Wordt de Jubileum-Tour de France een Nederlands succes Woutje Wagtmans in 2de étappe in duel met de gele trui-drager Schaer Hoe Schaer zijn eerste plaats verdedigde achter Wagtmans Lekke banden en gebroken wielen, Van Est klom naar de zesde plaats Uit de étappe Straatsburg-Metz WS MAANDAG 6 JULI 1953 BE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 tEr komen nog meer dagen", riep Wagtmans uit LUIK, 4 Juli. In de eerste mi nuten na zijn aankomst te Luik kon Wout Wagtmans, de man, die met 14 van de 16 uitgebrachte stemmen als de meest strijdlustige renner van de dag werd uitgeroepen, waarvoor hij de extra premie van1.000 kon incasseren, geen woord uitbrengen. Gulzig enkele flesjes spuitwater uit drinkend, wierp hij intussen woe dende blikken naar Rritz Schaer, die enkele meters van hem af stond en hetzelfde deed. „Geen meter kop heeft die man gedaan, ik kon al het werk opknappen. Misschien had ik, onmiddellijk na de ravitaillering te Vieilsalm hard moeten doorgaan. Ik had een honderd meter voorsprong en als ik toen alles had gegeven, dan was geen renner meer aan mijn wiel gekomen. Maar ik had nog 70 km. voor de boeg". Het volgende flesje Perrier werd gebruikt om zijn rennerpetje nat te maken en met dat stukje goed was te hij zijn gezicht schoon. „Maar er komen nog meer dagen!" riep Wagtmans uit en opnieuw keek hij geprikkeld naar Schaer. Met een grijns nam onze landgenoot de toe juichingen in> ontvangst van de tien duizenden Belgen en de enkele hon derden Nederlanders, die via de luid spreker aan de finish op de hoogte waren gehouden van het duel tus sen Wagtmans en Schaer, waarbij de laatste de gele leiderstrui met grote voortvarendheid had verdedigd. Wel iswaar had hij Wagtmans het zware werk laten opknappen en kon hij, de snellere sprinter, op gemakkelijke wijze onze landgenoot op de eind streep kloppen, maar wie zou hem dat kwalijk kunnen nemen? Als de positie andersom zou zijn geweest en Wagtmans de gele trui zou hebben gedragen, zou Wagtmans dan een meter kop hebben genomen? En terwijl Wagtmans tussen de dichte hagen van toeschouwers weg reed, naar het hotel voor zijn bad en zijn massage, hoorde hij met een grijns op het scherp getekende ge laat omroepen, dat hij evenals in de étappe van Straatsburg naar Metz, opnieuw de prijs had gewonnen van de meest strijdlustige renner. In het hotel zaten zijn moeder, zijn verloofde en zijn zuster te wachten. En nog een grote schare supporters. „Heb jij aan Schaer gevraagd om drinken?" vroegen wij de man uit Breda. „ja, ik zag, dat hij nog over water beschikte,, terwijl ik alleen nog wat lauwe koffie in mijn kruikje had. Ik heb de Zwitser op die lange rit, toen wij met zijn tweeën reden, drie keer gevraagd om enkele slokjes uit zijn bidon te mogen drinken, maar tel kenmale weigerde Schaer. Kees Pellenaers was dubbel en dik tevreden met de prestaties van zijn jongens op de tweede dag. Geloof mij, vertelde hij ons, die tweede étappe naar België is voor mij de laatste jaren de meest critieke. Dan moeten de jongens bewijzen wat zij waard zijn, vooral omdat die Arden nen-étappe lastig en lang is. Weder om een tweede plaats in de dagétap pe, een zege in het dagelijkse lan- denklassement, met als gevolg hand. having van onze positie op de eer ste plaats in de algemene ploegen- klassering, de extra prijs voor de meest strijdlustige renner, de eer ste plaats in het