Uitstekend geslaagde Ned. tactiek Wagtmans en Roks bij eerste drie van het klassement KEIEN" VAN WIMBLEDON ZATERDAG 4 JULI 1953 J>E LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 DE RONDE VAN FRANKRIJK 1953 s Pellenaars won zijn eerste protest wedstrijdcommissarissen hadden na~afloop onze landgenoot Suykerbuyk gedeklasseerd. Aanvankelijk had hij in het -klassement tezamen met de hoofd groep de 29e plaats ex aequo gekregen met- de tijd 5.04.50. Tot verontwaar diging van de Nederlanders kwam men nu jnet de mededeling, dat Suykerbuyk op de 117e plaats was gerangschikt in 5.13357. Pellenaars, die verzekerde, dat hij met het grote peloton was binnen gekomen, dus 9 minuten eerder, protes teerde onmiddellijk tegen deze beslis sing. En met succes. Na een hernieuwd onderzoek kreeg onze landgenoot zijn oorspronkelijke plaats in het klassement weer toegewezen. Goddet bood de gelukwensen aan Metz, 3 Juli. De eerste etappe van de 50-jarige Tour de France, van Straats burg naar Metz, werd gekenmerkt door twee factoren: de uitstekend geslaagde tactiek van de Nederlandse ploeg met als gevolg enkele zeer fraaie successen en voorts de slagregens, gepaard met een zwaar onweer in een periode, waar in de Nederlandse renners de vruchten plukten van kundig en machtig rijden. Een tweede en derde plaats voor Wout Wagtmans en Thys Roks uit een groepje van vier renners van- wie Fritz Schaer het eerst over de streep ging zonder dat er eigenlijk om gesprint werd. Dank zij een uitstekende plaats in de tweede groep van Van Breenen werd de eerste plaats in het landenklassement veroverd. En om het succes van het Nederlandse tiental volledig te maken: geen uitval lers, de zeven andere in de grote groep, waarin ook de „azen" Koblet, Bartali, Bobet en Magni zaten. Toen wij aan de vooravond van de Tour de France te Straatsburg een ver haal hadden geschreven over de waar schijnlijk te volgen tactiek van Kees Pellenaars, hadden we niet gedacht, dat de door hem uitgestippelde lijnen reeds in de eerste etappe resultaten zouden opleveren. Van Est en Nolten enerzijds. Wout Wagtmans en Gerrit Voorting an derzijds zouden bij eventuele pech „be schermd" worden door de andere zes renners van de ploeg. Maar voor het overige was een ieder vrij, mocht elke renner het initiatief nemen om de aan val te openen. En Wout Wagtmans en Thys Roks en Hein van Breenen heb ben zo veel goed werk in deze eerste etappe laten zien, ze waren zo vol vuur om zich te laten gelden in verscheidene phasen van een zeer belangrijke etappe, dat Jacques Goddet, de directeur-gene raal van de Tour aan de finish te Metz naar Wout Wagtmans en Thys Roks toe kwam om hen geluk te wensen met hun resultaten. Want de Nederlanders had den volledig hun stempel gedrukt op deze eerste etappe. In die verschrikkelijke donderbui, een 55 km. voor Metz uitgebroken, hebben Wagtmans en Roks er geweldig aan ge trokken. Vooral de laatste, van wie Wim van Est de dag tevoren al had gezegd, dat de man uit Sprundel geweldig in vorm was, voelde zich kiplekker in de slagregens, welke op de spiegelgladde macadamwegen neerplensden. En toen uit een groep van ongeveer 20 renners bij de laatste lastige klim voor Metz, de Felsberg, Roks demarreerde en snel twee drie honderd meter voorsprong nam, toen moesten Schaer, Lauredi, As- trua. Robic en anderen zich buigen voor de enorme krachtsontplooiing van onze landgenoot. Wout Wagtmans bekende het aan de finish eerlijk: niemand had Thys nog kunnen halen, op die laatste 40 km. Maar de overgang bij Teterchen was gesloten, toen Roks zeker een halve minuut voorsprong had. De bomen kon den niet voor hem worden opgetild, v/ant een lange goederentrein naderde op korte afstand. Hij moest wachten, ongeduldig en wanhopig, omdat deze pech hem waarschijnlijk