gel tegen mogelijke nieuwe opstan den. Sow jettanks rukten weer op naar de Alexanderplatz, in het hart van Oost-Berlijn. De Sowjet-generaal-majoor Dibro- va, wiens troepen de opstand in Oost-Berlijn de kop ingedrukt heb ben, heeft de arrestatie bekend ge maakt van Werner Kalkowski. een 37 jaar oude werkloze acteur, die „bekend" zou hebben door Ameri kaanse officieren gehuurd te zijn om de ongeregeldheden uit te lokken. Een Oost-Berlijnse vluchteling heeft echter verklaard, dat de be schuldigingen tegen Kalkowski ..vol komen vals" zijn. Aan de grens tussen West- en Oost Bèrlijn waren in de late avond uren van Dinsdag nu en dan scho ten te horen. Over het algemeen heerste echter rust. Afgezien van plaatselijke incidenten tussen voor bijgangers en communistische func tionarissen zijn de berichten over ernstiger botsingen in Oost-Berlijn niet bevestigd. De voorzitter van de Oost-Duitse vakbond, Warnke, heeft in een arti kel in het vakbondsorgaan „Tribune" verklaard, dat onmiddellijk program ma's moeten worden opgesteld, waarin, met het oog op de toepas sing van een nieuwe economische en sociale politiek, de eisen van de De Gasperi ziet er weJnig heil in President Einaudi van Italië is er tenslotte toch nog in geslaagd om De Gasperi te bewegen zich alsnog te belasten met de vorming van een regering. Eerder op de dag had De Gasperi Einaudi meegedeeld, dat hij de opdracht teruggaf. Een bespreking van vele uren is er gisteravond voor nodig geweest om De Gasperi te overreden om met het oog op de nationale en de inter nationale toestand toch de kabinets formatie op zich te nemen. De Gasperi had aanvankelijk ge weigerd, nadat hij gedurende enige dagen voortdurend besprekingen had gevoerd met de leiders van alle partijen, die in het onlangs gekozen parlement zijn vertegenwoordigd. Officieel werd bekend gemaakt, dat de demissionnaire premier, na lange besprekingen met de president, de opdracht thans „met tegenzin" heeft aanvaard. arbeiders in alle bedrijven in Oost- Duitsland moeten worden opgeno men. OOK VANDAAG STAKINGEN. De staking, die Dinsdagmiddag bij verscheidene grote bedrijven in Oost-Berlijn werd begonnen, heeft zich Woensdagmorgen verder uitge breid. Er doen zich echter geen on geregeldheden voor, aldus is uit be trouwbare Oost-Berlijnse bron ver nomen. De stakers hebben in de Stalin- allee een spandoek opgehangen met de woorden: „Wij staken uit sympa thie met onze Poolse kameraden". Er zijn geen Sowj et-Russische tanks of troepen in de straten van Berlijn te zien. Wel wordt er door de Oost-Duitse volkspolitie gewa pend met karabijn, gepatrouilleerd. Het verkeer in Oost-Berlijn verloopt normaal. De acht doorgangsposten aan de grens tussen Oost- en West- Berlijn zijn nog steeds open, doch de controle op West-Berlijners, die naar Oost-Berlijn gaan, geschiedt langzamer dan de laatste dagen het geval was. PRAAG BINDT HAASTIG IN. Nadat de regeringen van Oost- Duitsland en Hongarije „meer brood en minder werk" aan de bevolking hebben beloofd, is thans inderdaad ook het Tsjechoslowaakse gouverne ment met tegemoetkomingen voor de dag getreden: Radio-Praag heeft vandaag omgeroepen, dat de één week oude decreten, volgens welke er zeer zware straffen op het weg blijven van het werk zijn gesteld, alweer zijn ingetrokken. Volgens deze decreten kon een ar beider, die vier dagen werkverzuim pleegde, wegens „sabotage" van het economische plan" tot zeer lange ge vangenisstraf, ja zelfs tot de dood veroordeeld worden. De regering te Praag heeft deze schrik-wetgeving nu ongedaan ge maakt met de verklaring er bij, dat „deze decreten overbodig geworden zijn, aangezien thans de vakbewe ging de verantwoordelijkheid voor het paal en perk stellen aan het mas sale werkverzuim heeft overgeno men". Slechts een maand lang pas ten de autoriteiten in Tsjechoslo wa- kije een geldhervorming