Bejaarde taxi-chauffeur door drie jonge lafaards overvallen SUvtaptupawplupavaóoMetje GOLF MAANDAG 6 JULI 1953 OE LE1DSE COURANT TWEEUH BLAD PAGINA 4 BODEMVRUCHTBAARHEID LOOPT TERUG Huisvuil van 7 millioen mensen kan verbetering brengen Een uitvoerige antwoordnota van minister Mansholt in zake de N.V. V.A.M. (bewerking van stadshuisvuil tot compost) is thans verschenen. Een berekening van de totale hoe veelheid compost, welke in Nederland geproduceerd kan worden, is vol gens de minister alleen globaal te verstrekken. Aangenomen kan wor den dat uiteindelijk het huisvuil van pl.m. 7 millioen mensen beschik baar zou kunnei komen. Dit zou bij algehele compostering een kwantum van ongeveer een millioen ton compost Opleveren. Thans worden aan dat huisvuil nog verscheidene bestemmingen ge geven naast de compostering. Aan het in stand houden van de chemische bodemvruchtbaarheid door middel van kunstmest wordt in ons land meer dan in enig ander land aandacht besteed. Een goede structuur is echter slechts te verkrijgen en te handhaven door regelmatige toediening van vol doende organische meststoffen. Dit is in ons land, aldus de minister, de laatste vijftig, zestig jaar, voor zover het de akkerbouw betreft, in te ge- finge mate geschied. Indien ook, evenals voor 1900, de stedelijke afvalstoffen, zowel vaste als vloeibare, wederom een land bouwkundige bestemming zouden krijgen, zou in het thans heersende tekort aan organische mest kunnen v/orden voorzien. De landbouwwetenschap neemt thans het standpnut in, dat het ac cent meer dient te vallen op de phy- sische bodemvruchtbaarheid, welke ten gevolge van de te eenzijdige be mesting met kustmest in de laatste 50. 60 jaar is achteruitgegaan. Deze achteruitging openbaarde zich in verscheidene verschijnselen, als: 1. een toenemende verstuiving (wind-erosie) 2. een steeds hoger wordend kunst- mestgebruik, als gevolg van het steeds lager wordend kunstmest- rendement; 3. een steeds veelvuldiger voorko men van deficiëntie-ziekten; 4. een grotere droogtegevoeligheid van'de gewassen, speciaal op de hoger liggende gronden; 5. een grotere gevoeligheid der ge wassen voor enige parasitaire en infectie-ziekten; 6. een steeds moeilijker wordende bewerkbaarheid van sommige gronden; 7. als gevolg van al deze factoren een verminderde oogstzekerheid van de weersomstandigheden. Nationaal belang* Gezien het grote belang, dat Nederlandse landbouw heeft bij de verwerking van huisvuil tot compost sluit de minister zich gaarne aan bij de mening, dat het een nationaal belang is, zoveel mogelijk compost ter beschikking te stellen van de landbouw. Teneinde dit te bereiken zullen on- te betalen toeneemt, zodat de toe komst met vertrouwen tegemoet kan worden gezien. Voor plaatselijke bedrijven acht de minister het rasp- en het Dano- systeem het meest geschikt. Aan de gemeenten zal worden overgelaten, aan welk systeem de voorkeur wordt gegeven. Het ligt in het voorne men, bij de afzet van de compost de normale hoofdkanalen, zowel parti culiere als coöperatieve, zoveel mo gelijk in te schakelen. Min. Zijlstra verwacht: Prijsstijging van huisbrandkolen Er dient rekening mede te wor den gehouden dat, indien de prijs' voor huisbr ndkolen in de Kolen- en Staalgemeenschap op het huidige niveau blijft, verdere aanpassingen (naar boven r— Red.) voor deze ko- lensoorten in de komende jaren niet zullen kunnen worden vermeden. Dit wordt medegedeeld in een uit voerige nota van minister prof. dr. J. Zij-lstra over de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal. De regering heeft gemeend, dat de eerste aanpassing van ons