bergklassement, goe de posities van van Est, Gerrit Voor- ting en Roks en een machtige poging van Nolten om zijn plaats tussen de „groten" te heroveren na zijn val, neen, ik geloof, dat wij Nederlanders na twee dagen best tevreden mogen zijn. Want daar komt nog bij, dat de andere ploegen reeds slagen van het noodlot hebben moeten incasseren, dat de Italianen zich weliswaar krachtig hebben hersteld, maar dat de Fransen en de Belgen er niet aan te pas komen. Maar wij zijn er nog niet. En Woutje zal hetnu wat kalmer aan moeten gaan doen, dat is ze ker". De overige Ned. renners. Thans nog de wederwaardigheden van de andere leden van de ploeg: Thijs Roks kwam hij de beklim ming van het bergje van Stavelot naar Francorchamps, waarvan de eerste 4 km. van de 10 vrij steil om hoog liepen, even in moeilijkheden te zitten. Hij herstelde zich voortref felijk, kwam de enkele meters var de groep KobletBartali, maar slaagde er niet in zich bij hen te voegen. De berg van Theux nam de man uit Sprundel /oortreffelijk en hij kwam als 18e binnen met slechts één minuut verschil op de groep Bar- tali-Koblet-Robic en anderen, zodat hij zijn derde plaats in het alge meen klassement schitterend heeft verdedigd. Wim van Est en Gerrit Voorting handhaafden zich bij de „azen" en slaagden er dan ook zon der veel moeite in, toen Koblet en drie Italianen, Bartali, Astrua en Rosselo, de tegenaanval inzetten om te trachten Schaer en Wagtmans te bereiken, het hoge tempo te volgen. De kans om aan de kop af,te rem men om zo de zege van de beide vluchtelingen veilig te stellen,-kregen zij geen ogenblik. Jos. Suykerbuyk was te Luik met het peloton binnen op bijna 5 min. achterstand op de groep Bartali. Jef- ke Jansen had voortreffelijke diensten bewezen als „knecht" en evenals van Breenen eindigde hij in het peloton tesamen met Suyker buyk. Jan Nollen was betrokken geweest bijeen grote valpartij, waarvan ook Henk Stevens het slachtoffer was ge worden. Die valpartij vond plaats, voordat de eerste zware hellingen van de Ardennen begonnen. Nolten, stig aan het woord, heeft zich extra moeten inspannen om het verlies in tijd, door de valpartij ontstaan, weer goed te maken. Hij slaagde er echter niet in de groep der „azen" weer te bereiken, waardoor de Limburger enkele kostbare minuten verloor. Adrie Voorting reed niet al te best in deze étappe. En hetzelfde kunnen wij zeggen van Henk Ste vens. In de reeds genoemde valpar tij was de laatste ook betrokken ge weest. Zijn band sprong van de velg en hij verloor zijn pomp. Die tegen slag heeft hem sterk gedeprimeerd, hij had vele tientallen kilometers no dig om de goede cadans te hervin den. Met een achterstand van bijna minuten op Schaer en Wagtmans die men in deze étappe gaarne voor- kwam de jeugdige Limburgse cou- aan had gezien, want de klimmers reur, wat ontmoedigd, aan de finish kwamen nu voor de eerste maal ern-1 te Luik. Voor de tweede maal won Woutje de prestatieprijs LUIK, 4 Juli. Wat ndemand had kunnen denken en ook geen prece dent heeft in de geschiedenis van de Tour de France, is vandaag ge beurd: wederom werd de Zwitser Schaer eerste en Wout Wagtmans tweede, zodat in twee opeenvolgende étappes de bezetting van de eerste twee plaatsen dezelfde is geweest. Wanneer wij hier in één adem aan toevoegen, dat aan Wagtmans voor de tweede keer in successie de „Grote Suikerprijs" voor de grootste strijd lust is