Bober won de derde étappe na drievoudig gevecht MAANDAG 6 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 RLJSSEL, 5 Juli. De strijd in de derde étappe, volkomen vlak en dus een étappe voor de treinlopers of te wel rouleurs om met de Belgen te spreken, viel in drie stukken uiteen: een hardnekkig voorpostengevecht van Luik tot Brussel, een slag om de verkregen posities te behouden en te verbeteren van Brussel tot aan de Frans-Belgische grens en een met de uiterste verbetering gevoerde wor steling om de ereplaatsen over vaak afgrijselijke wegen van die grens tot aan Rijssel. Maar hiermede is het verloop slechts in grote lijnen ge schetst, want in feite is deze hele étappe voor voortdurende race ge weest, waarin de positie zich telkens wijzigde. Het begon al spoedig na de start, toen Nolten en Close een aanvals- stoot ondernamen, als aftasting van de mogelijkheden bedoeld. Dit had weinig om het lijf, maar enkele kilo meters verderop, liepen drie mannen weg, Hassenforder, die tot nu toe een der strijdlustigste deelnemers is ge weest, Bernard Guathier en Darri- gade. Bij St. Truiden, 29 kilometer van het beginpunt hadden zij ll/2 mi nuut voorsprong. Het ging zo hard, dat binnen het tijdschema werd gere den, en in het peloton zich niemand aanmeldde om de achtervolging in te zetten. Na 53 kilometer bij Roos beek demarreerde eindelijk Grosso en even later voegde van der Stockt zich bij hen. Een uitlooppoging van Es- nault en van Breenen haalde niets uit. Bij de doortocht van het feeste lijk bevlagde Leuven, na 66 km., moest van der Stockt, stampvoetend van teleurstelling van wiel verande ren, waardoor hij de aansluiting mis te, welke Grosso wel tot stand bracht. En na 70 kilometer was dus de kop groep gevormd van vier man: Has senforder, Grosso, Gauthier en Dar rigade, die een minuut voorsprong had op een andere groep, bestaande uit Close, Jim Kirchen, Stanislas Bo ber, Gerrit Voorting, Rolland en Baf- fert. Vijf kilometer verder smolten deze groepen ineen. Over straten en wegen, die met honderdduizenden toeschouwers wa ren afgezet de belangstelling was veel groter dan in Frankrijk stormden de koplopers naar Brus sel, waar de eerste bevoorradingspost was bevestigd. Zij werden in weer wil van het hoge tempo nog ingelo pen door enkele andere renmers, bij wie zich de rest bevond, die zich uit het hoofdpeloton hadden losgewerkt. Enkele kilometers voor de Belgische hoofdstad flitste Gerrit Voorting naar voren. Niemand kon zijn wiel houden en het was de Roosendaler, aan wie de eer te beurt viel als eerste Brus sel binnen te rijden. Toen had hij nog bijna 130 kilometer voor de boeg wel wat te veel voor een eenzaam avontuur! en Gerrit verzette zich dan ook niet, toen een groep van een kleine twintig man de achtervolging inzette en hem inhaalde. Op een punt, 112 kilometer van de start, namen wij de positie op. Aan kop gingen toen 17 renners, te weten Caput, Rolland, Gerrit Voorting, Renaud, Close, Hu- ber, Bober, Wim van Est, Impanis, Jim Kirchen, Darrigade, Hassendor- fer, Baffert, Forestier, Serra, Drosso en Gaul. Vlak achter hen reden To- nello en Meunier, die spoedig aan sluiting zouden krijgen, op een mi nuut gevolgd door Gil, Gauthier, Ern- zer en Drei en op twee minuten 21 sec. de hoofdgroep. In de voorhoede zaten dus twee Nederlanders, twee