prijspeil beperkt moest blijven. Hierin werd in volledige overeenstemming met de Hoge Autoriteit gehandeld. Buit; Vijf gulden! De .wagen van een 64-jarige Am sterdamse taxichauffeur die Vrij dagavond op de hoofdweg in de Haarlemmermeer door drie mannen werd overvallen, is gevonden. Zater dagmorgen hebben enkele voorbij gangers de blokbandtaxi licht be schadigd aangetroffen aan de Schip holdijk nabij de Fokkerfabriek, ver borgen in een bosje. De overvallers zijn nog spoorloos. Drie mannen waren op het Rokin te Amsterdam in de taxi gestapt en hadden bevel gegeven naar Schip hol te rijden. Zij voerden in de En gelse taal gesprekken en waren in militaire uniformen gekleed. Het bleek, dat zij in de Haarlemmermeer zeer goed bekend waren. Derhalve vermoedt de politie, dat hier pseu- do-militairen aan het werk zijn ge weest. Toen de chauffeur de Schip- holweg in de richting van de lucht haven wilde inslaan, gaf een van hen bevel rechts af te slaan. Bij de hoofdvaart gaven zij de taxichauffeur opdracht de nooddelijke zijde van de Hoofdweg in te rijden. Zij gaven te kennen daar een meisje te willen bezoeken. Plotseling vlak voor een boerderij gaf een van de passagiers opdracht halt te houden. Twee man nen stapten uit en vielen daarna on middellijk de chauffeur aan. De drie mannen sloegen hem op hoofd en lichaam, zodat zij hij op Jtraat viel, haalden zijn portemonnaie met vijf gulden uit zijn colbertjasje en zet ten daarna met de wagen koers in de richting Hoofddorp. De chauffeur bleef alleen op het weggedeelte tussen Schipholweg en Vijfhuizerweg achter. Hij kon moei lijk lopen en vroeg hulp bij een ca- PRINSESJES DANSTEN MEE IN BALLETTEN De balletgroep uit Soestdijk heeft Zaterdagmiddag in het openlucht theater te Naarden de slotuitvoering van het seizoen gegeven met een programma, waaraan ook de prin sesjes Irene, Margriet en Marijke hebben meegewerkt. Prinses Marijke was ingedeeld bij de jongste meis jes, die eenvoudige, goed ingestu deerde dansjes uitvoerden; Irene en Margriet leverden aardige prestaties getwijfeld verscheidene systemen in de balletten van de oudere groep naast elkaar, zowel gecentraliseerde als gedecentraliseerde, aan de com- postbereiding kunnen medewerken. De moeilijkheden met de com- postvcorziening liggen aan de finan ciële zijde van het vraagstuk. Ver wacht mag worden, dat verscheidene moeilijkheden kunnen worden opge lost door prijsgaranties van de N.V. V.A.M. aan compostijproducerende gemeenten enerzijds, terwijl ander zijds de vraag naar compost stijgende is en de bereidheid in de land- en tuinbouw, om een iets hogere .prijs Stavenisse herbegroef Zaterdag z'n 128 doden Zaterdagmiddag zijn te Stavenis se vrijwel alle uit Stavenisse afkom stige slachtoffers van de watersnood 1953 herbegraven. Kort na het mid daguur ving in het Nederlands Her vormde kerkgebouw de herdenkings dienst aan. Omstreeks kwart voor twee ver trokken de autoriteiten, gevolgd door een lange stoet van verwan ten van de slachtoffers en honder den belangstellenden naar de be graafplaats, waar de slachtoffers deze week waren herbegraven. Zij waren ter ruste gelegd in een buitengewoon goed verzorgd graf, waarop witte bordjes met de namen der slacht offers. Naar schatting waren op de begraafplaats meer dan duizend per sonen aanwezig. Met het herbegraven van een der slachtoffers is vervolgens symbo lisch de herbegrafenis van alle 128 slachtoffers geschied. Hierna werden enige ogenblikken stilte betracht ter nagedachtenis der omgekomenen. Burgemeester Verburg legde namens het gemeentebestuur van Stavenisse een krans. Daarna werd het woord gevoerd