de etappe overwinning zou kosten. En inderdaad, na 30 seconden pas gingen de bomen open en op hetzelfde ogenblik waren de achtervolgers met Wagtmans, die na tuurlijk geen „kopwerk" had verricht, bij de spoorweg-overgang. Maar nog wisten Roks en Wagtmans van geen wijken. Als Roks het dan niet alleen kon, waarom het dan nog niet eens geprobeerd maar dan tezamen? Fritz Schaer, de slimme vos uit Zwit- Straatsburg behield haar waardigheid Het rustige, kalme Straatsburg heeft bij het vertrek van de „40e tour"'zijn waardigheid niet verloren. Slechts rond de universiteit heerste een aparte sfeer. Daar wapperden de vlaggen van de deelnemende landen en daar had het publiek zich langs de trottoirs geschaard om van de start getuige te zijn. Lange tijd had het weer zich goed gehouden, maar tegen tien uur begonnen de hemel sluizen zich te openen en een stortregen daalde neer over Place de l'Université, waar de renners zich, de meesten gehuld in hun typische korte regenjasjes, kwa men melden. Onder de toejuichingen van het publiek poseerden de Italanen voor de talrijke camera's. Maar ook de Zwitsers met Koblet, de Nederlanders en de nationale Franse ploeg genoten veel belangstelling. Intussen speelde een militaire kapel vrolijke marsen. Zo hevig werd de regen nu, dat de voorbereidingen een aantal minuten moesten worden gestaakt. Toen na dit oponthoud de laatste maatregelen waren getroffen, trad de burgemeester van Straatsburg. Charles Frey. naar voren om het rood-wit-blauwe lint, dat over de straat was gespannen, door te knippen. De weg naar Metz, de eerste etappe plaats, was vrij en de kleurige sliert renners begaf zich op weg naar de wer kelijke startplaats Königshoffen, waar Joseph Muller, Tour de France-renner uit vroeger dagen, het startschot gaf. 119 Renners, in twaalf ploegen 7 natio naliteiten vertegenwoordigend, schoten weg. Hoeveel zullen Parijs halen? seriand en sprinter van erkende klasse, voelde het gevaar, toen Wagtmans en Roks na het openen van de spoorbomen opnieuw krachtig op de pedalen druk ten. Schaer ging mee en ook Lauredi, de Franse nationale renner. En daar mee is in grote lijnen het verhaal ver teld, op welke wijze vier renners, afge scheiden van de overige deelnemers, over de witte streep van Metz vlogen. In het hotel te Metz hebben wij van de Nederlandse renners de gehele etappe nog eens in kleuren en geuren gehoord. Thys Roks, was een beetje overdonderd door eigen succes. Hij meende, dat hij bij de gesloten spoorwegovergang wel twee minuten voorsprong had, maar daarin had hij zich deerlijk vergist. Op de chronometer, die wij bij ons hadden en afdrukten toen wij tegelijk met Roks voor de gesloten overgang stonden te wachten, wees een verschil van nauwe lijks 30 seconden aan. Wout Wagtmans rookte een sigaret, een gewoonte, welke hij na elke etappe getrouw blijft. En nogmaals bevestigde Wout: niemand had Thys meer kunnen halen. Wagtmans was best tevreden met zijn tweede plaats en hij grinnikte nog bij de herinnering aan de handdruk van Godet, denkend: wij Hollanders, zullen jullie in de komende dagen nog andere dingen voorzetten. Hein van Breenen had goed gereden in de tweede groep, welke met ruim drie minuten achter stand op Schaer, Wagtmans, Roks en Lauredi was binnengekomen. Ik heb zoveel mogelijk afgeremd, ik wist, wie er voorin zaten, maar ik paste toch ook wel op mijn tellen, dat mijn tegenstan ders mij niet konden lossen. Ik was im mers de derde man voor het landen klassement. Gerrit Voorting had niets bijzonders beleefd in deze etappe. De regen ja, af en toe priemde die in je gezicht, maar veel last heb ik er toch niet van gehad. En gelukkig was het regentje niet koud. Adrie Voorting was het best bevallen, deze eerste etappe. Hij lag stil op zijn bed, wachtend op de massage