Bondsdag weigert haar schulden te betalen Tsjang Kai Sjek krijgt 30*000 soldaten Prettig bezoek aan Noord-Ierland Het land der zieke ministers n n m VRIJDAG 3 JULI 1953 jf M M I "1 44ste JAARGANG No. 12930 Ai/S' Bondsdag WÜ Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN m'e* ^efaZen j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. f 1 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adverts 15 ct p. mm- Telefoontjes f 1.50 Teruggave van het Saargebied geëist De West-Duitse Bondsdag heeft gisteren voor twee politieke sensaties gezorgd door te weigeren zijn goedkeuring te hechten aan de terugbetaling aan Frankrijk van zestig millioen gulden na-oorlogse schuld en bovendien door te eisen, dat het autonome Saargebied weer een deel van Duitsland wordt. In Franse regeringskringen is men „verbaasd en bezorgd" over dat nieuws en men verwacht, dat de twee besluiten van de West-Duitse Bonds dag een zeer slechte invloed zullen hebben op de Frans-Duitse betrekkin gen, terwijl de tegenstand in Frankrijk tegen het plan om met Duitse contingenten een Europees leger te vormen er zeker door zal worden versterkt. steld. De regering, aldus de Bonds dag, moet er bij de verdere onderhan delingen met Frankrijk over het Saargebied van uitgaan, dat de Saar volgens het internationale recht Duits is. Van socialistische zijde werd nog beweerd, dat de annexatie van Oostduits grondgebied door Polen in wezen hetzelfde wat als wat de Fransen met het Saargebied hadden GEEN BLAD VOOR DE MOND. Vooral de socialisten gingen bij de discussie fel tegen Frankrijk te keer: Frankrijk had veel meer uit de Fran se bezettingszone weggehaald dan het er ooit had heengebracht. Van wer kelijke economische hulp was dan ook geen sprake geweest. De Fransen hadden allerlei Duitse goederen te gen vastgestelde prijzen gekocht en aan derden verkocht tegen wereld marktprijzen. Dat was volgens de op positie bij voorbeeld gebeurd met hout, dat tegen het equivalent van drie dollar per kubieke meter was gekocht, terwijl hout op de wereld markt een prijs van tien a twaalf dollar per kubieke meter deed. Overigens verzetten niet alleen de socialisten zich tegen de terugbeta ling van de na-oorlogse schuld aan Frankrijk. Ook verscheidene leden van het regeringsblok, die afkom stig zijn uit de Franse bezettings zone, stemden tegen. Deze stemming was echter meer bedoeld als een demonstratie, dan als een uiting van werkelijk verzet, want vandaag is de schuldenover eenkomst in tweede lezing met 190 tegen 147 stemmen en 11 onthou dingen goedgekeurd. De resolutie, die de Westduitse Bondsdag over de Saarkwestie heeft aangenomen, is ongewoon scherp ge- Talal reed te woest Ex-koning Talal van Jordanië heeft Donderdag een auto-ongeluk gehad op de weg van Alexandrië naar Cairo. De ex-koning, die indertijd we gens krankzinnigheid is afgezet, reed met grote snelheid toen zijn wagen over de kop sloeg en in een sloot terechtkwam. De adjudant van de ex-koning, de luitenant Ibrahim Asfour, kwam bij het ongeluk om het leven. Twee andere inzittenden, een Egyp tische politie-officier, en een Egyp tische chauffeur, van wie de ex-ko ning het stuur had overgenomen, liepen ernstige verwondingen op. Talal zelf werd licht aan hoofd en armen gewond en zijn toestand is be vredigend. Vluchtelingenstroom naar West Berlijn Meer dan 100.000 Duitsers wachten in West-Berlijn op transport naar West-Duitsland. Hieronder zijn 55.000 erkende en 50.000 niet officieel erken de vluchtelingen uit het Oosten. Of schoon hun aantal sedert 17 Juni slechts met gemiddeld 300 per dag stijgt, verwachten de autoriteiten van West-Berlijn dat de stroom uit het Oosten niet te verwerken zal zijn wanneer de grens weer opengaat. Men rekent in het laatste geval op 10.000 vluchtelingen per dag. Om hieraan het hoofd te kunnen bieden en plaats vry te maken in de overvolle fabrieken zal het luchtver keer met ingang van komende week worden uitgebreid. Inplaats van 900 zullen dan minstens 1100 personen per dag naar het Westen worden ge bracht. West-Berlijn zelf heeft in het ver loop van de laatste jareh reeds 70.000 vluchtelingen opgenomen en 150.000 ontheemden uit de dóór Polen gean nexeerde Oder-Neisse-gebieden. De stad heeft daarenboven 240.000 werk lozen. 