door minister Beel, die na mens de regering woorden van her denking en troost sprak. De minister legde namens de Nederlandse rege ring een krans. Namens de nabestaanden werd döór een hunner grote dank betuigd voor het feit dat de slachtoffers op de eigen dodenakker ter ruste zijn ge legd. in het sprookje van Andersen was prinses Irene de zeemeermin. féhouder. Deze hechtte weinig waar de aan net verhaal van de taxichauf feur en weigerde de deur voor hem te openen. Later beraadde hij zich, ging naar buiten en ontdekte toen op een stoel op het terras van zijn café de zwaar verwonde man. De po litie werd toen direct gewaarschuwd. De portefeuille, die in de zak van de chauffeur zat werd door de over vallers onaangeroerd gelaten. De po litie stelt een onderzoek naar de da ders in. "Dodelijke slag Vrouw doodde haar huurman Naar wc eerst thans vernemen heeft een 36-jarige vrouw, wonende te Wees perkarspel Vrijdagmorgen haar 61-jarige buurman met een ijzeren roostertje van een petroleum stel zo geslagen, dat de man aan de gevolgen bezweek. De buurman was, zoals hij wel meer deed, koffie komendrinken. Over een nog niet opgehelderd feit kreeg de vrouw ruzie met de man, welke twist zo hoog liep, dat zij het stuk ijzer van een petroleumstel nam en de man op het hoofd slóeg. De slag kv/am zo hard aan, dat de man aan de gevolgen is overleden. De vrouw verstopte het lijk in haar huis, doch toen 's avonds haar echtgenoot thuis kwam, vertelde zij hém wat zij gedaan had. Deze heeft toen aangifte bij de Rijkspolitie van Weesperkarspel gedaan. De vrouw, die bekend heeft, is in verzekerde1 bewaring gesteld. SLACHTOFFER VAN HET WATER. Op de Vinkeveense plassen niet ver van Abcoude is gistermiddag omstreeks twee uur een zeilexcursie van een groep jongeren tot een droe vig einde gekomen door de dood van de 26-jarige J. van Zomeren uit Amsterdam. Zijn tochtgenoten, die hem het laatst hadden gezien toen hij uit zijn boot het water in dook, waren hem gaan zoeken toen zijn afwezigheid begon op te vallen .Men vond hem drijvende aan de walkant. Op 9 Augustus per helicoptere van Maastricht naar Brussel (50 min.) Met het oog op een vaste helicop- tère-verbjndingen tussen Brussel en Maastricht, ligt het in de bedoeling van de „Sabena" te Brussel reeds op Zondag 9 Augustus met deze dienst te beginnen. Gedurende, de eerste vier weken zal deze verbinding be staan uit dagelijkse postvluchten, waai na in September, wanneer deze post-, tevens proefvluchten, tot gun stige resultaten zijn gekomen, begon nen zal worden met dagelijkse pas sagiers-verbindingen met helicoptères die plaats bieden aan acht personen. De „Sabena" voert nog besprekin gen met de gemeente Maastricht, ten einde de z.g.n. Griend, langs de Maas, Weer Flora in 1960? Het is niet onwaarschijnlijk dat de vplgende internationale bloemen tentoonstelling .Flora" reeds in 1960 wordt gehouden. Dit heeft een der directeuren van de Flora 1953 verklaard, waarbij hij als argument voor deze vervroe ging aanvoerde, dat de Kon. Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur in 1960 honderd jaar bestaat. Er zou volgens hem dus alle reden zijn beide gebeurtenissen te laten sa menvallen. Zoals bekend, wordt de Flora eens in de tien jaar gehou den, zodat de volgende expositie eigenlijk weer in 1963 zou moeten worden gehouden. Verkeersregels zijn goud waard, Want uw leven is goud waard! als landingssterrein beschikbaar te stellen. Er zijn voorlopig twee routes ont worpen, nl. Brussel-Luik-Maastricht- en .Brussel-Luik-Keulen-Bonn-Keulen -Maastricht-Luik-Brussel. De verbin ding Brussel—Maastricht over Luik