Men moet „De Rijnpost1' niet alleen kopen, maar ook lezen Overgangsexamens Chr. Lyceum Het echtpaar Voskuil in het goud BIOSCOPEN ZATERDAG 4 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 HET LEIDSE S.F.L. klopt aan! Evenals voorgaande jaren zal de Stichting voor Kath. Sociale Jeugd zorg te Leiden (S.F.L.) weer een aanslag doen op de portemonnaies van hen, die na een der H. Missen het kerkgebouw verlaten. De kerk gangers zal dan wederom „De Rijn- post" worden aangeboden, de jaar lijkse uitgave van de stichting, waar van de opbrengst bestemd is voor de komende zomerkampen. Iedereen, die het werk van het S.F.L. enigs zins kent, begrijpt dat vooral deze jongens behoefte hebben aan een zomerkamp, ver verwijderd van de muffe sfeer in een stad, en dat deze jongens vaak niet in staat zijn zelf alle onkosten daarvan te dragen. Het kwartje, dat men voor „De Rijn- post" betaalt, wordt dus goed be steed. Maar het gaat niet alleen om dit kwartje! Het gaat er niet alleen om, dat U „De Rijnpost" koopt, het blad moet ook gelezen worden! In afwij king van voorgaande jaren is dit he le nummer gebaseerd op het werk van de Kath. Sociale Jeugdzorg. Her haaldelijk blijkt, dat men het S.F.L. nauwelijks kent, althans niet weet waartoe dit werk dient, welke mid delen er gebruikt worden en hoe noodzakelijk het is. „Een werk van practisch toegepaste, echt katholieke naastenliefde, een werk van de uiter ste urgentie en nut, vooral een werk waaraan U zelf mee kunt doen", al dus de heer Anton Waals, voorzitter van de stichting, in zijn voorwoord. „Het S.F.L. is geen hobby van deze of gene pater of vereniging, het S. F.L. is van ons allemaal", vervolgt de voorz. En hij besluit: „Dit num mer van de Rijnpost heeft katholiek Leiden en omgeving iets te zeggen". De volgende artikelen vertellen iets over de kath. jeugdbeweging, die voor bepaalde jongens echter niet voldoende is, reden waarom er een S.F.L. bestaat. Wat er in het club huis „St. Frans", Nieuwe Rijn 52, Leiden, gebeurt, dat er een leiders probleem bestaat, dat dit werk uit eindelijk ook gezinswerk is, dat het Leidse S.F.L. over een prachtig bui tencentrum in Noordwijkerhout be schikt en dat de onvoldoende be kendheid van het S.F.L. leidt tot on voldoende financiële steun, dit alles kan men in „De Rijnpost" lezen. Bovendien beschrijft de heer S. Menken, wethouder van Sociale Za ken, de sociale toestanden in Leiden, noemt hij de oorzaken en wijst hij op het grote belang van sociale jeugdzorg. Kortom, het is een bij zonder lezenswaardig nummer ge worden, geïllustreerd met foto's, dat zich prettig lezen laat. En daarna te denken geeft! Mogen duizenden kerkgangers dit blad kopen, Niet alleen voor het kwartje. Ook om kennis te nemen van de inhoud. Het blad zal morgen verkocht worden in de parochieker ken van Leiden (St. Petrus, St. Lo- dewijk, St. Leonardus en Hartebrug, dus niet in de St. Jozefsparochie), Noordwijk aan Zee, Noordwijk-bin- nen, Noordwijkerhout (St. Jozefs- kerk) en Voorhout. Andere paro chies komen de volgende week aan de beurt. LEIDSE TEXTIELFABRIEKEN GEBR. VAN WIJK EN CO. In een op Dinsdag 14 Juli te hou den buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders van de Leid se Textielfabrieken Gebr. van Wijk en Co. N.V. te Leiden zal een voor stel aan de orde worden gesteld tot samenwerking met N.V. Van Cra- nenburg en Heringa's Sajetfabriek eveneens te Leiden. Voorts zal een voorstel tot benoeming van een direc teur bij Van Wijk aan de orde wor den gesteld, waarvoor een bindende voordracht is opgesteld, waarvan no. 1 is J. W. Heringa, directeur van Van Cranenburg en no. 2 dr. H. A.' Zeven te Wassenaar. