De vooravond van de Tour de France In Straatsburg heerste nog geen Tour-koorts «H In memoriam [oris v. d. Bergh Dat bewezen de Leidse zwemkampioenschappen De Sleutelstad zes titels, Golfbrekers en de Zijl elk drie DONDERDAG JULI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 MORGEN BEGINT HET Men kan niet bepaald zeggen, dat Straatsburg in het teken van de Tour staat, ofschoon het de eerste maal is, dat aan deze stad de eer te beurt is gevallen uitgangspunt van het grote avontuur te worden, een eer, waarnaar vele andere Franse steden elk jaar tevergeefs dingen. Maar de Straatsbur gers zijn bezadigde, kalme lieden, en het is zeer wel mogelijk, dat achter hun gelijkmoedig uiterlijk toch nog weer wat fierheid schuil gaat over de uitverkiezing van een stad tot vertrekplaats van de tour. 1e ETAPPE-3 JULI --{JULI Overigens is de permanence een kilometer of vier buiten het cen trum gelegen, vlak bij de jaarmarkt waar de kermis van St. Jan wordt gevierd, een evenement, dat ook nogal wat energie van de Straats burgers vereist. Gisterenmiddag, toen de stad door een bijkans tropi sche hitte werd geteisterd, arriveer den te Wacken de eerste wagens van de „equipe" met materiaal, onder leiding van de secretaris-generaal van de Tour, Jean Garnault, de man, die in de laatste weken met drie uur slaap per etmaal genoegen moest nemen. Vanmorgen, toen tropische stortbuien zich over de stad ontlast ten, waren de verschillende afde lingen al in de enorme hallen geïn stalleerd en werd begonnen met de uitreiking van de papperassen aan enkele honderden journalisten, ra dioreporters en fotografen, die de Tour geheel of gedeeltelijk zullen volgen en die wederom konden con stateren, dat alles geregeld was met de perfectie, waaraan de tour zijn reputatie aan de best georganiseerde wedstrijd ter wereld dankt. Ook verschenen al tal van renners, Fran sen, Frans regionalen, Zwitsers en zo voort om hun truien en ander ma teriaal in ontvangst te nemen. En in dit centrum van Tour-bedrijvig heid vertelde men elkaar de laatste nieuwtjes, die op de wedstrijd be trekking hebben. Op het ogenblik, dat wij dit schrijven, staat de sa menstelling van alle ploegen nog niet definitief vast. Maar wel is het zeker, dat Louison Bobet, wiens mo reel en gezondheid, de laatste tijd te wensen lieten, zijn plaats in de Franse ploeg zal innemen. Wat Nederland aangaat zijn de verwachtingen in Frankrijk hoog gespannen. Een der deskundigen van „l'Equipe", Baker d'Isy, die al enige dagen lang de verschillende teams stuk voor stuk onder de loupe neemt en de mogelijkheden probeert te peilen, schreef onlangs onomwonden, dat naar zijn mening deze Tour. de Tour van de Nederlanders zou wor den. Hij bedoelde hier niet mede, dat een Nederlander de wedstrijd zou winnen, maar wel, dat de ploeg een totaalprestatie 560mthfrhoog Svielsóim152km. Belgie lp etappe I87km Ravitajlle- 2ePtappe?27km ring Straatsburg was prettig verlopen. De Limburgers waren over Luik naar Luxembuprg gereisd en van louter tevredenheid, dat een lastige kies hem geen pijn meer bezorgde, was Jan Nolten, die volgens Coppi, de ernstigste concurrent van Koblet in de tour zal blijken te zijn, aan een stuk door aan de praat geweest. De stille, in zich zelf gekeerde Lim burger, die men vroeger de woor den uit de mond moest trekken, is "sterk veranderd. Hij mag nu gaarne een woordje meespreken. Wim van Est, die Zondag jl. tijdens een crite rium te Namen lelijk op het hoofd was gevallen en toen nog even be wusteloos is geweest, heeft vrijwel geen last meer van zijn valpartij. Alleen des avonds, wanneer hij moe is, krijgt hij wat lichte pijn in het hoofd. Op dat ogenblik hadden van Breenen