1 toi" TO I vast aan haar eenmaal inge- 1- rdDKriJK liet ze vrij l nomen standpunt dat de Chinezen moesten geïnterneerd blijven, totdat De Franse autoriteiten in Indo- China hebben dertigduizend Chinese nationalisten, die op het eiland Phoe Quoc geïnterneerd waren, vrijgela ten. De repatriëring is onder de grootste "geheimhouding geschied. Men- begon er me op 24 Mei en het laatste convooi verliet Ïndo-China op 22 Juni. Het vervoer gebeurde met schepen van de Chinese nationalis ten. De thans naar Formosa gevoerde Chinezen waren al sinds de neder laag van Tsjang Kai Sjek in han den van de Fransen, die hen hadden geïnterneerd; aanvankelijk op het vaste land en sedert vorig jaar op het eiland Phoe Quoc. De Franse regering hield aanvan- De overstroming van Kioesjoe de strijd tussen Rood China en het China van Tsjang Kai Sjek zou zijn beslecht. Nadat echter de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties een resolutie had aangenomen, waarin werd aangedrongen op de repatriëring van de Chinees-natio nalistische troepen, die zich in Birma bevonden, wijzigden de Fransen hun standpunt. Geen vacantie zonder foto's Voor een nieuw toestel, Vóór een prima film, Voor snelle en goede afwerking Foto-Ciné JAN WOLFSLAG Breestraat 123 t.o. Stadhuis, Tel. 21851 STORM EN ONWEER BOVEN FRANKRIJK. i Gedurende de laatste drie dagen Volgens het Japanse Roode Kruis zjjn verscheidene gebieden in Frank- zijn er op Kioesjioe tengevolge van rijk d00r stormen en onwedere ge- de overstromingen 1.202 doden en teisterd. Donderdag zyn ïier peIf0. volkoS0nv?r;woes\ HSKnaTg j» poffen"door -V ^eeglvoerd^HefaamaTgeSoaln^ In het Piaatsie„5aiUeuJ' nabii overschrijdt het millioen. ?el' eerden 2500 eenden en 1500 De dysenterie-epidemie, die na'de Non£e ganzen door de bliksem ge- ramp is uitgebroken, heeft reeds 53 I roosterd. Op vele plaatsen is het land slachtoffers geëist. Men vreest, dat i overstroomd en is schade toege- meer dan 1.000 personen aan dysen terie lijden. Monument der luchtmacht Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Koninklijke Lucht macht, is Woensdag op de vliegbasis Soesterberg een plechtige herdenking gehouden ter ere van de leden van de Koninklijke Luchtmacht, die in deze veertig jaar het leven verloren. Namens H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard werd door de Adjudant van H. M., Vice-Admiraal N. A. Rost van Tonningen, een krans gelegd aan de voet van het Monument op het vlieg terrein. bracht aan telefoonverbindingen, electrische installaties, en gasbedrij ven. De schade wordt op millioenen francs geschat. Amerika leent schepen De Senaatscommissie voor de Strijdkrachten heeft de Amerikaanse Senaat aanbevolen, Frankrijk voor de strijd in Indo-China onmiddellijk een vliegdekschip te lenen. De commissie gaf tevens een aan beveling voor het in bruikleen af staan van twee gemoderniseerde en met Schnorkel-apparaten uitgeruste Amerikaanse onderzeeboten aan de Italiaanse marine, om de sterkte van de NATO-strijdkrachten te vergroten. De kosten, die deze twee leningen met zich meebrengen, zouden (in Ne derlandse munt ruim 50 millioen gul den), volgens vice-admiraal Roscoe Good, de waarnemend chef voor de vlootoperaties, kunnen worden be streden uit de voor de buitenlandse hulp beschikbaar gestelde fondsen. Als de kat overlijdt Als op een schip van de Ame rikaanse vloot de scheepshond of -kat overlijdt, moet de gezag voerder dit onmiddellijk telegra fisch melden aan het hoofdkwar tier van de marine. De hond of de kat moet verpakt in een koel ruimte worden bewaard tot een haven wordt aangedaan en een commissie van drie officieren moet een onderzoek instellen naar de omstandigheden, waar onder het beestje is omgekomen, en hierover verslag .uitbrengen.