Drie leden van Commissie voor Lakenhal legden hun functie neer Volksdansen de Burcht Niet één, maar drie Noordpolen PERSONEN IN EN UIT LEIDEN GEVESTIGDE EN VERTROKKEN MAANDAG 6 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Maandag 6 Juli. De collecte, die Zaterdag in de stad gehouden werd ten bate vac de drie Leidse comité's voor Vacan- tiebezigheden, heeft het mooie be drag van 1764,opgebracht. Een flinke aanvulling voor de ietwat ma gere kassen. Ruim 3500 kinderen zullen er straks van proifiteren. Gisteren werd aan vier van de vijf katholieke kerken in Leiden en bo vendien aan vijf parochiekerken in de omgeving „De Rijnpost" 1953 ten verkoop aangeboden. De belangstel ling voor deze jaarlijkse uitgave van de Stichting voor Katha Sociale Jeugdzorg te Leiden (S.F.L.) was zó groot, dat er in allerijl nog enige honderden exemplaren van de druk kerij gehaald moesten worden, om dat de verkopers(sters) te weinig hadden voor de late missen. Een ver heugende belangstelling dus voor het werk van het S.F.L., die door bestuur, aalmoezeniers en leiders (sters) hoog gewaardeerd wordt. In ons blad van Zaterdag a.s. wordt gepubliceerd welke parochies vol gende week aan de beurt komen. Wie gisteren geen Rijnpost kon be machtigen of vergeten is er een te kopen, zou even langs Nieuwe Rijn 52 kunnen gaan, waar belangstellen den graag geholpen worden. A.s. Donderdagavond om 8 uur zal de Harmoniekapel „T. en D." in de speeltuin „Ons Eiland" het tweede zomeravondconcert geven. De toeg is vrij. Deze concerten worden door verschillende Leidse harmonie-ge zelschappen op diverse plaatsen in de stad gegeven en het zou voor de muzikanten uitermate prettig zijn wanneer het publiek voor hun ver richtingen belangstelling had. Een belangstelling, die zich zowel uit in het bezoeken van de concerten als in het bewaren van de stilte, waar aan verleden jaar wel het een en an der ontbrak. Het programma luidt als volgt: Steers Praat, W. F. de Zwart; De Garde, C. J. N. Cou; Ma neuver, P. A. Stenz; Prinses Irene en Prinses Margriet, Ant. M. van Leest; Marsparade No. 2, arr. P. B. Bisse- linck; Appél aux Trompettes en Saint Triphon, Arthur Ney; Mont La Villa, Hai Challet. Vandaag is het veertig jaar gele den, dat de heer J. Bij in dienst trad bij A. W. Sijthoff's Utg. Mij. N.V. Zijn werkzaamheden zijn zó geva rieerd geweest, dat de directeur, d( heer S. van Looy, hedenmorgen in zijn toespraak kon spreken over „iemand, die zijn handen vol heeft en overal tegelijk is: stereotypeur, be waarder en verzorger van het cli- chématerial en stoker. De directeur besloot zijn speech in het bijzijn van familieleden en personeel, met het aanbieden van een geschenk onder couvert, een bloenstuk en een diplo ma van de Mij. van Nijverheid er Handel. Ook de procuratiehouder was vol lof over de wijze waarop de ju bilaris zich door alle moeilijkheden heenslaat en iedereen tevreden stelt. Een der collega's sprak over de goede onderlinge verstandhouding en her innerde aan het vroegere mannen koor van A. W S., waarvan de heer Bij de oprichter was. Ook deze spre ker bood een enveloppe met inhoud aan en een herineringsalbum. Ten slotte sprak nog een bestuurslid van de kaartclub „Ruiten Zeven", die de jubilaris niet alleen als kaarter, maar ook als tenor en voetballer hul digde met de aanbieding van een taart. Voor