De landelijke ruitersport laat zien wat het werkpaard vermag MEISJES DIE DE AANDACHT TREKKEN Tetanus is een gevaarlijke ziekte 9 ZOALS U HET NIET ZIET Een koning zonder hoogmoed ZATERDAG 4 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 npOEN WE een paar weken geleden een beetje zaten te suffen aan de kant van een Hazerswouds slootje, hebben we een bestraffende blik ge worpen op een oude boer, die op een gegeven ogenblik riep: „Mensen, mensen, wat een machtig mooie be nen!" Zijn oogjes glinsterden er van. En nu zijn wij zó, dat we tot een be paalde leeftijd dergelijke uitroepen wel door de vingers willen zien, maar als je zo'n jaar of vijf en zeventig geworden bent.... Enfin, er waren daar aan die slootkant een heleboel jongelui, on der wie zich een zeer belangrijk aantal dames bevond in de leeftijds groep van 18 tot 25 jaar. En als je dan zo'n uitroep hoort van een oude boer zoals de waard is, vertrouwt hij zijn gasten denk je onwille keurig: „Nou meester, dat gaat te ver". Achteraf is het langzamerhand tot ons doorgedrongen, dat de ont boezemingen van die boer in ver band stonden met de onderdanen van een paard. Wij hadden op dat moment nog geen paarden opgemerkt want zodra we ergens komen, gaat onze belangstelling op de eerste plaats uit naar mensen en door de aanwezigheid van de bovenvermel de leeftijdsgroep waren we daar niet zo gauw op uitgekeken. LANDELIJKE RUITERSPORT. NU BEHOEFT MEN geen deskun dige te zijn, om tot de conclu sie te komen, dat de landelijke rij- verenigingen op het platteland de mogelijkheid tot een gezonde sport beoefening brengen. Want wat is een concours van in de watten opge groeide rijke-luis-paardjes, die goed gevoed worden bij de gratie van de gokkers, vergeleken bij zo'n demon stratie in de landelijke sfeer, waar boerenzoons laten zien, dat men met een werkpaard allemaal kan doen? Op de eerste plaats al die gezelli ge wei, waar mei. de avond te vo ren de in de zon taai geworden koeien-pannekoeken met een riek in stukjes heeft geslagen, om het ge heel een feestelijker aanzien te ge ven en om voor de toeschouwers de kans te vergroten iets dat zo nauw verweven is met Gods vrije natuur aan zijn schoen mee naar huis te nemen. Zit bij ons nog aan het kleed Langs de slootkant heeft niemand lust tot gokken. Alleen belangstel ling is daar toegestaan. De mannen kijken naar de paarden en de meis jes naar de jongens, die er op zit ten. Dit geheel wordt opgeluisterd door een dorpsfanfare, die zich de weelde kan veroorloven om de gala-unifor men in de Haagse étalages te laten en uitsluitend een soort chauffeurs pet voorschrijft, om aan buiten staanders duidelijk te maken, dat het musiceren in georganiseerd ver band geschiedt. BEGIN VOOR VAKLUI. II7ANNEER de leden van het fan- farekorps hun jassen hebben uit getrokken en even later ook hun boorden vanwege de warmte in het gras hebben gelegd, begint zo'n lan delijke demonstratie met het bin nenrijden van de deelnemende ver enigingen. Dat is een machtig ge zicht. Voorop rijdt een soort ceremo niemeester, wiens statigheid hele maal wordt opgelost, in het indruk- I wekkende hoefgetrappel. Dit begin is een soort kennismaking, welke ge volgd wordt door wat men zou kun nen noemen behendigheidsproeven. Met achten rijden de ruiters naast elkaar of in alle eenzaamheid gaan ze over het veld in galop, in draf en stapvoets, al naar gelang een mijn heer achter een microfoon dat wenst. HYPOTHEKEN ©n toot alle andere takeD op het gebied ran on- j»i roerende goederen I jF/ Bouw-enMakelaarshedrJjf ijUr v.d. Drift Ill# Oude Vest 29 Lelden Telef. 20513 Voor vakmensen lijkt ons dit het aardigst. Zij' weten uiteindelijk hoe onhandelbaar een paard kan zijn en hebben dus vanzelfsprekend het grootste respect voor degenen, die hun paard „volkomen in de hand hebben." Hoewel de clou tot ons doordrong, bleken wij van nature niet in staat om deze proeven erg lang te bekij ken. Daarom was het een gelukkige omstandigheid, dat er bij sommige nummers muziek nodig was. Want de muziek vormde op deze middag een probleem. Op een geïmproviseerde tribune zaten behalve de burgemees ter en wethouders lieden, die zo af en toe een geluidsinstallatie in wer king stelden, zeer tot ongenoegen van de leden van het fanfarecorps. Zij waren tenslotte niet voor niets ge komen. Telkens als de geluidsinstal latie haar klanken begon rond te strooien, sprongen enkele fanfaris- ten verbolgen op en stelden drie van de vijf luidsprekers buiten wer king. Intussen bliezen de overige le den van het gezelschap de wangen bol en het koper gloeiend om de resterende kunstmuziek te over treffen met ware