Proef met gemeenschapsraad voor Zuilen vindt weinig voorstanders Toestand van jaren wetteloosheid? ministerie loopt achter de feiten aan £ied aan deze tij,d Verdronken land voor 90% weer boven water Tropenliefde ZATERDAG 4 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT x WÜF.DE BLAD PAGFNA 2 Utrechts grenzen in Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft gistermid dag het debat over het wetsontwerp tot wijziging van Utrechts grenzen voortgezet. De heer BEERNINK (C.H.) zei dat Utrecht al veertig jaar wacht. Geen enkele bewoner van Utrecht zal er een slapeloze nacht door hebben in dien het vraagstuk b.v. pas in 1956 wordt opgelost. Daarom achtte hij het beter dat de Kamer zich eerst uitspreekt als het rapport van de itaatscommissie-De Quay nopens de bestuursvorm der grote gemeenten is uitgebracht. Hij is er niet van overtuigd dat de proef met een gemeenschapsraad zal slagen, men zou die.proef beter elders kunnen nemen. Spreker voelde meer voor een streekplan. Van samenwer king vani gemeenten verwachtte hij grote mogelijkheden en daarom meende hij dat dit ontwerp moet wor den afgewezen. Men voelt het in Zuilen als een klap in het gezicht als deze gemeenschap met een eigen ka rakter moet worden prijsgegeven aan Utrecht. Ook heeft hij bezwaren te gen de vorming van een nieuwe ge- fheente Vleuten-De Meern. De minis ter kan worden gefeliciteerd als hij hét ontwerp terugneemt en in de randgemeenten gaan dan de vlaggen uit. De heer DE RUITER (C.H.) zei dat cultuurgrond, in dit geval landbouw gronden, tuinbouwgronden en boom gaarden, niet moet worden gebruikt voor woningbouw. Utrecht moet ho ger bouwen. In het belang van de agrarische bevolking verzette hij zich tegen deze grenswijziging. De heer HAKEN (C.F.N.) was be reid Utrecht te geven wat deze ge meente toekomt. De heer MAENEN (K.V.P.) wilde het vraagstuk niet zien door een Utrechtse bril of door de bril der randgemeenten, maar als landsbe lang. Utrecht is over zijn grenzen heengegroeid. De meerderheid van zijn fractie is tot de conclusie geko men, dat samenvoeging in dit geval de voorkeur verdient boven gemeen schappelijke regeling. Aarzelend stond hij tegenover de proef met een gemeenschapsraad. Een dergelijke proef kan beter worden genomen m een plaats waar de tegenstelling niet zo scherp is. De heer VAN DIS (St. Ger.) kon zijn stem niet aan het ontwerp geven op grond van het verzet der betrok ken gemeenten. De heer RITMEESTER (V.V.D.), die zei begrip te hebben voor de betekenis van de gemeente Utrecht in ons land, vroeg zich af of men zo ver moet gaan als het ontwerp wil. Het zou hem aangenamer zijn geweest als de kwestie was uitgesteld tot de commissie-De Quay had gerappor teerd. instelling van een gemeen schapsraad beschouwde hij als een doekje voor het bloeden ten opzichte van Zuilen. Die gemeenschapsraad vergt, indien men consequent is, een afzonderlijke wet of het incorpore ren in de gemeentewet. Men is thans ermee op de verkeerde weg. Hij wilde wel meewerken aan uitbreiding van Utrecht maar voorkomen moet wor den dat cultuurgrond verloren gaat. Ook de heer WELTER (K.N.P.) meende dat het goed zou zijn het ontwerp terug te nemen en het rap port der staatscommissie-De Quay af te wachten. Minister BEEL maakte een aan vang met zijn rede, die hij Dinsdag zal vervolgen. Rondom „De Ommelanden" DE BOER WEER AANGESTELD De heer F. de Boer, die eind April vrijwillig heenging als directeur van de coöperatieve fabriek voor melk producten De Ommelanden te Gro ningen, is door bestuur en commis sarissen van De Ommelanden aan gesteld als waarnemend beheerder en algemeen adviseur. Hem zijn te vens de volledige bevoegdheden van hoofddirecteur verleend. De heer De Boer heeft zijn werk in de fabriek hervat. Een