en van Est meer aandacht voor hun fietsen, welke zij uit eigen land hadden meegenomen. „Een beetje rustiger hè," riep van Est de spoorwegman op het perron toe, die volgens van Est een beetje te wild met zijn materiaal omsprong. Die fiets is voor de renners eenzelf de troetelkind als de baby voor een I moeder. En het liefst hadden zij zelf zou leveren, welke I de race-karretjes de trappen van het Joris v. d. Bergh t In zijn woning te Den Haag is gistermorgen op 71-jarige leeftijd ten gevolge van een hartverlamming overleden de heer Joris van den Bergh. De overledene was vooral bekend al sportjournalist met de wieler sport als zijn specialiteit. Hij schreef het bekende boek „Temidden der kampioenen", samen met K. J. J. Lotsy, „Mysterieuze krachten in de sport" en „Circusleven". De heer van den Bergh is voor de oorlog en er na, in 1947 en 1948, als ploegleider opgetreden van de Ne derlandse renners in de Tour de France. De overledene zette, nu dus ruim 51 jaar geleden, de eerste schreden op het moeilijke pad der journalis tiek toen hij een artikeltje opzond aan de redactie van het toenmalige wielerblad „De Fiets". Hij was hier toe gekomen door het succes van zijn voetbal verslagen en aardige stukjes in het gehectografeerde clubblaadje van het Haagse voetbalclubje Con cordia. Later keerde Joris van den Bergh zich een tijdlang van de sport journalistiek af om zich meer op de kunst en de letterkunde te werpen. In de „Nieuwe Courant", later in het „Vaderland" schreef hij een se rie schetsen onder de titel „Van be kende personen en typen". Uit die tijd dateren ook zijn levensliedjes, waarvan o.a. Pisuisse en van Riems dijk er enige op hun repertoire heb ben gehad. De felle bestrijding, wel ke zijn artikel, „Voetbal en Volks aard", destijds in de „Sportkroniek" geplaatst, ondervond, bracht hem tot de studie over de psychologie van de sport, waarvan het resultaat is neergeleged in zijn boek „te midden der kampioenen". Weer' later schreef hij zijn eveneens veel besproken ar tikel „Mental-training in concentra tie". Dit werd de essence voor zijn tweede boek „Mysterieuze krachten in de sport", waarin Karei Lotsy een belangrijk slothoofdstuk schreef. Op de dag, dat de Nederlandse ploeg naar Straatsburg, de start plaats van de Tour de France 1953, vertrok, is Joris van den Bergh over leden. Hij heeft de eerste maal, dat een volledige Nederlandse equipe aan „de Tour" deelneemt, niet mo gen beleven. hotel „Metropole", op enkele minu ten van het station gelegen, waar de kamers werden aangewezen en de maaltijd reeds wachtte. „Maar goed ook", bromde van Breenen, die demonstratief zijn jasje dicht knoopte om te laten zien dat er nog best wat bij kon. „Let eens op", zei Kees Pellenaars, „want van Breenen wint de eerste etappe". die van verleden jaar, een topjaar, in de schaduw zou stellen. En dat deze mening ook gedeeld wordt door andere kopstukken uit de Tour, werd ons duidelijk, toen wij Woensdagmiddag Jean Garnault de hand drukten. Zijn eerste woor den waren: „Nou, jullie hebben dit jaar een prima ploeg op de been gebracht, niet?" Wij meenden om allerlei redenen, dat hier bescheidenheid het meest op zijn plaats zou zijn en wij ant woorden: „Nou, dat gaat nogal, mon sieur Garnault, wij vinden die ploeg inderdaad zo slecht nog niet". Maar dat was deze heetgebakerde Frans man niet naar de zin. „Kom, laat mij er nu niet inlo pen", zei hij, „en wees niet al te be scheiden. Het is een duvelskaters goede ploeg, dat weten jullie best, dat weten wij en dat weet iedereen." Wij moesten denken aan Woutje Wagtmans, die Maandag j.l., toen iemand veronderstelde, dat Koblet wel dit jaar zou winnen, met echte, als