S)e Cöid6e(Eoii^cmt Het gist overal achter het IJzeren Gordijn Onlusten in Polen, Tsjecho-Slowakije en Roemenië De Poolse arbeiders slaags met Russische troepen Ook in Roemenië Botsingen in Poolse steden Een veiligheidshelm voor vliegers De toestand in de Kanaal-zóne De tram werd te duur Rakosy werd afgezet als Hongaars premier DE NOORD-KOREAANSE GEVANGENEN Razzia in Kenia ®N Jiawettje Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG) 6 JULI 1953 44ste JAARGANG Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 1Ö3003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mud., f 6*p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adverts 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1-50 Ook Oost-Duitsland is nog niet rustig Achter het IJzeren Gordijn gist het aan alle kanten. Uit Hongarije, Polen, Tsjecho-Slowakije en Roemenië zijn in het afgelopen weekeinde wijzigingen gemeenschappelijke achtergrond moeilijk-en gebeurtenissen gemeld, die alle heden bij de levensmiddelenvoorziening hebben. Poolse arbeiders in Silezië Warschau en Krakau zijn slaags geraakt met Russische troepen en tanks. De opperbevelhebber van het Poolse leger, maarschalk Rokossofski, tevens minister van Oorlog, heeft over deze gebieden de staat van beleg afgekon digd. Tijdens de botsingen zijn verschillende personen gedood. Verscheidene eenheden sovjet-troepen uit Oost-Duitsland zijn teruggenomen, omdat zij bij conflicten met Duitse oproerlingen onbetrouwbaar zijn gebleken. Zij zouden zijn vervangen door nieuwe eenheden, die ijlings uit Rusland zijn gestuurd. HET BROEIT NOG IN OOST-DUITSLAND. Hoewel de leiders van Oost-Duits land stijf en strak volhouden dat de toestand in hun land normaal is, schijnt het dat de onrust onder de arbeiders weer groeiende is. Er wordt zelfs melding gemaakt van nieuwe stakingen. Uit de verha len van vluchtelingen blijkt, dat de mijnwerkers van de kolenmijn te Eisleben het werk hebben neerge legd. Ook de arbeiders van de fabrie ken van Zeiss te Jena en van een autofabriek te Halle hebben het werk neergelegd. Premier Grotewohl heeft een open brief aan de Oost-Duitse boeren ge- Ook uit andere satelietstaten ko men berichten van onlusten. De Tsje chische vice-premier Negedly heeft voor Radio-Praag meegedeeld, dat in de industriestad Pilsen ongeregeld heden .hebben plaats gevonden. De Roemeense regering heeft zich genoodzaakt gezien de voedselrant soenen te verhogen, daar zij ernstige gevolgen vreest. In dit land heerst een groot tekort aan brood, aardap pelen, meel en suiker. Roemeense boeren hebben 25 collectieve boerde rijen geplunderd en het aantal de serteurs in alle onderdelen van het leger neemt schrikbarend toe. Roemenië was voo? de oorlog een van de landen die een groot deel van Europa voorzagen van broodgraan. Gisteren heeft de Roemeense regering moeten toegeven dat er gebrek aan voedsel in het land bestaat en zij heeft aangekondigd dat zij meer voedsel zal verstrekken uit de voor raden die zij heeft aangelegd. AURIOL WIL NIET AANBLIJVEN. De president van Frankrijk, Vin cent Auriol, heeft Zaterdag in een rede over zijn jongste ambtsreis of ficieel bevestigd, dat hij in Decem ber a.s. geen hernieuwing van zijn mandaat als president zal aanvra gen. Max Fechner, de Oost-Duitse mi nister van Justitie, heeft bekend ge maakt dat er tijdens en na de onlus ten in Oost-Duitsland 50.000 mensen zijn gearresteerd. Velen van hen zijn weer in vrijheid gesteld. Het schijnt dat de jongste stakingen zijn