definitieve benoeming tot di recteur van De Ommelanden van de heer De Boer kan slechts geschieden door de ledenvergadering. Bestuur en commissarissen echter kunnen de waarnemende beheerder aanstellen. Het lijkt niet waarschijnlijk, dat op korte termijn een ledenvergadering zal worden uitgeschreven. De terugkeer van de heer De Boer betekent, dat de heer J. T. Wierin- ga, die tot dusver als waarnemend beheerder belast was met de leiding van het bedrijf, als zodanig heen gaat. Hem is décharge verleend, waarop hij met onmiddellijke ingang zijn ontslag heeft genomen. De positie van de heer C. Jelsma, die gedurende enige maanden als technisch adviseur in het bedrijf werkzaam is, is nog niet geheel vast gesteld. De heer Jelsma heeft gister avond een langdurig onderhoud met het bestuur gehad, in welke bijeen komst de voorwaarden zijn bespro ken, waaronder hij aan het bedrijf verbonden zou kunnen blijven. Hij heeft meegedeeld Maandag een be slissing daaromtrent te zullen ne men. HET PONTVEER BIJ GENEMUIDEN. Het lid der Tweede Kamer, de heer M. P. van der Weijden heeft aan de Minister van Verkeer en Waterstaat de volgende vragen gesteld: I. Is het de Minister bekend, dat het pontveer bij Genemuiden voor ter plaatse niet bekende weggebrui kers, komende uit de richting Zwart sluis of Vollenhoven, vooral bij mist of nevel, groot gevaar oplevert te wa ter te rijden? II. Is het de Minister bekend, dat op de weg, welke in rechte lijn naar de pont voert geen, althans geen dui delijk zichtbare kentekenen aanwe zig zijn, welke op de nadering van de gevaarlijke onderbreking van de rij weg wijzen? III. Kan de Minister mededelen, of zich bij dit pontveer al eens een ongeluk heeft voorgedaan en ook al mocht dit niet het geval zijn, is dan de Minister niet van oordeel, voorkomen toch beter is dan genezen, waar hier met eenvoudige middelen het geschetste gevaar kan worden opgeheven? IV. Is de Minister bereid naar deze gevaarlijke omstandigheden een onderzoek te laten instellen en om maatregelen te doen treffen welke het gevaar zullen kunnen opheffen" DE BROMFIETS IN DE ANWB zijn, omdat zij, als bromfiets be schouwd, op het rijwielpad die snel heden niet zouden kunnen ontwik kelen en omdat zij, als motorrijwiel beschouwd, een rijbewijs nodig zou den hebben. Thans zal de overheid tot grote concessies gedwongen zijn wil zij bij de te treffen regeling de duizenden gebruikers en de betrok ken industrieën niet ernstig duperen. Het is dan ook te verwachten, dat de regeling een compromis zal zijn, dat door de omstandigheden is ge dicteerd". „Wij moeten tot onze spijt con stateren, dat het Ministerie van Ver keer in deze een tempo heeft ge volgd, dat niet in overeenstemming is met de dynamische ontwikkeling van de bromfiets; de overheid liep reeds in 1950 achter de feiten en achter de technische ontwikkeling aan. Daarvan zullen wij nog jaren de wrange vruchten plukken". De heer P. T. Zimmerman, voor zitter van de A.N.W.B. heeft in een toespraak op de jaarvergadering die vandaag in het Palace-hotel te Sche- veningen is gehouden, een vergelij king getrokken tussen de toestand bü het 25-, 50- en 70-jarig bestaan. Maakte het jaarverslag van 1908 melding van een toename van het aantal leden met circa 1200 in één jaar, waardoor een totaal bereikt werd van 28.000, in 1933 stroomden de leden bij duizenden toe om de eerste 100.000 voor de jubileumdag vol te maken. En in de eerste 5 maanden van 1953 schreef de bond 16.000 nieuwe leden in, waardoor het ledental in 1953 op ruim 250.000 is gekomen. In het jaarverslag van 1908 werd besloten tot de invoering van een nieuwe bondsinstelling ,.de mo dern ingerichte hotels, die electrisch licht hebben". Maar hoe weinig er eigenlijk in deze wereld verandert, blijkt