dit alles dankte de heer Bij hartelijk. Ter gelegenheid van het feit, dat de voetbalvereniging Lugdunum on langs gepromoveerd is naar de der de klasse werden de aspiranten van deze vereniging gisteren onthaald Op een bustocht naar Haarlem, waar zij de wedstrijd RCHEindhoven om het kampioenschap van Nederland mochten bijwonen. Onderweg zorgde het bestuur voor een tractatie. De viscompetitie tussen de Leidse hengelverenigingen is weer begon nen. Na de eerste wedstrijden is de stand in de A-klasse: De Voorn 6 punten, De Forel 4, VIOS 4, De Ruis- voorn 4, De Bliek 4, Ons Genoegen 4, Hengelsport 2, DVS 2, Zaalberg 2, DGV 2, De Zinker 2 en KNG 0 pun ten. In de B-klasse: De Ruis voorn 4, VIOS 4, De Leede 2 en Hengelsport 2 punten. Het personeel van Meelfabriek „De Sleutels" heeft Zaterdagmiddag gevist in de Vliet. De vangst was slecht; er waren maar zes vissers, die vis aan de schaal brachten: 1, P. Eind-examens van de Gem. H.B.S. Aan de Gem. Hogere Burgerschool met 5-j. cursus te Leiden slaagden voor het eindexamen van de afdeling A.: W. Buddingh, mej. Teuni van Es, D. de Geus, A. Janssen, A. de Jong, mej. Henny Kukler, A. van Laarho ven, K. N. Moonen, A. D. Schnitzeler en mej. Anke Warring allen te Lei den, J. Voorsluys te Sassenheim. Afgewezen: geen. v. d. Steen (grootste aantal), 2. H. Colpa (zwaarste vis), 3. A. v. d. Kaai, 4. W. v. d. Steen, 5. T. H. Smits, 6 J. Sommeling. De andere prijzen werden verloot, zodat iedere deel nemer toch met een prijs naar huis ging- Gisteravond om half negen heeft zich in de omgeving van het Gan getje en het Levendaal een eerste klas-wildwest-scène afgespeeld, die binnen enige minuten honderden mensen op de been bracht. Ergens op het trottoir stonden enige jon gens, die blijkbaar iets hinderlijks deden. Zij .verden althans door een agent gesommeerd om door te lo pen. Toen een van jongens daarop iets terug zei tegen de agent, wilde de laatste de belhamel in z'n kraag grijpen. De jongen voelde daar blijk baar niet veel voor en nam de ber.en. De agent er op z'n fiets achteraan Op het Levendaal sprong de jongen achter op een bromfiets en toen dit hem nog r.iet vlug genoeg ging, sprong hü er af e.n klom op een voor bijrijdende m^k wapen. En die agent maar rijden. Telkens had hy de boosdoener nijua tc pakken, maar tel kens was deze hem net iets te vlug af. Tenslotte daagden er nog en'.ge agencen op t'-r ass'stentie en werd de boosdoener op het Gangetje gegre pen om naar het politiebureau ge bracht te worden. Voor het publiek een aardige attractie op de Zondag avond. Tenslotte nog dit. U zult deze week geen Hutspot meer voorgeschoteld krijgen, nademaal wij hedenmiddag voor andere werkzaamheden onze dierbare stad gaan verlaten en niet voornemens zijn vóór a.s. Zaterdag terug te keren. Hetgeen niet weg neemt, dat onze trouwe Hutspot helpers en alle anderen, die menen iets te berde te moeten brengen, Op Zondag 12 Juli a.s. hoopt de heer C M. J. Boem procuratienouder bij de Leidse Glashandel firma W. v. Dam en Co., Oude Singel 174 182, de dag te herdenken, dat hij vóór veertig jaar zijn intrede deed op het kantoor dezer firma. Vanzelfsprekend is het, dat di£ ju bileum niet onopgemerkt zal voor bij gaan en gezien het feit, dat de heer Boom in de kringen van de glashandel en dus ook bij de afne mers van de firma reeds jaren een