Belgen ,twee Frans-nationalen, een Zwitser, twee Luxemburgers en een Spanjaard. Het grote peloton met Koblet, Bartali, Robic enz. had toen al meer dan drie minuten achterstand En tot aan de grens werd he- verschil steeds groter. De laatste fase. Na bevoorrading te Peruwelz en de overschrijding van de grens bij Bon-Secours was de positie aan de kop vrijwel hetzelfde gebleven. Fo restier was teruggevallen wegens een lekke band en vormde met Pontet, Mane, Esnault en Pianezzi een groep je, dat jacht maakte op de leiders. Er werd verschrikkelijk hard gejak kerd, behalve door het gros van de hoofdgroep, dat .toch al ruim zeven minuten achter lag. Maar nu gingen de hobbelige keien van Noord-Frank rijk, nog een graadje erger dan die in België, invloed uitoefenen op het verloop van de wedstrijd. Vlak na elkaar, over een afstand van enkele kilometers, zagen wij eerst Kirchpn afstappen met bandenpech, toen Gauhier en daarna van Est. De pech trof de man uit St. Willebrord toen er nog 40 kilometer moesten worden afgelegd en aan de kop de ene de marrage volgde na de andere. Geluk kig was de liaison-wagen van Gom- mans, vlak in de buurt en het op onthoud kostte van Est slechts V/2 minuut. Maar bij het tempo, waar mee gereden werd, betekende dit toch een aanmerkelijke achterstand. Van Est zette verbeten de achtervolging in, achterhaalde Baffert, ,die uit het peloton was teruggevallen en afrem de toen hij Wim zag komen en joeg toen samen met Baffert, die gewillig genoeg was om zijn aandeel te le veren, maar toch meestal in tweede positie moest rijden, zo hard trapte van Est op de pedalen achter de lei dende groep aan. De weg was smal, vol bochten en voorzien van een weg dek, dat aan een Montagne russe deed denken. Af en toe konden de renners gebruik maken van een fietspad, dat echter bedekt was met steenslag. Hopen stof opwerpend van in twee files naast elkaar voortjagend met een vaart van steeds boven de 40 kilometer, denderden de volgauto's holderdebolder over deze afschuwe lijk slechte straatweg het was een circus of, zoals een van de journalis ten het uitdrukte, een goed georga niseerd gekkenhuis. Doch herhaalde lijk moesten renners met bandenpech afstappen en Mane maakte een buite ling, waarbij hij naast de weg in het gras terecht kwam, maar ongelukken bleven uit, zowel in de rennersploeg als in de auto-karavaan, die het dit maal nog veel harder te verduren kreeg. Na een jacht van 12 kilometer kre gen van Est en Paffert aansluiting Ploegenklassement. Het ploegen- klassement van de derde etappe luidde: I. Ile de France 18.20.51: 2. Frankrijk N.O. Centr. 18.30.03; 3. België 18.30.03; 4. Luxemburg 18.31.54; 5. Frankrijk 18.36.05; 6. Nederland (Van Est, Gerrit Voorting, Roks) 18.36.15; 7. Spanje 5.54; 8. Zwitserland 18.37.01; 9. Frankrijk West 18.38.02; 10. Frankrijk Z.W. 18.40.56; 11. Frankrijk Z.O. 18.43.16; 12. Italië 18.43.33. Algemeen ploegenklassement. Het algemeen ploegenklassement luidt na de derde etappe: 1. Nederland 52.27.40; 2. Frankrijk Noord Oost Centraal 52.34.07; Ile de France 52.39.59; 4. Frankrijk 52.41.24; 5. België 52.46.01; 6. Zwitser land; 7. Italië; 8. Frankrijk West; 9. Luxemburg; 10. Frankrijk Zuid West; II. Sponje; 12. Frankrijk Zuid Oost. Jubileumklassement. Het jubileum- klassement luidt na de derde etappe: 1. Schaer (Zwits.) 