toch ook weer uit een andere passage, welke zegt, dat de bond zich bezig gehouden heeft in 1908 met de bewegwijzering van internationale auto-routes door ons land. En hoe bekend ook klinkt ons nu in 1953, de volgende passage van 1908 in de oren „Een (andere) vraag is het echter, of men van regerings- en overheidswege wel het nodige doet om de vreemdeling-toerist het bezoeken van Nederland aantreWe- lijk te maken. Wij vrezen van niet". Dan volgt een klacht over de maxi mum snelheid van 10 km per uur binnen bebouwde kommen een klacht welke men thans door ande re zou kunnen vervangen. De wegenwacht steeg in de laat ste drie jaren volgens de cijfers van 31 December van 92.000 via 106.000 tot bijna 120.000. In de eerste vijf maanden van dit jaar meldden zich 9.000 nieuwe wegenwachtleden aan. Bromfiets: toestand van wetteloosheid Komende op het probleem der bromfietsen zeide spr. te hopen, dat de in uitzicht gestelde regeling spoe dig afkomt. „Daarmede zal, naar ik hoop, dan een einde komen aan de zonderlinge en in een rechtsstaat feitelijk ondenkbare toestand, dat een ministerie drie jaar lang zijn eigen voorschriften niet uitvoerde, dat enige honderdduizenden brom fietsers met medewerking van de overheid dagelijks de ene overtre ding begingen na de andere, dat po litie en justitie de wet niet toepas ten en de overtredingen negeerden. Dit is een toestand van wetteloos heid, welke in zichzelf in een rechts staat niet past en welke bovendien heeft geleid tot steeds ernstiger con sequenties", aldus de voorzitter. „De fabrikanten hebben in dit tijdperk van wetteloosheid bepaalde typen bromfietsen met hoge snelheid tot ontwikkeling gebracht, welke grif kopers hebben gevonden omdat er geen rijbewijs voor nodig is en toch de rijbaan ermee bereden mag wor den. Bij tijdige regeling van de po sitie van de bromfiets zouden deze typen niet aantrekkelijk geweest SQUADRON-EMBLEMEN VOOR KONINKLIJKE LUCHTMACHT. De minister van Oorlog, heeft, overwegende, dat het wenselijk is aan de squadrons van de Koninklijke Luchtmacht een symbool toe te ken nen ter bevordering van het saam horigheidsgevoel, besloten aan de vliegende operationele squadrons van de Koninklijke Luchtmacht squa dron-emblemen toe te kennen. Het embleem bestaat uit een cir kelvormig schild waarop de voor het squadron specifieke voorstelling wordt aangebracht, omgeven door een voor alle onderdelen gelijke omlijsting gedekt door de konink lijke kroon. Onder de omlijsting wordt een banderolle aangebracht waarop 't geval dienende de zin spreuk van het squadron wordt aan gebracht. GEMEENTE-ONTVANGER DIEMEN. De gemeenteraad van Diemen heeft Donderdagavond in een open bare raadszitting tot tijdelijk ont vanger der gemeente benoemd: de heer J. H. v. d. Bos, oud-ontvanger der gemeente Haarlemmermeer. De heer v. d. Bos zal deze functie ver vullen gedurende de schorsing van de huidige ontvanger. REGERINGSDINER VOOR DE MINISTER-PRESIDENT VAN NIEUW-ZEELAND. In hotel Wittebrug te 's-Graven- hage heeft de Nederlandse regering gisteravond een diner aangeboden aan de heer G. G. Holland en zijn echtgenote, minister-president van Nieuw-Zeeland, die dezer dagen een bezoek brengt aan Nederland. Van Nederlandse zijde zaten de minis ters Beyen en Mansholt aan. Gister middag hebben de heer en mevrouw Holland in gezelschap van H.M. de Koningin en Prins Bernhard de lunch gebruikt. GEEN ROULETTE. De ministerraad heeft zich opnieuw beraden over de vraag of het al dan niet wenselijk is gereglementeerde speelgelegenheden toe te laten in enkele, op het buitenlands vreemde lingenverkeer ingestelde plaatsen. Besloten is niet op de voorstellen voor een gereglementeerde roulette in te gaan. CARNIVOREN De slagers zijn in grote nood, ze maken wel veel dieren