kunst. r\IT LAATSTE gedeelte van het U programma hebben we gadege slagen temidden van deskundigen. We zagen geen op topprestaties ge voede en getrainde paarden, maar de soepelheid waarmede zij de hin dernissen namen, deed niet onder voor die van hun sierlijke collega's in de beroepsrenner ij. Deskundigen met vlasharen en roodgeschroeide nekken kondigden ons alles aan. „Die haalt het niet". „Dat vloeit niet", ,Veel te wild en te plomp', dat waren de voorspel lingen, die prompt uitkwamen. Maar er waren er ook, die nooit een hin dernis omwierpen en volkomen recht vaardigden, dat zoveel dichters het hebben gehad over „De boer en zijn paard". Hier zaten boeren op hun paar-1 den. Paard en meester waren één in i rhythme. Niets ontging de ruiter j bij zijn paard en het paard reageerde snel op iedere wens van zijn. berij der. Met sidderende flanken namen de dieren de hindernisesn, terwijl de ruiter met het hoofd in hun nek zachtjes aanmoedigende woordjes fluisterde. Als een slanke lijn vloei den ze over alles heen met het ge- ONS HOOGTEPUNT. jl/IISSCHIEN komt het, omdat enke- le van onze familieleden iedere avond een paar duizend mensen be zighouden met het doen van zonder linge kunstjes in de nok van een circus, maar daar komen we eer lijk voor uit de spectaculaire vrije dressuur maakte op ons de diep ste indruk. Stelt u voor, dat een potig paard zijn vier benen op een klein bankje bijeen weet te prutsen en in die on gemakkelijke houding blijft staan, zolang zijn meester dat wil. Of een stoere ploegentrekker, die bij een tafeltje gaat zitten en daar op zijn gemak een bordje leegslob- bert op een manier, dat de yoghurt metersver in het rond vliegt. Als men er lang zit te kijken, krijgt men de indruk, dat boeren paarden nooit iets anders doen dan op tonnen klauteren en dat het tot de dagelijkse tezbrbeden van hun meesters behoort, om in de eigen aardigste standen verblijf te houden op de ruggen van paarden. Het was goed gezien van de or ganisatoren, om de pauze te laten vallen direct na de vrije dressuur. I De meisjes hadden toen kunnen zien. wie de grootste artiesten waren en de oauze is tenslotte de gelegenheid voor i haar, rvm ook eens even de aandacht te trekken. DE GOEIERD. ^"RAAG hadden wij hier een in- druk gegeven van de wijze, waarop tijdens de pauzes van lan- delijke demonstraties de basis ge legd wordt voor een verkering. He laas, het was ons niet gegund. Juist op het moment, dat we over dit on- derwerp enkele gegevens wilden bemachtigen, werden we in contact gebracht met iemand uit een voor stadje van Berkel Rodenrijs, die „nou nog nooit iemand van een krant ge zien had". Enfin, we stelden ons welwillend tentoon, maar al spoedig bleek, dat de Rodenrijzer al spoedig bepaald kapitalen in zijn nieuwe er varing wilde steken. Hij nodigde ons tenminste uit in een tentje, waar hij, na vernomen te hebben dat ijs 0.20 en bier 0 50 kostte, ons een ysje ter hand stelde en voor zich zelf een pilsje liet aanrukken. Hij maakte nog een heleboel scherp zinnige opmerkingen, waarvan de beste „die krant liegt me wat af" een keer of tien herhaald werd on der het distribueren van stompen in onze zijde, welke stompen we ons ge duldig lieten aanleunen in verband met dat ijsje. mak van een schip, dat deint op de I rustige golfslag. Het publiek strooide zijn bewonderend* kreten uit en dan j plotseling is het einde daar. Met tractors hoe bestaat het! worden de hindernissen uit de wei ge haald, terwijl voor de tribune de winnaars hun beker in ontvangst nemen. De mannen van de fanfare scharrelen hun jassen en boorden op en nog nog even een „vuile blik" op j de mannen van de geluidsinstallatie te J hebben geworpen, trokken ook zij I huiswaarts. Toen bijna iedereen weg was, heb- j ben wij door de wei gereden. Rustig vanzelfsprekend, met hooguit af en j toe een lichte galop. En dan voel je pas, wat deze sport inhoudt. Ze maakt van de mens een koning, die vorstelijk ronddraaft, maar hem toch voor hoogmoed bewaart. Want als diezelfde koning 's avonds voor het naar bed gaan zich voor een spiegel in allerlei bochten wringt, om eens uit te vinden, waarom hij niet meer kan zitten, vindt hij dezelf de nederigheid terug, waarmede hij i 's middags voor het eerst het ros heeft beklommen. FLIR. ,,©.e £eidie Goubant" OOK IN KOREA Hoever sommige Leidenaars of be woners van de dorpen rondom de Sleutelstad ook van huis gaan, De Leidse Courant volgt hen over de hele wereld! Hier zien we hoe enige trouwe lezers hun dagelijks vriend zelfs in de loopgraven van Korea ont vangen en met belangstelling kennis nemen van hetgeen „hunkrant ver telt over het vaderland, over