29 p., 2. Robic (Fr. W.) 40 p., 3. Van Est (Ned.) 44 p., 44. Astrua (It.3 51 p., 5. Rolland (Fr.) 55 p., 6. Wagtmans (Ned.) 61 p., 7. Meunier (Fr. N.O. Centr.) en Renaud (Ile de France) 66 p., 9. Anzile (Fr. N.O. Centr.) 69J^ p., 10. Close (Belg.) 76 p., 13. Roks (Ned.) 82 p., 20. Gerrit Voorting (Ned.) 97 pnt. De premie voor de strijdlustigste ren ner werd toegekend aan de etappe winnaar Bober (Ile de France). met de staart van het peloton, dat lang uiteen gerekt was en waarin, jammer genoeg voor van Est, de Franse regionaal Bober juist een aan val hal ingezet. De goed geplaatste Gerrit Voorting kreeg in deze laatste fase van de strijd een lekke band en tevens een morele klap, waardoor hij vele minuten verloor. Bober, die ruim een minuut was ingelopen behield deze voorsprong tot aan de finish en won de étappe, zeer verdiend, want hij was bij alle uitlooppogingen van de partij geweest. Van Est kwam samen met Rolland, Close, Grosse, Hassendorfer, Renaud, Serra en To- nello binnen. Hij plaatste zich zes de. Gerrit Voorting bleef het door Koblet aangevoerde peloton voor, maar eindigde toch met bijna acht minuten achterstand op de winnaar. Kampioenscompetitie krijgt weer een ander beeld Eindhoven klopte R C H2-0 WIELRENNEN. Paymans wegkampioen van Nederland Gisteren is op het Zandvoortse cir cuit gestreden om het kampioenschap van Nederland 1953 op de weg voor amateurs. Van de ongeveer 300 ren ners passeerden slechts 21 de eind streep, daar het parcours over een afstand van 176 km. (42 ronden) zeer zwaar was, mede door een flinke straffe zeewind. Er waren ongeveer 10.000 toeschouwers. Lange tijd werd er geen strijd gele verd, totdat zich in de 32e ronde een groep van 9 man afscheidde van het peleton. Dit groepje bleef tot 100 me ter voor de eindstreep bijeen, zodat de sprint de beslissing moest brengen. Hierin toonde de Tilburger Paymans zich de meerdere en sloeg met een half wiel Cantineau uit Breda in de tijd van 4 uur 30 min. 10 sec. De uitslag luidt: 1. Paymans (Til burg) 4 uur 30 min. 10 sec.; 2. Canti neau (Breda) z.t.. 3. Konings (Bre da) z.t.; 4. Wolf (Vlijmen) z.t.; 5. Boellaard (Amsterdam) z. t.; 6. De Jongh (Made) z.t.; 7 Versluis (Wad- dinxveen) z.t.; 8. Tonny Peters (Haar lem) z.t.; 9. Van der Zande (Halste ren) z. t.; 10 Van Steenselen (Mijns- berenland) op 1000 meter. Eindhoven heeft in Heemstede een alleszins verdiende 20 over winning op RSH behaald De Haar lemse ploeg speelde in deze ontmoe ting ver beneden haar normale vorm en met uitzondering van Bies- brouck en Lasschuit zagen we de RSH-spelers slechts weinig goede dingen done. Het samenspel vlotte niet, terwijl enkele plaatsen bij de thuisclub zeer zwak bezet bleken. Het rammelde geducht bij de Haar lemmers en als gevolg daarvan kon Eindhoven vooral in de eerste helft het initiatief in handen houden. Dit dankten de Eindihovenaren trouwens ook aan hun beter ploeg- verband en de goede balbehande ling. De achterhoede kon zich met gemak handhaven tegen de zwak ke Haarlemse aanvalslinie en hoe wel Frans van Tuyl het dikwijls in snelheid moest afleggen tegen de. Haarlemse middenvoor Gallir was zijn rustig opstellen en goede kijk op het spel voldoende om de RCH- voorhoede weinig kans te geven. Hy werd daarbij uitstekend gesteund door F. Tebak, terwijl