goede bekendheid geniet, zal ook van deze zijde de belangstelling niet ont breken. Vanwege de Zondag zal het jubi leum op Maandag 13 Juli worden herdacht. De jubilaris zal in de mor gen met zijn echtgenote ten kantore worden ontvangen en door directie en personeel worden gehuldigd. Des middags tussen 3 en 5 uur zal er in „Het Gulden Vlies" gelegenheid zijn de jubilaris te complimenteren, waar na een intiem diner het fee^t zal be sluiten. hun berichten normaal kunnen opge ven, dieonder de naam „Leidse Va ria" gepubliceerd zullen worden. Tot volgende week dus. STADSKOK. Niet accoord met benoeming directeur ONJUIST BESLUIT Drie leden (niet-raadsleden) van de Commissie voor de Lakenhal heb ben de gemeenteraad van Leiden bericht, dat zij niet langer deel wen sen uit te maken van deze commis sie. Het zijn mej. dra. J. L. van Hoorn, directrice van de Gem. H.B.S. voor Meisjes aan de Garenmarkt, mr. J. S.'agter, dijkgraaf van Rijnland, en prof. dr. H. van de Waal, directeur van het Prentenkabinet te Leiden. De oorzaak van hun ontslag is gele gen in het feit, dat de gemeenteraad op 22 Juni j.l. drs. J. N. vanWes- sem tot directeur van het stedelijk museum „De Lakenhal" benoemde Zoals bekend, hadden B. en W. een aanbeveling opgemaakt met dr. E. R. Meyer van het Rijksmuseum te Am sterdam als eerste en drs. Van Wes- sem van het Kunsthistorisch Instituut te Utrecht als tweede. De aanbeve ling in deze volgorde geschiedde op advies van de Commissie voor de Lakenhal, die uit zes leden bestaat, waaronder drie raadsleden. De raad nam eerst het voorstel-Frohwein aan om de nieuwe directeur tijdelijk te benoemen met een jaar proeftijd, om dat beide candidaten over weinig er varing beschikten, en benoemde ver volgens nummer twee van de voor dracht. Drs. van Wessem heeft met ingang van 1 Juli zijn werkzaamhe den in het museum aangevangen. ONJUIST BESLUIT. Deze benoemingsaffaire dreigt lang zamerhand een zeer onaangenaam ka rakter te krijgen. Nadat vooral van d. A.-zijde teleurstelling was geuit over het passeren van drs. Meyer (zie „Het Vrije Volk" van 23 Juni) scheen de kwestie afgedaan te zijn, maar dit opzienbarende ontslag brengt deze benoeming opnieuw in het middelpunt der belangstelling. Wij aarzelen niet dit besluit van de drie niet-raadsleden der com missie onjuist te vinden. De commis sie heeft tenslotte slechts een advi serende taak en het is uiteindelijk de gemeenteraad, die besluiten neemt, na het advies van de commissie ge hoord te hebben. Door een dergolijke houding aan te nemen, maken de commissie-leden het de raad bijzon der moeilijk beslissingen te nemen, waarvan de verantwoordelijkheid uiteindelijk geheel bij de raad ligt, en niet bij de commissie. Men kan opwerpen, dat de betrok ken drie niet-raadsleden van de com missie van mening zijn hun functie niet langer te kunnen uitoefenen door dit besluit hetgeen inderdaad een reden kan zijn om heen te gaan maar dan wordt deze kwestie toch wel bijzonder hoog op de spits gedre ven. Het is immers zo, dat er tussen beide candidaten weinig verschil was. Zij hadden dezelfde opleiding geno ten en ware» beiden nog zeer jong. De heer Meyer had inderdaad iets meer museumervaring, zij het dan niet veel, maar daarmede was het toen niet zó, dat hij met kop en schouders boven de andere candidaat uitstak. Tenslotte kunnen er toch