van de kundige soigneur Leon Sonnet, waarbij hij het verloop van de gehele etappe nog eens aan zijn gedachten voorbij liet gaan. Jefke Jansen had zijn jongere 119 renners verschenen aan de start, tijdens een stromende regen, eerste etappe meet 195 km, en leidt naar Metz. De Nederlandse ploeg bij de start: van links naar rechts: J. Janssen; Th. Roks; A. Suykerbuyck; G. Vorting; H. Stevens; W. van Est; J. Nolten; H. van Breenen; A. Voor ting en W. Wagtmans. TELEFOTO. buurman en trainingsvriend Henk Ste vens gèholpen, toen de laatste in eerste gedeelte van de etappe een spij ker in de band kreeg. Maar de man uit Elsloo had deze dag nog meer beleefd. Hij liep n.l. een boete op, toen hij de helling van Saverne nemend, even had geleund op de carrosserie van een offi ciële volgwagen. De commissarissen zijn onverbiddelijk, de reglementen worden streng gehandhaafd en dit kostte hem een boete van 250 francs. Stevens zelf, de jongste van het gezelschap, hoopt, dat hij zo zou kunnen blijven rijden als vandaag. Dan was hij best tevreden. Be halve de spijker in de band had hij nog meer pech gekregen: zijn horloge had hij verloren. Maar Pellenaars had reeds maatregelen getroffen, dat hij aan de eindstreep van de tweede etappe, Za terdagavond te Luik, een nieuw horloge om de pols zal kunnen doen. Oh, gaan wij naar Luik? vroeg Ste vens wat naief. „Ja", antwoordde Pellenaars, „dat wist ge niet hè, of dat bent ge vandaag ver geten Wim van Est, Jos Suykerbuyk en Jan Nolten hadden voortdurend tussen de wielen gezeten van de renners in het grote peloton. Bijna tien minuten ach terstand op Schaer, Wagtmans en Roks? bromde Wim van Est. Dan moeten die er wel heel hard aan getrokken hebben. Of hebben wij misschien geluierd? Het eerste is het geval geweest, want Schaer, Lauredi en de beide Nederlan ders hadden de 195 km. afgelegd met 'n gemiddelde van bijna 40 km. Niet voor niets kreeg Wout Wagtmans de premie voor de strijdvaardigste renner. Een slachtoffer viel reeds te noteren: Croci Torti, die met meer dan een half uur achterstand op de winnaar over de streep ging en uit de course werd ge nomen. DE EERSTE ÉTAPPE strijd bleef het tempo trouwens zo hoog, dat men met 20 minuten voor sprong op het tijdschema te Metz zou arriveren. Desondanks kletterde al spoedig het eerste geweld van wa ter neer. Dupont, Buchaille, Walko- wiak en Koblet in hoogst eigen per soon namen de eerste steekproef, die een kleine voorsprong opleverde, welke echter weer tenietwerd ge daan. Daarna waagden Le Guilly, Bucgaille, Mirando, Colette en Suy kerbuyk een kansje, maar dit was ook meer een peiling dan een se- serieuze uitlooppoging en om half een, vijf kwartier na de start reed men weer gegroepeerd. Dat was na de doortocht van Phalsbourg, 47 km. van het beginpunt. Wagtmans gaf het sein. Een kwartiertje bleef het rustig en daarna maakte een klein rennertje, die al enige tijd in de voorste gelede ren had gereden, zich plotseling los uit de grote groep en sloeg een bres tussen zich en het peloton. Het is Wagtmans, zeiden de Nederlanders tevreden, toen zij het bekende sil houet van uit de verte herkenden. 60 km. van Straatsburg had Wagt mans een voorsprong van 3 a 4 hon derd meter. Maar in de groep waren andere ambitieuze renners, die er op uit waren zich te onderscheiden en onze Wouter, al trapte hij ook als een duveltje, niet alleen zouden la ten gaan. Hij kreeg gezelschap van Anzile, Remy, Geminiani, Schaer, Lauredi, Bauvin en tot onze grote voldoening ook Thijs Roks, zodat een kopgroep je van 8 man was gevormd, dat er constant een pittig gangetje inhield. Te Sarre-Union (73 km.) lag -het twee minuten voor op een tweede peloton, dat zich eveneens uit de hoofdgroep had losgemaakt en met zoveel felheid jacht maakte, dat de leiders staag terrein