-: De Amerikaanse republikein*: se afgevaardigde Gross heeft dit: meegedeeld in een redevoering' in het Huis van Afgevaardigden, waarin- hij voorbeelden aanhaal de van vermeende verspilling van belastinggelden. Hij zat vastgeplakt j In een politiepost te Stockholm werd Donderdag een vat asfalt binnengedragen, waaraan een man zat vastgekleefd. ,Het was een 25-jarige zeeman, die op het vat was gaan zitten, waarna hij in slaap was geval len. Door de hoge temperatuur was het asfalt gesmolten en aan zijn broek vastgekleèfd. Twee politiemannen hebben de zeeman, na een poging om hem te bevrijden, in een jeep naar een politiepost vervoerd, waar zijn kleren werden losgesneden. Hongaarse regering afgetreden Het Hongaarse kabinet is afgetre den, zo heeft radio-Boedapest Don derdagavond bekend gemaakt. Om trent de redenen en de achtergrond van dit aftreden tast men nog in het duister. Dinsdag j.l. werden reeds ingrij pende wijzigingen in de samenstel ling van het Hongaarse politieke bu reau bekend gemaakt. Volgens reizi gers, die Woensdag uit Boedapest te Wenen aankwamen hebben deze wij zigingen aanleiding gegeven tot vele geruchten omtrent verdere belang rijke veranderingen in de Hongaarse regering zelf. Twee dagen geleden schafte het centrale comité van de Hongaarse (communistische) Arbeiderspartij de post van secretaris-general af, wel ke door premier Rakosi werd be kleed In de plaats hiervan werd een secretariaat gevormd, bestaande uit drie leden, t.w. Rakosi, Lajos Acs en Bela Veg. Voorts werd het ledenaantal van het politieke bureau van 17 vol waardige leden en vier candidaat- leden tot negen volwaardige leden en twee candidaat-ledén vermin derd. Volgens kringen te Boekarest zou dr. Rakosi voor deze wijziging opdracht hebben gekregen, toen hij onlangs een bezoek aan Moskou bracht. Waarnemers te Wenen zien in de jongste maatregelen een ver zwakking van de positie van de eer ste minister. Ook werd melding gemaakt van het verwijderen van drie belangrijke figuren bij het leger en de geheime politie uit het politieke bureau. Scherp schutterendesenatoren Uitgerust met geweldige cowboyhoeden en geweren en knalrode shawls om linn welgedane nekken, oefenen deze vier leden van de Amerikaanse Senaat zich in het schieten van antilopes. Het geheel verliep binnenskamers, en er werd geen ruchtbaarheid aan gegeven, welke senator de beste schutter was. De senators hielden binnenskamers een repetitie van de grote antilo- penjacht, die zal plaats hebben op 5 September a.s., en waaraan groepen van drie andere staten ook zullen deelnemen. Het gaat er nu maar om, welke groep de meeste antilopes schiet, die met het eerste schot zijn gedood.Voor de repetitie, die in de woning van Senator Lester C. Hunt (Wyoming) plaats vond, waren er in silhouette enige antilopes op de muur aangebracht. De senatoren houden blijkbaar van degelijk werk. Van links naar rechts: Sen. Edwin C. Johnson (Colorado); Dwight Griswold (Nebras- ka); John Bricker (Ohio) en Lester Hunt. Nieuw onderzoek in Evans-zaak De Britse regering heeft gisteren bekend gemaakt, dat de vrouwen moordenaar John Christie in aanmer king kan komen voor uitstel van executie, indien er zal worden beslo ten tot een nieuw onderzoek in de zaak-Evans. De minister van binnenlandse za ken overweegt namelijk ernstig om de zaak van de in 1950 opgehangen Evans te heropenen, daar de stem men, die beweren, dat Evans inder tijd onschuldig is veroordeeld, steeds luider worden. Bij het hernieuwde onderzoek zou men verklaringen I van Christie nodig hebben. Belfast zat zonder electrische stroom Donderdagmorgen is een aanslag gepleegd op de spoorlijn van Belfast naar Dublin en enkele uren later viel de electriciteftsvoorziening van eerst genoemde stad uit. Men neemt aan, dat hier sprake is van een protestactie van Ierse extremisten tegen het bezoek van koningin Elizabeth en ha:! gemaal, de hertog van Edinburgh, aan Noord-Ierland. Op de spoorlijn wa'. een geligniet-bom tot ontploffing gebracht, Waardoor de rails over een afstand van 13 meter werd vernield. huis heerste grote opschudding, om dat men juist bezig was, dé officiële lunch, welke koningin Elisabeth zou worden