doelman Hans- sen enkele goede schoten op fraaie wyze wist te stoppen, daarmee voor komend, dat RCH in de beginperiode de leiding nam. Het begin van de strijd deed het beste voor de Haarlemmers ver wachten, wart met enkele vlotte aanvallen werd Hanssen op de proef gesteld. Eenmaal schoot Van Lies hout van dichtbij hard naast en in het volgende ogenblik wist de Eind- hovense doelwachter op uitstekende wijze een fraai schot van Koster te stoppen. Ook een schot van de Witte keerde hij meesterlijk. Blijkbaar ont moedigde dit de RCH-voorwaartsen, die bepaald ontzag kregen voo<~ het rustige spel van Van Tuyl en hoe wel de thuisclub het nog enkele ma len met verre schoten probeerde, ging langzaam maar zeker het ini tiatief geheel ii handen van de be zoekers over D»» voorhoede combi neerde soms uitstekend en vooral linksbuiten Schmidt was een door lopend gevaar voor de Haarlemse achterhoede. Biesbrouck en Lasschuit moesten hun verdediging constant te hulp snellen, maar ook zij kon den niet voorkomen dat 5 minuten vóór rust Louwers uit een voorzet van Schmidt Eindhoven de leiding bezorgde. De tweede helft begon ook hoop vol voor RCH. Na 5 minuten loste Biesbrouck een enorme kogel, wel ke evenwel door Hanssen tot corner werd verwerkt. De thuisclub be hield enige tijd een licht veldover wicht, dat echter niet tot succes leidde, omdat de Haarlemse aan- vallen slecht werden afgewerkt en I de Eindhnvense defensie te sterk bleek voor de Haarlemse aanvallers Eindhoven, hoewel minder in de aanval dan RCH, bleek ook in deze speelhelft de beter spelende ploeg, en een tweede doelpunt voor Vitesse, pakten de Arnhemmers nog meer De wedstrijd, die tot nu een antrekkelijk karak ter had gehad, werd nu zelfs ener verend. En het waren Landman en Terlouw, die in vele benarde situa ties redding brachten. Maar tenslotte verloochende zich de betere klasse van Sparta niet. Van Ede,, een voortdurende bedreiging voor Vites se, was weer enige malen gevaarlijk voor het Arnhemse doel verschenen en ook moest Vitesse nu rekening gaan houden met de switches van Boot en Benningshof met hun vleu gelspelers. Het dekkingssysteem van de Arnhemse achterhoede, die Alberts toch wel degelijk bleek te missen, was nu bepaald onvoldoende. Hendriks en doelman l'Amie deden wat zij konden, maar na een half uur brak de Sparta-voorhoede door de defensie van Vitesse en Van Male bracht de stand op 42. In de laat ste minuut doken de Spartanen we derom voor het Arnhemse doel op en met doorgevoerd samenspel stelden zij Van Ede in de gelegenheid l'Amie voor de vijfde maal te passeren. De drie eerste doelpunten werden ge maakt door Terlaak, Van Male en Boot. De strijd om het kampioenschap van Nederland is nu weer geheel open, hetgeen blijkt uit de stand: RCH 5 2 2 16 7—6 Sparta 5 2 1 2 5 10—7 Eindhoven 5 2 1 2 5 78 Vitesse 5 1 2 2 4 10-13 DE PROMOTIE-COMPETITIE. Oosterparkers, ZFC en EBOH promoveren. De strijd in de promotie-competi tie naar de le klas is op een oor na gevild. Drie nieuwe eerste klassers zijn reeds bekend: Oosterparkers door een 10 zege op ZFC, EBOH door een 10 zege op Volendam, Rigtersbleek door een 30 zege op Quick, terwijl in Groep C WH nog steeds aan de kop gaat en nog twee punten nodig heeft om te winnen. Dosko won gisteren met 40 van Helmond. De standen zijn thans: Groep