toe, waar door tienduizenden ondei wie ook vele ooeren plotseling zonder con tant geld kwamen te zitten. De re gering had gehoopt, dat de boeren zich hierdoor gedwongen zouden zien, meer graan en vee op de markt te brengen om zodoende weer geld te ontvangen. Veel succes blijkt men hier niet mee gehad te hebben. Officiële Tsjechische dagbladen erkennen, dat er brood te weinig is en dat het brood bovendien vaak zo slecht is, dat het een straf lijkt om het te eten. Tsjechoslowaakse vluchtelingen in Wenen vertellen, dat er voor de levensmiddelenwinkels nog altijd queue gemaakt wordt: bekend ver schijnsel in tijden van gebrek. HONGERSNOOD. In Hongarije en Roemenië lijden volgens vluchtelingen duizenden ge zinnen gebrek in een mate, die de omvang van een hongersnood dreigt aan te nemen. Zelfs verklaart men, dat hongeri ge arbeiders en boeren in Roemenië de opslago1 patsen der regering heb ben bestormd. In beide landen zou men nu ook boerinnen in lange rijen voor de winkels kunnen zien staan. Er komen berichten binnen, vol gens welke er zich als gevolg van de hoyger reeds sterfgevallen heb ben voorgedaan. ONWEER IN ZWITSERLAND. Midden-Zwitserland en het Frans sprekende deel van het land staan sedert enige dagen bloot aan hevig onweer. In de kantons Waadtland Frei burg, Wallis, Bern en Luzern werden wegen ernstig beschadigd. Het ver keer is hier onderbroken en er werd grote schade aangericht aan velden, huiz:n en vee. In het dorp Marsen in Freiburg wordt de schade alleen reeds op 300.000 Zwitserse frank geraamd. En ook het geld De nieuwe Franse premier Laniel heeft gisteravond van de Nationale Vergadering het geld gevoteerd ge kregen, dat hij nodig had en tevens heeft hij de gewenste volmachten gekregen. Laniel had de Nat. Verga dering meegedeeld, dat hij het be staan van zijn regering afhankelijk zou stellen van het wetsontwerp, dat hem dit jaar 30 milliard frank aan nieuwe belastingen moet opleve ren. Welliswaar zou hij niet officieel de vertrouwenskwestie aan het ont werp verbinden, doch als de voor naamste punten ervan verworpen zouden worden, zou hij „daaruit de consequenties trekken". Als Laniel officieel de vertrou wenskwestie zou hebben gesteld, zou de stemming 24 uur moeten zijn uit gesteld en hij wilde uitstel voorko men, opdat de raad van de Republiek (Eerste Kamer) het ontwerp vóór 10 Juli zou kunnen hebben aanvaard. Op 10 Juli nl moet de regering met de Bank van Frankrijk een overeen komst voor nieuwe voorschotten te kenen. Een der voornaamste punten van het ingediende wetsontwerp, verho ging van de accijns op alcohol met 30 procent, werd goedgekeurd met 361 tegen 149 stemmen. Met handopsteken werd verhoging van het zegelrecht en de verdubbe ling van de kosten van paspoorten (tot 2.000 frank) goedgekeurd. Verhoging van de prijs van ben zine en dieselolie werd goedgekeurd met 308 tegen 281 stemmen. Deze verhoging van vijf frank per liter benzine en 3,1 frank per liter diesel olie, zal, naar verwacht wordt, bijna tweederden van het extra bedrag, dat nodig is als garantie voor toe komstige leningen van de Bank van Frankrijk aan de regering, opbren gen. Deze verhoging was verworpen door de financiële commissie van de Nationale Vergadering, zodat men z'n hart vasthield by de stemming in de Nat. Vergadering. De speciale volmachten ter ver wezenlijking van het economische evenwicht werden met handopste ken goedgekeurd. Nixon op goodwill-reis President Eisenhower overweegt tijdens het reces van het Congres vice-president Nixon op een „good- will"-reis naar het Verre Oosten te sturen. Volgens de route, die men op het ogenblik voor hem uitstippelt, zal hij de voornaamste niet-commu- nistische landen bezoeken. Als de plannen werkelijkheid wor den, zal Nixon als persoonlijk verte genwoordiger van Eisenhower gaan, waardoor hij dus bijvoorbeeld be voegd zou zijn