verloren. Daar achter vormden zich tal van gro tere en kleinere groepjes met gerin ge onderlinge verschillen. Maar het was moeilijk zo ndet onmogelijk na te gaan wat er zich precies afspeel de,, want de bereden politie toonde zich, zoals altijd op de eerste dag, onverbiddelijk tijdens de jachten, en joeg de volgers steeds meer naar vo ren. Bij de spoorwegovergang van Hambach, (89 km.) namen wij de positie op. En toen bleek de acht koppende tellende leidersgxoep 1 min. 15 sec. voorsprong te hebben op een peloton van 15 renners, t.w. Redolfi, Hassenforder, Rolland, Robic, Lt Guilly, Isotti, Astrua, Bucgaille, Ros- sello, Serra, de Hertog, Dupont, Meu nier, Quentin, en onze vriend van Breenen, die het begin van de étap pe even bij Wagtmans was gebleven METZ, 3 Juli. Breda en Sprun del mogen de vlaggen uitstekend voor Wagtmans en Roks. En niet al leen, omdat Wout en Thijs zich res pectievelijk tweede en derde hebben geplaatst in deze étappe, maar mede omdat zij met Hein van Breenen ge zorgd hebben voor de eerste plaats in het landenklassement, ook omdat zij behoorden tot degenen, die van de meeste strijdlust blijk gaven. Van Wout Wagtmans is het initiatief voor de beslissende aanval uitgegaan en als de fortuin Thijs Roks een ietsje toegelachen had in plaats van hem op het critieke moment de rug toe te keren, dan zou de Ronde van Frankrijk wellicht, zoals enige we ken geleden, de Giro, begonnen zijn met een Nederlands succes. Afgrijselijke weeromstandigheden. Maar laten wij beginnen met de start in Straatsburg. Er is de laat ste weken heel wat regen gevallen in Lotharingen en de Elzas, maar de ontzaggelijke plensbuien van vandaag moeten toch wel een record hebben betekend. In elk geval herinneren ook de oudste oudgedienden van de Tour zich niet, dat het vertrek voor de eerste étappe ooit onder zulke afgrij selijke weersomstandigheden plaats had. De feestelijke ceremoniën, waar mede de Fransen zoveel kleur en fleur aan dergelijke gebeurtenissen weten te geven, het troependefilé, de pittige marsen van de militaire ka pellen, de aanbieding van bloemen door lieftallige Elzasser schonen in nationaal costuum, de voorstelling van de ploegen terwijl de vlaggen aan de masten worden gehesen en fanfares weerklinken, dat alles is in letterlijke en figuurlijke zin in het water gevallen. En niemand nam het Wout Wagtmans kwalijk dat hij, toen onze ploeg zich onder de vlaggen mast had opgesteld, zijn hoed maar ophield. Het was zulk ongelooflijk slecht weer, dat slechts bij uitzon dering voorkomt, dat de startschot- formaliteiten een klein kwartier on derbroken moesten worden, omdat renners en officials daar op het prachtige plein voor de universiteit onder bomen en afdaken een schuil plaats zochten tegen een regen van een heftigheid, als men tot nu toe al leen binnen de keerkringen kende. De Franse ploeg bleef, al schuilend, zo lang weg, dat de commissarissen1 bij de controlepost er nerveus van werden. De „Haantjes" kwamen niet meer op tijd, maar werden wel tot •de course toegelaten. Louis Bobet zet te als laatste zijn handtekening. Een half uurtje voor hem hadden Koblet en Bartali zich vrijwel gelijktijdig ge meld voor de in ontvangstneming van hun rugzakjes. En alle twee hadden zij nog al wat op de inhoud aan te merken. „Sinaasappels, wie heeft nu trek in sinaasappels, als hij honderd kilometer in de regen heeft gereden", zei Hugo. Er kwamen natuurlijk weer onmiddellijk meisjes in Elzasser kle derdracht opdagen en om een handte kening bedelen. En hij gaf ze grif. Bartali was minder toeschietelijk, maar bezweek toch ook voor de lonk- jes van de schonen. En tenslotte stemde hij er in toe samen met Koblet met een paar van die volhar dende leden van de zwakke sexe voor de fotografen te poseren. Dat was het plaatje