A: Vier baanrecords sneuvelden op Amsterdamse Bosbaan De Vliet en Die Ley the onder de dames Vier baanrecords zijn Zondag tij dens de internationale roei wedstrij den van de Amsterdamse Roeibond op de Bosbaan verbeterd. De weers omstandigheden waren bijzonder gunstig. Het zonnetje scheen heer lijk en bovendien hadden de roeiers (-sters) over de gehele lengte van de baan een flinke bries mee. Tom Neumeijer verbeterde zijn in 1951 gemaakte record van 7 min. 26.2 sec. met 2.2 sec. en bracht het op 7 min. 24.0 sec. deze skiffeur, die zich volledig op de Europese kam pioenschappen voorbereidt, zal in de komende weken meer op zijn stu ren moeten letten. Evenals bij de wedstrijden van de Koninklijke, veertien dagen geleden, raakte hij ook nu uit zijn baan. Het had echter geen ernstige gevolgen, want zijn tegenstander Draayer was toen al enige lengten achter. Bij de dames verbeterde de Oude LDWS-TOURNOOI LFCNeptunus 13 Quick Rovs kamoioen Zaterdagvoetbal Door een 51 overwinnig op NSW te Numansdorp is Quick Boys kampioen van Nederland in het Za- terdagvoetbal geworden. DES be haalde op Huizen een 21 zege. De stand luidt thans: Quick Boys 5 5 0 0 10 176 NSW 5 2 0 3 4 10—13 DES 5 2 0 3 4 6—11 Huizen 5 1 0 4 4 912 ook nu vroegen diverse vlotte com binaties de grootste aandacht van de Haarlemse verdediging. Eenmaal kopte van Melis tegen de paal, maar na een half uv had Snoeks einde lijk succes, toen deze speler twee maal een schot inzond, dat doelman Wille even zovele malen stopte, maar bij de derde poging had Wille het nak'jken. In het laatste kwartier trachtte RCH door alles op de aanval te zet ten, het getij nog te doen keren. Een doelpunt vaj de Vos werd afge keurd en bij d hier voorafgaande worsteling werd Louwers zodanig gewond, dat hij 'n het laatste ogen- blink van het veld moest worden ge dragen. In de 02-stand kwam ech ter geen verandering meer. Vitesse verloor van Sparta: 2-5 Sparta heeft te Arnhem verdiend revanche genomen voor de op Span gen geleden nederlaag, al geeft de 52 overwinning een niet geheel juist beeld van de wedstrijd. Wei namen de Rotterdammers binnen 20 minuten een voorsprong van 30, doch Vitesse liet zich niet ontmoe digen en begon fel van zich af te bijten en met energiek spel liepen zij de achterstand kort na rust tot 23 in. De gelijkmaker leek niet tot de onmogelijkheden te behoren, maar een doorbraak van Sparta sloeg de hoop voor de Arnhemmers de bodem in en in de laatste minuut werd het zelfs nog 5—2 voor de Rotterdam mers. Sparta legde de grondslag voor de overwinning in het eerste half uur door het accent volkomen op de aanval te leggen. De Rotterdamse voorhoede had destijds op Spangen ontdekt, dat zij met kort spel door het door Hendriks bezette centrum niet veel zouden kunnen bereiken en midvoor Boot had blijkbaar op dracht zoveel mogelijk op avontuur uit te gaan langs de vleugels. Hen driks volgde niet en de achterspe lers, doordrongen van het gevaar, dat van Van Ede en Van Male dreig de, durfden de dekking niet over te nemen. Op de rechtervleugel vooral kreeg Boot nu herhaaldelijk vrij spel met Van Ede en daar was dan ook de geboortegrond van de drie doelpunten. Vitesse leek na die drie klappen binnen 20 min. een dikke nederilaag tegemoet te gaan. Sparta had fris voorhoedespel laten zien en zelfs had