goed-gespeelde verontwaardi ging uitriep: „Wat Koblet?en wij dan? In een hoek van de enorme zaal was de Fransman Roger Duduyer, die als chauffeur van Pellenaars zal fungeren, bezig de finishing touch te geven aan zijn jeep. Hij heeft de Tour al ettelijke malen gereden, hij kent Pellenaars „streng, maar dat moet ook" en hij is ervan overtuigd, dat hij en zijn jeep zo wel als de ploeg het er goed af zul len brengen. Pellenaars krijgt dit jaar ook een liaison wagentje, een Renault, dat voor de materiaalvoor ziening zijn plaats in de colonne zal innemen als Pellenaars het om de een of andere reden noodzakelijk acht ver naar voren te gaan of zich ver te laten afzakken. Ongetwijfeld zullen hij en de renners daar veel genoegen aan beleven. Toen de tien renners van de Ne derlandse ploeg en hun begeleiders met de Bazel-expresse Woensdag avond te Straatsburg aankwamen, bleken zij nog onkundig te zijn van het overlijden van Joris van den Bergh. Er heerste even volkomen stilte in het kleine groepje, de mees ten van hen hadden immers van den Bergh gekend. En vooral Jefke Jans sen, die in 1947 als enige Nederlan der de Tour had uitgereden en met Joris van den Bergh als leider te Pa rijs was aangekomen, bleek het treurige nieuws moeilijk te kunnen verwerken. Er werd besloten om een krans te zenden, tezamen met de in Straatsburg vertoevende Nederlandse journalisten, een eenvoudig gebaar van dankbaarheid en piëteit voor de man, die in vroegere jaren zoveel pioniers werk had verricht. Pioniers werk, waarvan zij, de jongeren, nu de vruchten konden plukken. Met ingang van 1 Juli heeft de secretaris van de sportcommissie van de Koninklijke Nederlandse Wiel- ren Unie de heer J. J. van Eek (Wassenaar), wegens zakelijke om standigheden zijn functie als zoda nig moeten neerleggen. Ook heeft de heer van Eek zich niet beschik baar gesteld als chef d'equipe voor de wereldkampioenschappen wiel rennen, welke volgende maand in Zwitserland worden gehouden. station afgedragen, maar er waren genoeg Nederlandse en Franse hel pers in de buurt om dit karweitje over te nemen. Met Hezelfde trein was de Bel gische equipe onder leiding van de directeur technique Sylvere Maes aangekomen. Het groepje renners wandelde naar Straatsburg, 1 Juli. (Van onze speciale verslaggevers Leo de Wolff en Jaap Wayenberg). In de grote zalen van het permanente tentoonstellingsgebouw Wacken heerste Woensdagmiddag grote bedrijvigheid, want daar is de permanece van de tour gevestigd, en is een heel leger officials van 's morgens vroeg tot 's avonds laat met duizend-en-een verschillende karweitjes uitreiking van bescheiden, passes-partouts, nummerplaten, fietsen, truien, petten plastics en wat niet al bezig, die altijd in de laatste 48 uur voor het vertrek moeten worden opgeknapt. Men raakte meteen in de typische sfeer welke onvergetelijk is voor wie de tour heeft meegemaakt, men ontmoet er vrienden en bekenden met wie men in vorige ronden heeft samengewerkt, en die tot dezelfde tour-camaraderie zijn gaan behoren. Over die prikkelend-aangename opwinding aan de vooravond van de start wierp plotseling het bericht over het heengaan van Joris van den Bergh een donkere schaduw. Een verpletterende tijding, te tragischer omdat het hier een man betrof aan wie het initiatief en doorzettings vermogen, gevoegd bij het aanzien, dat hij ook in de Franse sportwereld genoot, een goed deel te danken is geweest, dat de deelneming van Ne derlandse ploegen aan de tour mo gelijk is geworden. Hij had voor we reldoorlog II het oor van Henri Des- grange, de vader van de Tour, en na 1945 van diens opvolger, Jacques Goddet, die beiden op zijn adviezen afgingen en zich door hem