van de dag. De start. Had de symbolische start plaats op het universiteitsplein in het hartje van Straatsburg, het sein voor het eigenlijke vertrek werd buiten de stad gegeven, op de grote weg naar Wasselonne. Nog altijd viel de re gen in stromen neer en doorweekte zowel de renners als de tienduizend Straatsburgers, die al zijn ze minder enthousiast dan de andere Fransen, er toch een nat pak voor over had den om de stoet te zien vertrekken. De étappe was nogal, gemakkelijk, vrijwel vlak, met een maximaal hoog teverschil de klim naar de heuvel van Saverne en nog een kleiner col letje, de Felsberg, aan het einde van de étappe. De eerste speelde geen rol van betekenis, maar de tweede gaf Thijs Roks gelegenheid zich bijzon der te onderscheiden, waarover later. Hcfog tempo. Er werd gestart in zo'n hoog tem po, dat (je journalisten, die een paar kilometer naar voren waren gereden, plotseling opgeschrikt werden door de gierende fluiten van de motorbri gade en hals over kop in hun wagen moesten en vol gas geven om niet door het peloton te worden inge haald. Met een vaart van ver boven de; 40 km. ging het in de richting vaiïi Wasselonne. Tijdens de gehele wed' 3 e ETAPPE-5JUU toen deze z(jn zadel moest verstellen omdat het te hoog stond. Van Bree nen had thans de tijd gekomen geacht om met de anderen achter de kop groep aan te gaan om daar zonodig en indien mogelijk Wout en Thijs een handje te helpen. Het peloton lag toen op 2 min. en zakte steeds ver der af. Een gesloten spoorwegover gang te Gudingen, een kilometer of 6 voor Saarbrücken, had enige in vloed op de onderlinge posities, en de ravitaillering in laatsgenoemde plaats liep eveneens vlot. Over de keien van Louisenthal, die wat hob beligheid de befaamde Vlaamse kas seien niets bleken toe te geven en onder een lage wolkenlucht, waaruit af en toe stortbuien zich ontlastten, stoven de renners, steeds met een vaart van boven de 40 km., naar Volklingen. En bij laatstgenoemde plaats, 129 km. van de start en 67 km. van de finish wezen de stopwatches uit, dat Wout Wagtmans inderdaad een be slissende aanval had ontketend en dat de hoofdgroep zonder een mo ment langer te aarzelen tot de te genaanval zou moeten overgaan wil de zij er nog aan te pas komen. Want toen bedroeg de voorsprong van de eerste groep op de tweede, niet veel meer dan een minuut, doch op de hoofdgroep liefst 7 minuten. De gro te cracks, Koblet, Bartali, Magni, Bo bet en de rest liepen dus kans met een achterstand te arriveren, die niet meer als geheel te verwaarlozen kon worden beschouwd. Zij reageerden evenwel niet, en waren nog wat ver der achterop geraakt toen de ver wachtte fusie tussen de eerste en tweede groep plaats greep, nadat Rolland wegens bandenpech was te ruggevallen. Dit gebeurde voor de kleine, doch venijnige Felsberg. de laatste hindernis van het traject, on geveer 50 km. voor Metz. Hèt moment voor Thijs Roks Een groep van 22 man ving, in eikaars wielen rijdend, de bestijging aan. Het weer was intussen zeer slecht geworden. De bilksem was niet van de lucht, knetterende dondersla gen weergalmden angstwekkend tus sen de heuvels en de stortbuien hin gen in zo'n dik gordijn van regen over de spiegelgladde weg, dat men geen 30 meter voor zich uit kon zien en de auto's hun koplampen moesten ontsteken. Op de hoogste punt doem de plotseling een eenzame renner op, een gespierde knaap, wiens bruine benen glinsterden van het vocht en die zich niets aantrok van het wa ter, dat er met stralen uit zijn haar over het gezicht gutste. Het was Thijs Roks, die in dit hondenweer kans had gezien zich los te rijden en met ruim honderd meter voorsprong de top passeerde. Hij keek een paar keer om, zodat wij dachten, dat hij op gezelschap wilde wachten. Maar plotseling boog hij zich over