ook nog andere factoren, als persoon lijke eigenschappen, in het geding ge bracht v/orden en deze hebben ver moedelijk de keus van de gemeente raad bepaald. Wij kunnen ons niet geheel aan de indruk onttrekken, dat deze kwes tie begonnen is om het feit, dat drs. Van Wessem katholiek is. Dat moge onwaarschijnlijk lijken, enige uitla tingen van personen, die bij deze kwestie betrokken zijn, wijzen toch duidelijk in die richting. Er zijn kennelijk bezwaren geweest om een katholiek te benoemen tot directeur van „De Lakenhal". Bezwaren, die wij uiteraard niet kunnen onder schrijven. omdat een katholiek min stens evengoed als wie dan ook deze functie kan vebvuVen. Gelet op het fejt dat er in Leiden uitgerekend slechts een katholiek is onder de hoofden van dienst (direc teur van de G.G, en G.D.) juichen wij de benoeming van een katholieke directeur van harte toe. Ook wij stel len voorop, dat bij een dergelijke belangrijke oenci ming de capaciteiten van een candidaat de doorslag moe ten geven, maar waar beide candida ten practisch gelijk waren, is het o.i. niet onjuist er rekening mee *e hou- dene dat bij de benoeming van hogere ambtenaren een bepaalde politieke en/of godsdienstige richting niet ach tergesteld wordt. De katholieken heb ben op dit terrein in Leiden een grote achterstand en wij kunnen ons slechts verheugen, dat deze thans een beetje is ingehaald. Waarbij we ech ter moeten betreuren, dat er anders denkenden bjijken te zijn, die hun teleurstelling hierover zo slecht kun nen verbergen. op De volksdansgroep „De grote Ronde" organiseerde gistermiddag een volksdansmiddag op de Burcht. Ook vorig jaar hield zij een derge lijke middag en het succes heeft er zeker toe bijgedragen een aloude traditie In ere te herstellen. Zo kwa men dan gisteren weer vele vrienden en vriendinnen van de volksdans uit Monster, Rotterdam en den Haag naar Leidens historische grond. Het is een feestelijk kleurig festijn ge worden, feestelijk door het enthou siasme, waarmee men danste, kleu rig door de zon, die deze keer de aarde niet zo verschroeide, als vorig jaar, toen de Burcht meer op een smidse, waarin helie-vuren gestookt werden, geleek. In de koelte en lommer van de al oude bomen werden de dansen vlot afgewerkt onder supervisie van Paula Kellenaers. Oude en bekende werden vaak gebisseerd en wij den ken hierbij aan de vrolijke „Jan Klaassen" en de hupse „Dominé", ingewikkeld en aharmant. Tussen de dansen door zongen de deelnemers Nederlandse volkslied jes. Evenals vorig jaar was ook het groepje van Kees Meetvelt present, dat twee oud-Hollandse liederen ten gehore bracht. Naar het gepresteer de mogen wij zeggen, dat dit klein ensemble van 6 jongens en meisjes goede kwaliteiten bezit. Wij zouden het dan ook ten zeerste betreuren, indien wij bij volgende volksdans feesten dit groepje zouden missen. Het schept een eigen sfeer, die wel dadig aandoet. Met begeleiding van een guitaar vertelden twee jongelui de geschie denis van heer Hale wijn, wiens hoofd klokke vijf gekloofd werd. Rest ons nog te vermelden, dat tijdens het festijn verschillende ouders en genodigden blijk gaven van hun belangstelling. Leidse Reddingsbrigade hield drukke receptie Wijlen W. E. Bredius W. Ezn., de president van de vroegere Neder landse Zwembond, zeide eens: ,.Elk kind dat verdrinkt, is een aanklacht