dood en villen er de koeien, maar in de hoop toch, dat het bloed der varkens ook wat geld en goed in slagers kas doet vloeien. Een slager gaat naar 't abattoir, zijn mes is scherp, de koe staat klaar om 't leven straks te laten. Het varken knort al in de gang, het kalfje bibbert en is bang en 't schaapje staat te blaten. Hij fabriceert de fricandeau, de hammen en het spek en zo, en kilo's vette kluiven om straks als 't niet zo heet meer is heel de familie a3n de dis met heerlijks te befuiven. Stop! zegt de fiscus: eerst kom ik. Het beste stuk en lekker dik zal 'k even confisceren. Met lappen en een tong, flink groot, een lever en een achterpoot kan ik precies dineren. Van elke drieling nu geslacht wordt een ter fiscus heen gebracht. Maar, slagers, als U stevent met loden tred naar 't abattoir, geeft dan één koe de fiscus maar, maar presenteert haar levend. TROUBADOUR. Tien gulden per seconde Vijf maanden zwoegen Van de 67 stroomgaten die gesla gen zijn in de nacht van de ramp, zijn er nog vier óver. maar dat zijn dan ook niet de kleinste: Schelp- hoek op Schouwen, Ouwerkerk op Duiveland aan de Zuidzijde, Steven- De direéteur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, heeft gisteravond in een radiotoespraak over „De vorderingen bij het dijkher stel", medegedeeld, dat op het ogenblik 80 procent van het verdronken land op het water herwonnen is. De waterschappen, de Waterstaat en het Rijk, samen met wat ir Maris de „bloem der natie" op het gebied van aannemers, baggeraars en rijswerkers noemde, begonnen met 150 duizend h.a. overstroomd land en men heeft er nu, na vijf maanden, nog 15 duizend h.a of tien procent van over. Om eén indruk te gevan van de kosten, die het herstel meebrengt, vertelde ir. Maris, dat het werk thans tien gulden per seconde kost, dag en nacht. „Reden te meer om er spoed mee te ■maken," zeide hij. sluis op de Vierbannen in het Noor den en het grote gat in de veerhaven van Kruiningen. In Zuid-Holland is het dijkherstel teruggebracht tol het maken en af maken van dijken. De dijken van de Alblasserwaard, de Krimpenerwaard, Schieland, Rozenburg, Voorne-Put- ten, Hoekschewaard zijn een heel eind klaar; IJselmonde en Dordrecht voor 75 pet. Op Goeree en Overflak- kee concentreert zich de bedrijvig heid. Hier wordt aan de Zuidoever tussen Herkingen en de Galathese haven over een lengte van 22 kilo meter een nieuwe dijk gemaakt. In Noord-Brabant is men nu ook in het stadium van het afwarken de dijken, in de maand September is het werk grotendeels gereed. In Zeeland vragen Kruiningen en in het bijzonder Schouwen-Duive- land de aandacht. De overige dijken zijn dicht. De verwachting is dat men in Sep tember/October gereed is. Wat Schouwen-Duiveland en Kruiningen aangaat, als het weer geen parten speelt, hoopt men voor de winter dicht te zijn. Dróóg komt Schouwen-Duiveland zeker niet meer dit jaar. GEEF U NU OP: HUIDEKOPERSTRAAT 20 - AMSTERDAM (Advertentie) AAN DE KETTING GELEGD. De gemeenteraad van Schiedam heeft Vrijdagavond een voorstel aan genomen, om een eis tot schadever goeding in te stellen tegen de reders van het Sovjet-Russische schip „Korsakov" Dit heeft in de ramp nacht van 1 Februari in de Wilhel- minahaven aanzienlijke schade ver oorzaakt, toen het op drift raakte. Vastgesteld kon worden, dat het op onvoldoende wyV gemeerd lag. Het schip werd nadien naar Amsterdam verhaald, waar het. voor het vervoer van bevroren vlees zal worden inge richt. Maar het is thans aan de ket ting gelegd. Roofoverval op oude man mislukt Gistermiddag kwart over vier hebben te Scharwoude bij Hoorn, twee Amsterdammers, J. van Z., oud 21 jaar, en F. IJ. B., oud 19 jaar, een 9J-jarige tuinder, de heer P. Broer, neergeslagen, vermoedelijk met het doel hem te