lieten voorlichten over de verhoudingen in de Nederlandse wielerwereld en over de capaciteiten van de Neder landse renners. Joris van den Bergh heeft, in weerwil van zijn toen al ge vorderde leeftijd, enige malen de zware taak van ploegleider en ver slaggever op bewonderenswaardige wijze weten te combineren. Hij heeft daarbij zowel grote satisfacties als bittere teleurstellingen gekend. Voor hem is het een oorzaak voor blijvende voldoening geweest, dat het een lid van één van zijn ploegen was, te weten Jan Lambrichs, die tot nu toe de beste prestatie van alle Nederlanders in de Tour op zijn naam heeft staan, door achtste te worden in het eindklassement van 1939. En met hoeveel pret kon. hij vertellen van de verrassende zege van Middelkamp, die nog nooit een berg had gezien, in de zware Alpen etappe van 1936 en in de niet min der zware Pyreneeën-etappe van 1938, toen hij een paar van de beste klimspecialisten uit verschillende landen te slim bleek, van de presta- De reis van Nederland naar ties van Schulte en van de beide van Schendels!Enkele jaren g den trok van den Bergh zich terug als vertrouwensman van de organi satoren van de Tour in Nederland, Hij achtte het om allerlei redenen gewenst, dat een jongere die taak zou overnemen. Hij wenste Qok niet meer hetzij als ploegleider hetzij als verslaggever de Tour te volgen. Want met zijn scherp verstand, dat zowel eigen mogelijkheden als die van anderen zuiver wist te schat ten, besefte hij, dat ook in die func ties jongeren aan het woord moesten komen. Maar zijn belangstelling voor de Tour bleef, evenals zijn in zicht in touraangelegenheden, leven dig en onverzwakt. Maandagmiddag nog bracht hij ons een bezoek en hebben wij ons voordeel gedaan met zijn kijk op de te verwachten strijd in de ronde van dit jaar. Toen bleek ook, dat hij nog uitstekend op de hoogte was van wat zich vóór en achter de schermen afspeelde, en dat zijn temperament nog even vief en gevoelig voor prikkels was geble ven als in zijn jonge jaren. Thans is Joris van den Bergh, wiens belangstelling zich over een veel wijder terrein uitstrekte, dan dat van het wielrennen, waartoe wy ons in dit verhaal bepalen, van ons heengegaan. Niet alleen in de Ne derlandse maar ook in de Belgische en Franse sportkringen is de tijding van zijn verscheiden Woensdagavond te Straatsburg met diepe ontroering vernomen. Deze scherpzinnige en eerlijke mens, en uitmuntende, veel zijdige journalist, en nestor, op wie de Nederlandse sportjournalisten trots waren, laat een lege plek ach ter in ons sportleven. Maar iets van zijn geest zal blijven voortleven in het werk van de velen, die recht streeks of indirect van zijn voor beeld hebben geleerd. DE TOEKOMST IS AAN DE JEUGD Er is de laatste jaren op zwemgebied in Leiden wel een en ander veranderd. Veranderd ten goede, veranderd ook ten kwade. Verheugend ongetwijfeld mag het ge noemd worden, dat de jonge zwem verenigingen zulk een prachtige vita liteit ten toon spreiden, dat zij in staat zijn een rol van betekenis te .spelen en op de kampioenschappen, welke gis teravond verzwommen werden hebben zij dit duidelijk gedemonstreerd. De Sleutelstad, na de jongste oorlog op gericht, slaagde er in op zes van de twaalf te verzwemmen titels beslag te leggen, terwijl de overige zes gelijk verdeeld werden tussen de Leidse Golf brekers en de Zijl. Drie titels dus voor de Golfbrekers, slechts drie jaar oud, en drie titels voor de Zijl, terwijl de Leidse Zwemclub er ditmaal niet aan te pas kwam, evenmin trouwens als de Leidse Watervrienden, die zich nog niet tot de hoogte van de andere jonge clubs hebben weten op te werken. De Sleutelstad, steunend vooral op