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. Dezer dagen verscheen het jaarver slag 1952 omtrent het bestuur en de waterstaat van het Hoogheemraad schap Rijnland, aangevuld met een aantal tabellen over regenval, boe zemstanden, waterstanden, strandme- tingen, enz. benevens met een naam lijst van bestuursleden'en ambtena ren. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van Notaris A. H. Doyer te Leiden: Huis 4e Biranenvestgracht 39 in bod 1320.— is niet afgeslagen. De heer M. M. Groenewegen' be haalde aan de M.T.S. in den Haag het diploma bouwkunde. Werkloosheid in Leiden daalt nog Op 27 Juni 1953 stonden bij het Arbeidsbureau Leiden, ingeschreven 925 geheel werklozen, terwijl daar enboven 144 personen geplaatst wa ren op D.U.W.-objecten. De reeds in de vorige periode gereleveerde da ling van het aanbod zette zich ook gedurende de afgelopen periode voort. Een vergelijking met de over eenkomstige periode in 1952 geeft aan, dat de werkgelegenheid zich zeer gunstig heeft ontwikkeld. De cijfers van verleden jaar wa ren resp. 1581 en 222 (D.U.W.). Ener zijds is de daling een gevolg van de grote activiteit in de bouwnijverheid, vaklieden voor de bouwnijverheid zijn vrijwel niet meer beschikbaar anderzijds van het feit, dat reeds thans een aantal personen in de con- servenindustrie geplaatst kon worden Voorts werden nog 150 aanvragen voor de conservenindustrie geboekt, die nog voldaan moeten worden. Het aantal werkloze vrouwen bleef vrij wel gelijk en bedroeg op 27 Juni 95. De vraag overtreft nog altijd verre het aanbod. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doet. examen klassi lett. de heer G. H. Schutte, Amsterdam; voor het doctoraal exa men wiskunde de heer D. Eckhart, den Haag; voor het cand. examen Psychologie de heren E. C. E. I. Ros kam, den Haag, A. Buma, den Haag; voor het cand. examen rechten Tan Eng Swie, Leiden; voor het candi- daatsexamen geneeskunde mej. J. M. de Greeff, Waalwijk, idem de he ren F. Almekinders, Amsterdam, L. C. van Andel, Haarlem, P. Eddes, Dordrecht, A. J. R. Koumans, Lo- chem, W. P. v. Lawick van Pabst, den Haag, A. H. M. Lohman, Heem stede, J. W. L. H. Meertens, Utrecht, J. H. Nieuwenhuijs, Dordrecht, P. Ch. v. Remundt, Leiden, G. Slagboom, Dordrecht, J. Z. Teilegen, Eindho ven, Teng Hwie Giap, Leiden en D. L. Westbroek, Rotterdam; voor het doctoraal examen geneeskunde de heren F. E. J. Bouricius, den Haag, H. F. M. Busch, Gouda, W. Moene, Leiderdorp, H. T. Planteijd, Leiden, J. E. Potter van Loon, den Haag, en E. B. G. M. v. d. Voort, Epen; voor het semi-artsexamen de dames A. B. M. Hoeffgen, Rotterdam, F. v. Laar, Maasniel, A. J. Voorwinden, Leiden en de heren P. D. Bakker, Velsen, J. J. Fisscher, Loosduinen en J. L. de Heer, den Haag; voor het artsexamen mevr. L. C. v. Dam