aangeboden, te bereiden op electrische fornuizen. Een uur voor het eten moest worden opgediend, moest men op gasfornuizen overscha kelen. Het koninklijke paar was Woens dag in Belfast aangekomen voor een bezoek van drie dagen aan Noord- Ierland. Gisteren reisden de konin gin en de hertog naar Londonderry. Langs de 150 km. lange route, welke zij daarvoor met de trein moesten af leggen, waren extra-veiligheidsmaat regelen genomen. De aanslag op de spoorlijn werd ge pleegd bij de spoorbrug van Newry, km. van de dichtstbijgelegen plaats, welke door de koninklijke fa milie zou worden bezocht. Vermoe delijk hebben de daders willen belet ten, dat bezoekers uit de Ierse re publiek per trein naar Belfast zou den gaan, om de koningin toe te jui chen. De storing aan de centrale van Belfast is vermoedelijk te wijten aan sabotage. Er werd een breuk in een dynamo geconstateerd, waardoor gro te scheepswerven, vliegtuigfabrieken en honderden andere bedrijven wer den stilgelegd. In de stad gonsde het van geruchten, dat er ook een bom zou zijn ontploft. De radio-centrale van de politie raakte buiten werking, waardoor het contact tussen het hoofdbureau en de politiemannen, die de koninklijke stoet begeleidden, was verbroken. De storing duurde ruim twee uur. In de keukens van het gemeente- Churchills schoonzoon Duncan San dys is bijgeschreven op de groeiende lijst van zieke Engelse ministers. De minister van Bevoorrading, die met Diana Churchill is getrouwd, zal zo dra de zaken op zijn ministerie het toelaten in het ziekenhuis een be handeling ondergaan aan een voet, die tijdens de oorlog gekwetst werd. Churchill zelf is overwerkt, zijn mi nister van Buitenlandse Zaken, Eden, zal niet voor de herfst hersteld zijn van zijn derde galblaasoperatie, de minister van Huizenbouw MacMillan moet eveneens wegens een galblaas aandoening geopereerd worden en lord Woolton is juist hersteld van een zeer ernstige ziekte. LEDENTAL „DE JOODSE INVALIDE" 95% GEDAALD. Op de algemene jaarvergadering van de vereniging „De Joodse Inva lide", die gisteravond te Amsterdam in het verenigingsgebouw werd ge houden, deelde de voorzitter mede, dat het ledental vam 10.000 voor de oorlog, waaronder ook vele niet- Joodse, was gedaald tot 500, bijna uit sluitend Joodse. Voor de oorlog waren 300 Joodse invaliden, hulpbehoevenden of ouden van dagen gehuisvest in het massale door architect Staal ontworpen ge bouw aan het Weesperplein.. Thans worden nog 88 Joodse mensen ver pleegd ini het veel kleinere gebouw aan de Henri Polaklaan 610. In 1948 heeft de vereniging we gens gebrek aan kapitaal het grote gebouw aan de gemeente verkocht en haar nieuwe adres betrokken op de plaats waar eens het Portugees Ziekenhuis stond. „Het Utrechtse Landschap", zo heeft de Utrechtse raad besloten, krijgt honderdduizend gulden voor de aankoop van het landgoed Hou- dringe in de Bilt. Onder een tramwagen te Am sterdam raakte gisteravond een 83- jarige vrouw, toen ze onverwacht van de vluchtheuvel stapte. Ze werd zeer ernstig verwond. HOE wordt het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING. Half tot zwaar bewolkt met enkele verspreide regen- of on- weerbuien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Noord en Noord-west. Dezelfde of iets lagere temperaturen. 4 Juli: zon op 4.26, onder 21.02; maan op en onder 14.06 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI onbewolkt 17 C. STOCKHOLM licht bew. OSLO zwaar bew. 28 KOPENHAGEN onbewolkt 27 AMSTERDAM zwaar bew. 23 EDINBURGH geheel bew. 16 LONDEN geheel bew. 21 LUXEMBURG mist 24 PARIJS geheel bew. 25 BORDEAUX geheel bew. 21 GRENOBLE half bew. 25 NICE zwaar bew. 25 GENèVE zwaar bew. ZURICH regen LOCARNO gehel bew. 23 BERLIJN licht bew. 31 FRANKFORT nevel 26 MüNCHEN nevel 23 INNSBRUCK regen 23 ROME licht bew. 28 Advertentie) En nu met vacantie op een RIJWIEL van VAN ZIJP Haarl.str. 295 -• Korevaarstr. 6 (Advertentie). JiavteCtje Op de vraag: „Wat is vrijheid?", antwoordde een wijze man: „Een goed geweten."

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1