P. Bekkering, W. van Zijl en J. Ren- sink bij de heren en op Hannie Wer- ter—Caspers bij de dames, slaagde er in zes titels te bemachtigen: 100 meter vlinderslag heren, 100 meter schoolslag dames, en heren, wat de persoonlijke nummers betreft en voorts drie esta fettenummers 4 maal 50 meter wissel slag est. dames, 4 maal 100 meter wis selslag ets. heren en tenslotte de 5 maal 50 meter vrije slag est. heren. Door dit resultaat legde de Sleutelstad beslag op de voor deze kampioenschappen uit geloofde Oxford-beker, terwijl zij door het best geplaatst in puntenaantal te vens winnaar werd van de Sporthuis Bergers-wisselbeker. De Leidse Golfbrekers zijn het laat ste jaar met sprongen vooruit gegaan. Adrie Pley opende het programma al dadelijk met het behalen van een ti tel, nl. in de 50 meter vlinderslag, wel ke zij won in 40.2 sec., daarmede haar oud-clubgenote Bep Walenkamp, kring- kampioene op de 3 maal 100 meter wis selslag, met 0.6 sec. kloppend. Reeds het volgende nummer deed de Golfbrekers-harten weer angstig klop pen, want de 100 meter vlinderslag voor heren bracht H. Oostrom aan de kop vóór van Zijl en Bekkering, terwijl hij als eerste het keerpunt nam. Het bleek evenwel, dat hij teveel van zijn krach ten had gevergd, zodat èn Wim van Zijl èn Peter Bekkering hem passeer den en hij met de derde plaats genoe gen moest nemen. In het nummer 100 meter vrije slag voor dames bleek duidelijk, dat de twee de serie veel sneller was dan de eer ste. Jo de Groot werd winnares in de eerste serie, maar haar clubgenote Loesje Zandvliet won de tweede vóór E. Stouten, W. van Staveren en L. Blns- bergen, Henriie de Tombe blijkt nog immer een troef in handen van de Zijl te zijn. Hij won op overtuigende wijze de race, hetgeen de voorsprong van ruim vier seconden wel bewijst, maar de Sleutel stad heeft op dit nummer ook een co- ming-man, nl. in de jeugdige J. Ren- sink, die op dit nummer tweede werd voor Th. Bik van de Golfbrekers en G. Kramer van de LZC, die gelijk eindig den. De 1000 meter schoolslag was van Hannie WerterCaspers, die nog niet veel van haar oude kracht blijkt inge boet te hebben. Drie seconden bleef zij voor op C. van Iterson van de Zijl, terwijl Adrie Pley van de Golfbrekers derde werd. Op het nummer 100 meter schoolslag heeft de Sleutelstad in Bekkering en van Zijl twee cracks, die moeilijk te verslaan zijn, maar de LZC-er L. Zit man werd toch goede derde. Een onverwacht succes en een kam pioenstitel veroverde Loesje Zandvliet vervolgens in het nummer 100 meter rugslag. Wel werd dit nummer gewon nen door de Zijlzwemster Lous Bins- bergen, doch zij werd gediskwalifi ceerd, zodat Loesje Zandvliet op de ti tel beslag legde. Het laatste persoonlijke nummer was tenslotte weer voor de Zijl, daar F. Thijssen de 100 meter vrije slag in de mooie tijd van 1 min. 4 sec. aflegde. Groot was de spanning vervolgens bij de vier estafettenummers. Drie wa ren er voor de Sleutelstad, één voor de Zijl. In punten uitgedrukt kregen we ten slotte het volgende resultaat: 1. De Sleutelstad 2055,1, 2. Leidse Golfbre kers 2144,2, 3. L.Z.C. 2188,9, 4. De Zijl 2235,6, 5. Leidse Watervrienden 2345,8. Na afloop werd nog een waterpo- lowedstrijd LeidenDen Haag ge speeld, wat een spannende kamp werd met een 3—3 uitslag wel als beste re sultaat. De belde keepers vormden wel het beste deel van de ploeg. De gasten namen het eerst de leiding, doch toen een hunner uit het water werd gezon den, maakte van Zijl na enige tijd ge lijk, met welke stand ook de rust kwam. Na de hervatting slaagden de Hage naars er uit een dubieuze corner in weer de leiding te nemen, maar op nieuw maakte van Zijl gelijk. Toen daarop van elke partij een speler naar de kant verwezen werd heroverde de midvoor der gasten voor de derde maal de leiding voor zijn ploeg, doch ook ten derde male maakte van Zijl gelijk en met 33 kwam het einde van deze wedstrijd en van het gehele zwemtour- nooi, dat deelnemers en deelneemsters zowel als het talrijk opgekomen pu bliek ongetwijfeld veel voldoening zal hebben geschonken. De uitslagen Tenslotte nog de resultater: Dames. 