zal een uur cn twee minuten duren. De rechtstreekse verbinding Maas tricht—Brussel duurt 50 minuten. Het is vrijwel zeker, dat er dage lijks twee helicoptère verbindingen van Maastricht naar Brussel zullen komen. Waarschijnlijk zal de prijs van de verbinding Brussel-Maastricht 18 tot 20 gulden bedragen. Het gemeentebestuur van Maas tricht is voornemens reeds in de raadsvergadering van 7 Juli a.s. de nodige voorstellen te doen. Maastricht zal, als men met de plannen accoord gaat, tevens worden opgenomen in de lijndienst die .Rotterdam, Antwerpen en Rijssel zal aandoen. In Brussel zal directe aansluiting bestaan met de in ternationale luchtvaartlijnen. AANBIEDING BORSTBEELD VAN GENERAAL SNIJDERS. In tegenwoordigheid van mevrouw Snijders en familie en tal van mili taire en burgerlijke autoriteiten is Zaterdagmiddag in het officierscasino aan:de Kampweg te Soesterberg het borstbeeld van generaal Snijders ont huld en aangeboden, als huldeblijk van de Soesterbergse burgerij aan de Koninklijke Luchtmacht. De lucht machtkapel en schoolkinderen van Soesterberg brachten hierbij een muziek- en zanghulde. In Japan worden de bekende parasolletjes, van geolied geheel met de hand vervaardigd, en het kost een maand te worden verkocht. Er ligt in de prefectuur van Waka gedeelte van de bevolking werkt in de parasol-industrie, al zou men bij de fabricage van de parasolletjes overgaan kunnen redden. De oorzaak hiervan is, dat het afzetge parasolletjes steds meer inkrimpt. Japanse meisjes solletjes uit, om ze te laten drogen in de zon. papier en bamboe, in groten getale gemaakt. Zij worden tijd, voordat één parasol de werplaats kan verlaten, om yama (Jap.) een stad, Hainan, waar bijna één-vierde En toch is deze industrie gedoemd tot ondergang. Zelfs op moderne methodesy men zou deze industrie niet bied, voor de aardige maar voor de Westeling onnutte (Westers gekleed) zetten de zojuist beschilderde para- KATH. HOTELSCHOOL NAAR KASTEEL „BETHLEHEM". Het bestuur van de Kath. Hotel school te Maastricht zal met mede werking van Rijk, provincie en ge meente, overgaan tot aankoop van het kasteel „Bethlehem" te Limmel, bij Maastricht. In dit kasteel, thans nog eigendom van de N.V. Sphinx zullen de school en het internaat wor den gevestigd. Het hotel „Du Levrier et de l'Aigle Noir" te Maastricht blijft in gebruik als leerhotel. De aankoop-kosten bedragen 150.000 terwijl met voorzieningen nog 70.000 gemoeid zijn. Bus botste tegen motor Twee zwaargewonden De ongeveer vijftig jarige concier ge van de rechtbank te Zutphen en dienst dochter zijn Zaterdagmiddag te Doetinchem zwaar gewond bij een verkeersongeval. Tusen Doetinchem en Doesburg haalde een bus van de N.V. Gelder se Tramwegen, afkomstig uit de richting Doesburg, een vrachtwagen niet hooi in, die juist stopte. Uit de tegenover gestelde richting kwam de concierge aangereden met zijn motor en als duo passagiere zijn dochter. De bus kwam in botsing met de motor. Vader en dochter werdén van het motorrijwiel geslingerd en zwaar gewond. De eerste had een verbrijzeld been, scfledelbasisfractuur en een doorge sneden slagader. Van de dochter was het linkerbeen dubbel gebroken en zij had een hersenschudding. De toestand van de man is levens gevaarlijk; de dochter is er even eens nog ernstig aan toe. De slachtoffers wedden met 2 zie kenauto's naar het R.K. Ziekenhuis te Doetinchem overgebracht. De buspassagiers bekwamen geen letsel. De bus werd beschadigd. LIFTER VERDWEEN MET 800 De 52-jarige heer J. H. uit Den Haag, die Zaterdagnacht een lifter meenam, is daarbij op de Rijksweg in de Haarlemmermeer, 800 armer