besprekingen met Syngman Rhee te voeren, zo dit wen selijk mocht blijken. Naar men zegt was Eisenhower zo verheugd over de resultaten van de reis van Dulles en Stassen naar het Nabije en het Mid den-Oosten, dat hij verwacht, dat Nixon de moeilijkheden wel zal kun nen gladstrijken, die er hier en daar nog zijn tussen Amerika en de Oost- aziatische landen. Een modern sprookje In 1935 had de Oostenrijkse musi cus Heinz Provost een baantje als leider van de band in het Grand Ho tel te Oorebro, een Zweedse provin ciestad. Eens op een middag, toen hij met de leden van de band lunchte, maak te een van hen hem opmerkzaam op een advertentie, geplaatst door een Zweedse filmmaatschappij, waarin een wedstrijd werd uitgeschreven voor het maken van een melodie, die zou passen in de Goesta Ekman Film, waarin Ingrid Bergman de hoofdrol zou spelen, „Intermezzo". „Hier, kijk eens", zei de cellist, „dat is iets voor jou, Heinz; waarom probeer je 't niet?" Provost voelde er wel voor, ging achter de piano zitten, en een kwar tiertje later was de melodie klaar. Hij zond zijn oompositie naar de filmmaatschappij, en vergat hem, totdat hij hij was toen reeds terug gekeerd in Wenen een telegram kreeg van de maatschappij, dat luid de: „Onze felicitaties met de eerste prijs". En later werd deze prijs, 1000 Zweedse kronen, hem toegezonden. De melodie werd een wereldsucces. Maar het werd oorlog, ook voor de Oostenrijkers, en Provost, die te oud was om als soldaat te dienen, werd „wacht" in een krijgsgevangenkamp. De Amerikanen kwamen, en Provost Zelfs bestand tekenen zonder Z. Koreanen Radio-Peking heeft Woensdagochtend bekendgemaakt, dat in een brief aan generaal Clark, de V.N.-opperbevelhebber in Korea, de communisti sche leiders instemden met hervatting der bestandsbesprekingen op een geschikt tijdstip ter bespreking van het bestand en de toebereidselen ervoor. De brief werd vandaag overhandigd op een bijeenkomst van geallieerde en communistische verbindingsofficieren te Panmoendjon. Zaterdag begint officiëel de jaarlijkse uitverkoop. Dan zullen de vrouwen de winkels gaan belegeren om „koopjes" te halen. In sommige zaken is de uitverkoop zij het dan niet officiëel als zodanig aangekondigd, reeds begonnen. Met „schreeuwende" opschriften worden de klanten gelokt om nu reeds koopjes te halen. Een „voorproefje" van de uitverkoop ergens in een Amsterdamse winkelstraat. In New York verklaarden V.N.- functionarissen, dat de communisten het aanbod van generaal Clark van 29 Juni, om indien nodig een be stand te tekenen zonder deelneming van Zuid-Korea, aanvaarden. Zij schreven deze lezing van de brief toe aan communistische journalisten te Panmoendjon. Voorts werd in de brief verklaard, dat de Verenigde Naties „te allen tij de verantwoordelijk blijven voor aanhouding van alle ontsnapte ge vangenen". Ook moeten de Verenig de Naties de algehele verantwoorde lijkheid op zich nemen, dat geen krijgsgevangenen in Zuid-Korea meer vrijgelaten zullen worden. De communistische leiders waar schuwden, dat president Rhee en agenten van generaal Tsjianü Kai- Sjek trachten de resterende 8.500 ge vangenen te dwingen de kampen te verlaten. Uit president Rhee's luidruchtige geroep om hereniging van Korea bleek, aldus de communistische brief, wie drie jaar geleden de aanvaller was geweest. Z.