uitgebroken omdat arbeiders eisen dat hun kameraden worden vrijge laten. WAAR ZIT SEMJONOF? Wanneer zal de Russische Hoge Commissaris Semjonef weer komen opdagen? Is hij in Moskou om deel te nemen aan de besprekingen met de Russische ambassadeurs in het Wes ten, die nu worden gehouden of wacht hij te Berlijn op nieuwe richtlijnen uit het Kremlin? In ieder geval heeft men Semjonof veertien dagen niet gezien en zijn Westerse collega's de hoge commissarissen te Bonn zijn zeer nieuwsgierig naar het antwoord op deze vragen. De communistische pers én radio behandelen de opstand als een „rel letje" dat zorgzuldig werd georgani seerd door de Westelijke mogendhe den en waaraan arbeiders hebben stuurd waarin hij erop aandringt, de oogst binnen te halen en alle sabo teurs uit te leveren aan de volkspo- litie. Hij geeft overigens toe dat er nog steeds ontevredenhèid onder de J deelgenomen, omdat zij grieven had- boeren heerst. iden, die nu echter zijn weggenomen. Regering van Warschau neemt strenge maatregelen VolgenS berichten uit Stockholmse kringen, die in verbinding staan met Wareehau, is het in een aantal Poolse steden tot botsingen gekomen tussen betogers tegen de regering en politie en heeft de regering de veiligheids maatregelen versterkt. Men acht in deze kringen de toestand gespannen, hoewel berichten van Berlijnse bladenwaarin werd gesproken over on lusten op grote schaal in Silezië overdreven werden genoemd. De Poolse regering reageert geheel anders op de ontevredenheid van de bevolking dan de regeringen van de andere Oost-Europese landen. In plaats dat zij eveneens gedeeltelijk tegemoet komt aan de verlangens van het volk, haalt zij de teugels nauwer aan. E? zal strenger dan ooit worden gelet op de boeren. De collectivise ring van de landbouw zal met grote kracht ter hand worden genomen en er zullen maatregelen worden geno men tegen de boeren die weigeren zien daarin te schikken. Het is de Polen verboden om aan het strand te komen, vanwaar zo ve len met succes naar het vrije Scandi navië zijn gevlucht. Slechts enkelen krijgen een vergunning om hun va- cantie aan zee door te brengen en zelfs die moeten na negen uur des avonds het strand hebben verlaten. In Stockholm meent men te weten, dat de Poblse regering ook op het punt heeft gestaan om het volk wat meer vrijheid te schenken, maar dat Moskou dat zou hebben verboden. Er heerst ook in Polen aan vele zaken groot gebrek. De ontevredenheid onder de be volking is groot en er schijnt maar weinig nodig te zullen zijn om het tot een oproer te laten komen, zo melden berichten uit Stockholm, waar men in de regel goed is inge licht over de toestand in Polen. Volgens de Wegt-Berlijnse „Tele- graf", zouden te Krakau arbeiders en studenten de gevangenissen be stormd hebben en zelf rechtspraak gehouden hebben tegen vier gevan genbewaarders en verscheidene com munistische leiders. Zij zouden 180 partijfunctionarissen gevangen heb ben genomen. Sedert dien zou de in dustrie in Silezië stil liggen en zouden de arbeiders vanaf Breslau tot Kato- wicz en vanaf Ratibor tot Dombrowa staken. In de bossen zijn partisanen slaags geraakt met Russische troepen, die uit Duitsland kwamen. Zij verniel den bij Königsthütte 17 tanks. Hier en daar schaarde zich Poolse militie aan de zijde van de arbeiders, elders bleef zij neutraal. Partisanen braken de hoofdspoorweg tussen Frankfurt aan de Oder en Brest Litowck op. Twaalf Russische treinen, beladen met herstelbetalingsgoederen uit