tegen zijn ouders die het niet zo heb ben opgevoed, dat het zich door tij dig onderricht tegen verdrinkings gevaar heeft kunnen vrijwaren.'' Dit werd o.m. gereleveerd tijdens de receptie, waarmee de Leidse Red dingsbrigade haar 35-jarig bestaan Zaterdagmiddag in „Het Gulden Vlies", vierde. Er waren vele schriftelijke geluk wensen: o.a. van de Haarlemse Red dingsbrigade, de Delftse Vrijwillige Brigade, de Schoonhovense Red dingsbrigade, de commandant van de brandweer, de heer S. W. Hagedoorn, de Goudse Reddingsbrigade ZLC en de Haagse Reddingsbrigade en van twee der oudste oprichters de heren A. J. v. d. Lijke en W. F. v. d. Rey- den. Er was een grote rij sprekers: de Leidse Watervrienden, met een en veloppe met inhoud, de Katwijkse Reddingsbrigade, de Zwem- en Polo ver. „de Zijl", de propagandacom- missie van de D.R.R., die een fraaie beker beschikbaar stelde, de Eerste Leidse EHBO-Brigade, het districts- bestuur van Zuid-Holland, de Noord wij kse Reddingsbrigade, de directeur van de Markt- en Havendienst, de heer M. Wijma, de directie van de „Overdekte", inspecteur D. Verzijden namens de Leidse Politie, dc KNZB, vertegenwoordigd door voorzitter Weyburg en dr. C. R. Zijerveld, di recteur van de G.G. en G.D.. Allen brachten de L.R.B. hulde voor het geen zij op het gebied Van het red dingswezen heeft gedaan. Voorzitter A. Linschoten dankte alle sprekers persoonlijk voor hun groot medeleven met de L.R.B. en sprak de wens uit, dat, nu de oefenavond op Vrijdag van 78 uur zijn vastgesteld, vele jongens het voorbeeld van de ouderen zullen volgen. Werkt samen om onheil en ramp te bestrijden. Help B.B. zoveel het kan. B.B.-Raad voor de A-kring Lelden. het mysterie van het noodden Het rusteloze kompas Reeds sinds oude tijden vertrouwde de mensheid voor het bepalen van de richting op het kompas, dat immers altyd naar het Noorden wees. Het kompas groeide zelfs uit tot een be grip van betrouwbaarheid. Oorspronkelijk dacht men dat de kompassen naar de Noordpool wezen, zoals wij deze kennen. Pas later kwam men er achter, dat de kompas naalden helemaal niet naar deze Noordpool wezen, maar naar een heel ander gebied, dat wij thans kennen als de magnetische pool. Naar deze magnetische pool is het, dat de kom passen zich richten, en die magneti sche Noordpool is dus ons Noorden. Maar het eigenaardige is, dat het Noorden zich rusteloos over onze aardbol verplaatst. Het verplaatst zich over dergelijke afstanden, dat men deze in honderden kilometers kan meten. Sterker nog, met de regel maat van de klok verplaatst zich het Noorden iedere dag van Oost naar West!!! Iedere ochtend vlak voor zonsop gang loopt het Noorden een klein stukje naar het Oosten, dan gaat hij weer een eindje terug naar het Wes ten. Gedurende de middag verplaatst hij zich dan weer langzaam naar het Oosten om terug te komen in zijn normale stand, die hu gedurende de gehele nacht aanhoudt. Ons Noorden heeft niet alleen zijn dagelijkse rusteloze wandeling, op de lange termijn beweegt hij zich over een grote afstand. Bijna 375 jaar geleden wees een kompas in Londen 11 graden ten Oosten van het magnetische Noorden. Thans wijst hij Burgerlijke Stand Geboren: Rudolf, z. van A. Stein- meier en S. N. C. de Nie; Jacobus, z. van J. Chaudron en R. Rosselman, Gertrudis Cornelis Maria, d. van M. E. Homan en