Leiden, de Bollenstreek en Duinstreek, waar naar hun hart steeds uitgaat. Het zijn korp. K. F. v. d. Berg uit Noordwij- kerhout en sold. W. Smit uit Noord- wijk (met helm). DE TETANUSBACIL ligt op de loer! Jaarlijks sterven er in Ne derland enkele tientallen patiënten aan tetanus. Deze gevaarlijke ziekte treedt op wanneer wonden veront reinigd worden door met tetanus- sporen besmette aarde. Onregelmatige wonden met rafe lige randen zijn vaker aanleiding tot het uitbreken van tetanus dan recht lijnige snijwonden. Iemand die bui ten met de blote voet in een op de grond liggende hark trapt, heeft meer kans om tetanus te krijgen, dan iemand die zich in de - keuken in de vinger snijdt met een mes dat schoon uit de la komt. In het beroep zijn het de landar beiders en tuinlieden, die liet mees te gevaar lopen tetanus te krijgen. Maar ook bij de talloze verwondin gen, die de kinderen dagelijks bij het buitenspelen oplopen, moeten we steeds, ook in de stad, al zijn de wondjes nog zo oppervlakkig op te tanus bedacht zijn. Ook straat vuil is in dit opzicht beslist niet onge vaarlijk. De ziekteverschijnselen treden soms de dag volgende op de verwon ding reeds op. Het kan echter ook wel twintig dagen duren voordat de ziekte zich openbaart. Hoe langer dit tijdperk is, hoe beter de voor uitzichten voor de patiënt zijn. Het ziektebeeld is niet altijd het zelfde. Op de voorgrond staan ech ter de kramptoestanden, die in ver schillende spiergroepen kunnen op treden. „Kaakklem" als gevolg van zulk een kramp van de kauwspieren is hierbij één van de op de voorgrond tredende symptomen. Inenting mogelijk. Hoe kunnen wij deze verraderlij ke ziekte voorkomen? In de laatste wereldoorlog werden de geallieerde soldaten tegen vetanus ingeënt. Het is toen gebleken, dat zulk een actie ve immunisatie ongetwijfeld het meest afdoend is. Mettertijd zal men er dan ook toe moeten komen de gehele bevolking tegen tetanus te vaccineren. Dan pas zullen wij van de voortdurende bedreiging van de tetanusbacil wor den verlost en zullen wij niet tel kens weer voor de moeilijke vraag staan hoe groot het tetanusgevaar bij een bepaalde verwonding is. Eigenlijk levert iedere wond, hoe oppervlakkig en hoe klein ook, ge vaar voor tetanus op. Het is in de practijk echter niet doenlijk bij al die niet tegen tetanus gevaccineer de personen, die zich verwond heb ben, anti-tetanusserum in te spuiten. Gebruik jodium. Wanneer men echter alle wonden en wondjes op de juiste manier be handelt met 5 pet. tinctura jodii, is de kans op het uitbreken van teta nus nauwelijks meer aanwezig. In de meeste gevallen zal men dit thuis of in de werkplaats kunnen doen en dat is een zeer gelukkige omstandigheid, want men kan niet ieder kind, dat van z'n fiets valt en iedere arbeider, die zich op z'n vin gers slaat, naar de dokter sturen. Alle oppervlakkige wonden dient men flink te joderen, d.w.z. dat zij •verticaal en horizontaal goed wor den overgoten en men moet de huid en eventueel ook de spieren in alle richtingen bewegen om de vloeistof in alle hoeken van de wond te laten doordringen. Met wonden waarin veel vuil is gekomen en ook met de beruchte „gesloten" spijker ver won dingen wende men zich echter tot de dokter. IEMAND, die Leiden een beetje kent, zal spoedig ontdekken, dat de fotograaf het deze week op de koepel van de Marekerk aan de inmiddels I gedempte Mare gemunt heeft. Maar I het zal hem. toch wel enige moeite kosten na te gaan op welke plaats j deze foto werd genomen; men ziet i de koepel immers meestal in de vrije ruimte, niet besloten tussen nauwe straatwanden. De doorgewinterde I Leidenaar zal echter tot de conclusie komen, dat de kerk op deze foto ge zien werd vanuit de Koddesteeg, die evenwijdig aan de Mare, tussen Cla- rasteeg en Oude Vest loopt. De Marekerk dateert uit de jaren 16391649 en werd gebouwd door de bekende bouwheer Arent van 's Gravensande. Het was de eerste kerk, die de Protestanten in Leiden bouwden. Het is dan ook een echte protestantse kerk, die vooral binnen geen enkele herinnering oproept aan de katholieke jaren vóór de Hervor ming, zoals in vele andere protestant se bedehuizen wel het geval is. Ove rigens is het een mooie kerk, met een bijzonder fraaie ruimtewerking door de omhoog strevende koepel, die de gehele binnenstad beheerst. (Foto: „De Leidse Courant"). Tenslotte eiste hij ook nog een likje op om te kunnen vaststellen of het ijs van Hazerswoude beter was dan dat in Rotterdam en toen was het moment aangebroken, waar op de pauze plaat.- moest maken voor een concours hippique. KENNERS.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5