toegekend door de jury van journalisten en dat met zeer grote meerderheid van stemmen, dan be hoeven wij niet speciaal te vermel den, wie de held van de dag is ge weest. Schaer is andermaal een paar mi nuten uitgelopen op de supercrack en logische favoriet Hugo Koblet. Maar dimaal heeft „mooie Hugo" de schade kunnen beperken. Men weet, dat door de' scherpe strijd van giste ren ontketent door Wout Wagtmans, voortgezet met behulp van een paar Franse nationalen en nog eens extra gepeperd door Thijs Roks, de grote heren Koblet, Bartali enz. een ach terstand hadden opgelopen van bijna 10 min. op Schaer. Dit was niet bijs ter veel, als men in< het oog houdt, dat de vermaarde klimmers bereid zijn om op de vlakke étappes tijd te verspelen, welke zij van plan zijn om dubbel en dwars terug te winnen. Maar tien minuten kwijt te raken al dadelijk in de eerste étappe was Koblet toch wat al te gortig en het viel te begrijpen, dat hij niet al te best te spreken was over zijn ploeg maat en ondergeschikte. De afspraak was geweest, dat Schaer en de ande re Zwitsers tot aan de bergétappes over een „zekere" vrijheid zouden beschikken, maar op voorwaarde, dat zij Koblet's concurrenten niet in de kaart zouden spelen. En de aan val van gisteren, waarin Schaer in- plaats van af - te remmen ook zijn partij braaf had meegeblazen, had tot gevolg gehad, dat Koblet 6H minuut achterstand kreeg op Ge- miniani, Astrua, en Robic, die zeer zeker als zijn concurrenten kunnen worden aangemerkt. Geen wonder, dat Koblet na afloop van de étappe moeilijk zijn ergernis kon verber gen over de houding van Schaer, 'welke naar zijn mening niet door de beugel kon. Zaterdag kon hij Schaer echter niets verwijten. En al heeft deze zyn gele trui met succes verdedigd, hij heeft niets gedaan om zyn voor sprong op het peloton te vergroten. Zeker 60 km. lang zat hij als vast gekleefd aan het wiel van Wagt mans, zonder ook maar een meter kop te rijden. Een tam begin. De strijd jn deze tweede étappe, van Metz naar Luik, had aanvan- of zij maar niet in eens door naar Luik zouden rijden. Het tempo was zeer behoorlijk, maar op een kleine schermutseling na, waarbij onder meer Roks, Vitetta, Mane en Deled- da betrokken waren, gebeurde er niets bijzonders totdat de Franse re gionaal Dacquay tijdens de klim naar de heuvel bij Diekirch, ongeveer 90 km. van de start, op zijn eentje een aanval begon. Het peloton liet hem aanvankelijk begaan, maar hield hem in de gaten. En toen de voorsprong van de Fransman tot over de 2 min. was aangegroeid, barstte de tegen aanval los. Dacquay reed trouwens stroef en zonder veel overtuiging, zodat men al dadelijk de indruk kreeg, dat het avontuur niet zou sla gen. In de buurt van Schmiede aan de Luxemburgs-Belgische grens werd Dacquay ingehaald en voor de rest van de wedstrijd naar de achtergrond verwezen. De Franse regionalen Has- senforder en Despats, onze vriend Wout Wagtmans en de Zwitser Fritz Schaer gingen ineens door, losten het peloton en toen begon pas de eigen lijke course. Deze vier renners zetten er zo'n gang in, waarbij allen eerlijk hun deel van het karwei opknapten, dat hun voorsprong na de gevoorrading van Vieilsalm (152 km.) 40 seconden bedroeg op Adriaenssens en Lerono, die samen waren gaan jachten, en 1 min. 53 sec. op het grote peloton. En toen ving al spoedig de klim aan van Trois-Points via StavelotFrancor- chaps, een