J. A. M. Westerhoven; Jacobus, z. van J. Wolters en C. Smit; Albertus, z. van J. Tegelaar en H. E. de Geus. Catharina Petronella Jo hanna Maria, d. van W. S. van der Heijden en C. M. Kriek; Wilhelmina, d. van J. Hogewoning en W. Kramer; Marijke, d. van A. Lubberden en G. E. Schuurman; Else, d. van J. D. Blokhuijs en G. van den Hoek. Overleden: D. van de Werken, huisvr. van Pothuizen 29 jaar. WIELRENNEN Switf-Combinatle. De uitslag van de Tijdracc is: A-klasse: 1. J. Vermeulen. B-klasse: 1. B. Rijkelijk- huizen, 2. L. Sikking. C-klasse: 1. Th. Schrijvers, 2. Th. Hoogkamer, 3. J. Vroomen, 4. H. Lindeman, 5. J. v. d. Hoorn, 6. C. de Zwart, 7. C. v. Am sterdam, 8. A. Vermeulen, 9. G. Sik king, 10. A. Kloosterman, II. Voge laar. Veteranen: 1. J. v. d. Star. Dolf Wallet is in de Ronde van Beverwijk 5e geworden in een wed strijd over 100 km. amateurs. A. Prangers wist Zondag in Zandvoort voor de Nationale Nieu welingenwedstrijd de 16e plaats te bezetten van de 269 deelnemers. C. Piasmeier en J. Riethoven plaatste zich in het peloton tussen de 20e en 40e plaats. Geveatlgd in de week van 29 Juni tot i met 4 Juli. M. G. Baldee, Oude Singel 98; C. J. BoMsson en fam., arts, De L. de Kanterstr. 15; W. L. Bong, O. Vest 35; P. van Breugel, militair, Morsstr. 62-64; G. Bijsterbosch en fam., slager, H. Morsweg 57; V E. Circkens, militair, Groenhazengracht 12; F. P. C. Cornelisse en fam., instrument tech nicus, Volmolengracht 6: C. Doorne kamp, tuinder. Gasstr. 48; C. H. J. A. van Emden, medewerkster Uitg. Mij., W. Singel 80; J. P. van den Eijkel. IJ. electricien, v 't Hoffstr. 2a; E. M. J. van Eijken, huishoudster. Leeuwerik- straat 15; E. A. Ferkranus en fam., bak ker, Haarl.str. 247; H. J. Franken, huis houdster, Rijnsb.weg 103; F. T. Gong grijp, journalist, Breestr. 3b; E. Groo- tendorst, dokters ass., Houtlaan 15; C. M. Fakkel—Hess en fam., Weidehof 13; J. C. Heemskerk en fam., employé BPM, Hyacinthenstr, 16a; E. J. van Houten, militair, Groenhazengracht 12; P. How, winkelier, Morsstr. 21; M A. van den Ing, fabr.arbeidster, Mariënpoelstr. 17; G. L. J. Kloos en fam., ass. boormeester NAM, Maresingel 42a; R. Lageman, Ra penburg 131; F. W. M. Lohmann en fam., a.b. „10719", ligpl. Schelpenkade t.o. no. 45; C. J. Mitchell en fam., Rijns- burgerweg 125; J. Moro Menendez, Le vendaal 29; M. H. A. J. van Noort en fam., broodbakker, J. Lievensstraat A. J. Nijhuis en fam., kantoorbed., De Goejestr. 76: A. M. VerboomRettig, v. Oldenb.veltstr. 41; L. de Romijn en fam., plaatbewerker, Weidehof 10; S. M. C. Seesink, A. Paulownastr. 50; J. A. 101; C. Strietman cn fam., Weidehof 29; P. Sijtsma, chauffeur-monteur, Balistr. 57; S. Voorburg en fam., commies ter secretarie, Boshuizerkade 62; K. Vos en fam., wachtm. rijkspol., Boshuizerkade 59; G. W. van de Wiel, Borneostr. 28a: M. E. C. Zitman, electr. techn., Nieuwe Rijn 28; A. Zwaai, militair, Noord einde 2a. Vertrokken in de week van 29 Juni tot en met 4 Juli. G. C. Aerts, Rijns- burgerweg 10. Dordrecht. Alexanderstr. 21; G. R. André de la Porte, Rapen burg 4, 's Gravenhage, Frankenslag 402; H. André de la Porte, Aloëlaan 37, 's Gravenhage, Frankenslag 402; A. de Bats, Varkenmarkt 5, Wassenaar, Prins v. Wiedlaan 18; J. H. van Bork, Drift- straat 120a, Amsterdam, W. de Withstr. 67 II; P. Th. van de Camp en fam., Ho- gewoerd 74, Delft, Ger d'Haenstr. 