Oost-Duitsland, werden opgehouden. Het spoorwegverkeer gaat thans over Stettin. In Frankfurt aan de Oder hebben Duitsers zich met Polen aaneenge sloten. Ook in Keustrin zou hard ge vochten worden; partisanen jagen op communistische ambtenaren en doen aanvallen op de collectieve boerde rijen. Hoe groter de snelheid wordt, die vliegtuigen kunnen vliegen, des te meer voorzorgsmaatregelen moeten er worden genomen, om de veiligheid van de vliegers te bevorderen. Het laatste veiligheidsontwerp voor vliegers is deze helm, die kan worden gebruikt wanneer de piloot een noodsprong moet maken uit een vliegtuig, dat met supersonische snelheid vliegt. Naar ver- uidt zouden de sleuven in de helm de kracht van de windstoten vermin Ieren, en tevens zouden zij ervoor zorgen, dat de helm vast op het hoofd van de piloot blijft. Hollandse „Nieuwe" op Curasao 27 haringen door één keelgat De nieuwe haring voor Neder land misschien al niet ..nieuw" m'eer heeft dit weekeinde stormender hand Curagao veroverd. Om u een getal te noemen. Twee winkels, die haring verkochten en er een koel biertje bij serveerden bereikten alleen op Zaterdag een onjzet van 11.000 stuks. Geen wonder trouwens als men klanten heeft zoals een ha- ringlustige, die er een kwam proe ven en er toen tachtig zegge tach tig mee naar huis nam voor moe der de vrouw. Vermoedelijk heeft 'n andere Curagaoenaar het record- haringeten voor het seizoen 1953 ge vestigd. De man at er namelijk 27 achter elkaar op. In ieder geval is het zo, dat in de loop van het week einde vrijwel iedere Curagaoenaar de Hollandse Nieuwe heeft geproefd en het smaakte zo goed, dat er nog wel een naar binnen zou kunnen glijden. Het is te hopen, dat de voorraad in IJmuiden, Schevenin- gen en Vlaardingen nog niet is uit geput. Onafhankelijkheidsdag ongelukkendag De Amerikaanse Onafhankelijk heidsdag, 4 Juli, is geëindigd met 217 doden. In verkeersongelukken er wa ren ongeveer 40 millioen auto's op de wegen zijn 129 mensen omge komen, door verdrinking 67, door vuurwerk een jongen, en nog twin tig personen werden het slachtof fer van verschillende ongelukken. Vier jongens bijvoorbeeld vonden de dood toen zij over een brug 'reden, die onder hun auto inzakte. De Britse troepen in de kanaalzone hebben een aantal voorzorgsmaatrege len getroffen om hun gezag te handhaven: een daarvan is dat zij het bur gerverkeer van de Nijldelta naar Kantara controleren. We zien hier een aantal manschappen van het le bataljon Coldstream Guards tijdens de controle. Soms trachten de Egyptenaren voorbij de post te slippen: een achtervolging in het zand met een „brencarrier" is daarvan het gevolg en slechts weinigen weten de jagers te ontlopen. De politie te Calcutta heeft Za terdag ruim vijfhonderd personen aangehouden, die demonstreerden tegen verhoging van de tramtarie ven met ingang van 1 Juli. De politie wierp in verschillende delen van de stad tachtig traangas granaten om de menigte te versprei den. Vrijdag werden ruim zeshonderd personen tydens démonstraties gear resteerd, maar de meeste werden later weer vrijgelaten. Ongeveer zes personen werden Za terdag gewond, toen de politie een charge uitvoerde. De menigte be lemmerde het verkeer. Door een comité, dat is gevormd om de hogere tarieven te verhinde ren, is een staking uitgeroepen. Mét het oog op incidenten in de afgelopen dagen, waarbij twee tram wagens in brand werden gestoken en twee poliite-a.genten gewond raak ten, reden de trams Zaterdag niet. Ook de plaatselijke