-KOREA BLIJFT HALSSTARRIG Een woordvoerder van president Rhee dr. Karl Hong Kee heeft ver klaard, dat de houding van Zuid-Ko rea ongewijzigd blijft. „We zullen eens zien of de V.N. en de commu nisten geweld zullen gebruiken om ons te laten buigen voor een be stand". Volgens dr. Kee komt het nu aan op het antwoord van de V.N. op het Noordelijke schrijven. President Rhee belegde een spoed vergadering van het kabinet toen hem mededeling werd gedaan van de ontvangst van de communistische brief. werd geïnterneerd. Hij werd ziek, en herhaaldelijk moest hij naar het ziekenhuis, doch zijn kwaal vermin derde niet. Op een nacht werd hy wakker, en bemerkte, dat zijn lin kerzijde geheel was verlamd. Weer moest hij naar het ziekenhuis. De dokters voorspelden, dat hij niet lang meer zou leven, en Provost werd meer en meer neerslachtig. Maar toen gebeurde er iets: hy lag in de kampbarak, het raam open, en daar hoorde hij, hoe een paar Zigeuners „Intermezzo" floten, zijn melodie. Hij kreeg nieuwe moed, en hij voelde, dat alles weer goed zou komen. Tijdens de oorlog werd zijn huis vernield, en toen hij eindelijk? na drie jaar werd vrijgelaten, wisten hij en zijn vrouw niet, waarheen zij moesten gaan. De Amerikanen hiel pen hen het huis te herstellen, zodat zij in ieder geval een dak boven het hoofd hadden, doch een baan kreeg Heinz niet. Zy waren arm, en soms konden zij zelfs geen voedsel kopen. Zij kregen niets anders dan een staatspensioentje van 400 Schillings (plm. 16 dollars) per maand, een to taal ontoereikend bedrag. Zijn Zweedse vrienden hadden sinds lang niets van hem gehoord, zij wisten niet in welke armoedige omstandig heden hij \erkeerde, zij dachten, dat hij was gestorven. Doch op een dag schreef hij een van die oude vrienden, en verzocht hem contact op te nemen met de STIM-organisatie, de Zweedse orga nisatie, die waakt over de belangen van componisten, en te vragen, of hij, Provost, misschien nog aan spraak kon maken op een som Zweedse kronen, een zeker percen tage van wat zijn melodie had opge bracht. „In orde", antwoordde STIM, „U fcent welkom. Er staat een bedrag van 60.000 Zweedse kronen op Uw rekening (ong. 16.000 dollar). En vooral uit Amerika komt er nog steeds geld binnen voor Uw song". Provost en zijn vrouw Rosa bezoe ken thans hun Zweedse vrienden. weer (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WISSELEND BEWOLKT. Tamelyk koel weer met wis selende bewolking en in hoofd zaak in de Noordelijke helft van het land enkele verspreide buien. Matige tot krachtige Wes telijke wind. 9 Juli: zon op 4.31, onder 20.59; maan op 2.20 en onder 20.14 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI zwaar bew. 17 C. STOCKHOLM regen 17 OSLO zwaar bew. 22 KOPENHAGEN regenbui 19 AMSTERDAM half bew. 21 EDINBURGH zwaar bew. 18 LONDEN zwaar bew. 21 n LUXEMBURG geheel bew. 25 PARIJS motregen 23 BORDEAUX mist 25 GRENOBLE onbewolkt 27 NICE licht bew. 26 GENèVE onbewolkt 29 ZüRICH nevel 27 LOCARNO licht bew. 28 BERLIJN zwaar bew. 25 FRANKFORT zwaar bew. 27 MüNCHEN nevel 26 WENEN onbewolkt 29 INNSBRUCK zwaar bew. 28 ROME onbewolkt 28 Heinz Provost achter de piano ten huize van een van zijn vrienden te Ingaroe. Hij kan slechts spelen met zijn rechterhand, daar zijn linker nog is verlamd. Wisselend weer Het K.N.M.Ï. deelt mede: Terwijl in Zuid- en Zuidoost-Euro pa het zomers warme weer met maxi mum temperaturen van 25 tot 30 graden onverminderd voortduurt, is het weer in onze omgeving steeds meer oneer invloed van Oceaansto- ringen gekomen. Ten Noorden en Noordoosten van Schotland treffen we thans een lage drukgebied aan, waarin twee afzon derlijke depressies voorkomen. De afgelopen nacht passeerde het koud- front van één de2er depressies ons land, hetgeen op verschillende plaat sen ,in hoofdzaak in het binnenland, wat regen veroorzaakte. Aangezien de luchtdruk op het midden van de Oceaan hoog bleef, kwam er boven de Britse eilanden een krachtige Westelijke luchtstro ming tot ontwikkeling, die koele en onstabiele lucht naar ons land voert. Het ziet er naar uit, dat deze stro ming zich de eerstkomende dagen zal weten te handhaven. In verband hiermede moet worden gerekend op tamelijk koel weer met af en toe zonneschijn, maar met voornamelijk in het binnenland ook buien. Een gek indien hij zwijgen kan - gaat door voor een verstandig

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1