geworden. Bij de .kruising Haagseweg—Kruis weg stond een jongeman in uniform naar de politie meent, een pseudo- mïlitair. De heer H. liet hem achter de wagen stappen en reed verder in de richting Haarlem. Vlak voor de stad gaf de lifter te kennen de wa gen te willen verlaten. Toen de automobilist later zyn colbertjasje, dat tijdens de rit ook achterin op de bank had gelegen, wilde aantrekken, bleek zijn porte feuille met inhoud te zijn verdwe nen. Van de lifter kon hij slechts een vaag signalement opgeven. AANGEBRAND VLEES. Omdat het vlees in de keuken aan brandde, is de 60-jarige A. T. in zijn woning in Hilversum dusdanig in woede ontstoken, dat hij na twist woorden met zijn zoon naar de keu ken rende om 'n mes te halen, waar mee hij de zoon te lijf ging. Op het moment, dat hij toestak, wierp de moeder zich 'ussen het tweetal, om bloedvergieten te voor komen. Het gevolg was, dat zij een diepe steekwonde in de arm opliep. De gewaarschuwde politie heeft de vader,' die buiten zichzelf van drift was, naar het bureau gebracht en daar opgesloten. Dewonde van de vrouw is in het ziekenhuis ver bonden. 16.9 VAN EMIGRANTEN KATHOLIEK. Tussen 1946 en 1952 zijn uit ons land 143.000 personen geëmigreerd. Het grootste aantal ging naar Cana da (62.000), vervolgens Australië (38.000), terwijl de overigen naar Zuid-Afrika, de Verenigde Staten, Nieuw Zeeland en enkele andere lan den trokken. Wat de godsdienstige verhoudingen betreft behoorde 2 tot de Hervormde Kerk, 16,9% tot de Katholieke Kerk 26 was Gerefor meerd en van bijna 29 was geen kerkelijke gezindte bekend. VERKEERSSTAGNATIE BIJ DE IJ-VEREN Vele automobilisten, fietsers, bromfietsers en passagiers van tou ringcars zullen Zondagavond de ver zuchting hebben geslaakt: „waar blijft de IJ-tunnel?" Toen de duizenden, die Nöord- Holland benoorden het IJ hadden bezocht, tegen 5 uur huiswaarts keerden, ontstond vooral bij het veer aan de Valken weg een enorme opstopping. Honderden auto's tientallen autobussen vormden een file, die zich opstelde over een leng te van meêr dan anderhalve kilo meter. De politie in Amsterdam-Noord, die alle beschikbare manschappen aan het werk zette om de orde en regelmaat te herstellen, stond voor een hopeloze taak. Wel probeerde men een deel van de wachtenden af te voeren naar de Tolhuispont, maar daar was de situatie al niet veel be ter. Pas 'tegen half tien 's avonds nam het vervoer met de ponten weer normale afmetingen aan. Naar een voorzichtige schatting van de politie hebben vele rmtomoblisten minstens een uur, maar misschien wel twee uur móeten wachten alvorens zij de stadszijde van het IJ bereikten. EEUWFEEST HUIZE ,.ST. BAVO TE HEEMSTEDE Op feestelijke wijze is gisteren de viering van het eeuwfeest van de Zusters Franciscanessen van Chari- in Huize ,,St. Bavo" aan de Kërklaan te Heemstede ingezet. In de Heemsteedse Bavokerk werd een Hoogmis opgedragen door de Deken van Haarlem, J. J. A. Kuil man. De Schola Cantorum van het seminarie „Hageveld" voerde daarbij de gezangen uit. Tijdens een receptie voor de in woners van het huis hield de presi dent van het college van regenten, de heer J. Peeperkorn, een herden kingsrede, waarbij hij ieder der zus ters een missaal aanbood. Namens de inwonenden sprak de emeritus pastoor Th. Winkelman, die enkele geschenken voor de kapel aanbood, zoals een godslamp, kande laars, een kruisbeeld, een altaarschel en bloemvazen. Ook deken Kuilman hield een toe- Verder spraken nog de oudste in woonster van Huize ,St. Bavo", de !