stijging van 230 meter over een afstand van ongeveer 10 km. De weg was smal en zeer boch tig, op enkele gedeelten buitenge woon steil. Alle vier koplopers moes ten zwoegen, maar de taak werd te zwaar voor Hassenforder en Desbats, die moesten lossen, al dansten zij nog zo op him pedalen. Nog voor Sta velot (170 km.) bleken zij volkomen uitgeput, terwijl Wagtmans en Schaer nog lang niet aan him laatste reserves waren gekomen. Hier reeds werd de tactiek van de Zwitser dui delijk: hij liet Wagtmans het zware werk doen en paste alleen maar op, dat hij het contact niet verloor. Een tactiek, die formeel volkomen in orde was. Hij moet immers zijn trui ver dedigen en hij wist dat, wanneer zij samen op het circuit van Luik zouden- arriveren, hij Wout in de eindspurt zou kunnen kloppen. Een drom auto's en motorfietsen, die vlak naast elkaar reden en ge vaarlijke situaties deden ontstaan, scheidden de beide kopmannen van de rest van het in tal van moten- uiteengevallen peloton. Even gingen Grosso en van Beeenen tijdens de lange klim naar voren, maar zij vie len terug, waarna een groep vfan zes man: Astrua, Bartali, Robic, Louison Bobet en Molineris in alle ernst de achtervolging inzette. Maar het verschil met de beide leiders werd ndet geringer, ook niet tijdens de scherpe afdaling naar het op meter hoogte gelegen Ruy (182 km.) aan de voet van de heuvel van de Moulin-du-Roy, 560 meter hoog en de eerste col, die meetelde voor het bergklassement, een van de derde ca tegorie. Met Wagtmans steeds aan kop, en een Schaer, die onze land genoot als een schaduw volgde, werd deze heuvel genomen, tussen dichte rijen toeschouwers door, die Wout uitbundig toejuichten. Wout, ging het eerste over het hoogste punt heen, zodat hij eerste werd in- het berg klassement met 3 punten, maar hij had de hardnekkige Zwitser niet van zijn wiel kunnen rijden. Dit lukte bochtige afdaling via Spa naar Theux, alhoewel hij er moeite ge noeg voor deed. Met nog slechts een kleine 30 km. te rijden stond het toen al vast dat, behoudens lekke ban den, de twee samen te Luik zouden arriveren. Het achtervolgend peloton had nog altijd ruim 2 min. achter stand en dit verschil werd nauwe lijks kleiner op het laatste gedeelte, alhoewel de jagers intussen hulp had den gekregen van een achttal ande ren, bij wie Koblet, Bobet, Anzile, Bauvin, Ernzer en onze landgenoten Wim van Est en Gerrit Voortin-g zich bevonden. Men zal trouwens begrij pen, dat Wim en Gerrit niets deden om het Wagtmans aan de kop lastig te maken en tussen de wielen van de anderen reden zonder het tempo te stimuleren. Nog twee korte maar ve nijnige heuvels moesten worden overwonnen en de positie aan de kop veranderde niet meer. Schaer bleef aan het wiel van Wagtmans kleven en tijdens elke bestijging en freewilde rustig in zijn spoor als het omdaag ging en Wagtmans er nog een schepje bovenop deed. Op het circuit van Luik gin-g hij eindelijk naar voren en klopte Wout met drie of vier lengten. Een kleine minuut later kwam de eerste groep achter volgers binnen en klopte Bartali in de spurt Hugo Koblet voor de der de plaats. Flinke verdiensten voor de Ned. ploeg De eerste twee étappen van de Tour zijn voor de Nederlandse ploeg, behalve in sportief, ook in financieel opzicht zeer gunstig geweest. Het volgende sommetje hebben wij kunnen uitrekenen: Wagtmans verdiende met zijn tweede plaats in de eerste étappe 