beroven. De heer Bróer, die buiten het dorp aan de IJsselmeerdijk woont, bij een viswater, schreef juist, op verzoek van de jongelui, een hengelvergun- ning uit, toen de jongens hem ieder met een knuppel op het hoofd sloe gen. Maar de oude man raakte niet bewusteloos en schreeuwde luid om hulp, waarop de aanvallers de vlucht namen. De 71-jarige heer M. Kind uit Hoorin ging de aanvallers op een bromfiets achterna en achterhaalde hen in het dorD Scharwoude. Hij sommeerde hen te stoppen en had succes. Door andere hengelaars en dorpsbewoners werden de twee aan randers omsingeld en in een auto van de zoon van de heer Broer zijn ze, bewaakt door enige hengelaars, naar het raadhuis te Avenhorn overge bracht. De Rijkspolitie heeft hen nader hand naar Hoorn vervoerd. Zij ble ken een verre van blanco strafregis ter te hebben. De oude man was niet ernstig ge wond en verklaarde zijn aanvallers te hebben herkend. SIT-DOWN STAKING TE BERGEN OP ZOOM. Gisteren zijn 60 van de 68 leden van het personeel van de afdeling ijzergieterij van P. J. van Meche- lens machinefabriek, stoomsmederij en ijzergieterij te Bergen op Zoom, in sit-down staking gegaan. De reden van deze staking zou ge legen zijn in het feit, dat de direc tie heeft medegedeeld dat er dit jaar geen z.g. winstverdeling zal zijn, om dat er over het jaar 1952 geen winst is gemaakt. De gehele dag heerste een grote drukte rond de aan de Zuidsingel ge legen ijzergieterij waar de politie post had gevat. (Door CHARLES BRUCE) Nadruk verboden. 15) „Je moet hier niet te kieskeurig zijn, moeder. Het is niet bepaald verkwikkend, zeker niet voor het ontbijt, maar het tochtje in de wa gen zal je wel opfrissen." Temple hielp zijn moeder in het aamborstige Ford je, dat in Fort Mal colm als taxi dienst deed en zag toen om naar de anderen. Toen Stella van de loopbrug aan wal stapte, keek ze verwonderd om zich heen. Weldra voegde zich daar belangstelling bij. „O. mr. Carruthers, is het met schitterend. Een schilderijtje Ik heb altijd sterk verlangd om Borneo te 2ien. Het ergste was voor mij, dat Jim op een gr ede dag weg zou trek- men. Maar zie me dat eens aan!" Verrukt wees ze- hem naar een punt, dat scherp in het saphieren water stak. De haven vonkte van millioenen zonweerkaatsingen, heel de glorie der tropen zinderde in de schitterenden ochtend. „Waar komt die verrukkelijke kleurschakering in het water van daan?" vroeg ze. „Al die lichtplek ken bedoel ik. Het lijkt wel een zo merse lucht". „Dat effect kunt U altijd waarne men als het koraal zo dicht naar het wateroppervlak komt", antwoordde Desmond. „O, heeft U nog een ogenblik ge duld. Ik wil het heel goed in me opnemen", voegde ze er aan toe, toen ze op het punt stonden zich in de menigte te verliezen. Op de voorgrond werden de don kere tonen van het diepe water rond de pier, doorvloeid van blau we schaduwen al lichter en lichter, totdat ze overgingen in het dode wit te koraalzand van de baai. Over het gehele toneel liep een duidelijke bij na strak getrokken lijn van de jung- lerand. Het was als had het land onwrikbaar het water de wet gesteld. Daarachter richtte fier zich op de heuvelwand. Een stevige donkere borstwering, hier en daar opgevro lijkt door het jonge groen, dat pas uit de knoppen was gebarsten. De gebroken randen van de kustheuvels werden verdoezeld door d.e donkere tinten van de dichterbij liggende uitlopers van heit gebergte, die rij na rij daarachter trapsgewijze op rezen totdat zij ver in het verschiet verzwonden tegen de donkere massa van Kinablau, de kolossale gra nietklomp, die als 'n sinistere schild wacht heeft postgevat op de Noor delijkste punt van Borneo. Zijn die pe, steile ravijnen zijn door moes sons gestriemde flanken zijn geen voedinsbodem voor Oostersen