50 meter vlinderslag: 1. A. Pley, Golfbr. 40.2 sec., 2. B. Walenkamp LZC 40.8, 3. R. Oostrom, Sleutelstad 41. 100 meter vrije slag: 1. L Zandvliet, Golfbr. 1.15.8, 2. E. Stouten, SI. 1.17.8, 3. W. v. Staveren, LZC 1.19.8. 100 meter schoolslag: 1. H Werter— Caspers, SI. 1.29, 2. C. van Iterson, Zijl 1.32, 3. A. Pley, Golfbr. 1.34.1. 100 meter rugslag: i. L. Zandvliet, Golfbr. 1.28.2, 2. J. de Haan. SI. 1.20, 3. E. Stouten 1.33.6. (L. Binsbergen 1.25.5 ged.). 4 maal 50 meter wisselslag est.: 1. Sleutelstad 2.42.4, 2, Leidse Golfbr. 2.44.5, 3. LZC 2.47.2. 5 maal 50 meter vrije slag est: 1. De Zijl 2.58.9, 2. Leidse Golfbrekers 3.08. 3. Sleutelstad 3.12.6. Heren. 100 meter vlinderslag* 1 W. van Zijl, SI. 1.15.8, 2. P. Bekkering, SL 1.17.6, H H. Oostrom, Golfbr. 1.19.1. 100 meter rugslag: 1. H. de Tombe, Zijl 1.16.2, 2. J. Rensink, SI. 1.20.5, 3. Th. Bik, Golfbr. en G. Kramer, LZC 1.22. 100 meter schoolslag: 1. P. Bekkering, SI. 1.18.2, 2. W. van Zijl, SI. 1.21.2, 3. L. Zitman, LZC 1.27.4. 100 meter vrije slag: 1. F. Thijssen, Zijl 1.04, 2. H. Oostrom, Golfbr. 1.07.6, 3. L. Zitman. LZC 1.09. 4 maal 100 meter wisselslag est.: 1. Sleutelstad 5.01.5, 2 LZC 5.24.2, 3. Leid se Golfbrekers 5.41.8. De Zijl-ploeg, die als tweede was aangekomen, werd ge diskwalificeerd. 5 maal 50 meter vrije slag est.: 1. Sleutelstad I 2.31, 2. LZC I 2.35.8, 3. Jeugdploeg Sleutelstad 2.46. WATERPOLO PRINS BERNHARD BESCHERMHEER TOURNOOI TROFEO ITALIA Naar het ANP verneemt heeft Z.K.H. prins Bernhard het beschermheerschap aanvaard van het waterpolotournool om de Trofeo Italia, dat van 17 tot en met 22 Augustus te Nijmegen zal wor den gehouden. ROEIEN De Hilversumse skiffeur Robert van Mesdag heeft in de eerste heat van de strijd om de Diamond Sculls, de trofee der scullers die op dc Henley Royal Regatta uitkomen, een uitstekende over winning behaald op de Engelsman Wa- terer. De tijd van de Nederlander was finishlijn bedroeg vier lengten. Van 8 min. 28 sec. Zijn voorsprong op de Mesdag had halverwege de baan, bij Fawley, reeds een voorsprong van twee lengten op de Engelsman. In een tempo van 24 slagen (Waterer roeide 28 sla gen) per minuut, ging hij, zijn voor sprong regelmatig vergrotend, op de finish af. De Nederlander zal nu tegen de Belg van Stichel uitkomen. Van Stichel won met 2 y7 lengte in 8 min. 33 sec. van Davies (Gr. Br.). VOETBAL PROTEST DFC AFGEWEZEN De protestcommissie- van de KNVB heeft het protest van DFC tegen het toekennen van het derde doelpunt van Volendam in de promotiewedstrijd DFC- Volendam, op 21 Juni te Dordrecht ge speeld. afgewezen. De uitslag van de wedstrijd blijft dus gehandhaafd op 43 in het voordeel van Volendam. SCHERMEN JACQUELINE SLOOS DERDE TE FALSTERBOE Als enige Nederlandse deelneemster aan een sterk bezet internationaal schermtournooi te Falsterboe In Zwe den is Jacqueline Sloos erin geslaagd een goede plaats in het eindklassement te bezetten. Vier Deense schermsters, die zowel in Denemarken als in het buitenland als zeer sterk worden beschouwd, kwa men in dit tournooi uit. Onze landge note wist drie van haar t.w. mej. Knud- sen, mej. Otto en mej. Joergensrn een nederlaag toe te brengen. Jacqueline Sloos eindigde als derde.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7