zijn stuur en stormde de helling af, met een gangetje van tegen de 60 km. in het uur. En groter werd de afstand, hem van de groep Wagtmans scheidde, 200 meter, 300 meter, een halve minuut. Daar zat wat in, want Thijs, voortgedreven in de plasregens door een laaiende strijdlust, maakte zo'n indruk van macht en onverzet telijkheid, dat hij de zege binnen zijn bereik scheen te hebben. De pech, de grote pech, trof hem bij een spoor wegovergang in de buurt van Teter chen, 30 km. voor de finish. De bo men van de overweg waren neer, Roks sprong van zijn fiets, wilde om de bomen heen lopen, maar werd door de wachter tegengehouden. En terecht, want even later denderde een locomotief met een groot aan tal goederenwagens over de rails. Het oponthoud was groot genoeg geweest om de achtervolgers in staat te stel len zich bij hem te voegen. Toch was de strijd nog niet gestre den, want op het stuk BoulayMetz zagen Roks, Schaer, Wagtmans en Lauredi elkaar aflossend, kans om weg te komen. En dit viertal was het ook, dat het eerst op de Boulevard Poincaré te Metz arriveerde, waar Schaer, zonder dat er van een eigen lijke sprint sprake was, met 2 leng ten voorsprong Wagtmans klopte, die weer gevolgd werd door Roks en Lau redi. Een groep van 16 renners, bij wie van Breenen, kwam 3 min. 15 sec. later binnen en pas 9 min. 50 sec. na de winnaar arriveerde het grote peloton met alle cracks en alle andere Nederlanders, behalve van Est, die enkele seconden eerder over de streep was gegaan. De officiële uitslag van de eerste etappe van Straatsburg naar Metz (195 km.) luidt: 1. Schaer (Zwits.) 4.55.0; 2. Wagtmans (Ned.) op 4 lengten z.t.; 3. Roks (Ned.) z.t.; 4. Lauredi (Fr.) z.t.; 5. Dupont (Fr Zuid West) 4.58.13; 6. Astrua (It.)7. Rossello (It.)8. Ge miniani (Fr.); 9. De Hertog (Belg); 10. Serra (Spanje); 11. Van Breenen (Ned.); 12. Le Guilly (Fr.); i3. Remy (Fr.); 14. Redolfi (lie de France); 15. Renaud (id.); 16. Anzile (Fr. Noord Oost Cen traal) 17. Buchaile (id.)18. Hassen forder (id.); 19. Meunier (id.); 20. Robic (Fr West) allen in dezelfde tijd als Du pont;. 24. Van Est (Ned.) 5.04.37; 25. Darrigadi (Fr. Z.W.). Hierna kwam in dezelfde tijd een groep van bijna 80 renners. Hierbij be vonden zich alle resterende Nederlan ders: Jansen, Nolten, Adrie Voorting, H. Stevens, Gerrit Voorting en Suykerbuyk. Verder behoorden tot deze groep Koblet (Zwits.), Bobet (Fr.), Teisseire (Fr.), Impanis (Belg.), Bartali (It.), Close (Belg.), Grosso (It.), Corrieri (It.) en Van Genechten (Belg.). Bij het sluiten der controle was de Zwitser Croci Torti nog niet binnen gekomen. Het ploegen-klassement na de eerste etappe luidt: 1. Nederland (Wagtmans, Roks en Van Breenen) 14.47.43; 2. Frankrijk (Laureid, Geminiani en Le Guilly) 14.51.26; 3. ex aequo: lie de France (Redolfi, Renaud, Quentin), Frankrijk Noord Oost Centraal (Anzile, Buchaille, Hassenforder) 14.54.39; 5. Italië (Astrua, Rossello en Magni) 15.01.16; 6. Zwitserland (Schaer, Metz- ger, Koblet) 15.03.40. „Ik verdiende niet te winnen". Dit aren de woorden van Kurt Nielsen, de held van Wimbledon, na in de eindstrijd van het herenenkelspel door Vic Seixas in drie sets (97 63 64) te zijn ge slagen. „Ik ben zeer, zeer gelukkig", was alles, wat Seixas na het een uur en een kwartier durende finale gevecht kon uitbrengen. Dus toch Seixas 3—1 fa voriet genoteerd en niet Nielsen, van wie velen de stille verwachting hadden gekoesterd, dat hij Vrijdag de kroon op het fraaie en zo enorm verrassende werk van de afgelopen dagen zou zetten. An derhalf uur later stond de Amerikaan wederom op het centre court. Tezamen met Doris Hart sloeg hij zich toen tegen Julie Sampson en Lewis Hoad in de finale van het gemengd dubbelspel. Zo is de titel dus naar de 29-jarige aanvoerder van het Amerikaanse