Schermerhorn, Wassenaar, mej. C. W. Nederburgh, Amsterdam, idem de heren Lim Wie Hong, Leiden, A. Meiners, den Haag, W. F. E. Sme- lik, Oegstgeest en W. F. G. Stein, Rijswijk. Burgerlijke Stand Geboren: Franciska Louisa d. van J. J. Huizinga en M. Heijnis; Wal ter Fredrik Anton, z. van A. M. Blans en F. J. Heukshorst; Gunvor Wilhelmina d. van A. van Andel en J. W. A. Zirkzee; Johannes z. van N. Sijtsma en C. A. Bodijn; Hester Antoinette d. van B. de Boo en M. M. Siera; Catharina Jeanne Agatha d. van D. Sikkes en A. M. J. van Eijk; Michiel Christiaan z. van A. H. Krop en W. van den Berg; Lam- bertus Gerrit z. van L. Kremer en G. Foekens; Wilhelmina d. van J. den Haas en C. van den Oever; Da niël z. van J. A. Parmentier en J. G. Niemeijer; Annemieke d. van J. van den Berg en E. D. Alders. Bij de overgangsexamens van het Christelijk Lyceum te Leiden wer den bevorderd tot de tweede klasse: P. H. Admiraal, W. J. J. Anker, J. Bakels, W. Bakker, P. G. Bartle- ma, J. Bekooy, J. Beukers, P. Ph. v. d. Broek, A. Brouwer, D. de Bruyn, P. v. d. Burg, M. J. v. Dam, L. G. Dekker, J. J. v. Dijk, W. Doornbosch, J. A. Dorrepaal, R. v. Eijk, R. A. de Groot, F. C. v. Heurn, R. C. I. The- men, A. v. d. Berg. B. M. E. Blom, W. Blom, A. Brunsting, M. Docter, F. Doornbosch, J. A. v. Egmond, P. v. Elk, M. L. E. v. Eybergen, C. J. S. Hagenbeek, F. J. Hendriks, W. den Hollander, A. Innemee, J. de Jong, L. J. Kedde, R. F. Knibbe, F. Koop man, L. Verbeek, Gh. Verra, G. Zaal berg, H. C. I. den Heeten, D. A. v. Dorp, H. A. Braakhekke, R. F. v. Eybergen, N. v. d. Kooy, P. Kralt, M. P. Kwakernaak, J. Ch. v. d. Laan, J. Leeuwis, M. v. d. Maas, P. v. d. Meu- len, G. Ch. Mulder, M. Nagel, A. L. Otto, G. Runla, W. G. Scheeres, C. W. Steeneveld, H. J. Veldhuyzen, A. A. v Weelden, P. v. 't Wout, A. M. vani Zanten, H. J. A. Zwitser, B. Moenenhout, A. Harm- sen, C. J. G. Bleichrodt, D. Haas broek, I. v. Hove, Ch. L. Matze, W. Moerenhout, J. A. Mulder, H. J. v. Noort, H. R. Plomp, D. C. Raaphorst, F. W. v. d. Reek,, D. v. Rooyen, B. J. v. d. Tang, B. J. Verdoes, J. W. Ver haar, N. J. v. Waveren, F. de Wolff, W. M. Star, A. Kooien. Afgewezen 16. Bevorderd tot de derde klasse gymn.: C. J. T. Bos, F. A. de Bruyn, L. Guyt, M. Heeroma, M. Hekster, H. K. 's Jacob, J. A. Maaskant, P. Oli vier, H. Otten, A. v. Rijn, Tj. Se- gaar, W. A. Siere, C. Smit, J. E. Toornvliet, P. J. G. Verhoef, R. Kat- tenberg. Afgewezen 1. Bevorderd tot de vierde klasse gymn.: G. H. Bardelmeyer, D. v. d. Berg, A. v. d. Bos, R. K. Fokkema, E. R. C. den Heeten, F. J. Kedde, H. v. d. Kwaak, E. Pierhagens W. G. v. Pijpen, Tj. Plomp, M. Roos, D. P. v. d. Vóórt, M. v. Vreedendaal, G. S. Westerink, J. Wiegel. Afgewezen 2. Bevorderd tot de derde klasse H.B.S.: C. Anderson, H. J. Arents- horst, S. Barnhoorn, A. F. E. Blonk, E. C. de Boer, J. H. C. de Bruyne, T. Buitink, J. A.'Dankbaar, H. T. J. v. Driel, C. v. Duin, A. C. de Groot, P. J. Guley, W. G. Gusseklcfo, H. v. d. Horst, H. Janssen, H. P. v. Leeuwen, G. H. v. Maanen, D. Marbus, N. A. v. d. Nagel, J. A. Pierhagen, E. J. Sie gers, M. Smit, A. v. d. Tempel, J. Vogelenzang, G. v. Driel, H. H. Harm- sen, D. Jansen, W. Jansen, H. Kals- beek, F. Kragt, H. J. J. Roelofs, H. R. Roodenburg, P. J. Rosenberg, J. J. M. Scheele, P. H. Schram, P. J. Stor- tenbeek, J. Smit, P. M. Tibboel. A. J. Vis, P. v. 