50.000 francs en Roks 25.000 francs met zijn derde. Voorts vielen' ook van Breenen als elfde en van Est als 24e met onderscheidenlijk 5.000 en 4.000 francs nog in de prijzen. De eerste plaats in het ploegenklasse- ment bracht 100.000 francs op, ter wijl Wagtmans eenzelfde bedrag mocht incasseren omdat hem de dag premie voor de grootste strijdlust werd toegekend, de zgn. Suikerprijs, uitgeloofd door de Franse Suiker In dustrie. In totaal dus 284.000 francs. Ook de tweede étappe, van Metz naar Luik, heeft geld in het laatje gebracht, Wagtmans won 50.000 francs met zijn tweede plaats en 100.000 francs met zijn Suikerprijs. Van ^st, Roks en Nolten zorgden samen voor 18.000 francs. Daarbij moeten 100.000 francs geteld worden voor de eerste plaats in het ploegen- klassement van de tweede dag. De beide eerste étappen habben onze ploeg dus 552.000 francs opgeleverd, geen slecht resultaat. En vooral is dat geen slecht resultaat, indien men bedenkt, dat in de Rode van Frank rijk van het vorig jaar de eerste elf étappen de Nederlandse ploeg geen hem ook. niét tijdens de lange en extra francs hebben opgeleverd. DE DERDE ÉTAPPE: RIJSSEL 5 Juli. Jacques God- det wijdde in „l'Equipe" enkele zeer waarderende regels aan de pres taties van de Nederlandse ploeg. „Nederland, het land dat naar vo ren komt", zo schreef hij in zijn blad. Als hij na de wedstrijd van Zondag, weer aandacht aan de Ne derlandse renners besteedt, kan hij schrijven: „Nederland, het land met de ploeg, welke waarschijnlijk de meeste pech heeft gehad". Want een eenvoudig rekensom metje heeft ons bij aankomst te Rijssel geleerd, dat de tien landge noten tezamen niet minder dan vier gebroken of beschadigde wielen op hun creditzijde hebben gekregen en verder 7 lekke banden. En dat in een etappe van niet meer dan 200 km. Wij zouden niet gaarne willen be weren, dat de Nederlanders alléén de slagen van het noodlot hebben moeten incasseren. Want ook tal rijke buitenlandse renners reden plat op de kasseien van Noord- Yrankrijk en de puntkeitjes van de kronkelige fietspaden. Eén ding is in deze derde etappe opgevallen: de Belgen hebben zich enigermate hersteld na twee etap pes, welke slechts verlies voor hen hadden opgeleverd. De tijd drong overigens, want publiek en pers in België lieten grommende geluiden kelijk een zo'n tam verloop, dat de I horen over de ploeg, over de direc- volgers zich gekscherend afvroegen teur-techniek, over de heren, die de Twee Nederlanders, een Zwitser en een Fransman, die tezamen de kopgroep vormen: voorwaar geen slecht resultaat voor onze landgenoten. Deze opna me werd gemaakt tijdens de eerste etappe van Straatsburg naar Metz: we zien hier rechts voor de Zwitser Schaer, achter hem rechts Th. Roks; ver volgens links voor Wagtmans en daarachter de Fransman Lauredi. keuze hadden gedaan en over nog veel meer dingen, welke hun niet beviel. Het was geen toeval, dat op de brede betonwegen bij Leuven en Brussel en bij andere Belgische ste den met wit krijt en grote letters de naam „Ockers" was geschreven. Dit prikkelde van der Stockt, dat stak Close en Impanis met scherpe naalden en het gevolg was, dat de renners zelf het initiatief namen om te demonstreren, dat België ook nog meetelde in deze Tour de France. Maar de Nederlanders? Een zesde plaats voor van Est in de etappe, waarmede hij tevens de zesde plaats in het algemeen klassement op schoof, een