-jarige mejuffrouw Marie de Jong en verder mejuffrouw Pietje Zuilen, die- nog als weesmeisje haar entree bij de zusters had gem'aakt. Tijdens de receptie die 's middags werd gehouden, maaten onder meer de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, en de drie wethouders van Heemstede hun opwachting. Wet houder E. J. van Lent complimen teerde de zusters bij die gelegenheid in zijn kwaliteit van loco-burge meester. van 's-Hertogenbosoh, mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, heeft gisteravond in de basiliek van St. Jan te 's Hertogenbosch tijdens een toe spraak tot duizenden Katholieken het diocesaan Mariacongres geopend. Dit congres, dat tot en met a.s. Zon dag zal worden gehouden en waarin het accent zal liggen op de bedevaar ten uit het gehele Bossche bisdom, is belegd ter gelegenheid van het eeuw feest van de terugkeer van „het wonderbeeld van onze Lieve Vrouw van 's Hertogenbosch". Dit beeld keerde in 1853 door toedoen van Mgr. J. Zwijsen uit Brussel naar de St. Jan terug na een ballingschap van twee eeuwen. Vele kerkelijke en bur gerlijke hoogwaardigheidsbekleders woonden het pontificale Lof bij en trokken mee in de processie binnen de muren van de kathedraal. Vandaag wordt te 's Hertogenbosch op plechtige wijze het herstel der bisschoppelijke Hiërarchie plechtig herdacht. Het kerkelijke gedeelte van deze eeuwfeestviering geschiedde in de basiliek van St. Jan met een Pon tificale Hoogmis, welke door mgr. W. P. A. M. Mutsaerts werd opgedragen. Het buiten-kerkelijke gedeelte wordt gehouden in de Casinoschouwburg. Hier zal prof. dr. W. Asselbergs spre ken óver mgr. Zwijsen, de eerste aartsbisschop van Nederland na het herstel. Loco-burgemeester verduisterde rampgoederen In verband met 't verdwijnen van een groot aantal voor rampslacht offers bestemde goederen uit een entrepot in Geertruidenberg, is thans de loco-burgemeester van deze gemeente, R., uit zijn ambt ontheven. Reeds kort nadat het verdwijnen dezer goederen was bem'erkt, werd R., tezamen met een magazijnmees ter, een werkman, een nachtwaker en twee bedienden, aangehouden. Hij werd na een week vrijgelaten, doch reeds de volgende dag opnieuw aangehouden. Thans is R., na in de raadkamer van de Bredase rechtbank te zijn verschenen, weer in vrijheid gesteld. Het onderzoek van de rijkspolitie is nog niet afgelopen. Men ver wacht, dat er nog meer onregelma tigheden aan het licht zullen komen. BINNENLTND. Een korte, doch felle uitslaande brand heeft gisteravond in het pand Oudegracht 184 te Utrecht, gewoed. De bewoner van het brandende huis, een tandtechnicus, was afwezig. De onder de etage gelegen winkel in sanitair leed grote waterschade. De zolderverdieping en 2e etage brandde geheel uit. De schade is groot, aan gezien ook het instrumentarium' van de tandtechnicus verloren ging. Bij een val uit een kersenboom is de kersenplukker Th. v. d. V. uit Huihuizen zo zwaar gewond, dat hij in het ziekenhuis te Nijmegen gister middag is overleden. De Pseudo-vogelpest in de Over- Betuwe breidt zich uit. Vorige week was een 250 stuks tellende hoender stapel onder de gemeente Eist aange tast. Nu is een nieuw geval geconsta teerd in de hoenderstapel van de landbouwer van G. te Gendt. Door een draadbreuk in de bo venleiding by Culemborg is Zondag avond vertraging ontstaan in het treinverkeer uit het Zuiden. De laat ste treinen uit Eindhoven waren ruim een uur te laat. Het éénjarig zoontje van de fa milie de K: uit Bergen op Zoom raak te ernstig gewond, toen het op een onbewaakt ogenblik een kan koken de koffie omver trok en de inhoud over zich heen kreeg. Het kind moest in het ziekenhuis worden opgeno men.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8