5 M. Ebbink, De Costastr 43, Australië; Wed. J. PaalvastVan Égmond en fam., Driftstr. 120a, Amsterdam, W. de With- straat 67II; M. A. van Haalem, Ten Katestr. 14, Ede Gld., Stationsweg E. Hof. W. Singel 27, 's Gravenhage, Adr. Pauwstr. 30; 1^. M Hoogenstrijd, Rijnsb. weg 10, Amsterdam, Perlakstr. 10III; C. J. van Heijl en fam., Ververstr. 15, 's Gravenhage. Kanaalweg 62; K. J. de Jong, Rijnsb.weg 10, Groningen, Mr, W. de Sitterstr. 36; E. Kalkus, Boerh.laan 17, Roermond, Veldstr. 21; H. Keuzen kamp, Hooigracht 90, 's Gravenhage, Pr. Mauritslaan 49a; J. W. Kok, Groenha zengracht 12. 's Gravenhage, Wouden bergstraat 50; M. A. Korbee. Rijnsb. weg 10. 's Gravenhage, Zuid Buitensin- Ambaehtstr. 116; K. Kwestro en fam., Aalmarkt 3, Nederlandse Antillen; E. Laterveer, R. Vlsscherstr. 6, Hilversum, Ericastr. 40; A. J. Mader, Jac. Catslaan 71, Eindhoven, St, Servaasweg 76; W. F. Middelkoop, BUderdljkstr. 13, Haarlem, Elndenhoutstr. 49; J. Navis, Hartmanstr. 30, Arnhem, Boulevard Heuvelink 126; Jonkh. J. A. van Nispen tot Sevenaer, Rapenburg 52a, 's Gravenhage, v. Alke- madelaan 1081; C. Pieterse, Marienpoel straat 7, Rotterdam, Walenburgerweg 121'; A. Poot, Rijnsb.weg 144, Rotterdam, Mathenesserdijk 228b; M Prins, De Sit- terlaan 110, Utrecht. Alb. Thaerstr. 50 A. Prins en fam., O. Singel 164a, Lei derdorp, Patrimoniumpark 27; W. M. Remeeus, W. de Zwijgerlaan 17a, Gemert, Berglaren C 360; M. E. Reuvers, Hout laan 15, Oegstgeest, Pr. Bernhardlaan 14; G. Roest. Boerh.laan 30, Eindhoven, Mesdagstr. 42; Wed. H. H. Horst Romein, De M. v. Streefkerkstr. 55, Lochem, Zwicpscweg 121c; Th. Rontel- tap, Noordeinde 2a, Den Helder, Bui tenhaven 5; Wed. H. DenekampRosen- berger, Rapenburg 50, Oegstgeest, Hof- brouckerlaan 14; E. Schillemans, Pavil joenshof 11, 's Gravenhage, Pr. Hen drikplein 47; J. B. H. Schoots en fam., Rijnsb.weg 29b, Australië; P. A. M. Schouten en fam., Haagweg 45a, Zoeter- woude, Stationsstr. 211; IJ. Schuitema, Hooigracht 57, Rotterdam, Gr. Hilledijk 189b ;J J. C. Serné, Warmonderweg 31, Haarlem, Stolbergstr. 16; W. van Stigt en fam., Prinsenstr. 98, Velsen, Radar straat 140; T. Stokman, Gasstraat 21, Utrecht, Croeselaan 221 bis a; G. G. Terpstra, Const. Huygenslaan 45, Alphen a. d. Rijn, Gnephoek 68; Th. H. Ver- plancke, Oosterkerkstr. 12, Voorschoten, Erasmusstr. 15; G. Verschoor, Noord einde 2a, Den Helder, Buitenhaven 5: G. Vos. L. Morsweg 63, Bloemendaal, Huize Wildhoef, Bloemendaalseweg; M. J. A. A. Zaal en fam., Hogewoerd 120, Rotterdam, Constanzastr. 4c. 11 graden ten Westen!!!! Een duide lijk bewijs voor de afstanden die het, Noorden aflegt. Een expeditie van na de oorlog vond de magnetische Noordpool op een afstand van liefst 320 km, van de plaats waar hij vroe ger was. Enige tijd geleden kwamen vlie- ;ende forten van de Amerikaanse juchtmacht terug van dit gebied. Men had onderzoekingen gedaan en kwam tot de conclusie dat er niet één Noorden was maar drie!!!! Deze drie polen bewegen zich dus rusteloos over de barre vlakten van het pool gebied, waar mens nog dieren leven. En in deze gebieden ligt de kern van het feit, dat onze aarde een magneet is. Het schijnt dat ons aardmagne tisme op een geheimzinnige wijze verband houdt met de zon. Zonne vlekken veroorzaken magnetische stormen op onze aarde. Veel meer is er echter niet bekend