't Zelfde, F. Th. Zilveren- tant, H. J. v. Waveren, L. E. v. Loo. Afgewezen 9. Bevorderd tot de vierde klacse H.B.S.: W. G. H. Bassie, J. G. Binne- kamp, I. J. G. Bleichrodt, H. Blok, J. Boter, G. v. Egmond, H. ten Have, I. L. Huurman, E. Jansen, M. de Jong,, W. v. Kempen, F. H. Kètting, C. Kragt, W. Linschoten, V. R, No- wack, C. Oppelaar, R. C. Trommel, H. C. Verra, T. T. v. d. Graaf, L. Boter, R. N. J. Cupedo, J. W. Filippo, N. Haasnoot, C. Hollander, J. Holtrust, H. v. Klaveren, K. W. v. Leeuwen, H. Maks, G. A. Minnee, J. J. v. d. Nagel, D. M. Passchier, D. C. C. v. d. Plas, C. Ravensbergen, G. Verwey, F. E. Wieringa, H. H. J. Zwart. Af gewezen 7. Bevorderd tot de vijfde klasse H.B.S.-A. (Lit. Econ. Afd.): A. S. Al- ting, M. Bavelaar, J. Th. Bouma, A. Buitelaar, J. de Groot, G. den Heeten, B. C. MekkLig, J. Oudwater, M. Paats, L. Parlevliet, P. v. d. Scheer, J. F. Schram L. v. d. Sijs, A. v. Tol, C. M. Varkevisser, E. G. de Vries. Afgewezen 2. Bevorderd tot de vijfde klasse H.B.S.-B (Math. Phys. Afd.): W. Flin terman, K. M. de Groot, H. F. Heuse- veldt, A. Hollebeek, H. J. v. Klave ren, E. Klein, J. W. Bakker, P. D. C. Broks, W. M. Harinck, E. Hennip- man, S. de Hoog, H. G. v. Kampen, Th. P. de Konink, D. v. d. Kwaak, W. v. Leeuwen, J. Maks, J. v. d. Mark, H. H. van Oosten, M. H. v. d. Poll, Th. Smelik, C. M. Storm, F. C. Tilburg, J. J. Verhaar, P. A. de Vries, E. v. Weelden. Afgewezen 12. Eindexamen. In de uitslagenlijst van gisteren is per abuis de naam van de heer G. de Jong uit Leiden, die slaagde voor het eindexamen H.B.S. (A), niet opgenomen. Op 14 Juli a.s. zal het vijftig jaar zich nog in een prima gezondheid geleden zijn, dat de heer J. Voskuil zijn bruid, mej. E. A. van Abswoude, naar het altaar begeleidde. Aangezien de bruidegom toen al 32 jaar was (de bruid was en is nogtien jaar jonger) zal het bruidspaar er wellicht niet op gerekend hebben nog eens het gouden huwelijksfeest te vieren. Maar over tien dagen zal dit dan toch het geval zijn. Het huwelijk werd gezegend met 11 kinderen, waarvan er nog 10 in leven zijn. Een dochter ging naar het klooster; de negen andere kin deren zijn getrouwd. „We hebben 32 kleinkinderen en de 33e is op komst" vertelde de gouden bruid. De bruide gom heeft 46 jaar gevaren voor de betonfabriek van Wernink. Alle ka nalen en rivieren in het land zijn hem welbekend. Hij voer ook wel eens naar België om marmer te ha- len. Maar sedert de bevrijding werkt hij niet meer; hij is trouwens wat moeilijk ter been. De bruid verheugt Eind-examen van Sted. Gymnasium Van de groep B III van de eind- examen-candidaten van het Gymna sium is nog geslaagd de heer G. M. Rijsdijk te Leiden. De eindexamens zijn thans afgelopen. Van de 36 can- didaten zijn in totaal 32 geslaagd; 4 candidaten werden afgewezen. Zaterdag 4 Juli. Vandaag heeft de N.V. Leidse Melkinrichting „De Landbouw" in haar fabriek aan de Rijnsburgersin- gel een moderne continu-sterilisator in gebruik genomen, een smalle 12 meter hoge toren-sterilisator, waar in de gevulde flessen steeds worden rondgewenteld en in beweging blij ven. Deze nieuwe methode onder vangt