voortreffelijke verdedi ging van de tweede plaats in de al gemene klassering van Wagtmans, het behoud van de eerste plaats in het landenklassement na drie da gen: dat waren in nuchtere cijfers de resultaten van onze landgenoten, maar achter deze feiten stonden tal rijke verhalen van vreugde en ver driet, van weinig geluk maar van veel pech, van stof, van zweet en van extra inspanning, van kame raadschap en onderling hulpbetoon, van persoonlijke teleurstelling, maar toch ook van voldoening om het feit, dat de ploeg na drie etappes nog gaaf is, al tekenen de onderlin ge krachtsverhoudingen zich al dui delijker af. Wederom verschrikkelijke wegen De wederwaardigheden van het tiental Nederlanders zijn natuurlijk sterk beïnvloed door de verschrik kelijke wegen van Noord-Frankrijk. Op de smalle,, holbolle weggetjes met talrijke kronkelingen werden de volgauto's uit elkaar gerammeld. De renners vonden hier en daar een smal, koolzwart fietspad naast de kinderhoofdjes. Maar in vele geval len was dit fietspad bestrooid met verraderlijke puntkeien, en in de straatjes der talrijke dorpen en stad jes was van een fietspad in het ge heel niets te bespeuren. Op deze be ruchte wegen van het Noord-Franse industrie-gebied sprong het ene bandje na het andere. Wim van Est was een van de slachtoffers. Op 40 km van de finish, toen hij in de groep der vluchtelingen op prachti ge wijze zijn rouleurskwaliteiten had laten gelden, moest hij plotseling afstappen. Gommans, die hem en Gerrit Voorting beiden zaten in een groep van uitlopers in zijn liaisonwagentje had gevolgd, kon on middellijk bijspringen. Van Est had slechts twee minuten nodig om de band te verwisselen. En toen sprong hij weer op de fiets, moest natuur lijk zich extra inspannen om de kop groep weer in te halen. En juist, toen hij de uitloper in zicht kreeg, was Bober gedemarreerd. Deze man uit de ploeg van de Ile-de-France, kreeg niemand meer te pakken. Van Est kwam met een vijftal andere renners te Rijssel aan. Hij meende, dat de eindstreep op de wielerbaan was, nadat hij te laat ontdekte, dat zijn concurrenten reeds voor de sprint de ruggen hadden gekromd. „Ik reed vandaag goed", zeide van Est, „jammer van dat bandje. Maar Bober had mij niet gelast". Gerrit Voorting reed voortreffe lijk. Vóór Brussel was hü er tussen uit getrokken, in de mening verke rend, dat er ergens in de Belgische hoofdstad een extre premie van hon derdduizend Belgische francs te ver dienen zou zijn. Maar toen hij noch op de grote boulevards, noch in de buitenwijken van Brussel een witte streep voor een premie vond, liet hij zich afzakken. Kees Pellenaars had voor een gesloten spoorwegovergang moeten wachten, toen hij naar vo ren wilde gaan voor de tweede ra vitaillering enkele kilometers voor de Belgisch-Franse grens. Daardoor misten van Est en Voorting de ver zorging. Het eten hadden zij niet nodig, want een dubbele ravitaille ring op een afstand van 200 kilome ter leek ook ons een beetje overdre^ ven. Maar zij misten wel de vruch ten en het drinken en dat heeft hun lelijk dwars gezeten op de 55 km, welke hen nog van Rijssel scheid den. Want het weer was broeiend en de stoffige wegen, waar de ren ners zioh 100 procent moesten ge ven om niet te worden gelost, verg den zeer veel van de krachten. Toen kreeg Voorting, die tien kilometer voor de finish nog in derde positie lag, tezamen met Grasso