treindiensten zijn gestaakt, doordat demonstranten waren gaan zitten op de spoorlijn. Mildere koers In Hongarije heeft Zaterdag een grootscheepse reconstructie van de regering plaats gevonden. Matyas Rakosy heeft geen zitting in het nieuwe kabinet. De nieuwe regering werd voorgesteld door het presidium en gekozen door het parlement. Lei der is Imre Nagy, die in het laatste kabinet Rakosy een der vijf vice- premiers was. Nagy, een 57-jarige Joodse land bouwdeskundige, deelde in zijn in- Overschot veilig opgeborgen De Zuid-Koreaanse minister van voorlichting, Hongkee, heeft Maan dag verklaard, dat talrijke vrijgela ten anti-communistische Noord-Ko- reaanse krijgsgevangenen zich had den gemeld voor dienst in het Zuid- Koreaanse leger, doch dat zij wa ren afgewezen. Uit betrouwbare bron is verno men, dat deze gevangenen geen toe stemming voor dienstneming zullen krijgen, zolang zij zich niet in Zuid- Korea hebben gevestigd en van plaat selijke autoriteiten een „certificaat van betrouwbaarheid" hebben ge kregen. Naar het opperbevel der V.N. te Poesan meedeelt, zijn de afgelopen dagen alle overgebleven Noord-Ko- Meer dan duizend militairen, po litiemannen gn inheemse burger wachten hebben Zondag, gesteund door pantserwagens, een grote raz zia uitgevoerd in Nakoeroe in de riftvallei. Ongeveer 10.000 inheemsen werden ondervraagd en ruim dui zend van hen naar een speciaal kamp nabij Nakoeroe overgebracht voor nadere ondervraging door groepen tolken. Ongeveer 300 manelijke leden van de Kikoejoestam zouden hebben be kend onder bedreiging met de dood de eed op de Mau-Mau te hebben af gelegd. De razzia werd uitgevoerd naar aanleiding van berichten, volgens welke Mau-Mau-Opstandelingen uit het gebied van Aberdare gewoon w». ren gedurende het weekeinde naar Nakoeroe op twee na de groOtste- stad in Kenia te komen om uit te rusten en recruten voor de benden op te halen.. rtaanse krijgsgevangenen in het ge heim overgebracht naar twee kam pen, resp. te Poesan en Nonsan, waar zij thans onder krachtige Ame rikaanse bewaking staan. Het be treft hier ongeveer 9.000 gevange nen, die tot dusverre over acht kam pen waren verdeeld. OVERSTROMINGEN IN KOREA. De laatste dagen heeft het in Zuid- Korea hevig geregend. Per radio zijn de troepen van de V.N. gewaar schuwd voor de mogelijkheid van overstromingen in het gebied van Seoel in de dalen van de zijrivieren van de Han. Een wervelstorm uit het Noord oosten van China heeft thans Korea bereikt. Het Zuid-Koreaanse ministerie van binnenlandse zaken heeft bekend ge maakt, dat 40 personen vermist wor den en wellicht verdronken zijn; 3.000 woningen zijn overstroomd of door het water meegevoerd. 37 Brug gen zijn verwoest en spoorlijnen in. Zuid-Korea op 140 plaatsen verbro ken. Het aantal daklozen bedraagt tot dusver 10.000. Storm over Formosa In Taipeh op Formosa zijn ze ven mensen gedood en ongeveer hon derd gewond door een typhoon die daar Zondag heeft huisgehouden. De schade schat men volgens voor lopige gegevens op een half millioen pond sterling. Een groot gedeelte van de schade is veroorzaakt doordat de zeedijken zijn doorgebroken, waar- 'door een aantal wijken van de stad onder water kwam te staan. Over het gehele schiereiland zijn spoor wegen, wegen, dijken en telefoon verbindingen beschadigd. De wervelstorm, die over Formo sa trok, heeft ook het Japanse eiland Honsjoe getroffen, waarbij zes per sonen om het leven zyn gekomen. treerede mede, dat de regering-Ra- kosy een onjuiste politiek