de nadeien van de oudere ste rilisatiemethode, waarbij de flessen stil bleven staan, waardoor de melk iets verkleurde en gecarameliseerd werd. De voorverhitting van de melk, voordat ze gebotteld wordt, duurt thans slechts enige seconden door middel van een platenpasteur. De Leidse Mondaccordeonvereni- ging „Crescendo" heeft bericht ont vangen, dat door het behalen van de eerste prijs met 320 punten in de 3e afdeling op het concours te Zoel- mond, de vereniging gepromoveerd is naar de 2e afdeling, sectie mond- accordeon. Een fraai suoces voor de vereniging en zijn dirigent, de heer W. van Strien. De commissaris van politie te Lei den verzoekt ons te v/aarschuwen te gen een Leidse ingezetene, die voor geeft Van Koperen te heten (ook wel eens Smit) en die vertelt, dat hij voor sterk verlaagde prijzen brand stoffen kan leveren, welke hij zou overnemen van emigrerende fami lies. Dat verhaaltje lijkt heel mooi, maar dan komt de aap uit de mouw: om die brandstoffen te kunnen ko pen, moet hij even klein voorschot heboen. Het oude liedje. Onbegrijpe lijk, dat er steeds weer mensen in vliegen. Zo heeft hij verschillende Leidenaars opgelicht voor bedragen van 20 tot 75 gulden. Van de brand stoffen werd natuurlijk nooit iets ge zien. Lezers, weest gewaarschuwd! We komen er Maandag nog wel even op terug, maar vandaag willen we alvast vertellen, dat van 13 t. m. 18 Juli a.s. in Leiden een grootscheep se geldinzameling wordt gehouden (speldjes ver koop en huis-aan-huis- collecte) ten bate van „Herwonnen Levenskracht", en „Santos" gezamen lijk. U kent deze instellingen onge twijfeld, die werken voor de T.B.C.- bestrijding. „Herwonnen Levens kracht" is een onderafdeling van de K.A.B., „Santos" een instelling van de Ned. R.' K. Middenstandsbond. De twee Leidse comité's hebben elkaar gevonden in hartelijke samenwer king, die wij uit meer dan alleen prac- tische overwegingen van harte toe juichen. Daarom ook hopen wij, dat deze inzameling een succes wordt. Maai vooral hopen wij dit, omdat het doel zo prachtig is. „Herwonnen Le venskracht" bestaat thans 40 jaar en heeft een sanatorium „Berg Bosch", dat sedert 1929 reeds 15.000 patiënten heeft gehad, telkens 540 tegelijk. „Berg en Bosch" geldt als het beste sanatorium van geheel Europa! En het is tot stand gekomen dank zij de vele (vooral ook kleine) bijdra gen van hen, die het enorme belang van T.B.C.-bestrijding inzagen, moet het blijven. Dat kan, wanneer ook de Leidse inzameling een succes wordt. STADSKOK. KATHOLIEKE ^EEKAGENDA VOOR LEIDEN Opgaven en inlichtingen bij het KATH. SOCIAAL BUREAU Plantsoen 25, tel. 20503, iedere werk dag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Bovendien Dinsdag- en Donderdag avonden van 7 tot 8 uur. Maandag 6 Juli: 8.15 uur bijeen komst van de St. Adelbert Ver. in „De Doelen", Rapenburg 2. Onderwerp: „Het onderwijs in Leiden". Zaterdag 11 Juli: Uittocht van de St. Adelbert Vereniging naar De Kaag. Om 14.30 uur worden allen in restaurant „Meerrust" te Warmond verwacht. en doet nog zelfstandig haar huis houden. Zij wonen nu al 25 jaar in het huis Hoge Morsweg 33 en voor dien op de niet meer bestaande „Mo- lenwerf" aan de overkant van de Morsweg tegen het Galgewater. Het feest wordt Zondag 12 Juli ge vierd met een H. Mis in de St. Leo- narduskerk en daarna een gezellig dagje in de ouderlijke woning, waar de gouden bruid en bruidegom hun hele nakomelingschap rond zich ver enigd hopen te zien. (Foto: „De Leidse Courant") Doktersdienst. Zondag a.s. 5 Juli zal de dienst worden waargenomen door de doktoren: Gaasbeek, Graaff, Kors, Mastenbroek, Veldhuy zen en v. Wingerden. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst d. apotheken te Leiden, wordt van Zaterdag 4 Juli 13 uur tot Zaterdag 11 Juli 8 uur waargenomen door de Apotheek van Driesum, Mare 110, Tel. 20406 en de Zuid-Apotheek, Lammenschans weg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark no. 8, Telefoon 26274. Het programma van de avondmu- ziek op Maandag 6 Juli a.s., uit te voeren door de leerlingen van Adriaan Blankenstein: M. J. Joop Brons, Herman Rensink en Jan Henzen, om 8.30 uur in de Hoog landse kerk luidt: 1. Dorische Toc cata (J. S. Bach, 2. O Mensch, be- wein dein Sünde gross (J. S. Bach) (Joop Brons); 3. a. In Dir ist Freude, b. Preludium en Fuga in A. (J. S. Bach), Herman Rensink; 4. a. Ein feste Burg ist unser Gott (Joh. Pa- chelbel), b. Erhalt uns Herr bei Dei- nem Wort (D. Buxtehude) Jan Hen zen; 5. a. Liebster Jesu, wir sind hier (J. S. Bach), b. Wat God doet dat is welgedaan (Willem Mudde) Jan Henzen; 6. Toccata en Fuga in d-moll (J. S. Bach) Joop Brons. Wat lezers schrijven TE LOURDES HEB IK VOOR U GEBEDEN.... NOOTDORP, 2 Juli 1953. Geachte Parochianen. Welke woorden zou ik moeten neerschrijven om mijn dank te be tuigen aan mijn edele weldoeners, die mij in staat hebben gesteld om deze prachtige bedevaart van de K. A.B. naar Lourdes te kunnen mee maken. Geen pen kan de schoonheid van Gods schepping en de bouw kunst aan de mens gegeven, beschrij ven. Prachtig, heerlijk mooi is de reis en wat men er op te zien krijgt. Maar daarboven is ook de ellende van vele zieken niet te beschrijven die in een koor van gebed en zang de voorspraak van Maria afsmeken. Duizenden en nog eens duizenden pelgrims komen daar tesaam om de hemel geweld aan te doen en te bid den om vergeving van zonden en ge nezing van het menselijk lichaam. Allen gaan daar heen en alle ko men wij weer terug. De een genezen naar het lichaam, maar allen gene zen naar de ziel. Een ieder krijgt te zien, dat er nog erger zieken zijn dan hij zelf is. Te Lourdes heb ik voor U allen ge beden. Laat dit de dank zijn voor de offertjes die U voor mij hebt ge geven. Nogmaals mijn oprechte dank. W. PLJNACKER, Beatrixstraat 18, Nootdorp. DE LEIDSE Casino. Een film, die alleen maar genoegen wil geven zonder ooit maar één keer tot nadenken te dwingen; dat is „Ingeruktmars!" Een vermakelijke film over een ser geant, die een geheugenwonder blijkt te zijn en deswege de jaloerse streken van zijn collega's te verduren heeft, maar ook door zijn gaven de kans krijgt, zijn land te redden. Een film zonder pretenties, juist ge schikt voor de warme dagen. Voor alle leeftijden. Luxor. „Storm over Haiti". Een Amerikaan in een vreemd land is op zichzelf reeds een bezienswaardig heid. Wanneer hij daar komt in op dracht van zijn regering, om de handtekening te bemachtigen van een knappe jonge vrouw, om zo met het