cup team gegaan. En, zoals Nielsen zelf on middellijk toegaf, verdiend. Want de wa pens, waarmee de toeschouwers ook kon er met een aantal van 18.000 op de tribunes rond 't centre court werke lijk geen muis meer bij de 22-jarige Deense technische student achtereen volgens Mulloy, Rosewall en Drobny hadden zien uitschakelen, bleken nu ver dwenen. Weg waren de knalharde ser vices en de felle aanvallen aan het net, wég waren de controle en de vaart, waarmee hij al zijn tegenstanders op de kpieën had gekregen. Thans stond een nerveuze en onzekere Nielsen op de baan, aan wiens service nogal het een én ander ontbrak. De negen dubbele fouten, die hij ser veerde, illustreren dat duidelijk. Het .was, zoals Harry Hopman, de manager van de Australische daviscup-ploeg het zei: „Het ontbrak Nielsen dit keer aan de moed om aan te vallen. Als hij de kans had om naar het net op te lopen om met gegarandeerd winnende slagen punten te verzamelen, bleef hij achter in hangen". En tegenover deze Nielsen stond een speler, die zo rustig zijn gang ging alsof hij bij voorbaat reeds overtuigd van zijn overwinning was. Seixas, op 5-jarige leeftijd met „straat-tennis" begonnen, hanteerde zijn service prachtig in de eerste en tweede set won hij drie love games op zijn service en telkens maakte hij zijn aanvallen met fraaie volleys af, die de vaak uit positie ge speelde Nielsen kansloos lieten. Seixas had een uitstekende start, stond in de eerste set vrij snel op 20, om daarna tot 41 uit te lopen. Maar Niel sen wist met enkele goede lobs, die voor de naar het net oplopende Seixas on bereikbaar waren, en het doorbreken van Seixas' service tot 44 terug te ko men. Toen in de zestiende game Nielsen een dubbele fout maakte, betekende dat voor hem het verlies van de eerste set: 97 voor Seixas. In de tweede set had de Amerikaan het iets gemakkelijker. In de vierde game beging Nielsen liefst twee double faults, hetgeen voor Seixas een 63 winst betekende. Toen in de derde set Nielsen op 11 zijn service verloor, Hier ziet U de vier „keien" van Wimbledon, die zich hebben geplaatst in de dames- en heren-enkelspel finale. Links staat Victor Seixas (V. S.) en naast hem zijn tegenstan der Kurt Nielsen, de Deen, die een volkomen verrassing voor Wimble don was. De damestitel is dit jaar voor de V. S., want de beide finalis ten, Maureen Connolly (links) en Doris Hart, zijn twee Amerikaanse tennissterren. Een overgelukkige Seixas ontving uit handen van de hertogin van Kent de Challenge Cup. En negentig minuten na deze glorie volle overwinning behaalde de Ame- kaan nog een succes. In de halve finales van het gemengd dubbelspel baande hij zich tezamen met Doris Hart, de fina- liste in het damesenkelspel, een weg naar de eindstrijd, door de als nummer 1 geplaatste Amerikaans-Australische combinatie Julie SampsonLewis Hoad met 63 75 de baas te blijven. In de finale zullen Doris Hart en Seixas Shirley Fry en de Argentijnse kampioen Enrique Morea te bestrijden krijgen. Laatstgenoemden zetten Pat Warden en George Worthington met weinig moeite aan de kant: 62 6—2. het met hem gebeurd. Hij kreeg een Voor Doris Hart zou het een zeer drukke inzinking, die hij niet meer te boven kon komen. De vraag was alleen nog maar, hoe lang het zou duren voor Seixas als kampioen de baan zou ver laten. Een backhand return van Nielsen, die in het net belandde, op de service van Seixas, toen deze op set en match- punt stond, betekende het einde (6—4). en Julie Sampson. Zaterdag worden. Niet alleen, dat zij in de finale van het damesenkel- en het gemengd dubbelspel moest aantreden, maar bovendien moest zij een duel om de Wimbledon-titel in het damesdubbel spel leveren. Met Shirley Fry kwam zij in de eindstrijd tegen Maureen Connolly

Leidse Courant | 1953 | | pagina 10