maar op enkele honderden meters achter Bo ber, een lekke band. Hij had snel gerepareerd, maar daarna was de cadans weg, draaide hij moeilijk de pedalen rond en kwelde de dorst hem deerlijk. Dat was de oorzaak, dat hij terugviel, steeds meer, kost bare minuten verloor, maar toch nog kans zag als achttiènde voor het grote peloton, dat op zeven tot acht minuten lag, over de eind streep te gaan. Jan Nolten achterin Jan Nolten was telkenmale in de achterste gelederen te vinden. Een tactiek, welke wij niet hebben kun nen bewonderen. Want hij, die al tijd achteraan zit, en dan plotseling met het peohduiveltje te kampen krijgt, moet zijn reserves aanspre ken om weer bij te komen. Dat was nu wel bij Nolten niet het geval in deze derde etappe, maar wat was er dan wel met de Limburger aan de hand? Spaarde hij zich voor de berg etappes, die pas over een week ove rigens aan de orde komen? Hij werd 74ste in deze etappe, geen fraai re- DE UITSLAGEN. Tweede etappe. De tweede etappe van Metz naar Luik (227 km.) had tot uitslag: 1. Schaer (Zwits.) 6.20.52: 2. Wagt mans (Ned.) 6.20.54; 3. Bartali (It.) 6.21.39: 4. Koblet (Zwits.) z.t.: 5. Robic (Fr. West) z.t.; 6. Magni (It.) z.t.; 7. Close (Belg.) z.t.; 8. Astrua (It.) z.t.; 9. Rossello (It.) z.t.; 10. Ernzer (Lux.) z.t.; 11. Van Est (Ned.) z.t.; 12. Gerrit Voorting (Ned.) z.t.; 13. Bobet (Fr.) z.t.; 14. Anzile (Fr. N.O. Centr.) z.t.; 15. Bauvin (Fr. N.O. Centr.) z.t.; 16. Vivier (Fr. Z.W.) z.t.; 17. Roks (Ned.) 6.22.47; 18. Couvreur (Belg.) z.t.; 19. Impanis (Belg.) 6.23.39; 20. Molineris (Fr. Z.W.) 6.24.47; 25. Nolten (Ned.) 6.25.56; 26. ex aequo een grote groep in 6.26.07 met onze landgenoten Van Bree nen, Suykerbuyk, Jansen en voorts Cor- rieri (It.), Baroni (It.), Teisseire (Fr.), Geminiani (Fr.) en Meunier (Fr. N.O. Centr.); 92 Adri Voorting; 106. Stevens (Ned.) 6.39.48. Schellenberg (Zwits.), Chevally (Zw.) Meili (Zwits.) kwamen na het slui ten der controle binnen. Derde etappe. De uitslag van de derde etappe Luik Rijssel (221 km.) luidt: 1. Bober (lie de France) 6.06.21; 2. Rolland (Frankrijk) 6.07.33; 3. Close (België) z.t.; 4. Grosso (It.) z.t.; 5. Hassenforder (Fr. N.O. Centr.) z.t.; 6. Van Est (Ned.) z.t.; 7. Renaud (He de France) z.t.; 8. Serra (Sp.) 6.07.52; 9. Tonello (lie de France) 6.07.57; 10. Meunier (Fr. N.O. Centr.) 6.07.59; il. Impanis (Bqlg.) z.t.; 12. Ernzer (Lux.) z.t.; 13. Pianezzi (Zwits.) z.t.; 14. Manea (Fr. West) 6.09.0; 15. Gaul (Lux.) 6.09.24; 16 Caput (lie de France) 6.10.11; 17. Darrigade (Fr. Z.W.) 6.11.54; 18. Gerrit Voorting (Ned.) 6.14.11; 19. Mirando (Fr. Z.O.) 6.14.14; 20. Diot (lie de France) z.t.; 21. Koblet (Zwits.) 6.14.31; 22. Mgani (It.) z.t.; 23. Gemi niani (Fr.) z.t.; 24. ex aequo een grote groep renners bij wie onze landgenoten Roks, Wagtmans en Adri Voorting, voorts de bekende buitenlanders Bartali (It.), Corrieri (It.), de drager van de gele trui Schaer (Zw.), de Belgen Cou vreur en Van Genechten. de Luxem burger Goldschmidt en de Fransen Bo bet, Lauredi, Teisseire en Redolfi; 72. Nolten 6.1645; 78. Jansen 6.17 24; 102. Stevens 6.23.20; 110. Van Breenen 6.25.41:1 12. Suykerbuyk 6.26.50. Zelasco van de Franse Zuid Oost- ploeg staakte de strijd. Algemeen klassement. De Zwitser Schaer heeft in het algemeen klassement de leiding behouden met 17.28.23. Het klassement luidt verder: 2. Wagtmans (Ned.) 17.29.25; 3. Renaud (lie de Fr.) 17.31.53; 4. Roks (Ned.) 17.32.18; 5. Meu nier (Fr. N.O.) Centr.) 