de voorsprong groter kunnen zijn. Want er werden koste lijke kansen voor open doel gemist door Terlaak. De agressiviteit van Sparta werd na de ruime en veilig lijkende voorsprong minder, maar wederom bleek, dat men tegen het sterke moreel van Vitesse nooit zeker van de overwinning is vóór het eind signaal heeft geklonken. Van Voorst de energieke rechtshalf van Vitesse nam bezit van het middenveld en Terlouw moest steeds vaker ingrij pen. Het voorhoedespel van de Arn hemmers ofschoon vood minder zui ver dan van de Rotterdammers, was af en toe verrassend. De vleugelspe lers Jansen en D. Herberts lieten goed werk zien, en vooral Herberts maakte het zijn tegenstander Wenne- kes dikwijls lastig. Zeven minuten na het derde doelpunt van Sparta passeerde Jansen Terlouw en zijn schot in de uiterste hoek was onhoud baar voor Landman (13). Nadat van Voorst zijn harde werken vyf minuten na rust zag bekroond met Oostenparkers ZFC Veendam Groep B: EBOH Volendam DFC Groep C: WH '26 Dosko Helmond Groep D: Rigtersbleek Kimbi-ia Quick 4 3 0 1 4 2 11 8—0 65 7—10 4 12 14 7—7 4 0 2 2 2 8—12 2 2 0 0 4 6—3 2 10 12 5—3 2 0 0 2 0 2—7 4 2 2 0 6 10—5 3 1113 8—5 3 0 12 1 2—10 Het protest door Kimbria inge diend na de Zondag j.l. te Maastricht gespeelde voetbalwedstrijd tegen Rigtersbleek (promotie tweede klasse, groep D) welke in een gelijkspel (22) eindigde is door de protest commissie van de KNVB afgewezen. Geen oplossing inzake de voetbal-competitie Onder voorzitterschap van de heer Hekman (Groningen) werd te Utrecht een vergadering gehouden van de Vereniging van Eerste Klas sers, waarbij het belangrijkste punt van bespreking gevormd werd door de kwestie: competitie-indeling. Sedert de bondsvergadering van 24 Januari zijn reeds talrijke be sprekingen over dit onderwerp ge voerd, maar steeds zonder resultaat. Op die vergadering werd toen beslo ten het voorstel van de eerste klassers om de competitie van 4 x 14 eerste klassers te handhaven, niet in stem ming te brengen, doch eerst de ver tegenwoordigers van eerste- en lagere klassers met elkaar te laten praten. In de vergadering te Utrecht, waar in twee voorstellen naar voren wer den gebracht, kwam men, nu in be sloten kring van eerste klassers, evenmin tot overeenstemming. De heer Hekman stelde voor een hoofd klasse in te voeren met daar onder een eerste klasse van 4 x 12 clubs. Het bestuurslid, de heer J. P. van Balen Blanken (Haarlem), kwam met het voorstel de Nederlandse topklas se te laten bestaan uit 5 x 12 clubs. Na langdurige besprekingen werd besloten nogmaals contact te zoeken met de federatie van tweede, derde en vierde klassers. LFC was de derde Leidse vereni ging, die in het LDWS-tournooi door onvolledigheid werd uitgeschakeld, want de Haagwegbewoners moesten in het veel beter spelend Neptunus him meerdere erkennen. De Rotter dammers namen reeds in de eerste minuten dv- leiding door de handige linksbuiten Corveleyn. Wel maakte LFC spoedig hierna door v. Kam pen gelijk, maar Corveleyn gaf nog voor de rust Neptunus weer een voorsprong (12). Na de hervatting waren de Rot terdammers wel steeds sterker maar het duurde toch nog tot kort voor het einde alvorens Herremans de overwining voor Neptunus veilig kon stellen. Zaterdag a.s. om 7 uur wordt ge speeld ASCDOSR, hetgeen voor de club uit Roelofarendsveen