had ge voerd ten aanzien van de industrie, de landbouw, het privé-bezit, de godsdienst, het optreden van de po litie en de persoonlijke vrijheid. Hij zei opdracht te hebben gegeven tot opheffing van de interneringskampen en vrijlating van de geïnterneerden, tot restitutie van land- en detailwin kels aan de vroegere eigenaren en tot het herstel van de vrije beroeps keuze. Rakosy en de meeste leden van zijn regering zijn afgezet. Rakosy raakte ook zijn functie van secretaris-gene raal van de Hongaarse communisti sche partij kwijt. De veranderingen in het bewind en Nagy's sensationele regeringspro gram veroorzaakten in Wenen grote verrassingen, omdat zij zo geheel on verwachts kwamen. Ook in Hongarije was de verbazing zeer groot. Volgens een bericht van United Press uit Boe dapest waren de meeste Hongaren als met stomheid geslagen, toen zij kennis hadden gekregen van de poli tieke ommekeer. De hervormingen, die Nagy aan kondigde, gaan vèèl verder, dan alle verzoeningsgezinde maatregelen, die zijn getroffen in de Sovjet-Unie en de andere communistisch geregeer de landen sedert de dood van Stalin, waarop een zwenking in de politiek van de communistische machthebbers volgde. Waarnemers in Wenen waarschuw den voor ontijdig optimisme. Zij wij zen er op, dat Hongarije nog steeds even trouw al altijd aan Moskou is. Nagy, de nieuwe premier, is niet al leen een doorgewinterde communist, die zijn opleiding in de Sovjet-Unie heeft genoten, maar bovendien Sov jet-Russisch staatsburger. Het lijdt geen twijfel, dat de om zwaai in Hongarije de goedkeuring van het Kremlin heeft, waarschijnlijk zelfs door het Kremlin is bevolen. Se ETAPPE - 7 JU El 6e ETAPPE -6 JULI FaJaise 32km Q 121 km ^Argenfan55km. 'QSèes78km. ABonn» table W8 km. "ATuffe I58km w LE MANS I 5eelappe200km i 6ee(appe206km Ranteillwtfq HOE wordt Het weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VEEL BEWOLKING. Zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen, maar tijdelijk ook enkele opklaringen. Matige en morgen in de kustprovincies af en toe vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen West en Zuid- West. Weinig verandering in temperatuur. 7 Juli: zon op 4.29, onder 21. maan op 0.50 en onder 18.14 uur. Onbestendig en koeler weer Het KNMI deelt mede: In de afgelopen dagen zijn., be langrijke wijzigingen in de algeme ne luchtdrukverdeling gekomen. Een rug van hoge druk, die zich van een hogedrukgebied bij de Azo- ren naar de Britse eilanden uitstrek te, is verdwenen. Tengevolge hier van kunnen depressies van de Oce aan via de Noordzee naar het Oos ten trekken-. Ons land bevindt zich bij deze si tuatie in Zuidwestelijke winden, die koelte van de Oceaan aanvoeren. De fronten van de depressies bren gen periodiek regen. Vandaag be reikte het eerste van deze fronten ens land. De periode met koel en onbestendig weer, die daarmede be gonnen is, zal verscheidene dagen aanhouden. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI regen 21 C. STOCKHOLM onbewolkt 21 OSLO zwaar bew. 22 KOPENHAGEN regen 21 AMSTERDAM zwaar bew. 22 EDINBURGH onbewolkt 20 LONDEN regen 27 LUXEMBURG onbewolkt 22 PARIJS onbewolkt 25 BORDEAUX mist 22 GRENOBLE geheel bew. 23 NICE geheel bew. 25 GENèVE motregen 23 ZüRICH nevel LOCARNO licht bew. 24 BERLIJN zwaar bew. 23 FRANKFORT nevel 25 MüNCHEN nevel 23 WENEN half bew. 28 INNSBRUCK regen 24 ROME half bew. 29 Die de zonde niet belet, als hij kan, gebiedt haar.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1