geld van haar overleden vader het leger van zijn vaderland te hel pen opbouwen, wordt de toekomst bepaald vol van grote mogelijkhe den. Maar raakt hij ook nog in de politiek verzeild, dan moet daar in derdaad een goed gegeven inzitten voor een draaiboek. Zulk een situatie heeft zich, al thans volgens deze film, voorgedaan in de tijd toen Napoleon zijn West- Indisch avontuur begon en trachtte zich meester te maken van Haiti. Bij zijn aankomst vindt „de Ame rikaan" (Dale Robertson) het eiland in alarm wegens de naderende Fran se vloot, hetgeen de uitvoering van zijn opdracht niet vergemakkelijkt. Al direct raakt hij verward in de on dergrondse strijd en om de toestand nog gecompliceerder te maken waart een bende vrijbuiters moordend rond, gehaat en gevreesd door blank en zwart. Na een reeks spannende en drama tische gebeurtenissen met veel ge weld en krijgsrumoer in een prach tige tropische natuur, triomferen ten slotte toch Recht en Vrijheid, daar bij niet weinig geassisteerd door „de Amerikaan". Maar voor het zover is.... Storm over Haiti! Een span nende, kleurrijke en vooral avon tuurlijke film. Boven de 14 jaar. Trianon. „Geen verlof, geen ver loving" speelt aan het einde van de oorlog, toen de soldaten terugkeer den naar huis. Voor sergeant Mike verliep die terugkeer niet zonder strubbelingen, omdat men hem wilde laten optreden als „oorlogsheld" in een radio-uitzending. Dat was niets voor Mike en hij spande er zijn vriend Slinky voor, waarmede na tuurlijk een bron van allerlei ver wikkelingen was aangeboord. Toch kwam dat oponthoud niet al te on gelegen, want Mike wist niet, dat zijn verloofde inmiddels was ge trouwd en zijn moeder wilde hem tegemoet reizen om het hem zelf te zeggen. En trouwens de knappe om- roepster wilde dat oponthoud ook wel graag. Enfin, men begrijpt, waar dat alles onvermijdelijk op moest uitlopen n.L dat de knappe omroep ster Susan trouwde met de heldhaf tige sergeant. Een film voor vacan- tie-dagen, zonder problemen, zon der diepzinnigheden, zonder neteli ge kwesties. Boven 14 jaar. Rex. Kort voordat de atoom bom de vernietigende slag aan de Jappen bracht, wierpen de Ameri kanen de Boeing Super Fort of B 29 in de strijd. In „De luchtslag om Ja pan" laat de film in alle details dit technisch wonder zien, waarin de mens na een zorgvuldige scholing als een denkend onderdeel aan het mechanisme wordt toegevoegd. Dan komt de spanning of deze geweldige vogel wel zou voldoen, daarna het drama van de strijd, waarin de hoog ste moed van de bemanning ge vraagd wordt, omdat deze strijd mee dogenloos is. Prachtig demonstreert deze film de heldenmoed van de mannen die in een adembenemende strijd de eerste aanval op Tokio de den. Authentieke opnamen zijn er in verwerkt. Toelaatbaar boven 14 jaar. Li do: Programma afgekeurd. Laatste Berichten RAKOSI IN LIQUIDATIE. Mathyas Rakosi is als premier van Hongarije vervangen door Imre Nagy lid van het Hongaarse communisti sche politieke bureau, aldus wordt in betrouwbare berichten, die Zaterdag te Parijs zijn ontvangen, gemeld. De minister van buitenlandse za ken, Erik Molnar, is vervangen door de huidige ambassadeur in Praag, Baldocky, aldus deze berichten. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot goedkeuring van het E. D. G.-verdrag geeft de rege ring enige beschouwingen over de verhouding van dit verdrag tot de grondwet. Zij betoogt, dat er bepalin gen in voorkomen, waarbij twijfel ge wettigd blijft of zij niet in strijd ko men met de regelingen in de grond wet en meent, dat de procedure van artikel 63 der grondwet gevolgd dient te worden, hetgeen'zij bij nota van wijziging in het ontwerp gebracht heeft. Ter verduidelijking hiervan diene, dat artikel 63 een bepaling bevat, wel ke by de jongste grondwetswijziging in de grondv/e is gebracht. Indien de ontwikkeling van de internationale rechtsorde zulks vordert, kan krach tens dit artikel in een overeenkomst worden afgeweken van bepalingen van de grondwet. In zodanig geval ge schiedt de goedkeuring der overeen komst niet dan door een uitspraak van de Staten-Generaal met twee derden der uitgebrachte stemmen in elk der kamers. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Lelden voor Geboorteaankandigingen (Advertentie). MARKTBERICHTEN VINKEVEEN, 3 Juli. Groente. peen 815 cent per bos, postelein 4 8 cent, stamoonen 0.98—d.18, kas- snybonen f 0.861.04, tuinbonen 6 9 cent, waspeen 811 cent, peulen 20 63 cent, capdoppers 3054 cent. Doppers 2743 cent, spinazie 820 cent, andijvie 612 cent, rabarber 10 14 cent en tomaten 4884 cent per kg., bloemkool 832 cent, komkom mers 1025 cent, sla 36 cent per stuk, aardbeien 4960 cent per half kilogram. ROELOFAREND S VEEN, 3 Juli. Groente. Aardbeien 2437 cent, Frambozenaardbeien 2536 cent, per 250 gram, kropsla 2.508.30, andij vie 67, bospeen 811, breek- peen 1218, bloemkool 821, prei 5.bosuien 9.aardap pelen 1217, peulen 18—64, dop erwten 16—34, capucijners 1432, blauwschokkers 43—51, tuinbonen 6.508.00, kassnijbonen 90130, idem stek 205, dubbele stambo- nen 1206—125, augurken D 51 55, idem E 41, idem CD 44. Bloemen. Esther Read 17 cent, Wirral Suprème 622 cent, Chab. Anjers 418 cent, Lathyrus 510 ct., Colvillies 616 cent, idem Nymp 26 30 cent, Alstroemeria 620 cent, Scabiosa 716 ct., Liatrix 828 ct., Dahlia's 1022 cent, Asparagus plu- movis 2257 cent, Brodie 710 cent, Spirea 817 cent, Anjers 2.903.30 TER AAR, 3 Juli. Groente. Peulen 1.603.40, doppers 2.40 3.80, capdoppers 33.40, witte capu cijners 2.903.80, blauwschokkers 4.50—4.90, tuinbonen 6283 cent, alles per 10 kg., kassnijbonen 0.75 1.30, idem stek 3560 cent, snijbo nen natuur 7585 cent, stam^rirrses- senbonen 1 001.20, idem stek 0.90 1.00, stamsnijibonen 60 cent, tomaten A 6075 cent, idem B 6575 cent, idem C 4565 cent, idem CC 4050 cent, idem kriel 2530 cent, andijvie 810 cent, postelein 68 cent, was peen 911 cent, aardappelen 1416 cent, idem kriel 1114 cent, rabar ber 7 cent, kroten 1112 cent, prei 18 cent, sjalotten 18 cent, uien 36 cent alles per kg., sla 2.505.20, per 100 stuks, bloemkool 828 cent, komkommers 1323 cent, idem stek 9 cent, alles per stuk, bospeen 820 cent. selderij 45 cent, boskroten 2 3 cent, bosuien 916 cent alles per bos, aardbeien 1839 cent per doos je, aardbeien 1.502.90 per slof, ro de bessen 16 cent per doosje. Augur ken: D. A. C4 cent, idem Dl 5560 cent, idem CD 46 cent, idem E 40 ct., idem E geel 29 cent.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3