een voorproefje van de a.s. competitie betekent. JORIS VAN DEN BERGH TEN GRAVE GEDRAGEN Onder grote belangstelling is Za terdagmiddag te 's-Gravenhage de dezer dagen overleden sportjourna list Joris van den Bergh ter aarde besteld. Talrijke persoonlijkheden uit de Nederlandse sportwereld en vele collega's waren naar de be graafplaats Nieuw Eyk en Duynen gekomen om de overledene een laatste groet te brengen. O.m. merk ten wij op de heren ir. H. F. Hop- ster en L. Brunt, resp. voorzitter en secr.-penningmeester van de KNVB, de oud KNVB-voorzitter K. J. J. Lotsy, de waarnemend voorzitter van de KNWU, J. D. Viruly, de le den van de sportcommissie van de Wielerunie, de heren J. Stol en M. Koot en de oud-voorzitter van deze bond, jhr. I. L. van den Bergh van Heemstede. Een schat van bloemen dekte de baar; zo was er o.a. een grote krans „van de renners, leiders en journa listen in de 40e Tour de France. In de aula werd het woord ge voerd door de heren H. Meerum Terwogt namens de Nederlandse Sportpers, Karei Lotsy als persoon lijke vriend, J. D. Viruly namens de KNWU en J. Lutz namens de Haag se Sportpers. Zij allen schetsten de grote verdiensten, die de ontslape ne zowel voor de Nederlandse jour nalistiek als de Nederlandse sport- beweging heeft gehad. „Een geniaal mens, een journalist van groot for maat en een leermeester voor de yongeren is heengegaan", waren de woorden, waarmee zij afscheid van hun vriend Joris van den Bergh na men. De heer Arnold van den Bergh, een zoon van de overledene, dankte voor de overweldigende belangstel ling. „Admiraalzeilen" te Grouw Zaterdag zijn op het Pikmeer te Grouw, onder auspiciën van de K. Z. „Oostergoo" en de Commissie Stamboek Friese ronde schepen de „Admiraal" zeilwedstrijden gehouden. We zien hier een moment uit deze spectaculaire wedstrijd.' Vier van Hunze met een tijd van 3 min 45.1 sec. het baanrecord van 3 min. 46.8 sec. in 1948 gemaakt door Die Leythe. De dames Dubbel Vier van de Vliet verbeterde haar eigen baanrecord met 0.4 sec. en bracht het op 3 min. 41.6 sec. De dames Jonge Vier van Die Leythe brak haar eigen baanrecord en bracht het van 3 min. 49.2 sec. op 3 min. 46.4 sec. De heren Dubbel Twee, gevormd door Wilbrenninck (Het Spaarne) en van der Meer (Willem III), leverde een prachtige prestatie door de twee kilometer af te leggen in 6 min 49.3, slechts 4 sec. boven het baanrecord, dat in 1937 bij de Europese kam pioenschappen door Duitsland werd gemaakt. Deze ploeg traint ijverig voor de Europese kampioenschappen en vormt door de kracht van Wilbren ninck en de prachtige techniek van van der Meer een sublieme combi natie. De wedstrijden hadden overigens niet veel te betekenen door het ont breken van de ingeschreven ploe gen van de Societé Royale Nautique Anversoise en de Societé Nautique Universitaire de Bruxelles. De Brus selaren hebben afgeschreven, omdat him bootsman de vorige week is vermoord. De Antwerpenaren echter zijn niet gekomen, omdat de Vier zonder Stuurman van Willem III waartegen zij graag wilden starten, in Henley is. Zy trokken toen al hun inschrij vingen in. Het bestuur van de Ne derlandse Roeibond heeft reeds con tact opgenomen met het bestuur van de Belgische roeibond, dat door zijn vice-voorzitter, de heer Fontein, in Amsterdam vertegenwoordigd was, en ernstig