plan tengroei. Een stugge rotsachtige muur rees loodrecht uit de jungle omhoog en trok zich achtduizend voet omhoog. Zijn afgeplatte, kleine top vormde een scherpe scheiding tegen de heldere blauwe tropische hemel Zijn flanken, die overal waar de bergstromen steeds belust om het hoge plateau zo snel mogelijk te ver lossen van het waterbekken, door 'n laatste regenval gevormd, zich naar beneden stortten, droegen zilveren vlekken en strepen, toen de zon in haar steeds stijgende baan ze be scheen en alle schaduwen tot een wonder van paars en rose toverde. „O, mr. Carruthers, wat een schit terend panorama werkelijk prach tig. prachtig!" riep Stella en in haar opwinding greep ze Desmonds arm. „Kijk eens naar dat plekje. Is U niet zielsgelukkig, dat U in zo'n mooi land mag wonen?" Hij draaide zich met een trage be weging om en keek haar aan. „Zeker, het is heel mooi, miss Temple", stamelde hij. In geen jaren had hij een Euro pees meisje ontmoet en de vriende lijke bijna vertrouwende druk op zijn arm, het enthousiasme en de verrukking, wat ongewoon voor iemand die gewend is met de kal me, onverstoorbare zwijgzame Ma- leiers om te gaan, brachten hem 'n beetje van streek. Hij voelde dat hy een kleur kreeg en omdat hij niets beter te doen wist, keek hij haar maar aan. Wat een verandering! Zenuwachtig en verlegen, toen Tem ple hem met zoveel vrijmoedigheid had voorgesteld, had hij het nauwe lijks durven wagen haar aan te zien. Niets meer had hij toen opgemerkt dan een slank, aardig figuurtje, met een gewoon, vriendelijk gezicht dat half verborgen zat onder een reusachtige schaduwrijke hoed. Nu hij meer gelegenheid kreeg om de nieuwe gast kalm op te nemen, stond hij paf. Van onder haar hoed kwamen prachtige goudblonde lokken. Die hingen als een lijstje om het frisse van levensmoed stralende gezicht. Grote omgebogen wimpers belijnden de gazellen-ogen. Een scherpe neus, die het midden hield tussen het dot je van een Frangaise en de kokkerd der Germaanse vrouwen, daalde af naar een paar kersrode lippen, die heel koket weggetrokken werden om twee rijen gave 'anden te laten be wonderen. Misse'ten vlist Stella zelf niet, dat ze bewonderd werd en wel licht wist Desmond evenmin dat hij serieus aan het bewonderen was. Maar er is iets in de natuur, dat de haan zijn veren doet opstrijken, tot dat hij ze in een kleurige waaier uiteen laat vallen, en dat een tortel doet kirren. Het was dus heel verklaarbaar, dat Desmond op dit ogenblik meer gaf om het mooie meisje, dat daar vlak naast hem stond, dan om de hem vertrouwde schoonheid van het Borneose landschap. Wat gaf hij om het voorwerp van haar bewondering, nu de verwerkelijking van zijn vele eenzaamheidverlangens een feit was geworden? Zijn zwegen bracht haar tot de aarde terug. Zij keerde zic^i om en vond een man, die haar onverholen stond te bewonderen. Stella keek voor zich en begon zich zwakjes te verontschuldigen. ,.Het spijt me, mr. Carruthers, dat ik me zo zelfzuchtig door al dat moois liet meeslepen. Als U echter wist, hoe prachtig ik het vind hoe zeer ik verlangd heb, dit land te leren kennen". Een schreeuw van Temple belette haar verder te gaan. „Hei daar, kinderen, zouden jul lie ook niet eens komen? Denk je dat wij van plan zij'n ons te laten overrompelen door die zon? Meoder en ik rammelen van de honger en we staan hier al tien minuten te wachten. Wat hebben jullie daar uit gespookt?" „Niet zo morren, Jim' 't Is nog zo vroeg in de morgen, Trouwens, het is helemaal mijn schuld. „Zeg me eens iets nieuws", viel mrs Temple even in de rede. „Ma. wees niet hatelijk ad rem. Kan ik het helpen, dat U altijd naar sandwiches en een nieuwe boot ver langt? U hebt nu eenmaal geen rust. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6