17.32.19; 6. Van Est (Ned.) 17.33.49; 7. Close (België) 17.34.02; 8. ex aequo Robic (Fr. West), Astrua (It.). Anzile (Fr N.O.); 22. Ger rit Voorting 17.40.40; 23. Bartali (It.) 17.41.00; 24. Bobet (Fr.) z.t.; 25. Koblet (Zwits.) z.t.; 27 Magni (It.) z.t.; 53. Nolten (Ned.) 17.47.31; 56. Jansen (Ned.) 17.48.21; 62. Van Breenen (Ned.) 17.50.01; 78. Adri Voorting (Ned.) 17.54.17; 87. Suykerbuyk (Ned.) 17.57.47; 108. Ste vens (Ned.) 18.07.58. sultaat voor een man, die in vorm heet te zijn. Wout Wagtmans bleef uit de aard der zaak in het peloton zitten. Na twee etappes van extra inspanning kon men van hem niet anders ver wachten. Voor Brussel was hij be trokken bij een valpartij. Thijs Roks gaf hem zijn wiel, hetgeen ons in ziens een tactische fout was. Want Roks, die nnmmero drie in het al gemeen klassement stond, was ze ker niet de man, die Wagtmans moest helpen. Ook het achterwiel van Wagtmans was bij die valpartij ontzet, maar pas 38 kilometer ver der was hü in de gelegenheid ook dit wiel te verwisselen. Overigens heeft Wagtmans toch nog een poging gedaan om de uit lopers te bereiken. Dat geschiedde bij Ligne, na 147 km. Hij nam byna een minuut voorsprong op het pe loton, waarin o.a. Bartali en Koblet zaten. Maar hy zag wel in, dat deze extra krachtsinspanning in de derde etappe te veel voor hem zou zyn en hy liet zich weer inlopen. Van Schaer had Wagtmans in deze etappe niets gezien. Ging de Zwit ser wel zo goed? had Wagtmans zich afgevraagd. Thys Roks heeft zich schitterend geweerd. Op een gegeven ogenblik lag de man uit Sprundel 4 minuten achter op het peloton, maar hij is er in geslaagd zijn achterstand in te halen en met Adri Voorting en Wagtmans in het peloton over de finish te Ryssel te komen. Hij zakte een plaats in het algemeen klasse ment en staat thans vierde. Adri Vooring reed sterker dan in de etappe van Metz naar Luik. Had Roks aan Wagtmans een wiel gege ven, Adri had aan Woutje 38 km verder zyn achterwiel overhandigd. En niettemin wist Adri Voorting door kundig en doordacht rijden zich te handhaven, en vooral in de laatste 40 km, het moeilykste ge deelte van de etappe, ook al omdat de weg zo onoverzichtelijk was, kreeg hy aansluiting bij de grote azen en heeft hy laten zien, dat hy een geboren coureur is. Jefke Janssen was in de meeste gevallen achterin te vinden. Hy stond zyn makkers by, wanneer er een achterstand viel in te lopen. Met elf minuten achterstand op de win naar heef hij als 78ste. aankomende de etappe volbracht. Hein van Breenen kreeg 50 km voor de finish een lekke band. Met Henk Stevens slaagde hy er in weer bij het peloton te komen, maar toen er nog 40 km waren te rijden rap ten enkele spaken uit zyn achterwiel los en ook hy moest van wiel ver wisselen. De resterende afstand heeft hy alleen moeten ryden. Jos Suykerbuyk brak ook een wiel. Henk Stevens zat 15 km voor de finish volkomen „dood", maar de Limburger zette moedig door en kwam toch nog voor van Breenen en Suykerbuyk aan de eindstreep. Resumerend hebben Stevens, van Breenen en Suykerbuyk veel tyd verloren, eindigde van Est in de voorste gelederen en kwamen Ger rit Voorting, Wagtmans, Thys Roks, Adri Voorting, Nolten en Jefke Jans sen gelyk of met enkele luttele mi nuten verschil met het peloton te Ryssel binnen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5