en een van de moeilijkst te doorgron den geheimen van het heelal blijft daarom de vraag: „Waar zijn de Noordpolen van onze aarde en waar om blijven ze niet waar ze zijn". Ondanks ruim 2 Y- eeuw kennis van het Noorden en ondanks de verzame ling statistieken en feiten bezitten wij dus nog steeds geen verklaring over een van de vreemdste eigen schappen van onze aarde het mag netisme. Franse socialisten en de E.V.G. Dc Franse socialistische partij heeft Zondag een resolutie goedge keurd, waarin zij zich uitsprak voor het algemene denkbeeld van een Europees leger. Zij liet echter dc vraag open, of de socialistische afge vaardigden voor het huidige verdrag zullen stemmen, als dit ter goedkeu ring in dc Franse Nationale Verga dering zal worden ingediend. Op het congres van de Franse so cialistische partij bicken twee stro mingen tc bestaan. Dc éne is vóór aanvaarding van het E.V.G.-verdrag, teTwijl onderhandelingen met de Sowjct-Unie worden voortgezet; de tweede legt dc nadruk op onderhan delingen en is, indien nodig, bereid het verdrag te laten vervallen, ten einde tot onderhandelingen met de Sowjet-Unie te komen. In de euo sreciwkaedirv.aerlrdt In de resolutie werd verklaard, dat het E.V.G.-verdrag niet bij de Na tionale Vergadering zal worden inge diend vóór de komende verkiezingen in Duitsland. Dan zal het partijbe stuur de positie van de socialisten opnieuw bestuderen. Het denkbeeld van „neutralisatie" van Duitsland werd door het congres verworpen. Franse financiële maatregelen Do Franse ministerraad heeft gis teravond enige financiële voorstel len goedgekeurd, welke onder meer inhouden nieuwe belastingen, welke per jaar een bedrag van 60 milliard francs moeten opleveren, voorts het toekennen van speciale volmachten aan de regering, de oprichting van een fonds ten behoeve van verbete ringen in de landbouw en voor eco nomische uitbreiding en tenslotte verhoging met 110 milliard francs van het bedrag der voorschotten van de Banque de France aan de staat In de toelichting op deze voorstel len is er van officiële zijde op ge wezen, dat eerst nadat het parlement deze voorstellen zal hebben goedge keurd, de regering aan de Banque de France nieuwe voorschotten zal kunnen vrag« Het maximumbedrag aan voor schotten der Banque de France aan de staat zal door de bovengenoemde 110 milliard francs worden gebracht op 240 milliard francs. De aflossing hiervan zal moeten geschieden in ongeveer 3Y jaar. Tenslotte is er van officiële zijde nog op gewezen, dat al deze maat regelen een onafscheidelijk geheel vormen en dat de minister-president gemachtigd is bij het indienen van deze plannen in het parlement de vertrouwenskwestie tc stellen. Het parlement kan eventueel de voorge stelde belastingen wijzigen, mits het totale bedrag aan nieuwe ontvang sten ongewijzigd blijft. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 6 Juli. Vee. To taal aanvoer 1528 stuks, waarvan 897 vete kalveren, en 631 varkens, Prijzen vette koeien 2.80—2.90, 2.70—2.80, 2.402.60 en varkens (levend gew.) 1.91, 1.80 en 1.85 per kg. Vette koeien aanvoer als vorige week, han del redelijk, niet geheel prijshoudend enige prima's boven notering, var kens aanvoer even ruimer, handel goed, niet geheel prijshoudend enkele prima exemplaren boven notering.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3