protest aangetekend te gen de handelwijze van de Anver soise. De Antwerpenaren hebben veertien dagen geleden bij de wed strijden van de Koninklijke en de Holland bekerwedstrijdvereniging ook al verstek laten gaan. De Brit Tony Fox heeft bij de Royal Regatta te Henley de Diamond Sculls gewonnen. In de finale won hij van de Belgische skiffeur George, die Vrijdag met 8 min. precies een recordtijd had genoteerd, met vier lengten. Fox liet 8 min. 12 sec. voor zich afdrukken. De Grand Challenge cup was voor de Britse Acht van Leander, die in de eindstrijd de Union Sportive Metropolitane (Fr.) met lengte sloeg (tijd 6 min. 49 sec). De Royal Air Force eiste de Thames Cup (Achten), voor zich op, door in 6 min. 59 sec. met een lengte het Imperial College (G. B.) te kloppen. De Zwitsers Stebler en Sohriever zegevierden bij de Double Sculls. In 7 min. 37 sec. eindigden zij met grote voorsprong als eersten voor Poynter en Baker (G. B.). De Silver Goblets gingen naar de stuur- manloze twee Knuysen en Baetens (Belg.), die met 4 lengten van Ke- sel en Han (Saarland) wonnen (8 min. 10 sec.). De uitslagen van de Zaterdag op de Bosbaan gehouden Nederlandse jeugd- roeikampioenschappen luiden: Jongens: 14 tot 16 jaar, overnaadse vier: 1. Wülem III 2.42.6, 2. Viking 2.45.2; 17 tot 18 jaar Overnaadse Skif: 1. K. Dekker (Die Leythe) 2.50.0, 2. R. J. Frie (Willem III) 2.53.6; 17 tot 18 jaar, Acht: 1. De Hoop 4.56.8, 2. RIC 5.03.3; 17 tot 18 jaar. Overnaadse Vier: 1. Viking 3.33.8, 2. Willem III 3.35.9: 14 tot 16 jaar, oefengieken: 1. Willem III 1.54.0, 2. RIC 1.55.0. Meisjes: Stijlroeien 17 tot 18 jaar, Overnaadse Skif: 1 Mej. G. Boere (Die Leythe) 105 pnt.; 17 tot 18 jaar. Oefen gieken: 1. Het Spaarne 96 pnt.; 14 tot 16 jaar, Oefengieken: 1. De Hoop 94 pnt.; 17 tot 18 jaar, Overnaadse Vier: 1. Het Spaarne 101 pnt. In dit programma werden ook enige nummers voor senioren geroeid. De uit slagen hiervan luiden: Jonge Vier: 1. Willem III 7.17.0; 2. De Amstel 7.26.6; 3. Cornells Tromp Jonge Skif B: 1. A. van der'Kruk (Nautilus) 8.02.4; 2. J. Zeegers Jr. (Wet- terwille) 8.09.3. Dames snelroeien Dubbel Twee: 1. Willem III 3.52.8; 2. De Hunze 3.59.9; 3. De Hoop. Dames snelroeien Oude Acht: 1. De Vliet 3.33.8; 2. Willem III 3.35.9. ■XXXX<c*>«><>X<>XXXX^^ I Scheidsrechteren in f Zuid Amerika f De Engelse referee Luty heeft X in Buenos Aires aan den lijve X ondervonden, hoe het scheids- V rechters kan vergaan wanneer X men in Argentinië een aan het X publiek niet welgevallige beslis- X sing neemt. Toen in de tweede X helft van de landenwedstrijd X ArgentiniëSpanje Argentinie's v voetbalidool Ernesto Grillo hetX eerste doelpunt voor zijn ploeg X maakte, welke treffer door Luty X echter wegens buitenspel werd X afgekeurd, moest de Engelsman X door meer dan 200 politie-X agenten in bescherming worden X 'f genomen tegen de opdringende, X woedende menigte. X Nadat Luty door middel van f een tolk had verklaard, dat hij X reeds gefloten had voordat Gril- X lo inschoot, werden de heethoof- X dige toeschouwers door de po- X litiemacht van het veld verwij- X derd. Na vijf minuten onderbre- x king kon de ontmoeting worden X voortgezet. X De Argentijnen kwamen ove- X rigens toch aan hun trek: Argen- y tinië won met 10. X

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6